VERSLAVmS REISPLANNEN? STADSNIEUWS PERSSPIEGEL MAANDAG 21 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 7 FILM VAN DE PAUS. Z.H. Paus Pius XII heeft toestem ming gegeven tot het opnemen van een film, waarin hij een Bijbelse passage bespreekt. Deze film is bestemd voor uitzen ding per televisie in de V.S. op eer ste Paasdag van het Heilig Jaar 1950. Ben soortgelijke film zal ge maakt worden voor de televisie in Frankrijk. MONTGOMERY HOOFD VAN DE VERDEDIGINGSCOMMISSIE. Volgens een bericht uit Washington van het Enge'se conservatieve blad ..Daily Mail" wordt verwacht, dat de V.S. zullen instemmen met de be noeming van veldmaarschalk Mont gomery permanent voorzitter van commissie van opperbevelhebbers der West-Eurppese Unie tot hoofd van de verdedigingscommissie van het Atlantisch Pact. ,,Men denkt hier", zo vervolgt hij, „dat de commissie haar hoofdkwar tier in de buurt van Parijs zal heb ben". SYMPTOMEN VAN BINNEN LANDSE CRISIS IN DE SOVJET-UNIE? De internationale waarnemers vol gen met zeer levendige belangstel ling de pacifistische manoeuvres der communisten, die zij niet alleen vol gen in de sate!liet-ianden en In de Westerse landen, waar de Komin- form'zijn vijfde colonne heeft, maar ook in de Sovjet-Unie zelf, waar de propaganda alle massa-organisaties in beweging heeft gebracht ten gun ste van de aangekondigde wereld vergadering voor de vrede,,die in April te Parijs zal worden gehouden. Dit is, zoals wij weten, een buiten gewoon uitzonderlijke gebeurtenis, omdat het Kremlin tot op heden ai- tijd heeft verzuimd de openbare me ning in het eigen land, dat vo'ko- men afgesneden is van de rest van de mensheid, te doen interesseren voor de internationale problemen. Uit de berichten, die rechtstreeks afkomstig zijn uit Moskou, kan men concluderen, dat dit nieuwe propa gandistische offensief der commu nisten een duidelijk symptoom is van een binnenlandse crisis, die gegroeid is in de jaren na de oorlog en voor de machthebbers van het Kremlin ernstige vormen heeft aangenomen. Men gaat inzien, dat deze machtheb bers, nu hun destructieve politiek ten opzichte van het Marshall-plan en het Atlantisch Pact mislukt is, zich geïsoleerd voelen cn dat niet alleen de wereldopinie hun bedoelin gen thans doorziet, maar ook hun landgenoten, die zich aan een poli tiek zien overgeleverd, die Rusland naar een catastrophe drijft. De huidige campagne is dus meer van binnenlandse politieke dan van internationale aard. Door het Russi sche volk te doen deelnemen aan een manifestatie van internationale be tekenis, met de bedoeling het werke lijk doel van de revolutionaire bols jewistische machinaties te verbergen, wil de Sovjet-regering aan het Rus sische volk, dat de dictatuur en de oorlog beu is, de illusie geven, dat het niet alleen staat. Door voortdurend hoog op te geven over de onoverwinnelijkheid van de rode legers zoals dat de laatste twee maanden gebeurt, proberen zij de vrees onder het Russische vo'k te verdrijven, die veroorzaakt wordt door d^. betere uitrusting van de Ame rikaanse legers en het samengaan van de landen in het Westen. Het lijkt er veel op, dat' de leiders van het Kremlin thans een harde noot hebben te kraken. Deze indruk wordt versterkt door hetgeen Scandinavische pers schrijft over de recente gebeurtenissen, die een vin gerwijzing zijn voor de werkelijke stand van zaken in de Sovjet-Unie: de wisseling van de oude "eidende per sonen en de demagogische maatrege len van de prijsverlaging. „Wie wint de pot?" In de apotheose van het ganzen bordspel „Wie wint de pot?" op Ko ninginnedag 30 April in het Olym pisch Stadion te Amsterdam zal een groot gedeelte van het dierenmate- riaal van circus Strassburger mede werken. In de stoet zullen medetrek ken olifanten, kamelen, lame's, zee boes, zeebra's, 12 Friese vrijheids paarden, 6 paarden bereden door In dianen, 6 paarden bereden door cow boy's, 18 paarden geleid aan de hand, 12 poney-paardjes en Othello, de Friese hengst, als schoolpaard, waar op mevrouw Regina Strassburger haar klassieke kunst zal vertonen. Het .geheel zal het oude klassieke cir cus herscheppen. De paarden zijn al len van Nederlandse bodem. Een mu ziekgezelschap te paard in bonte kle dij zal de stoet openen. In overweging wordt genomen ook groepen acroba ten,'gewichtsheffers, vuurvreters, de vrouw met de baard, dwergen, stelt lopers, zeemeerminnen en een groep clowns uit de klassieke tijd van het circus te laten meedoen. Het geheel zal een attractie vormen in de kin- derhulde van het vostenhuis. De heer Strassburger heeft als hoofdprijs voor de loterij een poney-paardje ter be schikking gesteld. VRIJHEID IN DE MEUBEL INDUSTRIE. Vervaardgings-vergunning /is vervallen. Op het te Arnhem gehouden streekcongres van de R.K. Hanze- Bond „St. Reinaldus", waarin dc kath. werkgevers in de woninginrich ting en meubileringsbedrijven zijn verenigd, heeft de heer J. P. de Bra bander, secretaris van de federatie van bonden in dc woninginrichting cn meubileringsbedrijven, medege deeld, dat het Rijksbureau voor hout verwerkende ambachten de zg. ver vaardigingsvergunning heeft laten vervallen, zodat de meubelfabrikan ten thans kunnen fabriceren wat zij verkiezen. WERKVERBAND KATHOLIEK AMATEURTONEEL IN HET BISDOM HAARLEM. Zoals reeds eerder in de pers is ge publiceerd, kreeg ook in ons Bisdom het W.K.A. vaste vorm. De totstand koming van deze afdeling ondervond weliswaar in ons gewest met zijn ge mengde bevolking meer moeilijkhe den dan dit b.v. in de zuidelij ké ge westen van ons land het geval was. Doch onze afdeling is er gekomen en haar bestuur heeft slechts de vurige wens om zo spoedig mogelijk tot gro te activiteit te komen. Over het ge heel genomen is het aantal aangeslo ten verenigingen zodanig, dat van een goed begin mag worden gesproken- De kringvorming blijkt in ons Bisdom een geschikte organisatievorm te zijn. Het bestuur overweegt derhalve om in die streken, waar nog geen kring bestaat, tot de vorming hiervan over te gaan. Langs deze weg worden daar- de verenigingen welke hiertoe centraal zijn gelegen, uitgenodigd het initiatief te nemen om tot lering- vorming te komen. Al is het W.K.A. tevreden over het aantal aangesloten verenigingen, toch zijn er in ens Bis dom nog vele verenigingen welke zich nog niet als lid hebben aange meld. In dit verband moeten vooral de Z.H. en Zeeuwse eilanden- ge noemd worden. In navolging van an dere gewesten zal er naar worden ge streefd om spelers- en leiderscursus- en ds en andere bijeenkomsten, welke het goede toneel kunnen bevorderen heer D. Ie Feber, Kort Galgewater 6 Vooral met het oog op de plannen voor het komende seizoen worden de nog niet aangesloten verenigingen verzocht zich spoedig als lid aan te melden bij de W.K.A. secretaris de heer D. Ie Febel-, Kort Glagewater 6 te Leiden. Al zullen aan de aangeslo ten verenigingen hiervan spoedig nog mededelingen worden verstrekt, kan reeds thans worden bericht, dat het voornemen bestaat om in het a.s. sei zoen een één-acter concours te hou den. Ten ünde de organisatie hiervan te vergemakkelijken is het gewenst, dat de verenigingen, welke hieraan willen deelnemen, hiervan zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 30 April a s. opgave doen aan de secretaris van ons gewest. Een of meer voorberei dende bijeenkomsten zullen aar. het concours voorafgaan. Zoals reeds in „Nieuwe Spoel" is bekend ge maakt, zal in dit orgaan een agenda van te spelen stukken worden gepu bliceerd. Besturen, die van deze ge legenheid wensen gebruik te maken, kunnen steeds de titels van de door hun vereniging te spelen stukken, met vermelding van speeldata inzenden. Belanghebbenden, bouwt mee aan het W.K.A. in ons gewest. Gij bevor dert hiermee het goede toneel, dat, rekening houdend met de R.K. begin selen, bijdraagt tot de Nederlandse cultuur. G. P. Weel, voorz., Grotebroek. D. Ie Feber, secr., Leiden. VOOROPLEIDING VOOR AMBACHTSSCHOOL Een commissie van onderzoek, in gesteld om het lager nijverheidson derwijs voor jongens onder de loupe te nemen, stelt voor aan de am bachtsschool een voorbereidende cur sus van één jaar te verbinden. Dit zou tot betere voorbereiding voor de technische leerstof leiden en het mo gelijk maken, meer aandacht te be steden aan eén juiste beroepskeus. MONUMENTEN IN NEDERLAND Op de Zaterdag te Amsterdam ge houden jaarlijkse algemene leden vergadering van de Vereniging tol Behoud van Natuurmonumenten werden belangrijke uitbreidingen van het bezit der vereniging bekend ge maakt. Ruim 530 hectare werd in het afgelopen jaar eigendom der ver eniging. De voornaamste aanwinst vormt wel Eerder Broek, gelegen in de gemeenten Ommen en Den Ham, met een oppervlakte van bijna 300 hectare. De overige aankopen der vereniging betreffen in hoofdzaak moerasgebieden, waarin in één jaar tijds meer dan f 120.000 ten korte werd gelegd. In de Nieuwkoopse plassen, waar de vereniging reeds enig terrein bezat, is 61 ha aange kocht, gelegen in de omgeving van de Zijdelijke plas. Voorts zijn moe- raslanden aangekocht in Noordwest Overijssel. Benoemingen bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: kapelaan te Noordwijk de weleorw. heer W. E. M. Bende; te Leiden (H. Petrus) de weleerw. heer M. L. M. Welling: te Rotterdam (H. Liduina) de wel eerw. heer M. M. Out; te Beverwijk (O.L.Vr. v. Goede Raad) de weleerw. heer J. Dekker; te Overschie de weleerw. heer J. A. L. Cramers; te Bennebroek de weleerw. heer J. C. Loerakker; te Oegstgeest de weleerw. heer W. B. J. Wüst, die kapelaan was te Noordwijk. Zaterdag is in het perceel Prinsen gracht 580 te Amsterdam het ont zielde lichaam gevonden van de 55- jarige vrouw E. J„ die door gasver- stikking om het leven is gekomen. De vrouw, die alleen thuis was, had vergeten de gaskraan te sluiten. Omdat de vrouw een gebrek aan haar reukorgaan heeft, zal zij de gaslucht niet hebben gemerkt. KOSTBARE SCHILDERIJ VAN RUBENS MET EEN MES DOORSTOKEN De officier van justitie te Rotter dam ontving in het begin van de vo rige week een brief, welke kort samengevat het volgende behels de: „Ik heb op Vrijdag 11 Maart tij dens een bezoek aan het museum Boymans met een mes een gat ge stoken in hét beroemde schilderij van Rubens „Diana in het bad". Ik heb dit gedaan, omdat ik geen raad meer wist. Mijn beroep is opzichter, maar omdat ik een gewezen politie ke delinquent ben wil niemand mij meer aan het werk zetten. Nu ik deze daad heb bedreven is er mis schien iemand, die weer eens aan dacht aan mij schenkt''. Het briefje was ondertekend door J. C. K. uit Naaldwijk. Een in het museum ingesteld on derzoek men had daar van een beschadiging nog niets opgemerkt bracht aan het licht, dat inder daad op de schilderij, even boven de zittende vrouwenfiguur, een fhnke snede was te bespeuren. Blijkbaar was een mes rechtstandig door het doek gestoken. De man werd daarop gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. Het mes, waarmee hij beweert de daad bedreven te hebben, werd ge vonden en in beslag genomen. Er is echter geen enkel spoor op te vin den. dat het bewijs zou kunnen le veren, dat het inderdaad door het doek gestoken is. Tijdens zijn verhoor herhaalde K. zijn klacht, dat hij nergens meer werk kon vinden, dat hem paste. Om de aandacht op zich te vestigen had hij al eens eerder ergens een ruit in geworpen, maar geen politieagent greep hem in de kraag. Daarna was hij naar Amsterdam gegaan, had er het museum bezocht en daar het be kende „Melkmeisje" van Vermeer met water uit een fles natgegooid. Ook dit bleef onopgemerkt. Nu had hij maar in climax gewerkt en met een mes een beroemd schilderii be schadigd, zoals destijds gebeurd was met Rembrandt's „Nachtwacht". Ook nu had hij pech, want geen suppoost of bezoekers me kte het op. Daarom had hij maar zichzelf aangegeven. K. is voorlopig in gijzeling gezet, vermoedelijk zal een onderzoek naar zijn geestvermogens worden inge steld. De.waarde van het schilderij wordt op f 50.000 geschat. Met de restau ratie er van zal enige tijd gemoeid zijn. STAATSLOTERIJ 5e klasse, eerste lijst 5449 15.000. DE ONTWIKKELING VAN DE PLUIMVEESTAPEL. '„Ah juist. Wel, ik hoef u niet ver- Hei is dringend gewenst, zo verne men wij van de zijde van het minis terie van Landbouw, Visserij en Voed se.vóo.ziening, dat gegevens over de grootte en samenstelling van de pluimveestapel met korter tussen pozen dan tot op heden mogelijk was beschikbaar komen. Om dit mogelijk te maken zullen in het vervolg ook bij de pluimveestapel steekproeven worden genomen, evenals dit voor runderen en varkens geschiedt. De steekproeven voor de pluimveesta pel zulien zo mogelijk ieder kwartaal worden gehouden. De eerste hoendertelling in dit ka der zal op de daartoe uitgekozen be drijven geschieden op 14 Maart a.s. Deze bedrijven zullen op die dag worden bezocht door tellers, welke tot taak hebben de daar aanwezige kippen in letterlijke zin te tellen Het aantal op deze wijze te bezoeken bedrijven zal 2000 bedragen. Om trent de keuze van deze steekproef- bedrijven valt nog op te merken, dai de bedrijven, welke bij de Mei-inven tarisatie- 1948 minstens 300 hennen hadden, alle in de steekproef zijn op genomen. Ook de vermeerderingsbe- drijven, welke reeds maandelijks een opgave aan het bedrijfschap voor pluimvee en eieren verstrekken, zul- ,en in de steekproei ve tegenwoor dig zijn. Want het gaat er immers om de grootte van de hoenderstapel ook te kunnen vaststellen, als te zij ner tijd dze maande ijkse opgave niet meer behoeft te geschieden. Indien deze steekproeven aan haar doel beantwoorden, zal het mogelijk zijn, tijdig maatregelen te treffen voor het in de gewenste banen te leiden van de pluimveestapel en daar mee van de eierproductie. Dit moet met het oog op de afzetmogelijkhe den in de eerste plaats voor de pluim veehouders zelf van het grootste be- ang worden geacht. BESTUURSLEDEN van Verenigingen en Organ saties pleegt tijdig overleg met ons voor he: huren van TOURINGCARS voor het a.s. seizoen. STATIONSWEG 45, TEL. 22444 (2 lijnen) nAAGSE POLITIERECHTER. zfeSTIG-JARIG JUBILEUM. Een zeker niet alledaags 'feit her denkt morgen de heer W. de Graaf, inkoper bij dc bekende Leidse oud metaal- en lompenhandel van de Gebr, Palm in de Janvossensteeg. Het is Dinsdag n.L 60 jaar geleden dat de heer de Graaf bij deze firma in dienst trad als 13-jarige jongen Vanzelf sprekend dat dit jubileum niet onop gemerkt voorbij mag gaan. Daarom wordt de jubilaris morgenochtend om 11 uur een huldiging bereid, ter wijl 's middags van 3 tot 5 uur in rest. „Royal" een receptie zal plaats vinden. Op een en ander komen wij nader terug. VIJF JUBILEA BIJ DE LEIDSE BROODFABRIEK. Het was Zateragavond feest voor het personeel van de Leidse Broodfa briek. Op de eerste plaats had het twee jubliarissen in zijn midden en bovendien nog drie jubilarissen, wier feest tot heden was uitgesteld, ter wijl er tenslotte nog iets in het vat zat, ter gelegenheid van de afschaf fing der broodbonnen in Nov. 11. Er was dus wel reden om feest te vie ren! Van al deze gelegenheden heeft het Jubleumfonds „L.B.F." een dank baar gebruik gemaakt om een klin kende avond in elkaar te zetten. De heer W. van Wijngaarden verwel komde de aanwezigen, die de grote zaal van „Den Burcht" geheel vul den en waaronder zich de pres.-com- missaris, mr. II. R. Goudsmit, de comm. mr. H. F. A. Donders en de directeur, de heer D. Bosma bevon den. Om de stemming er in te brengen werd eerst e,en komische schets ge speeld, waarna de twee jubilarissen met hun echtgenoten op het podium geroepen werden, een geestige toe spraak van de heer G. Zitman in ont vangst namen en cadeaux kregen aangeboden. De heer J. van Laten- steyn, die als knecht zijn 40-jarig ju bileum vierde, ontving twee kus sens voor zijn rookstoel en de heer H. Hensen. chef bakkerij, een fraaie schemerlamp. Beide echtgenoten werden met bloemen verblijd. Ver volgens werden de drie andere jubi larissen, n.l. de heren J. Kooreman (45). C. de Groot (25) en S. Tuit- hof (25) eveneens op het toneel ge roepen, waarna mr. Goudsmid de viif jubilerende heren complimenteerde en hun een diploma en een medail le van de Ned. Ver. van Werkge vers in het Bakkersbedrijf aanbood. De heer Boom had een verrassing in petto, nl. een extra-uitkering van een half weekloon, tot een maxi- 3{,a>da (^o£f Twee doden bij zware autobotsing Een hevige botsing tussen twee personenauto's heeft Zaterdag op de snelweg HilversumUtrecht ter hoogte van de nieuwe wetering twee mensenlevens gekost. Vier personen werden bij dit ongeluk gewond, van wie twee zeer ernstig. De botsing geschiedde, toen de be stuurder van een Lancia-wagen, af komstig uit Heerlen, een voor hem rijdende auto wilde passeren, zon der tijdig een uit de richting Hil versum komende DKW te hebben opgemerkt. Weliswaar trachtte de bestuurder nog bij te remmen, doch de snelheid van beide wagens was ie groot om een botsing te voorkomen. De linkerzijde van de Lancia, waar in vijf personen waren ge-zeten, werd geheel opengescheurd. De op de achterbank zittendé mevrouw O. B. uifc Heerlen en haar 4-jarig doch tertje werden op slag gedood. De naast hen zittende heer H. K., even eens uit Heerlen, liep zware ver wondingen aan de rug op en kreeg bovendien ernstige inwendige kwets uren. De bestuurder van de Lancia, de heer W. S., eveneens uit Heerlen kwam er het beste af. Hij liep slechts lichte verwondingen op. Zijn naast hem gezeten echtgenote daarentegen werd zeer ernstig gewond. De be stuurder van de pit Naarden afkom stige DKW kwam er betrekkelijk goed af, doch moest evenals de ove rige gewonden naar het St. Antonius ziekenhuis in Utrecht worden over- i gebracht. Tc Arnhem is verbrand het ate lier van de heer Dick Grosman, een brondsgieter naar wasmollen. Een deel der kunstschatten is vernield. Op het strand te Schiermon nikoog is aangespoeld het lijk van 'n lid der bemanning van een Halifax- bommenwerper, die op 12 Jan. 1943 daar in zee is gestort. Scheepsgevecht. Een raar geval murn van 21.75, ter gelegenheid was geweest in Zwammerdara, waar van feest en de afschafing der ge- de „Josephine", zo heette de mo'ior- hate-bonnen. De heer Hensen dankte boot van schipper D. de V. uit Nieu- namens de jubilarissen, werbrug, door een brug moest. Het j Voor het verdere gedeelte van de zat niet erg vlak met openen van de avond was medewerking verkregen brug, de scnipper werd nijdig en riep van De Ko-Ne-Gro-Boys". terwijl lelijke dingen naar de heibaas T. van een personeelsclub je, onder re^e van T uit Wou brugge. de heer G. Zitman, en „The Melody Die riep wat terug en toen riep de B0yS" het programma completeer- V. weer: „Kom maar eens aan boord' ,Hp inviteerde me dus", zei van L. iu bij de Politierechter, doch die j schamperde. „Kom nou, je begreep de bedoeling wel". Anders was die bedoeling wel snel duidelijk geworden, want het werd een complete belegering van de stuur hut, waarin de V. zich verschanst had. De schipper liet wapens aanruk ken; hij zond althans zijn dochter om een mes, dan zou hij van L. die samen met zijn zoon de invitatie had aange nomen, wel even te lijf gaan. Voordat dit kon gebeuren, hadden ze de V. geslagen en getrapt, en en kele ruiten van de stuurhut vertoon den gaten. Dh scheepsgevecht kreeg de rech ter nu te beoordelen en er was een beetje Salomon's wijsheid voor nodig. De V. had gescholden, die kreeg 20 boete. Van L. en zijn zoon hadden mishandeld, dat kwam duurder uit, zij- kregen elk 50 boete. En uiteindelijk waren alle drie ver dachten ontevreden over dit resul taat HAAGSE GERECHTSHOF. Dood door schuld. Wegens het veroorzaken van dood door schuld, was C. de L. uit Haarlem, die te Noordwijkerhout een wielrijdster met een door hem bestuurde auto had aangereden, aan de gevolgen waarvan zij overleed, veroordeeld tot een maand hechtenis en intrekken van het rijbewijs gedurende een jaar. Het Hof heeft verdachte, die reeds ƒ4000 schadevergoeding heeft moe ten betalen, 500 boete opgelegd. SPORT OP ZONDAG. In de Leidsche Post van 18 Maart wijst A B C er op, hoe in Protestant se kringen de conclusie, welke men uit het beginsel van de Zondagshei liging trekt, niet meer dezelfde is als voorheen. Hij schrijft ojn.: .Gelijk spel! Dat was hèt belang rijke feit van jongstleden Zondag, waarover in elk Nederlands gezin gesproken zal zijn. Zelfs in die gezin nen, waar de-Zondagsrust op nog schier puriteinse wijze wordt hoog gehouden, en waaif „voetballen op Zondag" taboe is. Op zichzelf genomen is dit al een merkwaardig aspect van een assimi latie-proces, dat zich zeer geleidelijk en bijna onmerkbaar aan het voltrek ken is, en het is, dunkt ons, van ge noegzaam belang om er even de vin ger bij te leggen. Het is ons tenminste opgevallen, dat de jongelui uit gereformeerde en orthodox hervormde gezinnen, die, zoals men dat dan noemt, streng op gevoed werden, toch tegenwoordig aardig op de hoogte zijn van de voet balsport en van de kwaliteit der in ternationals. Zij praten met het grootste gemak mee over dit onder werp, en zij zijn minstens even entnousiaste luisteraars naar het oog- getuigeverslag van Leo Pagano ge weest, als hun vriendjes, die een min der strenge opvoeding genoten. Hierin zien wij een symptoom van het veel bredere verschijnsel, dat het z.g. „calvinistische volksdeel" minder exclusief is dan een jaar of vijf en twintig geleden. Wat toen in die kringen min of meer als een dood zonde werd beschouwd, wordt er nu langzamerhand getolereerd Men valt er niet meer over; het valt niet eens meer op, dat die mensen óók naar de bioscoop gaan; dat hun kinderen óók dansles krijgen; dat ze het passief vrouwenkiesrecht accepteren, en zo voorts. Wanneer ge in die kringen de uit drukking: „Gelijk spel" gebruikt staart men u niet meer onwennig aan. Dat is een gezond verschijnsel, vinden wij. Want het bewijst, dat men daar is gaan leren inzien, dat het ,-alvinisme niet maar een aaneenrijging is van dode vormen en zinledige plichten. Of, om het met een geestgie woord speling te zeggen, die we dézer da gen opvingen van een Belgische col lega tijdens zijn bezoek aan de Re sidentie ter gelegenheid v-tn de Be nelux-minister-conferentie: de calvi nisten beginnen zo gaandeweg te be grijpen. dat men van de deugd geen nood moet maken". GEM. AANKONDIGING De Wethouder van Onderwijs.' de Heer J. C. van Schaik, zal op 23 Maart a.s. spreekuur houden van 10 11 uur en op 30 Maart a.s. van 11.30 tot 12.30 uur. 518 den. CONTACTMIDDAG COMITé V 8 R. I. Het „meeleven met de jongens in Indië" is de laatste jaren al in ver schillende toonaarden bezongen. Er zijn verschillende middelen om dit doel te bereiken en een daarvan is ongetwijfeld het contact tussep de achtergeblevenen hier te lande, die door het bj elkaar zijn elkaar kun nen steunen en opbeuren in het ge mis, dat de familieleden ongetwijfeld zullen gevoelen. Daarom was het ongetwijfeld goed gezien van het comité V 8 R. I. een bijeenkomst te beleggen om de di verse belangen te bespreken. Deze samenkomst vond Zaterdagmiddag in de Burcht plaats en de belangstelling ervoor was zo groot, dat de zaal ge- der het lot aan van de 800 jongens van het bataljon V 8 R. I. en zijn werk isi er slechts op gericht de taak van de eerstgenoemde instanties te vergem akkelij ken De heer v. Meurs verwelkomde daarna kapt. legerpredikant ds. H. v. Zanten, die bij de jongens van V 9 R. I. op Zuid-Sumatra heeft ge werkt, dus in de buurt van V 8 R. I. waarna hij de leden van het comité voorstelde. Vervolgens verwelkomde hij in 't bijzonder de soldaat Leo v. Bohemen, een broer van de helaas in Indië bij het bataljon omgekomen soldaat v. Bohemen. Herdenking der gevallenen. w w Spr. rekende het zich voorts tot heel gevuld was. Uit alle delen van j droeve plicht de in Indië gevallen het land waren familieleden van de jongens van het bataljon opgekomen. Zij allen werden hartelijk verwel komd door de heer G. v. Meurs, voor zitter van het comité, die hierna uit eenzette, dat hef de bedoeling was het leven van de jongens, die op 27.2. 48 met de Zuiderkruis en later naar Indië waren gegaan, het verblijf in de Tropen zo aangenaam mogelijk te maken en tevens om een band te leg gen tussen de achtergebleven fami lieleden. Spr wees op het prachtige werk, dat de NI WIN en R.K. Thuisfront doet voor alle jongens. Het comité V 8 R. I. staat hier niet naast, maar het trekt zich bovendien in 't bijzon- Men schrijft ons: Wanneer men in net ge zelschap praat over ver slaafdheid, dan wordt het hoofd geschud, want men denkt aan dronkelappen, opiumschuivers en derge lijke diepgezonken indivi- duën. En toch zijn er in elk net gezelschap misschien wel de helft van de men sen verslaafd, op eer nette wijze verslaafd aan iets nets als roken, thee, radio, kwaadspreken of wat dan ook. Maar omdat hun ver slaving geen onaangename gevolgen heeft voor hun omgeving, wordt ze als zo danig niet herkend. Er is natuurlijk niets te gen het gebruik van een kopje thee of koffie, een sig ret, zelfs niet tegei een zeer bescheiden aantal bor rels; daarin schuilt slechts een heel onbetekenend ge vaar voor de gezondheid, indien dat al aanwezig is. Maar men vergeet, dat uit mens afhankelijk gewor den, voor wat betreft zijn prestaties en zijn omgang met de medemens, van een niet-noodzakelijk ding. En dan is 'er alle reden, orrf van een gevaar te spreken. Het gevaar schuilt dan heel vaak niet in de alco hol, de coffeïne of de nico tine of wat ook, maar in een oogpunt van geestelij- het wilsdefect, het tekort ke gezondheid het betrek- aan wilskracht, waarvan de kelijk weinig verschil verslaafheid een verschijn- maakt, of men nu verslaafd aan twee borrels of aan sel. Want, wanneer zulk een wilsdefect ontstaan is,- twintig: of men verslaafd dan bestaat te allen tijde is aan alcohbl. die drenken maakt, of aan thee, de mogelijkheid, dat dit te kort aan wilskracht zich je keurig netjes onder ook zal uiten op een kwa- blyft. In geestelijk opzicht de dag in iets dat minder is het gevaar: dat iets dat geen strikte levensbehoefte is een zo grote belangrijk heid in het leven kan krij gen, dat humeur en ge moedsrust eronder gaan lijden, wanneer men het moet derven. Zodra dat het geval is, zodra het derven van die matige borrel, van die be scheiden sigaret, van dat nette kopje thee, gemoeds rust en humeur kunnen bederven, is er sprake van verslaving. Want dan is de onschuldig is. Dit werd me eens uitste kend duidelijk gemaakt wanneer de omstandighe den anders zijn, heel ge makkelijk een drinkster worden. Of die omstandig heden zullen optreden, zelfs of het waarschijnlijk is dat die omstandigheden optreden, is niet te zeggen. Men kan gerust zeggen, dat de kans klein is, zekerheid is er met. Het is dus zaak door wilstraining dat defect op te heffen. De eerste stap natuurlijk, proefondervin delijk vast te stellen, of er verslaafdheid bestaat, door eens een paar dagen géén thee of géén borrel of géén sigaret aan te raken. Moet men dan in alle eerlij khe-c toegeven, dat men daaron der lijdt, al is dat nog zo weinig, dan bestaat er ver door 'n oude, wijze school- slaafdheid. En dan is voor meester, die vertelde, dat verstandige mensen de vol- volgens zijn ervaring de gende stap die verslaatd- kinderen, die het snoepen heid te overwinnen, des- niet konden laten, later de mensen werden die het ro ken of het drinken niet noods door totale afschaf fing van het verslavings middel. En de derde stap? Zorgen, dat de uitgedreven konden laten. Met andere duivel niet door een andere woorden: de nette dame, vervangen wordt, want die verslaafd is aan haar heel vaak is dan net laatste kopje thee of koffie, kan kwaad erger dan 't eerste. militairen te herdenken. Speciaal memoreerde hij de overval op 27 Fe bruari, waarbij een vrachtauto/ die op fourage was, op een landmijn is gelopen, waarna de inzittenden wer den overvallen door een bende van 150 terroristen onder aanvoering van een kapitein van het N.O.I., die latei- naar de T.N.I. was overgelopen. Van de tien jongens vonden er zeven de dood. Spr. las hun namen -af en hij zeide, dat he*t aller droeve plicht is te rouwen voor wat daar gebeurd is. Ds. v. Zrnten sprak hierna een kort woord ter nagedachtenis en na dat een minuut stilte was betracht, bad hij het Onze Vader. De droeve herdenking werd besloten met het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus. Ds. v. Zanten, die met het V 9 R. I. per „Sloterdijk" naar Indië was ver trokken, werd meer landwaarts in gestationneerd dan het later geko men V 8 R. I„ dat in Palembang hoofdkwartier kreeg. Wegens ernstige ziekte van zijn vrouw was ds. v. Zanten vroeger ge repatrieerd dan hij verwacht had. maar zijn hart bleef bij de jongens in Indië. Dit bleek trouwens overdui delijk uit hetgeen hij van hen wist te vertellen. Na een en ander over het land, zijn bevolking en gewoon ten te hebben medegedeeld, schetste spr. in boeiende verteltrant de ver houding van de jongens tot de bevol king en dat hiervoor veel belangstel ling was, laat zich begrijpen. Er was deze middag tevens weer gelegenheid gramofoonplaten te la ten opnemen, waarvan verschillende aanwezigen- gebruik maakten. Tegen de tram gelopen. Zater dagmorgen om negen uur is het vier jarig meisje IJ. D. v. G. uit de Roo- denburgstraat. op het Kruispunt Zoe- terwoudse SingelJan van Hout- brug tegen een uit de richting Den Haag komende tram opgelopen. Erm stig bloedend uit het linkeroor werii zij door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht. Direct levens gevaar was echter niet aanwezig.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2