S)e£cicbe(Bowïcmt Nederland gaat accoord met het Canadees voorstel Palar wantrouwt onze bedoelingen Gesprekken in de cel met Rauter Directeur: C. M. VAN HAMEBSV1LD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 15 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11643 DE BESPREKINGEN IN DE VEILIGHEIDSRAAD Bur. Papengxacht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 IN DE VEILIGHEIDSRAAD zijn gisteren de debatten over de Indonesi sche kwestie voortgezet. Palar heeft in deze vergadering de vrees uitge sproken, dat de Nederlandse regering niet werkelijk de bedoeling heeft om de souvereiniteit aan Indonesië over te dragen. Dat zou volgens hem het nieuwe hoofdstuk van de Nederlandse Grondwet onmogelijk maken; Hij heeft het Canadese voorstel on-dersteund. Pakistan doet ook 'n duit in t zakje De eerste spreker was de vertegen woordiger van Pakistan, kolonel Ab- doerrahim Khan. Hij betoogde dat een verder uitstel van de oplossing van de Indonesische kwestie door de Vei ligheidsraad zeer ernstige gevolgen zou hebben. Mijn regering is bezorgd over de aarzelende wijze, waarop de Veilig heidsraad is opgetreden in een derge lijk ernstig geval. Pakistan stelt als minimum eisen: Onmiddellijk terugtrekken van de Nederlandse troepen^n volledig her stel van de Republikeinse regering. Mijn regering hoopt en verwacht dat de Veiligheidsraad zal blijven staan op de naleving van zijn resolutie van 28 Januari. Wij zijn ervan overtuigd, dat geen onderhandelingen enige mogelijkheid op succes bieden, wanneer de verte genwoordigers van de Republiek daar aan niet deejnemen als vrije onder handelaars en op gelijke voet met de andere partij. Wij zijn van mening, dat, indien de Republikeinse regering niet is her steld en de Nederlandse troepen op haar gebied niet worden teruggetrok ken, de stem der Republikeinen op de rondetafel conferentie hol zou klin ken en zonder weerklank zou blij ven in hun eigen volk" De gedelegeerde van Pakistan waar schuwde de Nederlanders goed te be denken dat het gevaarlijk is de ont waakte volken van Azië te weerstaan. PALAR VERTROUWT HET NOG NIET. Vervolgens nam Palar, de Republi keinse vertegenwoordiger het woord. Hij uitte nogmaals zijn vrees dat de Nederlandse regering niet werkelijk de bedoeling had om de souvereini teit aan Indonesië over te dragen. Hij verklaarde, dat het nieuwe hoofdstuk van de Nederlandse grond wet dat onmogelijk maakt. Hij waar schuwde de Raad, dat, indien hij niet snel handelde, het gevaar bestond dat hijd de guerilla-troepen sterkte in hun geloof, dat de strijd op het slagveld moest worden uitgevochten. Palar ondersteunde het Canadese voorstel voor een preliminaire be spreking tussen Nederlanders en Re publikeinen onder auspiciën van de commissie van de Uno voor Indone sië. Maar hij was van mening, dat daarvoor een uiterste termijn moest worden vastgesteld, omdat uitstel de situatie zou verslechteren. Ook de vertegenwoordigers van Egypte, India en Rusland hebben ge sproken. De Rus Malik was tegen iedere deelneming van de commissie van de Uno voor Indonesië aan de Ronde tafelconferentie. Deze is alleen maar een sluier om de Nederlandse aggressie te verbergen. ENGELAND STEUNT CANADEES VOORSTEL. Sir Terence Shone (Engeland) steunde het Canadese voorstel om voorbereidende besprekingen te hou- EEN „SCHITTEREND" VOOR BEELD De Engelse regering voert een campagne voor beter onderwijs, maar zij heeft ook al te kampen met een tekort aan schoolruimte. Tenein de in dit tekort te voorzien, gaat men nu gebruik maken van prefabricated schoolgebouwen van aliminium, die in 9 maanden kunnen, worden afgele verd en waarvan het eerste exem plaar reeds jn een voorstad van Bris tol voor gebruik is opengesteld. Zij voldoen aan de hoogste eisen en de kosten zijn betrekkelijk laag. De leerlingetjes schijnen er bovendien uitstekend te aarden. den onder auspiciën van de commis sie der Verenigde Naties. Omtrent de voorgestelde Ronde- Tafel-conferentie zeide sir Terence, dat men zich had afgevraagd, of de voornemens van de Nederlandse re gering ernstig gemeend waven. „Wij, van onze kant, willen de welgemeend heid der voornemens van de Neder landse regering op geen enkele wij ze in twijfel trekken, doch-niemand van ons kan het bestaan van deze gevoelens van twijfel ontkennen, evenmin als de noodzaak, om ze uit de wereld te helpen". Het laatste Nederlandse plan zou tot geen enkel resultaat kunnen lei den,indien niet alle partijen bereid waren er haar medewerking aan te verlenen. „Mijn delegatie s van me ning, dat wij de laatste Nederlandse voorstellen zonder vooringenomen heid in beschouwing moeten nemen", voegde hij hieraan toe. ACCOORD ZEGT DR. v ROYEN. De Nederlandse afgevaardigde, dr. J. van Royen, maakte bekend, dat de Nederlandse regering bereid was deel te nemen aan een voorbereiden de conferentie te Batavia, onder aus piciën van de Commissie der Ver enigde Naties voor Indonesië. Het doel van deze conferentie zou zijn de voorwaarden voor en het tijdstip van een Ronde-Tafel-conferentie te Den Haag te bepalen. Dr. van Royen zeide: „Wij verkla ren met de meeste nadruk, dat de voorgestelde overdracht van souve reiniteit wezenlijk, volledig en on voorwaardelijk zal zijn". De zitting van de Veiligheidsraad werd daarop tot vanavond negen uur (Nederlandse tijd) verdaagd. BESTRIJDING VAN HET ANALPHABETISME IN INDONESIë. Apostolisch Delegaat steunt regeringsactie. Naar aanleiding van de door het Departement van Opvoeding, Kun sten en Wetenschappen begonnen actie in Indonesië ter bestrijding van het analphabetisme heeft de Apostolische Delegaat, Mgr. G. de Jonghe d'Ardoye, een schrijven ge richt aan de Apostolische Vicarissen en Prefecten, waarin hij zijn in stemming betuigt met deze actie. Hij schrijft, dat de Katholieke Kerk in Indonesië deze actie «met alle kracht moet steunen, daar het getal Indonesiërs, die kunnen lezen noch schrijven, zeer hoog is. Sedert de eerste tijden was de Katholieke Kerk altijd voorgegaan in het on derwijs en had elke beweging, die erop was gericht dit te bevorderen, van harte gesteund. De Apostolische Delegaat vraagt daarom de bijzondere aandacht van zijn Clerus voor dit vraagstuk en stelt voor, om naast alle parochiële scholen tevens avondcursussen te geven voor analphaibeten, voor zo ver dit nog niet is geschied. De Apostolische Delegaat noemt dit werk een werk van naastenliefde, dat altijd succes heeft en troostvolle resultaten afwerpt. De leden van de Katholieke Jongeren Organisaties, zo schrijft hij, zullen er gaarne des avonds een uur van hun vrije tijd voor over hebben, om' hun landge noten les te geven en daarmee een sociaal werk te verrichten van de! eerste rang. GEHEIM CONSISTORIE DOOR H. VADER GEOPEND. Gistermorgen is te Rome het ge heim consistorie geopend. Nadat de H. Vader op de troon had plaats genomen, zeide de Prefect de cere moniële gebeden „Extra Omnes". De H. Vader bleef daarna alleen met de kardinalen achter. Na de gebeden tot aanroeping van de H. Geest sprak de H. Vader egn rede uit in de Latijnse taal en maakte de namen bekend van de bisschoppen, die sinds het laatste consistorie waren benoemd. Hierna sprak kardinaal Micara, prefect van de Congregatie van de H. Riten, over de heiligverklaringen waarop de aanwezige kardinalen hun stem uitbrachten, DEMONSTRATIES TEGEN ATLANTISCH PACT IN ITALIë. Vijftien personen. onder wie twaalf politieagenten, werden gis teravond gewond bij een gevecht, dat te Napels uitbrak na een de monstratie tegen het Atlantisch Pact. Verscheidene duizenden personen namen aan de demonstratie deel, tijdens welke sommigen van hen rode vlaggen te voorschijn haalden en later trachtten een optocht te houden door de hoofdstraten. De politie dreef de demonstranten in zijstraten, waar verscheidene ge vechten begonnen. De menigte werd tenslotte uiteengedreven en de toe stand in de stad werd weer rustig. De gewonden werden naar het zie kenhuis overgebracht en een aantal demonstranten werd gearresteerd. Drie bollenzondagen voor autorijders De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft bekend gemaakt, dat op de Zondagen 17 April (le Paas dag). 1 Mei en 8 Mei 1949 onthef fing zal worden verleend van het Zondagsverbod voor motorrijders, zulks teneinde het brengen van een bezoek aan de gedeelten van ons land. waar bollenvelden of boom gaarden in bloei staan, mogelijk te maken. SCHEEPSWERF OP STRAAT. Ir. het centrum van het oude Friese plaatsje Makkum bevindt zich een scheepswerf. Als er een schip in aanbouw is, wordt ongeveer de hele straat versperd en ondervindt het verkeer te land moeilijkheden. Bin nenkort komt er echter een wijzi ging in de situatie, want de oude werf wordt verplaatst en deze bol lige talk zal de laatste zijn, die hier wordt afgebouwd. Ons aandeel in Europa's verdediging De correspondent van de „New York Times", B. f/elles, meldt uit Londen, dat op de conferentie, die op het ogenblik te Londen wordt ge houden door de vijf ministers van buitenlandse zaken van de West- Europese Unie en hun adviseurs, de positie van Nederland in verband met de Indonesische kwestie een on derwerp van diepgaand overleg is geweest. Volgens deze correspondent zou veldmaarschalk Montgomery in de afgelppen maanden op de Neder landse regering een zeer sterke aan drang hebben geoefend om, zo spoe dig als zulks maar enigszins moge lijk is, een groot gedeelte van de 80.000 man sterke Nederlandse troe penmacht in Indonesië naar Neder land te doen repatriëren. HET KRAVCHENKO-PROCES „De echte vrijheid bestaat alleen in de Sovjet-Unie Gisteren is mr Brugnlër, een var de vier advocaten die voor Les Let tres Frangaises pleiten, drie uur aan het woord geweest. Het is een eento nig pleidooi geworden, dat geen spanning in de zaal bracht. Zijn op zet was om aan te tonen, dat Krav- chenko nooit een belangrijke rol in het openbare leven in de Sovjet- Unie heeft gespeeld. Volgens hem heeft hij een onder geschikte positie gehad in de aam koopcommissie in Amerika, een be wering, welke door de getuigen van Les Lettres Frangaises is bevestigd. Hij zegt, dat het stuk over Kravchen- ko's jeugd in „Ik verkoos de vrij heid" plagiaat is. „U moet er Maxim Gorki r^aar eens op nalezen." Dan mt er een hele reeks van aanvallen tegen het boek van Krav- cheriko los: De schrijver is nooit lid van een jeugdorganisatie ge weest, hij is nooit op de voorgrond getreden en hij kan ook nooit aan het hoofd van de grootste fabriek voor stalen buizen in de Oeral hebben gestaan, want „die fabriek is nooit afgebouwd." „Hij geeft vervolgens een lijstje van wat Kravcchenko wel is: een dief, een leugenaar, een oplichter en een habitué van nachtgelegenheden. Aan het eind van zijn pleidooi wordt de advocaat welsprekend als hij het heeft over de „echte vrijheid", die alléén in de Sovjet-Unie bestaat. Voor zijn vrienden Morgan en Wurmser vraagt hy vrijspraak. Vandaag pleiten twee andere ad vocaten voor Les Lettres Frangaises; mr Nordman zal Woensdag als laat ste advocaat in het geding aan de beurt komen. HACHELIJKE TOESTAND IN BIRMA. „De enige strook grondgebied, die nog onder controle van de Birmaan- se regering staat, is practisch tot de stad Rangoon herleid", zo schrijft de „Times", die er aan toevoegt: „Deze militaire mislukking vindt haar oorsprong in de volledige on bekwaamheid van de Birmaanse re gering het oorlogsmaterieel. dat zij ter beschikking had, naar behoren te gebruiken. De Karens daarente gen hebben hun operaties op ver standige wijze gevoerd en geleide lijk al het regeringsmaterieel buit gemaakt. De regering beschikt nog over een enkel vliegtuig en een en kele piloot. De algemene toestand is hachelijker dan ooit." ZEG HET MET GEVELDE BOMEN! In de nacht van Zondag op Maan dag zijn 7.000 met gereedschappen gewapende landarbeiders naar San Felice, bij Modena getrokken, waar zij, na de telefoondraden te hebben doorgesneden, het dorp hebben be zet. Vervolgens zijn zij naar de om liggende bossen getrokken en hebben er duizenden bomen omgehakt. Poli- tieversterking is in pantserauto's ter plaatse gekomen om de orde te her stellen. Het schijnt dat de betogers op deze wijze hebben willen te ken nén geven, dat zij toetreding van Italië tot het Atlantisch Pact afkeu ren. BRAND TE OAKLAND. In de havenwijk van de militaire basis te Oakland (Californië) is een brand uitgebroken, die zich tot de stad zelf uitbreidt. Sleepboten pogen twee schepen, die in lichterlaaie staan, uit de haven te verwijderen. MGR. KNEBEL GEVALLEN EN GEWOND. De bekende Hongaarse prelaat, mgr. Knebel, die Zondag te Kwints- heul liefdaaigheids-predicaties zou houden voor de Stichting Hulpactie Hongarije, heeft, aldus de „Maas bode'', dit slechts in de eerste H. Mis van half zeven kunnen doen. Bij het afgaan van de kansel strui kelde hij en kwam zodanig te val len, dat hij een bloedende wonde aan, het achterhoofd opliep. In de pastorie werd hem onmiddellijk ge neeskundige hulp verleend. Later op de dag werd hij naar Amsterdam overgebracht. Bij informatie vernamen we Maandagmorgen, dat zijn toestand naar omstandigheden redelijk was, hoewel mgr. Knebel behalve een zeer diepe hoofdwonde, ook een lichte hersenschudding heeft opge lopen. Echter zal het de bekende Hon gaarse redenaar, die juist in de laatste weken dag in dag uit overal in den lande spreekbeurten vervul de, voorlopig niet mogelijk zijn aan zijn aangegane verplichtingen te voldoen. MGR. BOUTER WEER NAAR INDIA Mgr. W. Bouter, bisschop van Nel- lore, die enige tijd in Nederland beeft vertoefd en daarbij Leiden ver schillende malen bezocht, vertrekt Woensdagavond uit Hoek van Hol land naar Engeland, waarna hij Za terdagmorgen zijn reis per vliegtuig vervolgt naar India, om voor de vier de maal in zijn missie te gaan arbei den. Mgr. verzocht ons zijn hartelij ke dank te willen overbrengen aan alle missievrienden, voor de hulp die hij van hen heeft ondervonden. AFWIKKELING GELDZUIVERING. In de tweede uitvoeringsbeschik king Wet Afwikkeling Geldzuive- rïng. welke heden in het Staatsblad is opgenomen, heeft de minister van Financiën de regelen vastge steld, volgens welke de Nederlandse Bank ten behoeve van bepaalde houders van een optierekening ver gunning kan verlenen tot he,t over boeken op een beléggingsrekening van een bedrag, dat het algemene maximum van 3.500,te boven gaat. Een dergelijke vergunning voor overboeking kan worden verleend voor tegoeden op optierekening, welke uitstaan op een in de be schikking omschreven spaarrekening of depositorekening, daterende van 30 Juni 1939 en sedertdien onafge broken staarjde ten narr/e van de zelfde houder. De Jodenvervolger Rauter is nu ter dood veroordeeld en de beperking, die er vóór zijn pro ces bestond om ruchtbaarheid te ge ven aan het vele bezwarende mate riaal, dat tegen hem bijeengegaard was, is thans weggevallen. Wij kun nen daarom overgaan tot publicatie van enkele artikelen over persoon en daden van deze destijds zo mach tige leidende figuur uit het Duitse bezettingsapparaat. Het tnateriaal daartoe is ons ver strekt door het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie te Amsterdam, dat te Berlijn in de persoonlijke cor respondentie van Rauters chef Himm Ier, een groot aantal brieven van Rauter aantrof en copieerde. Boven dien voerden twee vertegenwoordi gers van het rijksinstituut, prof. mr. N. W. Posthumus en drs. L. de Jong, begin 1947 dus nog voor zijn be rechting urenlange gesprekken met Rauter in diens cel, waarbij Rauter vrijelijk aan het woord werd gelaten. Passages uit die gesprekken, indrukken over Rauter van drs. de Jong, zoals hij die na ieder onder houd voor zich zelf noteerde, en ge deelten uit brieven van Rauter aan Himmler laten wij hier volgen. DE JODENVERVOLGINGEN „Op 15 October worden de Joden in Nederland vogelvrij verklaard", zo schreef Rauter op 24 September 1942 in een geheime brief aan de Reichsfuehrer-SS und chef der Deut- schen Polizei, Heinrich Himmler, en hij vervolgde: „Dan begint een grote politie-actie. waarbij niet alleen Duitse en Nederlandse politie-orga- nen, maar ook de gezamenlijke af delingen der NSDAP. de orgapisa- ties van de partij, van de NSB, vah de weermacht betrokken zullen wor den. Iedere Jood die ergens in Ne derland wordt aangetroffen, wordt naar de grote jodenkampen overge bracht. Dus kan geen enkele jood zonder voorkeurstempel zich meer KONINGIN WILHELMINAFONDS IS GESTICHT. Gisteren is in het Amsterdamse stadhuis ten overstaan van notaris Van Riel de stichtingsacte verleden van het Koningin Wilhelmina Fonds. Het Nederlandse volk heeft tot nu toe ruim twee millioen gulden voor het fonds ter bestrijding van de kan ker bijeengebracht De burgemeester van Amsterdam, de heer d'Aiily, heeft dit bedrag aan de stichting overgedragen. Regentes van de stich ting is prinses Wilhelmina of een door haar aan te wijzen persoon. De re gentes wijst zelf bij testament of no tariële acte haar opvolger aan. Wan neer dit niet gebeurt, zal men de Ko ning of de Koningin verzoeken het regentschap te aanvaarden of een opvolger aan te wijzen. Het bestuur van de stichting zal geen inkomsten hebben uit zijn functie. Het fonds ontvangt nog steeds bij dragen. De Nederlandse Vrouwenver eniging in Australië zond dezer da gen een chèque. Uit Rotterdam kwam een bedrag binnen van 1250 gulden. Dr J. Samuels te Amsterdam, over wiens, methode voor de genezing van kanker onlangs een rapport- is- ge publiceerd, samengesteld door een commissie onder voorzitterschap van dr J. J. Brutel de la Rivièra, heeft zich thans in een adres gewend tot de Eerste en Tweede Kamer. Hij zegt in dit adres, dat het rapport van nul en gener waarde is, omdat de circa 130 door hem genezen verklaarde kankerpatiënten hebben geweigerd zich door de commissie te laten on derzoeken, en omdat de "commissie bestond uit incompetente of hem vijandig gezinde personen. In het adres spreekt dr Samuels verder als zijn stellige overtuising uit, dat hij de behandelde patiënten heeft genezen. Hij betoogt, dat de commissie deze genezing niet posi tief heeft kunnen weerleggen en besluit met de verwachting, dat de Kamer haar afkeuring uitspreekt over het rapport van de eómmissie en de minister van Sociale Zaken hier over zal interpelleren'. in Nederland vertonen. Tezelfdertijd maak ik een begin met publicaties, waarin ik bekend maak, dat het ver mogen van Ariërs die joden verstopt gehouden of over de grens gesmok keld hebben, of die p.b.'s vervalst hebben, in beslag wordt, genomen, en dat de daders naar een concentra tiekamp worden gestuurd dit al les om de vlucht van de joden, die in grote omvang begonnen is, te voorkomen. De nieuwe honderd- schappen van de Nederlandse politie gedragen zich inzake de jodenkwes tie uitstekend en nemen dag en nacht honderden joden in hechtenis. Het enige gevaar, dat hierbij optreedt, is do omstandigheid, dat hier en daar een der politie-agenten wat al te ver gaat en zich verrijk met joods bezit. Ik heb bevolen, dat de bepalingen van het SS- und Polizeigericht ten overstaan van de volledige honderd schap voorgelezen worden. Het jodenkamp Westerbork is al helemaal gereed, het jodenkamp Vught zal 1015 October klaar ko men. Heil Hitier, s. uw dienstwillige dienaar Rauter SS-Gruppenfuéhrer". Tijdens zijn proces beweerde Rau ter, dat hy van het lot der gedepor teerde joden tot na de Duitse capitu latie onkundig was gebleven. Hij zeide, ér voor' het eerst van gehoord le hebben in de gevangenis te Arn hem, waar prof. Posthumus en drs. de Jong het hem hadden verteld- Over dit gesprek schrijft drs'. de Jong het volgende: Tijdens ons onderhoud met Rauter, op 3 April 1947 in de gevangenis te Rotterdam, confronteeerden wij Rau ter voor de eerste maal in onze ge sprekken met het lot der Nederland se joden, die op zijn bevel opgejaagd, opgesloten en gedeporteerd warep. Fragmenten uit zijn brieven werden hem getoond, waaruit een overijverig jodenvervolger sprak. Passages wer den voorgelezen uit egn toespraak, door hem in 1943 gehouden, waarin hij de SS tot onbarmhartig optreden aanmaande. Er vielen lange pauzes in het gesprek. Zakelijk kreeg hij te horen, wat er in Auschwitz, in Sobi- bor, op bevel van zijn aanbeden Reichsfuehrer-SS met zoveel tien duizenden mannen, vrouwen en kin deren gebeurd was, die hij uit Wes terbork doorge?onden had. „Ich habe es nicht gewuszt". „Maar hebt u zich nooit afge vraagd, wat het lot zou zijn van al die zuigelingen en ouden van dagen en invaliden, die u midden in de winter in goederenwagens naar Po len liet rijden?" vroeg prof. Post humus. „Es war Krieg". „De mensen, die in 1942 doorge zonden werden, waren op het eind van het jaar bijna allemaal al dood. Wanneer de trein Westerbork verliet, gingen de mensen hun dood tege moet. En die regering van u. deze heren wilden de wereld regeren. Begrijpt u nu misschien de afschuw, die wij allen voelden, en de schuld, die op het Duitse volk rust?" Rauter zweeg. Een bedremmeld zwijgen. Voor het eerst. „Sie haben einer schlechtcn Sache gedient". In de stilte viel slechts één woord van Rauters lippen: „Schicksal" (toeval). Rauter was geen Duitser geen „mof". Hij was op 4 Februari 1895 te Klagen furt in Oostenrijk geboren en meldde zich in 1914 als ooriogs- vrijwiliger bij het Karinthische eer ste regiment bergtroepen. Hij was een militair in hart en nieren, die in het vaarwater der Duitse nationaal- socialistische beweging verzeild ge raakte, nadat hij uit Oostenrijk was verbannen. Met de Katholieke Kerk verbrak hij in 1936 alle banden en, aangezien zijn voornamen Johanh Baptist Albin hem te week voor kwamen, syncopeerde hij die tot h<?t hardere Hans A. Hij was nog nim mer in Nederland gewèest, togn Himmler hem einde Mei 1940 tot „Hoehere SS- und Polizeifuehrer" in Den Haag benoemde. £en koJiAe.it je,. Levensdoel moet zijn, alles in het leven op de juiste wijze te waarde ren.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1