S)e £eidóe(Boti/ta/nt Tekst van Atlantisch Pact wordt heden gepubliceerd AMERIKA ZAL TEKORT AAN BEWAPENING AANVULLEN Nieuwe Amerikaanse resolutie? Directeur: C. M. VAN HAMERSV1LD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 18 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11646 Vanavond weten we wat het Atlantisch Pact inhoudt Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Over een „zekere" medezeggenschap ÏN het jongste Schryven van het Nederlands Episcopaat, de Vasten brief, wordt voor de arbeider, voor de werker, „een zekere medezeggen schap" opgeëist. En naar aanleiding van de Vasten brief en speciaal naar aanleiding van die „medezeggenschap" is een redac teur van het dagblad „De Stem", in Breda 'ns gaan praten met de voor zitter van de Kath. Arbeiderbewe ging in het Bisdom Breda Jan Mer- tens. De heer Mertens begon met op te merken, dat wij sociaal gesproken, op de grens staan van een nieuw land, dat we nog nooit betreden hebben. En hij vervolgde: „Concrett genomen, zullen wij het pas betreden als de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie en de wet op de onder nemingsraden aan de orde ko men. intussen is het toch wel goed er hier nog eens de aandacht op te vestigen dat de Bisschoppen spreken van een „zekere" mede zeggenschap. Er kan immers geen sprake zijn van persoonlij ke medezeggenschap. Ieder zijn stiel, zegt de boer, en wie zou durven beweren, dat men voor bijv. een directeur schap van een onderneming niet een bepaalde kennis en kun de nodig heeft, welke niet aan iedere bedrijfsgenoot gegeven is. Als er dus van medezeggen schap sprake is, dan zal het na tuurlijk niet die zijn, welke de zaken op haar kop zou zetten of in de richting van socialisatie zou drijven. Verstandige opmerkingen: er mag geen sprake zijn van een medezeggenschap, die de goede gang in bedrijf of onderneming ten onder ste boven gooit; er mag geen sprake zijn van een medezeggenschap, die practisch ge lijk zou staan met een vernietiging van de persoonlijke eigendom, met een zekere socialisatie. En dat zou gebeuren, als er wy wezen er onlangs op een mede zeggenschap zou worden ingevoerd, waarbij over alle zaken de helft plus één zou beslissen. Wij wensen een voornamelijk ad viserende medezeggenschap, zoals wij die reeds meermalen in ons blad hebben omschreven. Naast de hier bedoelde opmerkin gen, waarbij wij ons graag aanslui ten, maakte de heer Mertens er ech ter ook enkele, waarmee wij ons niet zo grif kunnen verenigen. Er moet met de medezeggenschap worden gewacht op de bedrijfsra- den. Dit is klaarblijkelijk de mening in de K.V.P., althans van een meer derheid; wij zien vooralsnog die noodzakelijkheid niet in. Een wet op de ondernemingsraden zou o.L óók kunnen worden behandeld en aange nomen, los van de wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Bo vendien is er ook niets tegen maar héél veel voor als een indi viduele werkgever of een groep van werkgevers een zekere medezeggen schap zou invoeren zonder op een wet te wachten. Iets anders, waarmede we ons niet dadelijk accoord kunnen verkla ren, is de bewering van de heer Mer tens: „Er kan immers geen sprake zyn van persoonlijke medezeggen schap". Bedoelt de heer Mertens hiermede: dat er medezeggenschap moet zijn via de organisaties? Accoord wat betreft medezeggenschap in het (landeliik) bedrijf. Maar: in vredes naam niet aldus in de (afzonderlijke) ondernemingen, tenzij in zover nodig voor de beleving der voor het be drijf vastgestelde bepalingen. In de ondernemingen moet de medezeggen schap in handen zijn van degenen, die in die ondernemingen werkzaam zijn. Of bedoelt de heer Mertens mis schien, dat in een onderneming met 100, 50 of zelfs maar 25 mensen niet ieder direct-persoonlijk aan de advi serende medezeggenschap kan deel nemen, maar dat dit geschieden moet via een vertegenwoordiging? Dat is echter o.i. vanzelfsprekend. 't Zou, naar het ons toeschijnt, wel verhelderend hebben gewerkt, als de heer Mertens zich wat duidelijker had uitgedrukt. Ook Middellandse Zee-pact wordt overwogen DE TEKST van het verdrag voor het Atlantisch pact zal heden om 17 uur Nederlandse tijd gelijktijdig in alle bij het verdrag betrokken landen worden gepubliceerd. Het Amerikaanse State Department heeft laten mededelen, dat de Verenigde Staten zullen proberen om tussen 1 Juli 1949 en 30 Juni 1950 het tekort aan wapens in de bestaande militai re formaties van West-Europa aan te vullen. Dit betekent niet, dat an dere landen dan de West-Europese van wapenzendingen zullen worden uitgesloten. Met „landen van West-Europa" worden de staten bedoeld, die zich aangesloten hebben bij het Atlantisch pact. Voorts hebben Ame rikaanse diplomaten te Washington medegedeeld, dat de Amerikaanse regering gaarne met de Turkse besprekingen zal voeren over het slui ten van een pact van landen rondom en in de Middellandse Zee, indien Sadak, de Turkse minister van bui enlandse zaken, naar Washington wil reizen om er over te praten. Minister Sadak is inderdaad van plan om naar Washington te gaan, aldus berichten uit Istanboel. Britse en Amerikaanse consulaten te bestormen. De politie hield de men sen in bedwang en plaatste schild wachten by de ingangen. Molotof-cocktails met benzine gevulde flessen werden naar de agenten geworpen in Temi, in Mid- den-Italië. Een der demonstranten is gedood. Heftig communistisch verzet in Italië in In Italië hebben de communisten met hun vrienden, de Nenni-socialis- ten, een heftige verzetsactie ontke tend tegen Italië's deelneming aan het Alantisch Pact. Zij passen in het parlement een politiek van obstruc tie toe. Gisteravond om 6 uur hadden 85 communisten en linkse socialisten het woord gevoerd. Op bevel van de partij verliet geen enkele communistische afgevaardig de het gebouw. Velen probeerden een uiltje te knappen in fauteuils in de foyers. Naar schatting zijn reeds meer dan 3.000 koppen koffie gedronken. Kreten als „Weg met het pact" en „Weg met de oorlogsregering" wa ren niet van de lucht, toen premier de Gasperie gisteren het debat met een rede wilde besluiten. Hij was onder het geroep van c.Leugenaars, moordenaars, misdadigers!" gedwon gen. zijn rede tot de helft te bekor ten. Ongeveer vijftig afgevaardigden geraakten slaags en moesten door de suppoosten gescheiden worden. In de parlementaire geschiedenis van Ita lië is nog nimmer zo'n langdurig de bat voorgekomen. Terwijl het parlement bijeen is sinds Woensdagmiddag vier uur weert de politie in de straten alle auto's en voetgangers uit de omtrek van het parlementsgebouw. Commu nistische pogingen om in het cen trum van de stad te demonstreren zijn gistermiddag heftig bestreden en ongeveer tweehonderd mensen zijn gearresteerd. Te Milaan trachtte de menigte de OSCAR VON HINDENBURG WEL „VOLGELING" MAAR GEEN VERVALSER. Luitenant-generaal Oscar von Hindenburg, zoon van veldmaar schalk Paul von Hindenburg, voor malig president van Duitsland, moet, volgens uitspraak van het zuiverings-gerechtshof te Uelzen (Britse zone van Duitsland), als een „volgeling van het nationaal-socia- listische stelsel" worden beschouwd. Hij werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding (5000 Mark), doch hij blijft in het bezit van zijn kiesrechten en hij mag een beroep kiezen. Von Hindenburg werd vrijgespro ken van de andere, in de ten laste- legging vermelde beschuldigingen, namelijk dat hij het politieke testa ment van zijn vader zou hebben vervalst en dat hij deel had geno men aan de samenzwering om Hit- Ier aan de macht te brengen. ONTMANTELING VAN DE GER- MANIAWERVEN TE KIEL In het kader van de vernietiging van Duitse oorlogsindustrieën heeft men de kraan en hefinstallaties op Hel ling 8 van de Germaniawerven te Kiel in de lucht laten springen. Een zware explosie deed de fabrieks complexen op hun grondvesten tril len, terwijl de kranen ineenstorten. ZWEDENS LEGER WIL WEL MEEDOEN De opperbevelhebber der Zweed se strijdkrachten, generaal Helge Jung, heeft Woensdag de hoop uit gesproken, dat Zweden militair met Noorwegen en Denemarken zal sa menwerken, ook na het toetrede» van laatstgenoemde landen tot het Atlantisch Pact. „De geografische omstandigheden, die nu eenmaal niet veranderd kunnen worden, binden ons onafscheidelijk te zamen", zeide hij. „Het is te hopen", aldus de gene raal, „dat de samenwerking tussen de Scandinavische landen geleidelijk ook tot de defensie zal worden uit gebreid voordat het te laat is". De verklaring van de generaal Talrijke kinderen, vrouwen en man- wordt in Stockholm beschouwd als nen sterven tijdens de lange reis van een nieuw bewijs van de menings- j d€ bittere koude, daar iedere ver- verschillén, die tussen de regering warming of verzorging onmogelijk is, en de militaire leiders bestaat over en de gevangenen volkomen aan de neutraliteitspolitiek van Zweden.bun lot worden overgelaten". BENELUX. Het te Wuppertal verschijnende blad Westdeutsche Rundschau, de spreekbuis van de invloedrijke libe rale partij in West-Duitsland, bevat een pleidooi voor hert openen van besprekingen om tot opneming te ko men van West-Duitsland in Benelux. Het voorstel wordt gedaan „met het oog op de natuurlijke economische betrekkingen tussen Benelux en West-Duitsland, die steeds hebben geleid tot waardevolle aanvulling van de economie dezer landen" De vrees voor bedreiging van de vrede door Duitsland zou op deze wijze het best kunnen worden uitge bannen, zegt het blad. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat opneming van West-Duitsland zou kunnen lei den tot een hegemonie van Duitsland over de kleine landen. Duitsland zal niet meer invloed eisen dan de drie kleinere landen, daar het zich ervan bewust is, dat het offers moet bren gen voor een opneming in de Europe se orde. Wat 'n roerende bescheiden heid! VIJFTIEN PROCENT VAN BALTISCHE BEVOLKING GEDEPORTEERD In Berlijn komen steeds nieuwe be richten binnen over de massa-depor taties uit de Baltische landen naar Rusland. Op het ogenblik zijn reeds 800.000 Balten weggevoerd; 400.090 Litauers, 200.000 Letten en 200.000 Estlanders. Onder deze gedeporteer den bevinden zicch mannen, vrou- en en kinderen. Een gevangene, die er in slaagde tijdens het transport te ontvluchten en de Westelijke zóne van Duits land te bereiken, vertelde hiervan het volgende- „Van de „bevrijding" af tot nu toe zyn met meer dan 130 transpor ten reeds 800.000 Balten weggevoerd Het vervoer geschiedt met duizenden tegelijk in gesloten goederenwagens. Om de Indonesische kwestie uit impasse te helpen ÏN WELINGELICHTE KRINGEN te Lake Success verwacht men, dat de Verenigde Staten Maandag a.s. bij de Veiligheidsraad een ont werpresolutie zullen indienen, waarin de beslissingen van de Raad neergelegd in de resolutie van 28 Januari jL, opnieuw zullen worden bevestigd. Verklaard wordt, dat er grote kans bestaat, dat deze nieuwe Amerikaanse resolutie het benodigde aantal stemmen in de Veiligheids raad zal verkrijgen, om te worden aangenomen. De Verenigde Staten zouden be ogen hierdoor een einde te maken aan de impasse, waarin het Indone sische vraagstuk schijnt te zijn ge raakt, als gevolg van de weigering van Nederland om uitvoering te geven aan bepaalde clausules uit de resolutie van 28 Januari, met name die betreffende de terugkeer der republikeinse leiders naar Djok jakarta en de weigering van de re- nublikeinen om deel te nemen aan de voorgestelde Ronde-Tafel-confe- rentie. zolang deze clausules niet ten uitvoer zijn gelegd. De kwestie der grenscorrecties In Britse kringen te Dusseldorp verwacht men begin volgende week de publicatie van de door de grens- commissies te Parijs genomen beslis singen inzake de correcties der Wes telijke Duitse grenzen. Naar de vertegenwoordiger van de Duitse persdienst te Londen ver neemt, zou de beslissing over aard en omvang der correcties reeds voor enige tijd genomen zijn en zou de commissie nog slechts bijeen behoe ven te komen om het rapport over haar beraadslagingen op te stellen. Volgens de Duitse persdienst wordt te Londen bevestigd dat de Duitse minister-presidenten nauwkeurige inlichtingen over de grensveranderin- gen zullen krijgen, voordat de beslis sing van de commissie zou worden gepubliceerd. Volgens de Duitse persdienst heeft de militaire gouver neur voor het Neder-Saksen, briga dier Lingham verklaard, dat de cor recties van slechts geringe betekenis zouden zijn. De in de Duitse pers gevoerde campagne tégen de correc ties neemt nog vrijwel met de dag scherpere vormen aan. Eén der bla den eist van de regering van Noord- Rij nland-Westf alen maatregelen te gen de districtspresident van de zelf kant, die in de streek bekend staat als een voorstander van aansluiting bij Nederland. Het verluidt in genoemde kringen verder, dat de Amerikaanse dele tie in de afgelopen dagen met ver scheidene andere delegaties bespre kingen over haar voornemen heeft gevoerd en dat zij thans bezig een ontwerp-resolutie op te stellen. VERLAGING VAN HET BRITSE VLEESRANTSOEN. De parlementaire secretaresse van het Britse ministerie voor de voed selvoorziening heeft Donderdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat met ingang van 27 Maart a.s. het vlees rantsoen verlaagd zal worden, zodat per persoon per week voor een be drag van 10 pence aan vlees ge kocht zal mogen worden. Tot dus verre had het rantsoen een waarde van 12 pence (een shilling). Als reden werd genoemd het feit, dat „de aanvoer uit Argentinië niet verbeterd is". In de laatste vier maanden van 1948 ontving Engeland slechts 51.500 ton vlees uit Argentinië in plaats van de 130.000 die het verwacht had te zullen ontvangen. Het offensief van Moskou tegen de godsdienst „In het gebied van de Sowjet- Unie en haar satelliet-staten wordt elke oppositie, of deze nu wezenlijk dan wel denkbeeldig is, volgens vaste regels op berekenende en meedogenloze wijze onderdrukt," verklaarde de Britse vice-minister van Buitenlandse Zaken, Christo pher Mayhew, gisteren in het Lager huis. Hij vervolgde: „De processen te gen kardinaal Mdndszenty en de Bulgaarse predikanten zijn geen op zichzelf staande gebeurtenissen-; zij vormen een onderdeel van een al gemeen offensief, dat in Oost-Euro pa tegen de godsdienstvrijheid is in gezet. Bittere ondervinding heeft het Kremlin uiteindelijk de les bij gebracht, dat een rechtstreekse ver volging van de godsdienst onprac- tisch is. In de satelliet-staten der Sow jet-Unie zijn de kerken en sy nagogen nog niet tot de staat van tamme gedweeheid teruggebracht, welke in Rusland zelf bestaat, doch wij zijn thans getuigen van het grimmige proces, dat beoogt de godsdienst dienstbaar te maken aan de belangen der SowjeUUnie". VOOR LANDEN. WAAR GELOOF VERVOLGD WORDT. Het persbureau Reuter heeft Woensdag 16 Maart het bericht ver spreid zogenaamd afkomstig uit „gewoonlijk goed ingelichte- Vaticaan se kringen" als zou Z. H de Paus priesters in sommige landen, waar het Geloof vervolgd wordt, de faci liteit hebben verleend om het H. Mis offer op te dragen met brood alleen in plaats van met brood en wijn of zoals het in andere bloden is ver meld „met gebruikmaking van hosties alle: t en niet van wijn". Het bericht, wat Reuter gaf, als zou de Paus een dergelijke faciliteit hebben verleend, was klaarblijkelijk onjuist, waarom wij net bij ontvangst op de telex ter zijde hebben gelegd, en het ens die avond verwonderde, het in meerdere katholieke bladen terug te vinden. De H. Stoel heeft reeds enige tijd geleden aan de priesters, werkzaam in het door de communisten bezette deel van China, verlof gegeven de H. Mis op te dragen met gewoon brood, (dat wil dus zeggen, dat het niet noodzakelijk is ongedesemd brood te gebruiken). Bovendien mo gen de priesters de H. Mis opdragen zonder altaar en kaarsen, zonder pa ramenten en zonder missaal, terwijl zij als misformulier kunnen gebrui ken ofwel de gewone Mis voor de overledenen of de Votiefmis van O. L. Vrouw. PEKING ACHTER HET UZEREN GORDIJN Daar de communistische autoritei ten aan de buitenlandse correspon denten hebben verboden, nieuws uit Peking door te geven, is het onmo gelijk om berichten uit dit gebied te krijgen, tenzij via de rode radio. Volgens berichten van reizigers, die Zuidwaarts trekken, ondervinden de missionarissen ernstige moeilijk heden. Buitenlandse missionarissen b.v. mogen zich niet buiten de steden Peking en Kalgan begeven, alhoe wel zij in de stad zelf beweginsvrij- heid hebben. Naar men vertelde, vroeg een missionaris verlof om zich naar een Katholieke instelling te mogen begeven, even buiten Peking. Tien dagen later evenwel had hy nog gscn toestemming. De Zusters van Liefde weiden gedwongen om hun grote middelbare school te ontrui men voor studenten van een andere school. Overal doen geruchten de ronde omtrent ernstige moeilijk heden, die de Katholieke universiteit van Tien tsin zou ondervinden. Maar wegens het communistische verbod aan de buitenlandse corresoondenten is het onmogelijk om na te gaan in hoever re deze geruchten waarheid bevatten Het is nog nooit voorgekomen in de Chinese geschiedenis, dat een ge bied zo hermetisch was afgesloten. GFN. r.IRATTD m.ïOFZ^T IN DOME DES INVALIDES. De Franse generaal Henri Honoré Giraud is gisteren met nationale eer ter aarde besteld. De rouwdiensten werden bijgewoond door hoge re- gerings- en militaire autoriteiten. Het stoffelyk overschot is bijgezet in de Dóme des Invalides, waar Napoleon begraven ligt. EERSTE JODENDEPORTATIE PROCES VOOR DUITS GERECHTS HOF Voor de grote strafkamer van het Landsgerecht in Neurenberg Fürth wordt op het ogenblik het eerste proces over de jodendeporta tie gevoerd. Wegens vrijheidsbero ving en geweldpleging zyn aange klaagd de politiepresident en gene raal der Waffen-S-S. dr Benno Mar tin, Kriminaldirektor dr Theodor Grafenberger, de hoofdinspecteur v. politie Christian Kandel, de referen daris Walter Korn, Kriminalrat Hans Macht, de advocaat dr He*mut Ru- dersdorf en de commissaris der re cherche Christian Woesch. De be klaagden tijdens de behandeling van het proces in de rechtszaal te Lauf bij Neurenberg. Luchtbrugvliegtuig verongelukt Een Amerikaans luchtbrugvlieg tuig is heden by het starten op Ihet besneeuwde vliegveld Tempelhof verongelukt en in het centrum van igerlijn neergekomen. Dit is het vijftiende ongeluik se dert het begin van de luchtbrug in Juni jl. De Amerikanen verloren tot nog toe bij deze operatie negen vliegtuigen en 26 man; de Britten vijf machines en dertien man, ter wijl in totaal tien burgers om het leven kwamen. BLUFT U DAN MAAR, MEVROUW. Het Australische hooggerechtshof heeft heden met vier tegen twee stemmen besloten, dat mevrouw Annie O'Keefe, de Indonesische vrouw van een Australiër, niet uit het land zal worden gezet. Ook de acht kinderen uit haar eerste hu- welyk mogen in Australië bleven. Hiermede is een eind gekomen aan een geruchtmakende zaak, waarbij de Australiërs zich lelijk in de kaart hebben laten kijken. Het geval zat zó in elkaar: Mevrouw O'Keefe is een Indone sische met acht kinderen uit haar eerste huwelijk. In de oorlog kwam zy als vluchtelinge naar Australië en trouwde daar met een Australi sche oorlogsvlieger. Deze is inmid dels gestorven en nu moest over eenkomstig de Australische wetten mevrouw O'Keefe het land worden uitgezet. Want het vooruitstrevende Austra lië, dat zozeer begaan is met het lot van de arme verdrukte Indonesiërs, heeft nog een wetgeving, die gerioht is op het behoud van het blanke ras in Australië. In het hele gebied van dit werelddeel wonen niet meer blanken dan in Nederland; het oor spronkelijke donkere ras is vrijwel uitgeroeid, maar de Australiërs ver zetten zich met hand en tand er tegen, dat anderen ook een deeltje van de onmetelijke ruimten bezet ten. Slechts de herrie, die over dit geval ontstaan is, heeft hun er ein delijk 'toe gebracht voor deze ene maal een uitzondering te maken. Sommige beginselen schijnen alleen aangehangen te worden als het in de kraam te pas komt. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 23 Maart a.s. geen audiëntie verlenen. £en HoAAePlfe... „Protestanten zuLlen eerder het misbruik opmerken, dat zoveel ka tholieken gedachteloos van Gods hei lige naam maken, dan de eerbied, waarmede dezelfde katholieken stil hun hoofd buigen bij de naam van Jezus". Gerard Brom.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1