De Sowjet-Unie en het Russisch verleden Het betaalmiddel van Berlijn BOEKHOUDEN JC atte (fit] STADSNIEUWS PI NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 12 MAART 1949 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Met grote interesse héb ik de rede aangehoord door professor Locher op 10 Maart 1949 gehouden voor de Ver eniging van Onderwijzers en Onder wijzeressen in de Inspectie Leiden. Velen zullen met mij genoten hebben van de belangwekkende uiteenzetting, die zozeer gebaseerd waren op een zeer deugdelijke kennis van feiten en omstandigheden. Duidèlijk werd, hoe door de over heersing der Tartaren het begin van volksinvloed op de regering werd vernietigd en de Bijzanthijnse invloed daarna een volkomen autocratische regeersysteem deed ontstaan, Hoe het ontbreken van een gezeten burger stand. van machtige kasteelheren, van invloedrijke steden met eigen privi leges, waarop haar vrijheden en rech ten waren gebouwd, van invloed is geweest op het ontstaan van het cen tralistische, autocratische Tsarisme. Ook het eigendomsbegrip was van andere geaardheid dan in het Westen van Europa. Het rentmeester zijn, rustend op de gedachte, dat God uit eindelijk de eigenaar was van de grond1 en dat de gebruiker de feite lijke rechthebbende moest zijn, was in Rusland veel meer dan in West- Europa tot ontwikkeling gekomen. Hier en daar waren nog reële over blijfselen van een min of meer ge meenschappelijk bezit. De adel, zo was de opvatting, had het land niet verworven, maar geüsurpeerd. Dit maakte het voor Lenin gemak kelijk om zijn leuze, dat de grond in werkelijkheid weer aan de boeren zou moeten komen, zo geweldig veel ingang te doen vinden. Tben Stalin evenwel, na vooral mede hierdoor aan de macht gekomen te zijn, de boeren dit land weer afnam om het in col lectieve boerderijen onder te bren gen, ontmoette het een enorm verzet, dat alleen in veel bloed en door mil- lioenen deportaties kon worden ge smoord, en dat, ondanks de collectie ve tendenzen, die in vroeger tijd sterk waren geweest. Professor Locher heeft wel de vraag gesteld of het niet absurd was om te spreken van geestelijke ver wantschap tussen het Russische verle den en heden, tussen het orthodoxe en het atheïstisch Marxistische Rus land .Hij ging hierop echter niet in en wees onmiddellijk op de punten van overeenkomst. Beide Ruslanden waren en zijn anti-Westers. Geheel tegen de oorspronkelijke opvattingen in heeft Stalin, (de Lei der, zoals hij genoemd wordt, door hen, die hem evenzeer verheerlijken als vroeger met vadertje Tsaar het geval was), de hationale tradities en aspiraties weer hersteld. Mede dank zij het communisme heeft de Unie der Socialistische Sowjet Republie ken, de U.S.S.R. in de buitenlandse politiek veel meer weten te bereiken dan hst Tsaristische Rusland. Ook hier derhalve een band tussen het verleden en heden van Rusland. Het Russische Nationalisme doet wesr zeer veel opgeld. De veldheren van de tsaren worden thans' weer ver heerlijkt. Bij al de verwantschap en trekken van overeenkomst tussen het autocra tische Rusland van voorheen en .Com munistische dictatuur van (of over) het proletariaat van thans, ontbrak er echter m.i, aan de beschouwing over „De Sowjet-Unie en het Russi- Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernorr.'on, dat nog vóór het einde van deze maand de Westduit- se Mark het enige wettige betaal middel zal worden in de Westelijke sectoren van Berlijn. Op het ogenblik zijn zowel de Oostduitse Mark als de Westduitse Mark, welke voorzien is van een letter „B", in West-Berlijn in om loop. De z.g. ,..B"-Mark is uitsluitend geldig in Berlijn en kan niet wor den gebruikt in de Westelijke zones van Duitsland. Men hoopt, dat de vervanging van de „B"-Mark de economische sa menwerking tussen Berlijn en het Westen zal bevorderen. De Oost duitse Mark zal ophouden wettig betaalmiddel te ziin in de Westelij ke sectoren van Berlijn, een maat regel, die reeds sedert lan?e tijd door de Duitse politieke leiders in West Berlijn wordt bepleit. Naar verluidt zijn de te nemen maatregelen besoroken door de bur gemeester van Berlijn, Ernst Reuter, tijdens het onderhoud dat hij on langs met Bevin heeft gehad. ONTPLOFFING IN VOORMALIGE „HERMANN GOERINGWERKE." Elf personen kwamen gisteren om het leven en 36 werden gewond bij een hevige ontploffing, die een grote werkplaats van de voormalige „Her mann Goeringwerke" te Salzgitter deed instorten. Ten tijde van de ex plosie waren 3 a 400 arbeiders in de werkolaats, die allen onder het puin bedolven werden. Men vreest, dat nog meer lijken en gewonden zullen wor den aangetroffen. I Omtrent de oorzaak van de ont ploffing is men nog niet verder dan tot gissingen gekomen. DE CHAOS IN BIRMA In de buitenwijken van Mandalay, de vroegere hoofdstad van Birma, woedden gisteravond hevige gevech ten tussen regeringstroepen en Ka rens. Van officiële zijde wordt ver nomen, dat de telegrafische verbin ding met Mandalay verbroken is. Volgens een eerder uitgevaardigd communiqué hebben de Karens de regeringtroepen in Mandalay aange vallen, nadat zij Woensdag het mili taire cenrum Maymyo. ten Noorden van de stad, hadden bezet. sche verleden" een duidelijke weer gave en ontleding van de essentiële verschillen, die, naast de verwant schap, toch ook tert de inhoud van de titel der rede behoorden. Het maakte enigszins de indruk, dat professor Locher met dit essen tiële verschil minder gemakkelijk weg wist, dan met de uiterlijke ver schillen en overeenkomsten, zoals die t.a.v. vrijheid, democratie, eigendom enz. Ais men evenwel het essen tiële, ik zeg niet geheel en al weg laat, maar toch slechts terloops be handelt, dan ontvangt men een wel zeer scheefgetrokken beeld van de verhouding tussen oud- en nieuw- Rusland. Dit essentiële verschil is, dat on danks al de uitgieting van baroaars- heid, welke het oude Rusland vlak na de Tartarentijd kenmerkte, en die ook in later tijd nooit geheel ver dween, toch het Tsaristische Rusland in zeer sterke mate de invloed van de leer van Christus onderging. Als des ondanks tegen diens leer werd gezon digd en dikwijls zwaar gezondigd, dan was er altijd recht van appèl op wat God in zijn Woord leerde. De verdrukkers werden vroeg of laat en de een meer dan de ander nog geremd door hun orthodox geloof. De nieuwe onderdrukkers noemen zich zuivere marxistische socialisten, zij hebben evenwel sterk de half- aziatische Russische invloed onder gaan, en zijn aanhangers van het atheïstisch bolsjewisme. Het Chris tendom is zonder reserve overboord gezet. Elke moraal is ondergeschikt aan het doel: door handhaving en op legging van het dwangsysteem van het Communisme het behoud van de macht over de onderworpen volken en het uitbreiden van de macht over de nog niet overweldigde landen. De staat heeft alle macht en kan door geen moraal gebreideld worden. Lief de, reoht, waarheid en vrijheid, in de geest zoals een normaal Nederlander deze opvat, zijn volkomen verouder de en afgezworen begrippen. Het Marxisme leeft uit haat en onbeperkte machtsuitoefening. Mac.iT, terreur, dictatuur en despotisme ge bruiken uit principe waarheid en leu gen als gelijk nuttige middelen om een beoogd doel te bereiken. Alles is in Rusland thans daarom zoveel ^rger dan in het Tsaristisch Rusland. De geheime staatspolitie der Tsaren was een kudde lammeren ver geleken bij wat de Gepeoe, of hoe deze thans ook moge heten, in Rus land thans is. De verbanningen naar Siberië waren een idylle bij wat thans de vele millioenen in de Sow jet dwangarbeiders-kampen moeten meemaken. De vrijheid was voorheen ook be perkt, maar wat zich nu achter het ijzeren gordijn afspeelt tart elke be schrijving. Ook in internationaal opzicht, en dit raakt direct geheel Europa en de rest van, de wereld, werden in geen enkel opzicht scrupules gemaakt en streeft de U,S,S.R. naar algehele heerschappij over de wereld. De vijf de colonne staat gereed deze overwel diger van andere volken alle moge lijke steun te verlenen. Tenslotte de vraag of, dank zij de volledig doorgevoelde socialisatie, geen grotere welvaart nu of in de toe komst daartegen over staat. Geen en- ker symptoom duidt hierop. Van de armoede en het gebrek aan het no dige in Rusland kan men zich moei lijk een voorstelling maken, vooral als men komt in de gebieden waar geen vreemdelingen worden toegela ten. Hoe uiterst ongelukkig de geleide economie der socialisatie aldaar werkt, kan men leren in Kravchen- ko's boek „Ik verkoos de vrijheid". De nadelen blijken wel zeer veel groter dan de voordelen. De vele millioenen in de werkkam pen, zijn overigens niet allen daar vanwege hun politiek opvattingen, maar zijn daar ook samengebracht, omdat zonder deze dwangarbeiders het systeem neit kan functioneren. Men zou eenz.Ifde vergelijking kun nen maken tussen het Pruisische Jon- kerdom van vóór 1914 en het Natio naal Socialisme van Hitier. Ook daar haddien beide tijdperken veel ge meen, en was het essentiële verschil;, d? principiële verwerping en algehele uitbanning van het christendom. Daarin ligt ook het grote principiële onderscheid tussen het voorheen en thans in Rusland. Alleen, indien men dit goed inziet, is men in staat zijn houding tegenover de U.S.S.R. zui ver te bepalen. Als men een beschouwing geeft over dit voorheen en thans, dan moet men het meest essentiële er niet uit weg laten. Mr. Dr. P. G. KNIBBE. NEDERLANDSE HANDELS DELEGATIE BIJ DE PAUS. Z. H. Paus Pius XII heeft gisteren de leden van de Nederlandse handels delegatie, d'ie zich thans te Rome be vindt, in audiëntie ontvangen. BELANGRIJK WERK VAN NEDERLANDSE PATER. Sinds enige tijd verblijft in Neder land: Pater P. Drabbe M.S.C., die na vele jaren van missiearbeid, sinds 1935 onafgebroken bezig' is geweest met de studie van Papua-talen, voor al in het Zuiden van Nieuw-Guinea. Ten Zuiden van het Centraal-Berg- land staan nu een 19 talen genoteerd, waarvan de meesten nog uiteenlopen in dialecten, en waarvan anderen de eigenaardigheid hebben slechts ge sproken te worden door enkele dorp jes. een afzonderlijke taal zelfs door maar een 40 mensen! In catechismus, gebedenboek en bijbe'se geschiedenis werd dit alles aan de missie ten nutte gemaakt, de grammatica's en woor denboeken worden thans ter publi catie Jflaar gemaakt voor de weten schap. met name voor de studie der Papua-talen. ASSOC.-PRAKTIJK-EX. KON. ERK. P1TMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Frederik-Ilendrik-eiland (Zuid-Nw. Guinea) staat op officiële kaarten nog steeds als terra incognita aan gegeven. Dit gaat binnenkort veran deren en naar een bestuursambtenaar mededeelde, zal voor dit doel als of ficiële kaart erkend worden de kaart, die Pater W. Thieman M.S.C. samen stelde, die sinds 1932 op Frederik- Hendrik is werkzaam geweest, als missionaris. BEWAART DE BRANDSTOFFEN- KAART TA 806 ZORGVULDIG. Het C.D.K. verzoekt ons er nog maals de aandacht op te willen ves tigen, dat de brandstoffenkaart TA 80S zorgvuldig bewaard moet blijven. De mogelijkheid bestaat, dat van de ze kaart nog gebruik zal worden ge maakt. Zij, die niet meer in het bezit van de kaart zijn, moeten hiervan vóór 25 Maart a.s. bij de plaatselijke distributiedienst opgave doen. Het vragen van deze opgave heeft uitsluitend ten doel, het centraal dis tributiekantoor gelegenheid te geven, het aantal vermiste kaarten vast te stellen. Aan het verstrekken van een opgave kan derhalve geen recht op vergoeding worden ontleend. COMMISSIE VOOR LATER NIJVERHEIDSONDERWIJS VOOR JONGENS. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is ingesteld een commissie voor het lager nijverheidsonderwijs voor jongens, aan welke o.m. wordt opgedragen: het doen van voorstel len met betrekking tot de uitvoe ring van het aan de ambachtsschool te verbinden voorbereidende leer jaar. GRATIE VERLEEND. Bij K. B. is gratie verleend aan S. Blaauw, tot de doodstraf veroordeeld bij arrest van de bijzondere raad van cassatie. De doodstraf is veran derd in levenslange gevangenisstraf. DUITSERS BEGROEVEN KOSTBAARHEDEN OP SCHIERMONNIKOOG. Toen de jachtopziener J. de Jong te Schiermonnikoog bij het konijnen „delven", met zijn schop-op iets hards stootte, dacht hij aanvankelijk, dat het een landmijn was. Bij nader onder zoek bleek echter, dat in de grond bij de eendenkooi een stopfles was verborgen met een wel zeer onge wone inhoud. De fles bevatte o.m. voor f 30.000 aan effecten en voor een waarde van f 10.000 aan Nederlandse bankbiljet ten. Voorts zaten er enige gouden voorwerpen n.. Men vermoedt dat de fles afkomstig is van Duitsers, die in 1945 na de val van Groningen op het eiland aankwa men. Zij stake, over met vijf beladen schepen, 175 man, hoofdzakelijk S.D.- ers en S.S.-ers afkomstig uit het be ruchte Scholtenshuis te Groningen. Zij kregen onderdak in de boerderij bij de- eendenkooi en bleven daar tot ongeveer 6 weken na de bevrijding van ons land. Reeds eerder zijn op het eiland voorwerpen van waarde in ds grond gevonden, die kennelijk van deze Duitsers afkomstig waren. WONINGBOUW IN DEN HAAG. In 's-Gravenhage waren op" 1 Maart 2422 huizen in uitvoering, terwijl er spoedig 464 zullen volgen. Tegen de industrieel Menten uit Aerdenhout, die in het begin van de oorlog ten behoeve van de Duitsers in Polen zo.' he oeu geopereerd en zich daarbij schuldig zou hebben ge maakt aan het verduisteren van kunst schatten, is voor het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek geëist De kantonrechter te Utrecht heeft zich weer eens bezig ge.iouden met de tol te Lage Vuurse. De eige naresse, de familie Bosch van Dra- kenstein, liet verstek gaan en werd veroordeeld tot 25.b'oete, omdat zij sedert 1943 de tol exploiteerde zonder vergunning. De tol is thans vervallen verklaard en opgeruimd. De Zutphense rechtbank heeft een Apeldoornse elerhaiidelaar, die in gebreke was gebleven een levering van 30 miilioen eieren aan een Fran se commisionnair uit te voeren, ver oordeeld tot betaling van 183.000 aan die commissionnair, plus de kos ten van het proces. De Haagse gynaecoloog jhr. dr. N. Pompe van Meerdervoort zal op 12 Maart zijn 80ste verjaardag vie ren. In 1939 heeft -hij zijn practijk neergelegd. De ontvangerswedden zullen, naar verluidt, worden gewijzigd met ingang van 1 Jan. 1948. De re gering heeft het door een desbetref fende commissie verstrekte rapport aanvaard. Een brand heeft vernield een kleine metaalwarenfabriek in de Govert Flinckstraat te Amsterdam. De totale schade wordt op 25.000 geschat. H. WIJDINGEN Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft Zaterdag 12 Maart in zijn huiskapel te Haarlem de volgende H.H. Wijdingen toegediend: Het H. Diaconaat aan de Eerw. Heren A. G. W. Nijs en P. H. van Roozendaal. De vier lagere H.H. Wijdingen aan de Eerw. Heer J. S. van der Laan, allen Theologanten van het Theolo- gicum te Warmond. NIEUWE UITGAVEN Balkonplanten door A. Fiet, herz. door G. Kromdijk. Uitg. „De toren laan", Assen. De heer G. Krom dijk te Leiden heeft er goed aan ge daan het boekje van A. Fiet „balkon- planten" aan een herziening te onder werpen. wat prachtisch neerkwam op een omwerking in moderne zin van dit handige boekje. Met deze gids tot raadgever ku.:nen alle balkonnetjes in Leiden er in het bloei-seizoen uit zien als de hangende tuinen van ko ningin Semiramis! GOUDEN BRUIDSPAAR. Op 23 Maart a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat het echtpaar J. C. van Velzen en M. van Vel zen- van Leeuwen in het huwelijk trad. Afkomstig uit Voorschoten, heeft het gouden bruidspaar zich 27 jaar geleden in Leiden gevestigd, waar van het de laatste 18 jaar het win kelhuis Utrechtse Jaagpad 84 be woont. De bruidegom, die in Fe bruari driekwart eeuw oud werd, dreef een melkhandel, die in de loop der jaren is overgedaan tot een kruidenierswinkel. Ook de bruid zij telt thans 74 lentes heeft in die vijftig jaar niet stil ge zeten en vertelde ons trots, hoe zij er vroeger zelf met het melk wagen tje op uit trok. Tot voor kort be diende zij nog in de winkel, maar een ernstige ziekte, waarvan zij pas weer geheel hersteld is, noopte de dokter haar een rustiger leven voor te schrijven, wat zij en haar man na zo'n arbeidzaam leven wel verdiend heeft. Uit het huwelijk werden 5 kinderen geboren en op de feestdag zullen 7 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen zich om hun groot- en overgrootouders scharen, die reeds thans omgeven zijn door vele bloemstukken en dankbaar voor deze oude dag de feestelijkheden afwachten. Voor leuke foto-opname aan kuis: rOiö|- ciné Inn UüoiFSifia V. kCljeylenbeel^ II BREESTRAflT 79 LElOen TEL2I85I GEM. AANKONDIGING VERLAGING DOORVAARTHOOGTE TOLBRUG OVER DE HAAR LEMMERTREKVAART. Burgemeester en Wethouders van Leiden geven hierby kennis van hun voornemen om de doorvaarthoogte van de Tolbrug, gelegen over de Haarlemmertrekvaart onder de ge meente Oegstgeest, nabij het Leiclse Tolhek, voor de toekomst te beper- Ken tot 1.60 m. boven Rijnlands Peil. Eventuele bezwaren daartegen kun nen, uitsluitend schriftelijk, tot uiter lijk 1 Mei 1949 bij hun College wor den ingediend. Leiden, 12 Maart 1949. De Burgemeester. tb F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris: J. BOOL. K. L. DAGKALENDER. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN De candidatenlijst van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie is voor de a.s. Gemeenteraadsverkie zingen hier ter stede als volgt sa mengesteld: 1. Mr. M. B. Vos, 2. A. O. Frohwein, 3. P. W. A. van Dam, 4. mevr. S. A. Th. Goudswaard Knipscheer, 5. H. de Wilde, 6. mr. W. J. Geertsema, 7. dr. C. J. van Houweninge Graftdijk, 8. T. Beeuw- kes, 9. mevr. C. Verhey van Wijk Roem, 10. A. E. J. «Modderman, 11. ir. J. Schreuders Jr. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexamen Geneeskunde: de dames J. C. Hij- mans te Velp en C. E. Pelsma Den Haag en de heer J. Reuvers te Leiden. NATIONALE RESERVE De gelegenheid voor aanmelding bij de Nationale Reserve is ook in Leiden geopend. Men kan terecht op het stadhuis, kamer 3, waar men alle •inlichtingen geeft. 25 jaar houthandelaar. Op 18 Maart zijn vijftigste verjaardag hsrdenkt de hear P. J. van Hoe ken het'feit dat hij 25 jaar geleden zijn werkzaamheden aanving als houthandelaar bij de fa. Gebr. van Hoeken te Leiden. De heer van Hoeken, thans enig beherend ven noot, die tevens oprichter en mede firmant is van de Nat. Hout Import Mij., bekleedt zeer vele functies in het organisatieleven betreffende het houtbedrijf. In „Mearrust" te War mond zal 18 Maart van 4 tot 5.30 u. een receptie gehouden worden, ter wijl de jubilaris op Zaterdag 19 Maart 's avonds om half acht in de foyer van de Stadsgehoorzaal door zijn personeel zal worden gehuldigd. Bdwelmd. Gistermiddag was de 61-jarige machinist van de Lichtfa brieken J. v. d. N- te Leiden, bezig met het toevoegen van chloorgas aan het circulatiewater! Hierbij barstte de gummislang, en gevolge waarvan v. d. N. een hoeveelheid chloorgas inademde. De man kreeg het be nauwd en is door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Van de 103 woningen aan de Julianastraat van „Ons Belang", die in aanbouw zijn, zijn er zes bijna klaar. BIOSCOPEN. De films van deze week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt ge keurd: Casino: „Tarzan in de woestijn", 14 jaar. Lido: „Keizerwals", 18 jaar.. Luxor: „Vertwijfelde liefde", Rex: „Robin Hood", 14 jaar. Trianon: „De rode schoentjes", 18 jaar. Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katho iek Leiden", Jan Lievens- ^traat 2, Leiden, telefoon 22761. Maandag. 14 Maart: 20 uur „Den Burcht" (Jacobazaal), Bijeenkomst Kath. Bond voor het Gezin", Broe der Pius uit Amsterdam, spreekt over „Voorlichting in de puberteitsjaren vrije toegang voor belangstellende volwassenen. Dinsdag, 15 Maart: 20.30 uur pre cies Rectoraat Hooigracht 29. Maan delijkse vergadering Katholieke Jeugdraad. Vrijdag, 18 Maart: 20 uur „In den Vergulden Turk", vergadering Raad van Maatschappelijk Overleg (sociaal economische sectie Ver. „Katholiek Leiden". Aanwinstenlijst der Bibliotheek Godsdienstige ontwikkelingslec- tuur: Burg G P. J. v. d. Missio Cano- nica. Dl I; Adam K. Geloof en liefde Freitag, A H. Ahaus Het Godsrijk; Lagrange N. J. Het evangelie van Jezus Christus Dl. I; idem, idem D1. 2; Noordeloos P. Pastoor Maarten Donk Dl. I; idem, idem Dl 2, Tim mermans A. Bijbel voor ,de jeugd. Het Nieuwe Testament 4. Nederlandse romans: B or de wijk F. Karakter; Borel H. Een droom, Ha- velte S. van Het éne talent; Mens J. De gouden reael. Engelse romans: Belloc H. Mr. Pe- tre. Jeugdlectuur: Waler L. Zijn laat ste tocht. Tijdschriften: Beatrijs 2e h.j. 1948 De Heraut v. h. H. Hart j.g. 1947, Roeping 2e h.j. 1948; Toeristsn'ram- pioen j.g. II. 1948; Critisch Bulletin 2e 'h.j. 1948. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondajgavond). PLAATSELIJK LICHTE NEERSLAG. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen en later opklaringen. In het Zuidoosten van het land hier en daar ochtendmist. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid ^en West. Bijna nergens nacht vorst. Morgen overdag onge veer i" zelfde temperatuur |als vandaag. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Zondagsdienst A.s Zondags zal de Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden worden waargenomen door dr Van Boekei, de Graaf, Kors, Pos tel en Veldhuyzen. Dienst der apotheken De avond nacht- èn Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Maart 13 uur tot Zaterdag 19 Maart 8 uur waargenomen door de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel 20406 en de Zuider-Aootheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oe^stgess- ter Apotheek Raadhuispark 8, Tel. 26274. BURGERLIJKE STAND Geboren: Zenitha Maria d. van W. G. Aldershoff en M. Parmentier; Ma- thilde d. van A. C. S. van Soest en R. Rehmann; Marianne d. van J. G. P. J. Duivesteijn en M. van der Reij- den; Louise d. van L. van Hecks en C. Massaar; Margaretha Frcderika d. van J. de Winter en A. de Mooij Petrus Jacobus Johannes z. van G. M. van der Poel en C. G. J. Ver steeg; Hendrik Willem z. van P. Kop en A. Schuchhard; Leentje d. van M. de Mol en W. de Mol; Anna Ma ria Confirmaya d. van N. C. Hoge- nes en I. M. van Diest; WilheJmina Theodora Hendrina d. van H. T. Sluiter en A. T. Vink; Hans z. van A. H. van der Horst en J. P. Kriek. Overleden: M. J. Mic'd-rnach wed. van P. Nieuwenhuis, 57 j. ALPHEN AAN DEN RIJN 55 jaar .getrouwd. Het echtpaar Jacobus de Groot en Jannetje Els- wijk herdacht de dag, dat het voor 55 jaar in de echt werd verbonden. De bruidegom, die vandaag juist 77 jaar is geworden is geruime tijd werkzaam geweest als „houtwurm" bij de firma Spreij in wijk Hoorn. Beide echtelieden genieten nog een vrij behoorlijke gezondheid. Uit dit huwe.ijk werden 11 kinderen gebo ren 42 kleinkinderen en 7 achter- klein-kinderen. Stille Omgang. In de Vrijdag avond gehouden, druk bezochte ver gadering van het Gezelschap van de Stil e Omgang sprak mevr. M. T. Vornehmvan Leer te Maastricht over haar bekering uit het Jodendom tot het Christendom. In 1892 is ze te Amsterdam geboren uit vrome streng- Joodse ouders. Reeds op jeugdige leeftijd had haar innerlijke strijd om het evenwicht op geestelijk gebied ingezet. V/eldra zag zij heel veel te genstrijdigheden in het Joodse ge loof, ten opzichte van de werkelijk heid waarin het mensdom leefde. Het gemis van een centraal gezag onder scheidde zij spoedig en de toen in getreden vertwijfeling leidde ertoe, dat zij op ongeveer 28-jarige leeftijd de Joodse godsdienst vaarwel zei en als jong meisje, zoekende naar de ware godsdienst de wereld introk, in Frankfort op een kantoor kwam, en tenslotte bij het uitbreken van de oorlog 1914 als verp'esgsier van het Roode Kruis de leegte van haar doelloos geestelijk leven trachtte te vuT'en. Zij vond echter de kracht niet om alle ellende te verdragen, de lij denden te troosten en te wijzen op iets bovennatuurlijks, waarvoor de mens tenslotte hier op aarde leefde en het lijden zin kreeg. Zij bezat zelf het ware geloof niet. Zij heeft ai'es beproefd en overal en in a'le syste men gezocht naar iets wat zij miste en waarvan zij het bestaan aanvoelde. Haa~ leerschool in de dwaling heeft zij bitter moeten betalen, maar daar om te meer kon zij nu verklaren, dat zij alleen in het katho"icisme, met de eucharistie als middelpunt, de ware rust heeft kunnen vinden voor haar ziel en de kracht om te geloven. Na heel veel contact met het harde leven en met personen van allerlei richting en politiek, door een tijdperk van re- vo'utie, gevangenschap en ter dood veroordeling", kwam zij tenslotte op het punt in haar leven, dat zij van God de genade kreeg om te 'vinden wat zij een belangrijk deel van haar leven had gezocht. Mevr. Vornehm van Leer toonde met haar bekerings- beschrijvipg aan de onschatbare waar de van het bezit van de ware gods dienst en wekte allen op hieraan trouw te blijven. De voorz. van het gezelschap, de heer H. P. Jollie, dank te de sp. eekster voor haar medede lingen en vroeg a'ler gebed voor de bekering van heel Israël. Vervolgens werd de zakelijke agen da afgewerkt De Alphense Stille Om gang gaat Zondag 27 Maart ter bede voort naar Amsterdam, per autobus. Te 10.45 uur is er een kort Lof in de parochiekerk. De bussen vertrekken te 11.30 uur vanaf het Toussaintplein dus niet vanaf het Kerkplein, zoals voorheen gebruikelijk was. Boekjes der gezangen en gebeden zijn ver krijgbaar bij de secretaris, de heer A. W. G. van Leeuwen, OranjesA-*aat 45. De kaarien ad 3.kunnen Zater dag 19 Maart van 3.30 tot 5 uur wor den afgehaald in de Sint-Josephzaal, Zondag 13 Maart na de H. Mis van half negen en elf uur, eveneens in de zaal en daarna, voor zover nog verkrijgbaar, bij de secretaris thuis en bij de heer A. Breukel, Raadhuis straat 281. De Omgang begint bij da Kalverstraat, waar een brandend lantaarntje het punt zal aangeven. De H. Mis wordt opgedragen in dl Papegaai-kerk in de Kalverstraat t« 2.15 uur. De Alphense Schola Canto- rum o. L v. dom Winninghoff zal de gezangen zingen. De a'gemene inten tie luidt: „Dat God allen, die te lij den hebben om Christus, met zijn ge nade moge zegenen". AARLANDERVEEN Sociale avond K. A. B. Een „so ciale avond" van ds K.A. B. werd in gezet met een plechtig Lof, waarna een bijeenkomst in de zaal met als spreker rector Kraakman. Voorzitter M. Hijman opende met gebed, heette allen welkom, bijzonder de Geestelijk Adviseur ei. Rector Kraakman. De spreker zette duidelijk uiteen, ook met enkele juiste voorbeelden, dat men niet a leen in de kerk, maar ook daarbuiten in het dagelijks leven, een groot en voorbeeldig Christen moet zijn. De rede werd door allen met grote aandacht gevolgd; jammer dat de opkomst maar matig was. De voorz., de heer M. Hijman, sprak het openings- en dankwoord. BOSKOOP BOSKOOP ONTVANGT ZIJN NIEUWE HERDER. Met hoeveel weemoed Donderdag avond afscheid werd genomen van pastoor Ouwendijk, met evenveel lief de werd de nieuwe herder, de zeer- eerw. heer J. C. de Moei, een dag la ter ingehaald. Om even 7 uur arri veerde zijneerw. voor het kerkplein, hetwelk hij tussen een haag van wel pen en gidsen overstak naar zijn nieu we parochiekerk. In het kerkportaal werd hij ontvangen door hef voltallig kerkbestuur, waarna de pastoor tus sen aan weerszijden van het mid denpad opgestelde bruidjes naar het altaar schreed, terwijl de talrijke aanwezige gelovigen een welkomst lied zongen. Kapelaan de Jonge sprak namens de parochie een kort welkomstwoord op de tekst: „Gij zijt mijn Herder, mij kan niet gebeuren". Hierna volg de een kort Lof, gecelebreerd door de nieuwe pastoor. A.s. Zondag vóór het Lof van 7 uur zal de plechtige installatie geschieden door deken J. F. A. Bots van Gouda. Gemeenteraadsverkiezingen. De verkiezing van de gemeenteraad zal, ingevolge de bepaling van B. en W„ v/orden gehouden op 15 Juni e.k. Geboren: Gijsbert Jan z. v. J. C. Versteeg en T. Vermeulen; Jo hannes Jozef z. v. F. J. M. Roden burg en W. Binken. Ondertrouwd: Willem v. d. Kooij 43 jr en Anna Nesltje Nohr 42 jr. Getrouwd: Gijsbertus Groenestein 25 jr en Adriana Clasina van v. Vos kuilen 22 jr. Overleden: Arie v. Wijngaarden 41 jr; Leendert Adriaan van der Harst 75 jr. KOUDEKERK Woningbouwvereniging. Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. van Leeuwen en PL Verburg her kozen, a'smede de heer H. van Driel als lid van de Raad van Commissa rissen van Toezicht.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2