IREDERIK Verleid door Huifcert Vet| EN DE ZEVEN DIRECTEUREN TYPEW DINSDAG 22 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Een Woerdense politiechef. De N.S.B -chef der Woerdense politie in bezettingstijd, J. M-, heeft zich voor het Haagse Bijz. Gerechtshof te ver antwoorden gehad wegens zijn ge dragingen en hulp aan de vijand in zijn functie verleend. Verschillende getuigen legden voor hem gunstige verklaringen af, als gevolg waarvan de proc. fiscaal wilde volstaan met een eis van zes jaar m. a., doch het Hof stelde verdachte ter zitting twee welken geleden m vrijheid. Het Hof heeft nu arrest gewezen en verdach te veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf nv.a.. -vxlat verdachte op vrije voeten blijft. In dienst van de vijand. A. M. en C- M S- uit Leidschendam heb ben voor het B. G. terecht gestaan wegens hulp verlenen aan de vijand, door bij Landwacht enz. dienst te doen. De eis tegen beide verdachten was tien jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft M. veroordeeld tot vjjf en S. tot zeven jaar m. a. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding Drankwet. Gister middag stond voor de Kantonrechter tereoht J.v.A. te Voorschoten. Verd. had op 30 Nov. '48 ten 1ste in het buffet van zijn ver lof lokaal 24 fles sen sterke drank, zoals oude jenever, cognac enz. voorradig gehad, terwijl bovendien in een kelder nog 40 fles sen sterke drank waren gevonden; ten 2e had hij de verlofvergunning niet in zijn verloflokaal opgehangen en ten 3e had hij op 11 Jan. '49 de bordjes verlof op de deur niet aan gebracht. Het O.M. eiste voor het eerste feit 45,boete of 20 dagen hechtenis, voor het tweede f 15, of 5 dagen rechtenis en voor het derde J'~20:— of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot 2 x f 40,boete of 2 X 20 dagen hechtenis en 1 x 10,boete of 1 x 4 dagen hechtenis en met ver beurdverklaring van de in beslag genomen flessen drank. Overtreding Vuurwapenwet. De grandetwerker Th. v. Sch. uit Noord - wijkerhout stond vervolgens terecht. Op 10 November van het vorige jaar had de politie bij verdachte de na volgende vuurwapens ontdekt en in beslag genomen, o.a. 2 jachtgeweren, 1 dienstgeweer, 1 stengun, 1 revol ver, 1 machinegeweer e.a. vuurwa pens. Verdachte beweerde, al deze voorwerpen als curiositeit in voor raad te hebben. De ambtenaar van het O.M. wilde feitelijk eerst inge volge het door de Minister van Jus titie in zijn rondschrijven van 4 No vember 1948 de eis bepalen op .f2000 boete, hij volstond echter met de eis van 250,subs. 2 maanden hech tenis en met verbeurdverklaring der in beslag genomen vuurwapens. De kantonrechter veroordeelde verdach te tot een geldboete van 50,subs. 20 dagen rechtenis en tevens met verbeurdverklaring der in beslag ge- vuurwapens. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Klokken Ned. Herv. Kerk aange komen. Maandagmiddag zijn de nieuwe klokken, bestemd voor de Ned. Herv. kerk in de Julian ast ra at, aangekomen. De klank der klokken is gelijk aan die der destijds door dc bezetters geroofde klokken nl. e en fis. De e- klok weegt 1200 kg en de fis-klok ruim 1000 kg. In beide ldokken staat een op schrift te weten in de zwaarste „Mijn stem verheft zich God ter eer. Na overmacht en ruwe kracht, kwam ik door eendracht weer Anno Domini MCMIL". Op de andere klok staat „Na stille, droeve, donk're da gen, verhef ik blij mijn stem in 't zwerk, als roepstem van Gods Kerk. Anno Domini MCMIL". Men verwacht, dat de klokken na ongeveer 14 dagen in gebruik zullen kunnen worden genomen. De klok ken zullen in het vervolg electrisch worden geluid. HAZERSWOUDE K. V. P. De afgev. van de par tij-raad en het kringbestuur resp. de heren Van Nierop en De Jong, brach ten hun verslag uit. Tot lid der veri ficatiecommissie werden benoemd de de heren P. J. Rietveld en A. J. van Mil. Uit 't verslag van de penningm. bleek, dat de vorige gemeenteraads verkiezing gekost heeft 526, wat een vlugge rekenaar deed opmerken, dat ieder raadslid 105 gekost heeft aan propaganda. Om de onkosten deze keer te bestrijden is een ver kiezingsfonds opgericht. De bedoe ling is, dat bij het stemmen voor de groslijst een bijdragenbhs wordt ge plaatst in het stemlokaal. De gros lijststemming wordt gehouden op Zondag 24 April op de bekende plaat sen. Als voorlopige candidaten wor den gesteld de heeren M. Heymans (aftr.), P. C. Rietveld (aftr.). W. Loo- mans (aftr.), L. M. de ,Boer (aftr.), Th. L. v. Son, P. Brugman, Th. Straat hof, J. C. Baak, P. J. Fase. Op de o - ficiële lijst zullen tien candidaten worden geplaatst. Deze moeten /voor 10 Mei worden ingeleverd. UIT DE OMGEVING H1LLEGOM Priesterfeest Zondag zal het ko peren priesterfeest van pastoor C- v. d. Zanden, geboren Hillegommer en herder van Hautevilie (Noord-Frank rijk) in de^parochiekerk van St. Jo seph worden gevierd. Te 10 uur zal de feesteling een plechtige H. Mis van dankbaarheid met assistentie op dragen, terwijl des middags van 3 4.30 in de zaal van „Zomerzorg" aan de Meerstraat gelegenheid gegeven zal worden voor het aanbieden van gelukwensen. 40. Als ik een ander was, zou ik het misschien ook wel doen", zei Frede rik. tegen de slagersjongen. ..Maar ik ben Frederik zelf en dat maakt de hele zaak wat moeilijker." De slagersjongen kon de juistheid van Frederiks woorden niet ontkennen. „Maar toch zou ik naar binnen gaan als ik jou -.-as" hield hij deson danks vol, „er moet toch iets gedaan worden." Frederik beet weifelend op zijn onderlip; in gedachten streek hij No taris Zwingelhout over zijn verwar de haardos. De notaris zuchtte be- hage'ijk, sloot zijn ogen en begaf zich opnieuw ter ruste. Het scheen wel alsof het hele avontuur hem minder interesseerde dan vroeger. ..Hij gaat er helemaal aan wennen", merkte de schrandere slagersjongen met enige bezorgdheid in zijn stem op. „Ik geloof dat je, als je maar lang genoeg schildpad bent, op het laatst niet anders meer wilt. Net als bij koeien, die b ijven ook hun hele le ven koe". Opeens nam Frederik een flink be sluit. Hij stak de slapende Notaris Zwingelhout weer in zijn zak en schudde de slagersjongen de hand. ..Ik doe het!" zei hij kort, met een laatste blik op de zon, de blauwe lucht, de groene bomen. „Als ik dit avontuur niet overleef zeg dan aan." Het dappere knaapje maakte zijn zin niet af. In de verte ergens uit de donkere gang, naderden sloffende voetstappen en geruisloos a's een schaduw slipte Frederik het naargees tige oiuvemannen-huis binnen. De gang was leeg en kaal, door Frede riks schoenzolen trok de kille kou naar boven, die zich wel door zijn gehele lichaam scheen te verbreiden. Zijn adem ontsnapte in witte wolkjes aan zijn mond. „Ajakkes!" fluisterde Frederik bij zichzelf. „Hoe kunnen die mensen in zo'n huis wonen. Midden in de zomer en zó koud Gelukkig zonder hem te zien slofte het ouwe mannetje hem mompelend voorbij; in zijn bevende handen hield hij drie biefstukjes waar waarschijn lijk iets aan mankeerde. Frederik hoorde nog hoe hij een luid verschil van mening met de slagersbediende had en toen sloop de tovenaarsleerling een versleten trap op die bij elke trede ijselijk kreunde. KATWIJK Geboren: Gijsbert A. z. v. A. Messemaker en G. van Duyn. Theo- dorus R. z. v. H. C. van Tilburg en G. Brandt. Willem z. v. A. Kuyt en A. van Beelen. Annie d. v. J. van Duyvenbode en H. A. Remmelzwaal. Cornelis N. z. v. H. Vooys en I. van Tilburg. Cornelis z, v. J. Vlieland en A. Remmelzwaal. Diana d. v. A. W. v. d. Bos en C. van Beelen. Hendrik J. z. v. F Schaap en A. Krijgsman. Ali- da A. d. van A. van der Plas en D. Neef. Ondertrouwd: S. Visser en L. H. Burgerhout. M. J. Helders en A. Sou- verijn. B. van den Oever en A. Guyt. Getrouwd; C. v. d. Plas en A. v. d. Bent. T. van Dijk en D. Kraayen- oord. Overleden: J. Kruidenier 48 paar. NOORDWIJK N.R.B. Medegedeeld werd, dat de opbrengst van de feestavonden juist de uitgaven van 1428,dek ten. Het jaarverslag van de secreta ris gaf aan een ledental van 674. Voor het zwemmen in Leiden was veel animo, waarbij 36 zwemdiplo ma's werden behaald. Het verslag van de penningm. gaf aan. inkomsten 2810,98, uitgaven 1697,49, batig saldo 1113,49. De verzekeringskas is thans groot /5335.16 en het Tom-fonds ƒ2580,78. In de nieuwe kascommissie werden benoemd E. de Groot, G. Duindam en C. v. d. Berg. Het verslag van de hoofdleider wees op een zeer actief leven der Brigade, terwijl het over zicht van de commissaris van mate riaal een behoorlijke inventaris van red-materiaal berichtte, doch tevens wees op de slechte toestand van de vlet. Naar aanleiding hiervan kwam in bespreking: wat is wenselijker, een Ton? of vlet. De algemene opi nie was een vlet, zodat het bestuur zaJl informeren naar de kosten en hiervan t-z.t. mededeling zal doen. Na verslag van de hoofdinstructeur, waarin deze vooral wees op de noodzaak van een goede strand- wacht tijdens het seizqen, werdén de bestuursleden A. v. Kan en S. Verloop herkozen. Tot hoofdleider werd herkozen de heer C. v. d. Berg en als commissaris van materiaal de heer A- Passchier, geassisteerd d:*r de heren A- Andreas, M. Plug en Krug. In de commissie voor het ver zekeringsfonds werden gekozen de heren J. v. Nes, J. v. d. Niet en R- v. d. Haak. De contributie voor dit jaar werd wederom vastgesteld op 2,50. Alsnog werd besloten met een mozaiek deel te nemen aan de Bloem en feesten. Hiervoor gaven zidh een flink aantal helpsters op. NOORDWIJKERHOUT „KLOKKENSPEL" BIJ KLOKKENWIJDING Ter gelegenheid van de wijding van de nieuwe klokken der St. Vic- tor-kerk zal Zondag a.s. te 4 uur een „klokkenspel" worden opgevoerd, waarvan de tekst geschreven werd door pastoor L. Brink. Het wordt gespeeld in de open lucht, maar het wil „toch niet de naam hebben van openluchtspel" (aldus de inleiding). De regie is in handen van kapelaan W. de Graaff, A. Vlasveld en J. Balk. Parochianen van St. Victor zullen het spel uitvoeren. Het is verdeeld in 4 stukken. „Vooroorlogse tijd" „Oorlogstijd" „Na-oorlogse tijd" „Het heden" en geschreven in rij men, welke soms huiselijk en grap pig zijn, zoals: En Tante Trijn En Ome Hein. maar meermalen een heel andere, dichterlijke toon aanslaan: Noordwijkerhout, Wel jaren oud, Maar steeds: zonder verleden. Want bloemenpracht Is Lentekracht Het kenmerk van het heden. Het stuk is vol plaatselijke en pa rochiale toespelingen, welke de des kundige toehoorders van dit spel on getwijfeld zullen waarderen, maar ook wordt er lachend-weg menige wijze les in gegeven. Emigratie. Vandaag vertrekt het gezin van S. P. Verdegaal moeder en 7 kinderen, vader is reeds geëmigreerd naar Californië. Nog 3 gezinnen zullen binnenkort ver trekken, van wie 2 naar de Ver. Sta ten en 1 naar Canada. In de afgelo pen maanden zijn er reeds 3 vertrok ken, namelijk 1 naar Canada, 1 naar Californië cn 1 naar de Ver. Staten. SASSENHEIM Druk bezoek. Wel zelden was de belangstelling zo groot in de R.K. Meisjesschool als Zondag, toen de kleuters van de Kerklaan en Hoofd straat hun werk exposeerden. Voor al in de namiddag was het erg. Toen mochten de kinderen om het half uur met groepjes „demonstreren". Leuk was het de ernstige toetjes vol inspanning te zien werken. Ook wer den de aanwezigen wel eens verrast door een leuk zangnummer. Zo kon men een kleine indruk krijgen van 't grote geduld van de zusters om de kinderen te leren. De uitslag der ver loting was: De poppenvilla droeg de naam „Huize St. Anna", na loting toegekend aan Jopie v. Hoekelen, Westerstraat .De leeftijd van de wit te olifant was 2 jaar en 5 mnd.. Jaan- tje Landwehr Johan was er het dichtst bij met jaar. A.s. Zondag tentoonstelling en demonstratie van het werk der grotere leerlingen. Personalia. De heer G. W. Wes- seling slaagde te Delft voor het can- didaatsexamen werktuigkundig inge nieur. VOORSCHOTEN GOUDEN ARBEIDSJUBILEUM. Zondagfherdacht de heer G. v. d. Nieuwenaijk zilverslijper van de zilverfabriek „Voorschoten", alhier het feit, dat hij vóór 50 jaren in dienst trad bij de Kon. Ned. Edelme taal Bedrijven, destijds de firma J. M. van Kempen en Zonen. De oficiële huldiging had reeds Zaterdag plaats ten huize van de Jubilaris. Aan belangstelling en waardering heeft 't hem niet ont broken. 's Morgens werden aan zijn woning de jubileumtaart en bloemen bezorgd en in de loop van.de dag werd hij allereerst gehuldigd door de directeur mr. S. A. G. Begeer, die sprak over het ongelofelijke grote getal 50 jaren in dienst bij de Zil verfabriek en bovendien 50 jaren trouwe dienst. Spr. schetste de jubi laris als een ijverig en harde wer ker. Namens de K. E. B. overhan digde hij hem de gouden legpennmg der Zilverfabriek, een envelop met inhoud en een week extra vacantie om de afgelopen 50 jaren eens rustig de revue te laten passeren. De volgende spreker was de alg. directeur der K.N.E.B., de heer C. J. A. Begeer, die de gevoelens vertolk te van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Nadat spr. gememoreerd had wat het doel is van genoemde maatschappij, zeide hij dat 't hem een groot genoegen was de jubilaris de gouden draagpen- ning en bijbehorend ere-diploma van genoemde maatschappij te mogen overhandigen. Het jubileumfonds van de N.V. Zilverfabriek liet zich ook niet onbe tuigd. Een deputatie onder leiding van de waarn. voorzitter, de heer F. Kriek, was mede aanwezig en on der het overhandigen van een enve lop met inhoud, sprak hij de beste wensen uit namens al zijn collega s. Hij hoopte hem nog vele jaren in een goed gezondheid in de fabriek te mo gen aantreffen. In het kort zij nog vermeld, dat de jubilaris als jongen van 13 jaar in het bedrijf is geko men. Na een opleiding van 6 jaar is hij nog werkzaam geweest in de af deling forceren, maar met een zeke re trots vertelde hij er bij: de mees te jaren ben ik toch zilversliiper ge weest. Op een wijze, de jubilaris waardig, bedankte hij de directie en de personeelsvertegenwoordigers voor de vele stoffelijke blijken van be langstelling. Terug met de „Grote Beer". Meldden wij reeds, dat met de „Gro te Beer", welke vermoedelijk a.s. Zondag te Amsteram aankomt, zal terugkeren G. J. A. Hakker van hier, thans wordt ons door het Demobili satie-Comité medegedeeld, dat met dit troepentransportschip nog een tweetal Voorschotenaren terugkeren. Deze wórden echter nog niet gede mobiliseerd, daar zij een nieuw ver band bij de Marine hebben aange gaan momentel zijn beide bij de Kon. Landmacht). Het zijn: A. F. van der Krogt, wonende Stadwijkstraat 32 en K. Mulder, Nieuw Voordorp straat 12. Zij zullen waarschijnlijk niet rechtstreeks naar huis komen, doch vanaf de boot naar het M.O.C. alhier gaan. Aanrijding. Door plotseling over steken werd gisterochtend het li- jarig meisje Joh.a de F. wonende aan de Haagweg, aldaar aangereden door een passerende auto, bestuurd door H. Z. uit Den Haag. Het liep wonder goed af. Het kind bekwam slechts lichte kwetsuren aan haar be nen. Automobilist en auto kregen geen schade. WASSENAAR Betere verlichting v. Z. v. Nije- vcltstraat De verlichting van het gedeelte der van Zuylen van Nye- veltstraat tussen „De Lus" en de brug bij de Van Oedebameveldtweg liet tot voor kori veel te wensen oye/ De oorzaak was, dat slechts aan één zijde lantaarnpalen konden worden aangebracht, omdat aan de andere kant een gedeelte van de straat in beslag genomen wordt door de tram baan. Dezer dagen is begonnen met het aanbrengen van de nieuwe ver lichting, die veel beter aan de eisen voldoet. De bestaande lantaarnpa len werden door nieuwe vervangen, die een behoorlijk stuk hoger zijn cn voorzien van lichtsterkere lampen, zodat de gehele rijweg voldoende wordt verlicht. Tramwensen gaan in vervulling Naar de Wassenaarse Vereniging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer van de directie der HTM heeft vernomen zullen binnenkort enkele wensen, die al geruime tijd op het verlanglijstje der trampassagiers staan in vervulling gaan. Het rook verbod op de balcons zal zeer bin- j nenkort tot het verleden behoren. Tramwagens tussen Den Haag en I Wassenaar, die doorrijden tot de re mise zullen van een bord worden voorzien ter onderscheiding van die trams, die slechts tot de „Lus" aan de Deyl rijden. Het materiaal, dat door aanrijdingen werd beschadigd, wordt in dc maand April van de werkplaatsen terugverwacht Dan zal hoogstwaarschijnlijk een kwartier- dienst in plaats van de tot nu toe gerede halfuurdienst worden inge voerd. ZOETERMEER Simultaan schaakwedstrijd. A.S. Donderdagavond half acht wordt in een der zalen van het parochiehuis een simultaan-schaakwedstrijd ge speeld door de bekende schaakspe ler pastoor de Groot uit Lisse. De deelname aan deze wedstrijd is niet alleen voor de leden der schaakclub, doch iedere liefhebber kan zonder enige verplichting of kosten zijn krachten met pastoor de Groot ko men rr/eten. Wie in het bezit is van bord en stukken gelieve deze mede te brengen. Ook belangstellenden zijn welkom en hebben vrije toe gang om deze wedstrijd te zien spelen. Ledenvergadering van „St. Chris- toffel". De Ned. Kath. Ver. van Handelsreizigers, Agenten en Verze keringsinspecteurs „St. Christoffel". afd. Leiden, hield haar maandelijkse ledenvergadering. De opkomst was als altijd zeer goed. Na vlotte afwer king der agenda, sprak de voorz. van de afd. Haarlem, over belangrijke kwesties, die het vak van vertegen woordiger raken en spr. illustreerde zijn betoog uit eigen ervaringen. Een geanimeerde gedachtenwisseüng volg de hierop. Buurtvereniging „St. Pancras". In haar laatstgehouden ledenverga dering heeft b.g. vereniging tot voor zitter gekozen de heer P. Breddels in plaats van de 'neer N. Timmer mans die zicih niet meer herkiesbaar stelde. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: le voorz. de heer P. Breddels Jr.; 2e voorz. de heer J. Guley; le Secr. de heer J. Blom. Oude Rijn 13; 2e Secr. de heer J. J. v. Dijk: le penningm. de heer G. M. Seugling; 2e penningm.se Mw. N. Biesbroek-Fiele. Commissaresse Mw. M. C. Massaroo-Welling; Commissa ris de heer G. Gronlöh en de heer H. F. Duffels. Het ligt in het voornemen om 4 Mei aan de Dodenherdenking deel te nemen en op 5 Mei kinderwed strijden te organiseren op de Kaas markt: o.a. koppehvedstrijden op autopeds, doeltrappen enz. en een gezellige avond voor dc leden in de maand Mei. 1 0 Vlnger«yst0«m Blind «n rhylhmijch Duur opl. erW. dipl. 23 mnd. Kon. Erk. Pitmanschool PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 LEIDEN AFSCHEID KAPELAAN BENDE. Woensdagavond 8.30 uur is er ge legenheid voor organisaties en par ticulieren afscheid te nemen van ka pelaan Bende in het Don Boscohuis op het Rapenburg. 55-JARIG HUWELIJKSFEEST. Op 28 Maart zal het vijf en vijftig jaar geleden zijn, dat het echtpaar P. Stol—J. Sto.Ramselaar, Decima- straat 36 in het huwelijk trad, Bruid en Bruiaegom, resp. 76 en 77 jaar, genieten nog een goede gezondheid en verheugen zich dezer dagen in de belangstelling van hun acht nog in leven zijnde kinderen, 14 kleinkinde ren en 6 achterkleinkinderen. PASSIESPEL 1949. Naar wy vernemen zal ook dit jaar onder auspiciën van de Ver. ,,Ka- thQ.iek--Leiden" een opvoering plaats vinden van het bekende Passiespel „De Veertien Stonden" (tekst Guido Gezelle muziek Hendrik An dries- sen). Hieraan werken mede: het R. K. Alma Materkoor met orkestbegelei ding o. 1. v. Willem Mizée, Joop Koe- voets, regie en declamatie, een speel- g.oep van de Kath. Jeugdraad voor de uitbeelding van de tableaux, ter wijl Lode Sengers aesthetische mede werking ver.eent De opvoering vindt cieze maal plaats mo 12 April a.s. (Dinsdag in de Goede Week) in de Stadsgehoorzaal, 'g avonds om 8 uur. De toegangsprijzen zijn dit jaar aan merkelijk verlaagd terwijl de kaart verkoop reeds 1$ begonnen (zie -ad vertentie in dit nummer). Er is een comité gevormd van vooraanstaande stadgenoten, dat deze kunstzinnige uitvoering van harte aanbeveelt. LAATSTE BERICHTEN TIJDELIJK AFLEVERINSVERBOD SPIRITUS EN GEDISTILLEERD OPGEHEVEN. Met ingang van heden is het tijde lijk afleveingsgebod van spiritus en moutwijn voor de spiritus- en moutwijnfabrieken en van gedistil leerde dranken voor distillateurs op gelegd respectievelijk door het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en de vakorgani satie gedistilleerde dranken, opgehe ven. De voorschriften ten aanzien van productie en aflevering, welke golden op het moment, dat het afle veringsverbod werd opgelegd, blij ven onverminderd van kracht. BENDE-LEIDER GEARRESTEERD. De politie te Batavia heeft in sa menwerking met de militaire politie een zwaar bewapend persoon, die lei der van een grote subversieve orga nisatie was, gearresteerd. Van deze bende zijn later nog veertien leden gevangen genomen. De bende wordt verantwoordelijk geacht voor een aantal geheimzinnige ontploffingen in Batavia, die tot nog toe nooit slachtoffers kostten of schade veroor zaakten Een hoeveelheid patronen, voldoende voor duizend van dergelij ke ontploffingen, werd in beslag ge nomen. „Het Dagblad" te Batavia bericht, dat de gearresteerde bendeleider een Nederlandse communist is. PANIEK OP EEN BRUG. Het „Nieuwsblad" bericht, dat vóór zonsopgang bij Bekassi 17 Indone siërs werden gedood, toen onder een groep van enkele duizenden Indone siërs, die rvar dc sawans gingen, door de volgende oorzaak op de brug ove de Kali Bekassi paniek ontstond. Toen de eersten van de groep zich op de brug bevonden, naderde van de andere zijde een auto met branden de koplampen. De sawangangers dachten waarschijnlijk, dat de auto op de smalle brug zou doorrijden en drongen terug. Zodoende ontstond paniek, waardoor honderden onder de voet geraakten of van de brug werden gedrongen. De paniek plantte zich voort op de anderen, die ge schreeuw hoorden. In totaal werden minstens 12 vrouwen en kinderen en 5 mannen gedood terwijl een tiental personen vermist wordt. De gewon den zijn naar Batavia overgebracht. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE ENGELSE KONING. Blijkens een te Buckingham Pa lace uitgegeven bulletin van de ge neesheren des konings, is het her stel van koning George sinds zijn operatie zonder opmerkelijke voor vallen verlopen. De toevoer van bloed naar de rechtervoet is aanzienlijk toegeno men. ifitye&neeuwde r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 33) „En ontmoette u niemand in de gang?" „Neen mijnheer." „Zag u bijvoorbeeld niet een dame in een rode kimono met draken?" Hildegarde Schmidt's bolle ogen puilden nog meer uit. „Neen, heus niet mijnheer. Er was niemand, behalve de conducteur. Iedereen sliep." „Maar zag u de conducteur?" „Ja mijnheer." „Wat deed 'hy?" „Hij kwam uit een van de coupé's mijnheer." „Wat?" Mijnheer Bouc boog zich naar voren. „Welke?" Hildegarde Schmidt keek weer angstig en Poirot wierp zijn vriend een vei-wijtcnde blik toe. „Natuurlijk," zei hij. „Dc conduc teur wordt 's nachts dikwijls ge held. Weet u nog welke coupé hel •va s?" „Het was zowat midden in de wa gen, mijnheer. Twee of drie deuren van mevrouw de prinses." „Ah! Vertel ons alstublieft, pre cies waar dat was en wat er ge beurde." „Hij liep haast tegen me aan, mijn heer. Het was toen ik terug kwam van mijn coupé naar die van de prir- ses, met de plaid." „En hy kwam uit een coupé en botste bijna tegen u aan. In welke richting ging hy?" „Naar mij toe, mijnheer. Hy excuseerde zich en ging verder naar de restauratie-wagen. Er begon een bel te luiden, maar ik geloof niet dat hy er naar toe ging." Ze wachtte en zei toen: Ik begrijp het niet. Hoe Poirot sprak geruststellend. „Het is maar een kwestie van formalitei ten," zei hij. „Die arme conducteur, hij schijnt een drukke nacht gehad le hebben eerst u roepen en dan weer gebeld." „Het was niet dezelfde conducteur die mij wekte, mijnheer. Het was een ander." „Ah! Een ander. Had u hem .eer der gezien?" „Neen mijnheer." „Denkt u dat u hem zou herkennen als u hem zag?" „Ik geloof het wel, mijnheer." Poirot fluisterde iets in mijnheer Bouc's oor. Deze stond op en ging naar de deur om een order te geven. Poirot ging door met zijn vragen op een luchtig vriendelijke manier: „Is u wel eens in Amerika ge weest, Fraulèin Schmidt?" „Nooit mijnheer. Het moet gen mooi land zijn mijnheer." „U hebt misschien gehoord, wie de man, die vermoord is werkflyk was dat hij verantwoordelijk was voor de dood van een klein kind." „Ja, dat heb ik oehoord. rr.iinheer. Het was afschuwelijk slecht. Wij zyn niet zo verdorven in Duitsland." De vrouw had tranen in haar ogen gekregen. Haar gevoelig moe derhart was geroerd. „Het was een afschuwelijice mis daad," zei Poirot ernstig, Hy hall- de cen vcdje batist uit zijn zak en gaf het haar. „Is dit uw zakdoek, juffrouw?" Ér was een ogenblik stilte ter vijl de vrouw het bekeek. Ze zag na een ogenblik op. Het bloed was een wei nig naar haar gezicht gestegen. „O neen, heus niet. Die is niet van mij, mijnheer." „Er staat een H op, ziet u. Daarom dacht Jk, dat hij van u was." „O, mijnheer, het is dames-zak doek. Een heel dure zakdoek. Met de hand geborduurd. Hij komt uit "Pa rijs, zou ik zeggen." „Hij is niet van u, en weet u niet van wie hij is?" „Ik? O neen, mijnheer." Van dè drie luisteraars ving alleen Poirot de naunce van aarzeling op in het antwoord. Mijnheer Bouc fluisterde in zijn oor. Poirot knikte en zei tegen de vrouw: „De drie conducteurs komen bin nen. Wilt u zo goed zijn, me te zeg gen, welke degene is, die u gister nacht ontmoette, toen u met de plaid naar de prinses ging?" De drie mannen kwamen binnen, Pierre Michel, de grote, blonde con ducteur van de ParijsAthene wa- gen, en de dikke omvangrijke con ducteur van de Boekarest-wagen. Hildegarde Schmidt keek hen aan en schudde onmiddellijk met haar hoofd. „Neen mijnheer," zei ze„ geen van deze is de man die ik gisternacht ge zien heb." „Maar dit zijn de enige conduc teurs in de trein. U moet zich var- gissen." „Ik weet het zeker, mynheer Dit zijn lange, brede mannen. Degeen die ik zeg, was klein en donker. Hy had een snorretje. Zijn stem, toen hij „Pardon" zei, was zwak als van een vrouw. Ik herinner hem me heus heel goed. mijnheer." HOOFDSTUK XXI Een klcme, donkere man met een vrouwelijke stem," zei mijnheer Bouc. De drie conducteurs en H Ueg.'-.rde Schmidt waren weggezonden- Mijn hu r bouc maakte een gebaar van wani oop. Maa'- ik begrijp nic'- -- abneiuut niets hiervan! De vijand waar die Ratchett van sprak, was die aan toch in de trein? Maar waar is hij nu? Hy is toch niet opgelost in de atmosfeer? Myn hoofd draait ervan. Zeg dan toch iets, mijn vriend. Toon me hoe het onmogelijke mogelijk kan zyn!" „Dat is een goede frase." zei Poi rot. „Het onmogelijke kan niet ge beurd zijn, daarom moet het onmoge lijke mogelijk zijn, ondanks de schijn." „Verklaar me dan vlug wat er wer kelijk in de trein gebeurde gister nacht." „Ik ben geen tovenaar, mijn beste. Ik ben, als jij, een zeer verwonderd man. Deze zaak verloopt op een he le vreemde manier." „Ze verloopt helemaal niet. Ze blijft waar ze is." Poirot schudde zijn hoofd. „Neen, dat is niet waar. We zyn opgeschoten. We weten sommige din gen. We hebben de verklaringen van de reizigers gehoord." „En wat heeft dat ons geleerd?" Niets." „Dat zou ik niet zeggen, myn vriend." „Ik overdrijf misschien. De Ame rikaan, Hardman en de Duitse kame nier ja die hebben onze kennis verrijkt. Dat wil zeggen, ze hebben de hele zaak onbegrijpelijker gemaakt dan ze was." „Neen, heen, neen," zei Poirot kal merend. Mynheer Bouc keerde zich tot hem. „Spreek dan; laten we de wijsheid horen Hercule." „Zei ik je niet. dat ik net als jy er^ geïntrigeerd was? Maar we kun nen ons probleem tenminste onder de ogen zien. We kunnen de feiten die we hebben, arrangeren met orde en methode." „Ga alstublieft door, mynheer," zei dr Constantine. Poirot schraapte zijn keel en streek een stuk vloei glad, „Laten we het geval overzien zo als het nu staat. Ten eerste, er zijn enige onbetwistbare feiten. Die man Ratchett, of Cassetti, werd doorsto ken op twaalf olaatsen en stierf gis ternacht. Dat is feit 1." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3