3 Plannen voor een grote vermaaks-industrie in Zandvoort Overzicht van de veiling te Roelofarendsveen Het Duits contract bracht in sommige gevallen redding Molens bezorgen electriciteit SPORT DINSDAG 8 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 TOTAAL OMZET RUIM 2 MILLIOEN Maandagavond sprak de voorz., de heep»Th. W. Schrama, voor een goed bezette zaal het openingswoord van de 30ste jaarvergadering der veiling. Aan het jaarverslag van de direc teur de heer N. Turk, is het volgen de ontleend: Witlof: Verschillende factoren heb ben er toe geleid, dat het trekken van witlof een verliespost is gewor den. Enkele van deze factoren zijn: te hoge prijs voor de pennen, de zachte winter en voornamelijk de grote importen vanuit België. Aardbeien: Vanaf de aanvang van de oogst tot 22 Mei was er van En gelse zijde een goede vraag naar dit product. Het binnenland kon met de prijs niet mee, met het gevolg, dat het overgrote deel van de aanvoer door exporteurs werd gekocht. Op merkelijk was, dat zodra de export van minder betekenis werd, de vraag in het binnenband toenam, zodat de prijzen op een behoor.ijk niveau ble ven. Hoewel de oogst zich goed liet aanzien, is deze bij verschillenden tegengevallen, doch in het algemeen is de financiële opbrengst zeer bevre digend. De aanvoer van aardbeien van de volle grond v/ordt van steeds meer betekenis. Voor een 2e oogst van aardbeien begint ook meer be langstelling te komen, zodat in het afge open seizoen zelfs de export hiervoor interesse kreeg. Zowel prijs als oogst waren goed. Jammer, dat van dit product de export naar En geland ontijdig werd verboden. Sla: De aanvoer van volle-grond- sla was aanmerkelijk groter dan in vorige jaren. Konden wij in 1947 geen 1.000.000 kroppen halen, in 1948 zijn wij de twee miliioen gepasseerd. De prijzen voor sla zijn in de regel zeer wisse end. Over het geheel genomen redelijke opbrengst. Peulen en erwten: Door het weg- vriezen van het plantmateriaal was het beplante areaal met peulen en doperwten aanmerkelijk kleiner dan in 1947, doch de aanvoer was bijna gelijk. In het algemeen een benoor- lijke finantiële opbrengst gegeven. Tuinbonen: De tee'.t van tuinbonen loopt sterk terug. De prijzen waren echter dit jaar zeer goed. Peen: De bospeen bracht aanvan kelijk ook een goede prijs op en de genen die vroeg waren hebben hier mede een goede teelt gemaakt. Zodra de aanvoeren zowel elders als op onze veiling, van grote omvang wer den, was het met de bospeen gedaan en ging men over tot het leveren van breekpeen. Op de Nederlandse mark ten was hiervoor geen afzet te vin den, zodat bijna 100 pet. van de aan voer voor de Duitse bevolking werd verladen. Doordat de minimumprijs voor breekpeen behoorlijk was ge steld is deze tee't lonend geweest. De teelt van breekpeen blijft echter ris kant omreden deze geheel afhangt van de mogelijkheid van export naar de Duitse markten. Bonen: De kassnfj bonen hebben een goede prijs opgebracht doch de aanvoer was maar middelmatig. Door het aanhoudend koele weer was de oogst van de vollegrondsnijbonen laat Tot 20 Juli was de aanvoer van ge ringe betekenis. Door de buitenge wone warmte in de week van 25 Juli tot 3 Aug. ging de kwaliteit van de snijbonen sterk achteruit. Met de kwa'iteit daalde ook de prijs zodat reeds op 28 Juli een deel van de aan voer doo- de handel niet werd afge nomen. Ook voor dit product werd het Duitse contract een redding. Voor goede kwaliteit hersteilde de prijs enige dagen daarna, doch de storm op 8 Aug. en de zware regen op 12 Aug. brak alle illusies. De aanvoer liep sterk terug en de kwaliteit was zeer slecht. De oogst is derhalve een groot deel beneden het middelmatige gebleven en de prijzen hebben deze mindere oogst niet gecompenseerd, zodat de vollegrondsnijbonen, of schoon niet zo slecht als in 1947, in genendele lonend genoemd kan wor den. De aanvoer van princessebonen, stam- en pronkbonen was gering en de pijzen beneden de productiekos ten. Augurken: Met de slechte resulta ten in 1947 nog vers in het geheu gen was het beplante areaal met augurken, zowel e ders als hier, zeer klein. Ook aan dit gewas bracht de storm en zware regen op 8 en 12 Aug. veel schade. Toch was de oogst normaal en de daarnaast hoge prij zen voor de augurken hebben aan de ze teelt goede resultaten gegeven. Tomaten: De aanvoer van najaars tomaten was ongeveer gelijk aan de aanvoer in 1947 n.l. ruim 190.000 kg. De prijs vooruitzichten waren niet moedgevend, doch nadat Engeland in Aug. toevoer toeliet brachten, vooral de voor export geschikte tomaten een buitensporig hoge prijs op, zodat ge middeld een bevredigende prijs voor de kwekers kon worden bereikt. De totale opbrengst bedraagt derha've bij een gelijke aanvoer ruim een der de meer dan in 1947. De aanvoer en opbrengst der v. n. producten is derhalv: Andijvie 220240 kg. 11282,89: Augurken D 421665 kg. 83575,54 id. C. D.-stp. 170237 kg. 17018 94 Bloemkool 89068 st. f 13463,12 Snijbonen k.g. 540794 kg. 223347,30 Kassnjjbonen 53787 kg. 78748 07 Doperwten 45835 kg. 19522.64 Peulen 248491 kg. 135332,32 Bospeen 94602 bs. 12952,30 Breekpeen 235419 kg. 26311.50 Sla 2168395 st. 101981,22 Tomaten 190874 kg. 74435,73 Witlof 77879 kg. 13857 93 Aardb. (nat.) 40158 kg. 45315 13 Glasaardbeien 146280 kg. 638405,58 id. 2e oogst 8218 kg. 22929,05 Bloemen: Tulpen m. bol 503324 st. 14184 52 id. z. bol 485147 bos 277639,13 Narcissen 245071 bos 92213 46 idem v. er. 351120 bos 48011 70 •Chrysant gr.bl. 82755 st. 16953 80 idem geplozen 143420 st. 9830,31 idem tros 113337 bos 21856,68 De bloemen. Ook voor de bloemisterijproducten waren de verwachtingen niet hoog ge spannen. Het was reeds geconstatee d dat de bloembollen zich moeilijk lie ten forceren. Vooral de narcissen ga ven veel teleurstellingen. Voorts wa ren er aanmerke ijk meer bloembol len op de bakjes geplant dan vorige jaren, zodat op veel groter aanvoer werd gerekend. Mede doo- de zachte winter was er echter in de bloemen een goede handel en werd de be ang- stelling van kopers voor onze bloe menveiling steeds groter. Voor de op bakjes geforceerde tulpen waren de prijzen behoorlijk, zo ook voor de narcissen. Voor de tulpen uit de wa renhuizen waren de prijzen ze'fs best De aanvoer van tulpen van de volle grond was gering en de kwaliteit slecht. Zowel de aanvoer als de prij- voor volle grond narcissen was goed. De snijbloemen hebben in het alge meen een slechte prijs opgebracht. In het jaar 1948 zijn er 152 groen ten- en 180 bloemen vei" ingen gehou den. Aanpassende aan de tijdsom standigheden zijn alle producten, met uitzondering van de augurken, per soonlijk geveild, hetgeen een goed effect op sortering en kwaliteit heeft gesorteerd. Totaal omzet. Het geveilde bedrag aan bloemen bedraagt 568.078,5u en aan groenten en fruit 1.590.131.36 Totaal ƒ2.156.209,8 De balans en exploitatie-rekening sluiten met een nade'ig saldo van 28.656 33, hetwelk echter ruim schoots door het garantiefonds, zijnde 43.483,65 wordt gedekt. Alles sa menvattende is het jaar 1948 niet te gen gevallen. Per 31 Dec. 1948 telde de vereni ging 353 iedenn. Bij de rekening en verantwoording over 1948 las de secr. de heer Jac. de Jong Gz., het zeer gunstig rap port der accountantsdienst van net Centr. Bureau van Tuinbouwveilin gen voor, waarna allereerst de ex ploitatie rekening over 1948 in be- hande ing kwam. De heer P. de Jong Cz. achtte het geen goede bedrijfspo- iitiek om het nadelig saldo met het z.g. garantiefonds te dekken, en geelt het bestuur in overweging middelen te beramen om tot een andere be- drijfsuitkomst te komen. Na enkele bespreking wordt de expl. rek. en eveneens de balans goed gekeurd. Namens de Raad van Toe zicht bracht de heer C. Huigsloot gunstig verslag uit De heer Jac. de Jong Gzn., J. N. Volwater en Jac. Bakker werden bij acclamatie *n het bestuur herkozen, evenzo de heer P. J. Klein in de Raad van Toezich;. De bestuurslonen en presentiege d werden ongewijzigd vastgesteld. Me degedeeld werd, dat de veiling-pro visie op 5 pet. gesteld wordt, waarbij het garantiefonds komt te vervallen hetgeen echter voor de tuinder geen wijziging in haar bijdrage meebrengt. Na een toelichting door ir. G. W. van der He'.m werd besloten om een col lectief abonnement op het z.g. Voor- hchtingsb'ad aan te gaan a 1.— per jaar. Degene die zich liever niet abonneren, geve dit op aan de vei ling. De directeur gaf hierna een toe lichting op de uitbetaling betreffen de de doorgedraaide augurken over 1947 hetgeen als een meevaller ge- ir.casseerd werd. Bij de zeer uitvoerige rondvraag werden vele vak-technische proble men besproken, en o.a. voorgesteld zelf een baggermachine te gaan ex ploiteren. Voorts kwam nog een voor ste' ter tafel om het 30-jarig bestaan der veiling in het najaar met een tentoonstelling luisterrijk te vieren, en deze tentoonstelling desgewenst in samenwerking met de L. T. B. te or ganiseren. De heer P. de Jong Czn. verzocht he' bestuur een adres te wil len richten aan de desbetreffende in stanties, inhoudende: „De vei'gade- ring is dankbaar gestemd t. a. v. d. tot stand gekomen handelsovereen komst met Engeland, maar is niet te vreden, zolang er niet een zak verse augurken die vroeger in belangrijke mate naar Engeland werden verzon den, geëxporteerd mag worden". Voorz. zegt toe een adres in die geest naar het Centr. Bureau te zu'- len richten. De g. a., kap. A. J. Har- tog, sprak tot slot een opwekkend woord. BOSKOOP Gandidatenlijst Partij van de Ar beid. Door de Partij van de Ar- beid is de candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen vast gesteld als volgt: 1. P. D. Noest; 2. F. v. d. Dool; 3. mevr. C. den Ouden v. d. Goes; 4. P. G. Valk; 5. J. W. v. Otterloo; 6. A. C. v. Dam; 7. J. Slingerland; 8 D. v. Soest; 9. H. den Ouden; 10. mevr. R. Schoorel—Pol man. HILLEGOM Zilveren jubileum. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. de Wagt in dienst trad by de bloemist firma C. Keur zn. alhier. Hem werd na een hartelijke felicitatie dank ge bracht voor z'n toewijding en werk lust. Dit ging gepaard met de aan bieding van een enveloppe met in houd; aan de echtgenote werd een fraaie tafelkleed aangeboden. Meer dere sprekers voerden nog het woord names kantoor- en tuinpersonsel en listen hun wensen gepaard gaan van verschillende cadeaux. Een gezellig samenzijn en 'n dankwoord van de jubilaris besloot het feest. Deviezen-besparing door van de wind te leven In een molen te Hazerswoude zal binnen zeer korten tijd een be langrijke interessante proefneming te zien zyn: deze oude Hollandse mo len zal dan gaan draaien om electri citeit voort te brengen. Men hoopt op deze wijze ongeveer honderddui zend Kwh. te kunnen leveren, dat is over de ruim duizend molens, die He derland nog telt, 100 miliioen Kwh. per jaar, of een besparing van 59.090 ton kolen per jaar, in deviezen omge rekend twee en een half miliioen gulden. Op de jaarvergadering van de ver eniging „De Hollandse Molen" werd dit medegedeeld door het bestuurs lid ir. F. Stokhuyzen, die verbondsti is aan de lichtbedrijven te Leiden. Hij zeide nog, dat met slechts gerin ge kosten dit nieuwe voordeel door- orize molens bereikt kan worden De heer E. J .Muller uit Wasse naar, oud-directeur van Shell Neder land N.V., die een voordracht hield over „De Hollandse molen en het Marshallplan", voegde hier nog aan toe, dat Nederland volgens het Marshall-plan verplicht is al zijn na tuuriijke hulpbronnen te gebruiken. En daar behoort ook toe: de wind. Blijkens het jaarverslag van de se- cretaiis der vereniging mej E. G Caro, heefi de vereniging in 1948 42 molens vc~r afbraak kunnen redden. Ze is weieen geheel nieuwe opge bouwd n.l. een moderne weidemo- len .n Broek in Waterland. Niettemin werden toc i nog 14 sloopvergunnin gen gegeven, en verbrandden in he! afgelopen jaar twee molens, waar van een weer zal worden opge- bou A'd. NIEUWKOOP Stille Omgang. Onder voorz. van de heer C. van Houten vergaderde de Stille Omgang. Medegedeeld werd dat dit jaar onze omgang wordt gehou den op 12 Maart a.s. Evenals vorig jaar is de H. Hart-kerk in Vondel- straat voor de bedevaartgangers uit Noorden, Zevenhoven en Nieuwkoop bestemd. Aan de pastoor zal worden verzocht Zaterdagavond om 11 uur een Lof in de parochiekerk te celebre ren. Daarna zullen dan de autobussen vertrekken. Na enige gedachtenwis- ssling werd besloten om zich na de H. Mis in Amsterdam te ontnuchte ren. De heren G. Pouw, C. Hilhorst en C. Verhaar werden in het bestuur herkozen. Tenslotte zij hier vooral nog vermeld, dat de bijeenkomst wat meer fleur kreeg door het zingen van enkele gewijde liederen. Een en an der slaagde buitengewoon. NOORDWIJKERHOUT Ernstige aanrijding. Het 7-jar'g zoontje van de heer J. W.. dat op de Herenweg speelde en plotseling de weg overstak, werd door een perso nen-auto aangereden. Hij bekwam een lichte schedelbasisfractuur en bekkenfractuur. Dokter van Praag verleende de eerste geneeskundige hulp. Het kind is naar het St. Elisa beth Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De bestuurder van de auto treft geen schuld. ZOETERMEER R.K. Muziekolub Voor de op richting van een muziekclub was bijzonder veel animo, zodat tot de finitieve oprichting is besloten. Als leider heeft de heer L. van Hagen zich bereid verklaard. Er komen 'ac cordeons, banjo's, mandolines, gui taren enz. Over de aanschaffing der instrumenten wordt onderhandeld, of het mogelijk is aan diverse leden deze op aannemelijke voorwaarden te verstrekken. Ongeveer 45 jongelui bezochten deze geanimeerde verga dering. Wanneer deze allen als lid kunnen toetreden, is dit voor onze gemeente een prachtig resultaat. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Tussentijdse bonaan wijzing voor vlees De iets ruimere aanvoer van slacht vee maakt het mogelijk tussentijds een aanvullende bon voor vlees aan te wijzen. Dienovereenkomstig geeft bon 024 algemeen met onmiddellijke ingang recht op het kopen van 50 gram vlees. Deze bon heeft een gel digheidsduur van een week zodat hij op 12 Maart afloopt. Door onderlin ge verschuivingen in de aanvoer be vatten de slagersvoorraden naar ver houding grote hoeveelheden spel en vet varkensvlees. Het publiek zal in het bijzonder voor bovengenoemde bon genoegen moeten nemen met de vleessoorten, welke de slager op het moment van aankoop in voorraad heeft. Onafhankelijk van deze tussen tijdse bonaanwijzing, die voor alle leeftijdsgroepen geldt, zullen in de bonnenlijst van Donderdag 10 Maart voor de leeftijdsgroepen A en B weer bonnen voor 400 gram vlees worden aangewezen, waardoor voors hands het vleesrantsoen op het oude peil wordt gebracht. Het kaasrantsoen voor deze leef tijdsgroepen wordt teruggebracht tot 200 gram per 14 dagen. VRACHTAUTO IN HINDERLAAG. Toen een vrachtauto van de gou- vernements-rubberondernemin^ Bu - ran Blimbing nabij Karanganjar in een hinderlaag reed, werden 12 In donesiërs gedood door een bende die deauto uit alle richtingen beschoot. Onder de gedoden waren zeven le den van de ondernemingswacht en 5 ondernemingsarbeiders. Een em ployé s'aagde er in te ontkomen en waarschuwde een militaire post die twee brancarriers uitzonden. De beu- de bleek evenwel verdwenen te zijn. De truck ging verloren. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 8 Maart. Kaas. A-n?evoerd 14 partijen. Ie soort 1.72 tot 1.76. Handel matig. VEUR, 7 Maart Groenten. Sla II 20—24, idem III 11—14.10, stoofsla 621.19,.spinazie 5869, prei 13 13.50, raeostelen 5.10—5.20, rabar ber 40—43. ROELOFARENDSVEEN, 7 Maart Bloemen. Copland 4973 ct, Eandoeng 3850 ct, E. Eddy 3246 ct., v. d. Eerden 3854 ct., White Sail 40—62 ct., Sonja 29—38 ct., Gol- c'en Harvest 38—60 ct., Moederdag 5067 ct., Olympiade 3846 ct., Couleur Cardinal 3349 ct., Picca dilly 42—54 ct., Albino 60—70 ct. Nansen 37—47 ct, Crown Imperial 32—48 ct., Weber 30—38 ct., Bertigon 34—46 ct, Zenober 28—37 ct., Oos tenrijker 3040 ct., Dubb. Tulpen 30—52 ct., King Alfred 27—35 ct., Whrestler 24—31 ct. Cheerfulness 30—32 ct.. Kosters 1826 ct., Fre sia's 4095 ct. DAMMEN. Vier Dorpen Tournooi. Het eer ste tiental van de Damclub ,-Lissa Vooruit" wist haar 3de overwinning te behalen in het Vier Dorpen Tour nooi. Thans wisten de Lisssnaren S.D.V. 1 uit Sassenheim met 155 nederlaag huiswaarts te sturen. De resultaten waren: Lisse VooruitS. D. V. N. J. v. Hal -Y. de Jong 1—1 J. N. v. HalP. Havenaar 20 J. LangbroekA. v. Duin 02 J. G. SnelTh. Boode 20 J. AlgeraA. Langelaan 20 A. Wijnhout—C. Roos 11 J. v. d. Poei -J. Couvé 11 C. BaartmanC. Moolenaar 20 A. BalkenendeC. de Jong 20 A. v. Rossen -C. Demmenie 20 VOETBAL. Stompw. BoysMorskwartier 41. De laatste competitie wedstrijd is een 41 overwinning geworden cp Morschkwartier 1. Aanvankelijk trok Mofschkwartier nog al goed van leer, en het eerste doelpunt was voor zyn rekening. Voor dt rust wist Stompw. Boys gelijk t» maken. Na de rust had Morschkwartirr niet veel kans meer, daar de verdediging goed sloot. Ook de Stompwijkse voorhoede kreeg er zin in en met mooie doelpunten van de r-buiten en r-binnen werd de stand op 41 gebracht. Het 2-elftal won met 20 van Leid- sc Boys Stompw. Boys 3VNA 4. 11; Stompw. Boys Adsp.—Lisse adsp. c 40. HazerswoudeRouwkoop 2 12. Onder ideaal voetbalweer wordt bijna 1 uur over tijd begonnen, daar de bezoekers, hun reisulan niet goed hadden uitgestippeld. Haz. verschijnt, door ziekte, met 2 invallers en Rouw koop trapt tegen 3 uur af. Haz. speelt enthousiast, want de laatste wedstrijd willen ze winnen en Rouw koop word op eigen speelveld terug gedrongen. Bij een snelle Rouwkoop- aanval wordt tussen de backs door gespeeld en door de Ruijter onhoud baar ingezet (10). Even later valt v. d. Starren, door een verwonding, uit. Hazerswoude weet toch voor rust deze stand te handhaven. Na de thee wordt aan beide zijden weder om flink aangepakt en als de acher- boede te ver is opgedrongen, is het weer Rouwkoop, dat de score ver groot (20). Niet ontmoedigd pakt Haz. even sterker aan en weet uit eindelijk. nadat eerst de Rouwkoop keeper de toegekende ePmeterschop had gestopt, uit een scrimmage het net te vinden (21). Na het laatste fluitsignaal van de arbiter, is de stand nog evenzo, en gingen de pun ten naar Voorschoten. Na de wed strijd werd door Haz. protest inge diend, over een ongerechtigde spe ler. Wet. Boys. In een aantrekkelij ke wed-trijd heeft Wet. Boys III met 31 zijn meerdere moeten erkennen in Morschkwartier II. De asp. won nen overtuigd met 20 van Hazers woude. Rijpwetering. Reeds direct bij de aanvang bleek, dat er voor beide partyen weinig belang aan verbon den was. Na ongeveer een half uur spe'en gelukt het Rijpw. de leiding te nemen, met welke stand de rust aanbreekt. Na de hervatting hetzelf de beeld als voor de rus. Na 20 min. wordt het 20, waarna Altior er in slaagt een tegenpunt te maken (21) met welke stand het einde komt van deze sportieve wedstrijd. Alphia 4 Rijpw. 3 00; Docos jun.Rijpw. jun. 50. D.W.O. DWO 1 heeft zijn laat ste uitwedstrijd gewonnen van WVS 1. Het terrein was zeer slecht, zodat het uiterste van de spelers gevergd werd, doch de punten zijn binnen. Al direct was DWO in de aanval en de wedstrijd was nog geen 5 min. oud, of H. Bolleboom gaf DWO de leiding (10). WVS had weinig in te brengen en daarom schoot T. Bol leboom vlak daarop nummer 2 in het net. Na herhaalde aanvallen van DWO, welke echter niets opleverden kwam de rust. Na de hervatting kon WVS de bal niet verder dan de mid dellijn krijgen, doch DWO kon we gens het slechte veld niet meer tot doelpunten komen, zodat het einde kwam met een 20 overwinning. DWO 2 besloot de competitie met een 20 overwinning op DHBV 2. DWO 3 verloor met 10 van Maas straat 3. DWO 4 won haar laatste wedstrijd tegen L. en S. 7 met 21. He A-elftal deelde de punten met Valk A (11). Het B-elftal won met 51 van Vita Nostra B, terwijl C ook niet achterbleef door met 41 te winnen van GDS C. Woensdagavond om 6 uur trainen voor de jun.; om 7 uur voor de se nioren. JONGEREN SPREKEN ALOM IN DEN LANDE rijst er voor de tweede maal verzet tegen het importe ren van een zogenaamd Bultin-Camp, een groot vermaakcenrum, in Zandvoort Van diverse zijden klonken reeds protesten. Protesten, waarvan de argumenten aan duidelijkheid niets te wensen overlieten en die de Regering wel hebben doen blijken, dat men in Nederland niet bepaald gecharmeerd is op deze „Aan winst." Wellicht verdient het aanbeveling om deze vermakelijke vermaaksin dustrie eens nader onder de loupe te nemen. Even voorstellen: Mr. Butlin! Een Canadees die een jaar of twintig geleden de grote haringvijver overstak en berooid in Good Old Engeland arriveerde. Met 5 begon hij een kermistent en is thans met een vermogen van 3.500.000 koning van het lunapark. Een handige jongen, die de wereld kent en weet hoe je geld moet verdienen. En toch geeft hij „waar" voor je geld, want per seizoen „amuseren" zich 300.000 mensen in zijn 5 Holyday Luxury Camps, die thans in Engeland gevestigd zijn. Het „amusement" s Morgens om 8 of 9 uur haar keuze, wordt men wakker „gezongen" en vrien delijk verzocht met een glimlach uit bed te rollen. Men tuurt door oranje of gele plastic gordijntjes die, hierdoor zonne-, schijn suggereren, en begint zich alsmaar glimlachend aan te kleden. Hierna ver volgt Radio Butlin met het weerbericht in tactische bewoordingen. Vervolgens ont bijt in twee ploegen van 1500 man. Be paald rustig is het aan de ontbijttafel dus niet maar daar moet je aan wennen. Wan neer het goed weer is trekt men naar bui ten en wordt op alle mogelijke manieren vermaakt. Van de kinderen heeft men geen last, die gaan onder rood gejaste geleide (Red Coats) naar speeluin of pop penkast Speciale attracties bieden schoonheids- wedstrijden: het mooiste meisje, de ge zondste jongen of de dikste baby! Blijkt uit het tactische weerbericht dat men binnen moet blijven, geen nood, plenty indoor-amusement: men kan brid gen, worstelen, biljarten, tafeltennissen dansen etc, het geheel opgeluisterd door radiogeschetter. Niets ontbreekt aan de vreugde van de Butlin-Campers! Hoogtepunten vormen de avonden. Al les trekt dan naar de balzaal Klokslag half elf opent het Butlin-ballet met de hokey-pokey enz. en de dag wordt beslo ten met het gezamenlijk kwelen van „Goodnicht campers", waarna de tradi tionele vraag wordt gesteld of men de volgende morgen om 8 dan wel om 9 uur glimlachend uit zijn bed wenst te rollen, waarop de kudde antwoord 8 uur of 9 uur. Hiema kan men zich ter ruste bege ven (hoe verdiend na zo'n dag!). Prefe reert men nog een wandelingetje of een zwempartijtje in het maanlicht dan is men daarin geheel vrij. De kampen zien er fris en gezellig uit. Langs de lanes (kampstraten) bevinden zich de chalets, knusse kamertjes, waarin de campers ondergebracht worden. Het geheel biedt de aanblik van een reusachtig barakkendorp en is gebaseerd op vrolijk heid, luxe en contort (kla+ergoud). „Men mag het dan een vreemd soort va- cantie vinden" zegt mevr. Rozet Hertz berger in haar reportage van het bezoek aan een Butlin-Camp waaraan wij bo venstaande gegevens ontlenen doch het feit dat zovele duizenden hier kennelijk volop genieten brengt alle theorien om trent met-vacantie-gaan om zeep." Deze uitspraak kunnen wij niet bepaald onderschrijven, bovengenoemd feit: het- kennelijk-genieten-van-zovele- duizenden, vertelt ons, dat de kans tot ontplooing van de menselijke persoonlijkheid om zeep is gebracht. Een vacantie-besteding, waar men deze kans wel biedt verdient o.i. nog altijd verre de voorkeur boven een vacantie in een lunapark, waarin men vermaakt en geleefd wordt, in de meest uitgebreide zin van het woord. Om nog maar te zwij gen van de morele gevaren verbonden aan „culturele" uitwassen zoals schoon heidsconcoursen en moonlight-swimming. Verzonden protesttelegrammen aan de Ministerraad alsmede aan de Mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting De Vereniging „Katholiek-Leiden" samenwerkingsorgaan van de Ka tholieke Leidse instellingen en ver enigingen, overwegende, dat een kamp systeem-Butlin, dat gegrondvest is op uitsluitend commerciële basis. dat vacantie aan de lopende band organiseert dat materialen onttrekt aan de bouw van hoogst noodzakelijke wo ningen; zich overigens aansluitend bij het telegram van de Nederlandse Jeugd gemeenschap protesteert tegen het onri'rhten van een kamp systeem-Butlin te Zandvoort w.g. C. Zandbergen voorzitter w.g. J. A. M. v. Zonneveld secretaris Verzonden 5 Maart 1949. Gelegenheid tot godsdienstbeleving is er niet bij. Met de slotontboezeming van mevr. Hertzberger nl. „....dat het bekijken en het gedurende een poosje deel uit ma ken van dit kleine wereldje een sensatie is", kunnen wij instemmen, al is deze sensatie iets waaraan wy, en met ons ze ker elk weldenkend mens, géén behoefte hebben. Allerminst! I November 1947 De plannen voor de vestiging voor een karrip systeem-Butlin in Zandvoort zijn niet van vandaag of gisteren. Zo kon het gebeuren, dat per 1 November 1947 dooi de toenmalige minister van Wederopbouw (o, bittere ironie dat juist onder Wederop bouw een dergelijke geestelijke afbraam ressorteert) in beginsel een vergunning werd verleend om met de uitvoering van de plannen te beginnen. Een lawine van protesten was het antwoord van het Ne derlandse volk ener werd niet ge bouwd. Doch de Butlin-enthousiasten zaten niet stil (de macht van het geld?) en toen mr. Eutlin het vorig jaar ons land bezocht verklaarde hij: „Ik verwacht dat in 1950 het eerste Butlin-dorp zal worden geopend m Zandvoort." Zelfs de Volkskrant deelde schijnbaar dit optimisme en verklaarde op 21 Dec. 1948: „Bezwaren tegen Butlin-camp onder vangen. Binnenkort zal de beslissing val len of Zandvoort al dan niet een „vacan- tie-centrum krijgt. Over dit plan is zeer veel te doen geweest en uiteraard zijn er voor- en tegenstanders. Aanvankelijk wer den van kerkelijke zijde bezwaren geuit tegen een zgn. Butlin-camp doch bespre kingen tussen de bisschop van Haarlem en de burgemeester van Zandvoort hebben er toe bijgedragen, dat de morele bezwa ren ondervangen zijn." Dit bericht heeft bij insiders nog al eni ge beroering gewekt en wij hebben ons dan ook hierover nader georiënteerd en vernamen uit hoogst betrouwbare bron, dat de bezwaren van de bisschop van Haarlem tegen het Butlin-camp niet slechts niet zijn verdwenen, maar zelfs vermeerderd zijn._ Alle hens aan dek! Daarom: alle hens aan dek! Wij willen niet vermaakt worden. Wij willen geen kermisvacantie. Wij willen geen ver maaksindustrie in strijd met het algemene beschavingspeil. Wij willen geen bouw materialen beschikbaar stellen voor But- lin-afbraak maar voor Nederlandse weder opbouw. Wij willen geen vreemdelingen verkeer op geestelijk ongezonde basis. Wfj willen geen uitbuiting met winst van de menselijke emoties. Wij willen geen ver vlakking tot kuddedieren. Wij protesteren tegen het oprichten van een Butlin-Camp in Zandvoort! Laat het protesten regenen! Den Haag moet inzien, dat de geestelijke gezondheid van ons volk een te dure prijs is voor een winstgevend zaakje. Niet alleen protesteren Uiteindelijk zijn deze protesten echter negatief. Zij voorkomen (hopelijk) iets „slechts", waarvoor instanties die het ernstig menen met de volksopvoeding iets „goeds" in de plaats moeten stellen. Wan neer men bedenkt, dat de theorie van Butlin dus die van het doen vermaken berust op het treurige verschijnsel, dat mensen, die oen jaar lang aan de lopende band hebben gewerkt, en onder deze om standigheden het zelfstandig denken vrij wel verleerd zijn en dus ook in hun va cantie een zekere leiding nodig hebben, dan blijkt hieruit, dat hier een uitgestrekt terrein braak ligt, om deze mensen van hun vacantie te doen genieten op een wij ze, die op hoger peil staat dan de Butlin- kermisvacantie, die geestelijk vervlakt. Leiden, 5 Maart 1949 Jan v. Zonneveld

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3