NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Dode'ijk ongeval UIT DE OMGEVING DINSDAG 15 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA ALPHEN AAN DEN RIJN EERSTE LUSTRUM VAN „ST. BONIFACIU S". Op een priesterfeest, 15 Augustus 1943, verleende een gemengi koortje, onder leiding van de heer Cnr. v. d. Mark, door het zingen van een aantal toepasselijke liederen zijn gewaar deerde medewerking. Bij die gelegen heid werd het verlangen naar 't per manent bezit van een dergelijke zang vereniging wakker geroepen en het was toen, dat wijlen deken Z. de Kor te, aan het algemeen gevoel uiting gaf door te vertdaren, dat hij trots zou zijn als er in zijn parochie een dergelijk koor was. Aan de verwezen lijking van deze wens werd vanaf dat moment gewerkt. Enkele vergaderin gen werden belegd, maar de zaak bleek toch niet zo eenvoudig, want we waren „bezet volk" met vele ver en gebodsbepalingen en als goede Ne derlanders wilde men niets weten van de voorgeschreven aansluiting bij de cultuurkamer! Niettemin werd in Maart 1944 de gemengde R.K. zangvereniging „St. Bonifacius" een feit, echter zonder officiële naam en zonder bestuur. Een „commissie" leidde en de vereniging was een „comité", dat opluistering verleende bij parochiële gebeurtenis sen. Zo groeide de clandestien ter we reld gekomen jonge vereniging van Alphens parochie op tot een thans kerngezonde vijfjarige zangvereniging met een kleine 100 leden. Zo kon deken L. H. Nieuwenhuizen, die zijn beschermheerschap niet slechts als een formaliteit beschouwt (zoals de directeur der vereniging, de heer Chr, A. v. d. Mark Maandag avond in de eerste lustrum-vergade ring opmerkte), met vreugde verkla ren, dat deze mooie gemengde zang vereniging er met recht zijn mag en dat hiermede de wen® van zijn voor ganger in vervulling is gegaan. Wegens ongesteldheid van de voor zitter, de heer H( C. A. Adelaar, leid de, op verzoek van het bestuur, de directeur, de heer Chr. A. v. d. Mark, die, zo zei hij, er nog even aan moest wennen om in plaats van een diri geerstok, de voorzittershamer (zij het ook symbolisch, want de hamer ont brak op het appel) te hanteren. Maar de heer v. d. Mark kan er verzekerd van zijn, dat zijn „debuut" uitstekend geslaagd is. In een uiterst prettige sfeer wist liij in 'n vlug tempo op za- kelijke'wijze het einde van het over laden programma te halen, daarbij niets bijkomstigs vergetend, de „ge vaarlijke klippen", die nu eenmaal elke vereniging van zulk een omvang heeft, met een goed woord omzeilend en hij verzuimde niet, waar het ge past was. met dank en lof kwistig voor de dag te komen. Zó is het pret tig een vergadering, al duurt die lang, tot het einde bij te wonen! Na de goed verzorgde notulen van de secretaresse, mej. M. Slingerland, en het voorlezen van een aantal in gekomen brieven door de heer Chr. A. v. cL Mark, deelde deze mede, dat de heer Adelaar, zolang hij te Alphen a. d. Rijn woonachtig blijft, het voor zitterschap der vereniging met ge noegen zal waarnemen, welk besluit met een spontaan applaus werd ont vangen. Voorts werd medegedeeld, dat de concert-plannen in een verge vorderd stadium verkeren. Mevr. Jo Immink zal het koor komen beluis teren en van haar ervaring zal af hangen of het zingen van het Alphens gemengd zangkoor voor de KiR.O. verwerkelijkt zal kunnen worden. De directeur raadde een ieder aan, zich op die test te prepareren. Er volgde een goed verzorgd jaar verslag d°°r de 2e secr., mevr. To- mij-Heineman, waarin, evenals in haar uitstekend lustrum-overzicht, heel veel moois voor de historie der vereniging werd vastgelegd. De financiële verantwoording dooi de penn., de heer Th. van Leeuwen, had de geest van de millioenen-nota van minister Lieftinck, doch verschil de van deze in belangrijke mate toch hierdoor, dat de eerste niet zulke, schier onbegrensde bedragen bevat te en... wél een batig saldo!.Zodat de financiële verzorging der vereni ging, evenals de technische leiding, in goede handen rust. Hiervan gaf de kas-commissic in haar rapport, uitge bracht door de heer G. Th v. d. Kant, mede namens mej. Rozestraten, over duidelijk blijk. In de kas-contróle-commissie voor het lopende jaar werden benoemd mej. C. Touw en de heer P. Heems kerk. De contributie werd ongewij zigd gehandhaafd, tot aller instem ming. Maatregelen werden bespro ken, welke het streven naar standing als parochieel koor naar buiten ver wezenlijken. Mej. M. Slingerland werd bij accla matie als bestuurster herkozen. Voorts werd, op voorstel van enkele leden, de heer G. Th. A. v. d. Kant in het bestuur gekozen. De directeur dank te, bij het uit het bestuur treden, de heer M. W. v. d. Linden, voor de aan de vereniging bewezen diensten. Voorts ook de heer L. v d. Heuvel, de heer Jac. M. v. Leeuwen, de repe titor, de heer G. Huijgens, de biblio thecaris en anderen voor de in het afgelopen verenigingsjaar verrichte werkzaamheden. Plannen zijn ontvouwd om, middels een spaarregeling, cle mogelijkheid te scheppen, het aanstaand najaar als vereniging een bezoek te brengen aan een of ander opera in de hoofdstad of in de residentie. De mogelijkheid werd opengelaten eventueel een ope rette te gaan beluisteren, van klassiek gehalte. Ook de echtgenoten of ver loofden mogen meesparen en het ge zelschap t.z.t completeren. Medegedeeld werd nog de aardige geste van de heer J. Th. Verkleij, om een compositie, een soort toast te ma ken en die op te dragen aan „Sint Bonifacius". Zal binnenkort op het programma voor studie en uitvoering worden geplaatst. Besproken werd en het zal in de tails nog worden uitgewerkt, een programma voor de in October te ge- iven lustrum-uitvoering, al of niet met medewerking van solisten en samen gesteld uit een aantal succesnummers Hedenmorgen omstreeks half elf werd het 2-jarige jongetje Gijs- bertus Haze op de hoek Tuinstraat Raadhuisstraat door een vrachtauto overreden en op sl|g gedood. De chauffeur, die vermoedelijk niets be merkte, reed door. van de eerste vijf jaren en enkele luchtige amusements-nummers. Met gebed voor de overleden op richter, wijlen deken Z. de Korte en het overleden lid, wijlen de heer Timmermans, alsmede voor de in mi litaire dienst vertoevende leden, werd deze nuttige lustrum-jaarvergadering besloten. Commissiën tot wering van school verzuim. B. en W. hebben de vol gende aanbevelingen opgemaakt voor de benoeming van de leden van de drie commissiën tot wering van schoolverzuim, wegen® periodieke af treding per 1 Maart: le Commissie (hoge zijde): 1. L. J. J. Scheerder, 2. H .M. Kasbergen. 1. A. Tollenaar, 2. P. Smits; 1. G. A. Bahlmann, 2. J. J. M. van Gils; 1. H. van Dongen, 2. Chr. Dusoswa; 1. M. van Tol, 2 J. Gielen; 1. A. v. Driel, 2. J. Kooien; 1. C An- naars, 2. W. v. d. Wilt; 1. E. D Lod der, 2. P. Kruit; 1. A. v. d. Berg, 2. J. v. Dijk; 2e Commissie (lage zijde): 1. E. J, v. d. Neut, 2. Th. A. v. Leeu wen; 1. J. Schouten, 2. J. Snel; 1. W. A. M. Dijkman, 2. J. den Hoed; 1. P. Houweling, 2. L. Kleiweg; 1. C H. Knook, 2. F. H. Th, Jasperse; 1 D. Schouten, 2. B. v. Wijk; 1. L. Beusekom, 2. T Dekker? 1. W. J. de Wti. 2. Adr. Huijgens; 1. W. J. v. d. Brink, 2. D. G. Vaartjes. 3e Commté- sie( Aarlanderveen): 1. C. A. J. P. van Egmond, 2. H. Sloothaak; 1. P. Verdonk, 2. C. Kempenaars; 1. P. Ellens, 2. mej. M. J. v. Moosel; 1. H. Haring, 2. J. Broekhuizen; 1. L. v. Berkel, 2. P. G, Verduijn. Raadsagenda. De agenda voor de Vrijdagavond a.s. te ''.SO uur te houden raadsvergadering vermeldt o.m. voorstellen Lz. verkoop van een perceel grond aan de Stekterweg. aan G. F. Herngreen's Fijnhouthandel N.V. i.z. regeling van het verlenen van subsidie aan bijzondere kleuter scholen. aikant uit Goes, daarvóór te Koude kerk, sprak als predikant en vriend. Het deed spr. goed, dat zovelen ge komen waren om de overledene de laatste eer te bewijzen. Het geopen de graf toont ons de menselijke ver gankelijkheid. Doch ook hier is Gods genade genoeg. Met het citeren van het gezangvers: „Neem dan vrij mijn stof, gij aarde" besloot spreker. Een zwager van de overledene, mr. Langhout, sprak ten slotte woor den van dank namens de familie. Naar wij vernemen heeft zich aan de Rijndijk en te Koudekerk een co mité gevormd om een passend ge denkteken op het graf te plastsen. In dit comité hebben zitting de he ren P. Boer, B. Boers, D. Hoppen brouwer, J. D. de Kort. D. Wesse- üng, H. v. Driel, A. Hoogenboom J. D. Reijneveld, N. P. Slegtenhorst en C. Zuydwijk. Kleuterscholen. De commissie van bijstand voor onderwijsaangele- genheden heeft een rapport uitge bracht over de kleuterscholen in doze gemeente. In 6 van de 8 be zochte waren te veel leerlingen on dergebracht. Van slechts 3 kon wor den gezegd, dat ze de leerlingen op het l.o. voorbereiden; de andere zijn bewaarscholen. Spelingen der natuur. Bij de landbouwer W. C. v. d. Vis aan de S-teekterweg is een kalf geboren met twee koppen. Het dier is nog in leven, maar door derkundigen wordt ge vreesd, dat dit niet van lange duur kan z(jn. Ruiten-krakers. 8 Knapen van 8 tot 12 jaar bezochten Zondagmid dag de fabrieksgebouwen van de fir ma A. Oosthoek N.V. Zij vernielden 24 ruiten, over welke wandaad zij momenteel zitten te peinzen op het poliiebureau. Aanbestedingen. Hedenmorgen werd op het Raadhuis alhier aanbe steed de vernieuwing riolering en 23.rati:g E oemhof:,raat. De laag ste inschrijf ster was de fa. W Rozen berg en Zn, Breda 15.600. Hoogste inschrijver A. Monshouwer te Zeist 24.700. De laagste Alphense in- schrijster was de fa. v. Beyeren en Snel 15.850. Voorts werd aanbesteed de riole ring en bestrating van Stationsstraat Gaslaan. De laagste inschrijver L. v. Halen, Leiden ƒ24.350. Hoogste inschrijfster fa. v. Beyeren en Snel 34.500. Laagste Alohense inschrijf ster fa. Langeveld 26.900. KOUDEKERK BEGRAFENIS DOKTER VLAANDEREN Onder overweldigende belangstel ling van oud-patiënten, studievrien den en collega's, vond Maandagmid dag de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van dokter D. Vlaanderen, in leven arts te Kou dekerk a. d. Rijn, welke te Amers foort op 54-jarige leeftijd overleed. De baar, gevolgd door een baar met bloemstukken, werd gedragen door oud-patiënten, vertegenwoordigende de drie grote bevolkingsgroepen. Als eerste spreker nam dr. P. M. de Planque, chirurg te Leiden, het woord. Spr. sprak als vriend van de overledene en wees op de crote kwa liteiten welke dp arts D. Vlaanderen bezat. Hij heeft zijn werk gedaan als een die dient, naar Gods eis. Dokter was hij in de ware zin des woords en gold als een der besten op me disch terrein in de omtrek. Spr, me moreerde het ernstige ongeval, dat 1 October 1941 dr. Vlaanderen over kwam, waarna het vertrouwen wel verslapte, doch niet verloren ging. Dr. H. van Wermeskerken uit Al- pnen aan de Rijn sprak namens de Mij. tot Bevordering der Genees kunde, afd. Alphen en Omstreken, waarvan de overledene secretaris was, roemde diens grote werkkracht en noemde hem een rusteloos wer ker die thans de rust heeft gevon den. Dr. F. C. Nieuwenhuyzen, studie genoot en vriend, was de volgende spreker. Dr. Nieuwenhuyzen die in 1920 de eerste waarnemer van dr. Vlaanderen was, zeide dat eenvoud zijn i^araker was. Dr. Vlaanderen was een arts van de juiste verhou dingen en van hem kon de patiënt veel leren. Burgemeester Verheul van Kou dekerk sprak namens het gemeen tebestuur en het Groene Kruis. 29 jaar heeft dr. Vlaanderen onder ons als medicus en gemeente-ambtenaar mogen verkeren en dit sterven, zo zonder afscheid, noemde spr. diep tragisch. Echter: er blijft een rust over voor Gods volk. Ds. A. M. W. Odé, Ned. Herv. pre- ROELOFARENDSVEEN KAMERLID M. P. v. d. WEYDEN OVER BELASTINGEN EN ACTUELE ONDERWERPEN Voor een ongekend grote belang stelling sprak voorz. L. v. d. Poel, Maandagavond zijn openings- en welkomstwoord. Mede aanwezig was burgemeester J. H. M. L. HoyncK van Papendrecht,, de gem. secr. cle heer W. A. v. Harteveld en wethou der P. v. d. Meer. De heer J Verdel bracht verslag uit van dc '-.ringver- gac'.enng te Gouda. Voor de werk zaamheden der verkiezing van can- didatou voor de gemeer.terajd wei 4 als U'delijk afgevaardigde naar de centrale Alkemade gekozen de neer W. Rietbroek. Voor de voorlopige samenstelling groslijst van candida- ten voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing werden door het bestuur candidaat gesteld voor Roelofarends- veen de heren G. v. Emmerik, C. v. d. Meer Cz, C. de Jong Pz. J. P. Hoo- geboom en L. J. Kerkvliet: voor Nieuwe-Wetering de heer M. Spring in 't Veld. Alsnog kunnen tot 21 Maart schriftelijk, op de gebruike lijke wijze, candidaten inged'end worden bij de secr., de heer N. P. Bakker. Hierna was het woord aan de heer M. P. v. d. Weyden, lid der Tweede; Kamer. Dat deze spreker in Roelof- arendsveen zeer populair is, bewees wel het zeer grote getal, dat naar het begeesterende en belangwekken de betoog van de heer v. d. Weyden was komen luisteren. Spr. begon zijn rede met de wens in staat te zijn al le te bespreken oroblemen op vol doende begrijpelijke wijze te kunnen voorstellen. Allereerst belichte spr. de grondgedachte 'der diverse par tijen met hun licht en keerzijde. De laatste uiting van de C.P.N. heeft duidelijk bewezen, dat zij aan een andere kant staan dan de Ned. zaak. De vraag: waarom éen K.V.P., kan even goed beantwoord worden met: waarom niet. Uitvoerig ging spr. in op de noodzaak van de KVP met haar nog grotere noodzaak van een heid en od de onderlinge verhouding der partijen bij kabinetsvormingen /an vrooeger en thans. Het voordeel v-an de huidige samenwerking tussen P. v. d. A. en KVP is, dat zeer ze ker de arbeidsvrede is bestendigd. Ons doel moet' erop zijn gericht de wederopbouw van ons land en volk ter hand te nemen en de destructie ve elementen te verwijderen. Wij zullen even fanatiek moeten opbou wen als destijds is afgebroken. Hier door is er een zware finantiële druk op ons staatsbestel. Daarbij komt nog de Indische kwestie, waa-door de:e druk op f 3.000.000 per dag komt. Naar wij hopen zal het in Indië lot een spoedige bevredigende oplossing mogen komen. De sociale voorzie ningen bevatten nog een ernstige leemte, om reden dat deze alleen voor de arbeiders gelden. Eindelijk is nu de kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen in het kabinet aan hangig gemaakt. Het moeilijke pro bleern van de verhouding tussen lo nen en prijzen is bet beste te ver gelijken met een stekelvarken met eksterogen, want overal doet het zeer. De vicieuze cirkel van verho ging van loon, gevolg: verhoging van kosterijs is geen oplossing. De ver hoging van productie en de export blijven een voorname eis. Er moet nog tc veel in het buitenland ko'ht v/orden dat ge'd vereist, wat er niet is. Regelmatig is de min. van financiën naar Amerika gegaan voor er. dcc ïvst raar „de maan" gaat, is gelukkig hét erg ste nog niet gekomen. Voorts besorak spr. de grond-politiek. de huizen- politiek. Met de Publ recht. Bedrijfs organisatie hoopt spr. dat tevens een einde zal zijn gekomen aan de bu reaucratie. Aangaande do bedri.jfs- politiek merkte spr. op, dat de land bouwpolitiek van min. Mansholt de land- en tuinbouwers geen roos kleurig vooruitzicht biedt. In de be- lastingpolitiek belichtte spr. de ver- mogensaanwasbelasting, de vermo gensheffing, de grondbelasine, onder nemersbelasting, inromstenbelastin® en andere. Deze droge materie werd doorspekt met vo!e humoristisch? ?~-,:?r'd2"' waardou" :-.or. de jxrste snaar in zijn gehoor wist te treffen. In de KVP willen wij allen mede verken aan de oplossing van deze talrijke vraagstukken en oroblerren. Dit moet ons alles waard 'zijn. Met verwijzing naar de gruwelijke '/oer beelden in de communistisch gere geerde landen, wekte spr. op waak zaam te zijn, en ons als eenheid ean te fluiten in de KVP. Tegen Christus wordt dag en nacht gestreden. Wij weten eenter, dat alleen God blijft heersen. Daar om scharen wij ons rond het gc*ag der Kerk. die door Christus gegvur.d- vest, sterk zal staan in deze bran-- d'ng. Na dit betoog van bijna twee uur. werden de spr. vele vragen ge steld. De heer v. d. Weyden is hier voor dankbaar, omdat ook hij uit de ze vra?en zij" voordeel kan trek ken. AUe vra"enstellers werden tot voile tevredenheid beantwoord, en met de wens, dat de politiek van de KVP tot heil van allen en ons gehele Ned. volk zal zijn, besloot spr* deze belangrijke avond. Rectificatie De H. Mis voor de Stille Omgang zal Woensdagmorgen te half zeven in de kerk worden op gedragen en niet in de kapel van het gesticht, zols gisteren werd ver meld. HAAGSE SCHOUW Stille Omgang. - De leden, die deelnemen aan de bedetocht in de nacht van Zaterdag op Zondag a.s., wordt medegedeeld, dat het Lof in de Parochiekerk plaats vindt-te 015 uur dus om kwart over twaalf, na het Lof vertrek met autobussen naar Amsterdam. DE ZILK Oorlogsprojectielen. Bij het af- zanden van een terrein werd door de heer D. een aantal zeer gevaarlijk' projectielen gevonden, welke in de oorlog gebruikt werden voor het aan brengen van versperringen voor vliegtuigen. Op nog twee plaatsen werd bij verder doorgraven dergelijk tuig ontdekt. Te bevoegder plaatse werd aangifte gedaan en een en an der onschadelijk gemaakt. LEIDSCHENDAM 55-jarig Huwelijksfeest. Op 24 April a.s. hoopt het echtpaar Leo- nardus van Wissen en Apolon Oudshoorn, Veurse Achterweg IJ Leidschendam zijn 55-jarige echtver eniging te herdenken. Uit het huwe lijk zijn 8 kinderen geboren (2 over leden), 17 kleinkinderen en 1 ach terkleinkind. De bruid is 76 jaar (zij is echter reeds 2 jaar bedlegerig), de bruidegom is 81 jaar,' doch is ook dc iaatste tijd verzwakt. Het echtpaar woont reeds gedurende 55 jaar aan de Veurse Achterweg 127 te Leid chendam (zelfde woning). A.V.V. Op de vergadering werd besloten de training voor enige maanden stop te zetten. De daaraan verbonden hoge kosten zijn volgens het bestuur niet verantwoord, aan gezien de strainingsavonden niet vol- dende bezocht worden. Bij de ver kiezing van een secretaris, ging het om de candidaten de heren Gerard Schuyt en Gerard Haagen. Laatstge noemde verkreeg de meeste stemmen, yeel tijd vroeg de behandeling van de nieuwe reglementen. Het resul taat was dat zij overeenkomstig het concept werden aangenomen. Van de toegangskaarten voor interland wedstrijden zullen voortaan 3 of 4 kaarten worden afgestaan aan Ouo Vadis en aan de donateurs van AVV, echter in rouleersysteeem, zodat de keer de donateurs aan de beurt zijn. keer de donateuds aan de beurt zijn. LISSE „Theorie en Praktijk". Voor de Vereniging van Oud-Leerlingen van de Rijkstuinbouwwinterschool hield de heer Stuval uit Rijswijk een lezing over de mijnstreek in<;Limburg. Spe ciaal belichtte hij de stikstof-afdeling van de mijnen RIJNSBURG Tuinbouwonderwijs. Wij ver wijzen naar een advertentie van cle Chr. Tuinbouwschool. De school is vierjarig; de le klas heeft 2 dagen per week en de volgende kla-sen 1 dag per week les. In Juli en Augus tus is er geen school. De leerlingen moeten de 7 klassen der lagere school hebben doorlopen. De hoofdvakken zijn groententeelt, fruitteelt en bloe men teelt. VOORHOUT KLEINE KWEKERS PROBLEMEN. Door de heer J. J. Koomen waren nogmaals de kleine kwekers ter ver gadering bijeengeroepen, met het doel, om bij de bevoegde instanties een gezamenlijk beroep te doen om in de huidige noodlijdendheid der kwekersbedrijven directe huip te ver lenen. De opkomst was maar matig. Speciaal de burgemeester werd door de heer Koomen welkom geheten. De maatschappelijke werkster, mej. 'Ko ning, toonde ook voor deze vergade ring belangstelling. De voorzitter zette uiteen, wat het doel dezer vergadering was. We zit ten allen met grote moeilijkheden. Waar moet het naar toe? Hoewel ver leden jaar door de gemeente nog kraam-credieten beschikbaar werden gesteld, heeft niemand dit aange vraagd, omdat men toch niet wist, hoe het terug te betalen. Hierna nam burgemeester Graaff, die steeds op de bres staat voor de kleine kweekers, het woord. Spreker is nog steeds een groot voor stander van omschakeling. Door vele omstandigheden kunnen de commis sies echter nog niet* op volle toeren draaien, omdat vele belangrijke rede nen een grote rol spelen. De overheid is nog niet ten volle overtuigd, dat het water tot aan de lippen staat, om- da-t nog geen concrete gegevens zijn ingediend. Met de meeste nadruk vroeg spre ker, om toch alle gegevens zo spoe dig mogelijk bekend te maken, omdat hulp direct nodig is. Zet dus alle valse schaamte op zij en kom met de juiste gegevens over uw financieel beheer. Wees dus niet zo terughou dend. Wij laten u niet lo®, er wordt aan gewerkt, maar het kan niet ge forceerd worden. Vele vragen werden gesteld. Alle antwoorden kwamen hier hoofdzake lijk op neer, dat het gaat om omscha keling van tot nu toe gezonde bedrij ven, die in nood verkeren. Resultaat: Geef nu zo spoedig mo gelijk een getrouwe weergave van uw financiële toestand, en de zaak wordt met de meeste spoed aangepakt, want lang uitstel kan niet meer geduld worden. Van je familie moet je het hebben. Bi.f de familie M., Engelschelaan alhier, was een zwager, genaamd D„ gelogeerd. Tijdens zijn nachtverblijf zag deze zwager kans om een bedrag van 65.dat in een papieren zak je in een bijbel was verborgen te ont vreemden. Na een onderzoek door cie rijkspo litie, is aan de politie in Leeuwarden verzocht D., welke daar woonachtig is, te arresteren. 100 Gulden gestolen. Familie, welke bij W. op bezoek was, mistte bij vertrek uit een tasch, een biljet van 100.De verdenking viel op J., welke aldaar in de kost is. Na ondervraging door de politie, vond de termen aanwezig om J. in arrest te stellen. Na enkele verhoren bekende verdachte, die tevens in an dere gemeenten zich aan diefstal heeft schuldig gemaakt. Waar was het bankbiljet? Kapot gescheurd en opgegeten. Getracht zal nu worden, de langs na tuurlijke weg verkregen restante te identificeren. VOORSCHOTEN Een diamanten bruidspaar. Een niet alledaags feit wordt op Zondag 27 Maart a.s. in de familie Rodenburg herdacht. Op 27 'Maart is het 60 jaren gele den, dat de heer J. Rodenburg en zijn echtgenote in de echt wei-den ver bonden en als jeugdig echtpaar zich vestigden op de boerderij ..Ons Ge noegen" aan de Elslaan, alhier. Zestig jaren lang heeft de heer J. Rodenburg niet alleen zijn krachten gegeven voor dit bedrijf, maar tevens al® bestuurslid van verenigingen in .het belang van landbouw, zuivel en pluimveeteelt en als bestuurslid van polders. Nog steeds is hij de voorzit ter van de Coöp. Boerenleenbank te Voorschoten en naar zijn oordeel wordt met grote aandacht geluisterd. Zowel de bruidegom als de bruid zijn. niettegenstaande zij de 80 jaren reeds zijn gepasseerd, nog steeds vi taal en een voorbeeld van een dege lijk Hollands familieleven, want het mag gerust gezegd, dat zij voor hun kinderen .die zelf reeds flinke land bouwbedrijven beheren, nog steeds de vraagbaak zijn. Het spreekt van zelf, dat 27 Maart een bij uitstek fa miliefeest zal met ongc-veer een 70-tal nakomelingen. WASSENAAR K.L.M.-filmavond. Vreemdelin genverkeer en luchtvaart hebben wel iets met elkaar te maken en daarom was het eigenlijk niets bij zonders, dat de Wassenaarse Ver eniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer haar IHen gisteravond een interessante film avond aanbood over het bedrijf der K.L.M. Wel bijzonder was evenwel het feit, dat od deze avond een ge heel nieuwe film van de K.L.M.- propa^andadienst op het pi-ogram- ma stond, die, behalve voor directie, personeel en genodigden nog niet eerder in ons land was vertoond.nl. de kleurenfilm „Bound for the Ca- raibran" over het West-Indisch be drijf der K.L.M. Deze film betekent ongetwijfeld een grote aanwinst in het arsenaal van propa°anda-mate- riaal, waarover onze Nederlandse luchtvaartmaatschappij beschikt. Ter in1 siding vertelde de heer A. C. Leenders van de Propaganda- dienst der KX.M. op boeiende en neestige wi.ize iets over de geschie denis van dit bedrijf, dat op 7 Oct. a.s. 30 jaar geleden werd opgericht. - MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 15 Maart. Kaas. Aanvoer 16 partijen kaas. Prijzen: lste soort 1.761.78, 2de soort 1.71 1.74. Hande! matig. ROELOFARENDSVEEN, 15 Maart Bloemen. E. Eddy 29—40 cent, Cop land 3963 cent, Sonja 2635 cent, Golden Harvest 4069 cent. Mother- day 45—75 cent W. Pitt 36—55 cent, Reinlancl 2840 cent, Vera 22—38 cent, v. d. Eerden 3354 cent. Cararn 5060 cent, Bartigon 3249 cent, Eandoeng 3042 cent, The Rose 37 49 cent. White Sail 4057 cent, Ze nober 2234 cent, Olympiade 38 46 cent, Nansen 3243 cent, Augusta 3845 cent, Couleur Cardinal 2540 cent. Le Notre 5059 cent, Dubb. Tul pen 3018 cent. Victorie 2325 cent Firetail 2029 cent. Cheerfulness 21 23 cent. Alfred 2235 cent. Koster 1824 cent, Whrestlers 2026 cent, Freesia's 3275 cent, Anemonen 15 tot 37 cent. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. MILITAIR OVERZICHT OVER AFGELOPEN WEEK IN INDONESIë. Het Nederlandse militaire over zicht over de activiteit gedurende de laatste week maakt melding van het optreden van Nederlandse troepen tegen gewapende benden, o.m, in de omgeving van Banjumas, in Midden- Java, alwaar op 4 Maart nabij Bobot- sarie een gewapende groep van 70 man geheel werd vernietigd. In de eerste week van Maart zijn ook acties ingezet tegen gewapende groepen in Oost-Ja va. waarbij op verschillende plaatsen de tegenstan ders ruim 100 man aan doden en di verse wapens verloren. In de omgeving van Bangil hebben op 7 Maart de Nederlandse troepen een gewapende groep van 200 man vernietigd, die werd geleid door vier Japanners. De gunstige ontwikkeling van de foes end in Bantam hield aan in de omgeving van Labuan en Serang treedt de bevolking meer en meer op tegen rampokkende benden. Voorts wordt nog gemeld. West-Java: hier traden de Neder landse troepen op tegen benden in het gebied der Nagara Pasundan, waar zich 140 officieren en minderen van de Siliwangi-divisie hebban aan gemeld. De besprekngen tussen dc autoriteiten van Pasundan en enkele leiders van de Siliwangi-divisie duren nog voort. Mdden-Java: Een ten Zuid-Oosten van Kebumen rondzwervende ben de werd opgerold. In de omgeving van Djokja en Magelang werd een intensieve patrouillegang voortgezet, waarbij aan gewapende groepen tal- ryke verliezen werden toegebracht, evenals in het gebied van Solo, Bo- jolali en Klaten. Oost-Java: Behalve de reeds ver melde activiteit tegen de benden hier ageerden de Nederiandse groepen in het gebied ten Zuiden van Malang en Besuki. In enkele gebieden van Oost- Java treedt de bevolking zelf tegen de benden op. Sumatra: Ook hier werd door dc Nederlandse troepen een intensieve patrouillegang onderhouden, waar bij, voornamelijk in Midden-Suma- tra, de gewapende groepen gevoelige verliezen hebben geleden. De ben den, die zich in de berggebieden op houden, hebben te kampen met ge brek aan voedsel en vele ziektege vallen. Het overzicht besluit aldus: „De mtensnef voortgezette patoui'le-ac- tiviteit op Java en Sumatra bracht he'aas ook in de afgelopen week aan onze zijde verliezen aan mensenle vens met zich." BILJARFTEN* EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN 71 2. De Spanjaard Domingo behaalt de titel. De resultaten van de partijen, ge^ speeld in de negende en laatste ron cle van het Europese kampioenschap 71/2 luiden: Domingo Van Hassel Galmiche Nussberger Dufetelle Kocian Metz Vingerhoedt Van de Pol Chassereau 300 247 300 14 100 15 97 15 42 21.42 17.64 15.00 4.20 11.11 6.92 21.42 14.21 20.00 11.73 Het eindklassement luidt: Domingo (Sp.) 16 131 23.07 17.31 v. d. Pol (Ned.) 13 132 25.50 16.45 Vingerhoedt (B.) 12 135 37.50 14.18 van Hassel (B.) 12 117 20.10 11.70 Metz (Ned.) 12 92 21.42 11.35 Chassereau (Fr.) 10 75 17.64 12.59 Dufetelle (Fr.) 9 87 13.63 11.30 Ga'miche (Fr.) 4 52 15.00 8.90 Nussberger (Zw.) 2 60 7.69 7.56 Kocian (Oost.) 0 56 5.01 5.25 EERSTE KLASSE KAMPIOEN SCHAP CADRE 47/1 GAAT NIET DOOR. 'Wegens het gering aantal inschrij vingen (slechts 3 deelnemers meld den zich aan) zal het tournooi om het eerste klasse kampioenschap 47/1, dat op 7, 8, 9 en 10 April a.s. zou worden gehouden, niet door-, gaan. Nederlaagrwcdstrijden „Excelsior" (Lisse). Voor het „Excelsior tour nooi" speelde TOP 3 uit Leiden te gen Excelsior 4. In deze kamp be haalde beide viertallen 217 carb., der halve eindigde deze ontmoeting in een gelijk spel. Tegen G.S 4 (Leiden) verloor de thuisclub met 22 carb eindstand 191213. Excelsior 5 kon het niet bolwerken tegen Kaag 3 en verloor met 21 carb. 156177; in de volgende ontmoeting tegen De Kaag 2 werd met 34 carb. verloren 159193 De stand in de ver schillende afdelingen luidt: lste klas se. Excelsior 1 nog ongeslagen; 2de klasse: Excelsior 2 idem; 3de klasse Excelsior 3 idem; 4de klasse: Flora 4 Noordwiik leidt met 44 carb. voor sprong; 5de klasse: Dé Kaag 2 leidt met 34 carb. voorsprong. Biljart Bond Bloembollenstreek. De verdere uitslagen in de 3de kla.sse zjjn: pnt.brt.h.s.gem. D. Zoet P. G(jz. 150 40 30 3.75 C. Warmerhoven Nwh. 128 40 16 3.20 Th. v. Tol Nwh. 150 69 19 2.10 C. Warmenhoven Nwh 127 69 11 1 84 C. Heuzen P. Gijz. 150 57 9 2.63 D. Zoet P. Gijz. 140 57 14 2.50 Th. v. ^ol Nwh. 150 52 10 2.80 C. Heuzen P. Gijz. 96 52 10 1.80 P. Duivenvoorde Luto 150 60 12 2.50 Jac. Faas Luto 119 60 13 1.98 Duivenvoorde Luto 150 47 14 3.19 A. v. D(jk Luto 13J 47 22 2.78 Jiac. Faas Luto 150 44 14 3 40 A. v. Dijk Luto 122 44 11 2.77 DAMMEN PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP LEIDSE DISTRICTSDAMBOND. De uitslagen van de Zaterdag ge speelde wesdtrijden zijn: Hoofdklasse: J. MertensW. Heemskerk 1—1; W. Heemskerk—J. Slingerland. 20. Voor de finale hebben zich thans geplaatst: N. J. van Hal (Lisse) le uic groep A; W. Heemskerk (Leiden) le uit groep B; J. Zwetsloot (Noord- w(jk) le uit groep C. terwijl in ver band met het wegens ziekte niet uit komen van de kampioen van het vo rig jaar (W. Huisman, Leiden)'nog een beslissingswedstrijd om één plaats in de eindstrijd gespeeld wordt tus sen W. Krom (Sassenheim) en J. Mertens (Leiden). De uitslagen van de le en 2e klas se zijn: le klasse: C. B. Jansen—C. v. Sandijk 11: J. PeschierG. Vis 02; F. A. VerkuilJ. v. d. Mey 0-2. 2e klasse: W. v. d. Reyden—de Wekker 20; Ab. v. d. MeyC. Bergman 11; A. C. BinsG. Nagte- gaal 20. NederJaagwcdslrijden Leiderdorpsc Damclub. Ook het Wasenaars Damgenootschap is er niet in geslaagd LDC een nederlaag toe tc brengen. Met 1 afgebroken partij (die iets in 't voordeel van W.D.G. staat) is de uitslag 25—21 voor L.D.C. De ge detailleerde uitslagen zijn: (Eerste spelers zijn van W.D.G.) P. Gijs- bertseJ. van Sandijk 20; J. Var- kevisserW. Wolf'afgebr.; N. Noort W. van Heusden 20; C. van Dijk J. v. d. Zwan 20; _C. Waarden- burgR. Marbus 11; J. Lodewijks H. Vecht 02; G. WeekhoutC. Meinema 02; A. Vermeulen—C. de Koning 20; J. P. W. Snelderwaard L. van Egmond 11; Th. Orie—A. Spies 02; W. C. van LaarJ. B. v. d. Wijngaard 0—2: P- van Schie— B. Hogervorst 20; H. van Boxel A. Kruidenier 0—2; A. v. d. Berg— C. van Sandijk 1—1; J. Mulder—A. Vons 11; C. StigterJ. Goedhart 20; J. SnelderwaardW. Veefkind 20; W. C. v. d. Kleef—xM. de Ko ning 02; W. A. RotteveelA. v. Os- nabrugge 0—2; W. Steffhaan—H. Verhoogt 2—0; O. Th. Hijsdtlkvan Wetten O-r-2; J. VeermanP. v. d. Horst 11; P. C. AlblasJ. Borst 02; K. VeenhuisJ. Krijgsman 0—2.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3