S)e &2idóe(Boi44a/nt Canada stelt voor Schakel de commissie in Overeenstemming over Atlantisch Pact Idee der Ronde Tafelconferentie toegejuicht Benelux-conferentie vordert goed ZATERDAG 12 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11641 Directeur: O. AL VAN HAMERSVBLD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" OVEREENSTEMMING OVER HET ATLANTISCH PACT Bur. Papengracht 32, TeleL 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p.4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Teleioontjes 11.50 LICHT EN SCHADUW Ï"\E WERELD is niet volmaakt. Wij weten dat wel, maar wij hou den er onvolaoende rekening mee en daarom valt het ons teJcens tegen, wannneer wij ervaren, dat de wereld inderdaad niet volmaakt is. Daar proberen wij nu reeds we kenlang om ae v eiiigneiasraad en de leiders van de Repuonek te overtui gen van de juistheid van ons stand punt en nog willen zij zich niet la ten overreden om ons gelijk te geven. Iedereen voelt best, waar de schoen wringt. De Republikeinen willen niet onuerhandelen, terwijl een Neder lands leger op hun grondgebied staat. Vandaar hun eis, aat zij eerst als fei telijke bestuurders te Djokja moeten worden hersteld. Maar dit is nu juist iets, wat Ne derland niet kan aanvaarden. Neder land is nog altijd de wettelijke sou- verem over Indonesië er- heeft daar door de verantwoordelijkheid voor de orue en rust in het grote en rijke land aan de evenaar. Het wil er geen Birma van maken. Stond Nederland gelijk met een vreemde en buitenlandse mogend heid, die wederrechtelijk het grond gebied van een andere souvereine si^iat was oinnengevallen, dan had de Republiek groot gelijk gehad. Dan was er maar één uitweg geweest: eerst de aanvaller er uit! Maar zó slaan de zaken niet. Het is te betreuren, dat een lichaam als de Veiligheidsraad niet meer begrip heeft voor de juridisch juiste ver houding, waarin Nederland staat tot de Republiek, en dat de Veiligheids raad, door de Republiek feitelijk te behandelen als een souvereine staat, voet geeft aan de aspiraties van Djokja, die ree Is van den beginne al in die richting gingen. Wij kunnen dat betreuren maar wij -ctaan nu eenmaal vooi het feit, dat het buitenland zich niet "bekom- imrt om onze inzichten, hoe hecht ook gefundeerd. Is het daar tegen over juist, om een soepele houding acj te nemen? Wij geloven, dat wij ons soepel genoeg gedragen hebben en dat' wij reeds teveel toegegeven hebben. Gelukkig is het niet juist gebleken dat de Nederlandse regering de repu blikeinse leiders zou toestaan naar Djokja terug te keren. Dr. van Royen heeft het Donderdag in de Veilig heidsraad duidelijk gezegd, dat Ne derland daartoe niet bereid was. La ten wil hopen, dat de Veiligheidsraad altna'v zoveel realiteitsbesef beeft bij gebrek aan juridisch inzicht dat 1 i? door zijn rouding de republi keinse heren niet verder over het pas ld tilt. JLIOEWEL de wereldhistorie telkens tegenvallers laat zien, zijn er ook wei eens lichtzijden te bespeuren. Sommige omwikkelingen doen ons het ergste vrezen, maar andere ge ven ons weer hoopvolle perspecut- en. is de gang van zaken rondom In donesië onbevredigend, geheel' an ders is die rondom ue Hene.ux. Gedurende de laatste dagen van deze week is in Den Haag een zeer belangrijke conferentie gehouden van ministers en deskundigen uit de drie Benelux-landen, een conferentie, welke zich bezig hield met de oplos sing van concrete moeilijkheden Met deze conferentie is de Benelux in een nieuwe fase getreden, nl. de practi- sche verwerkelijking van het eind doel: de economische unie. Tot nu toe hebben wij'van de Be ne -ux nog weinig gemerkt, omdat datgene wat tot nu toe verwezenlijkt werd tamelijk wel buiten de door snee burger omgaat. Er is op het ogenblik nog slechts een tarietge- meenschap; dat wil zegen, dat de hoogte van de invoerrechten "voor alle drie de landen gelijk is. In het onderlinge verkeer zijn de invoer rechten afgeschaft. Vervolgens zijn wij hard bezig om de binnenlandse accijnzen een elkaar te passen. De „gewone man" begint pas iets van de Benelux-gedachte te merken als het einddoel is bereikt de streefdatum is 1 Jan. 1950 wafi- neer de volledige economische een heid is doorgevoerd. Dan zullen wij in het gehele gebied van Nederland, België en Luxemburg kunnen kopen en verkopen zoals wij willen tegen nagenoeg dezefde prijzen als in de eigen omgeving. De voordelen van zulk een economische verruiming van onze grenzen openen uitstekende perspectieven; al zal men niet blind mogen zijn voor de nadelen. Maar tegenover de nadelen zoals bijv. grotere concurrentie van gunstiger gelegen industrieën staan zo vele voordelen, dat de economische hori zont. alweer wat lichter begint te worden. Vooreerst staat een groter gebied met- een groter aantal inwoners in zijn contracten altijd gunstiger te genover het buitenland aan een klei ner gebied, hetgeen zonder meer dui delijk is. Maar vervolgens zijn in het ver grote binnenland ook meer moge lijkheden van afzet van producten, van arbeidsverdeling (waardoor goed kop^re productie), van grondstoffen- aankoop enz. Tenslotte mogen wij er ook op wij zen r'at een groter gebied minder gecoelig is voor conjunctuurschom melingen dan een klein land. Kort om: de mogelijkheden zijn in Bene- lux-verband veel groter dan zij zijn, indien de drie partners op zichzelf gouden blijven staan. Natuurlijk zijn er nog moeilijkhe- der, vooral technische, genoeg om op te lossen. Men denke slechts aan de zes sub-commissies, die de vol gende onderwerpen hadden te bestu deren: 1. overheidssubsidies; 2. dis- trbutie; 3. coördinatie van investe ringen; 4. sociale vraagstukken; 5. agrarische vraagstukken; 6. fiscale en monetaire problemen. De laatste problemen zijn de moelijkste. doch onoverwinnelijk kunnen zij niet zijn. Kath Jeugdbeweging protesteert tegen Butlinkamp te Zandvoort TELEGRAM AAN DE MINISTERS IN t VELD EN RUTTEN. In verband met de plannen tot op richting van een Butlinkamp te Zand voort heeft het Bestuur van de Ka tholieke Jeugdbeweging het volgende protesttelegram gezonden aan de Mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting, Mr. J. in 't Veld en aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. F. J. Th. Rutten: „Bestuur Katholieke Jeugdbe weging, vertegenwoordigend ruim honderdduizend Katholieke jon gens, leiders en leidsters, spreekt zijn ernstige teleurstelling uit over voorlopige goedkeuring plannen Butlinkamp Zandvoort; acht dit kamp groot gevaar voor persoonlijkheidsvorming; ver zoekt volledige steun van gezins- vacantieplan, gezins'.arieven voor spoor- en tramwegen, va- cantiespreiding''. Het telegram was getekend door H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, voorzitter; Mr. L. Minderop, Pen ningmeester en A. J. L. Verhoeven, hoofdaalmoezenier. Gelijksoortige te legrammen werden verzonden door de Kajottersb< wëging en de Katho lieke Jeugdraad. DE EERSTE SNEEUW IN 30 JAAR Een laag sneeuw beeft aan de haven van de Zuid-Italiaanse haven stad Bari een ongewone rust en hel derheid verleend. Het was de eer ste sneeuwval in dit gebied sedert 30 jaar en de zwaarse van de laatste halve eeuw. De luidruchtige eige naars van de watertaxies werden door deze halve meter koude watten en de begeleidende vorst hun huizen binnengejaagd. Opbouw Kalhoiieke Universileit DE MEDISCHE FACULTEIT. Tenejnde een onjuiste berichtge ving te voorkomen, wordt ons thans uit de meest betrouwbare bron me degedeeld, dat de architecten ir. J. A. van der Laan te Leiden en de Irs. J. G. Deur en C. Pouderoyen te Nijme gen, in overleg met Prof. Ir. J Gran- pé Molière een situeringsplan heb ben ontworpen, waar de Katholieke Universiteit en al wat daar bij be hoort in het plan van de wederop bouw en de uitbreiding van Nijme gen hun plaats zullen vinden. Dit plan wordt door deze architecten in overleg met de Stedebouwkundige Dienst der Gemeente Nijmegen ver der uitgewerkt. Daarnaast is aan de architect Ir. J. van der Laan de op dracht verstrekt een voorlopig plan te ontwerpen voor het gebouwen complex ten behoeve van het land goed Heyendaal, hetwelk voor dit doel onlangs door de Sint Radboud- stichting is aangekocht. NOG VERSCHILLENDE JAREN LUCHTBRUG? Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Wiesbaden heeft volgens het Duitse persbureau D.P.D. te kennen gegeven, dat het voornemens is personeel en materiaal uit de Verenigde Staten te doen ko men om een voortzetting van de luchtbrug gedurende verschillende jaren mogelijk te maken. Publicatie volgt later ftJA EEN vergadering te Washington van de afgevaardigden van de acht Pact-landen heeft de Belgische ambassadeur, baron Silvercruys ver klaard, dat de onderhandelaars het eens zijn geworden over de overge bleven punten van het AtlantischePact en de tekst uitgewerkt hebben. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken zeide, dat de ondertekening de eerste week van April te Washington plaats zal vinden UITSTEL PUBLICATIE VER TRAAGT ONDERTEKENING NIET De bekendmaking van het Noord- Atlantische Pact zal waarschijnlijk tot het einde van de volgende week worden uitgesteld, aldus wordt te Londen vernomen. Men had verwacht, dat de tekst Dinsdag a.s. zou worden gepubli ceerd. Geloofd wordt, dat dit uitstel een STREVEN GERICHT OP EEN COMPROMIS DE VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteravond de debatten over de Indo nesische kwestie hervat. Als een der laatste sprekers deed de Cana dese afgevaardigde McNaughton net voorstel, dat de commissie der V.N. behulpzaam zou zijn bij het bereiken van een overeenstemming tussen partijen betreffende het tijdstip waarop en de omstandigheden waaronder de voorgestelde conferentie in Den Haag zou kunnen worden gehouden. De zitting werd gekenmerkt door een aanzienlijk minder vijandige toon jegens Nederland. Men had de indruk, dat geen verdere scherpe re solutie, waarin Nederland veroordeeld wordt, te verwachten is. Vrijwel alle redevoeringen gingen in de richting van een compromis. is bereikt over de wijze waarop dit Nederlandse voorstel zal worden uit gevoerd. De raad zal daarom alles in het werk moeten stellen om deze di recte onderhandelingen te stimuleren en de hinderpalen uit de weg te rui men, welke thans nog bestaan voor Geduld en soepelheid De eerste spreker was sir Benegal Ramau Rau van India, die zeide, dat de Nederlanders hun oprechtheid in zake hun nieuwe aanbod moesten bewijzen door samen te werken met de Veiligheidsraad en althans het eerste essentiële preliminaire punt uit te voeren. De tweede spreker was Jean Nisot (België), die de houding -van de raad in de Indonesische kwestie ver geleek met zijn houding in de kwes ties betreffende Palestina en Kasj mir. In het geval van Palestina werd het uiteindelijk succes verkregen door het geduld en de volharding van de bemiddelaar, ondanks de weigering van Israël om de resolutie van de raad uit te voeren of de waar nemers van de Verenigde Naties toe te laten. Dit is niet bedoeld als critiek, al dus Jean Nisot, maar als een duide lijk bewijs, dat geen resultaat is te bereiken zonder geduld en soepel heid. De Nederlanders hebben zelf hun bereidheid getoond om de Indo nesische volken onafhankelijkheid te verlenen en wel bijna onmiddellijk. Voor de overdracht van de souve- reiniteit moet een representatieve regering worden gevormd en vrije verkiezingen worden gehouden on der toezicht van de V. N. Hoe zou onder deze omstandigheden de wil van de bevolking niet voldoende tot zijn recht komen? Het is te begrijpen dat de republi keinse leiders contact willen hebben met hun landgenoten, maar is Djok ja hiervoor de enige geschikte plaats op geheel Java? Kan geen andere plaats worden aangewezen als voor lopige zetel van de republikeinse re gering en moet het herstel van die regering vóór of na de Ronde Tafel conferentie plaats hebben? De Canadese afgevaardigde, Mc Naughton, noemde het Nederlandse voorstel tot het houden van een Ron de Tafelconferentie een voorstel, dat de raad diende toe te juichen, op voorwaarde, dat alle partijen er mede zouden instemmen. Het doel ;an deze conferentie is door de re publiek geaccepteerd. Het is te be> deelnemen van de republiek. Uit de verklaringen van dr. v. Royen en de heer Palar zou ik moeten com.ude- ren, dat er steeds een mogelijkheid bestaat, dat de partijen een overeen komst bereiken. Het zou daarom wenselijk zijn een beroep te doen op de diensten van de commissie der V. N. Zij zou behulp zaam moeten zijn bij het bereiken van een overeenstemming tussen partijen betref en de het tijdstip waar op en de omstandigheden waaronder de voorgestelde conferentie in Den Haag zou kunnen worden gehouden. Om deze gedachten te verwezen lijken zou ik een nieuwe resolutie in deze geest in overweging willen ge ven.' Na een korte verklaring van de Chinese afgevaardigde, Tsjiang, die eveneens aandrong op een onder steuning door de Raad van het Ne derlandse voorstel tot het houden van een Ronde Tafelconferentie, on der voorwaarde, dat een deelnemen van alle partijen verzekerd was, werd de zitting verdaagd tot Maandag. Preltige sfeer van samenwerking De Benelux-conferentie te Den Haag verloopt in een sfeer van pret tige samenwerking. De gedelegeerden hadden druk werk, vooral in de di verse commissies. Gistermorgen werden de voorlopi ge verslagen en conclusies der com missies aan de ministers ter hand ge steld. Om half twaalf werd de twee de plenaire zitting gehouden, welke meer tijd in beslag nam, dan aanvan kelijk werd verwacht. Tijdens deze zitting werden de voorlopige verslagen besproken. Naar wij vernemen zou er in grote lijnen overeenstemming zijn bereikt. De verslagen zijn Jaarna weer in de corn- missies behandeld voor het aanbren gen van de wijzigingen, welke in de plenaire zitting werden aangegeven. Hedenmiddag, zou de derde ple naire zitting worden gehouden, waar mee naar alle waarschijnlijkheid deze Benelux-conferentie zal worden be sloten. BENELUX-MINISTERS NAAR LONDEN. Zondag zullen enige ministers, die op het ogenblik in Den Haag bespre kingen voeren over de Benelux, naar Londen vliegen. Het zijn de ministers Spaak, Eyskes. de Gruber (allen uit Bplgië). Dupong, Beek (Luxemburg) treuren dat nog geen overeenkomst houden. DOODGRAVERSSTAKIN TE NEW YORK GEëlNDlGD De doodgraversstaking te New York, die acht weken heeft geduurd, is geëindigd. De stakers zijn aan het werk gegaan op de door kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, aangeboden voorwaarden, die een verhoging van het basisloon in- en de Nederlandse ministers Stikker, Lieftinck en Schokking. De ministers gaan naar Londen, ter bijwoning op a.s. Maandag van de vergadering van de consultatieve raad der Westerse Unie. RADIO IN DE BLOEMENVAAS Een keramische fabriek in Wur temberg is een geheel nieuwe weg ingeslagen bij de verzorging van het uiterlijk van radiotoestellen. De ap paraten worden zodanig geconstru eerd, dat zij in speciaal vervaardig de vazen van verschilend model kun nen worden ingebouwd. Het geluid schijnt bovendien beter beter le zijn dan bij houten radiokasten. Een ra diotechnicus bezig met het inbouwen gevolg is van de wens der Franse regering om de tekst ten volle te be studeren op de komende kabinets zitting. Het uitstel zal geen vertraging veroorzaken voor de ondertekening, die op 4 April is vastgesteld. DE DEELNEMING VAN ITALIë De Italiaanse minister-president, Alcide de Gasperi, heeft Vrijdagavond voor het parlement verklaard, dat 't kabinet zich eenstemmig had uitge sproken voor aansluiting bij het At lantisch Pact. De Gasperi zeide, dat het Pact geen verplichting tot automatisch ingrijpen ingeval van agressie in houdt, „óm de eenvoudige reden, dat de deelnemende landen parlementai re staten zijn en het bijgevolg de onderscheidene parlementen zijn, die in laatste instantie beslissingen moe- en nemen". De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft gisteravond met 211 tegen 165 stemmen, bij 6 onthou dingen, een motie van Pietro Nenni verworpen, waarin werd verzocht, dat volledige bijzonderheden over het Atlantisch Pact aan de Kamer commissie voor buitenlandse zaken zouden worden verstrekt alvorens het Pact in het parlement wordt be sproken. Het verwerpen van deze motie be tekent een overwinning voor de re gering. De socialistische partij van Nenni werkt samen met de commu nisten. Dreigende Joodse troepenbeweging BRITS GARNIZOEN TE AKABA VERSTERKT. Engeland heeft besloten het Britse garnizoen in de Transjordaanse ha venplaats Akaba te versterken, zo verneemt Reuter uit gewoonlijk be trouwbare bron. De versterkingen zullen in de on middellijke toekomst worden over gebracht uit de Egyptische Kanaal- zóne. De Britse minister van staat Mc Neil heeft Vrijdagochend in het La gerhuis verklaard; „De Britse rege ring heeft van de Trans jordaanse autoriteiten verslagen ontvangen over aanzienlijke Joodse troepenbewegin gen in de richting van de Golf van Akaba. De TransjonJaanse regering deelt bovendien mede, dat Joodse troepen verscheidene mijlen op Transjordaans grondgebied zijn doorgedrongen, een politiepost hebben aangevallen en zich daarna hebben teruggetrokken." GENERAAL GIRAUD OVERLEDEN. De Franse generaal Henri Giraud is gisteren op 70-jarige leeftijd over leden. Hij was een veteraan van twee wereldoorlogen, is tweemaal in Duit se krijgsgevangenschap geraakt en daaruit beide malen ontsnapt. In 1939 en 1940 was hij de commandant van de troepen in de Maginot-linie. Toen hij voor de tweede maal uit Duitse handen was ontsnapt, stak hij met een duikboot over naar Noord-Afrika, waar hij de leiding op zich nam van de Franse troepen die tezamen met de geallieerden streden. In 1943 volgde hij admiraal Darlan óp als Hoge com missaris voor Frans Noord-Afrika. Hij was de grote tegenspeler van gene raal De Gaulle. OPNIEUW VIJFTIG PREDIKANTEN IN BULGARIJE GEARRESTEERD. Nadat enkele dagen geleden in So fia het vonnis geveld is over de 15 predikanten wegens z.g. spionnage en aeviezensmokkel, zijn opnieuw 50 predikanten gevangen genomen. Men verwacht, dat ook deze vijftig Protestantse geestelijken binnenkort Deken A. H. M. J. Homulle Maandag viert de hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle, pastoor der parochie van O.L. Vr. Hemelvaart en H. Joseph en deken van Leiden zijn zeventigste verjaardag. Wij bieden de Jubilaris onze harte lijke gelukwensen aan, waarin ligt opgesloten de hoop, dat de Deken nog vele'jaren moge gespaard blij ven voor zijn parochie en het deke naat Leiden. De jaren blijken geen invloed te hebben gehad op zijn actieve belang stelling voor het kerkelijk en maat schappelijk leven, op de toewijding en de, hem typerende, accuratesse, waarmede hij zijn vele werk ver richt, en ook niet op de zin voor de studie, waaraan hij als docent aan het seminarie „Hageveld" zijn jonge priesterjaren bijzonder heeft gewijd. Wie deken Homulle kent, heeft hoogachting en respect voor zijn per soonlijkheid, waarin waarheid en op rechtheid onder alle omstandigheden domineren. Nooit behoeft men te vrezen, dat deken Homulle niet zal zeggen, waar het op staat Daarom ook wordt zijn oordeel en zijn ad vies door clerus en leken steeds zeer gewaardeerd. Gaarne willen wij ook bij deze ge legenheid aan deken Homulle onze oprechte dank betuigen voor de be langstelling, die hij steeds toont voor onze gewestelijke pers. In de geest zijner parochianen, van de katholieken en ook vele niet- katholieken in stad en dekenaat Leiden aan deken Homulle een har telijk gemeend: ad muitos annos! Nog vele jaren! Maandag om 7 uur draagt, de hoog eerw Deken een gezongen H. Mis od; van 11.30 tot 12.30 is er gelegenheid om te feliciteren. van een toestel in een „Rondo-vaas" zullen terechtstaan. NED VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haa/ leedwézen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 18 Febr.: Marechaus see 2e kl. M. S. M. van der Lin den, afkomstig uit Hagestein (Z.H.). Gesneuveld 19 Februari: sold, le kl. R. H. van Daal, afkomstig uit Amsterdam-Z. Sold. J. W. Hofstede, afkom stig uit Wijhe. Sold, le kl. N. Kok, afkomstig uit Bovenkarspel. Sold, le kl. J. A. de Kuijer, af komstig uit IJsselstein. Gesneuveld 25 Februari: Serg. G. W. Jansen, afkomstig uit Zut- phen. Gesneuveld 27 Februari 2e Lt. A. W. H. van Birgelen, afkom stig uit Echt (L.). Serg. A. W. Bremmers, afkom stig uit Beverwijk. Gesneuveld 28 Februari: Sold, le kl. J. J. C. Döbken, afkomstig uit Dorrecht. Kon. Ned.-Indonesche leger: Gesneuveld 21 Febr.: Soend. sold. 2e kl. inf. Karsidi, afkom stig uit Indonesië. Amb. sold. 2e kl. inf. T. Laoe, afkomstig uit Indonesië. Amb. korp. inf. B. Mahulette, afkomstig uit Indonesië. Amb. serg. maj. instr. J. Ma- spaitellar,afkomstig uit Indo nesië. Amb. sold, le kl. inf. S. Molle, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 24 Febr.: Soend. sold. 2e kl. Genie Dana, afkom stig uit Indonesië. Gesneuveld 25 Februari: Jav. sold, le kl. Sanardja, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 26 Febr.: Jav. sold. 2e kl. Sohoeri, afkomstig uit In donesië. Een fco-Vieltjt... De mens moet niet geloven, dat hij de dieren en ook niet dat hij ac engelen gelijk is. Hij moet ook niet beide dingen ontkennen, maar hij moet ze beide kennen. Pascal

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1