n Op speurtocht naar de eerste Nederlander Roelofarensveen wacht op de bouw van een tweede parochiekerk ZATERDAG 12 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i STERK VERHAAL Lachen is een glimp van het aardse paradijs „Te Maastricht is een skelet ge vonden, dat thuis hoort in een late periode van de Ijstijd. Het was een volwassen, krachtig, fors individu." (uit de L. Crt.J 70DKA WE DIT KRANTENBE- W-1 RICHT gelezen en herlezen had den, stapten we in de tijd-lift, druk ten op de knop „eerste verdieping" en g.eden met de snelheid van het geheugen omiaag. Wij hadden ons van deze daling door de nevelen van het ver.eden iets grappigs voorge steld vizioenen van Huig de Groot in de boekenkist, Jacoba van Beieren, hossend op een hakkenei, een gezel schap Batavieren, dat de vrouwen aan het verdobbelen was maar de lift schoot zo onverwacht de diepte in, dat we met het hoofd tegen het plafond tikten en in een schemering van eeuwen en dansende sterren verzeilden. De sterren bleven dansen, ook toen we, met de hand het gekneusde hoofd bestrijkend, vrij onzacht op de grond ploften en wijd beens bleven zitten. Het was nacht om ons heen. De sterren stonden aan het donkere uitspansel te pinkelen en te ponkelen en te knipogen. We knip oogden maar eens terug. Hef was be moedigend te zien, dat de sterren van 20.000 jaar geleden dezelfde wa ren a's ten tijde, dat wij geboren zijn. Sterren draaien, evenals O. L. Heer zelf, voor 20.000 jaar hun hand niet om. „Duizend jaren zijn voor de Heer als de dag van gisteren, die vervlogen is" heeft koning David gezongen. Er zijn millioenen lichten de werelden, wier licht 20.000 jaar geleden uitgezonden en voortijlend met de snelheid van 300.000 km. per seconde, vanavond binnen de ge zichtskring van de aardbewoners wordt opgevangen als het laatste nieuwtje uit verre "gewesten. Het v/as dus een geruststelling toen we op zoek naar de eerste mens in Nederland, het ste-renbeeld de Grote Beer hetzelfde kunstje zagen verkopen, als hij nog steeds iedere avond" in Maart uithaalt, door op zijn kop te gaan staan. Er stak iets hui selijks in, want voor iemand, die weet, dat God zijn Vader is, wordt het heelal de knusse en telkens op nieuw met van verbazing open mond aangestaarde vertoning van de To verlantaarn. WEL HADDEN WE ZULK EEN BEMOEDIGING van node. Ter- wij1 onze ogen geleidelijk zich wen den aan de duisternis en de zware vracht van beboste bulten zich kroe zig zwa-t tegen de diepte van de sterren-lantaarn aftekende; terwijl ons oor in de verte het klotsen en zwalpen opving van een onstuimige rivier (dat moest de Maas zijn in haar jeugd) vernamen we plotse ling een geluid, dat het bloed in de ade~en stolde. Gillend en klagend, rijzend en dagend sloeg de nacht een gehuil uit als een van onmenselijke weedom vervuld jammer-geschrei. Het sidderde langs de zwarte heu vels hoea. hoea hoeahoe en als het wevstierf in één langgerekte schreeuw werd het van alle kanten ove-geno- men. We dachten onmiddellijk aan de grootmoeder van Ropdkaoje en aan het lot van de Zeven Geitjes. Ijverig leze- in onze jongelingsjaren van Curwood en William Long. viel het ons niet moeilijk dit naargeesti ge. zeruw-slnnende aeklaag te deter- mineien als de strijdkreet van flinke troeoen v/o'ven zwervend door de wildernis op zoek naar prooi. In deze omstandigheden snakten we slechts naar één ding, de .homo recens fossilis". het volwassen krach tige en forse individu te ontmoeten een mens te zien. O, was er toch maar een mede-mens in de buurt! HEBT GE OOIT, gij, die dit ver- haa' volgt, geweten wat een zaamheid is, de troosteloosheid aan gevoeld van de aarde, toen Adam nog alleen was? Over de eenzaam heid zijn door dichters en heiligen meeslepende bladzijden geschreven, door de blinde Milton in één regel opgevangen: „For solitude some times is best society Eenzaamneid is soms het beste geze1 schap" maar het was altijd een kluis te midden van de kinderen der mensen. Eens, het is nog niet zo lang gele den, stonden we op een bergtop aan de grens van Zwitserland en Italië alleen, en met recht: dood-alleen. Onze reis-makker was achtergeble ven, een kwartier of tien minuten slechts. Een onmetelijke stilte sui- ze'de over de enorme kloven en kol ken van bergen en dalen met in het verschiet de ijzingwekkende, koude majesteit van de onder eeuwige sneeuwglinstering bedolven Monte Rosa. En de snerpende kilte van een aarde, waar de stem van Gods beeld en gelijkenis niet wordt gehoord, sneed ons door de ziel. „Hé, kom je nog niet!" riepen we uit, maar de lucht-trilling van onze woorden werd weggezogen in een aarde zonder 'be grip en zonder weerklank. 70 ZATEN WE EENZAAM in de sterren-nacht 20.000 jaar gele den. toen het Licht van het Verstand, door de alwijze Schepper in schepse len ontstoken, zijn intrede in ons vader'and deed. Welven joegen hui lend door de duisternis, bruine beren zochten mopperend naar bout. Het geritsel van een wilde kat, sluipend door het struikgewas deed ons op schrikken en de vlucht nemen, zo goed en zo kwaad als 't ging! in een weerbarstige boom. Met de handen tot een luidspreker voor onze mond, schreeuwden wij: „Hé, kom je nog niet!" Het was een hachelijk onderne men. De kinderen der mensen heb ben de vrije wil, hun als een hemel vonk geschonken, misbruikt en zijn, als k.oon der schepping al het ge schapene meerukkend in hun val, ge neigd tot een boze wreedheid die des duivels is. Zij kunnen erger v/orden dan beesten. De naam van beest-mens of beestachtig mens is een belediging van de\ dieren die, hoewel levend in een van zijn oorspronkelijke aard beroofde en verlaagde schep ping, nooit tot de satanische laagheid van een van God afgekeerd mens kunnen vervallen. De eerste Neder lander kon wel een mensen-eter zijn! Wij bleven echter op goed geluk roe pen in de nacht, tot we, door ver moeidheid overmand, op onze tak- vork in-domme den, met het hoofd op de kin gezakt. OLOTSELING SCHROKKEN WE OP van een vervaarlijk geblaf. De zon was nog niet opgegaan, maar de voorbode van haar gloed bescheen een woest heuvellandschap met op de voorgrond een omgewaaid eiken- bos, waarvan de geweldige stammen mik-mak over elkaar lagen gestormd. Op een van die stammen zat een mens in ruige beestenvellen gekleed a's Robinson Crusoë, aan een strak- staande leren riem twee b.affende bloedhonden vasthoudend. „Koest, Katenka!" beval'de man korzelig en keek ons met een paar blauwe mensen-ogen nieuwsgierig en een beetje achterdochtig aan. Toen gebeurde er iets onbehoorlijks We schoten in een luide lach, een be vrijdende lach, niet omdat de man zo vermakelijk gekleed was in een beestenhuid dat zijn onze rijk- doende vrouwen ook maar omdat hij zo innig-verbaasd keek. Wat kon de man anders doen? Hij lachte hard-op mee, om het dwaze van ónze bengelende benen in de hoge boom. Hij schaterde het uit, niet bulderend gelijk de reus in Klein Duimpje, maar als een gewoon mens die pret heeft en zich uiten wil. Het was de eerste lach, die in Nederland klonk Een dier lacht niet en een nor maal mens lacht nooit alleen. Lachen is een restant van gedeelde vreugde in het aards paradijs. Hij was onmiskenbaar „een vol wassen, krachtig en fors individu", maar wij wilden zekerheid hbben, dat het inderdaad de „homo recens fossilis" jwas die op de boom stam zat. „Hebt u niet eens uw onder kaak gebroken?" vroegen wij van omhoog. „Zeker, maar hoe weet jij dat?" antwoordde hij verwonderd. „Man", riepen we uit ,,'t staat toch in de krant: het skelet is volledig, waarvan de onderkaak weliswaar gebroken is. Welkom in Nederland!" Daarop nodigde hij ons ten maal tijd in zijn plaggenhut. Het vertrek was zeer sober ingericht; er waren cok geen vorken, alleen vuurstenen messen en schrappers. Dus kloven we heel ongegêneerd botjes en been tjes af. Maar dat doen we thuis ook wel met de glasgordijnen toege schoven. v. P. EDEL METAAL IN COEVORDEN In Coevorden nadert de nieuwe fabriek van de N.V. Kon. Ned Fa briek van Gouden en Zilveren Wer ken Gerritsen en Van Kempen snel haar voltooiing. De gebouwen zelf zijn zo goed als klaar en men ver wacht dat de fabriek in het midden van dit jaar in bedrijf kan worden gesteld. 0* HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bj») 3ouw-enMakelaarsbedrij» w.d. Drift D Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 Uitdeling van gouden en zilveren ere-kruisen CR IS EEN REEKS GEMEENTEN IN DE OMGEVTNG VAN LEIDEN, welke voor de Kerk-hervorming in Calvijnse zin maar één oor open heeft gehouden en het andere schielijk heeft dichtgestopt. Daartoe be horen de in meerderheid of voor de helft Katholieke gemeenten: War mond, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Noordwijk, Wassenaar (van huis uit) Leidschendam, Zevenhoven, Nieuwveen, Ter Aar. Nieuwkoop. Leimuiden, Oude-Wetering en de Kaag. Een andere reeks dorpen heeft zich in de 17e eeuw als stok-doofgedragen en bleef op geringe uitzonderingen na in zyn geheel trouw aan het geloof der vaderen. Het zijri: Zoeterwoude, Stompwijk, Voorhout. Noordwijkerho ut, Hoogmade, Oud-Ade, Rijpwete- ring en Roelofarendsveen. De mening van het kanarie-pietje Aan de eerste reeks kunnen we het zilveren, aan de tweede reeks het gouden kruis Pro Ecclesia et Ponti- fice (Voor Kerk en Paus) toeken nen, terwijl „zéér eervolle vermel dingen"' ten deel vallen aan Hazers- woude, Voorschoten, Zoetermeer en Oegstgeest en eervolle vermeldingen aan de overige oorden van het ge west, op de eerste plaats aan Leiden met zijn bijna 25.000 verknochten en Alphen a. d. Rijn met bijna 5000. Practisch zijn alleen Rijnsburg. Valkenburg, Benthuizen en de buurt schap Woubrugge zonder eigen paro chie-kerk gekomen.. Koudekerk en Leiderdorp kerken aan de „Hoge Zijde". Te Bodegraven doet zich de eigenaardige situatie voor, dat een van de twee parochiekerken ver bui ten de kom staat (de Meye) en de andere midden in de kom, maar niet op grondgebied van de gemeente, maar in de „Overtocht" van Zwam- merdam. In alle andere plaatsen is het lampje van het tabernakel brandend gebleven, terwijl ve le lampjes flakkeren in klooster kapellen, waarbij in 't bizonder Kat wijk (in normale tijden) een schit terend figuur slaat met een parochie kerk en twee klooster-Stichtingen, en vooral ook Boskoop niet mag verge ten worden. Het verhaal gaat over de 53ste. In de wijde omgeving verheffen niet minder dan 52 parochiekerken hun spits of spitsje ten hemel, en er zijn grote plannen de 53ste aan dit getal toe te voegen, namelijk te Roe lofarendsveen. dat gespannen wacht op de bouw van zijn tweede paro chiekerk. Als men de lijst van bekroningen naleest, blijkt Roelofarendsveen te behoren tot die plaatsen, welke van bet optreden van Luther en Calvijn alleen maar bij geruchte hebben vernomen en geen andere kerk-her vorming hebben ingevoerd dan die van het Concilie van Trente. Daar kunnen we geen bezwaar tegen ma ken! Het i^ in Roelofarendsveen nog steeds zo en misschien ook in dé aangrenzende buurtschappen dat als de priester met de H. Teerspijze naar een stervende gaat, groot en klein op de openbare weg neer knielt. Een „Te Deum" voor de Veen. „Braaf dat ze zijn, braaf!" ver telde ons pastoor S. Ligthart, die van de bisschop opdracht kreeg in de Veen een nieuwe parochiekerk te bouwen. „Ik heb me altijd aan hun geloofsleven gesticht, reeds toen ik kapelaan in De Kwakel was. Ik zal O.L. Heer altijd danken, da:, ik mijn priesterleven tussen de Veen» deis begonnen ben en weer als pas toor onder hen werken mag." Voor oningewijden is het niet over bodig mede te delen, dat de bevol king van De Kwakel grotendeels uit afstammelingen van Veense tuinders béstaat. „U kende de families dus al!" brachten we in 't midden. „De namen wel, maar dat zegt niet Pastoor S. LIGTHART. veel, want sommige familie-namen zijn hier wijdvertakt." Pastoor Ligthart zette zijn loftui ting op de Veenders voort, prees hun trouwe kerkbezoek en de keurige verzorging van de benodigdheden, v/arweer de H. Communie bij zieken wordt thuis gebracht. Vrezend, dat de Veen zoveel lof naar het hoofd zou stijgen, vroegen we: „Kunt u ze ook niet even een duw gev^n?" „Een duw? Daar zou ik dan naar moeten zoeken!" „Bent u reeds lang in de Veen?" vroegen we, in de veronderstelling, dat de ervaringen van pastoor Ligt hart wat voorbarig waren. ,Ruim een jaar en ik gevoel me hier als een vis in het water!" Toen stapten we maar op het eigen lijke doel van ons onderhoüd af, de nieuwe kerk. Toen wisten we 't wel! „Waar komt de nieuwe kerk? „Tussen Nard van der Poel en Ko- bus van der Meer! lachte de her der. „Is ook een voor buitenstaanders begrijpelijke topografische begren zing moge'ijk?" „Op een terrein tussen het West einde en de Rijksweg, belendend aan de nieuwe woningbouw. Er komt een brug over de Ringsloot tegenover het huis van de heer L. van Domme len. Het terrein zal geheel door slo ten worden omgeven. Van de ge meente is de grond aangekocht voer een prijs van 7.50 per M.2 en een totaal bedrag van ƒ39.970. De paro chianen zetten over deze prijs grote ogen op, maar de bouw van de brug, wegenaanleg en riolering is daarbij inbegrepen. De medewerking der gemeentelijke autoriteiten is hoogst lofwaardig. De burgemeester en de gemeente-secretaris hebben zitting in het bouw-comité. Het is de bedoe ling om dit jaar te gaan bouwen. Het plan is door B. en W- goed gekeurd. Het wachten is op de ver gunning." Grote en kleine plannen. „Voorlopig wordt alleen de kerk gebouwd?" „Voorlopig alleen de kerk met eenvoudige pastorie, en de aanleg van een kerkhof achter de kerk- Op dq duur moet er een volledige paro chie gesticht worden met een jon gens- en meisjesschool, een gym lokaal en, tegenover de pastorie, een parochiehuis." „Is er zulk een behoefte aan een nieuwe kerk?" Zeer veel mensen hebben geen plaats meer in de bestaande kerK. Daarom heeft de bisschop een 1700 parochianen afgescheiden van „St. Petrus Banden", welk aantal, als de woningbouw wordt voortgezet, ge makkelijk aangroeit tot 24002500. De moeder-parochie heeft nog 2800 parochianen overgehouden. Pastoor Onel, van wiens gastvrijheid ik dank baar in deze pastorie gebruik maak, heeft zelf de stoot tot deze split- i sing gegeven. De nieuwe kerk wordt I toegewijd aan O.L. Vrouw Presenta- j tie, welke feestdag valt op 21 Novem ber, de verjaardag van pastoor One.. Destijds heeft bij de afscheiding de parochie van Oude-Wetering St. Ja cob tot patroon genomen, uit dank baarheid jegens pastoor Jac. van 't Root. Er kunnen echter niet twee St. Jacobskerken komen; bovendien is er al 't St. Jacobus-gesticht. De sym pathie, de steun en de raadgevin gen van pastoor Onel zijn voor mij natuurlijk een niet genoeg te waar deren hulp". Een kerk zonder pilaren Met één oog op het blocnote, had den we met het resterende oog reeds zitten g!uren naar de tekeningen van de kerk, welke op tafel, naast de ta fel en op stoelen lagen uitgespreid. „Tot architect hebt u gekozen de heer H. J. P. de Vries uit Rotter dam?" hadden we op een uithoek van een der blauwdrukken gele zen. „Met wie ik buitengewoon pret tig samenwerk. De heer De Vries is ontwerper van de kerken in Hille gom (St. Maarten), Hillegersberg (Christus Koning), Breezand, Leeu warden en van de bedevaartskerk te den Briel. Mijn vooiopgezette bedoe ling was een kerk, waar alle gelovi gen op het altaai kunnen zien. Iede re plaats, waar het altaar niet zicht baar is, is te beschouwen als een ver loren plaats. De gelovigen moeten rond het altaar zijn, zodat allen het opdragen van het H. Offer kunnen beleven en meeleven. Aan deze be doeling beantwoordt het ontwerp-De Vries in elk opzicht. De gelovigen zitten aan drie kanten van het altaar geen enkele bank is verder dan 25 M. van het altaar verwijderd wijl het zangkoor achter het altaar staat opgesteld. „In superpli?" „In superpli, bij voorkeur, of schoon het koor achter het trappen- verhoog, waarop het altaar komt te staan, slechts vaag zichtbaar zal zijn. De kerk is, zoals u ziet, in kruisvorm, met op het snijpunt het priesterkoor, dat door de lichtval uit de daarbo ven hoog-opgetrokken bouw in het middelpunt van aller aandacht wordt gezet. In versiering van de kerk met natuurlicht is architect De Vries heel sterk. Het gebouw zal 850 gelovigen plaats bieden. „De kerk is, indien we goed zien, niet georiënteerd (koor naar het Oosten gericht)?" „Neen; ze is geoccidenteerd! (koor naar het Westen). Dat was practisch niet anders mogelijk." .maar wel met „steunpilaren". In stilte bewonderden we de te keningen voor het nieuwe heiligdom, dat, als 't er eenmaal staat, zich rij ziger zich voordoen, dan de in vogel vlucht gemaakte tekening doet ver moqden. We vonden het klokketo- rentje echt Spaans en pastoor Ligthart beaamde, dat arch. De Vries bizondere studie had gemaakt van Spaanse kerken. „En nu de ducaten!" Indien men meent, dat pastoor Ligthart nu een zorgelijk gezicht trok, kent men pastoor Ligthart niet, ofschoon de naam reeds een vinger wijzing geeft. „Er wordt door de parochianen al heel prettig bijgedragen. Zij zien nog niets, nog geen paal in de grond, maar hun hart hebben zij reeds aan de nieuwe kerk verpand. De finan ciën zijn natuurlijk een moeilijk pro bleem, want zelfs de eenvoudigste bouw zal, ook wegens het vele grond werk, een 3 ton belopen. Maar ieder een, arm en rijk, groot en klein helpt mee. Ieder doet zijn best op zijn manier: de zelatrices van „Kerke steun", de meisjes-club „Nazareth", die onder leiding van mevr. L. van DommelenHendriks paramenten vervaardigt, de meisjes-toneelclub van Nieuwe-Wetering, die met ont zagljjk uithoudingsvermogen en élan voorste'lingen gaf, evenals „St. Pan- cratius", de Stille Omgang, die bezig is te snaren voor een altaar, de boe ren, di? schaDen weiden, en zo vele anderen zij werken allen mede. zowel financieel als propagandistisch. En allen zijn brandend-nieuwsgierig en ongeduldig evenals ik ongedul dig ben. De zorgen van een bouw pastoor zijn groot en veelsoortig, maar ook als het bij tijd en wijle eens tegenloopt, laat ik op kwade dagen de moed niet zinken." Onverwachte bijval. Terwijl pastoor Ligthart, met bei de handen beschermend op het bouw plan van zijn kerk gelegd, deze woorden sprak, begon de kanarie, die tot dan toe zich niet in het gesprek had gemengd en ongedurig in de kooi van de hak op de tak sprong, een schetterend feestgezang, met melo- dieuse triPers en rollers. Dat leek ons een goed voorteken! BESTRIJDING VAN EXCESSEN BIJ HUISARBEID. Weliswaar behoren de ergste ex cessen met betrekking tot de huisar beid thans wel tot het verleden, met name wat de buitensporig hoge lonen betreft. Dit neemt echter niet weg, dat tegen de nog bestaande en even tuele nieuwe misstanden met meer succes moet kunnen worden opgetre den dan thans mogelijk is, aldus mi nister Joekes in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer no pens de begroting van Sociale Zaken. De huisarbeidswet immers schiet te kort, als het nodig is, onverwijld op te treden tegen plotseling opduiken de vormen van huisarbeid. Een en ander is reeds in 1948 aanleiding ge weest, om te besluiten, een wijziging der huisarbeidswet te doen voorbe reiden in dier voege, dat huisarbeid in beginsel wordt verboden en dat van dit verbod alleen dan ontheffing (eventueel onder voorwaarden) zal worden verleend, indien uit sociaal oogpunt geen bedenkingen tegen een bepaalde vorm van huisarbeid be staan. Een wetswijziging in deze geest is in voorbereiding. (Wij wachten met belangstelling af. of bedoeld wetsvoorstel niet te diep zal ingrij pen in de persoonlijke vrijheid). 'svcjaatt IN INDIE: J. F. v. OOSTEN, Hillegommerdijk 68, Haarlemmermeer, viert 13 Maart zijn 1ste tropische verjaardag te Tjimahi-Bandung. N. P. WOUTERS, Rijnstraat 91, Katwijk-Rijn, korporaal, viert op 15 Maart a.s. zijn 3e verjaardag in Indonesië in de om geving van Tjibening (Java). JOOP v. d. MEER. Roelofarendsveen. sergeant, viert op 13 Maart zijn 2e In dische verjaardag te Djokjakarta. JOHAN VAN VELZEN, Witte Singel 10, Roelofarendsveen, geboren 1925, viert 13 Maart zijn. 3e verjaardag in Batavia. (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor- Iden niet opgenomen).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5