SeGekióe(Sou/^mt Ondertekening van Atlantisch Pact Vermindering Marshall-hulp onverstandig Russen mogen niet over de grens kijken BOEDAPEST VRIJDAG 25 MAART 1959 40ste JAARGANG No. 11652 Directeur: C. M. VAN HAMEBSVILD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARD? OPGENOMEN J)E BURCHT" REGERING NEEMT VOORLOPIG BESLUIT INZAKE INDONESIË Bar. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Gemeenschapzin in de practijk WEEL praten over gemeenschapszin V betekent niets, als we er niet naar handelen. Hoe we er in de practijk naar moe ten handelen, kan met duizend en één voorbeeld worden geïllustreerd. Vandaag willen wij twee voorbeel den geven. Als er onder ons werkelijke, chris telijke gemeenschapszin heerst, dan moet het niet gebeuren, dat personen van een bepaalde stand worden ge weerd uit de vervulling van bepaalde functies, omdat zij tot die stand be horen, terwijl niemand hun de ver eiste bekwaamheid kan ontzeggen. Alleen het feit, dat men deel uitmaakt van een bepaalde stand, is natuurlijk hét moest door ieder als natuur lijk worden erkend! geen reden om iemand als ongeschikt voor een bepaalde functie te beschouwen. Dit is één voorbeeld. Een tweede voorbeeld. Gemeenschapszin moet effectief blijken uit de samenwerking van per sonen uit verscnillende stand, wan neer zij in eenzelfde bestuur of een zelfde college zitting hebben. En dit verband citeren wij met vol komen instemming, wat mr. dr. C. van Haren schrijft in het „Katholiek Staatkundig Maandschrift" van 15 Jan- jl., n.L dat „afgerekend moet worden met de idee als zouden er arbeiders, werkgevers en midden standsraadsleden zijn." Bij deze o.i. zeer juiste opvatting van de heer v. Haren willen we een paar opmerkingen maken. Daarin ligt niet opgesloten, dat er niet gestreefd moet worden naar de samenstelling van een Raadsfractie der K.V.P., welke weerspiegelt de verschillende maatschappelijke scha keringen onder de katholieken. Zülk een samenstelling is zéér gewenst. En zéér verkeerd is het, als daarnaar niet gestreefd zou worden. Men moet hierbij echter niet bekrompen zijn en een maatstaf van evenredigheid wil len aanleggen! Daardoor zou men te kennen geven, dat rechten en recht matige belangen van een bepaalde stand alleen door personen uit die bepaalde stand kunnen worden be hartigd en dat men mensen uit een andere stand onder dit opzicht per se moet wantrouwen. Zoals reeds ge zegd, zal in een behoorlijk saamge- steld bestuur of college een effectieve gemeensch; .pszin moeten domineren, een christelijk j solidariteit. De tweède opmerking, die wij wil len maken, is, dat wij zeer beslist betreuren, dat zoals hier en daar geschiedt door katholieken voor de gemeenteraadsverkiezing een lijst van eigen standscandidaten wordt inge diend, terwijl zij zich om de andere katholieke candidaten niet bekomme ren, alléén trachtend zoveel mogelijk mensen uit eigen stand in de gemeen teraad te doen verkiezen. Dit zijn verschijnselen, die on danks veel mooie woorden niet getuigen van een gemeenschapszin in de practijk. V Vrijwillige gezinshulp LJET tekort aan hulp in de huis- houding is een der grootste so ciale moeilijkheden van deze tijd. Het is een onderwerp van studie geweest van een commissie, ingesteld door het „Centrum voor Staatkundi ge Vorming",, welke commissie een rapport heeft doen verschijnen, dat wij vanmorgen ontvingen en waar over wij dezer dagen graag iets wil len zeggen, Hét tekort aan hulp in de huishou ding is ook het onderwerp geweest van een bespreking gisteravond op een contact-vergadering van sociaal- charitatieve instellingen te Leiden. De heer St. Menken heeft in een rede over dit onderwerp duidelijk uiteen gezet, hoe nuttig en nodig is het werk van de katholieke gezinsver zorgsters wier tehuis is: Morschsin- gel 8), die op medisch of sociaal ad vies in het gezin de plaats der moe der vervangen of de moeder as sisteren. Deze gezinsverzorgsters heb ben een speciale opleiding voor deze taak genoten. Wij vernamen nog, dat zich vanuit Leiden nog geen enkel meisje voor deze schone vrouwelijke taak heeft gameidIn Leiden wer ken 12 a 14 gezinsverzorgsters, ter wijl er geregeld 20 a 25 aanvragen zijn. Als de kosten voor een gezin te hoog zijn, kunnen deze geheel of gedeeltelijk worden betaald door pa. rochieële instellingen, bedrijfsinstel- lingen. overheidsinstanties. Naast ge zinsverzorgsters zijn er nodig gezins hulpen daar waar de aanwezig heid van de eerste niet wordt vereist of deze niet beschikbaar zijn. Over de vraag, hoe men aan gezinshulpen kan komen, ontspon zich een discus sie, waarbij er aan herinnerd wérd dat de Katholieke Bond voor het Ge- zin te Leiden reeds enige tijd een activiteit voor dit doel ontwikkelt. Wij besluiten dit korte overzicht met af te drukken en ter overweging te presenteren een stelling uit het hierboven genoemde rapport: Krachtige propaganda voor de vrijwillige gezinshulp. Voor het meisje en de jonge vrouw, die met idealistische liefde bezield zijn om haar hulp aan te bieden in dè ge zinnen, ligt hier een breed werk terrein open. Deense Kamer stemt vóór aansluiting r\E DEENSE Tweede Kamer heeft met 119 tegen 23 stemmen haar goedkeuring gehecht aan toetre ding tot het Atlantisch Pact.. De goedkeuring werd gegeven door de aanvaarding van een resolutie? waarin de minister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, voor de rege ring de bevoegdheid verzocht het Pact te ondertekenen. Eén Kamerlid onthield zich van stemming en zeven waren afwezig. Men verwacht, dat de resolutie ook in de Eerste Kamer geen tegenstand zal ondervinden. Men is van oordeel, dat Rasmussen aanstaande Dinsdag of Woensdag voor de ondertekening naar Amerika zal vliegen. MINISTERS VERTREKKEN NAAR WASHINGTON. De ministers van Buitenlandse Za ken van vier tot de Westerse Unie behorende mogendheden zijn naar Washington vertrokken in verband met de ondertekening van het At lantisch Verdrag op vier April a.s. Met de Queen Mary" zijn de Brit se Belgische, Nederlandse en Luxem burgse ministers van Buitenlandse Zaken Be vin, Spaak, Stikker en Bech vertrokken. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Schuman,.is voorne mens 30 Maart a.s. per vliegtuig naar Washington te vertrekken. President Truman heeft bekend ge maakt de plechtigheid te zullen bij wonen. Minister Acheson zal voor de Verenigde Staten tekenen. Te Washington wordt medegedeeld Het besluit van Lake Success REPUBLIKEINSE REACTIE NIET ENTHOUSIAST. De eerste reactie in Republikein se kringen in Batavia op de aanvaar ding van het Canadese voorstel door de Veiligheidsraad was niet enthou siast. De Republikeinen in Batavia hadden gehoopt, ofschoon niet met veel vertrouwen, op handhaving van de uitvoerig der resolutie van 28 Januari. Een vooraanstaande Republikeins leider, wiens naam niet genoemd mag worden, zei. „Het Canadese voorstel is in zo vage bewoordingen gesteld, dat het weinig kracht heeft. De kan sen op het slagen van dit voorstel hangen geheel af van de houding der Nederlanders. Indien de Nederlanders thans werkelijk bereid zijn samen te werkefi," zal dit plan vorderingen mo. gelijk maken, doch indien zij niet tot deze samenwerking bereid zijn, zal het plan tot een nieuwe impasse lei den". Aanval op Cheribon afgeslagen Sterke guerilla-eenheden, gewa pend met automatische wapenen en mortieren, hebben Woensdagavond de Nederlandse troepen in Cheribon aangevallen en werden pas verdreven nadat de Nederlanders tanks en -ar tillerie ingezet hadden. Het gevecht duurde twee uur en drie hüizen gin gen in vlammen op. Het aantal slachtoffers is niet bekend De sneltrein van Banju Angi naar Surabaja is tot ontsporing gebracht. De locomotief en drie wagens liepen uit de rails .Het bleek, dat de beves tiging van de rails was losgedraaid. De baan loopt op de plaats van de aanslag aan de ene kant langs een ravijn en aan de andere zijde langs een hoog talud. De locomotief bleef op het balastbed staan en de drie rij tuigen bleven op het talud liggen. De brug van Pandjunan in de weg van Probolinggo naar Lumadjang is 's nachts door extremisten opgebla zen. DEMONSTRATIE TEGEN CHUR CHILL Toen Winston Churchill Woensdag aan boord van de „Queen Elisabeth" in New York arriveerde, werd hij opgewacht door ongeveer 100 demonstrerende mannen en vrouwen, die zich in de naburige straten hadden opgesteld. In koor rie pen de demonstranten: „Geen Noord- atlantisch Pact. Ga terug. Churchill" terwijl zij borden met anti-oo^logs opschriften meevoelden. De demon stratie was georganiseerd door het Comité tegen Oorlogspropaganda van de Nationale Raad der Vereniging voor Amerikaans-Sovjetrussische Vriendschap en verliep ordelijk. dat allen officiële gasten en de pers getuige kunnen zijn van de onder tekening van het Noord-Atlantisch Pact. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken zei, ciat er in Washington geen zaal kon worden gevonden, welke alle men sen, die de plechtigheid wensten bij te wonen, zou kunnen bevatten. Volgens voorlopige plannen zal de plechtigheid worden gehouden in een zaal, welke bekend staat als de' „departmental auditorium" en plaats biedt aan slechts 1.300 personen. Maarschalk Boelganin afgezet Radio-Moskou meldde gister avond, dat maarschalk Boelganin is ontheven van zijn functie als minis ter van de Sowjet-gewapende macht Maarschalk Wassilefsky is in zijn plaats benoemd. Van 1942 tot 1948 was maarschalk Boelganin vice-commissaris voor de fensie en van 1946 tot 1947 vice-mi nister voor de gewapende macht. In Maart 1947, onmiddellijk na zijn benoeming tot minister van de ge wapende macht werd hij vice-voor- zitter van de ministerraad. In No vember van hetzelfde jaar werd hij bevorderd tot maarschalk vanv de Sow jet-Unie. Zijn opvolger maarschalk Wassi lefsky, oorlogsheld, werd van zijn functie als chef-staf ontheven in No vember jl., omdat hij „met werk overladen" was. Wassilefsky is 47 jaar. Hij werd in 1943 chef-staf na het succes van het tegenoffensief te Stalingrad, waarin hij maarchalk Zjoekof's rechterhand was. SENATOR TOM CONNALLY, de voorzitter van de senaatscommissie voor buüenlandse betrekkingen, heeft gisteren bij de opening van het debat over het wetsontwerp tot voortzetting van de hulp van Marshall ver klaard, dat het herstelprogramma v oor Europa voorrang moet hebben boven elke militaire steun aan dat continent. Hij drong aan op goedkeu ring van het volle bedrag en achtte het hoogst onverstandig om afsnij ding van de hulp aan Nederland in overweging te nemen. Connally verdedigt Nederland Connally opende het debat over het hulpprogramma in de Amerikaanse Senaat. Sommige senatoren hadden voorgesteld om het bedrag voor het komende jaar te verlagen, maar Con nally toonde zich een fel tegenstan der van zulk een plan. Hij was voor goedkeuring van het volle bedrag van 5.580 millioen dollar. Hij voegde er aan toe: „Wij verwachten niet, dat wij dit programma na Juni 1952 zul len voortzetten. De hulp, die volgend DIRECTEUR VAN KRUPP- FABRIEKEN TE ESSEN ONTSLAGEN. Hans Kalian, directeur van de Krupp-fabrieken té Essen, is door de Engelsen ontslagem Zijn Ontslag is het gevolg van een onderzoek, dat door minister Bevin was gelast naar de na-oorlogse activiteiten van Kal ian. Het onderzoek was ingesteld, na dat Kalian openlijk had geweigard gehoor te geven aan een Brits bevel om een deel van een voormalige tankfabriek te ontmantelen. Kallen zal belast blijven met de afbraak van h§t concern van Krupp, dat bij stukjes en beetjes tot afzon derlijke fabrieken wordt terugge- De nieuwe directeur is dr. Paul Hansen. Zijn doen en laten staat on der nauwkeurig toezicht van de Brit ten. Elke drie maanden moet min:ster Bevin een speciaal rapport over de fabriek te Essen hebben. jaar zal worden verleend, moet aan zienlijk beneden de vijf milliard lig gen". Over de vrees, dat steun aan Neder land zou bijdragen tot voortzetting van de militaire operaties van Neder land in Indonesië zei hij: „Volgens onze inlichtingen hebben de Neder landers zich in dollars noch in an dere valuta grote militaire uitgaven op de hals gehaald boven de uitgaven voor dat gebied in de tijd voor 21 De cember 1948. Bovendien is gemeld, dat de operaties worden bekostigd uit plaatselijke opbrengsten, en dat de kosten niet op het Nederlandse bud get drukken. Daarom zou het onver standig zijn om de hulp stop te zet ten en op die manier het herstel Nederland te belemmeren." DE MOEILIJKHEDEN VAN RADIO- BERLIJN. Twee April zal Radio-Berlijn (on der Sow jetcontrole) officieel een zendstation bij Koeningswusterhau- sen, 15 km. ten Zuiden van Berlijn inwijden. Deze zender zal sterker zijn dan die welke op last der Fransen het vorig jaar December opgeblazen werd. zo deelde de onder-directeur, Girnus, mede. De Sowjet-autoriteiten hadden de bóuw met alle middelen gesteund. De studio van Radio-Berlijn ligt evenwel in de Britse sector en mogelijkheid bestaat, dat deze zal moeten worden gesloten, nu de Wes telijke Mark het enig wettelijke be taalmiddel is in Berlijn. Tachtig pro cent van het personeel woont n.l. i: West-Berlijn. HET AMERIKAANSE MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN heeft zijn mening over Sovjet-Rusland te kennen gegeven in een rap port, dat in vrij krachtige bewoordingen de Russische regering ervan be schuldigt, dat zij de Russen niet durft te vertellen, hoe het in Amerika is gesteld met de vrijheid en de levensstandaard. In Rusland is alles beter ,.De bevolking van de Sovjet-Unie wordt geheel van de buitenwereld afgesloten, opdat zij geen vergelijkin gen zal kunnen maken met toestan den in andere landen". GEEN VRIJE UITWISSELING VAN DENKBEELDEN. Uit het mislukken van de pa de oorlog door Amerika ondernomen po gingen om uitwisseling van studen ten, geleerden en publicaties tot stand te brengen, trekt het rapport de slot som: „De Russische regering vreest vrije uitwisseling van denkbeelden, omdat zij.beseft, dat 30 jaren com munisme de geduldige bevolking der Sovjet-Unie nergens een levensstan daard heeft verschaft, welke de le vensstandaard van arbeiders in Ame rika nabij komt Na de oorlog was de tegenstand eerst van passieve aard, aldus het rap port, en manifesteerde zich in ver traagde, onvolledige, of uitblijvende antwoorden. Tenslotte weigerde de Russische regering in 1948 openlijk deel te nemen aan culturele uitwisse-1 ling met Amerika, omdat zij de ver denking koesterde, dat achter het programma de bedoeling lag, de Rus sische veiligheid te ondermijnen. Daarmee ging gepaard een steed? meer nadruk leggen op de superiori teit van de Sovjet-Unie op het gebied van kunsten en wetenschappen. Het invoeren van strenge controle op Russische kunstenaars en geleerden en de toenemende aanvallen op dege nen, die contact onderhielden met collega's in de vrije weteld, hebben eveneens de atmosfeer vergiftigd. Tenslotte onthult het rapport, dat professor Harlow Shapley, een astro noom van de universiteit te Harvard en de voornaamste organisator van de wereldvredesconferentie te New York, uitnodigingen heeft gestuurd aan verscheidene Russische geleerden om Amerikaanse universiteiten te be zoeken. Evenals bij voortgelijke uit nodigingen in de laatste jaren, heeft, volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zakep, ook het, yer- zoek van professor Shapley geen en kele vrucht gedragen. Een ludeft uit Het is in deze dagen van angst en beproeving voor ons Hongaren van christelijke huize een grote ver troosting, wanneer ons vertrouwe lijke en betrouwbare berichten be reiken omtrent de storm van pro testen, die in het nog vrije Europa en in Amerika het proces tegen Kar dinaal Mindszenty heeft verwekt. Van meer belang voor ons echter is de vraag of deze protesten gevolgd zullen worden door een doelmatig strijdplan ter beteugeling en kermg van de communistische vloedgolf, dan wel of op al deze moties en mee tings, gloeiend van verontwaardi ging en afschuw, na enkele dagen weer de gewone stilte zal volgen en men zich voor de zoveelste maal apa- tisch gaat neerleggen bij de nieuwe schanddaad, op last van Moskou aan de mensheid begaan. De leiders van de Sovjet rekeneij reeds met hec laatste. Niet alleen Katholieken en Pro testanten, doch alle mensen, voor wie vrijheid en beschaving nog waarde en betekenis hebben, moe ten toch eindelijk wel inzien, welke plannen de communisten doorvoe ren in landen, die door hen zijn be zet of onder hun invloed staan. Daar het godhatende bolsjewisme geen ingang kan vinden bij gods dienstige mensen, moet de gods dienst worden uitgeroeid. Tegen dit regiem van terreur en verdrukking kan slechts een alge mene en stelselmatig gevoerde cam pagne het gewenste succes opleve ren. Het is de hoogste tijd, dat allen van goede wil de handen ineen slaan. Aangezien het bolsjewisme geen onderscheid maakt tussen Ka tholieken en Protestanten moeten deze hun onderlinge geschillen ter zijde zetten, ter bescherming van godsdienst en vrijheid en alles wat hun dierbaar is. Ongetwijfeld bezitten wij Chris tenen in het gebed een machtig mid del om Gods hulp en bijstand af te smeken in de lichamelijke en gees telijke noden, waarin millioenen mensen verkeren Maar is het gebed alleen voldoende? Moet de nog vrije wereld maar rustig blijven toezien, hoe door infiltratie, intimidatie en door verraad .van valse broeders het ene volk na het andere onder het juk van Moskou word gebracht? Mag zij er lijdelijk in berusten, dat in de christelijke landen van Oost- Europa de godsdienst met wortel en tak wordt uitgeroeid? Zo dachten niet de honderddui zenden Kruisvaarders, die twee eeuwen lang zijn opgetrokken naar het Heilig Land, om het voor de vrome pelgrims weer toegankelijk te maken. Zo dachten ook niet onze voorva deren, die eeuwenlang als een le vende verdedigingswal Europa en de Christelijke beschaving hebben be schermd en gered tegen de fanatieke volgelingen van de profeet. In die tijden was men schijnbaar beter doordrongen van de vermaning vervat in de aloude spfeuk Ora et Labora. Alleen met bidden en pra ten komt m ener niet meer. Er zul len offers moeten worden gebracht voor het herwinnen der goederen, die reeds verloren gingen en die nog verder verloren dreigen te gaan. Wat telt goud, wat telt geld en goed, nu zoveel hogere waarden op het spel staan. Als over 20 jaar geen Christelijke jeugd meer leeft in Europa en een nieuw geslacht is opgegroeid zonder Christelijk moraal dat, verstrikt in de valse en gevaar lijke leerstellingen van communisme is ingelijfd bij de legers van de Sov jet, dan zullen de krachten der Wes terse landen te kort schieten om tc ontkomen aan de worgende strop, die reeds voor hen gereed ligt. Voor het Wesïm is het ogenblik aangekomen om te beslissen of het in vrijheid wil blijven voortleven of dat het zich wil laten brengen in dezelfde slaver nij, waarin de volkeren, achter het ijzeren gordijn reeds zijn geraakt. Mogen vooral de gebeurtenissen der laatste weken de ogen der vrije wereld voorgoed geopend hebben, dan zal het lijden van de talloze slachtoffers niet tevergeefs zijn ge weest. Wij Hongaren, die weten wat het betekent te leven onder de ty- rannie van Moskou, roepen de nog vrye wereld toe: Laat u geen zand in de ogen strooien; laat u niet ge ruststellen door beloften, die niet gehouden worden. Het gevaar na dert ook u. Het wordt dreigender HOOGSTE BELGISCHE ONDER SCHEIDING VOOR VICE-PRESI DENT RAAD VAN STATE. De Belgische Ambassadeur te 's-Graven- hage, de heer E. Graeffe, heeft Woensdag tijdens een intieme recep tie op de ambassade aan Jhr. mr F. Beelaerts van Blokland, vice-presi dent van de Raad van State, het Grootlint in de Leopoldsorde over handigd. Hij begroette jhr Beelaerts van Blokland als een beproefd vriend van België en onderstreepte zijn verdiensten als promotor van de Be- nelux-idee. Nederlandse regering neemt voorlopig besluit Naar wij vaa zeer bevoegde zijde vernemen, heeft de Nederlandse rege ring gisteravond een voorlopig besluit geformuleerd naar aanleiding van de Canadese motie In de Veiligheidsraad- Dit voorlopig besluit is om advies gezonden naar dr. Beel en dr. van Royen. De regering stelt zich voor om Maandag a.s. na advies var bo- vengenoemden te hebben ingewonnen tot een definitief besluit te komen. Voorts vernemen wij nog, dat dr. van Royen zich bereid verklaard heeft om, indien de regering mocht besluiten tot h^t deelnemen aan een preliminaire confe-entie in Batavia, als voorzitter van de Nederlandse de legatie op deze conferentie op te tre den. DOODVONNIS AAN RAUTER VOLTROKKEN. Naar wij vernemen is hedenoch tend in de vroegte het doodvonnis voltrokken aan de gewezen Duitse commissaris-generaal H. A. Rauter. van dag tot dag. Et tua. res agitur! Het gaat ook om uw zaak! Denk aan ons, die van alle midde len beroofd, onze christelijke natie door het goddeloze bolsjewisme zien verzwelgen, als er niet snel hulp komt opdagen. Vergeet niet dat het eens de Dobo's, de Losonczy's en de Zrinyi's waren, die hun leven gaven voor het behoud van de Wc: terse Christenheid; dat eens op do wallen van Nandor Fehérvar (thans Bel grado) de Hongaarse held Johannes Hunyadi en de Capucijnermonnik Johannes Kapistranus, de eerste het zwaard en de laatste het kruis om kneld hun dappere scharen aan voerden en aanvuurden in de strijd op leven en dood. Toen in uw welva rende landen een Rubens en een Rembrandt in ongestoorde rust hun onsterfelijke meesterwerken schie pen, offerde het Hongaarse volk zich op in een rusteloze en bloedige kamp, waarin ze voor u vrijheid en beschaving gered hebben. Van achter het iiztren gordijn wa gen wij het, dit alles in uw herinne ring terug te roepen. In onze grote nood en bekommernis vragen wij u niet om beklaagd, maar om gered te worden en onze kinderen te be hoeden voor de Christelijke Gods dienst, welke wij duizend iaar be leden en eeuwenlang verdedigd heb- beYi. Onze laatste hoon is gevestigd op de nog vrije wereld, vooral od do nazaten van hen. voor wie onze voor vaderen eestreden en geleden heb ben en hun goed en bloed ten offer brachten. Moge het Honeaarse volk en alle Volken in Midden- en Oost-Eurona, die met elkaar hetzelfde droevige lot delen, in deze verwachting niet worden teleurgesteld. Redt ons, wij vergaan! Igazsagos Matyas Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsda.T 29 en Woensdag 30 Maart geen audiëntie verlenen. Een HoM&f-tie... „Het is de taak van de Kerk er aan te herinneren en zij heeft het nooit nagelaten, vroeger noch tegen woordig aan welke eisen de aardse organisaties moeten beantwoorden, als zij Gods beeld in de mens niet willen verminken." Kardinaal Suhard

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1