De Stille Omgang maakt van de nacht een dag Boskoop neemt afscheid van pastoor Ouwendijk Gemeenteraad van Zevenhoven VRIJDAG 11 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Rozenkrans van mannen door de stegen van Amsterdam Wat is er gebeurd? In <Ie komende 3 Zaterdagen van de maand Maart zullen de mannen en jongemannen van de Duin- Rijn- en Veenstreek we derom optrekken naar de al oude stad aan den Amstel om daar een stille bedetocht te igaan verrichten. Sen oproep om in groten ge tale daaraan deel te nemen kan niet beter gedaan worden dan door de „Leidse Courant" die in zo talrijke katholieke ge zinnen in Duin- Rijn en Veen- streek verschijnt, en, altijd be reid werd gevonden haar kolom men voor dit mooie doel be schikbaar te stellen. Dit artikel moogt ge gerust beschouwen als een dringende oproep om in de ze rumoerige en enerverende tijd li aan te sluiten bij die grote groep van bijna honderddui zend mannen uit alle streken van Nederland, om Christus, middelpunt en hart van de gan se Schepping, een centrale hul de te brengen, om het grote wonder aldaar in het jaar 1345 gewrocht, opnieuw te gaan ver eren. Het hoofdbestuur van het Ge nootschap van de Stille Omgang te Amsterdam heeft van de dag harer oprichting af voorgehouden: de Stille Omgang, is en blijve een stille be detocht Wij mannen wij zijn van huis uit geen grote proeessiegangers, maar die ene nacht in de loop der maand Maart, die ene nacht van het gehele jaar, die is van ons, en die blijven wij in ere houden. En dit jaar is er wel een bijzondere reden om aan die bedetocht deel te nemen, omdat we daar gezamenlijk gaan bidden voor allen, die om den ge- love vervolging en verbanning moe ten ondergaan, en voor onze jongens in Indonesië, dat zij behouden weder in ons midden mogen terugkeren. Zij hebben recht op ons gebed, want zij drag en de offervaardigheid van een kleine groep uit Haarlem, een paar jaar tevoren, wie, terwijl ze op weg waren naar de Amstelstad 4e sneeuw vlokken om de oren vlogen. Ze kwa men bij het Begijnhof aan, als sneeuwmannen, geheel in het wit gehuld! En nu na dertig jaren mogen wij wel dank brengen aan God. Het klei ne groepje van het jaar 1918 is ge groeid tot een groep, van 500 man nen. Wat wisten we, ervan? Hoe was het gesteld met onze ken nis omtrent het grote Sacraments- wonder, wat geschied was medio Maart van het jaar 1345 te Amstel- redam? Eerlijk moet ik bekennen; onze kennis daarvan was miniem. Wjj maakten de tocht langs de al oude processieweg, zoals deze was opgetekend door een Amsterdamse dame en thans nog bewaard» wordt in het Begijnhof-archief. Wij baden op de Dam voor Koningin en Vader land, op de Langobrug voor de Zee varenden en die op zee waren om gekomen en die tocht zou eindigen bij de Wijde en Engekapelstesg bij de winkel van Gerzon waar eenmaal het wonder plaats had, waar de H. Hostie was gevonden te midden dei- vlammen van een haardvuur, en waai- later een kapel was gebouwd, Met deze geringe kennis gingen wij, en gaan heden nog zeer velen de Stille Omgang houden. Velen vragen zich af, is dit wonder wel geschied? Personen uit die eeuwen zijn niet meer in leven! De beschrijving uit de historie, de bron nen onzer kennis van de vergane eeuwen zijn in dit opzicht zo rijke lijk toegevloeid, dat er bewijzen te over zijn om de waarheid van het wonder te kunnen staven. Nu de halve wereld gekerkerd is of in boeien geslagen, gedeporteerd wordt naar de ijsvlakten van Sibe rië, mogen we rekenen op een massale opkomst voor de bedetocht naar Amsterdam. Het kan zijn nut hebben voor de nieuwelingen enkele - historische bewijzen voor- die vervullen daar een pl'cht. met al-oude devotie in het hart te releve- lecn voor het vaderland, maar een ren_ •werk van beschaving, orde en rust.. Een offer van tijd en nachtrust Aan de Stille Omgang is naar de mensen gesproken weinig aantrek kelijks. Het is een offer van tijd en nachtrust, van geldelijke onkosten en lichamelijke inspanning en ge schiedt op de uren dat het nachtle ven in deze wereldstad schijnt uit gestorven. En wanneer het leven in de straten weer ontwaakt, zijn de ommmegangers reeds in treinen of bussen op weg naar hun haardste den. In dit verband zou ik willen op merken, dat. er aan die organisatie geweldig veel is ten goede gekomen, in verhouding tot de jaren van het beginstadium. Een groepje uit de Veenstreek, nog in geen organisatieverband, trok ■bij het einde van de eerste wereld oorlog dus een dertig jaar geleden, voor het eerst op naar de H. Stede. Op een laat avonduur gingen wij met een flinke groeo uit de Bollen streek door de Amsterdamse poort te Haarlem, lopende naar de Mira kelstad, waar na het houden van de 'omgang, gekerkt werd in het stille en devote Begijnhof of in de mooie St. Cathariria oo de Singel. Bij het binnentreden van deze tempel was de kerk reeds zo vol, dat er voor on ze groep alleen nog maar Dlaats was in de looopaden .maar wat gaf dat, het was to-h een mooie bekroning na zo'n nachtelijke tocht.. Sneeuwmannetjes Wij werden aangespoord aan die omgang deel te nemen door het ge- Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9 00 Nieuws. 10.00 Klein, klein kleuter tje! 10.15 Muziek houdt fit! 11.00 „De Zonnebloem". 11.45 Schoolradio. 12.15 Pianorecital. 12.30 Land- en tuin- bouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13130 Amerikaanse orkesten. 14.20 Engelse les. 14.40 De contrabas als concerte rend instrument. 15.00 Gr.pl. 15.10 Naar het wonderland der mufciek. 15.30 Promenade Orkest. 16.00 De Vliegende Hollander. 16.30 De schoon beid van het Gregoriaans. 17.00 Wigwam". 18.00 Internationale chan sons. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Juist die stilte. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Sacramente v; Wat er gebeurde In een huis aan de Lane, thans Kalversiraat, ligt een man ernstig ziek, een priester moet komen dient hem de laatste H. Sacramenten toe. Voor de priester weggaat waar schuwt hij de verplegende vrouw, in dien de zieke braken mocht» alles zorgvuldig in het vuur te werpen Wat de priester verwacht had, ge beurde ook inderdaad, en de vrouw ierp het braaksel in het vuur. De volgende morgen is het zeer koud, zij gaat haar bed spreiden, daarna begeeft zy zich naar haard, want de vlammen zijn in de nacht gedoofd. De vrouw pookt het op, de smeulende gloed ont vlamt weer en nu ontdekt zij te midden der vlammen een schone witte Hostie. Zonder zich te beden ken steekt ze haar hand in het vuur en grijpt de Hostie, roept nog tweede vrouw die bij haar inwoont legt de H. Hostie op een witte doek in een kist. Een priester wordt gewaarschuwd en deze neemt in al le stilte de H. Hostie naar de kerk. De volgende morgen vindt de vrouw de H. Hostie weer in de kist. Weder waarschuwt zij de priester, en nog eens herhaalt zich dat wonder. Is dit bovenstaande historisch nu wel bewezen? Wat het hoofdfeit be treft ja-. Temidden van de vlammen is de H. Hostie ongedeerd gevonden. Wat betreft het telkens wedervinden door de vrouw in de kist of schrijn, moet ik betwijfelen, al doet het aan de grote waarde van het wonder niets af. Het is en blijft toch altijd een nevenfeit.. In de „Hollandse Be- ka" van 1355 kan men lezen: „die priester ghink tof sijnre syborien, dair hiit in gedaan hadde en de vands njet," maar met deze opmer king is het tot driemaal toe vinden van de H. Hostie in de kist nog niet historisch bewezen. Noch in de beschrijving van Joës a Leydis, noch in het beknont ver haal uit 1555 of het Mirakelboekje van 1568, kan men er iets van lezen, maar uit de bovengenoemde werkjes kan men wel bewijzen, dat de ories- ter kwam, de doek waarop de H. Hostie in de kist gerust had, ging uitwassen, en bij zijn terugkomst de H. Hostie niet meer vond, hoe hij en de vrouw ook zochten, maar des anderen daags vond de vrouw het H. Sacrament liggend op een kussen in de kist. Hilgarschberg de troubadour en tijdgenoot van het wonder, schreef in zijn prachtig gedicht „van den Amsterdamme": land, Schout. Schepenen en Burge meester der stad Amstelredam, ver mits alles waar is en wij weten dat alles in waarheid geschied is, zooals het boven beschreven en verhaald is, zoo brengen Wij de gemelde mira kelen, waardig om door alle geloovi- gen herdacht te worden, door deze schriften ter kennis van alle Chris- tengeloovige, onder het zegel van Floris van Boeckhorst, Ridder voornoemd, te zamen met het ge- 'oon zegel der stad Amstelredam aan dezen tegenwoordigen (brief) aangehangen." Helaas is dit stuk verloren gegaan. Een gelukkige vondst kan het nog eens aan de dag brengen. Wel is er een bevestiging van het gebeurde ge vonden, geschreven door dc toen malige bisschop van Urecht, de voor treffelijke Jan van Arkel, tot wiens bisdom geheel Holland behoorde. Het stuk luidt in vertaling als volgt: „Ook heeft Joannes, de bisschop' van Utrecht in het jaar 1346 toege staan, dat alle mirakelen, die op ge noemde plaats gebeurd zijn, aan iedereen zonder bezwaar kunnen wordèn bekendgemaakt en voortge zegd." Reeds kort ma het gebeurde werd het huis van de zieke verbouwd en tot kaoel ingericht. In de gevonden stukken uit het archief van de voormalige hofkapelle St. Maria te 's-Gravenhage kan men het vo)°ende lezen: „Dat oo 21 October 1347 die kaoel de H. Stede, oo dien dag door den bisschop van Utrecht is «ewijd. en dat dengene die de H. Mis. of Lof zonen ofwel een offertje schen ken voor l:cht en vers'ermg een af laat verdijen. Dat daar de olaats is waar het H. Samameot in het vuur is Pevonden dat rondom die ka^l •^ds een omgang gemaakt werd." Deze kaoel is na een fe1v,ewo°en bestaan van vi?r pn een halve eeuw ■eggeva^d. Al cte rarrr-n en we der waard' 'dieden der stad heeft zij onter^an. Vol"ens gébruik wed h°t J. Samarrpot in processie d^nr de •treden ^sdremn. po na°r H. ï+ode peKrppht worden om aldaar te vu? ven rusten. Dce orc-^ie moet on de Am- stP"dammef" en on de taVM'-e vreem- •dpiincron een rrrpr,t<;e ÉKorrap'-t hphben, vooral ?-n de vers-er^0 schenen on h°t T.T dp zo°en werd *p"er>. fpnyjji alle klokken der ~d luidden. In 1*78 ":ng de stad. nadat, zii »•*- heel was ïn«psin*"n. r"r de ziide ,n da r>r-'ns van Or«rde n^er. trokken s'n^s d>" t"d de Ka- tboi;p'-en zich ter"" in sehmm en c/vTpiP^jdreri. in sH^te ®in"en icter ^aar de <*strouweo stad het „rondpr en ra vete ia- r-m pn*««*nn^-in 1808 te Véren» "in* r*fp o—"T.ong". Mogen er ve len aan deelnemen. L. KORTEKAAS Zondagochtend om tien uur De K.N.V.B. althans een zijner instanties is op het luminieuze idee gekomen, dat er geen geschikter tijd stip kon zijn voor het organiseren van de jeugdwedstrijd NederlandBelgië dan Zondagochtend a.s. om 10 uur. Geen geschikter terrein dan dat van Haarlem, precies gelegen tussen twee kerkgebouwen, waar op dat ogenblik godsdienstoefeningen worden gehou den aldus de „N. Haarl. Crt. Het t spreekt vanzelf, dat een be langrijk contingent K.N.V.B.'ers deze beslissing met groot misnoegen heeft vernomen. In de K.N.V.B. zijn o.m. alle voetballers uit de vroegerp R.K, federatie opgenomen en waar het de ze leden al op de eerste plaats moet kwetsen dat er een officiële bonds wedstrijd wordt vastgesteld op een voor hen verboden uur, kan het hen uiteraard evenmin onverschillig la- dat de bond daarvoor, zonder ergens rekening mee te houden, een zó ongunstig gelegen terrein heeft aangewezen. Toch heeft de K.N.V.B. zich blijk baar gedrongen gevoeld zichzelf enigszins voor deze vondst te ver ontschuldigen. Hier -volgt een citaat uit zijn Woensdag verstrekte com muniqué: Aanvankelijk zou deze ontmoe ting in het Olympisch Stadion als voorwedstrijd van NederlandBel-, gië worden gehouden, doch de Bel gen hadden hiertegen bezwaren van organisatorische aard, welke op deze wijze zijn ondervangen. In verband met de kerdiensten in de omgeving van het Haarlem- terrei nzal een muzikale opluiste ring achterwege blijven en het pu bliek verzocht worden zich van luide bijvalsbetuigingen te onthou den. De ,.N. Haarl. Crt." tekent bij dit communiqué aan: „Wel, wel, dat is dan toch weer een bijaonüer nobel en sierlijk gebaar van de Goede en Grote Bond eri we stellen ons zo voor, dat er nu eoht geen reden meer zal zyn, zich ont stemd te voelen over de stoornis, wanneer straks bij een Zondagoch- tenddoelpunt in Haarlem de massa haar spontane kreten niet kan be dwingen." Pianowerkjes van Albeniz. 20.20 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Theori^ en Practijk. 22.10 Weekend Serenade. 22.35 Ac tualiteiten 23.00 Nieuws. 23.25 Con certgebouworkest. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgelspel door Johan Jong. 8.50 Frans concert 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 In de continubedrijven. 11.35 Hans Ley- graaf, piano. 12.00 Gram.muz. 12.330 Land- en tuinbouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Als een bonte vogelvlucht. 14.20 Jar- mila Novotna, sopraan. 14.30 Mu ziekkapel van de luchtmacht. 15.00 Gronnegers oet stad en laand. 15.00 Omroep-kamerorkest. 16.10 Komt u binnen. 17.00 U.S.A.-cabaret. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.00 Nieuws 18.15 Populaire liedjes en melodie tjes. 19.45 De wereld gaat bewegen. 20.00 Nieuws. 20.15 Opera-concert door het Omroeporkest. 21.15 De Bonte Ball. 22.00 Stradiva-Sextet. 22-25 Je moet maar pech hebben. 22.40 The Ramblers. 23.00 Nieuws. 23.30 Barcarole. Tsacrament als hem wel dochte Dat hi in eenre busse brochte Die om viel ter zelfder tijt Datmens vijnden niet en mochte Tsacrament, hoe wel men sochte Dus waert hijs voor zijn ogen (quijt. Mer vallet (ingeval) dat ghijt (weder vint Soe en marret langer niet een (twint. Uit de bovengenoemde beschrij vingen van het wonder door Joës a Leydis, getijdenboekje en Mirakel boekje kan men als zekerheid aan nemen, dat zij in hun tijd hebben geraadpleegd een brief of brieven van de Magistraat van Amsterdam en gepubliceerd of -bekendgemaakt op Donderdag in het Octaaf van Paschen d.i. 31 Maart van het jaar 1345. Mededeling van dc burgemee ster van Arasterdam „Wij nu, Floris van Boeckhorst, Ridder, Baljuw van de mogenden Prins, Heer Graaf van Holland, ir den lande van Amstel en in Water- HET NATIONALE GANZEN BORDSPEL. Ontstemming over plaatsen- en lotenverkoop. In verband met het feit, dat de ver koop van plaatsbewijzen voor het Na tionale Ganzenbordspel in het Am sterdamse Stadion en de verkoop van loten voor de daaraan verbonden na tionale loterij alleen verkrijgbaar zijn gesteld bij een groot concern, heeft het bestuur van de Kruideniers Vak centrale een telegram gezonden aan het .uitvoerend comité van het open luchtspel, waarin dit wordt afgekeurd en wordt voorgesteld de mogelijkheid van plaatsen- en lotenverkoop ook open te stellen voor kruideniers. Het comité, belast met de organisa tie van dit openluchtspel zal waar schijnlijk een dezer dagen hierover beraadslagen. EMIGRATIE-CURSUSSEN. Op ..Ons Erf" het boefencentrum in de Steeg worden binnenkort twee emigratiecursussen gehouden, een voor emigranten naar Frankrijk en een voor emigranten naar Canada. Deze cursussen zijn heel belangrijk voor boeren die emigratieplannen hebben of zich gaarne op de hoogte stellen van het leven in deze landen. Deze dagen worden georganiseerd in samenwerking met de emigratie stichting van de Kath. Ned. Boeren- en tuindersbond en staan onder lei ding van enkele deskundigen, die zich door gedegen studie en goede kennis van deze landen en hun verblijf daar, het volk en de mogelijkheden van na bij hebben leren kennen. Beide cursussen zijn voor mannen en vrouwen. Het zijn de laatste cursussen die voorlopig gegeven worden. De studie dagen voor Frankrijk worden gehou den van 1921 Maart die voör Cana da van 2125 Maart. Zo U aan deze dagen wilt deelne men, stuur dan even een berichtje naar „Ons Erf" Parkweg 3, de Steeg. EREPRIJZEN OP DE „FLORIBUNDA". Op de gisteren te Rotterdam ge opende bloemententoonstelling „Fio- ribunda" werden- de volgende ere prijzen toegekend: 1. medaille van H.M. de Koningin: interieur N.V. Hartlieb, Rotterdam. 2. medaille Z. K.H^ Prins Bernhard: anjeliers en fresia's S. M. C. van «Haaveren, Aalsmeer. 3. Vergulde zilveren me daille gemeente Rotterdam: groep afd. Boskoop van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 4. idem: interieur J. Vogel, Vlaardin- gen. 5. Zilveren medaille groep nar cissen: G. Lubbe en Zoon, Oegst- geest. 6. zilveren medaille narcissen, bolgewassen: J. Dix Jr., Heemstede. 7. Zilveren medaille interieur: firma Immink de Lange, Rotterdam. 8 Zilveren penning groep met water val: N.V. Hartlieb, Rotterdam": 9. bronzen medaille: inzending *J. M. Gourguignon, Rotterdam. 10. Bronzen medaile: inzending veiling Berkel Rodenrijs. SECRETARIS-GENERAAL VAN N; S. B. KRIJGT TWINTIG JAAR. Het Bijzondere Hof te Utrecht heelt de vroegere secretar-s-generaal van de NSB, ir. C. J. Kujgen, tot twintig jaar met afirek en ontzet ting uit de rechten veroordeeld. Huy- gen heelt o.a. propaganda gevoerd voor het toetreden tot de Germaanse statenbond. pe advocaat-fiscaal bij het Am sterdamse Bijzondere Hof heeft gis teren tegen de groot-industrieel Men- ten uit Aerdenhout die jaar gevan genisstraf geëist. Zoals we rcc..s eèr- der hebben gemeld, wordt hij er van beschuldigd zich in de oorlog met be hulp van de Duitsers met kunstschat- ten te hebben verrijkt. De advo caat-fiscaal verge.eek de zaak met het proces Kravsjenko. Zelfs de ma nier, waarop de getuigen zich te genover elkaar hadden gedragen, was volgens hem identiek met de Parijse gebeurtenis. De eerste ver dediger van Menten, mr. L. G. Kor- tenhorst, voelde zich zeer gekwetst door de uitlating van de advocaat fiscaal „dat Menten zich vier advo caten had gekocht' Fel verded gde hij zich daartegen en hij bood zelfs aan de zaak pro deo te behandelen. In zijn pleidooi, dat zestig minuten duurde, wees hij op de psychopati- sche toestand van zijn cliënt en hij drong op onmiddellijke invrijheid stelling aan. Na enkele minuten te hebben beraadslaagd, wee? het Hof d;t verzoek van de hand. LEVENSLANG GEëlST VOOR TWEE AANSLAGEN OP EEN DIENSTBODE. De officier van justitie bij de Bxe- dase rechtbank heeft levenslang ge- eist tegen G. M. uit Raamsdonkveer, die verdacht wordt twee aanslagen te hebben gepleegd op de dienstbode B. Op 9 Juli 1947 ontplofte een gra naat in het café Suisse te Breda waar het meisje werkzaam was en waarbij de 26-jarige L. de L. uit Breda dodelijk werd gewond. De tweede aanslag werd gepleegd op 5 December 1947 toen het meisje een cadeautje ontving, dat zij niet ver trouwde. Bij onderzoek bleek dit een scherp gestelde handgranaat te be vatten. Verdachte ontkende schuldig te zijn aan de eerste aanslag doch de tweede gaf hij toe. Ui lxpraak 24 Maart. ONNODIG SCHOT KOST POLITIE AGENT ZES MAANDEN. De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft de dertigjarige poli- tie-agent G. de G. uit Den Haag tot zes maanden hechtenis veroordeeld. Veertien degen geleden eiste de of ficier van justitie anderhalf jaar ge vangenisstraf tegen de G., aan wie ten laste was gelegd dat hij in de nacht van 23 op 24 Juni }947 op een arrestant, die wilde ontvluchten, een aantal schoten had gelost. Voor het laatste schot, dat volgens de tenlaste legging dodelijk zou zijn geweest, was volgens de officier van justitie niet voldoende aanleiding geweest. VROUW DEDREIGDE PRIESTER MET EEN DOLK. De officier van Jusitie bij de Rot terdamse rechtbank heeft gisteren te gen de 28-jarige verpleegster I. M. M. Z. uit Haarlem twaalf maanden ge vangenisstraf. waarvan vijf maanden voorwaardelijk geëist en onder toe zicht stelling van de Vereniging tot behartiging van de belangen van geestes- en zielsziekten. De verpleeg ster heeft het vorige jaar een pries ter met een dolk bedreigd. Zij was in 1943 opgenomen in een psychiatrische inrichting te Venraay. Voor deze op neming stelde zij de pripster verant woordelijk. Donderdagavond heeft pastoor C. Ouwendijk afscheid genomen van zijn parochianen, in verband met zijn vertrek naar Vlissjjigen. Het R.K. Ver.-gebouw was overvol met belangestellenden toen de pastoor arriveerde en vóór het stemmig ver sierde podium plaats nam, alwaar het Kerkbestuur en de organisato- ren_benevens de burgemeester, mr. Verkerk en de secretaris, de heer W. Trapman, reeds gezeten wa ren. Kapelaan de Jonge opende de rij der sprekers en bracht- de schei dende herder voornamelijk dank als priester en verzocht dan ook de pa rochianen de priesters steeds hun steun te blijven geven door hun ge bed. Het comité heeft het beter ge acht het door alle parochianen bij eengebrachte geld in couvert te over handigen, opdat de fijne smaak van de pastoor kennende, deze dan zelf raar eigen inzicht zich een blijvend aandenken kan aanschaffen. Voorts sprak de heer J. W. Westgeest, na mens de R.K. Boskoopse slagersver eniging woorden van dank tot hun etrrekkende g. a., de heer W. Brand namens de L.T B. en mevr. Fianx namens de Derde orde. Ter afwisse ling werden door het zangkoor en liet dameskoortje enkele liederen ten gehore gebracht, terwijl mej. A. Vermeulen voor enige muzikale af wisseling zorg droeg. t Vervolgens sprak de burgemeester namens het gemeentebestuur. Spr. begon met op te merken, dat hij bij twee belangrijke zaken verstek had moeten laten gaan om deze avond bij te wonen, omdat hij het zijn plicht achtte hier aanwezig te zijn. weet", aldus spr., welke goede dachten gij Boskoop toedraagt, hoe het wel en wee der parochie u ter harte gaat en gij achter het vereni gingsleven staat, en daardoor tegen ce destructieve ontbinding van deze tij'd Boskoop geestelijk sterker heeft gemaakt. De samenwerking met het gemeentebestuur was altijd van aan gename aard en dit doet spr. genoe gen, want als Kerk en Staat niet overeen stemmen, komt het volk in de druk, zoals in Hongarije en Bul garije. Bij het afscheid nemen wordt de vertrekkende persoon altijd ge taxeerd op zijn houding, doch ik heb aldus spr., een beter middel, om de pastoor naar waarde te schatten. Dit is, zijn gebreken te zoeken en als die er niet zijn, is de zaak in orde en ik kan er maar twee vinden, die eigen lijk nog niet eens de' pastoor alleen betreffen. De eerste is, dat geheel Bpskoop gaarne zou zien, dat van de revenuen van het R.K. Ver. gebouw een gedeelte zou worden besteed om dit wat gezelliger te maken. Dit kunt u afkopen door tégen uw opvolger te zeggen: „Volvoert gij wat ik van plan was té doen". De tweede is eigenlijk maar een schijnfout en is een gevolg van hét feit, dat de we reld goede humor dikwijls niet kan waarderen. Spr. was dan Ook van mening, dat hier vrijspraak van al het ten laste gelgde moest volgen. Ter karakterisering van de per soon van de/cheidande pastoor meen de spr. dan ook dat de woorden: „Een blijmoedig geloof, met een spranke lende geest en een weerstandsvermo gen tegen de moeilijkheden vap de dag des tijds gesproken over dr. H. Colijn, zeker ook op hem van toe passing zijn. Afgewisseld met zang en muziek werd nog het woord gevoerd door de heren P. J. Kortman, namens het Kerkbestuur, Alb. v. Rijn namens de K.A.B., J. H. M. Rozemeyer namens het Schoolbestuur, H. A. Boekraad namens de Middenstandsver. en H. G. Mathot namens de Kerkelijke ver sieringscommissie. Het slot werd verzorgd door de R.K. Sportver. G.D.S., welke ver. door een aantal dames een mooip knotsoefening liet uitvoeren en daar. mede haar g. a. uitgeleide deed, zoals de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer A. P. Wognum, dit zo kern achtig in zijn daarop volgende toe spraak uitdrukte. Namens de gehele ver. werd de scheidende pastoor een fraaie bureaulamp met inscriptie aan geboden. In zijn antwoord op de vele spre kers bracht pastoor Ouwendijk alle dank terug op het H Priesterschap. Alles komt van O. L. Heer en wij zijn slechts de uitdelers er van. Wij proberen dit dan zo rechtvaardig mo gelijk te doen al zullen wij vaak als mens daarin te kort schieten. Doch wil dan de goede wil voor de daad aanvaarden. Voorts dankt spr. voor de vele gebeden en verzocht de pa rochianen zich altijd rondom de priesters te scharen, want dat is het sterke punt. Wij zien maar al te vaak, dat bij vervolgingen, juist bij de priesters wordt begonnen, opdat de schapen dan zullen verstrooien. Tot slot heeft hij nog een verras sing en het verheugde hem ten zeer ste, dat deze nog "net op tijd kwam om dit deze avond bekend te maken. Het heeft n.l. Z. H. de Paus behaagd de heer H. A. Boekraad te begiftigen met het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice, voor het vele schone en volhardende werk in de Boskoopse organisaties, door hem verricht. Ón der donderend applaus speldt pas toor de diep ontroerde begiftigde het ere-metaal op de borst, waarna hij alle aanwezigen zijn priesterlijke ze gen geeft. Van de gelegenhedi om de herder persoonlijk de hand ten afscheid te drukken werd door allen gebruik gemaakt. KOUDEKERK Dokter D. Vlaanderen, f Bericht werd ontvangen dat over leden is dr. D. Vlaanderen, in leven praktizerend arts te Koudekerk en Hazerswoude. Dr. Vlaanderen bereikte de leeftijd van 54 jaar. De begrafenis zal plaats hebben Maandag a.s. te 3 uur op de Alg. Begraafplaats te Koudekerk aan de Rijn. Gemeenteraadsverkiezing. De verkiezingen van leden voor de Ge meenteraad zal in onze gemeente plaats vinden op Woensdag 22 Juli a.s. De candidaatstelling moet geschie den voor de 2e Dinsdag in Mei, d.i. 10 Mei. Ondertrouwd: Jacobus Duiker 30 j. en Lammertje de Heer, 23 j. Louw Duiker 27 j. en Dina de Heer 26 j. Simon Johannes Rosenboom 29 j. en Hendrika Cornelia Maat 28 j. Gisteravond kwam dc gemeente raad in openbare zitting bijeen. B. en van Alphen aan den Rijn heb ben het oordeel van de Raad ge- agd met betrekking tot een voor genomen verlaging van keurlonen voor bedrijfsslachtingen van scha pen en van lammeren van schapen. De Raad besluit zich met een voor gestelde wijzging te verenigen. *Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt vervolgens vast gesteld een verordening ingevolge artikel 30 der Leerplichtwet. Krach tens deze verordening wordt de .po litie gemachtigd, een kind, dat zij ge durende de schooltijden op de open bare weg aantreft, te brengen naar het hoofd der school, tot wel ker leerlingen het kind behoort. Aan de besturen van de R.K. school en de Chr. school wordt een voorschot op de gemeentelijke ver goeding overeenkomstig artikel 103 der L.O.-wet voor 1949 verleend ten bedrage van 16.per leerling. Daarna wordt de gemeenterekening dienst 1947 voorlopig vastgesteld. Vervolgens zegt de voorz., dat B. én W. van de minister van Wederop bouw de mededeling hebben ontvan- Vermoedelijk doordat een petro leumkachel te dicht bij brandbaar materiaal stond, ontstond brand in een bovenkamer van het huis van de familie W. P. te Groningen, waar op dat moment niemand aanwezig was. De kamer brandde geheel uit. De in boedel ging verloren. De totale scha de wordt op tienduizend gulden ge schat. In de ouderdom van bijna 92 jaar is pastoor Roselaers te Stra- beek-Houthem, waar hij sedert enige jaren van zijn emeritaat genoot, overleden. Pastoor Roselaers die heeft zich vooral bekendheid ver worven om het belangrijk sociaal werk, dat hij tussen 1911 en 1940 in Hoensbroek heeft verricht. Boter, vlees en kaas zullen dit jaar vij van distributie komen, vol gens de lopende geruchten. En vóór 1 Jan. 1950" zou de regering een op lossing hebben gevonden voor cLe koffie, waarvan intussen de maxi mumprijs op 21 April Is verhoogd met 1.12 per kilo voor de beste soor ten, waardoor deze prijs wordt: f 4.40. Verder nieuws is, dat er meer cacao komt. gen, dat de huurprijs voor de 6 nieuwgebouwde woningwetwoningen in het Noordeinde is vastgesteld op 5.10 per week. In die huurprijs zijn de kosten van verbruik van water niet begrepen. De voorz. zegt, dat E. en W. het betreuren, dat de huur prijs op 5.10 is vastgesteld, omdat men aanvankelijk bij de bouw had gerekend op een huurpijs van ƒ4.50 per week. De huurprijs achteraf te gaan verhogen achten B. en W. be zwaarlijk. Na enige discussie wordt besloten deze verhoogde huurprijs op 1 Ja nuari 1949 te doen ingaan en aan de minister te verzoeken goed te vin den, dat over 1948 een huurprijs van 4.50 per week wordt betaald. Daarna komt aan de orde een voorstel van B. en W. om de „Sala risverordening Zevenhoven" aan te passen aan de richtlijnen van het rapport der commissie-Ubink. Z.h.st. wordt daartoe besloten. Dan volgt de gebruikelijke bespre king omtrent de woningbouw, waar in tot uiting komt, dat de gemeente Zevenhoven onaanks herhaaldelijk ondernomen stappen nog steeds geen toestemming heeft verkregen om tot de bouw van 3 gemeentelijke woningen, waarvoor reeds lange tijd geleden de aanbesteding heeft plaats gevonden, over te gaan. f Nadat besloten is het vermenig- vuldigingscijfer voor het schoolgeld, ingaand 1 April 1949 terug te bren gen van 3 op 2 wordt de rondvraag aan de orde gesteld. De heer Van Veen vraagt, of de mogelijkheid aanwezig is, dat voor een consultatiebureau, uitgaande van Het Gróene Kruis en het Wit- Gele Kruis het gebouw der voorma lige o. 1. school gratis beschikbaar wordt gesteld. De Raad heeft daar tegen geen bezwaar. Ten aanzien van de landbouwcur- sus, welke eveneens in genoemd ge bouw wordt gehouden wordt no;j op gemerkt, dat klachten worden ver nomen over de gedragingen der leer lingen. Weth. Kool verklaart zich bereid eens een onderzoek in te stellen. Een vernielde ruit zal indien leerlin gen deze ruit hebben gebroken door de cursisten moeten worden be taald. De heer Bon vraagt of de voorzit ter een spoedige behandeling in Den Haag kan bewerkstelligen ten aan zien van de woninsplitsing van Van den Bos. De voorz. zegt toe op spoe dige behandeling bij Wederopbouw te zullen aandringen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8