Chocolaterie en Levensmiddelen VRIJDAG 11 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIIN EERSTE JAARVERGADERING mSTORISCHE VERENIGING Wel heel erg lang heeft de His torische Vereniging voor Alphen a. d. Rijn en omgeving Donderdag avond beslag'gelegd op de tijd van haar in groot getal in het raadhuis aanwezige leden, onder wie burge meester Schokking. Wel niet zozeer door het zakelijke gedeelte van de jaarvergadering, dat wel heel erg vlot was afgehandeld, doch wel door de, overigens interessante en leer zame causerie van mr H. v. d. Lin den die een zeer breedvoerige inter pretatie gaf van een wel 100 tal luchtfoto's zowel van de Nederlandse luchtmacht vóór de jaren van de laatste oorlog, alsook van de geal lieerde luchtmachten en aan de nand daarvan enkele merkwaardigheden vertelde over de historische bodem ontwikkeling van de Rijn- en Gou- westreek. De heer v. d. Linden, die momen teel werkt aan zijn proefschrift, dat over dit thema handelt, is bij uit stek de aangewezen persoon voor het verklaren van historische feiten. Het ligt echter, juist om redenen van zijn studie, voor de hand, dat de causeur met diep op de zaken kon ingaan en alle „geheimen", waarin ten slotte cft: waarde van zijn wordend proefschrift schuilt, zo maar niet openbaar wenste te maken vóórdat zijn boek zal verschenen zijn. Niètemin heeft spr. toch kans ge zien de aanwezigen tot om en nabij half twaalf te boeien. Spr. verklaarde hoe door middel van luchtfoto's diepten gepeild kun nen worden, loof, naaldhout, slik en zand onderscheiden worden cn boe deze en andere bijzonderheden ertoe hebben geleid, dat men zich wat meer is gaan verdiepen in het waar om en waardoor die afwijkingen zijn ontstaan en wat. al die bijzon dere lijnen te betekenen hebben. Een luchtfoto, als regel uit een hoog te genomen van ongeveer 4000 me ter, kan in de winter soms geen bijzondere kentekenen opleveren over samenstelling van de bodem, opnamen bij een dunne sneeuwlaag daarentegen geven weer heel dui delijk onderscheidingen aan. Zo kan men vroeger bestaan hebbende we gen heel gemakkelijk onderschei gen, diiken enz., ook al is er sedert honderdtallen jaren al veen, grint en puin overheen gebracht, aarde over heen geploegd en reeds met plan ten e d. begroeid. Schiet het jonge gewas op, dan zal uit de luchtfoto zijn oo te maken, dat er voorheer. on dezelfde plaats een weg of dijk heeft gelegen. Interessant was te zien hoe de loop der rivieren in de loon der jaren van richting is veranderd, welke rivier het eerst was en welk rivier of kanaal kunstmatig tot. stand is gekomen. Dit laatste viel vooral te leiden van de loop der polderslootjes. De luchtfoto's oor spronkelijk bedoeld voor de oorlog voering, om nederzettingen, loop graven, bunkers etc. op te merken, worden nu steeds meer dienstbaar gemaakt voor vele andere doelein den, b.v. aanleg van wegen, diiken, zandkeringen en voor het vaststel len der bodem Geschiktheid voor agrarische doeleinden. Wat door een zeer langdurige pe'ümgsprocedure kan worden achterhaald, wordt nu in vele gevallen door een luchtfoto in één oogopslag aangetoond. Dat op namen de geschiedenis van honder den jaren terug nog kunnen illustre ren, toonde spr. aan met een foto, waaroo sDoren van de grote volks verhuizing notf duidelijk te onder scheiden zijn. Ook over de loop van de Riin bstaan uiteenlopende theo- riën. De een vertelt zo zei de heer v. d. L'nden, dat de Rijn vroe°er niet bij Katwiik uitmondde in de zee. De oudere theorie, mede onderstreept door onze olaats?enoot. de hen' Zon- neveM, die momenteel proefnemin gen doet, aan de hand van luchtfoto's in Indië, daarentegen leert, dat zulks wel het geval was en dat heeft ook de heer v. d. Linden, mede door de lunchtfoto's trachten te bewijzen. Het staat vast, dat de luchtfoto grafie gedurende de oorlogsjaren eer. geweldige vooruitgang beeft gemaakt en dat deze belangrijke schrede voorwaarts in niet geringe mate ten goede komt aan het oudheidkundig onderzoek. Bij de behandeling van de 'his torische bodemontwikkeling besprak de heer v. d. Linden talrijke bijzon derheden vanaf de vroegste tijden tot nu toe en verklaarde, dat de ont ginning van deze gebieden hoofd zakelijk het werk moet zijn geweest van monniken, die met St. Willibior- dus, de eerste Bisschop van Utrecht, naar Nederland waren gekomen. Spr. toonde aan waar vroeger dij ken waren, boe het land veelal bloot gesteld was aan gevaren van de zee waar de Romeinen gewoond hebben en waar hun vestingen hebben ge staan en hoe de structuur van onze gemeente heel vroeger, vóór do Hol landse Gtaif zijn invloed uitoefen de, reeds enige overeenkomst ver toonde mek wat wij kregen bij de samenvoeging der drie gemeenten Aarlander /een. Oudshoorn en Al phen in 1918 Met betrekKing tot de annexatie plannen der gemeente Boskoop ver klaarde spr. aan de hand van de his torische bodemstructuur, dat Alphei aan de Rijn eerder recht van aan spraak zou kunnen doen gelden op Reijneveld te Boskoop, dan de ge meente Boskoop op het gebied van de Groene ■veg! Breedv !erig ging spr. mede in dit verband in op de polderontwikkelin gen, afwaterirgen op Hollandse IJs- sel, de Rijn c-n de later gegraven Gouwe, de rechten hiervan, de ge schiedkundige oorsprong van vele huidige, inmiddels sterk gewijzigde namen van wegen, kaden en polders, alsmede op de redenen waarom en het doel waarvoor kaden en wegen destijds reeds waren aangelegd en door wie. De jaarvergadering De heer A. J. Dekker, voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat de vereniging het afgelopen jaar met de financiën goed is uitgespron gen, mede dank zij de f 100 gemeen telijke subsidie en de medewerking van het gemeentebestuur in al'erlei vorm. Spr. memoreerde met dank baarheid de schenking van de heer W. Eoot van een steen, die de brand van 1710 in herinnering brengt. Het ligt in de bedoeling, dat die steen, na te zijn opgeknapt, t.z.t. met goed keuring van het Gemeentebestuur, geplaatst wordt in de gevel van het oude huis der gemeente, in de Pie- ter Doelmanstraat-zijde. De histo rische tentoonstelling in 1948 door ruim 1500 personen bezocht _was een succes geworden, ook in financed omzicht. we11' succes p-enwe1 door de volgende tentoonstelling. „Oranje en wij", mefstechts 130 bezoekers, werd teniet gedaan Het liet in het voornemen der Hist, vereni^in" in d" toekomst aan te ko^en het ou^e pand van mevr. de wed. v. d. Bosch aan d.e Riinkaöe en dak gerestau reerd in de oorsnronkeliike stijl, te doen inrichten voor museum der Rijnstree1'. Sur. snrak het vertrou-" wen uit, dat velen de veren:ging tot die stap in staat zullen willen stel len. Een woord van dank werd door de voorzitter gesproken aan het adres van de scheidende penning meester, de heer G. B. Pelikaan, thans b"naemecster van viane". De heer G. Nüman. dr LovipVlaan 10. Gi ro nr 35850, is ziin onvoller als cen- n:n"meestQr. In de vacature werd voordien door verkiezing met on één na s'"omoT1e simmen van de heer dr H. L. W. Nelson, die op het <*e- ib'ed der historische wetenschao zün snoren wel heeft verdiend. Staande de vergadering gaven zich 13 nieuwe leden op. Met een oowekkinG om fotn's en ander materiaal, betre'-Hn* hebbend on de histor:Q der gemeente, af t« staan aan de H5s+. vereniging en met de m°J*delinG, d^t de leden een af gerond iaarproGramma zal worden toegezonden, werd de bijeenkomst besloten. Arbeids-jubilea. - De heren A. Blok en A. de Lange, herdachten Don derdag beide hun 25-jarig dienstju- bileum bij de N.V. A. Oosthoek Zn., respectievelijk in het bedrijf te Zoe'terwoude ei) te Alp hen a. d. Rijn. Per auto werden de jubilaris^-n afgehaald en ten huize van de di recteur, in tegenwoordigheid van hun echtgenoten en enkele anderen toege sproken door de heer A. Oosthoek en de onder-directeur, ir. F. H. Kotter, waarbij werd gewezen op de goede verstandhouding, die er steeds heeft geheerst. Als stoffelijk blijk werd aan beide jubilarissen een gouden hor loge overhandigd, alsmede een me daille met inscriptie en een bijbeho rende oorkonde. De echtgenoten ont vingen elk bloemen. Personalia. Mej. W. Laros, ad junct-commies ter gemeente-secreta rie, afd. sociale zaken, is geslaagd voor het examen maatschappelijk werkster. ALKEMADE Geboren. Johannes H. M,, z. van J. Akerboom en E. M. Bernard; Maria A., d. van A. van Haastregt en A. C. van Leeuwen; Johannes P. H., z. van J. A. van Rijn en W. J. M. Loos; Hen- ricus A., z. van N. C. Zwartele en J. H. M. Verdegaal; Maria C. C„ d. van N. J. van Berkel en W. M M. van der Meer; Petrus Th. J., z. van H. A. Bakker en A. A. M. Wesselman; Jo- sephus A. M., z. van J. E. Klein en K. J. de Jong; Alida H., d. van H. A. van Velzen en M. C. Hiljenaar; Jo seph J.. z. van P. Th. C. van Leeuwen en M. C. Bakker. Overleden: Peter Jan Bel 72 j. BODEGRAVEN K.V.P. Je opkomst was matig. De heer Keukens, sec. las een kort jaarverslag, waaruit bleek, dat de K.V.P. het nog niet zo slecht maakte. Een kleine ledenwinst en een batig saldo. Door do heer Boumans wer<j een zeer uitgebreid verslag ten geho re gebracht van het K.V.P.-congres, te Utrecht gehouden. De voorzitter deed verslag van de gang van zaken op de Leidse Kringdag en gaf daarna enkele cijfers aangaande de finan ciële toestan 1, daar de penningmees ter. de heer A. Veelenturf door ziekte was verhinder 1 de vergadering U be zoeken. N" de pauze kwam het sa menstellen van de voorlopige gros lijst aan de erde in verband met de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Een zestal name werd ter vergadering genoemd en genoteerd. De advies commissie, bestaande uit 15 leden (5 uit elke maatschappelijke groep) werd hierna samengesteld. Deze com missie heeft tot taak de volgorde te bepalen van de bovenste drie candi- daten, wier namen vetgedrukt boven aan de voorlopige lijst komen te staan. Op 2i April zullen de leden der afdeling zelf de definitieve volg orde bepalen. De bestuursverkiezing bracht als nieuwe gezichten de heren W. v. d. Poll, H. v. Groeningen en N. Krom wijk i.v.p. van de a'ftredende heren W. v. d. Bosch, C. v. Veldhuizen en W. Kraan, d' niet meer herkiesbaar waren. De rondvraag roerde slechts twee punte.i aan nl. de vestiging van niet te grote industrieën in onze ge meente, en d° woningbouw. Namens de Kath. Raadsfractie antwoordde de heer A. R. v. d. Heijden de vragen stellers naar genoegen. HAZERSWOÜDE Geboren: Pieter Bart, z.'van K. P. v. d. Willik en F. M. Oussoren. Wil helmus Franciscus Jozef, z. van M. W. L. Koeleman en K. Louwers; An na Elisabeth, d. van B. G. Jansen en A. J. v. d. Schriel*. UIT DE OMGEVING NOORDWIJK DE GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN EN DE R.H. ARBEIDERS In café Flora had gisteravond een bijeenkomst plaats van Kath. arbei ders ter bespreking „Verkiezings actie en candidaatstelling voor de a.s. gemeteneraadsverkiezing welke in de gemeente waarschijnlijk zal plaats heb'oen op 22 Juni. De heer A. Meijer die deze bijeenkomst presideerde, gaf in korte trekken de geschiedenis van de voorgaande gemeenteraads verkiezingen weer, waaruit reeds bij de vorige verkiezing de lering was getrokken, dat de Kath. arbeiders met een eigen lijst moesten uitko men, hetwelk een behoorlijk succes had opgeleverd. Ook thans meende het comité op de ingeslagen weg te moeten voortgaan. De Kath. arbei ders moeten met een eigen lijst aan de gemeenteraadsverkiezingen deel nemen en deze avond moesten 3 pun ten besproken worden en wel: can-' didaatstelling, de te voeren propa- gande en inzameling van de midde len tot bet voeren dezer propaganda. De- candidaatstelling had de navol gende uitslag: 1. J. v. Leeuwen, 2. jac. v. Ruiten, 3. A. Meskers, 4. P. Schenkeveld, 5. Jac. Zwarts, 6. J. M. de Ridder, 7. N. Hoogervorst, 8. IJ. Vink, 9. A. Doove, 10. P. Peschier. Het aantal candidaten was op 10 ge steld, doordat in de komende perio de de gemeenteraad zal bestaan uit 17 leden en de kath. arbeiders de verwachting hadden, dat zij thans 5 zetels zouden kunnen behalen. Voor de te voeren propaganda was een co mité gevormd bestaande uit de he ren Caspers, G. Vink en W. Schel vis, terwijl uit de vergadering een flink aantal propagandisten werden toegevoegd. Ook voor de inzameling dc/ financiën gaven zich verscheide- nen op, waarbij de voorz. opmerkte, dat het niet ging om grote bedragen, doch dat iedere kath. arbeider iets zal bijdragen. Tevens adviseerde het comité dat allen op No. 1 van deze lijst zullen stemmen, dit is echter slechts een advies. In een nabeschouwing wees de voorz. erop, dat in de laatste tijd en kele besprekingen zijn gehouden voor samenwerking met de KVP. Ho mogeen hadden echter de arbeiders besloten hiertoe niet over te gaan. Het verheugde spr. echter, dat door deze besprekingen velen een beier in zicht hadden gekregen wat de Kath. arbeiders willen en zoeken en men gaat begrijpen, welk recht de arbeiders hebben en wel een vol ledige erkenning en een vqlwaardige plaats in de samenleving. Wat er ook bij de komende verkiezingen zal g' beuren na dë stemming zullen de Kath. arbeiders steeds bereid zijn samen te werken met de andere Kath. raadsleden inzake principiële vraagstukken. VOORSCHOTEN Goede vangst van de politie. De zer dagen arresteerde de gemeente politie van Den Haag een dief, die zij op heterdaad had betrapt. Het bleek al spoedig dat men een goede vangst had gedaan. Niet alleen kwam aan het licht, dat hij alleen in Den Haag plm. 40 diefstallen op zijn geweten had, hoofdzakelijk van rij wielen en overjassen, maar ook dat hij in de omgeving dezelfde diefstal len had gepleegd. En ook in Voor schoten was deze man bezig geweest. De rijkspolitie alhier nam hem daar om in verhoor en de bekentenis kwam eruit, dat hij in Januari j.l. in deze gemeente twee rijwielen en een re genjas hac1 gestolen. De laatste uit een auto. Nu zit nog de politie van Warmond, Oegstgeest en Pijnacker op hem te wachten. In de laatste ge meente had hij collectebussen leeg gehaald, welke in een consistorieka mer stonden. De gestolen goederen had hij alle met behulp van helers verkocht. Of nij nog tot enige scha devergoeding in staat is, is nog niet bekend. LEIDEN VERENIGING VAN ONDERWIJZERS (ESSEN) IN INSPECTIE LEIDEN In de Stadsgehoorzaal vergaderde gisteren de Vereniging van Onder wijzeressen) in de inspectie Leiden. Prof dr Th. J. G. Locher hoog- leiaar hier ter stede, voerde het woord over „De Sowjet-Unie en het Russische verleden." Hij zei, dat nog steeds mogelijkheden bestaan voor een beter onderling begrip tussen de Westerse democratie en het Russi sche communisme. Daartoe- is een grote eenheid van Europa nodig, cer.einde in samenwerking met Ame rika waarlijk burgerlijke vrijheid in een sociaal-democratische samen leving zo sterk te maken, dat haar idealen ook naar het Oosten kun nen doordringen. Hiernó werden tot bestuursleden der vereniging gekozen de heren J. Volbeda uit Katwijk, J. W. van Leeuwen Oegstgeest; en de dames M. E. Locher, Katwijk; en H. Vee- nendaai, Leiden. In de middagbijeenkomst weiden voordrachten gehouden. EXCURSIE „ST. ANTON1US" Is het wonder, dat de kellner, die dagelijks met het bier omgaat, zijn belangstelling in bijzondere mate laat uitgaan naar de plaats, waar het vanouds bekende „edele gerstenat" wordt gebrouwen. En zo bestond er in aanmerking genomen het dienstverband in het hotel-, café restaurant bedrijf 'gistermiddag grote belangstelling voor de excur sie. welke de afd. Leiden van „St. Antonius" maakte naar de brouwerij „d'Oranjeboom" te Rotterdam. Dat was een alleszins leerzame excursie, omdat de „mannen van het vak" nu weer meer zuUen weten te vertellen van het bier, dat reeds ten tijde der Babyloniërs bekend was. We behoeven hier het gehele proces, dat de bereiding van het bier door maakt, niet te releveren om te kun nen zeggen, dat de excursie zeer leerzaam was. Men spreekt op het ogenblik veel van aardappelmoeheid en als men ziet welke een lange weg het bier moet afleggen voordat men kan zeg gen, dat het gereed is, zou men ook van bier-moeheid kunnen spreken, w/are het niet, dat het nog enige maanden in de brouwerij blijft lig gen voordat het afgeleverd wordt. Het is dan volkomen tot rust geko men en voor de consumptie geschikt. Of men het bier evenwel drinkt aan de bron dan wel na veel gereis van de leverancier betrekt of in eeh café te drinken krijgt daarin zit nog heel veel verschil. Dat hebben de deelnemers ondervonden na de ex cursie, die onder leiding van de heer Venema tot een zeer leerzarrfe is ge worden. Na de rondwandeling, wel ke ruim twee uur geduurd had, wer den de deelnemers n.l. onthaald op 'n heerlijk glaasje gerstenat, dat men zich uitstekend liet smaken en dat natuurlijk een dikke aanbeveling voor d'Oranjeboom opleverde. LAATSTE BERICHTEN „DE STANDAARD" OVER DE REDE VAN DR. DREES. Hët Katholieke Vlaamse blad „De Standaard" van hedenmorgen toont zich ten zeerste gebelgd over het feit, dat de Nederlandse minister-presi dent Drees zijn openingsrede ter ge legenheid van de Benelux-conferentie te den Haag, in het Frans heeft uit gesproken. SLEEPBOOT GEKAPSEISD. Twee doden. De sleepboot „Denemarken" van de firma P. Smit en Co. is heden nacht om tien voor drie in de mond van de Merv/edehaven te Rotter- d: gekapseisd en gezonken. De 61- jarigc machinist S. G. Duif uit de Heinlandstraat en de 18-jarige stoker, J Bakker uit de Abcoudestraat, die zich benedendeks bevonden, zijn hierbij verdronken. De ..Denemarken" verleende met twee andere sleepboten assistentie aan het Zweedse s.s. „Naboland". Op een gegeven ogenblik maakte de „De nemarken" slagzij, kre&g te veel wa ter aan dek, kapseisde en zonk. De kapitein en een matroos konden wor den gered. Nog geruime tijd heeft de rivierpo litie gedregd, echter zonder resultaat. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. De Benelux-conferentie SPAAK OVERTUIGD, HINDER- PALEN TE KUNNEN OVERWINNEN Na de openingsrede, waarmee de Nederlandse minister-president dr. W. Drees de Benelux-conferentie te Den Haag heeft geopend, antwoordde kort de Belgische minister-president Spaak. Hij zeide, zich ervan bewust te zijn, dat er tijdens de conferentie problemen van zeer groot belang zul len worden behandeld, problemen welke zeer moeilijk zijn. „Maar alle hinderpalen zullen wij kunnen over winnen", aldus minister Spaak, „om dat we de vaste wil en de overtuiging hebben dat wij die kunnen overwin nen". In het middengedeelte van de ver gaderzaal der Eerste Kamer, van de plaatsen der ministers tot aan de plaat-, van de voorzitter der Kamer was een grote hoefijzervormige tafel gezet, waaraan de ministers der drie landen en de beide ambassadeurs en dè Luxemburgse zaakgelastigde plaats hadden genomen. In het midden nam minister-presi dent dr. Drees plaats met aan zijn linkerhand minister Stikker en aan zijn rechter minister van Schaik. Voorts waren aanwezig de ministers Joekes. Mansholt, In 't Veld, Lief- tinck, Spitzen en v. d. Brink. Ter linkerijde van de Nederlandse ministers waren de Luxemburgse en ter rechterzijde de Belgische minis ters gezeten. Ter weerszijden achter de grote groene tafel waren de vele deskun digen aanwezig, die aan de delegaties zijn toegevoegd. Men besloot allereerst zes commis sies te vormen. Een voor de con sumptievraagstukken en die der sub sidies, een voor de coördinatie van de investeringen, en voor de sociale vraagstukken, een voor de fiscale po litiek, een voor de landbouwvraag stukken en tenslotte een voor de mo netaire problemen en de handels vraagstukken. De commissies voor de sociale, de monetarie en de landbouwvraag stukken vingen nog hedenmorgen na afloop van de plenaire zitting haar werkzaamheden aan. Zij zullen deze hedenmiddag voortzetten. Dan zullen ook de commissies voor de investe ringen en voor de consumptie-vraag stukken en de subsidies bijeenkomen. Het is op het ogenblik nog niet be kend wanneer de commissie voor de fiscale aangelegenheden zal vergade ren. Naar de secretaris-generaal van de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse douane-overeenkomst mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, na afloop der plenaire zitting meedeelde, is de conferentie onder zeer goede vooruitzichten ge opend en is de atmosfeer, waarin de besDrekingen gehouden worden, uit stekend. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN VOOR BELGISCHE MINISTERS. In de gistermorgen aangevangen Benelux-conferentie werd meege deeld, dat het de Koningin behaagd heeft de Belgische ministers J. Du- vieusart (Economische Zaken en Middenstand), O. Behogne (Openba re Werken) en P. de Groote (Eco nomische Coördinatie) het groot kruis in de Orde van Oranje Nassau te verlenen. 10ÜSTE DODGE-AUTO AFGELEVERD DOOR MACHINE FABRIEK. In October 1948 werd te Leidschen- dam een machinefabriek geopend voor Dodge-vrachtauto's. Gisteren WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond). Vannacht weinig wind, hier en daar vorming van nevel of mist en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag enkele over drijvende wolkenvelden. Over wegend droog weer en in de mid dag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zwakke tot matige naar Zuidelijke richtin gen draaiende wind. werd in dit bedrijf de honderdste vrachtauto afgeleverd. Voor de oor log werden op kleine schaal bij de Dodge-hoofdvertegenwordiger in Ne derland vrachtauto's gemonteerd. Vo rig jaar werd echter te Leidschen- dam een machinewerkplaats geopend die thans achttien A twintig auto's per week aflevert in typen van drie tot en met zes ton. De maximale pro ductie bedraagt onder de huidige om- standgheden ongeveer vijf a zes auto's per dag. Door deze montage werd in de eerste plaats een belang rijke besparing aan kosten verkre gen, aangezien de vrachtauto's in on gemonteerde toestand in de schepen veel minder plaats innemen, terwijl bovendien het arbeidsloon bespaard wordt, dat anders nodig zou zijn om de wagens in de Verenigde* Staten te monteren. Hierdoor komt de prijs, zo deelde men van de zijde der fa briek mede, ongeveer 10001200 lager te liggen, mede in verband met het feit, dat de lonen in Neder land lager zijn dan in de Verenigde Staten. De in 't bedrijf te Leidschen- dam vervaardigde vrachtauto's wor den afgeleverd zonder carossierie. Deze worden door de Nederlandse Carrosseriefabrieken vervaardigd. Hoewel nog geen personen-auto's worden gemonteerd bestaan plannen om dit in de toekomst te gaan doen, zodra men over de nodige ruimte en machineriën de beschikking heeft. Op het ogenblik geeft het bedrijf werk aan ongeveer dertig Nederland se arbeidskrachten. De verklaring van Paul de Groot In de gisteravond gehouden leden vergadering van de afdeling Nijme gen van de K.V.P. werd naast de bespreking over de a.s. gemeente raadsverkiezingen grote aandacht ge wijd aan de verklaring van Paul de Groot, waarin deze zich aansloot by de verklaring van Thorez en Togliat- ti. Deze verklaarden, zoals bekend, bij evenutele oorlog de zijde van de Sow jet te kiezen. Na enige bespre kingen werd in de vergadering een resolutie aangenomen, waarin ver zocht werd, dat een strafvervolging zal worden ingesteld tegen de Ka merleden van de C.P.N., die zich blijkbaar aansluiten bij de verkla ring van Paul de Groot. Deze reso lutie is gestuurd aan het hoofdbe stuur van de K.V.P., aan de minister president, de minister van Justitie en de voorztters van de Eerste en Tweede Kamer. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Maart. Vee. Aanvoer: 6 fokstieren, 9 s.achtdieren, 95 kalf- en melkkoeien, 98 varekoeien, 120 vette koeien, 15 pinken, 270 nuchtere kalveren, 100 vette schapen, 84 wei- deschapen, 12 lammeren, 2 zeugen, 65 mestvarkens, 385 biggen, 6 paarden. 19 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien J 500800 en vare koeien 475600 nandel tamelijk willig; pinken 240360, handel ma tig weideschapen 5580, handel stug; mestvarkens G590, biggen 4065 cn 19 bokken en geiten 15 45 handel slepend. Kaas. Aanvoer 23 partijen Goudse en 3 partijen Leidse kaas. To taal 26 partijen. Prijzen: Goudse kaas le soort 1.701.77 en Leidse kaas le soort 1.621.63 per kg. Handel hoog. ROELOFARENDSVEEN, 10 Maart Bloemen. Bandoeng 3647 cent, v. d. Eerden 8651 cent, Copland 40 72 cent, Zenobcr 2838 cent, Mo zart 3036 cent, Harvest 35—62 cent Moederdag 5062 cent, E. Eddy „32 43 cent. Oostenrijker 3040 cenr. Scarlet Admiral 31—38 cent, Bar Jgon 3541 cent, W. Pitt 3657 cent, Cou leur Cardinal 3447 cent, White Sail 4456 cent, Sonja 3038 cent, Cara- ra 5059 cent, Olympiade 42- -50 ct. Dubb. Tulpen 3852 cent, Emperor 2227 cent, Whrestler 2025 cent. Koster 1826 cent. King Alfred 30 37 cent, Freesia's 3980 cent. PARIJSE WAFELS, per pak a 5 stuks 0.45 BITTERKOEKJES, per 250 gram0.50 BUTTERFINGERS, per 250 gramO 40 Levensmiddelen APPELSTROOP, per kilo- blik 1.02 LIMONADE, sinaasappel en frambozen, grote fles 0.98 GROTE FLACON KERSEN op sap 1.90 W.N TER MELANGE, per 100 gram0.20 POPPENSCHUIM. per 100 gram0.25 PEPERMUNTKUSSENTJES per 100 gram 0.16 VRUCHTENHAGEL, per 250 gram0.32 Bij de boodschappen rozijnen, krenten en sueade Offic. Publicatie DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. In de week welke 14 Maart e.k. aanvangt, wordt een begin gemaakt met de uit reiking van bonkaarten, voedingsmiddelen 905. als- mede textielkaarten 905, te j Leiden. De uitreiking van de bon kaarten voedingsmiddelen' geschiedt volgi^-. dezelfde leeftijdsindeling als bij de vorige uitreiking. Tex- tic'kaarten worden uitge- :e:kt aan alle ieeftijdsgroe- oen. Irgeleve"d moet wor den de inwisselingsbon- welke voorkomt links bo venaan de thans lopende bonkaart 903. Voor de tex- tielkaart behoeft geen af zonderlijke bon te worden ingeleverd. Medenemen: stamkaarten inv/isselingsbonnen 903 en c&tumkaartje. Voor de datum waarop de bonkaarten moeten worden af;1ehaald raari- p'ege.ïnen het datumkaar tje. De loketten zijn geopend van 8-30 tot 12 uur en van 1.45 tot 4.30 uur. 291 Setefaantjeö AANBOD 2* Verlovingsringen. Na tuurlijk „De Goedkopere Zaak", maar betere waar. Goud-, zilver- horloges. Op het graveren kan gewacht worden. Inkoop oud Goud. le kias Reparatie Inrich ting S. v. d. Water, Haar lemmerstraat 185, Tele foon 24469. De schoonmaaktijd na dert! Huiskamer en keu kenstoelen, dressoirs, thee meubels, uitschuiftafels, salontafels, dames- en he- renfauteuils, kapstokken. soieTels, slaapkamer, Old Finish Huiskamer, com pleet 359.50. Naar Wo ninginrichting Henk Re geer, Haarlemmerstraat 105. tel. 25602. 2916 3? Zijn uw stoelen ver sleten? Wij repareren ze weer. De beste materialen en prima bekleding. Wo ninginrichting Henk Re geer, Haarlemmerstraat 105. tel. 26602. Een goede raad, stel niet uit tot de schoonmaaktijd. 2916 vloerzeil 35, Tcamer bala tum 25 Tafelmangel f 15.cocos'oper 6 el lang 10; jongenspak 10. F. v. d.- Pluym, Janvos- sensteeg 51. 2934 3? Te koon aangeboden een prima divan met kleed .Adres W. G. Brandt, Hoo- gewoerd 77. 2930 Iets bijzonders in uw huis? Een mooie foto van Uw kinderen! Natuurlijk gemaakt bij de Speciaal zaak: Studio Koopman, Hooigracht 9S. Drie ver schil ende briefkaarten 3.25. 2905 'g Wegens vertrek, zwaar Oid Finish ameublement, z. g. a. n., vooroorl. kwal. beige velour bekleding met bijpass, kroon f 550. Willem de Zwijgerlaan 89 Voorschoten. '2936 Gasfornuis, gasradiator radio, pracht gasfornuis 98, radiator 8-5. bureaux linnenkasten. Philips radio ameubl. 85, fauteuils, Friese klok, oud Hollands doek, boekenkasten, ledi kanten, Nieuwe Rijn 60 bij Hooigracht. Tel. 22150. 3? Te koop zo goed als nieuw, een klein model groen petroleum kache tje met mooie koperen bak. Br. onder no. 2943 bureau van dit blad. RUILEN <2? Rullen een in goede staat zijnd 2 pers. Engels ledikant voor 1 persoons opklapVjd P. d. la Court straat 85. 2932 GEVRAAGD 3? Bloemenventvergun- ning ter overname gevr. Plesmanlaan 7, Leiden. Tel. 23700. 2926 DIVERSEN Wie helpt bejaard heer aan degelijk gedragen winterjas, desnoods tegen k'eine vergoeding. Br. on der no. 2933 bureau van dit blad. 2* Duivenklok te koop gevraagd: Plesmanlaan /7. Leiden, tel. 23700. 2927 Verloren hedenmor gen. gaande van Zoeter- woude naar Leiden, een hek van vrachtauto. Te gen beloning terug te be zorgen. Fa. Fisser Eieren- handel, Janvossensteeg 73. Leiden. 2945 PERSONEEL 3? Net Meisje. Gevraagd te Den Haag (Marlot) per 1 April een flink net meisje voor dag en nacht, zelfst. kunn. werken. Br. onder no. 2928 bureau van dit blad. TELEFOONTJES worden dagel 11 ka geplat Ut 'er grootte van hoogsten* 3C woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt t 1.80, u-tsluitend tegen contants betaling T Nette Werkster b. z. a. 3 a 4 dagen per week. Jac. van Beierenlaan 25. Sas- senheim. 287 R. K. Slagersbediendo b. z. a.. 18 jaar. Br. onder no. 2939 bureau van dit blad.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3