RECHTZAKEN STADSNIEUWS REDERIK Verteld door Huibert Vet^ EN DE ZEVEN DIRECTEUREN VRIJDAG 18 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 7 Bruynzeel maakt het eerste Nederlandse potlood En kan straks geheel onze bevolking voorzien. Zaandam, 17 Maart. Een Amerikaans zakenman zei onlangs tot de directeur van Bruyn- zeél's fabrieken uit Zaandam: het s-tomste wat je>^oen kunt, is potlo- den te gaan maken in een land, waar cederhout noch grafiet in heems zijn. Het antwoord klonk als een bekentenis: 'n Nederlander is nu eenmaal wat eigenwijs. Bruyn zeel maakt deuren van hout, dat evenmin inheems is; nochtans le vert de fabriek tachting procent van-alle deuren in Nederland. Wij kunnen daarom begrijpen, dat Bruynzeel-Zaandam de kans heeft gewaagd,in ons land de eerste pot loden-industrie te vestigen. Daarbij heeft men wee dingen overwogen: er is in Nederland een jaarlijkse be hoefte van twintig millioen potloden, die tot dusverre moesten worden in gevoerd. Krijgen we nu deviezen, dan bouwen we zelf een potlodenfabriek in eigen bedrijf, met de nieuwste ma- chines uit Amerika, met cederhout en met grafiet, welke grondstoffen we met dollars kunnen bereiken. De opzat is gelukt; nu reeds kan Zaandam twee-derde van de geschat te behoefte in ons land produceren, en straks hoopt men gans ons volk van het Nederlandse potlood te kun nen voorzien. Het product is van beste kwaliteit, concurrerend van prijs en elk potlood levert nog een deviezenbesparing op van drie cent. Het Nederlandse potlood vormt ongetwijfeld een economisch belang in verband met de industrialisatie; dat wil zeggen: Nederland kan met dit nieuwe en belangrijke product verschijnen op de binnen- en bui tenlandse markt. Het risico zou natuurlijk zeer groot zijn geweest, als Bruynzeel zo maar een vaderlandse potlood-industrie had gevestigd, zonder enige kennis van zaken. Men heeft in Zaandam echter een 'vijftig-jarige ervaring met en machinaal bewerken en het drogen van hout. Bovendien stond een voor- Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuwsberichten en weerrapporten8-15 Arabesque, Schumann; 8.30 Hoogmis; 9.45 Ida Presti; 10.00 Klein, klein kleutertje.. 10.15 Muziek houdt fit! 11.00 De Zon nebloem; 11.45 Schoolradio; 12.15 Mu zikale Melange; 12.30 Med. voor land en tuinbouw; 12.33 Lunchconcert door Klaas van Beek en orkest; 12.55 Zon newijzer; 13-00 Prog. Ned. Strijd krachten; 13.00 Vervolg Lunchcon cert; 13.50 Film en toneel; 14.20 En gelse les; 14.40 Gram.muziek; 15.10 Naar het wonderland der muziek; 15.30 Gemengd koor Apollo; 16.00 Angst en liefde; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wig wam; 18.00 Volksliederenkwartet; 1815 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Prog. Ned. Strijdkrachten; 19.15 Kampvuren langs de evenaar; 20.00 Nieuws; 20.C De gewone man; 20.20 Lichtbaken door pater H. de Greeve; 20.50 Sramofoon muziek; 21.00 Negen heit de klok; 21.45 Wie neemt de handschoen op; 22-00 Orkest Zonder Naam; 22.30 Actualiteiten; 23.00 aansL boeken nieuws en kath. nieuws; 23.25 Symphonie v. Tschai- kowsky. HILVERSUM IL 415 M. 7 00 Nieuwsberichten; 7.15 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuwsberichten en weerrapporten; 8.15 Socialistisch strijdlied; 8.18 Lou Preager en zijn orkest; 8.55 Ochtendconcert; 10.00. Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Uitzending voor de arbeiders in de continuebedrijven; 11.40 Duetten- programma; 12-00 Accordeola; 12.30 Med. voor land- en tuinbouw; 12.33 Cubaans Orkest.; 13.00 Nieuws; 13.15 Kalender; 14.00 Het Nederlandse lied; 14.30 Engelse Harmonie orkesten; 15.25 Omroepkamerorkest; 16.10 Komt U binnen; 16-45 Sportpraatje v. Klaas Peereboom; 18.00 Nieuws; 18.15 Po pulaire liedjes; 19.30 Eenheid in Euro pa; 20.00 Nieuws; 20.05 Dingen van 'de dag; 20.20 Promenade orkest; 21.15 De winkel van Sinkel; 22.25 Je moet maar pech hebben; 22-40 Jan Cordu- wener en ensemble; 23.00 Nieuws: 23.40 Pianomuziek. treffelijke fabriek ter beschikking, waar reeds bepaalde bewerkingen mogelijk zijn, die ook te pas komen aan de fabricage van potloden. Voor het overige had de directeur van de nieuwe industrie, de heer V. d. Giesen, in Amerika zijn ogen goed de kost gegeven, hij verzekerde er zich van de beste machines. In het volle bedrijf te Zaandag heeft hij ons een duidelijk inzicht gegeven in deze fabricage, die dus voor ons land ge heel nieuw is. Wij hebben de ceder houten plankjes aan de lopende band zien worden tot gewone of analine- potloden van verschillende hardte- graad; en wij zagen het deugdelijke proces van tien tot twaalf maal lak ken van het cederhout. Men heeft cederhout genomen, om dat deze houtsoort gemakkelijk kan worden geslepen. Dus behoeft men niet te menen, dat hier potloden wor den gemaakt van afleggertjes uit Bruynzeel's fabrieken. En waarom wordt dit prachtige hout gelakt! Al leen, omdat de gebruiker gesteld is op een kleurtje. Verder konden wij nagaan, hoe zorgvuldig de potlood- fabricage geschiedt; men let zelfs op afwijkingen van 0.02 man. Dit potlood is reeds onder eigen merk in de handel gebracht. BIJZONDER GERECHTSHOF TE 'S-GRAVENHAGE Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag deed hedenmorgen uitspraak in de zaak van de 40-jarige monteur Corn M. Storm, die zowel bij de NSKK als de Landstorm werkzaam is geweest en voornamelijk in Lei den en omgeving auto's heeft gevor derd. Voorts had hij in het West- land .bewakingdiensten uitgeoefend over arbeiders bij de bunkerbouw. Tegen hem was, evenals tegen de 33-jarige Pieter Meershoek uit Den Haag. die zich ongeveer aan de zelf de feiten had schuldig gemaakt, tien iaren gevangenisstraf m.a. geëist. Het Hof veroordeelde Storm tot 7 iaar met aftrek en Meershoek tót 5 jaar met aftrek. De opperluitenant bij de Gemeen tepolitie te Woerden, de 53-jarige Jan Weuring, die o.m. tegenwoor dig was geweest bij de arrestatie van personen in de omgeving van De Kaag en Warmond, die verdacht wa ren van medeplichtigheid aan de moord op Seyffart en Reydon, tegen wie de Proc fiscaal zes jaar gevan genisstraf had geëist en die ter zit ting in vrijheid was gesteld, veroor deeld tot 3 jaar met aftrek. VRIJGESPROKEN VAN VERRAAD Omstreeks einde '44 waren een tweetal vrouwen aan het bureau van het NAF, toenmaals aan het Rapen burg te Leiden gevestigd, komen klagen over hun bovenbuurman, een zekere P. Van Klaveren, die zich aan zwarte handel, diefstal en meer dere andere ongerechtigheden zou hebben ingelaten. Dit werd gister middag althans beweerd door de Leidse kapper N. G. K, die tijdens de bezetting als landwachter op dat bureau dienst had gedaan. Ook een tweetal andere getuigen, de auto monteur A. J. R. en de 36-jarige kantoorbediende W. F. B., eveneens gedetineerde landwachters, kwamen voor het Bijzonder Gerechts onge veer gelijkluidende verklaringen af leggen, welke hiermede overeen kwamen dat de beide vrouwen L. S. en C. van H. de aangeefsters zou den zijn geweest. Later bleek van Klaveren, die zich op straat in ge zelschap van een zekere v. d. M. be vond, die door de politie werd ge zocht, en in bezit bleek van ge reedschappen, medegearresteerd. Na diens wegvoering naar Duitsland werd niets meer van hem vernomen. Een drietal getuigen a decharge legden voor het Hof verklaringen ten gunste van'beide vrouwen af. die als zeer goede vaderlanders bekend stonden en zelfs verschillende onder duikers hadden geholpen. De Proc. fiscaal, mr Braun wees in zijn requisitoir"op de bijna onont warbare moeilijkheden, welke zich bij deze zaak zowel bij het onder zoek door de PRA als later bij de Raadsheer-Commissaris en thans ter zitting hebben voorgedaan. Alhoe wel het drietal landwachters, blij kens hunne verklaringen, ook uit la ter getoonde foto's beide vrouwen als de aangeefsters meenden te moe ten herkennen, is voor hem het be wijs niet onomstotelijk komen vast staan en requireerde hij vrijspraak. In een uitvoerig pleidooi heeft de raadsvrouwe mr H. Muller er het Hof op gewezen, dat men zowel met de verklaringen van de benedenbu ren als met die van de gehoorde ge tuigen zeer omzichtig dient te zijn Volgens pl. wezen alle omstandig heden er veel meer naar dat van Klaveren's echtgenote en diens schoonmoeder naar de Landwacht zijn gegaan. Aansluitend bij de eis van de Proc. fiscaal drong pl. dan bij het Hof op vrijspraak aan. Na raadkamer deelde de president jhr mr van Meeuwen mede dat het Hof beide verdachten wegens gebrek .an 'bewijs vrijsprak. HAAGS KANTONGERECHT TRIBUNAAL. Het Haagse kantongerecht (tribu naal) veroordeelde de leraar dr. B. F. Saris, N.S.B-er en Studentenfront leider te Leiden, die zo'n grote rol speelde bij de sluiting der Universi teit, tot 2 jaar en 6 mnd internering (m.a.) Dr. Saris was voorts hoofd- schaarleider bij de landwacht te Gou da en in het Oosten des lands. De buit viel tegen De 27-jarige koopman C. S. uit Lisse was in Haar lem in contact gekomen met een machine-bankwerker, en het duur de niet lang, of ze waren de beste vrienden. Na een week ontmoetten zij elkaar weer en al pratende ver telde de vriend, dat op het kantoor van de fabriek waar hij werkzaam was, een brandkast stond, waarin het salaris van het personeel gebor gen was. Dat was bij elkaar een be drag van ongeveer f 12.000. Het scheen de heren dan ook geen on voordelig karwei toe om aan dat kantoor een bezoek te brengen en zo trokken zij op een goede nacht er op uit en wisten zij de fabriek bin nen te komen. De vriend haalde daar zijn gereedschap en met alle ijver togen beiden aan het werk om dc brandkast aan de achterzijde open te breken. Het ging hun wel niet ge makkelijk af, doch tenslotte hadden zij hun doel bereikt. Groot was ech ter hun teleurstelling, toen zij tot de ontdekking kwamen, dat er zien slechts f 300 in de brandkast be vond. Ze deelden de buit echter broe derlijk, waarna ieder zijns weegs ging. Maar het duurde niet lang, of de politie rekende beide vrienden in. die zich gisteren voor de Haarlemss rechtbank terzake van diefstal door middel* van braak hadden te ver antwoorden. „We waren allebei blut", edelacht bare, verklaarde de koopman, maar dat gaf hem nog geen reden om op die manier aan geld te komen, vond de president. De Officier sloot zich in zijn requisitoir daarbij aan en vorderde een gevangenisstraf van een jaar en 6 maanden onvoorwaar delijk met aftrek. De verdediger be pleitte een gecombineerde straf. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Donderdag 31 Maart. SPORT SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN DE L.SJB. Idema wint van Rotteveel. Aan de opmars naai' de titel van Rotteveel, die in de.eerste vier.ronden 4 punten wist te scoren is nu, in de 5e ronde een halt toegeroepen. De titelhouder Idema won deze partij en bracht zijn stand op 2Yz (4) -f een op winst staande partij. Demmendal toonde zich in het eind spel tegen van Galen de sterkste. Leenheer speelde veel beter dan tot nog toe in deze wedstrijd en zou stel lig hebben gewonnen wanneer hij niet. bij de laatste nog te spelen zet, de tijd had overschreden. Barkema maakt wel zeer korte metten met Jerry Bey. In 17 zetten was het pleit beslecht. De stand na de 5e ronde is nu; Rot teveel 4. Idema 2]/2x, Demmendal 3x, v. Gelder 3, Bey 2V2, Barkema 2, van Galen en Leenheer 1. In de 6e ronde worden gespeeld: Demmendal—v. Gelder; Rotteveel—v. Galen; BeyIdema; LeenheerBar kema. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN. ALPHEN Om de kampioenstitel schaken van Alpheri werden de wedstrijden voort gezet, Kantebeen wist zijn partij te gen Hooijer te winnen (1-0) terwijl Hooijer wist te winnen van Zweers. Verburg en Kantebeen wisten hun partij niet te beeindigen en hebben afgebroken in een gelijke stand. ASC IH—VRIENDENSCHAAR n 4 5 Het derde team van de Alphense schaakclub speelde haar laatste wed strijd tegen Vriendenschaar II en verloor deze ontmoeting imet het kleinst mogelijke verschil, waardoor dit Alphense team 4 punten in to taal heeft weten te halen van de 12. ALCEO GALLIERA VOOR HET RESIDENTIE-ORKEST. De dirigent Aleco Galliera, die en kele concerten van het Residentie- Orkest leidt, had voor het concert van gisteravond een programma samen gesteld van mooie en interessante werken, waarvan elkeen volop heeft kunnen genieten en ook genoten heeft. Bewust, rustig en overtuigd, maakt hij zijn bedoelingen kenbaar, een geboren dirigent, met hevig ge passioneerd temperament. Boeiend en voortreffelijk vertolkte hij de door Respighi met zulk een meesterscnap geinstrumenteerde „Antische Danze ed Arie"; stijlvol en verrukkelijk van klank. De begenadigde violiste Ida Haendel speelde het vioolconcert (hetgeen wil zeggen dat in g) van Bax Bruck. Het heeft ons wel enigs zins verwonderd hoe 'n kunstenares, als deze violiste is, dit concert heeft gekozen. Natuurlijk heeft 't wel zijn boKoring, ook wel glans en zeker veel stijging, maar er zijn toch zoveel mooiere en diepere werken dan dit veel gespeelde concert. Hoe 't zij, zij speelde prae'ruig, verrukkelijk van toon en met de grootste muzikalite't en verve. Volop heeft men haar ex- oressief spel gewaardeerd, dat van een volmaakt technisch meesterschap is en zeer energiek. Het orkest was prachtig, en terecht deelda zij de haar gebrachte ovatie met de diri gent en het orkest. Ten slotte kx-eeg men een meesterlijke vertolking van Moussorgski's „Tableaux d'une Ex position" door Ravel zo karakteris tiek en de diverse klankbeelden met zulk een effectvol coloriet geïnstru menteerd. Bijzonder interessant was de interpretatie, die Galliera aan de ze muziek geeft. Zij is sterk gespan nen, van een prachtige afwerking, verzorgd in details, hartstochtelijk en wilskrachtig. Het orkest opgevoerd tot ten top-prestatie. Men genoot voortdurend van het fascinerend musiceren. Er was grote waardering van de zijde der toehoorders die de wondermooie wedergave uitbundig hebben toegejuicht J. Kortmann. VEBO-TENTOONSTELLING OP 14 SEPTEMBER Door het algemeen bestuur der VEBO is in de deze week gehouden vergadering besloten op Woensdag 14 September a.s. weder een grote fokvee- en zuiveltentoonstelling te organiseren op het veemarkterrein te Leiden, waaraan zal worden ver bonden een wedstrijd in beoordeling van fokvee door leerlingen van het landbouwonderwijs. LEZING MET LICHTBEELDEN in het St. Antonius Clubhuis aan cle Mare op Vrijdag 18 Maart, dus hedenavond. Even wil ik daaraan herinneren. Het heeft reeds aange kondigd gestaan in Siirsum Cord a VAN ONZE ADVERTEERDERS. MODE-EXPOSITIE „V. D." „Een nieuwe lente, een nieuw ge luid", zo luidt het vanouds bekende gelegde en hoewel er in de natuur nog allerminst een lentesfeer heerst, moeten de mode en de modehuizen toch gereed zijn om te zorgen, dat de dames in het frisse voorjaar wee; met een nieuw modieus toiletje te voor schijn kunnen komen. Daarom heeft Vroom en Drees- mann op de eerste etage van haar hoofdgebouw een gelegenheid inge richt om de nieuwste creaties van de lentemode te bewonderen. In de plaats van een mode-show, waar de nieuwe modellen slechts 'n ogenblik aan het oog voorbijtrekken, heef; men hier als het ware een permanente show ingericht, waar de dames de di verse modellen nog nauwkeuriger kunnen opnemen. Het beste vai het geen op modegebied door de Parijse ontwerpers gebracht wordt, is hier bijeen te zien en men kan het bewon deren in rustige sfeer en geheel in de bekoring van een Parijse modesalon. Aan de inrichting is alle zorg be steed, de entourage is vanzelfspre kend geheel in de lijn van de mode- tinten, de lichte kleuren van groen, lila, grijs en lichtblauw, een ver scheidenheid van tere tinten, die het onder het licht van de fraaie kristal len lusters uitstekend doen. Zwierige gordijnen, waarop alleen reeds bege rige blikken zullen worden geslagen, scheiden deze afdeling van de overige ruimte en zo kan men het oog laten gaan over dc verscheidenheid van avondtoiletjes, deux pieces, mantels en wat meer onder de aandacht ge bracht wordt. Een aparte hoedensalon is voorts ingericht, waarin de nieuwste creaties op dit gebied gebracht worden. Het geheel is smaakvol gearran geerd met hif. een scherm, daar een stoel, vervolgens weer een tafeltje of een kostbare vaas, gedrapeerd met japon- of gordijnstoffen in dezelfde tere kleuren en langs de wanden een opvallend fraaie collectie modebla den in kleuren uit het jaar 1844 met die typisch oude, doch niet minder fraaie mode. We schreven hierboven, dat een permanente show was ingericht, maar dit betreft slechts de expositie als zo danig, niet de modellen zelf. Deze worden na korte tijd weer vervangen door andere, zodat de expositie steeds nieuw blijft. WEERSVERWACHTING (éreldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond) VRIJ KOUD. Wisselende bewolking met enkele buien. Meest matige tij dens buien af en toe krachtige wind tussen Noord en West. Tamelijk koude nacht met plaatselijk nachtvorst vooral op tegen de wind beschutte plek ken. Overdag weinig verande ring in temperatuur. van verleden Zaterdag. Pater Co- pray O.F.M. uit Woerden zal die lezing met lichtbeelden houden. Tot deze buitenkerkelijke vergadering worden uitgenodigd niet alleen de Tertiarissen, maar ook alle andere katholieken van Leiden, die daarbij tegenwoordig willen zijn, behalve kinderen. Entrée geheel gratis. Komt maar gerust! Alleen verzoek ik de Tertiarissen hun handboekje en ge zangen/boekje mede te brengen. We beginnen om 3 uur. Tien uur zeker afgelopen. Pater Booms. 37. „JUeem me niet kwalijk", verzocht Frederik bedremmeld. „Ik ben he lemaal in de war. zie je. Ik ben de plaatsvervan gende burgemeester, mijn naam is Frederik." „Dat geeft niks, hoor" zei de slagersknecht gul, de ene naam is net zo goed als de andere. Maar hoe komt het eigenlijk, dat je zo in de war bent; heb je moeilijkheden met je baas? De mijne is ook niet mak kelijk, daar zou ik staaltjes van kun nen vertellen. Ik heb in mijn mand." Hier onderbrak de slagersjongen éven het verhaal over zijn ongemak kelijke baas pm de ijsco van de ijsco man in ontvangst te nemen. „Ge zondheid", wenste hij Frederik toe, en ging ^oen verder; „In mijn mand heb ik bijvoorbeeld zeven biefstuk jes, die ik weg moet brengen. Ze zijn telefonisch besteld en toen mijn baas weer in de winkel kwam was hij helemaal van streek. De biefstuk jes mochten niet dwars gesneden worden maar onder een hoek van zeven-en-tachtig graden, als je be grijpt wat ik bedoel, en ze moesten van een koe zijn van beslist niet ouder dan vier jaar en de omtrek mochit vooral niet minder zijn dan vier-en-twintig centimeter en ze moesten per snelste gelegenheid be zorgd worden. Begrijp jij daar nu iets van? Ik werd compleet Uiyeatteeuiade r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 30) „Ja, ja. Ik kén het type. Trouwens het is een verhaal dat heel makkelijk gelogenstraft kon worden." „Ja, dat is waar." „Hij heeft ons een heel interes sant getuigenis gegeven," zei mijn heer Bouc. „Ja, zeker." „Een kleine man, donker, met een hoge stem," zei mijnheer Bouc pein zend. „Een beschrijving, die op niemand in de trein toepasselijk is," zei Poi- rot. HOOFDSTUK XVIII „En nu." zei Poirot met een tinte ling in zijn ogen, „zullen we het hart van mijnbeer Bouc verheugen en de Italiaan roepen." Antonio Foscarelli kwam de res tauratie-wagen in met. snelle, krach tige tred. Zijn gezicht straalde. Het was een typisch Italiaans gezicht, zonnig en donker. Hij sprak goed en vloeiend Frans, met maar een licht accent. „U naam is Antonio Foscarelli?" „Ja, mijnheer.' „U is naar ik zie, genaturaliseerd Amerikaans onderdaan?" De Amerikaan grinnikte. „Ja mijnheer. Het is beter voor mijn zaken." „U is agent van autofirma's?" „Ja, ziet u Een woordrijke uitleg volgde. Aan het eind er van scheen hetgeen de drie mannen niet wisten van Fosca- relli's zakenmethodes, zijn reizen, zijn inkomen en zijn mening over Amerika en dc meeste Europese landen, niet noemenswaard meer. Dit was geen man, wie de woorden uit zijn keel getrokken moesten wor den. Ze stroomden er eenvoudig uit. Zijn goedhartig, kinderlijk gezicht sti-aalde van voldoening toen hij, met een laatste welsprekend gebaar, wachtte en met een zakdoek zijn voorhoofd afveegde. „Dus u ziet," zei hij, ..ik doe gro te zaken, ik ben modern. Ik heb verstand van verkoopmethoden." „U is dus de laatste tien jaar in de Verenigde Staten geweest, met kleine tussenpozen." „Ja, mijnheer. O, ik weet nog goed de dag, dat ik de boot naar Amerika nam, zo ver weg. Mijn moeder, mijn zusje Poirot sneed de stroom van herin neringen af: „Hèbt u de overledene wel eens ontmoet gedurende uw verblijf in de Verenigde Staten?" „Nooit. Maar ik ken het type. O ja." Hij knipte expressief met zijn vingers. „Het lijkt erg fatsoenlijk, erg goed gekleed, maar van binnen is alles mis. Volgens mijn ondervin ding zou ik zeggen, dat hij een boef in het groot was. Ik geef u mijn mening maar voor wat ze waard is." „Uw mening is volkomen juist," zei Poirot di'oog. „Ratchétt was Cas- setti, de ontvoerder." „Wat heb ik u gezegd? Ik heb ge leerd om erg scherp te zien het gezicht te lezen. Het is nodig. Al leen in Amerika leren ze je de goe de methode om te verkopen. Ik..." „Herinnert u zich het geval Arm strong?" „Niet precies meer. Het was een klein meisje niet?" „Ja, een heel tragische geschiede nis." De Italiaan knikte peinzend. „Och ja, zulke dingen komen voor," zei hij filosofisch, ,.in een gro te samenleving als de Amerikaanse." Poirot viel hem in de rede: „Hebt u wel eens leder, van de familie Armstrong ontmoet?" Neen, dat geloof ik niet. Het is moeilijk te zeggen.... Ik zal u een paar getallen geven. Verleden jaar alleen verkocht ik „Mijnheer, blijft alstublieft bij de zdak." De handen van de Italiaan maak ten een zwierig gebaar van veront schuldiging. „Duizend excuses." „Vertel me alstublieft precies uw doen en laten sedert het diner gis teravond." „Met plezier. Ik blijf hier zolang ik kan. Het is gezelliger. Ik praat met de Amerikaanse heer aan mijn tafel. Hij doet in schrijfmachinelin- tcn. Daarna ga ik terug naar mijn ccupé. Hij is leeg. De miserabele John Bull die hem met mij deelt be dient zijn baas. Ten laatste komt hij terug erg lang gezicht als gewoon lijk. Hij wil niet praten niet sym pathiek. Hij zit in de hoek, erg stijf, een boek te lezen. Dan komt de con ducteur en maakt onze 'bedden op." „No. 4 en No 5," mompelde Her- cule Poirot. „Precies, de laatste coupé. Ik heb het bovenbed. Ik ga er in. Ik rook en lees. De kleine Engelsman heeft, geloof ik, kiespijn. Hij neemt een flesje met goed dat erg sterk ruikt. Hij ligt in zijn bed en kreunt. Kort daar'na val ik in slaap, elkens als ik wakker word, hoor ik hem steunen." „Weet u óf 'hij de coupé verlaten achtig van al die haast". De slagersjongen nam plaats op de stoeprand en verzocht Frederik hem daar gezelschap te houden. „Maar moet je dan niet opschie ten?" informeerde. Frederik met een mond vol ijs. De slagersjongen spuwde bedacht zaam op de grond. „Mij een biet!" zei hij duister, „die ouwe heertjes hebben altijd iets bijzonders, daar kan een verstandige slager niet aan toegeven. Dan raakt het end er van weg. Bah! ais je die kerels ziet moet je lachen; slapen in bed met hoge hoeden op. Heb je ooit zoiets ge hoord?" Frederik verslikte zich bijna in zijn ijsco. „Hoge hoeden?" riep hij uit, „en hoeveel ouwe heertjes zijn het wel?" De slagersjongen klom moeilijk overeind en begaf zich naar zijn fiets. DE HEER A GALJAARD NAM AFSCHEID 30 Jaar bij het tuin-tekenonderwijs In samenwerking met diverse an dere tuinbouwverenigingen in Lei den organiseert de Ned. Mij. v. Tuin bouw en Plantkunde sedert vele ja ren een cursus in aanleg en onder houd van tuinen (tuin-tekencursus). De in tuinbouwkringen rondom en in Leiden zeer bekende heer A. Gal- jaard heeft gedurende 30 jaar de leiding van deze cursus gehad, doch zag zich thans genoodzaakt, wegens vele andere werkzaamheden, dit werk neer te leggen- De leerlingen van deze driejarige cursus kwamen gisteravond voor de laatste maal bijeen, om op enigszins officiële wijze afscheid te nemen van hun leraar, die wat gisteravond duidelijk bleek zoveel voor hen heeft betekend. Een der leerlingen vertolkte deze gevoelens onder aan bieding van een boekwerk, in wel ke hulde ook cle theorie-leraar de heer J. Vermande Jr mocht delen. Onder de aanwezigen bevond zich ook ir M. J. Riemens, Rijkstuinbouw- consulent in het Glasdistrict van Zuid-Holland, die de heer Galjaard verzekerde dat niemand het hem kwalijk nam deze stap gezet te heb ben, welke echter wel door allen be treurd wordt. De resultaten in de afgelopen 30 jaar hebben wel be wezen hoeveel goeds door het ge ven van deze cursussen is geschied en het zal voor de scheidende leraar ongetwijfeld een voldoening zijn in Leiden en verre omgeving deze re sultaten te kunnen constateren. Spr. verbond hieraan een gelukwens tot de 11 leerlingen, die allen het di ploma vbehaald hadden. Bij ontstentenis van de voorzitter, de heer H. Jonker, sprak de secreta ris van de Commissie van Toezicht, de "heer J. H. Smit, hartelijke woor den tot de heer Galj aard, evenals de heer J. Vermande, die zijn scheiden de chef en collega dankbaar was voor de wijze, waarop hij hem in zijn functie had ingewerkt. Tenslotte sprak de heer Galjaard zelf enkele woorden waarin hij uiting gaf aan het grote genoegen, waarmede hij altijd deze lessen had gegeven, en aan zijn dankbaarheid voor de aangename geest, waarin ook deze cursus is verlopen. Met een handdruk namen de leerlingen af scheid van hun leraar. De geslaagden zijn: J. v. Leeuwen, L. J. Huner, K .de Groot, J- Zegveld, C. Sormani, allen uit Leiden; C. v. d. Werf, J. v. Egmond beiden uit Voor schoten; W. de Mooij, Rijnsburg. H. L. Wanders Sassenheim, L. Dijkmans Oegstgeest, J. v. Otterloo, Alphen a. d. Rijn. Tenslotte zij vermeld dat de teke ningen, van tuinaanleg-ontwerpen, die in het leslokaal waren geëxpo seerd, een zeer goede indruk gaven van hetgeen in deze drie jaar was bereikt. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men Nederlands recht: de heer J. Visser te Alphen aan den Rijn. Te Rotterdam slaagde voor het cand. ex. in de economische weten schappen de heer A. M. Schoof, al hier. heeft gedurende de nacht?" „Ik geloof het niet. Dat zou Ik ho ren. Het licht uit de gang je wordt vanzelf wakker, met het idee dat het de douane is bij een grensstation." „Heeft hij ooit over zijn patroon ger.proken? Ooit vijandigheid jegens hem verraden?" „Ik zeg u toch dat hij nooit sprak. Hij was niet sympathiek. Een vis." „U rookt, zegt u een pijp, siga- „Alleen sigaretten." retten, een sigaar?" Poirot presenteerde hem er een, die hij aannam. „Is u wel eens in Chicago geweest" informeerde mijnheer Bouc. „O ja. Een fijne stad. Maar ik ken New-York, Michigan en Detroit het beste. Bent u in de Staten geweest? Neen? U moet eens gaan; het Poirot schoof een vel papier naar hem toe. „Als u dit wilt tekenen en uw vast adres wil opschrijven, alstu blieft?" De Italiaan schreef met een krul. Toen stond hij op; zijn glimlach was innemender dan ooit. „Is dit alles? Hebt u me niet meer nodig? Goedendag heren. Ik wou dat we uit de sneeuw konden komen. Ik heb een afspraak In Milaan." Hij schudde treurig het hoofd. „Ik zal die zaak wel missen." Hij vertrok. Poirot keek zijn vriend aan. „Hij is lang in Amerika geweest," zei mijnheer Bouc, „en hij is een Italiaan en Italianen gebruiken mes sen!" „Dat is zo," zei Poirot met een glimlach. „Wel, het kan zijn, dat je gelijk hebt, maar mag ik je er op wij zen, dat er absoluut geen bewijs is tegen de man?" „En de psychologie? Steken Ita lianen niet?" „Ja zeker," zei Poirot. „Vooral in het vuur van een twist. Maar dit dit is een andere misdaad. Ik heb zo'n idee. dat deze misdaad zorgvul dig overlegd en in elkaar gezet is. Het is een welberekende, langover- dachte misdaad. Het is geen hoe zal ik het zeggen Latijnse misdaad Het is een misdaad die sporen toont van een kalm, mathematisch, koel bloedig brein ik denk een An gelsaksische brein." HSj nam de twee laatste passen op. „Laten we nu," zei hij, „met miss Mary Debenham praten." „Misschien brengt zij enig licht in de zaak." zei Poirot veel beteke nend. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2