IVORÖL ABDUSIRÖOP Herdenking sterfdag van Koning Willem II Bloemencorso Zaterdag 23 April Leidse Golfbrekers-dames in actie VRIJDAG 18 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Ter gelegenheid van het feit, dat Koning Willem II honderd jaar ge leden overleed, werd gistermiddag te Tilburg in de Metropole Schouw burg een herdenkingsbijeenkomst ge houden. Op het podium prijkte het geschil derde portret van Koning Willem II. Hier hadden plaats genomen het Tilburgs Stedelijk Orkest en het koor der Koninklijke Liedertafel „Souve nir des Montagnards". De voorzitter van de stichting Ko ning Willem Il-herdenking, de heer Mutsaerts, sprak eén welkomst woord. Generaal majoor D. A. van Hilten, hoofd van de sectie krijgsge schiedenis van het hoofdkwartier van de generale staf. sprak over Ko ning Y-iiiem II als veldheer., Het koor en .orkest voerden na - ze rede het ,Te Deum uit van Ma- rius Momv 1-endam, waarna prof. d;. L. G. J. Verberie sprak over Wille n II als staatsman. Aar: de hand va.i historischi gegevens belichtte dezn spreker de inzichten van Koning Wil lem II ten opzichte van ons volk en speciaal ten aanzien van het katho lieke volksdeel. De invloed van deze vorst tijdens diens verblijf in Noord- Brabant is duidelijk merkbaar, aldus spreker. De band, die Tilburg met do Koning nsd en de voui liefde van de vorst voor al wat Tilburgs was, we**i door spreker gememoreerd. Hij zal in de historie blijven voortleven als de vorst, die de harten van het vc.'k wist te wb-iien. Des avctós werd oo cle heuvel een openbare herdenking gehouden. Hier werd gespreken door de heer Jef de Brouwer, cie de figuur ar Willen i! schetste, diens liefde oor de bevo? kin? der Zu'delijke N-.derlanden en de invloed ten goede, welke hij aan wendde or het katholieke volks deel, dat hij leerde kennen en be grijpen. Het was Koning Willem II. die een hechte banw smeedde tussen ons volk en het Oranje-huis. De burgemeester nir. E. baron van Voorst tot Voorst sprak ccn kort slu.- tingswoord. Hen grote m- nigte woon de deze cnenbare herdenking bij. PATER B. KRUITWAGEN Vijftig jaar priester. Heden is het vijftig jaar geleden, aldus de „Tijd", dat pater Bonaventu- ra Kruitwagen O.F.M. te Roermond priester werd gewijd. Hij werd toen meteen benoemd tot professor in kerkgeschiedenis en liturgie in *het klooster Alverna bij Wijchen, doch naast zijn lessen vond hij tijd, zich bij- zonder te verdiepen in de middel eeuwse handschriftkunde en in de wetenschap betreffende de druk kunst en haar oudste voortbrengse len." Wat hij op dit gebied gepubli ceerd heeft, schijnt in boekvorm de leek misschien niet zo heel veel toe. Het zijn in hoofdzaak katalogen. Maar het zijn onmisbaren katalogen voor de man van de wetenschap. Bovendien schreef pater Kruitwa gen een zeer groot aantal tijdschrift bijdragen, meestal de geschiedenis van handschrift of boek betreffende. Zc staan vol van de scherpzinnigste vondsten op alle mogelijke gebied van hagiografie, toeschrijving van teksten authenticiteitskwesties, ka- lendervraagsrtukken, inzonderheid de heiligenverering betreffende, legen den en historische feiten. Pater Kruitwagen vond zijn enor me kennis gewaardeerd in het docto raat honoris causa, dat de Amster damse Universiteit hem in 1944 toe kende. Bij het bombardement van Rotter dam in 1940 verloor de geleerde al zijn handschriften en aantekeningen. Zijn opmerkingen over actuele vraagstukken zijn vaak bijzonder hu moristisch, soms ^eer ironisch. Hij w een geducht en zeer slagvaardig po lemist, maar dit belet hem niet, een vriendelijk en zeer hulpvaardig man te zijn. NEDERLANDSE KERK DOOR PAUS INGEWIJD. 8,90 jaar geleden In Augustus zal het 900-jarig wij- dingsfeest van de parochiekerk van Voerendaal worden herdacht. In 1049 namelijk heeft Paus Leo IV,. die toen uit Keulen op doorreis was naar Frankrijk, in Voerendaal de kerk ge wijd. Het is de enige kerk in Neder land, welke door een Paus werd in gezegend. Dit negende eeuwfeest zal op grootse wijze herdacht worden. In het erecomité hebben zitting ge nomen de coadjutor en de Commissa ris der Koningin. EINDE DISTRIBUTIE OP 1 JANUARI 1950. Naar „Trouw" verneemt is op de Benelux-conferentie. die de vorige week heeft plaats gevonden, vastge steld, dat vóór 1 Jan. in Nederland alle distributiemaatregelen ten aan zien van verbruiksgoederen moeten zijn afgeschaft. EVEN „HET WEER" BELLEN. „Even bellen of ik een regenjas mee moet nemen", dit zullen de tele- foonabonné's in het district Utrecht deze zomer kunnen zeggen, want dan zal het mogelijk zijn op een be paald nummer, net als voor het auto matische tijdsein, het laatste weer bericht het wordt nl. enige keren per dag „ververst" van het KNMI te vernemen. Deze nieuwe telefoon service is voorzover bij de PTT be kend een wereldprimeur, waarvoor de plannen reeds oud zijn en waar van de bewoners van het Sticht nu de eersten zullen zijn, die van deze PTT-weerprofeet kunnen profiteren. De andere districten komen later aan de beurt. ZEEPOST VOOR DE OVERZEESE GEBIEDEN KAN WORDEN MEEGEGEVEN. Met de hieronder volgende sche pen. De datum waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar Indonesië: 23 Maart ss „Zuider kruis" (21 Maart), 25 Maart ms. „Mataram" (24 Maart). Naar Cura sao en de overige Ned. Antillen: 23 Maart ms. „Hydra" (21 Maart). HANDEL MET ITALIë VOOR 220 MILLIOEN GULDEN. In Rome is een handelsovereen komst geparafeerd, die ten doel heeft het handels- en betalingsverkeer tus sen Nederland en Italië te regelen voor de duur van één jaar, te weten van 1 April 1949 tot 1 April 1950. De uitwisseling van goederen (plus mi nus 220 millioen gulden) is aanmer kelijk hoger dan die in het afgelopen jaar. Onbetwist de beste tandpasta WINKELIERS TEGEN EEN LATER SLUITINGSUUR. De Algemene Ned. Kruideniersbond heeft onder zijn leden een enquête gehouden over de winkelsluiting, die in een ontwerp van wet opnieuw aan de orde is gesteld. Hieruit blijkt, dat alle winkeliers, die hun oordeel kenbaar maakten, de voorkeur geven aan een sluiting om zes uur. De openstelling der zaken op Donderdagavond tot negen uur vond bij niemand instemming. Alleen over de vraag op welke mid. dag de winkelsluiting ingevoerd moest worden liepen de meningen vrij sterk uiteen. De meerderheid verklaarde zich accoord met Dinsdagmiddag, an deren met Woensdag- of Donderdag middag. Naar wij vernemen, zijn ook in an dere organisaties van de handeldrij vende middenstand opinie-onderzoe kingen gehouden met een bijna gelijk luidend resultaa-t. DRONKEN GRENSGANGER DOODGESCHOTEN. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is onder nog niet opgehelderde omstandigheden in de buurtschap Ede, onder de gemeente Aardenburg in de nabijheid van de grens, de 36- jarige E. R. uit Ede door een grens- kommies doodgeschoten, meldt de „Maasbode". R., die dronken was, zou aan de sommatie tot visitatie geen gehoor hebben gegeven en zich in dreigende houding tegen de con trolerende ambtenaar, hebben ge keerd, die daarop een tweetal scho ten op R. heeft gelast. Een. dezer ko gels trof R. in het hoofd, tengevolge waarvan de man enkele uren nadien is overleden. IN DROOMTOESTAND BRAND GESTICHT. Een 19-jarige leerling van het gym nasium St. Alberti te Zenderen bij Almelo stichtte in September van het vorig jaar tweemaal brand, waar door vrij aanzienlijke schade ont stond. Voor de Almelose rechtbank legde hij gisteren een volledige be kentenis af. Hij zei in een aroom toestand brand te hebben gesticht. Getuigen verklaarden, dat verdachte veel last van heimwee had. Hij had aan het blussingswerk mee gedaan en had daarbij brandwonden opgelo pen. De off. van justitie achtte de jonge man verminderd toerekeningsvat baar en eiste 1 jaar gevangenisstraf met aftrek alsmede ter beschikking stelling van de regering. Uitspraak over 14 dagen. BRANDEN TE TILBURG. Gisteravond omstreeks acht uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de fabriek van verlichtings- en huishoudelijke artikelen van de fir ma Biemans in de Sint Jozefstraat te Tilburg. Daar de fabriek gelegen is temidden van woonhuizen, rukte de brandweer met groot materiaal uit. Binnen twee uur was men het vuur meester. Het fabrieksgebouw brandde geheel uit. Oorzaak is onbe kend. Vrijwel tegelijkertijd met de grote brand in de binnenstad is brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer H. de Brouwer, Presi dent Steynstraat 30, te Tilburg. De brandweer bestreed het vuur met vijf stralen en wist de boerderij te behouden. Dertig stuks vee, die op stal stonden, konden worden gered. Een grote voorraad hooi en stro ging verloren. GEEN OVEN, TOCH ROOSTEREN. Van mevr? SchortinghuisSpran- gers, een inwoonster van den Dol- der, werd een dezer dagen een uit vinding bekroond in een prijsvraag voor verbetering voor producten, uit geschreven in een weekblad. Haar vinding bestaat uit een straaldeksel voor het warm houden en rooste ren van etenswaren. Deze pan met deksel, waarin een verwarmings-ele ment, biedt kleinbehuisden, die niet in het bezit zijn van een speciale oven, de mogelijkheid om op een voudige wijze aan de gereedgemaakte schotels een knappend bruin korstje te roosteren. De octrooimogelijkheid van deze uitvinding wordt op het ogenblik onder het oog gezien. SCHREIEDER OVER DE GRENS GEZET. Op de vraag van het lid der Eerste Kamer, de heer Sehalker, of de mi nister van Justitie bereid is maatre gelen te treffen, opda-t de uitwijzing van Scheieder niet zal geschieden vóórdat de behandeling van het be roep in cassatie zal zijn gevoerd, heeft de minister het navolgende geant woord: Nu het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden deels Schreieder heeft vrijgesproken, deels de procureur fiscaal in zijn vordering niet ontvan kelijk heeft verklaard en daarbij de onmiddellijke invrijheidstelling van de verdachte heeft gelast, blijft er geen andere grond over om hem in bewaring te houden, dan de omstan digheid dat hij als ongewenste vreemdeling naar Duitsland behoort te worden terug gevoerd. Het is dui delijk, dat daartoe behoort te worden overgegaan, zodra de feitelijke moge lijkheid hiervoor aanwezig is. Men kan de verdachte niet ingesloten hou den op grond van de*vreemdelingen voorschriften totdat de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak heeft gedaan. Dit zou neerkomen op een negatie van de beslissing van de on afhankelijke rechter en een misbruik van de aan de vreemdelingenvoor - schriften ontleende bevoegdheden, welke strijdig zouden kunnen worden geacht met beginselen van de rechts staat. De terugkeer van Schreieder naar Duitsland dient dus op normale wijze voortgang te vinden. Weliswaar zou mogelijk zijn Schreider hier te lande in vrijheid te laten, doch dit zou gelet op de antecedenten vati Schreieder de motivering van zijn buitenvervolging- stelling- blijve geheel voor rekening van de procureur-fiscaal te 's-Gra- venhage niet verantwoord te ach ten zijn. Hieraan wordt van officiële zijde nog het volgende -toegevoegd: De voor de uitleiding benodigde papieren werden inmiddels op 16 Maart ontvangen. Daarin was de da tum, waarop Schreieder.aan de Brit se autoriteiten moest worden over gegeven, bepaald op 17 Maart a.s. Aangezien gelet op het bovenaange haalde standpunt van de minister er geen wettelijke grond meer is, waarop de justitie Scheieder langer in Ne derland zou mogen houden, heeft zijn uitleiding gisteren plaats gevonden. Voorts kan nqg worden medege deeld dat de enquête-commissie van de Tweede Kamer inmiddels met haar verhoor van Schreieder gereed is gekomen. \JU %te De gemeenteraad van Haarleih heeft besloten tot aankoop voor 22.000 girl, van het woonhuis van Van l -.ooy. Bij de A.N.W.B. bestaan plannen om in het zomerseizoen in de drukst door toeristen bereden centra, in overleg met de vakgroepen voor het rqijwielkleinbedrijf, een soort „we genwacht" voor wielrijders in te stellen. In afwijking van de Arbeidswet is het onder bepaalde voorwaarden toegestaan dat door arbeiders in ban ketbakkeryen des Vrijdags van 18 tot 22 uur wordt gewerkt. Op een gistermiddag ten raadhui- zo van Hillegom gehouden vergade ring van het comité „Bloembollen corso" is de datum van dit corso definitief vastgesteld op Zaterdag 23 April. De route van het corso gaat van Lisse af over Hillegom, Lisse, Sassenheim en terug naar Lisse. Heerlijk Uw haar te wassen met het BlOHBBM-BBUNtm VOOR DE EERSTE MAAL sedert haar bestaan organiseerde de dames afdeling van de R.K. Leidse Zwemvereniging „De Golfbrekers" officiële onderlinge wedstrijden in de Leidse Overdekte, waarbij o.m. het clubkampioenschap 50 M. schoolslag op het spel stond. Geen wonder, dat er grote belangstelling voor dit zwemtournooi bestond, zowel van de zijde der leden als van de ouders! 25 M, rugslag weer door Ida Ver- kuylen in 23 sec., terwijl Betsy Pad denburg 23.1 noteerde. Na de officiële wedstrijdnummers volgden nog enkele minder officiële, welke evenwel niet minder insloe- Anneke v. d. Klugt clubkampioene En hel resultaat? Met glunderende ogen nam Anneke v. d. Klugt bij de prijsuitreiking de gewonnen medaille in ontvangst, haar eerste gewonnen medaille, terwijl de anderen zich met gewone prijsjes tevreden moesten stellen. En zij had die medaille ver kregen door harde strijd, want haar concurrente Corry van Gastel noteer de 47.1 sec., slechts 0.1 sec. langer dus en aangezien in series op tijd gezwommen werd, hadden de deel neemsters dus geen kijk op de prestaties van haar sterkste concur renten, zodat ieder zich ongeweten tot het uiterste moest inspannen. Ook de tijd van de nummers drie, Greetje Zandvliet en Cobi Schoon, was met 47.7 niet slecht te noemen, maar duidt er toch op, dat het bij velen beter kan. Intussen werd in dit nummer en ook in de 25 M. schoolslag van de wedstrijdploeg bewezen hoeveel ver schil er in korte tijd bereikt kan worden. Men vergelijke slechts: in de wed- strijdploeg werd Ar-ske v. d. Klugt eerste in 47 sec., in het vrije num mer was Ploon Zwetsloot eerste der senioren in 53.1, terwijl Joke v. Rui ten bij de junioren 51 noteerde. De 25 M. schoolslag werd bij de door Anneke v. d. Klugt in 21.1, Ploon Zwetsloot noteerde in het vrije nummer senioren 22,6 en Ida Ver- kuylen bij de junioren 22.8. Goede leiding en training wijzen hier duidelijk de weg, want de resul taten zijn er een afspiegeling van. Overigens, wij hadden gaarne de winnaressen der diverse series nog eens tegen elkaar zien uitkomen, maar wellicht kan dit bij een andere ren. Naast Anneke v. d. Klufct zagen zagen we in de 25 M. schoolslag een goede tijd van 26.6 genoteerd door Ria Hees, terwijl Tonny v. Haaste ren 21.7 maakte. Noemen we in de 25 M. schoolslag junioren nog Cobi Tijssen met 24.5 en Polly Molnai: en Corry Turk met 23.6 sec. als goede tijden. De 25 M. vrije slag werd gewonnen door Angela v. Kleef in 19.6 sec., de PERSSPIEGEL WINSTDELING. Prof. Romme constateert in de Volkskrant, dat men in ons land aan het zoeken is om te komen tot een zekere winstdeling, waarover ook de jongste Vastenbrief der Bisschoppen spreekt. Hij schrijft o.m.: „Wanneer er gesproken wordt over deelneming van de arbeiders in do winst, komt steevast de vraag naar voren, hoe het dan moet, wanneer de onderneming, in plaats van winst, verlies oplevert. Zullen de arbeiders dan ook daarin hebben te delen? Ook nu is, naar ons gebleken "S. deze vraag weer niet uit de lucht, en 'meer dan één brief heeft ons bereikt, om over deze vraag iets te zeggen. Wij willen dat gaarne doe i. En om dit wat te doen uitgroeien bo ven een weergave van onze uitslui tende persoonlijk mening, om wat meer actualiteit aan de behandeling te geven, lijkt het ons juist, daarbij te volgen de uiteenzetting van een na-oorlogs geschrift ter zake. waar van onze tegenwoordige minister van Economische Zaken een der auteurs is. In dit geschrift wordt wins vi e l Ir, g, en wel een systeem van verplichte winstdeling, bepleit in het kader van de publiekrechterlijke bedrijfsorga nisatie. In tegenstelling tot wat wij in de practijk kennen aan stelsels van winstdeling, wordt.hier voorge steld een deling in de winst van de bedrijfstak in zijn geheel. Daarbij wordt dan onderscheiden tus". n hei geval, waarin de tot de bedrijfstak behorende onderneming haar winst tot uitkering brengt, en het geval, waarin deze winst, om redenen van or.dernemingsbe'ang, in de onderne ming wordt gelaten. In het eerste ge val ontvangt de arbeider zijn winst- gedeelte. In het laatste geval, dus voorzover de onderneming de winst niet tot uitkering brengt krijgt een „Arbeiderswinstfonds", waari.; elke tot de bedrijfstak behorende arbeider deel gerechtigd kan worden, rechten op het arbeiwersdeel van deze niet- uitgekeerde ondernemingswinst. Het geheel is verbonden met een spaar systeem. ten einde de noodzakelijke vermogings' vorming niet illusoir te doen worden. Wanneer nu een onderneming ver lies lijdt, is het dan eis der recht vaardigheid, dat de arbeider, die een aandeel verkrijgt in de winst, ook in dat verlies meedraagt? Het voormelde geschrift maakt ten dezen onderscheid tussen de positie van de arbeider als arbeider en als kapitaa1 verschaffer. Heeft de onderneming verlies, dan valt niet alleen uiteraard elke winst uitkering uit deze onderneming weg, maar veelal zal ook worden getracht, Verouderde HOEST Maak *cn einde aan dat on ophoudelijk hol gekuch, zui ver Uwadcrahalingsorganen van slijm en ziektekiemen, neem nog vandaag de bekende. 6lümoplosscnde: K letjawct IN INDIE: oe onderneming wederom rendabel te maken mede met behulp van loons verlaging en van ontslagverlening. Als arbeider draagt de arbeider het verlies dan mede door een korting op zijn inkomen of, erger, door het wegvallen van zijn inkomen. Blijft over de vraag, of hiernaast de arbeider als kapitaalverschaffer ook nog kapitaalrisico moet dragen. Hier wordt onderscheid gemaakt, al naar gelang de grootte van het winst aandeel waartoe de arbeiders ge rechtigd zijn. Is dit aandeel gering, dan moet het ongewenst worden ge acht, de arbeiders kapitaal-r-'sico te doen dragen. Maar is het aandeel groot, dan zal het arbeiderskapitaal een belangrijk deel van het totale eigen kapitaal gaan vormen, en is een mededragen in het kapitaalrisico op zijn plaats. In de hele opzet, waar van in dit systeem van winstdeling wordt uitgegaan, is het echter niet de individuele arbeider, die dan ka- pitaahisico draagt, maar zijn het de gezamenlijke arbeiders van de be drijfstak. In hun brief hebben de Bisschop pen aan de leiders gevraagd, te zoe ken naar geschikte vormen, die zul len waarborgen dat allen, die deel nemen aan cle productie, ook deel krijgen aan het bezit. In het meer- bedoelde geschrift is een poging tot zodanige vormgeving gewaagd. Daar naast is tenvorige jare aan een staatscommissie de opdracht gege ven om te onderzoeken, of, en zo ja, in welke vorm aan de arbeider een aanspraak behoort te worden toege kend op de winst, 'behaald door de enderneming of de bedrijfstak, waarin hij werkzaam is; en of. en zo ja door welke maatregelen, kan worden be vorderd, dat uit winstdeling of be sparing verkregen gelden worden aan gewend tot vorming van een mee; duurzaam bezit. Het is verheugend, dat in ons land het zoeken naar de juiste vormen dus in volle gang is. Dat daarbij ook in behandeling komt de vraag, hoe het moet gaan als er verlies geleden wordt, spreekt wel vanzelf." gen. Het programma werd vlot en vlug afgewerkt, dank zij de goede leiding van de heer W. v. d. Steen, die als starter fungeerde. Mej. Truus Broerse, presidente, had de wedstrijdavond geopend met een kort welkomstwoord. De dis- trictsadviseur Rector Vester en de adviseur der vereniging, pater Ho- igenelst woonden de geslaagde avond bij. De voornaamste uitslagen zijn: 50 M. schoolslag senioren: 1. Ploon Zwetsloot 53.1; 2. Ali Rijsbergen 55; 3. Doortje Hendriks 55.5; 4. Gerda v. Goozen 58.2. 50 M. schoolslag wedstrijdploegen: Ploeg I: 1. Anneke v. d. Klugt 47, 2. Greetje Zandvliet 47.7; 3. Betsy v. Gastel 48.1. Ploeg II: 1. Corry v. Gastel 47.1; 2. Cobi Schoon 47.7; 3. Angela van Kleef 48.8; 4. Tonny v. Haasteren 49 8. Ploeg III: 1. Tiny Tijssen 50.3; 2. Lies Stikkelman 53; 3- Betsy Pad denburg 53.5. 50 M. schoolslag junioren: Ploeg I: 1. Polly Molnar 54.8; 2. Bep Devilé 63- Ploeg II: 1. Joke v. Ruiten 51; 2. Ineke Jansen 55.3; 3. Bep Kempen 1 min. 25 M. schoolslag senioren: 1. Ploon Zwetsloot 22.6; 2. Ali Rijsbergen 24.5; 3. Doortje Hendriks 24.8. 25 M. schoolslag wedstrijdploegen: Ploeg I: 1. Ria Hees 21.6; 2. An gela v. Kleef 22. Ploeg II: 1. Anneke v. d. Klugt 21.1; 2. Tonny v. Haasteren 21.7. Ploeg UI: 1. Coby Schoon 22.5; 2. Joke v. Ruiten 23.6. 25 M. schoolslag junioren: Ploeg I: 1. Cobi Tijssen 23.5; 2. Polly Molnar 23.6. Ploeg II: 1. Ida Verkuylen 22.8; 2. Bep Kempen 24.4. Ploeg III: 1- Willy v. d. Meer 23.7; 2. Ag. Alkemade 24.8. Ploeg IV: 1. Lien Molnar 26.2; 2- Ag. v. Tienen 28. Ploeg V: 1. Anny Bentveld 27.8; 2. Elly Visser 29.1. Ploeg VI: 1- Anneke Topper 24.2; 2. Anke de Graaf 27.8. Ploeg VII: 1. Tiny Verver 27.4; 2- Maryke Westen 29.2. Ploeg VIII: 1- Corry Turk 23.6; 2. Conny Beers 24-9. Ploeg IX: 1. Anny Koevoet 29.8; 2. Ploon v. Goozen 34.8. 25 M. vrije slag: Ploeg I: 1. Angela v. Kleef 19-6; 2. Greetje Zandvliet 20.6. Ploeg II: 1- Joke v. Ruiten 21.5; 2. Corry v. Gastel 24.5 (rug). 25 M. rugslag Ploeg I: 1- Ida Verkuylen 23; 2. Polly Molnar 30.2. Ploeg n- 1. Cobi Schoon 26.4; 2. Gerda v^. Goozen 27. Ploeg III: 1. Betsy Paddenburg 23.1; 2. Greetje Zandvliet 23.7. 12 M. schoolslag heen en 12 M. terug met drenkeling: Ploeg I: 1- Ria Hees 24.1; 2. Rien Zandvliet 27. Ploeg II: 1. Ida Verkuylen 23; 2. Doortje Hendriks 27.2. Ploeg III: 1. Gerda v. Goozen 28.4 2. Willy Devilé 32. Ploon Zwetsloot, die eerste was in de ïüd van 27.7, werd gediskwa lificeerd. Bailonzwemmen: le prijs Rien Zandvliet. GYMNASTIEK 30-JARIG JUBILEUM KRING DEN HAAG EN OMSTREKEN In een gisteren te Den Haag ge houden persconferentie is een en an der over de plannen bereffende de viering van het 30-jarig bestaan van de kring Den Haag en omstreken van de K.N.G.V. medegedeeld. Een keur van wedstrijden en de monstraties, waaraan prominente turnsters en turners zullen meewer ken, staan op het programma. De eerste demonstratie zal op 1 April te Den Haag worden gehouden, terwijl de belangrijkste wedstrijd, die in het kader van de jubileum-viering plaats vindt de steden ontmoeting tussen Den Haag en Antwerpen op 18 September is. Voorts vermeldt het programma: 24 April damesturnkam- pioenschcappen van Nederland, 26 Mei Kringdag en 15 Mei de steden- wedstrijd Den Haag-Zaandam. Op 1 en 2 October zullen wandeldagen worden georganiseerd en tenslotte worden 29 en 30 October de bonds- vaardigheidsproeven afgenomen. IJSHOCKEY In de Apollohal te Amsterdam speelden gisteravond de Ijsvogels te gen de rest van Amsterdam en won nen met 10-4. De tussenstanden wa ren 6-0,2-3, 2-1. H. VAN DEURSEN. Hoogl. Kerkgracht 39A, Leiden, geboren 19 Maart 1928 te Leiden, thans te Surabaja. MARTIEN VAN KOERT. A 157 Nieuwkoop, geboren 19 Maart 1926, viert zij verjaardag in Indië te Medan Pra pat. Ze SJEF BAKKER Voorstraat 14, Roelofarendsveen, viert 19 Maart zijn 3e Indische ver jaardag als soldaat le klasse te Djok jakarta. JACOBUS AARTMAN, Zevenhoven, viert op 19 Maart zijn 3e verjaardag te Sukabumi (Java). (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). BILJARTEN Ned. Biljartbond district Leiden Gisteravond vond in het clublokaal van W.D.O.B. de finale plaats voor de ZHB-heker met als resultaat Link (DOS) winnaar. De diverse uitslagen waren Link (DOS) 'wint in 23 beurten van (Thoma (P. v. Cleef); Duindam (Royal) wint in 34 beurten van v. Beelen (de Kroon K.). In de eind- srijd won Link (DOS) in 34 beurten van Duindam (Royal).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6