F Koningin naar Nederland terug Slotte Wie taint de pat Carel Briels' oud-Hollands Ganzenbordspel op Koninginnedag STADSNIEUWS REDERIK DINSDAG 8 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Mr. A. BARON VAN WIJNBERGEN Mr. R. Baron van Wijnbergen viert vandaag zijn tachtigste ver jaardag. Van 1904 tot 1933 is de heer Van Wijnbergen lid van de Eerste Ka mer geweest. Op vele andere terreinen van het openbare leven heeft de heer Van Wijnbergen een vooraanstaande plaats ingenomen gearbeid met veel vrucht en veel resultaat. Hij is voor en boven alles ge weest: de strijder voor de emanci patie van het katholiek onderwijs, de strijder voor de financiële ge lijkstelling. Naar deze hoogstaande, deze on- kreukbaar-principiële mens gaat vandaag uit onze oprechte geluk wens, onze ware hoogachting. MONUMENT VOOR GEFUSILLEERDEN TE HAARLEM. „Wij voelen ons nog niet bevrijd". Te Haarlem is een herdenkingste ken onthuld voor de 15 gefusilleerde verzetsstrijders, die uit het Huis van Bewaring te Amsterdam waren ge haald en op 7 Maart 1945 voor een Duits vuurpeloton het leven lieten op de Haarlemse Dreef. Mr. A. Beets, voorzitter van het comité hield een korte inleiding, waarna de Commissaris der Konin gin in Noord-Holland, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, het door Marie Andriessen vervaardigd beeld onthulde. In zijn rede herinnerde de commis- sris er aan, dat, voordat de slacht offers vielen, waaraan dit monument de herinnering levend houdt, in Haarlem reeds zeventien mensen waren neergeschoten en verder tien Joodse stadgenoten neergeschoten, oreer wie de opperrabbijn van Haar lem. Na de mannen, die op de 7e Maart gevallen zijn, herdacht te hebben, vervolgde spreker: „Van alle teleur stellingen, die de na-oorlogse jaren hel ben gebracht, is wel de bitterste, dat wij na al die zware offers ons nop niet bevrijd voelen van de drei ging van wereldoorlog en nu maar al xe goed weten, dat ons land daar niet onberoerd door kan blijven. Ik zie dit monument als een lit teken van de wonden, die Nederland op 7 Maart 1945 op deze plek werd toegebracht' Daarna droeg mr. Beets het ge denkteken over aan de gemeente Haarlem. Burgemeester, mr. P. O .F. M. Cremers, aanvaardde het monument. Aetherklanken HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Oohtendgymn., 8.00 Nieuws,, 8.45 Cellosonate, 9.00 Bij onze jonge zieken, 11.30 Piano- quintet in Es opus 44, R. Schumann, 12.00 Gr.pl., 12.30 Land- en tuin- bouwnieuws. 12.33 Muzikaal Maand blad, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgelcon cert, 13.45 Ensemble voor oude mu ziek, 15.00 Omroeporkest, 16.00 Ar beid in vrije tijd, 16.15 Voor jon gens en meisjes, 17.30 Busch strijk orkest, 18.00 Onze Nederlandse ko ren en korpsen, 19.00 Nieuws, 19.15 Prikkebeen, 19.45 Engelse les, 20.00 Nieuws, 20.10 Sanrson et Dalila, oratorium van Saint-Saens, 23.15 Allegretto, 23.35 Suite no. 3 in D. J. S. Bach. HILVERSUM II (415 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Gr.pl., 8.00 Nieuws, 8.18 Gr.pl.. 3.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Beethovenconcert, 10.20 Onze keuken. 10.30 Als de stof zuiger zwijgt, 11.00 Populair Non Stop, 12.00 Vincentino, 12.30 Land en tuinbouwnieuws, 12.38 The Kili- ma Hawaiians, 13.00 Nieuws, 13.20 Gr.pl.. 14.00 Gesproken portretten, 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kleuters, 15.15 Mensen, dieren en dingen in de muziek, 15.30 De Re genboog, 16.00 De Roodborstjes, 16.16 Het stond in de krant, 16.45 Vragen staat vrij, 17.15 The Ram blers, 18.00 Nieuws, 18.20 Kwartet Jan Corduwener, 18.45 Piano-duo, 19.00 Het economisch aspect van het Indonesische vraagstuk, 19.15 „Het nieuws uit Indonesië", 19.30 Jeugd- liederen, 20.00 Nieuws, 20.20 Pro menade-orkest, 21.00 Tribunaal der gemeenschap, 21.50 Malando en zijn tango-rumba-orkest, 22.20 Quintette a vent de Paris, 22.45 In de tuin der poëzie. 23.00 Nieuws, 23.15 Bruee Lowe zingt, 23.35 Gr.pl. H. M. de Koningin heeft besloten haar vacantia te bekorten. H. M. acht het gewenst, met het oog op de vele belangrijke vraagstukken, die thans aan de orde zijn, geregeld over leg met het kabinet te kunnen ple gen. De Koningin zal Donderdag in Ne derland aankomen. Z. K. H. prins Bernhard zal in verband met zijn gezondheidsoestand in de eerste da gen nog niet kunnen reizen. SURINAAMS WAARNEMER STELT VERTREK UIT. De heer J. C. de Miranda aange wezen als waarnemer van Suriname, heeft zijn reis naar Nederland voor de Rondetafel-conferentie uitgesteld wegens onzekerheid inzake de confe rentie. CRITIEK OP DE TEXTIEL DISTRIBUTIE. Garentekort voornaamste tegenwerkende factor. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op haar oor deel over dc begroting van Econ. Zaken voor 1949, zegt minister Van den Brink, dat de ontevredenheid van enige leden ten aanzien van de textielvoorzieninig vermoedelijk verband houdt met de omstandig heid, dat binnen het kader der rant soenering van sommige textielgoe- deren minder beschikbaar komt dan wenselijk zou zijn. De voornaamste oorzaak hiervan is, dat 't huidige distributiesysteem, waarbij de richting van de produc tie, althans in grote lijnen, wordt bepaald door de wensen van de consument tot uitdrukking ko mende in de wijze, waarop de tex tielpunten worden besteed door een aantal factoren is doorkruist. Als belangrijkste van deze fac toren kan worden genoemd het te kort aan garens voor de weverijen, alsmede het feit, dat het systeem van prijscalculatie-schema's, dat voor de textielindustrie is toegepast, er onvermijdelijk toe leidt, dat de productie van bepaalde artikelen voor de industrie voordeliger is dan die van andere. Deze tekortkomingen hebben 's mi nisters volle aandacht. Gestreefd wordt naar een vermindering van het garentekort voor zover de^de- viezensituatie dit toelaat. VAN 100 METER WORDT 103 METER GEMAAKT. De politie te Enschede heeft, gear resteerd de fabrikant W. B, wegens verduistering van aanzienlijke hoe veelheden stoffen. In zijn fabriek werden stoffen geverfd voor andere bedrijven. Als gevolg van het verf- proces rekken bepaalde stoffen, zodat elke honderd meter stof aldus het A.N.P. circa drie meter langer wordt. In opdracht van B. werd het surplus afgeknipt en aan opkopers verkocht. Deze werkwijze werd reeds geruime tijd gevolgd. AMSTERDAMSE BEURS. Ter beurze van Amsterdam be stond hij de aanvang van de nieu we week een zwakke stemming. Een directe oorzaak kon hiervoor niet worden aangevoerd; klaarblij kelijk hield de gedrukte beursten- denz verband n?at de nog steeds be staande onzekerheid omtrent de In donesische kwestie en een minder behagelijk sentiment aangaande de internationale politieke verhouding. In Koninklijke ontwikkelde zich nogal wat affaire. In industrie-aan delen ging zeer weinig om; de toon aangevende aandelen waren alle een paar punten lager. De scheep vaartmarkt was stil. Hoewel de af faire in cultuuraandelen van gerin ge omvang was, ondervonden deze toch onweerlegbaar de invloed van de beursstemming. De aandelen in Nederlandse bankinstellingen waren prijshoudend. Op de beleggingsmarkt ontstond enige affaire in de grootboek-obli gaties 1946. waarvoor opnieuw aan bod bestond, zodat de koers bene den de 95 procent kwam. Ook in de conversielening 1947 werd flink za ken gedaan. De investeringscertifi caten bewogen zich rondom 96. Ge meentelijke en provinciale obliga ties waren mede gedrukt. Obligaties Unilever, zo juist geëmitteerd, gol den 10115/16, terwijl de 3% procent obligaties Stokvis tegen 101% wer den geadviseerd. EEN MOLEN MOET ONTHOOFD WORDEN. Weer raakt ons land een windmo len kwijt. De molen van Steenderen, gebouwd i 1860, is namelijk bij de storm van vorige week zwaar bescha digd en de eigenaar vindt de herstel- kosten te hoog. De molen zal nu ont hoofd worden en in plaats van een kap met wieken een dakje krijgen. Weer een lelijke peperbus meer in ons landschap. BINNENLAND. De Bijz. Raad van Cassatie ver anderde vanmorgen de doodstraf te gen de vroegere commandant van de luchtbescherming te Velsen, F. W. Rosendaihl, in 20 j. gevangenis straf met aftrek. Ir. K. H. C. W. van der Veen, hoofd-ingenieur van de Ned. Spoor wegen, is benoemd tot buitenge woon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, afd. weg- en waterbouwkunde. De gemeente Rhoon (Z.-H.) herdenkt dit jaar haar 750-jarig be staan. De Ned. Natuurhistorische Vereniging heeft op haar vergade ring te Utrecht een motie aangeno men, waarin zij protesteert tegen de concessie voor het afgraven van de St. Pietersberg. De collecte voor het Bio-vacan- tie-oord, die gedurende de Kerstda gen in alle Nederlandse bioscopen werd gehouden, heeft 174.831,79 opgebracht. In Eindhoven is een comité opgericht, dat geld in zal zamelen voor een standbeeld van dr. A. F. Philips, die 14 Maart 75 jaar wordt. Be heer W. v. d. Kar, die is af getreden als voorzitter van de Kath. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Herman van den Eerenbeemt en Carel Briels hebben elkaar opnieuw gevonden in de mach tige ruimte van het Olympisch Stadion van Amsterdam. Zij bereiden een groot Ganzenbord spel voor in oud-Hollandse trant en hebben daaraan ver bonden een nationale loterij voor herstel van het zwakke kind van alle gezindten. Deze dubbele manifestatie zal ver lopen in een grootse plechtig heid op 30 April, de eerste ver jaardag van onze vorstin als Koningin. Tot dit nieuwe plan is men geko men na de spelen in vorige jaren. En ook ai vindt men het zelf moei lijk, de vorige successen te overtroe ven, toch meenden de leiders van deze onderneming te mogen steunen op het zakelijke optimisme van Ca rel Briels. In een onderhoud heeft deze artis tieke Tilburger ons iets verteld van de groeiende opzet. Hij wil deze nieu we Koninginnedag uitsluitend met kindermateriaal een grootscheepse kinderhu'.de maken, aangeboden aan de Prinsesjes op de verjaardag van hun koninklijke moeder. Hoe kunnen nu vijfhonderd kinde- xen alleen zo'n ganzenbordspel vul len? Op bet Stadion veld zal een groot ganzenbord worden geprojecteerd met een volledig oud-Hollands kin derstadje. Daarvoor maakte Carei BrucKman al.eraardigste ontwerpen; en Maarden Toonder tekende tien soorten pionnen, waarvan de leven de exemplartn op het speelveld zul len verschijnen Van elke groep zal een kind de taak van de gebruike lijke dobbelstenen overnemen. Nationale loterij. Zoals bij elk ganzenbord prijzen behoren, zo zal ook in het Stadion om prijzen worden gespeeld. Dat zal geschieden in de vorm van een na tionale loterij. A.s. Zaterdag zal Henri de Greeve daarover eèn en an der vertellen in het Lichtbaken voor de K.R.O. en de firma Albert Heyn zal vanaf Maandag de loten ten ver koop aanbieden. Het gaat om 480.009 stuks, elk van vijftig cent. Er is een kans van één op 20 voor het enorme aantal van 2400 prijzen, die de groot ste bedrijven in ons land beschik baar stellen. Deze loterij spele men zó. dat de opbrengst rechtstreeks naar het doel gaat Tijdens het gan zenbordspel krijgen de toeschouwers te zien, we>ke de pot is van die lo terij. Dat betekent bovendien, dat de prijzen tijdens het feest zullen wor den bekend gemaakt, dank zij de as sistentie van een notaris, die prac- tisch aan het spel zal deelnemen. Alles geschiedt zo officieel mogelijk, en tevoren staat niet vast, wie zal winnen. Men rekent op 63.000 bezoekers. Dat is niet optimistisch, zei Carel Briels, en hij herinnerde aan de prachtige financiële resultaten ven ae vorige Stadion-spelen. Bovendien gaat het nu om een doel, dat de sym pathie van geheel het land zal heb ben. Om te besluiten met een samen vatting, die zal verschijnen op fol ders, die de volgende week op ruime schaal zullen worden verspreid; dit gazenbord-spel is rijk aan opzet, groots van décor, modern van show en nieuw op het gehied van het lote rijwezen. Bo/endien komt het vol ledige circus Strassburger er aan te is. Deze manifestatie door het kind en voor het kind bevelen wij natuurlijk van harte aan. NED. R.K. KRUIDENIERSBOND KRING LEIDEN. Onder leiding van de voorzitter de heer van Beek kwamen gisteravond de R.K. Kruideniers van de kring Leiden in „Het Gulden Vlies" bijeen. De agenda was kort doch zakelijk en was meer n gezellige praatavond, waarin actuele punten werden be handeld. Het resultaat van deze avond was voornamelijk het samenstellen van 'n tweetal resoluties, welke aan het hoofdbestuur werden verzonden en wel één betreffende de houding van de zelfstandige winkelier tegen over de merk-artikelen-fahrikanten en een als protest tegen de aange kondigde Omzetbelastingverhoging. Richtlijnen voor 'n andere wijze van heffen werden hierbij tevens aan de hand gedaan. De heer J Devilee trad af als 1ste secretaris wegens drukke andere werkzaamheden. De voorzitter bracht hem dank vor alles door hem in het belang van de bond verricht. Als nieuwe secretaris werd met algemene stemmen gekozen de heer J. M. Sil vester, Haven 38b. Nadat enkele huishoudelijke pun ten behandeld waren, was het woord aan de geest. adv. Rector Vester, die allereerst tot zijn genoegen consta teerde dat de opkomst beter was dan de vorige keer om dan te wijzen op 'n stuk in „De Leidse Courant" waar in Min. v. d. Brink een sterke organi satie van de middenstand van groot belang acht. Spr hoopt, dat in de toe komst niet alleen een verhoging van het organisatiebesef by de betrokke nen maar ook de wettelijke regeling van de publiekrechtelijke bedryfs-or- ganisatie er toe zullen medewerken om in de middenstand een krachtige organisatie te doen groeien. Tot slot wekte de geest. adv. op toch vooral trouw de vergaderingen te bezoeken om door gezamenlijke besprekingen de moeilijkheden te overwinne? en de gestelde idealen te bereiken. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter deze vruchtbare vergadering om circa 11 uur. NED. KATH. REISVERENIGING. Onder praesidium van de heer C. Schinck kwam de afdeling Leiden der Nederlandse Katholieke Reisvereni- ging gisteravond in café-rest. „In den Vergulden Turk" in jaarvergadering bijeen. De voorz. heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarna de notuien der vorige vergadering na lezing wer den goedgekeurd. Intussen kwam de weleerw. heer kap. Plaats te. vergadering, die dooi de voorzitter hartelijk werd verwel komd als geestelijk raadsman. Spr. deelde mede, dat hij juist des mor gens bericht van de benoeming van kap. Plaat als geestelijk raadsman had ontvangen. Met enke'e harte lijke woorden installeerde de voorz. hem als zodanig, waarvoor de verga dering door naar applaus hiermede haar instemming betuigde. Hierna volgde behandeling der in gekomen stukken. Hieronder was o.m een bedanken als penningmees ter van de heer L. van Cleef. Van het H.B. was bericht ingeko men, dat d^. totale jubileumbij dragen voor het zilverfeest f 2328.had be dragen. Leiden had hier het grootste deel in de offergaven der afdelingen, nl. f 400 bijeengebracht. Vervolgens las de secretaresse, mej. Ria den Holander, het uitstekend ver zorgde jaarverslag over het afgelopen jaar. Het ledental steeg van 241 tot 329 op 31 Dec. 1948. In het afgelopen jaar werd het by kantoor geopend in de boekhandel WEERSVERWACHTING (Van Dinsdagavond tot Woens dagavond). AANHOUDEND KOUD Af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Enkele overdrijvende wolkenbanken met plaatselijk enige sneeuw. In de nacht en vroege ochtend lichte tot matige vorst. Overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt EN DE ZEVE Verteld door Huiberl Vet| N DIRECTEUREN 28. ••'I Tw brü staat nog steeds op uw neus", lichtte Frede.ik de ver strooide tandarts in. „Ik wilde, dat U een beetje meer haast maakte met U verhaal. Dus U west niet waar die zeven heren naar toe zijn?" „Nee", zei de tandarts. „Dat is te zeggen: het is niet moei.ijk na te gaan." Hij lachte slim over zijn brilleglazen heen naar Frederik. „Weet U, mijnheer Frede- rik", ging hij verder. „Wij tand artsen kunnen ook niet van .de wind leven." Frederik gaf hierop geen antwoord hij verwachtte weer een of andere rare wending in het gesprek en be paalde zich tot afwachten. Het mannetje probeerde nogmaals, tevergeefs, Frederiks be angstelling ie wekken met een slimme glimlach en vervolgde toen zijn verhaal: „Tand artsen over de gehele wereld ver spreid, hebben met elkaar afgespro ken, dat zij, telkens als zij een kies of tand behandelen, stiekum in een andere kies een gaatje zullen boren. Na een poosje krijgt de patiënt dan weer opnieuw kiespijn en is op deze v/ijze wel gedwongen nogmaals naar de tandarts te gaan. Op die manier houden we werk, mijnheer Frederik". Frederik herinnerde zioh met ont steltenis zijn verschillende bezoeken aan een tandarts en hij besloot op dit moment geen enkel lid van het gilde meer te vertrouwen. „Juist, inderdaad", ging de tand arts voort, na eens vertrouwelijk te gen Frederik geknipoogd te hebben. „Houdt er echter rekening mee, dat dit beroepsgeheim is. Nou goede mid dag dan maar!" Frederik verzocht zijn gast nog even te blijven om hem nog een paai' inlichtingen te geven. Hoe kunt U nagaan waar die zeven heren zijn?" vroeg hij verbaasd. De tandarts legde zijn bril op het bureau van Frederik en deze haastte zich dit instrument weer vast op de neus van zijn verstrooide bezoeker te plaatsen. „Ohehjuist. Dank U wel", dankte de tandarts en toen stelde hij Frederik op de hoogte van zijn plan. Het was een zeer geraffineerd plan. „De Sleutelstad." Dat hieraan inder daad wel behoefte is, wordt wel be wezen door het feit. dat 70 pet. der deelnemers aan reizen en excasies van dit bijkantoor gebruik maasten. De secretaresse gaf een uitvoerig overzicht van de gehouden excursies, lezingen en andere bijeenkomsten. Voor het keurige verslag en de door haar verrichte werkzaamheden bracht de voorz. mej. den Hollander hartelijk dank. Het jaarverslag van de penning meester, de heer L. van Clêef, gaf aan inkomsten een bedrag van f 1433.11, aan uitgaven f 1205.37. Het saldo op 1 Jan. 1948 bedroeg f 969.08. op 31 Dec. f 727.74. De voorz. drukte er zijn spijt over uit. dat de heer van Clëef bedankte als penningmeester. Namens de ver eniging bracht spr. hem harteijk dank voor zijn vele werk. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren J. Ramb, H. Sips en M. Zonderop. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat in de plaats van mej. Nel Westerman en de heer L. van Cleef, die zich niet herkiesbaar stelden, werden gekozen de heren Lub en J. Castelein. De voorz. deed vervolgens enkele mededelingen over het a.s. zomerpro- g am. Veel valt daarover nog niet te zeggen, omdat een en ander verband houdt met mogelijke gebeurtenissen. In ieder geval had men wel ge dacht aan een Bollenreis, een tocht AntwerpenBrussel, een bezoek aan de diamanttentoonstelling te Amster dam en op voorstel van de heer v. Cleef aan de Willem Ruys, naar wek schip door de afd. R'dam een ex cursie wordt gemaakt. De voorz. deelde voorts mede, dat getracht zal worden wederom in overleg te treden met de afd Den Haag om waar mogelijk en nodig gezamenlijk excursies te maken. Het volgend jaar 23 April zal de Leidse afdeling 25 iaar bestaan. Naar de voorz. betoogde moet de herdenking hiervan iets bijzonders worden en vooral zal er een grote propaganda tot werving van nieu we leden van uit moeten gaan. Er werd een comité van dames en heren benoemd om plannen voor de feest viering te organiseren. Nadat de secretaresse nog .verslag had uitgebracht van het te Anfcter- dam gehouden zilveren feest van de Ned. Katholieke Reisvereniging, volgde de rondvraag. Kapelaan Plaat sprak daarbij een kort woord van dank tot de voorz. voor de hartelijke woorden tot hem gesproken, waarna hij uitweidde over het doel der vereniging: de leden geestelijk en lichamelijk te ontwik kelen. Hierbij heeft men als katho liek steun en voorlichting nodig. In een niet-principfële vereniging zit •immers een gevaar, omdat men bij het lid-ziin daarvan in aanraking komt met andersdenkenden en de kans bestaat, dat een katholiek in aanraking komt. met iemand, waar aan hij of zij het gehele leven zal blüven handen. Spr. bracht de voorz. een com pliment voor zijn enthousiast wer ken voor de vereniging en hij be sloot met de hoon yit te dat allen propagandisten zullen zijn voor de vereniging. Na een dankwoord van de voorz. volgde sluiting. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Over kiezers en gekozenen. Morgenavond wordt in de zaal Hooglandse Kerkgracht 48 de bijeen komst van de K.V.P. gehouden, waar in de heer Th. B. J. Wilmer zal spre ken over „Gemeentepolitiek". Het is de bedoeling van het bestuur dat de kiezers en de gekozenen, met elkaar van gedachten wisselen. Men is er niet „vanaf" door aan de stemplicht te voldoen, evenmin door gekozen te zijn. Een onderlinge gedachtenwisse- ling is nuttig om op de juiste wijze het algemeen belang te dienen. Tevens worden in die bijeenkomst mededelingen gedaan over de op han den zijnde candidaatstelling voor de Leidse Gemeenteraad. Daarom vertrouwt het bestuur op een goede opkomst van de leden. De bijeenkomst vangt aan om acht uur. ittg.eóiteetuticU r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 21) „U denkt niet mevrouw, dat wat u hoorde het geluid was van iemand die bewoog naast u in de coupé van de vermoorde?" „Neen, dat denk ik niet, mijnheer hoe heet u ook weer? Poirot De man was bij mij in de coupé." En wat meer is, ik heb er het bewijs van. Triomfantelijk haalde ze een gro te handtas voor de dag en begon te graven in het binnenste ervan. Ze haalde er beurtelings uit twee grote schone zakdoeken, een bril met hoornen randen, een buisje asperine een pakje lavendel, een celluloid tu betje met heldergroene pepermunt jes, een bos sleutels, een schaar, een chequeboek van de Americacn Express, een kiekje van een buiten- -oon onknap kind, een paar brie- c VjJ* snoeren namaak parels cn een kleine metalen voorwerp een knoop. ;,Ziet u die knoop? Nu dat is geen knoop van mij. Die komt niet van mijn kleren af. Ik vond hem vanmor gen toen ik op stond." Toen legde ze hem op tafel en mijnheer Bouc zich naar voren en riep: „Maar dat is een knoop van hei uniform van een slaapwagenbedien- de!" „Daar kan een natuurlijke verkla ring voor zyn," zei Poirot. Hij wendde zich vriendelijk tot de dame. „Deze knoop, madame, kan van de uniform van de conducteur zijn ge vallen, of toen hy uw coupé door zocht. of toen hij gisteravond het bed opmaakte." „Ik weet niet wat er met jullie al lemaal is. Het lijkt wel of jullie niets anders willen dan bezwaren op peren. Luister nu eens goed. Ik las een tijdschrift gisteravond voor ik ging slapen. Voor ik het licht uit deed, legde ik dat tijdschrift op een koffertje dat op de grond stond by het raam. Volgt u me?" Ze verzekerden het haar. ..Heel goed dan. De conducteur keek onder de bank, bij de deur staande en toen kwam hij binnen en grendelde de deur tussen mijn cou pé en die er naast, maar hij ging helemaal niet naar het raam. En van morgen lag die knoop zo op het tijd schrift. Wat noemt u dat, dat zou ik wel eens willen weten?" „Dat noem ik een bewijsstuk, ma dame," zei Poirot. Het antwoord scheen de dame te kalmeren. „Het maakt me anders stapelgek als ze me niet geloven!" verklaarde ze. „U hebt ons een heel interessant en waardevol getuigenis gegeven," zei Poirot sussend. „Mag ik u nu een paar vragen stellen?" „Met plezier." „Hoe kwam het, terwijl u toch wat ongerust was, door die Ratchett, dat u de deur tussen de coupé's niet al gegrendeld had?" „Dat had ik," antwoordde mrs Hubbard promt. „O ja?" „Ja ik vroeg aan die Zweedse een goede ziel of hij gegrendeld was en zei van wel." „Waarom kon u het niet zelf zien?" „Omdat ik in bed lag en mijn sponzezakje aan het handvat hing." „Hoe laat was het toen u haar vroeg, dat voor u te doen?" „Laat eens kijken. Het moet tegen half elf of kwart voor elven geweest zijn. Ze was komen vragen of ik waar ze het vinden kon en ze haalde ookeen asperientje had. Ik zei haar het uit mijn tas." „Lag u zelf in bed?" „Ja. Plotseling lachte ze. „Armeziel, ze was helemaal in de v/ar. Ziet u ze had bij vergissing de deur van de coupé er naast open ge daan." „Die van Racbett?" „Ja. U weet hoe moeilijk het is als je de trein door loopt en alle deuren zijn dicht. Ze deed de zijne bij vergissing open. Ze was dood ongelukkig. Het schijnt dat hij lachte en ik denk dat hij iets gezegd heeft dat niet erg hoffelijk was. Stakker, ze was een en al agitatie. „O, ik heb vergist," zei ze. „Ik beschaamd dat ik heb vergist!" „Hebt u daarna geluid gehoord uit Ratchett's coupé?" „Och niet bepaald." „Wat bedoelt u daar mee me vrouw." „Och Ze wachtte. „Hij snork te". „O snorkte hij?" „Verschrikkelijk. De nacht te vo ren heeft het me wakker gehouden." „Hoorde u hem niet meer snorken nadat u zo geschrokken was van de man in uw coupé?" „Maar mijnheer Poirot, hoe zou dat kunnen? Hij was dood". „O ja, zeker," zei Poirot. Hij leek in de war. „Herinnert u zich de zaak van de ontvoering van Daisy Armstrong mrs Hubbard?" vroeg hij. „Ja zeker. En dar die ellendeling ontkomen is! Ik had hem wel eens tussen mijn vingers willen hebben!" „Hy is niet ontkomen. Hij is dood Hij is vannacht gestorven." „Bedoelt uMrs Hubbard stond half van haar stoel op in opwinding. „Ja zeker. Ratchett was de dader" „Nee maar! Zoiets! Dat moet ik aan mijn dochter schrijven. Heb ik u gisteravond niet gezegd, dat die man een gemeen gezicht had? Ik had gelijk, ziet u. Mijn dochter zegt altijd: „Als ma zo'n gevoel heeft, dan kan je er je hoofd onder verwed den dat het ook zo is." „Was u bekend met iemand van de familie Armstrong, mrs Hubbard?" „Neen. Ze bewogen zich in een zeer exclusieve kring. Maar ik heb altijd gehoord dat mrs Armstrong een beeld van een vrouw was en dat haar man haar aanbad." „Wel, mrs Hubbard, u hebt ons erg geholpen werkelijk. Misschien wilt u me uw volledige naam opge ven?" „O zeker. Caroline Martha Hub bard." „Wilt u uw adres hier op schrij ven?" Mrs Hubbard deed het, zonder op te houden met spreken: „Ik kan er maar niet over uit. Casseti in deze trein. Ik had een voorgevoel met die man niet, mijn heer Poirot?" „Ja inderdaad, mevrouw.O ja, hebt u een rood zijden peignoir?" „Hemel wat een rare vraag! Neen hoor. Ik heb twee peignoirs bij me een rose flanellen, lekker voor aan boord en een, die ik van mijn dochter heb gekregen uit de streek daar, van purperen zijde. Maar waar voor ter wereld wilt u iets weten van Deignoirs?" „Wel, ziet u madame, iemand in een vuurrode kimono ging of uw, of Ratchett's coupé binnen gister nacht. Het is, zoals u juist zei heel moeilijk als alle deuren dicht zijn, de couoé's te onderscheiden." „Nu, niemand in een vuurroden peignoir is in mijn coupé gekomen." „Dan moet ze in die van Ratchett zyn gegaan." Poirot boog zich naar voren. „Dus hoorde u een vrouwestem in de coupé naast u?" ,Jk weet niet hoe u dat geraden hebt, mijnheer Poirot. Werkelijk niet Maar ja, eigenlyk wel." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2