3)e &zidóe(Boii/ta/nt Benelux-conferentie te Den Haag Hedenmorgen door dr. Drees geopend Geen terugkeer der leiders naar Djokja Italië ook in het Atlantisch Pact Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TIL WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 10 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11639 BENELUX- CONFERENTIE WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 \7 AND A AG begint in Den Haag de conferentie van ministers der drie Benelux-landen. De Nederlandse minister-president, dr. W. Dr^es, heeft hedenmorgen de conferentie in het gebouw van de Eerste Kamer ge opend met een rede, waarin hij de ministers van België en Luxemburg na mens de Nederlandse regering welkom heette. De minister-president herinnerde eraan hoe tijdens de oorlog reeds het besluit genomen werd om na de bevrijding een economische unie tot stand te brenigen tusseii de drie landen, die weliswaar klein van omvang zijn, maar in het wereldver keer allerminst zonder belang zijn. en in welk opzicht ieder land vrij kan blijven zijn evonomisch en so ciaal beleid naar eigen inzichten te voeren. Tenslotte zal nu of later ook moe ten worden overwogen in hoeverre nieuwe organen nodig zullen blijken om -te bevorderen, dat snel gezamen lijk beslissingen kunnen worden ge nomen zonder dat te kort wordt ge daan aan de noodzakelijkheid, dat de volken zelf maatschappelijke en po litieke invloed kunnen uitoefenen. Een volledig succes zal de Benelux slechts kunnen worden, indien onze volkeren de betekenis ervan ten volle gaan beseffen en in de practijk onder vinden". Problemen, die opgelost moeten worden „Een eind zijn Wij reeds gevorderd op de weg, die afgelegd moet wor den", verklaarde dr. Drees. „België, Nederland en Luxemburg zijn inter nationaal tot nauwe samenwerking gekomen. Dat eenheid van invoer rechten is bereikt is van betekenis, al bespeurt de reiziger, die de grens tussen België en Nederland passeert, nog weinig van wat hij zich wellicht ook van de voorlopige stappen heeft voorgesteld. Op het gebied van een groter ge lijkheid van de accijnzen mogen wij goede verwachtingen koesteren. Zo is er meer. Een werkelijk economische unie is er echter nog niet. De grote stap, het verwezenlijken van vrij on derling verkeer, moet nog worden gedaan. Naarmate men zich meer ver diept in de daarvan te verwachten gevolgen, realiseert men zich scherper zowel de grote voordelen, die-het zou kunnen opleveren, als de moeilijk heden, die in de weg staan. Onze taak in deze conferentie zal het allereerst zijn, die moeilijkheden verder te on derzoeken en te doen wat mogelijk is om uit de weg te ruimen Wij weten", dat het centrale punt daarbij is het monetaire vraagstuk, dat in het alge meen de landen in West-Europa en trouwens daar niet alleen, voor gro te moeilijkheden plaatst en dat wij thans speciaal t.av. het verkeer tus sen onze landen met volle ernst on der het oog moeten zien. Daarnaast en in samenhang daar mede is de belangrijke vraag op welk terrein wij een gemeenschappelijke economische politiek moeten voeren Molotof reorganiseert defensie Ongerustheid over succes Atlantisch Pact Onder directe leiding van Molotof die onlangs van zijn fynctie als mi nister van Buitenlandse Zaken is ontheven, zijn veranderingen aange bracht in het Sowjetrussische kern kabinet voor Defensie, aldus politie ke kringen te Warschau. Molotof zou belast' zijn met de co ördinatie op lange termijn van het industriële en militaire potentieel der Sow jet-Unie en haar bondgeno ten in ,Oost- en Centraal-Europa. Deze stappen, zo verklaart men weerspiegelen een toenemende on gerustheid van de Sowj et-Unie over de vorderingen van het plan-Mar shall en het Atlantische pact. EEN BESLISSENDE FASE. De minister-president bracht hulde aan de deskundigen, die het rapport hadden opgesteld, dat op deze bij eenkomst het onderwerp der bespre kingen zal zijn. Hiermede is de Be- relux in een beslissende fase getre den. „Konden wij op het Chateau d'Ar- dennes volstaan met het geven van richtlijnen, thans is de tijd aangeb'o- ken voor het nemen van beslissingen, welke van grote betekenis zuilen zijn voor de volkeren, weike wij hier ver tegenwoordigen. De verantwoording, we'ke op onze schouders rust, kan nauwelijks wor den overschat. Het ware een misvat ting indien men de Benelux 'n zaak zou noemen, welke alleen de volkeren van België Luxemburg en Nederland aangaat. Te vaak is daarvoor door verantwoordelijke autoriteiten van andere landen verklaard, dat men dé Benelux beschouwt als de toetssteen voor de West-Europese economische j samenwerking. Laten wij ervan over- f tuigd zijn, dat gedurende de komen- J de dagen ve e; ogen in de wereld op ons gericht zijn.-' Met een hulde aan de goede geest i p. van samenwerking en een wens voor het slagen der conferentie, verklaarde dr. Drees daarop de zitting voor ge opend. PROEFKONIJNEN IN DE ZWEED SE BERGEN De hulpdiensten van de Zweedse luchtmacht is be zig het materiaal en de mensen bij grote koude, sneeuw, storm en an dere ongunstige winterse omstan digheden te beproeven. Een aantal vliegerofficieren zijn daarbij als proefkonijn opgetreden, slechts uit gerust met vliegpak, parachute en noodrantsoenen. Een der vliegers demonstreert, hoe een parachute in een storm boven de boomgrens be handelt moet worden. Een tegenspraak van dr. van Royen r\R J. H. VAN ROYEN heeft heden tegenover de diplomatieke cor respondenten van Aneta verklaard, dat het bericht als zou de Neder landse delegatie in de aanstaande zitting van de Veiligheidsraad mede delen, dat de regering bereid is de republikeinse leiders naar Djokja te laten terugkeren, geheel in tegenspraak is met de positie van de Ne derlandse regering. De Nederlandse vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad verzekerde Aneta's correspondent, dat hij in de verklaag, welke hij vandaag (Donderdag) in de zitting van de Veiligheidsraad hoopt af te leggen, integendeel zal doen uitkomen, dat Nederland reeds vebgaande concessies heeft gedaan door de republikeinse leiders vrijheid van beweging door geheel Indonesië, met uitzondering van Djokjakarta, te geven en door hen uit te nodigen in hun kwaliteit van republikeinse functionarissen aan de Ronde-Tafelconferentie in Den Haag deel te nemen en dat geen verdere concessies van Nederland kunnen worden verlangd. In andere kringen van de Veilig heidsraad vernam Aneta's corres pondent nog, dat verschillende dele gaties natuurlijk vooral van de Wes terse landen hopen, dat de republi keinse leiders alsnog kunnen worden bewogen de Nederlandse uitnodiging aan te nemen. Zolang het begin van de Ronde Tafel-conferentie od aan staande Zaterdag was bepaald, werd in die kringen zelfs overwogen de raadszitting opnieuw te doen uitstel len om niet door voortijdig open baar debat de eventuele kansen von een republikeinse aanvaarding te be derven. Zelfs Woensdagochtend was er te Lake Success nog sprake van een nieuw uitstel, doch het bericht van de verdaging van de Ronde-Ta felconferentie voor enige weken heeft daaraan voorlopig een einde gemaakt. Uit republikeinse bron ver nam Aneta's correspondent, dat Pa- lar voornemens is, in de eerste zit ting een uitvoerige verklaring af te leggen en dat men zich aan die kant op een „felle strijd" in de Raad voorbereidt. Het Indonesische probleem Engelse aanbe've'ingen Volgens een bericht in de „New Yoidc Times" uit Lake Success drin gen Engelse diplomaten er bij de Ne derlandse regering op aan, concessies te doen, die de Republik er toe zou den kunnen bewegen de Ronde Tafel conferentie in Den Haag bij te wo nen. Toegevoegd wordt, dat, ondanks de eerste, koele ontvangst van de uit nodiging der Nederlanders door de Republiek, de vertegenwoordigers van het Verenigd Koninkrijk hun hoop inzake een oplossing zouden vestigen op directe besprekingen tus sen Nederland en de -republikeinse leiders. De „Times" zegt, dat de voornaamste concessie, die Engeland de Nederlanders aanbeveelt, is het teruggeven van de stad Djogjakarta aan de Republiek. Volgens berichten geloven Engelse kringen, dat, indien de Republiek weer in haar functie hersteldwordt, haar leiders wellicht hun weigering tot deelneming aan de door Nederland voorgestelde be sprekingen zouden willen herzien. Hel blad voegt er aan toe, dat vol gens Engelse woordvoerders thans de neiging in de Verenigde Naties heerst om alles in het werk te stellen om beide partijen samen te brengen in plaats van het debat in de Veilig heidsraad te verlengen. DE ORANJEPLOiiG Zo ziet het Nederlands elftal er uit, dat Zondag a.s. in het Olympisch Stadion Amsterdam tegen België uitkomt. Van boven naar beneden en van links naar rechts. Doel: Kraak (Stormvogels) achter Steenbergen (SW) en Schij venaar (EDO) midden van Schijndel (SVV) Möring (Enschede) en de Vroet (Feyenoord) aanvoerder, voor Len stra (Heerenveen), Wilkes (Xerxes), Brandes (Feyenoord), Rijvers (NAC) en Clavan (ADO). Weer slaags in de Negeb ISRAëLISCHE AANVAL OP TRANSJORDAANS GEBIED. Transjordanië heeft Engeland er gisteren van verwittigd, dat een troe penmacht van Israël zich in het Oos telijk gedeelte van de Negeb-woestijn een weg tracht te banen naar Akaha, de Transjordaanse havenplaats aan de Golf van Akaba, waar een Britse troepenmacht gelegerd is. De berich ten maakten melding van vuurge vechten tussen eenheden van Trans jordanië en Israël. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte de inlichtingen, ontvangen uit officiële Transjordaanse bron be kend. Officiële Britse autoriteiten be schouwen de toestand als „zeer ern stig". Een Israëlische woordvoerder te Lake Success heeft categorisch ont kend, dat Israëlische strijdkrachten zouden opereren op Transjordaans gebied. Ook waren zij niet van plan de Transjordanse grens over te ste ken. Acheson over beginselen van het Pact T\E REGERING VAN ITALIë heeft uit Washington een nota ontvangen, waarin he-t besluit van de Amerikaanse regering wordt meegedeeld om Italië op te nemen in het Atlantische pact. De regeringen van alle deelnemende landen hebben nu het ontwerp van het pact ontvangen. Minister Acheson heeft ondertussen een overzicht gegeven van de begin selen en het doel van het Atlantische pact: 1. Het is gebaseerd op de gemeen schappelijke zienswijze van bepaaide landen, die aan een en dezelfde vrij- heidsgedachte ontspruit. Het is niet zo, dat de onderhandelaars iets scheppen of tot stand brengen. Zij erkennen iets. De verbinding tussen Amerika en Europa is niet kunst matig, zij bestaat reeds 300 jaar. 2. Alles wat de onderhandelende landen hebben gedaan en van plan zijn te doen ligt binnen het kader van de bepalingen en de geest van het handvest van de Uno. 3. De onderhandelende mogendhe den geven in het verdrag duidelijk blijk van hun vastbeslotenheid, ge bruik te maken van him collectief recht op verdediging tegen agressie. Acheson beschouwt dat als een bij drage tot het handhaven van de vrede. 4. Maatregelen worden getroffen cm de uitvoering van het verdrag mogelijk te maken. PERON KAN NU BLIJVEN. Gisteren heeft het Argentijnse parlement de nieuwe Grondwet voor Argentinië goedgekeurd. Hierin;wordt vastgesteld, dat president Peron ter stond na afloop van zyn ambtsperio de herkiesbaar is. Belgische crisis dreef voorbij MOEILIJKHEDEN ECHTER NIET OPGELOST. De crisis, welke dezer dagen werd gevreesd in de Belgische regering in verband met onenigheid over de maatregelen ter bestrijding der werk loosheid, is weer overgedreven. Spaak, die ijlings uit Parijs werd ge haald, is erin geslaagd een ontspan ning te bewerken. De moeilijkheden weren, zoals ge meld. ontstaan over de werkloos heidsbestrijding. Feitelijk bepaalde de socialistische politiek er zich toe de steun aan de werklozen te verhogen, terwijl de katholieke minister van Financiën, Eyskens, maar moest zor gen door nieuwe belastingen aan de nodige gelden te komen. De C.V.P. plaatste zich echter op het standpunt, dat het heffen van nieuwe belastingen onnodig was, omdat door bezuinigin gen de nodige gelden wel konder ge vonden worden. ALle nadere beslissingen zijn nu uitgesteld. Men heeft er blijkbaar de voorkeur aan gegeven geen rege ringsmoeilijkheden uit te lokken voor de Beneluxbesprekingen, welke van daag te Den Haag beginnen. De grenscorrecties Naar wij vernemen is nog deze week van de zijde der Britse bezet- tingsóutoriteiten een offJcic'e ver klaring te verwachten met betrek king tot de zg. kleine grenscorrec ties. Van Britse zijde is nog geen enkel commentaar geleverd op de maatre gelen, die eind vorige week in dt plaatsen aan de Nederlandse en Bel gische grens getroffen zijn tot het uitbreiden der verboden zóne, die langs de gehele grens loopt. Uiter aard worden deze maatregelen, die een registratie van alle inwoners bo ven 14 jaar inhouden, van Duitse zijde algemeen opgevat als een voor bereiding van de overdracht der ge bieden aan Nederland en België. Volgens bij de regering van Nocrd- rijn-Westfalen binnengekomen be richten bepalen deze maatregelen zich tot het gebied ten Westen van Mon- schau, enkele zeer kleine stroken ten Westen van Aken en de uitstul ping der Duitse grens ten Oosten van Sittard. zowel het betrokken gebied dat aan de Belgische grens ligt, als de strook die over de Nederlandse grens loopt, omvat ongeveer 600 mensen. Uit het feit, dat geen maatregelen gemeld zijn ui* andere gebieden, leidt men af, dat de te verwachten cor recties zich tot deze drie gebieden zullen beperken. Mochten desondanks ook andere correcties plaats hebben, dan zullen deze zo gering zijn, dat zij geen speciale voorafgaande maat regelen vereisen. Ofschoon van Britse zijde een vol strekt stilzwijgen wordt bewaard, neemt men aan, dat de door de p'aat- selijke commandanten bevolen maat regelen zijn ingegeven door de prac- tijken van de Duitsers, die specule ren op de mogelijkheid voordelig za ken te doen met naar het grensge bied getransporteerde goederen. Zoals te verwachten was heeft de aankondiging van een spoedige be slissing tot een opgewonden stem ming ge'eid, voornamelijk onder de ambtelijke klasse in het betrokken gebied. 1 TREINSTAKING IN INDIA MISLUKT. Het merendeel van de spoorweg- lieaen in inaia heeft de cpi-cep van de communistische partij voor een algemene scaking gisteren genegeerd. Le tremen liepen vrijwel normaal. Slechts enkele incidenten deden zich voor. De minister van verkeerswe zen,- „Ayangar, verklaarde te New Delhi, dat de toestand nog eer. week lang, „zorgvuldig in het oog gehou den moet worden". VLIEGTUIGRAMP IN AUSTRALIA Een Lockheed Lodestar toestel met 21 inzittenden is kort nadat het van het vliegveld Coolangatta (aan de grens van Nieuw-Zuvd-Wales en Queensland (Australië; was opge stegen in een moeras neergestort en in b^and gevlogen. Het vliegtuig was op weg naar Brisbane De 18 passa giers, w.o. twee. kinderen en dc be manning van drie koppen verloren het jeven. Brandweerlieden waad den tot hun middel in het warte om de vlammen met schuimbluschappa- ten te doven. OVERSTROMING IN AUSTRAUe. Ais gevolg van zware regenval worden de Oostelijke staten van Aus ralië door overstromingen ge- t( isferd. Meer dan duizend personen zijn dakloos en het verkeer is ont- 'Ar.cht. Vele geïsoleerde steden zijn uit de lucht bevoorraad. DE 25.000 ER UIT. Op nr 15992 van de Staatsloterij is de prijs van ƒ25.000 gevallen. Het Kravchenko- proces loopt ten einde LAATSTE PLEIDOOIEN. Mr, Izard, de advocaat van Krav chenko, voerde gisteren het woord in het proces, dat nu al ruim zes weken wordt gehouden tussen de schrijver van „Ik verkoos de vrijheid" en de. Le-itres Francises. Volgens Izard stond de tijd, die dr. Johnson, de ,,ro-' dc" deken van Canterbury, de Britse parlementsleden Zilliacus en Pritt en andere getuigen van de „Lettres" in Rusland hebben doorgebracht, gelijk aan, „niet meer dan een paar dagen in het leven van Kravchenko. Volgens Izard toonden de Russi sche getuigen bijzonder veel tegenzin om vragen over de toestanden in hun geboorteland te beantwoorden. Zij hadden alleen over Kravchenko per soonlijk getuigd. Het gc-recht trachtte weliswaar geen oordeel uit te spre ken over het Sowjet-regiem als ge heel, maar niettemin vermelde het boek van Kravchenko feiten, die licht werpen op de aard van dat regiem en het was voor het proces van hel eerste belang, dat deze feiten werden bevestigd of getoetst, aldus Izard. Na het pleidooi van mr. Izard is nu het woord aan de Lettres Frangai- ses om te bewijzen, dat Kravchenko zijn boek niet geschreven heeft en dal het laster bevat tegen het Russische regiem. De Katholieke Missie in Noord-China Naar de Katholieke Missiecentrale te Aken meedeelt, zijn sinds het ein de van de oorlog met Japan in Nocrd-China 47 Katholieke missio narissen door de communisten ge dood; 32 anderen stierven in de ge vangenis en 13 worden vermist. Van de 1286 Chinese en 1428 bui- tenJandse missionarissen zijn thans in de door de communisten bezetten gebieden nog 560 Chintzen en 660 buitenlanders werkzaam. PAARD TUSSEN HET PUBLIEK. Onder het publiek bij wedrennen te Cheltenham in Engeland brak een pai-iek uit, toen een d-iard zonder berijder door de afzetting van de brum heenbrak, de bookmakers hun papieren uit de handen trappend, en de trap naar de grote tribune scheen te willen opspringen. Het dief zwenk te echter om, waarbij het vrouw raakte, en sprong terug op de ren baan. Zes personen werden bij dit in cident gewond. DISTRIBUTIENIEUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 13 t.m. 26 MAART 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES. 024 alg50 gram vlees (reeds aange wezen geldig tm. 12 Maart) 041, 043 vlees 100 gram vlees 042 vlees 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN. 045 alg250 gram boter of margarine of vet BONKAARTEN KA, KB 903. 046 alg250 gram boter of marg. of vet 047 alg200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 052 alg500 gram boter of marg of vet BONKAARTEN KD 903. 054 alg125 gram boter of marg. of vet 055 alg100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAK- EN DIVEKSEKAARTEN ENZ. QA, QC 903. 67 tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabaK 69 tabak 1 rantsoen siga retten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 903. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van dc strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Maart a.s. wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 029, 030, 031, 033, 036, 037, 038 en 039 kun nen worden vernietigd. £e.n Als een kind legt de gelovige bloemen op het graf van zijn moeder, wier geest bij hem is; zo legt hij bloe men aan de voet van het beeld van de Moeder Gods. Mr. H. P. Marchant.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1