S)e £eidóe(Boti/fca/nt Nederland laat een Ronde Tafel conferentie niet los „Steun wettig gezag' Verklaringen van dr. van Royen in de Veiligheidsraad Nat. instituut „Steun wettig gezag' Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 11 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11640 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i 1.50 Republikeins bewind kan niet hersteld worden D ,E NEDERLANDSE GEDELEGEERDE dr. J. H. van Royen, heeft giste ren in de Veiligheidsraad verklaard, dat Nederland zijn voorne men, te 's-Gravenhage een conferentie in zake Indonesië te houden, niet heeft opgegeven. Nederland verwacht binnen enkele weken na ope ning dezer conferentie haar souvereiniteit over Indonesië te kunnen over dragen. Van dat moment af zou de verantwoordelijkheid voor de zaken in Indonesië voor rekening der Indonesiërs komen. Zij zouden' verant woordelijk zijn voor verkiezingen, handhaving van orde en rust enz. Wij zouden bereid zijn, zo voegde hij hieraan toe, hen korte tijd te blijven helpen maar slechts dan, indien ons dit nadrukkelijk wordt verzocht. Ten aanzien van de republikeinse leiders verklaarde dr. Van Royen, dat Nederland, zoals in de^ resolutie van 28 Januari verzocht, in de afgelopen week de onvoorwaardelijke vrijlating van de republikeinse leiders op Banka had gelast. Zij zijn vrij hun huidige verblijfplaats te verlaten en naar Java, Sumatra of naar het buitenland te gaan, indien zij zulks wen sen, doch zij zullen onderhevig zijn aan bepaalde reisbeperkingen, die voor iedereen gelden. Herstel van Djokja zou chaos ontketenen Nederland had niet voldaan aan het verzoek van de Raad om de repu- bliKeinse regering in Djokja te ber- stenen en hiertoe zou Nederland ook niet overgaan. Nederland heeft hier tegen ernstige bezwaren,' omdat een dergelijk herstel in geheel Indonesië onvermijdelijk beschouwd zou wor den als een zichtbaar symbool van een zeer groot republikeins succes. Verder ingaande op deze kwestie, zeide dr. Van Royen, dat de terugslag van dit feit enorm en catastrofaal zou zijn. De federalisten, die met de Ne derlanders hadden samengewerkt, zouuen dit, zo verklaarde hij, als ver raad beschouwen. Bovendien zou het onvermijdelijk de ondergang beteke nen voor de aanhangers van Neder land. Er zouden zeker repressailles op een verschrikkelijke schaal plaats hebben. COMMISSIE DER V.N. Voorts zei hij, dat het een illusie zou zijn om te denken, dart. de thans in Indonesië verblijvende commissie der V.N. in staat is te zorgen, dat er 's nachts niemand meer wordt ont voerd, niemand de keel wordrt afge sneden, in de rug wordt gestoken, op eenzame wegen wordt aangevallen. Dit alles is, naar we maar al te goed weten, het werk van zekere gewapen de republikeinse benden en dit dwong ons tot militaire actie over te gaan. Dr. Van Royen liet uitkomen, dat Nederland nog steeds wil trachten de Haagse conferentie te houden, waar aan de republikeinen niet mee wil len doen. Hij verklaarde, dat hier door voldaan zou worden aan de geest vap de resolutie van de Veiligheids raad van 28 Januari. De Haagse con ferentie zou, -aldus de Nederlandse algevaardigde, zes weken duren. Daarna zullen zes weken nodig zijn voor de ratificatie. En dan zou het aan de Indonesiërs zelf zijn de inter ne organisatie van hun nieuwe staat te regelen, hetgeen hen in. staat zou stellen, indien zij zulks wensen, de republiek in zijn oorspronkelijke of een andere vorm te herstellen „Wat kan de raach voor een betere garantie wensen, dan dat de repu bliek, indien men dit werkelijk wenst, uiteindelijk hersteld wordt?" vroeg dr. Van Royen. De Philippijnse afgevaardigde, Ro- muLo, die na dr. Van Royen het woord voerde, eiste de uitvoering van de Veiligheidsraadsresolutie van 28. Januari j.l. en hert herstel van de republikeinse regering in Djokja karta. PALAR BLIJFT WANTROUWIG. Palar (republiek) verklaarde, dat de manier, waarop de Nederlanders hun nieuwe plan voorstellen, het doet voorkomen alsof het de grootst mo gelijke dwaling van de republiek en van de Veiligheidsraad zou zijn, dit plan niet met open armen te aanvaar den. „Inderdaad, wij zouden deze vooi'stellen van ganser harte aanvaar den, indien wij onze droevige erva ringen met de Nederlandeis konden vergeten. Wij kunnen dit echter niet en mogen dit ook niet. AMERIKA HOUDT VAST AAN RESOLUTIE. De Amerikaan Austin begon met op te merken, dat de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari een redelijke en gezonde oplossing biedt. De Amerikaanse regering blijft deze resolutie dan ook steunen. Austin constateerde, dat er in de afgelopen vijf weken weinig gedaan is aan de rtoepassing en uitvoering van de re solutie. De vijandelijkheden zijn nietj gestaakt. Wel hebben de Nederlan- j ders de vrijheidsbeperkingen voor de leiders dér republiek opgeheven, dochl het practische resultaat daarvan moet worden afgewacht, aangezien dnze leiders nog steeds in Prapat en op Banka vertoeven. Zij genieten dezelfde vrijheid als alle andere burgers, maar het staat hun niet vrij hun eigen republikeinse gebieden rte bezoeken. De heer Austin zeide om twee re denen niet te begrijpen waarom de republikeinse regering niet in zijn oude positie in Djokja is hersteld. Ten eerste is hetgeen de resolutie hier over ^egt, volkomen redelijk en ten tweede past het herstel van de repu blikeinse regering in Djokjakarta ge heel in' het Nederlandse plan van een versnelde overdracht van de souve reiniteit. Austin vroeg zich af, waarom de Nederlanders, indien zy van plan zijn reeds over twaalf weken de sou vereiniteit over te dragen, reeds thans niet een begin kunnen maken met het inschakelen van de republikeinse re gering. Wanneer dr. Van Royen zegt, dat hersrtel van de republikeinse re gering nu chaos zou veroorzaken, waarom zou dit dan niet het geval zijn over twaalf weken? De Amerikaanse afgevaardigde stelde de vraag, of de gevaren, die aan de restauratie van de republi keinse regering verbonden zijn, niet op fantasie berusten. De Amerikaan se regering kan niet toestaan, dat door een militaire, actie één der par tijen in hert conflict wordt geëlimi neerd. Naar zijn mening, moet aan de regering der republiek de gele genheid worden geboden het contact te herstellen met haar politieke vol MINISTERIëLE BENELUX-CON FERENTIE GEOPEND In het ge bouw van de Eerste Kamer te 's-Gra venhage is gisterochtend een aan vang gemaakt met de driedaagse conferentie van ministers der Bene- lux-landen. Overzicht tijdens de openingsrede van de Nederlandse minister-pre sident Dr. W. Drees. Van links naar rechts: de Belgische ministers G. Eyskens, P. Spaak, G. Moene de Fer- nig, J. Duvieusant, de Groote en le Trocet; de Nederlandse ministers Joekes, Mansholt, in 't Veld, Drees, Stikker, Lieftinck en Spitsen. gelingen. Voor de Amerikaanse rege ring is dit een kwestie van vitaal be lang. Komende tot de nieuwe voorstellen van Nederland, wees Austin er op, dat het bijzonder federaal overleg met Soekarno c.s. van mening is, dat de uitnodiging tot het bijwonen van een conferentie in Den Haag slechts mogelijk kan zijn, indien de republi keinse regering opnieuw in Djokja karta haar zetel zou hebben. De twee de voorwaarde, die door de Indone siërs aan de aanvaarding van deze uit nodiging wordt verbonden is deze, dat de bevoegdheden van de com missie der V.N., die eveneens door de Nederlanders is uitgenodigd, niet ge schaad worden. Austin merkte ten slotte op, dat het zeer ongelukkig zou zijn, als de par tijen over de preliminaire stappen tot het hersrtel van de republikeinse rege ring in Djokja, niet tot overeenstem ming zouden komen. Wanneer beide partijen zulks wensen, kan hert hou den van een ronde-tafelconferentie inderdaad tot een oplossing leiden, met dien verstande, dat de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Ja nuari van kracht blijft. De zitting werd daarop verdaagd tot hedenmiddag halfvijf, Nederland se tijd. De eerst spreker zal dan zijn de vertegenwoordiger van India. Dr. VAN ROYEN NIET PESSIMISTISCH „Het schijnt tot dusver, dat alle partijen het er over eens zijn, dat de Ronde Tafel-conferentie een goed ding zou zijn, wanneer wij er maar eerst in slagen de obstakels uit de weg te ruimen", aldus heeft dr. van Royen na de zitting van de Veilit heidsraad verklaard tegenover de diplomatieke correspondent van Ane- ta. „De voornaamste van die obsta kels is natuurlijk de kwestie van te rugkeer der republikeinse leiders naar Djokjakarta", zo voegde hij toe. Op de vraag of hij die moeilijkheid onoverkomelijk achtte, zeide dr. van Royen: „Niets ter wereld is onover komelijk. Als aan onze bezwaren te gemoet gekomen zou kunnen worden zou niets ons verhinderen de gehele kwestie opnieuw in ogenschouw te nemen. Maar ik heb nog geen enkele practische methode horen noemen, die inderdaad onze bezwaren opheft. Omtrent de rede van de Amerikaan se gedelegeerde, Austin, zeide dr. van Royen, dat hij het een voornaam punt vond, dat die rede de deur had opengelaten voor deelneming aan de Ronde Tafel-conferentie door de par tijen, wanneer deze onderling tot overeenstemming konden komen. Hij achtte het belangrijk, dat de Ver enigde Staten zich blijkbaar niet aan de letter van de resolutie van Veiligheidsraad vastklampen, maar het bereiken van het gemeenschap pelijke doel zwaarder laten wegen. „Wanneer de Veiligheidsraad zich maar niet perse aan de letter van de resolutie wil houden, maar ook een open oog toont voor andere metho des, geloof ik wel, dat we iets zullen bereiken", aldus verklaarde de Ne derlandse gedelegeerde. Naar aan leiding van de vraag van Austin, waarom Nederland thans de repu bliek i^et in Djogja kan herstellen, maar zulk herstel over enkele maan den na de overdracht van de souve reiniteit wel mogelijk acht, merkte dr. van Royen op, dat de souvereini teit niet aan de republikeinse rege ring zal worden overgedragen, doch aan de federale regering, hetgeen een geheel andere kwestie is. Bovendien zal de overdracht van de souvereini teit elk psychologisch wapen ontne men aan de guerillabenden, zo zeide de Nederlandse gedelegeerde. MINISTERIëLE BENELUX-CON- FERENTIE De eerste dag van de ministeriële Benelpx-conferentie werd besloten met een receptie in de Ridderzaal aangeboden door de Ne derlandse Regering. Minister Spaak, die ook aanwezig was, in druk ge sprek met jhr M. Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad van State (links) en de Belgi sche ambassadeur Z. Exc F. Graaffe (rechts). Kard. Mindszenty ernstig ziek Er is te Rome bericht ontvangen, zo meldt de „Linie", dat de Vorst primaat van Hongarije, Zijrte Emi nentie Joseph Kardinaal Mindszenrty, aan een ernstig aan-'al van long-ont steking lijdt. De bron, waaruit dit bericht stamt en die als zeer betrouw baar bekend staat, deelde verder nog mee, dat Zijne Eminentie zich nog steeds in een der ondergrondse cellen van het perceel Andrassy Ut 60, rte Boedapest bevindt, in tegenstelling met de officiële berichten, die de Hongaarse regering heeft laten ver spreiden en waaruit zou moeten blij ken, dat de Kardinaal een bevoor rechte behandeling zou genieten en op de eerste verdieping van genoemd perceel in een ruime kamer zou zijn opgesloten. Dezelfde ron .heeft aan Rome la- rten weten, dat het vast staat, dat de Kardinaal ernstig gestoord is in Zijn geestelijke vermogens ten gevolge van de behandeling, Hem voor en na het proces aangedaan. INT. EUCHARISTISCH CONGRES. Het Internationaal Eucharistisch Congres wordt dit jaar van 5 tot 10 Juli in Nancy gehouden. Nancy treft thans voorbereidingen om de te verwachten 50.000 gelovigen onder dak te brengen. Het laatste Internationaal Eucha ristisch Congres werd in Mei 1938 te Boedapest gehouden. „Msb." De grenscorrecties Naar de Duitse pers uit Wezel ver neemt, zou het militaire bestuur aan de Duitse grensbeambten in het ge bied van Elten hebben aangezegd, dat zij ziah voor vertrek uit dit gebi?d moeten gereed maken. Elten ligt in de uitstulpin der Duitse grens bij Zevenaar e behoort, aldus dezt be richten. tot de correcties, die door Ne derland zijn gevraagd. Het dorp telt ongeveer 4C" inwoners. Volgens deze Duitse berichten, waarop van Britse zijde geen beves tiging is gegeven, zouden 80 gezin nen hun woning binnen korte tijd moeten verlaten. Bij een bezoek, dat een correspon dent van het A.N.P. gistermiddag bracht aan hc grootste der voor toe wijzing aan Nederland in aanmer king komende gebieden, de z.g.n zelf kant tegenover Sittard, bleek ons, dat de bevolking daar de ontwikkeling zeer rustig afwacht. Er valt in deze dorpen nauwelijks een weerslag te bespeuren van de scherpe campagne tegen de correcties, die in de Duitse pers en door Duitse autoriteiten worden gevoerd. Integendeel wordt men het er moede, zo werd ons door een bevoegde Duitse autoriteit mede gedeeld, voortdurend bezoek te ont vangen van radio- en krantenrepor ters, die daarna berichten hoezeer de bevolking tegen het veranderen van nationaliteit is ingenomen. Weliswaar zo werd er aantoegevoegd. zijn inder daad 80 der inwoners er afkerig van, hun Duitse nationaliteit te ver wisselen voor de Nederlandse, doch de bevolking is de mening toegedaan, dat over de correcties reeds definitief beslist is. In deze omstandigheden aarzelen de bewoners hun mening vrijmoedig uit te spreken. Veeleer breken de betrokkenen zich het hoofd over alle mogelijke vraagstukken, die zich voor hen na een wijziging der grens zullen voordoen zoals bijv. de omwisseling van het geld en de vraag wie uit het gebied zou moeten ver trekken. In afwachting van eventuele correcties hebben vele boeren in dit gebied hun oogst gedeeltelijk in de schuren gehouden. Toen door hel lan delijke bestuur werd aangedrongen op algehele aflevering, hebben de boeren ten antwoord gegeven, dal zij eventueel niet met lege handen in Ne derland wensten te staan. In het al- gemeem houdt men er rekening me de in deze streek, dat een overgang naar Nederland grotere economische mogelijkheden opent. Ten opzichte van de Duitse centra ligt de „zelf kant" n.l. vrij sterk geïsoleerd en de meeste der dorpen zullen zich veel makkelijker op Sittard kunnen oriën teren. Er heeft van ouds zulk een oriëntatie bestaan, doch in de laatste jaren is deze door de hermetische af sluiting dex grens verloren gegaan. Een der vragen, welke zich ir» dit verband voordoen, is deze of de 500 arbeiders uit dit gebied, die tot nog toe in de Duitse industrie in Heins- berg en Geilenkirchen werken, in Limburg een nieuwe werkkring zou den kunnen vinden. Men verwacht in de grensstreek in dit verband geen grote moeilijkneden, tc meer nu de werkgelegenheid voor Duitsers in Limburg is opengesteld. Uit de stroom van Duitse g g-idigden voor werk in Nederland, die in de laatste weken naar het Nederlands consulaat te Aken komt, kan overigens worden afgeleid, dat ook buiten het correc- tiegebied grote belangstelling voor werk in Nederland bestaat. GROTE BELANGSTELLING VOOR TULPEN-RAILLYE. Voor de Tulpen-raillye. die in de laatste week van April gehouden zal worden, blijkt eer zeer grote belang stelling te bestaan. Naar wij verne men, hebben tot nu toe reeds 180 Ne derlandse équipes zich aangemeld. Waar men 100 plaatsen voor deelne mers uit het buitenland reserveert, kan men voorlopig slechts 50 Neder landse ploegen accepteren. Ook de eerste inschrijvingen uit. het buiten land zijn reeds binnengekomen. De voorzitter van do provinciale commissie voor Zuid-Holland van het nationaal instituut „Steun wettig gezag" prof. dr. ir. P. M. Heertjes, heeft gistermiddag op een pex-scon- ferentie o.a. meegedeeld, dat een nieuwe fase is gekomen in de ont wikkeling van de nationale reserve als gevolg van de besprekingen der geallieerde staven. Het aantal cate gorieën, dat tot deze nationale re serve, waarvan de sterkte in eerste instantie is gesteld op 20 a 25.000 man, kan toetreden, is aanmerkelijk uitgebreid. Op het ogenblik is de toestand zo, dat kunnen toetreden: a. Het personeel van de lichtingen 1935 en ouder, inclusief reserve-of ficieren eiv dienstplichtig kader; b. Het personeel van de lichtingen 19361910, exclusief res. officieren en dienstplichtig kader met uitzon dering van genie (zoeklichtenafde ling) en luclitdoelartillerie; c. Het personeel van de lichtingen 19411944, voor zover niet geoefend; c. Alle buitengewoon dienstplichti gen; e. Alle niet- dienstplichtigen tot de leeftijd van vijftig jaar. In dit verband werd er de aan dacht op gevestigd, dat de burge meesters de opdracht hebben gekre gen de dienstplichtigen van de oor logslichtingen 19411944 te regis treren. Dit wil nog niet ze-zger., dat zij inderdaad zullen worden opge roepen voor de dienstplicht, doch de mogelijkheid is niet uitgesloten. Zij, die zich echter melden voor de na tionale reserve of voor de reserve grensbewaking, zullen niet voor dienstplicht worden opgeroepen. Blijkens een mededeling van gene raal Kruis zal de nationale reserve op 1 Januari 1950 moeten zijn ge vormd. Kolonel Six, lid van het hoofdbe stuur van „Steun wettig gezag", vestigde er nog de aandacht op, dat dienstneming geheel vrijwillig is, doch dat het in het belang van het gehele volk is, indien vele vrijwilli gers zich meldey zodat de door ge neraal Kruis g> 1de eis kan worden verwezenlijkt. Als de regering de diensten door middel van dienst plicht in het leven zou moeten roe pen, zou dit ontzaggelijk veel krach ten aan het bedrijfsleven onttrekken, een verlies aan arbeidsuren beteke nen en dus verlaging van de levens standaard tengevolge hebben. Met vrijwillige toetreding wordt dus niet alleen een militair, doch ook een economisch belang gediend. Boven dien iheeft de vrijwilligheid voor de man de aantrekkelijkheid, dat hij niet uit zijn gezin wordt weegehaald en slechts door het offeren van wat vrijo tijd (200 oeferuren per jaar) hretzelfde effect kan bereiken als door een oefening onder de wapenen als dienstplichtige. Tenslotte deelde de kolonel Six mede, dat de bewapening van de na tionale reserve gelijk zal zijn aan die van de territoriale compagnieën en dat voor de vrijwilligers zeer gun stige sociale voorzieningen zijn ge troffen. ENGELAND WIL NEDERLANDS SYSTEEM VAN TUINBOUW VEILINGEN INVOEREN. De heer N. A. Laarman, directeur van de economiche afdeling van het centraal bureau van de tuinbouwvei lingen, deelde gisteren tijdens de jaarvergadering van de provinciale commisie uit de veilingen in Zuid- Holland mee, dat binnenkort op en kele plaatsen in Engeland het sys teem van tuinbouwveilingen zal wor den ingevoerd, zoals de Nederlandse tuinbouw het reeds meer dan een halve eeuw kent. Bovendien komen binnenkort enkele leden van een studiecommissie naar Nederland om er vertrouwd te raken met het Ne derlandse systeem van fondsvorming en van .miniumumprijzen. Ook deze dekking van eigen risico's door de tuinders heeft de Engelse bewonde ring afgedwongen, aldus de heer Laarman. DE N.Z.H. EN DE HAARLEMSE KANTONRECHTER Naar aanleiding van het oordeel van de kantonrechter mr, F. van Blerkom over het bedrijf en over de chauffeurs van de N.Z.H.V.M., uit gesproken in de zitting van het kan tongerecht te Haarlem op 7 dezer, deelt de directie van de N.Z.H.V.M. mede, dat zij een klacht bij de Mi nister van Justitie heeft ingediend. LIJK IN KORTENHOEFSE PLASSEN GEVONDEN. Twee vissers, die gistermiddag met een boot op de „Wije Bliek", een der Kortenhoelsc Plassen, vueren, von den een lijk drijvende. Het bleek het stoffelijk overschot te zijr. van de heer-jager O. van Dijk uu Den Haag, die in de avond van 4 Januari tijdens een jachtpartij tezamen met de jachtopziener J. Brcyer uit Kor- tenhoef verongelukte. Men vond de volgende dag wel de omgeslagen boot en later het lijk van dc jacht opziener, maar het stoffelijk over schot van het tweede slachtoffer bleef tot nu toe spoorloos. PUNTENDIEFSTAL AAN HET LICHT. Door de arrestatie van J. de R. ui^ Tilburg, die verdacht was van een in braak bij de textielfabriek Mol van Bladel aldaar, waar ongeveer 200.003 textielpunten vermist werden, heeft men op zijn aanwijzingen drie Am sterdammers, L., S. en v. d. V,in hechtenis kunnen nemen, die de ge stolen punten hebben doorverkocht. S. en v. d. W. zullen naar Tilburg worden overgebracht voor een nader verhoor. £eti ko-Vi^Uje... Waar innerlijke rust ontbreekt, wordt de behoefte aan verstrooiing steeds groter.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1