ONZE WEEK-P Taak van nationale reserve Onderzoek.naar beweerde wreedheden in Indsë SAHAPIRIM helpt altijd 7 J 1 B 7 "TT— K -P- ■1" P TT- 7r~ v- - 'jr~ 'l 1 E U itifreötieeuuide r SLAAPWAGEN ZATERDAG 12 MAART 1949 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Nieuwe richtlijnen voor aanmelding In het kader der reserve-diensten, welke werden opgericht tot handha ving van orde en rust tegenover elke b dreiging, werd de taak van de na tionale reserve reeds aangeduid, doch de dienst van dit wapen nog niet nauwkeurig vastgesteld. Thans is de regeling van deze dienst in de praktijk gedeeltelijk be paald en zijn door aanvullende voor schriften de toetr-.dings-mogelijkhe- den tot dit wapen verruimd. De mededelingen, welke hierom trent reeds zijn gedaan, misten echter re noodzakelijke duidelijkheid of ble ven onvolledig. Een van de taken, waartoe de na tionale reserve thans zal worden be- 4 stemd, ligt op het gebied van de ter ritoriale luchtverdediging. Voor dit doel worden oefenverbanden lucht doelartillerie gevormd, ter verdedi ging var, militaire objecten en objec ten van economisch belang. Gelijk reeds bij de oprichting der reserve diensten werd vastgesteld, zullen de vrijwilligers, r,;e in deze oefenver banden worden opgenomen, nabij de plaats van inwoning worden geoefend en eventueel ook hier voor werkelij ke dienst worden bestemd, hoewel zij ook elders in het land kunnen wor den gebruikt. Het personeel, dat tot een verbin tenis bij de nationale reserve kan worderiv toegelaten ongeacht de be stemming in deze dienst wordt ge vormd uit: a. personeel van de lichting '35 en ouder met inbegrip van reser ve-officieren en dienstplichtig kader. b. Personeel van de lichting '36 t/m '40 met uitzondering van het dienstplichtig kader en de reserve officieren voor zoveel deze niet tot de luchtdoel-artillerie of tot het voormalig 3e regiment genie-troepen (zoeklichten) behoren. c. Zij, die behoren tot de Jichtin- gen '41 t/m '44 voor zover zij niet volledig geoefend zijn, dat wil zeg gen met uitsluiting van de gewezen oorlogsvrijwilligers en hen, die reeds als dienstplichtigen zijn of zullen worden ingedeeld bij de koninklijke marine. Aan degenen, behorende tot de lichtingen '41 t/m '44, die studeren aan een universiteit of hogeschool, dan wel afgestudeerd zijn aan een dezer inrichtingen van hoger onder wijs, zal bij aanmelding tot vrijwil liger bij de nationale reserve nadruk kelijk worden medegedeeld, dat de reeds voor deze cctegorie gestelde regelen ten aanzien van het vervul-, len van verplichte werkelijke dienst onverminderd van kracht blijven. (Het in dit punt gestelde geldt be halve voor de nationale reserve ook voor de reserve-grensbewaking). d. Alle overige buitengewone dienstplichtigen van de landmacht behoudens artsen en tandartsen. e. Alle niet-dienstpiichtigen. Bij de werving van de vrijwilligers dient duidelijk oncler de aandacht te worden gebracht, dat aan het perso neel hierboven bedoeld onder a t/m e geen andere mobilisatie-bestemming zal worden gegeven dan bij de natio nale reserve voor zover zij althans daarbij een vrijwillige verbintenis hebebn gesloten. Zulks impliceert mitsdien ,dat, Indien alsnog dienst plichtigen van de lichtingen 1941 t/m 1944 worden opgeroepen voor het vervullen van verplichte werkelijke dienst, zy, die zich vrijwillig h)ij de nationale reserve of reserve grens bewaking hebben verbonden, voor zover zij niet behoren tot de uitzon deringen hierboven onder c en d ge noemd, hiervan zullen zijn vrijge steld. Wat de gewezen oorlogsvrijwilli gers betreft hierboven genoemd kan worden opgemerkt, dat deze reeds zijn geoefend. Vele van hen sloten bij demobilisatie een tijdelijk verband voor vrijwillige dienst in bijzondere omstandigheden, waardoor hun mobilisatiebestemming gere geld is. De organisatie der transporten wordt nader onder het oog gezien. Officieel rapport In verband met de in de pers ver schenen mededelingen over vermeen de wreedheden, welke door de mili tairen in Indonesië zouden zijn bedre ven, wordt van officiële zijde het vol gende medegedeeld. Reeds dadelijk na het voor het eerst verschijnen van voorbedoelde berichten in de per® in Januari 1949 heeft de toenmalige minister van Overzeese Gebiedsdelen aan de hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië telegrafisch verzocht, om terzake onverwijld een objectief, grondig en gestreng onderzoek te doen instellen. Nadien in de pers ver schenen berichten met beschuldigin gen zijn steeds met de meeste spoed voor nader onderzoek en bericht naar de regering van Indonesië doorge zonden. Sedert dien van de regering van Indonesië ontvangen telegrammen melden echter, dat voorzover over feitelijke gegevens kan worden be schikt een terzake ingesteld nauw gezet onderzoek in Indonesië totdus- ver geen feiten aan het licht heeft ge bracht, welke de geïncrimineerde ernstige mishandelingen bij verhoren noch andere feiten bevestigen. Op de verhoren door de inlichtings- en vei- digheidsdiensten wordt zeer strenge controle uitgeoefend door de hoofden van deze diensten, zodat stelselmati- v, Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM I 301 M. 8.00 Nieuws; 9.30 Nieuws; 9.45 Ge^ deelten uit een Midzomernachts- droom; 9.55 Inlieding Hoogmis; 10.00 Hoogmis in de Abdij van Berne; 11.30 Composities van Haydn; 11.40 Mo- zartcyclus; 12.15 Apologie; 12.40 Lunchconcert. Orkest Zonder Naam; 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, aansl. Kath. Nieuws en Boeken nieuws; 13.25 Kamermuziekprogram ma; 13.50 Buffalo Bill; 14.20 Neder landBelgië, reportage door Leo Pa- gano. Vooraf een Vrolijk Voorspel door het K.R.O. Amusements-orkest o.l.v. Klaas van Beeck; 16.20 De Bel gische reporter Hubert van der Vijver geeft zijn visie op de wedstrijd; 16.25 Muzikaal verslag door Jan de Cler en Dico v. d. Meer; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten; 19.30 Nieuws; 19.50 In 't Eoeckhuijs; 20.05 De gewone man; 20.12 Het bekende programma Uit en Thuis; 22.37 Actualiteiten;! 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws;' 23.15 Avondconcert. HILVERSUM II 415 M. 8.00 Nieuws; 8.30 Voor de tuin; 9.12 Sportmededelingen; 9.15 Meh vraagt ...wij draaien; 12.00 Vergeelde parti turen; 12.30 Zondagclub; 12.40 An dre de Raaff; 13.00 Nieuws; 13.20 Or kest Bandi Balogh; 13.50 Ever. afre kenen; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Zo geniet U meer van muziek; 15.45 Filmpraatje; 16.00 Skymasters; 16.30 Sportrevue; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Is Uw Radio defect? BEL 24244 D« Radio-Technische Dienst l.e.M.C.O. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig Om het Europeeskampioenschap ca dre 71 /2; 18.00 Nieuws; 18.15 Wim Ibo's cabaret; 19.30 Paul Godwin; 20.00 Nieuws; 20.05 Reportagedienst; 20.15 Pro Musica; 20.45 Beau geste; 21.20 Muziek uit film en theater; 22.05 Aardige nieuwe platen; 22.30 Zang en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Opera concert. MAANDAG. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymn.; 7.30 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 9.15 Ochtend bezoek bij jonge zieken; 9.30 Symphonisch mor genconcert; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Pianorecital Paul Kurpershoek; 21.10 Opgewekte lunchklanken12.30 Med. voor land en tuinbouw; 12.30 NCRV-koor, 13.03 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 14.03 Schoolradio; 14.35 Gesangverein Ries- bach; 15.10 Londens Radio Orkest; 17.00 Kleuterklokje; 17.15 Populaire Orgelbespeling; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Leeslamp, 19.30 Actueel ^eluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Busch Strijdorkest; 20.45 Jona, hoor spel; 21.30 Radio Phil. Orkest; 22.15 Met band en plaat; 23.00 Nieuws; 23.15 Mandolinata; 23.45 Suite uit „Where the Rainbow Ends." HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws: 7.15 Gevar. gramo- foonprogramma; 9.00 Gram.muziek; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Richard Tauber; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Or gelconcert; 12.00 Trio Jan Hofmees ter; 12-33 In het spionnetje, 13.00 Nieuws; 13.20 Het Promenade Orkest; 14.00 Wat gaat er om in de wereld; 14.20 Gram.muziek; 15.00 Eonbon- niere; -16.00 Solisten; 16.45 Musica lender; 17.45 Licht pianospel; 18.00 Nieuws; 18.30 Radio filmkrant; 19.30 Inleiding tot het muziekbegrip; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioscoop; 22.40 Volksliederen met luitbegeleiding; 23.00 Nieuws, aansluitend Bernard Person. ge mishandeling uitgesloten moet worden geacht. Voorts blijken de beschuldigingen inzake het doodschieten van gevan genen in de onderzochte gevallen on gegrond te zijn. In de gevallen dat milialire nood zaak er toe dwong een kampong te slechten, is zulks steeds geschied in overleg met het betrokken Indonesi sche binnenlandse bestuur en na eva cuatie van de bevolking. Het is gebleken, dat de legercom mandant in Indonesië in samenwer king met de procureur-generaal bij het hooggerechtshof in vorenbedoel de onderzoeken de meest mogelijke medewerking verleent en diligentie betoont. Alle daders van voorge brachte feiten inzake gepleegde wan daden worden en zijn steeds met ge strengheid in strafrechtelijke zin ver volgd. De legercommandant heeft trou wens reeds van den aanvang van het optreden der troepen in Indonesië af, in verscheidene dagorders en aan schrijvingen, door voordrachten en door artikelen in de soldatenbladen bij de troep met ernst het besef inge scherpt, dat zij bij hun optreden te genover leven en eigendom van de Indonesische bevolking de grootst mogelijke zorg in acht hebben te ne men en zich in het bijzonder hebben te onthouden van enige vorm van mishandeling. Echter kan niet worden verheeld, dat de anonimiteit en de vaagheid van de publicaties, zonder vermelding van troepen-onderdeel, plaats en da tum m.b.t. de geïncrimineerde han delingen, zogenaamd doch vol strekt ten onrechte om represailles op de rapporteurs te voorkomen, een snel en doeltreffend onderzoek uiter mate bemoeilijken, temeer daar de vermeende wandaden veelal slechts worden aangeduid in een gebied, gro ter dan bijv. Frankrijk of enig an der land in Europa. Jaarlijks 10 000 man meer in d enst Om te bereiken dat op den duur jaarlijks 50.000 jongemannen voor militaire dienst worden opgeroepen, zullen de lichtingen met 10.000 man word:n uitgebreid. Van de 80.000 dienstplichtigen die jaarlijks wor den gekeurd, komen tot nu toe rond 40.000 man in twee halfjaarlijkse lichtingen van 20.000 man onder de wapenen. De vergroting van de Mohtingen zal geleidelijk geschie den: de legerleiding heeft nog te weinig instructeurs en kader om de "itbreiding nu reeds op te vangen. Orr in het tekort aan kader te voor-1 zien zullen zowel burgers als mili tairen zich voor de functie van in structeur kunnen melden. Na een oefentijd van een jaar wordt men met de training der troepen belast Over plaats en tijd van aanmelding zal de legerleiding binnenkort na dere mededelingen doen. De grotere behoefte aan kader wordt vooral veroorzaakt door de langere duur der militaire training. Door vergroting der lichtingen zul len meer soldaten dan tot nu toe in het land blijven; dezen worden ge durende langer tijd geoefend dan de voor Indonesië bestemde militai ren. De gelden, nodig voor de uit breiding der lichtingen, zullen voor komen op de aanvullende begroting van Oorlog, welke de minister met het oog op Nederlands verplichtin gen in het kader der West-europese Unie nog moet indienen. Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn Huiseigenaren protesteerden tegen huurbelasting De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaar heeft Vrijdagmiddag te Amsterdam een drukbezocht con gres gehouden, waar verzet is aange tekend tegen de van regeringswege aangekondigde huurbelasting en is aangedrongen op een geleidelijke huurverhoging op korter termijn, Voordat een resolutie werd aan vaard, hebben deskundigen gewezen op de gevolgen van een eventueel in te voeren huurbelasting. De heer R. Sneep van Amsterdam, oud-in specteur van 's rijks belastingen, be toogde, dat het plan is geleidelijk te komen tqt een huurverhoging van 30 pet., doch gelijktijdig zal een huurbelasting van 15 pet. ingevoerd worden. Deze huurbelasting zal waar schijnlijk berekent worden over de met 30 pet. verhoogde huur, zodat aan de eigenaar slechts 10.5 van de verhoging ten goed zal komen. Met welke bedragen moet de huur worden verhoogd vroeg spr„ om een normaal, niet-geflatteerd rendement van 3.4 pet. .te verkrijgen? Het ant woord lu:dde: voor meerdere onder-i houdswerken 10 15 pet., voor meer dere afschrijving op basis van ver vangingswaarde 10 pet., en voor ver hoging van ondernemersrisico 8 a 10 pet. Totaal 30 pet van de huurwaarde Hierbij is geen rekemng gehouden met sne'lere slijtage na den oorlog intens"!evere bewoning) en bestrij ding van oorlogsschadesloping van houtwerk etc.). De huurbelasting zal de eigenaar de mogeliikheid ontnemen tot reser vering van een hoger afschrijvings percentage en het vormen van een reserve ondernemersrisico beletten. De huurbelasting zoo besloot sor. is uit oogpunt van belastingtechniek onaanvaardbaar en betekent een nieuwe ongemotiveerde aanslag op de huizenbezitters. De gelden tot finan ciering van de oorlogsschade moeten er komen, a'dus spr., doch deze las ten zullen naar draagkracht verdeeld moeten worden. Het gehele dekk'n^s- plan van het wetsontwern Materiële Oorlogsschade geeft weliswaar blijk van technische knar>he;d, maar in menig opz'cht ontbreekt de jus+itia de rechtvaard'aheid zo bes1 not spr., die ve1e malen door applaus werd onderbroken. DE DIEFSTAL VAN TEXTIEL - COUPURES TE TILBURG. Nader vernemen wij, dat de dief stal der textielcoupures niet is ge pleegd bij de firma Mol van Bladel in Tilburg, maar bij de N.V. indu strie en handelsonderneming Tilko, aldaar. VOOR FIGEN NYLONS? Het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijn Lutterade gaat phtaalzuur bereiden. De aanbesteding voor de bouw van een nieuwe fabriek heeft reeds plaats gehad en werd gegund aan de B edase Betonmij. voor de som van. 457,700. Op de wereldmarkt is vooral de aats'ce tijd veel vraag naar phtaal zuur, dat gebruikt wordt bij de ver vaardiging van nylons en kleurstof fen. Het wordt getrokken uit naphta- line. AMSTERDAMSE BEURS. Het zakenverkeer op de effecten beurs te Amsterdam was gisteren van bescheiden omvang. Op de beleg gingsafdeling ontwikkelde zich even wel een behoorlijke affaire in de coht versielening 1947, grootboek 1946 en in investeringscertifix-.ten, die alle vergeleken met de vorige prijzen een fractie beter waren. Voor de staats fondsen in het algemeen was de stem ming vast te noemen, zij het dan ook dat dit niet op zo sprekende wijze in de koersen tot uitdrukking kwam. Dit verhinderde echter niet dat bijna alle staatspapieren wat hoger werden genoteerd. Ook verscheidene gemeen telijke en provinciale leningen wa ren wat beter gedisponeerd. Van af faire in Indonesische fondsen was vrijwel niets te bemerken. Van de aandelen in Nederlandse Bankinstel lingen waren speciaal aandelen Am sterdamse Bank en Rotterdamse Bank een paar punte beter. De Amerikaan se markt was verwaarloosd. Horizontaal: 1. gezamenlijk verteer 5. gil, 9. titel v. Turkse landvoogden 10. alvorens, 11 hoenderachtige vo gel, 12 vierhandig dier, 13 spoedig, 14 vlinder, 16 tap met een sleutel, 18 winterappel, 20 katrol, 23 eiland, der Cycladeh, 26 schoeisel, 27 ont kenning (spreektaal), 29 gebod, 30 godin (Gr. Myth.), 31 keizer van Abessynië, 32 giftslangetje onzer veenstreken, 33 muze van het min nedicht, 34 stuk karton gewoonlijk in de vorm van een rechthoek ge sneden. Verticaal: 1 Fortuin, 2 als 9 hor. 3 deel van het aangezicht, 4 koren, 5 vrijbuiter, 6 plechtige gelofte, 7 dorpje in N. Brab. bij Vechel, 8 wij ze. 14 jongensnaam, 15 schrijfkos- ten, 17 vaartuig, 19 niets, 20 tand- vormig bovendeel van een kasteel- muur, 21 als 10 hor., 22 werpstrik, 23 fabelachtig monster, 24 marter achtig roofdier, 25 erwtensoep, 28 echtgenoot, 30 gravin uit het Holl. huis. Oplossingen worden tot en met Woensdag 16 maart a.s. oo ons bu reau verwacht. Op de enveloppe ver melden „Puzzle". Onder de goede in zenders zullen worden verloot: een zwaarverzilverd lepeltje, een verzil verd asbakje en een vulpotlood. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1 Vendemiaire, 8 ar, 9 L.S.. 10 e.k., 12 akant, 15 op, 16 rap, 18 are, 19 aal, 20 ant, 22 esp, 24 lila, 25 truc, 26 era, 28 aai, 29 uit, 31 I kar, 33 lam, 35 re, 36 moker, 38 de, 39 Ee, 40 as, 42 genialiteit. Verticaal: 1 vierkleurig, 2 na, 3 1 r i r - r dra, 44 maar, 5 alt, 6 is, 7 emplace ment, 11 ka, 13 kat, 14 nee, 15 o.a., 17 palet, 19 April, 21 nar, 23 sta, 27 ako, 28 are, 30 i.e., 32 akal, 34 A.D., 36 Mei, 37 rat, 39 en, 41 Se. Het aantal oplossingen was deze week weer bijzonder groot, hoewel er velen zich vergist hadden in het eerste horizontale woord „Vende miaire". Zij die het juiste woord vonden en ook de rest goed invul den kwamen in aanmerking voor de drie prijzen, waarvoor het1 lot als volgt besliste: le prijs, een boek: G. Braun, Park laan 12, Katwijk aan den Rijn, 2e prijs, een verzilverde asbak: mej T. Bosland, Ringsloot B 80 Langcraar, 3e prijs, een portemonnaie: C."H. H. Staats, Lammènschanswe" 69 Leiden De prijzen zullen worden toege zonden. KRIMINALSEKRETAER KOHLEN TER DOOD VEROORDEELD. De Rotterdamse kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft de 39-jarige Duitser Martin Joharni Kohlen, voormalig Kriminalsekretaer en SS-Sturmscharfuehrer veroor deeld tot de doodstraf wegens zijn da den begaan tegen de mensheid. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 4 Jan. 1944 te Leiden de illegale wer ker, de heer N. Douma, zonder vorm van proces had laten neerschieten, en dat hij de heer A. J. L. Ketelaar, bur gemeester van Warmond, op 6 Sept. van dat jaar met een nekschot had gedood. Verder, dat hij op 9 Septem ber had meegewerkt aan de moord op de jonge illegale werkers W. F. Stockhuijzen en P. Vromans uit Lei den en in het tijdvak Mei '40'45 o.m. de illegale werkers M. Spronk, A. H. B. Breukelaar, G. J. Vos, Ph, Olivier, G. H. Snoek, allen uit Go- rinchem en J. Krop uit Oegstgeest had gefolterd om hen aan het praten te krijgen. HAAGS GERECHTSHOF. Het vlees in de hooiberg. In de hoomerg van de veehouuer J. H. L. te LeiCiSchen^am vond de politie een partijtje rundv.ees, en gezien deze ongebruikelijke bewaarplaats voor viees, mocht worden aangenomen, dat er iets clandestiens was gebeurd. Dat bleek inderdaad het geval te zijn, en L. had er zijn medewerking bij verleend door een schuur voor slach ten van koeien beschikbaar te stel len. Hij kreeg er 25.voor Nu zou verdachte voigens verklaring eigen lijk niet hebben geweten, dat er clandestien geslacht zou worden, hoe wel hij het wel had kunnen vermoe den. Maar de proc.-generaai vond de -medewerking van verdachte toch ruim genoeg, om de straf die de Po litierechter had opgelegd, nl. zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaradelijk, nog wel wat licht te vinden, doch verzwaring er van wilde hij toch ook niet vragen, zodat bevestiging van het vonnis werd gëeist. Nog een hooiberg met vlees. Ook in de hooiberg van de landbou- wwer A. van S. te Wassenaar hadden de ambtenaren een flink partijtje vlees aangetrofen, afkomstig van clandestiene slachting. Die s achterij was gepleegd in een washok, waar twee, koeien het leven clandestien gelaten hadden. Nu was dit geval lang geleden, het dateerde uit 1947, doch de proc.-generaal vond dat er toch een stevige straf opgelegd moest worden, hoewel die van vier maanden gevangenis, zoals de Poli tierechter had gegeven, wel aan de hoge kant werd geacht. De eis luidde nu twee maanden gevangenisstraf. „Ze maken alles lek De winkelier J. V. te Oegstgeest had consumentencrediet-bonnen gekocht, en er 300 voor betaald. Dat feit be- zogde hem zes weken gevangenis straf bij de Haagse Politierechter, van welk vonnis hij in hoger be roep kwamè Want, zo betoogde ver dachte, hij had geen voordeel geno ten van de geschiedenis. Doch de pre sident vond het feit zelf al erg ge noeg. „Men doet alles om de mensen te helpen, en daarvoor is ook het Consumentencrediet ingesteld, maar op die manier maken ze alles ek. En daar hebt u aan mee geholpen". De proc.-generaal herinnerde aan vroeger veroordeling van verdachte, De prcc.-generaal wilde met 200 boete volstaan. Een kouae douche! Dat was nu echt een koude douche voor de ver dachte, de veehouder J. de B. uit Ter Aar en diens verdediger, mr. Euygens. De proc.-generaal vroeg vrijspraak, maakte ook geen be zwaar om verdachte onmiddellijk in vrijheid te stel.en, gelijk ae verdedi ger vroeg, maar, toen het Hof in raadkamer was geweest, werd dit verzoek afgewezen, hetgeen dus meteen betekende, dat een veroor deling zal volgen. Er zat nog iets merkwaardigs in deze zaak. De Politierechter had verd. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en bovendien acht maanden Rijkswerkinrichting. In middels heeft de B. reeds totaal acht maanden straf ondergaan en eerst nu kwam de zaak in hoger beroep aan de orde, zodat, als hij- zou worden vrijgesproken, hij al een stevige straf beet heeft! Het feit waar het om ging, was het volgende: De chaufeur J. H. Loose had met zijn auto vlees vervoerd van Ter Aar naar Leiden. Dat vlees was van c.an- destiene slachting afkomstig en werd, verscholen tussen bloemen, in de auto vervoerd. De opdracht tot ver voer zou de B. hebben gegeven, die ontkende. Opvallende was echter, dat, toen de auto door de poitie in Koudekerk werd aangehouden, en men verder reed naar Leiden, de verdachte op het put verscheen, waar was afgesproken, dat het vlees op een vrachtauto zou worden overgela den. Volgens werd. was dit toeval lig, want hij had slechts wil.en infor meren, of de auto defect was Toen hij echter politie in de auto zag zitten, probeerde hij er snel van door te gaan, hetgeen mislukte. Na getuigenverhoor, vond de proc.-gene raal geen voldoende aanwijzii m voor veroordeling en vroeg vrijspraak. Arrest over 14 dagen. HAARLEME POLITIERECHTER. Clandestiene slachter veroordeeld. De bijzondere economische politie rechter te Haarlem behandelde gis teren een clandestiene slachtaffaire uit Haarlemermeer, waar de 42-jari- ge A. K., die aan de Sloterweg al daar een slagerij heeft, door de rijks politie en CCD-ambtenaren werd be keurd wegens het clandestien slach ten van tenminste twee koeien en vijf kalveren. De politierechter ver oordeelde K. tot ten maanden gevan- genisgtraf en de medeplichtige smid C. tot drie maanden. DOOR AGATHA CHRISTIE 25) Ze wachtte een ogenblik en zei toen: „Wilt u me verder nog iets vragen heren?" „Maar één ding een enigszins persoonlijke vraag. De kleur van uw peignoir." Ze trok licht haar wenkbrauwen op. „U hebt zeker een reden voor zo'n vraag. Mijn peignoir is van blauw satijn." „Er is niets meer madame. Ik heb u zeer verplicht, dat u mijn vragen zo volledig beantwoord hebt." Ze maakte een licht gebaar met haar zwaar beringde hand. Toen, terwijl ze opstond en de an deren met haar wachtte ze. „U wilt'me excuseren, mijnheer," zei ze, „maar mag ik uw naam vra- ?en? Uw gezicht lijkt me bekend." „Mijn naam, madame is Hercule Poirot, tot uw dienst." Ze zweeg een ogenblik. „Hercule Poirot," zei ze. „Ja. Nu herinner ik het me. Dit heeft zo moe ten zijn." v Ze ging heen, heel recht, een wei nig stijf in haar bewegingen. „Dat is een „frote came", zei mijn heer Bouc. „Wat denk je van haar mijn vriend." Maar Poirot schudde alleen zijn hoofd. „Ik vraag me af," zei hij, „wat ze bedoel met „dit heeft zo moeten zijn" HOOFDSTUK XV. Graaf en gravin Andrenyi werden vervolgens geroepen. De graaf trad echter alleen de restauratie-wagen binnen. Er was geen twijfel aan, het was een opvallend knappe verschijning, van dichtbij gezien. Hij was mins tens zes voet lang, met brede schou ders en slanke heupen. Hij was ge kleed in een heel goed gemaakt En gels tweed pak en had voor een En gelsman kunnen doorgaan, ware daar niet de lengte van zijn snor en iets in de lijn van zijn jukbeenderen. „Wel heren,' zei hij, „wat kan ik voor u doen?" „U begrijpt, mijnheer," zei Poirot „dat ik verplicht ben met het oog op wat er gebeurd is, enkele vragen aan de reizigers te stellen." „Volkomen, volkomen," zei de graaf luchtig. „Ik begrijp uw positie geheeL Niet dat mijn vrouw en ik veel kunnen doen om u te helpen vrees ik. Wij sliepen en hoorden niets." „Is u al op de hoogte van de iden titeit van de vermoorde?" „Ik dacht dat het die grote Ameri kaan was een man met een be paald onaangenaam gezicht. Hij zat aan die tafel bij de maaltijden." Hij wees met een knik naar de ta fel waar Ratchett en MacQueen ge zeten hadden. „Ja, ja mijnheer, dat is volkomen juist. Ik bedoelde, kende u de naam van de man?" „Neen." De graaf keek zeer ver baasd bij Poirot's vragen. „Als u zijn naam wilt weten," zei hij „die staat toch in zijn pas?" „De naam op zijn pas is Ratchett" zei Poirot. „Maar dat is niet zijn wer kelijke naam, mijnheer. Hij is Cas- setti, de aanstichter van een berucht ontvoerringsschandaal in Amerika." I Hij observeerde de graaf schero, terwijl hij sprak, maar de laatste scheen volkomen onaangedaan door het nieuwtje. Hy deed alleen zijn ogen een beetje ocen. „Ah!" zei hfi- „Dat kan licht wer pen op de zaak. Een buitengewoon land, Amerika." „Is ti er misschien geweest mijn heer le comte?" ,,Ik ben een j'aar in Washington geweest." „Kende u misschien de familie Armstrong?" „ArmstrongArmstrong. Dat is moeilijk na te gaan. Men ontmoet zoveel mensen." Hij glimlachte, haalde zijn schou ders op. „Wat kan ik nog meer doen om u te helpen?" „Hoe laat ging u naar bed, mijn heer?" Poirot's blik glipte naar zijn plat tegrond. Graaf en gravin Andrenyi hadden de coupé's 12 en 13 naast elkaar. „We lieten één couoé gereedmaken voor de nacht, terwijl we in de res tauratiewagen zaten. Toen we terug kwamen, bleven we nog een poesje in de andere zitten." „V/elk nummer was dat?" „No. 13. We deden een spelletje piquet. Om elf uur trok mijn vrouw zich terug voor de nacht. De conduc teur maakte mijn coupé in orce en ik g':ng ook naar bed. Ik sliep vast tot de morgen." „Merkte u dat de trein stil stond?" „Ik merkte het niet vóór 's och tends." „En uw vrouw?" De graaf glimlachte. „Mijn vrouw neemt altijd een slaapdrankje bp een i treinreis. Ze nam haar gewone dosis trional." Hij wachtte. „Het spijt me, dat ik u helemaal niet heb kunnen helpen." Poirot reikte hem een vel papier en eeli pen aan. „Dank u, mijnheer le comte. Het is een formaliteit, maar wilt u mij uw naam en adres opgeven?" De graaf schreef langzaam en zorg vuldig. „Het is maar beter, dat ik het'voor u schrijf," zei hij vriendelijk. „De spelling van mijn landgoed is een beetje moeilijk voor wie de taal niet kennen." Hij gaf het papier aan Poirot en stond op. „Het is geheel onnodig dat mijn vrouw hier komt," zei hij. „Zij kan u niets méér vertellen dan ik." Een lichtje kwam in Poirot's ogen. „Zeker," zei hij. „Maar toch zou ik madame la comtesse gaarne even ffc-il'en spreken." „Ik verzeker u, dat het overbodig is." Zijn stem werd autoritair. Poirot zag hem zoetjes aan. „Het is maar een formaliteit," zei hij. „Maar u begrijpt, het is nodig voor mijn raooort." „Zoals u wilt." De graaf gaf onwillig toe. Hij maakte een korte buiging en ging heen. Poirot stak zijn hand uit naar een pas. De naam en titels van de graaf stonden er op. Hij kwam aan de verdere bijzonderheid „ver gezeld door echtgenote. Voornaam Elena Maria. Meisjesnaam: Golden- berg. Leeftiid twintig." Een nonchalante beambte had er eens een vetvlek op laten vallen." „Een diplomaten-pas," zei mijn heer Bouc „We moeten oppassen, mijn vriend, dat we, geen verwikke lingen veroorzaken. Deze mensen kunnen niets te maken hebben met de moord." „Wees geruust, mijn beste. Ik zal erg tactvol zijn. Slechts een forma liteit." Zijn stem daalde, toen gravin An drenyi de restauratie-wagen binnen kwam. Ze zag er verlegen en bui tengewoon bekoorlijk uit. „Wenst u me te spreken, heren?" „Niets dan een formaliteit mada me la comtesse." Poirot ress galant op en boog naar de plaats tegen over hem. „Het is alleen om u te vragen of u iets zas of hoorde gis ternacht, wat enig licht op de zaak kan werpen." „Volstrekt niets mijnheer. Ik slien." „Hoorde u bijvoorbeeld, geen ru moer in de coupé naast de uwe." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6