Het Heilig Jaar IN DE EEUWIGE STAD 150 Jaar geleden kwam „de meter" ter wereld De meter verjaart KUNSTGEBIT Mededeling voor Reserve Officieren der Koninklijke Landmacht falefaontjea SCHOONMAAK ARTIKELEN SPOED! WERK MEE ■Het KN.IL.roept U! IAANDAG 7 MAART 1949 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA t DE HEILIGE DEUR. Het lig: voode hand dat deze gro te godsdienstige gebeurtenis nie. zon der kerkelijk-; plechtigheden kunnen voorbijgaan. Reed: voor de aanvang van dit Jubileum zal de H. Vader in de Sala de Trono op plechtige wijze de Pauselijke Bul met de betrekking tot het H. Taar uitvaardigen. Na de afkondiging reikt Hij de Bul ovei aan de Dekw.i der Apostolische Pronun- tiarissen, die in het Portico van de Vaticaanse Basiliek de inhoud ervan aan het volk zal bekend maken. Daar na wordt deze hul per speciale trein naar de basiliek var» St. Paulus buiten de Muren gebracht, waar de inhoud eveneen aan de Abt en het Kapittel wordt voorgelezen. Hetzelfde ge schiedt in de basilieken van de St. Jan van veteranen en de Santa Ma ria Maggiore. De laatste belangrijke plechtigheid, die de opening van het Jubeljaar voorafgaat, is die, waarin de Paus drie kardinalen beneemt tot Pauselijke Delegaten, di; Hem moeten vertegen woordigen bij de opening van de H. Deuren in de drie grote basilieken van Romdi« met de St. Pieter in het middelpunt van de viering van het H. Jaar staan nl. qc St. Paulus buiten de Muren, de St. Jan van Lateranen er de Santa Maria Maggiore. Deze benoeming heeft plaats in een consi storie enkele dagen voor Kerstmis. Op 24 December wordt het H. Jaar door de Paue zelf geopend. Aan het hoofd van een plechtige processie van souvereinen, staatshoofden, de Pauselijke fimilie. Ridders van de Souvereine en Militaire Orde van Malta, het Corps Diplomatique en de Romeinse Ade. begeeft de Paus zich vanuit de „Sala" langs de „Scala Re- gia" naar de Heilige Deur, die alleen in het H. Jaar is geopend en na de sluiting ^rvan wordt dichtgemetseld. Met een gouden hamer slaat de H. Vader driemaal op de deur en na de opening gaat Hij alleen de Basiliek in om er voor de Confessio te bidden. Na enige tija volgen hem alle kardi nalen, patriarchen, aartbisschoppen en andere leden van het Pauselijke Hof. Voor de Confessio geeft de H. Vader de vol' aflaat en Zijn Aposto lische Zegen. In de drie andere basi lieken verrichten de Pauselijke De legaten dezelfde plechtigh jid. Door deze H. Deur aan de vier Ba silieken zullen een jaar lang de pel grims van alle landen binnenstromen om aan de gunsten en gaven van het H. Jaar deelachtig te worden. De symboliek van de H. Deur is thans niet zo erg duidelijk en men waagt zich slechts aan veronderstellingen en gissingen als mei. het geheim ervan zou willen ontsluieren. Zeker is dat Paus Clemens VI dit gebruik invoer de. Hij zou daartoe een bovennatuur lijke opdracht hebben gekregen. Het meest voor de hand ligt, dat hieraan de woorden van Christus ten grond slag -iggen: „Ik ben de deur. Zo iemand door Mij binnengaat zal hij veilig zijn''. GROOTS VAN OPZET. Maar nog vele andere plechtighe den en gebeurtenissen zullen het H. Jaar opluisteren zoals heilig- er. za ligverklaringen, godsdienstige bijeen komsten en processies door de stra ten der stad, congressen en meetings op religieus en wetenschappelijk ge bied, terwijl tal van tentoonstellingen I zullen worden georganiseerd. Boven dien zullen er kunstmanifestaties worden gehouden o.a. muziekfestivals en ook mysteriespelen zullen worden opgevoerd. De internationale missietentoonstel ling bijvoorbeeld belooft zeer interes sant te worden en groots van opzet. Hierbij zal nie zozeer de nadruk wor den gelegd op het harde en zware le ven der missionarissen, maar veel meer op missiologie en de etnografie van die landen, waarin de Kerk mis sioneert. Vrijwel alle missionerende orden en congregaties werken hier aan mede. Voorts zijn er tentoonstel lingen van d^ Katholieke Actie. de. Kerkelijke Liefdadigheidsorganisaties en van Kerkelijke Kunst. Onderwer pen, die wel zeer goed in het kader van het H. Jaar passen. Het behoeft geen betoog, dat een Jubileum van een dergelijke opzet een sterke organisatie vereist. Met de voorbereiding is men reeds gerui me tijd cta.i de gang, niet alleen in Rome, maar ook in alle kei"kprovin- cies die de bedevaarten in hun gebied moeten organiseren. De moeilijkhe den die zica hierbij voordoen, moet men niet onderschatten en met name de huisvesti. 0 der pelgrims vormt in het overbevolkte Rome een probleem, dat veel hoofdbrekens kost. Officieel telt de stad ruim anderhalf millioen inwoners. Met de illegale bewoners telt zü zeker meer dan twee en een half millioen zielen. Het zou een chaos kunnen worden, wanneer de vele honderdduizenden, zelfs mil- lioenen pelgrims, die het volgend jaar in Rome worden verwacht, ongeorga niseerd naar de Eeuwige stad zouden optrekken. Een enquete naar logeer- gelegenheid in Rome, waarbij niet al leen de hotels, maar ook de pensions, instituten en colleges werden inge schakeld, heeft uitgewezen, dat er tussen de 30 a 40 duizend mensen te gelijk in Rome zouden kunnen over nachten. Dit is dan ook wel het maxi mum, dat tegelijk naar Rome zal kun nen pelgrimeren. „Alle wegen leiden naar Rome." „Alle wegen leiden naar Rome." Dit gezegde is al bijna even oud als Rome zelf. In de Oudheid en ook in de Middeleeuwen was Rome een kruispunt van vele belangrijke we gen. Toen rroet het vroeger, voordat het moderne verkeer zich ontwikkel de, een moeilijke tocht zijn geweest om in die oude stad te komen. Er wa ren geen behoorlijke verkeersmidde len, de .vegen waren zeer slecht en de onderkomens onderweg waren zeer primitief De geschiedschrijvers verhalen dan ook van de mees> tra gische tafei len, die op een pelgrims tocht naar Rome voorvielen. Velen stierven onderweg en ook kwair het nog al eens voor, dat de pelgrims te Rome werden aangetast door de pest en niet meei naar huis terugkeerden. Maar uit alle. weerhield de mensen niet om toch de verre pelgrimstocht te ondernemen en ook in die dagen gingen millioenen op weg. naai het graf van de H. Petrus. Dank zij d technische ontwikke ling van de laatste honderd jaren het thans mogelijk gemakkelijk en snel te reizen. De pelgrims van deze eeuw hebben in het geheel geen be sef van de moeilijkheden en gevaren, welke d. pelgrims vroeger bedreig den. Trein, auto, schip en vliegtuig brengen iedereen in korte tijd naar hun bestemming. En ook in deze tijd is Rome weer een centrum van ver keerswegen. Vooral het luchtverkeer heeft zich na de oorlog zeer sterk op Rome r concentreerd. Ciampino, het vliegveld va1 Rome, weliswaar zwaar gehavend door de oorlog, is eei cen trum van vel' luchtwegen die naar alle delen der wereld leiden. Ook de „Vliegende Hollanders", doen op hun tochten naar Oost en West, Zuid en Noord Rome niet min der dan 15 maal per week aan. De grote en de rechte baan is ongetwij feld die door de lucht. Woont men ver weg. het vliegtuig overbrugt de afstand in een, twee of hoogstens drie dagen. Heeft men weinig tijd, het is weer het vliegtuig, dat hier uitkomst brengt. Een stad als Rome is een bezoek ten volle waard. De verrukking van vele kunstenaars is hier gekristalli seerd in prachtige kerken, stijlvolle paleizen, verheden beelden, ir ver blindende mozaiken en in schitteren de kleuren an schilderijen Het boeit de bezoeker zo zeer, dat hij zich tot een andere wereld voelt opgehe ven. Dit is, beseft hij, wat hij tot nu toe heeft gemist. Zijn voeten dragen hem licht en rusteloos van he ene monument naar het andere. Voor de christen die zonder enig scepticisme hierheen is gekomen is het alsof hij eindelijk thuis is. In Rome .s de pols slag van het christendom duidelijk voelbaar. Het is moeilijk van Rome te schei den. En als dan al te vroeg de „Vlie gende Hollander" de bezoeker met een tomeloze vaart van de Romeinse grond wegvoert, op weg naar huis, dan voelt hij eerst goed, dat Rome in zijn hart een warme plaats heeft ingenomen. Rome laat een heimwee naar mateloze en uitbundige schoon heid in hem achter. Weerzwenht het vliegtuig en brengt zijn groot aan de Stad der Steden. Weer -igt Rom daar beneden als een weelderige en blinkende robijn gevat in het goud van eeuwen op den mu ren. Als in een droom gaat alles weer aan het oog voorbij, wat in weinige dagen zo vertrouwd is geworden. En men peinst bij het zien van al deze menselijke maaksels hoe mooi de he mel dan wel moet zijn. Vaarwel, O, Roma nobilis!* Februari 1949. JV/HS. Zielzorg voor Katholieke Nederlanders in Frankrijk ernstig bedreigd Drie priesters verrichten pioniers arbeid. (Speciale K.N.P.-corréspondent). Niet lang geleden publiceerde een katholiek weekblad in Nederland een artikel waarin de armzalige toestand van een Franse kerk, bediend door een Nederlands priester, in felle kleuren geschilderd werd. Er werd gesproken van een lekkend dak, dat ondertussen op weg door Neder landse vrijgevigheid gestopt te wor den. Wij feliciteren deze pastoor met al die spontane leidekkers en verheu gen ons over de edelmoedigheid van Nederlandse katholieken ten gunste van een Franse kerk. Weinigen weten, dat deze pastoor met zijn lekkend dak minder te be klagen is dan zekere andere pries ters in Frankrijk. De hoofdaalmoe zenier van de Nederlanders in Parijs vertelde mij: „Pastoor H. heeft ten minste nog een dak, ook al lekt het; wij hebben helemaal geen dak". Toen werd van de gruwelijke toe stand verteld, waarin drie Neder landse aalmoezeniers, die te Parijs niet voor Franse maar voor Neder landse katholieken werken, gedwon gen zijn te leven. Indien ik deze toe stand niet met mijn eigen ogen ge zien en gecontroleerd had, zou ik als Thomas geantwoord hebben. Een paar jaar lang ontvingen deze aalmoezeniers, paters Lazaristen, een betrekkelijke gastvrijheid in een kloosterseminarie van de Rue de Revres. Voor de uitoefening van hun zielzorg onder de Nederlanders was hun bestaan hier zeer moeilijk: om 4 uur 's morgens met de Seminaristen opstaan, om 12 uur dejeuner en des avonds, na het diner, om 9 uur naar bed. Juist op de tijden dat zij hun landgenoten konden ontmoeten (tus sen de middag en 's avonds na werk tijd) moesten zij in het klooster zijn. Verder hadden zij voor hun eigen kostje te zorgen; Nederlandse biech telingen konden zij slechts met de grootste moeite ontvangen. In alles zaten zij hier op een schopstoel. Een paar maanden geleden kregen zij be richt dat zij elders hun tenten moes ten opslaan. In het bouwvallige klooster van een Ierse congregatie, vlak achter het Pantheon, waar nu het Poolse se minarie gevestigd is, vonden zij een voorlopig onderkomen. De drie aal moezeniers met hun Nederlands knechtje hebben hier de beschikking gekregen over drie onbewoonbaar verklaarde vertrekken, zonder ver warming, met grove plavuizen uit de vorige eeuw op de grond. Ik heb deze kamers gezien: door de barsten en spleten in de kale muren gluurt een natte wind; de vroegere lambrisering is weggevreten door de schimmel; men kan z'n pet onder de deuren heenschuiven. lin de hoek van de „salon" die tevens dienst doet als keuken, bijkeuken, bibliotheek, was lokaal, biechtstoel, ontvangkamer en klerenkast, hangt een canapé op drie poten; de vierde wordt gevormd door een margarinekistje dat meteen „kel der" is en de levensmiddelen-voorraad bevat. „Blonde Piet", hun knecht, is kok, kamermeisje, misdienaar, kos ter, boodschappenjongen, wasvrouw strijkster en rattenjager. De drie aal moezeniers beschikken over drie ste' geleend ondergoed, zodat, wanneer Blonde Piet aan de was gaat, de pa ters om beurten onder de wol" moe ten kruipen en wachten tot hun goed droog is. Van de Amerikanen en Ca nadezen ontvangen onze aalmoeze niers van tijd tot tijd was levensmid delen Dit, katholieke landgenoten, is de gruwelijke werkelijkheid. Terwijl iedere natie en iedere buitenlandse kolonie over een tehuis beschikt en in staat is aan zijn priesters een menswaardig bestaan te verschaffen, lijden drie Nederlandse priester te Parijs honger en ellende in krotten van kamers waarin men nog geen hond zou durven stoppen. Maar zelfs hier zitten zij op een schopstoel: de Overste van het Poolse seminarie heeft hun laten weten, dat hij van plan is de kamers uit te breken en te restaureren om zo zijn seminarie uit te breiden. Waarheen moeten zij nu? Zij zijn op eigen risico naar Parijs getogen om de zielzorg van de katho lieke landgenoten te behartigen. De kunst van het meten en wegen is zo oud als de mensheid. Zodra de mens bestond, kwam het egois me in de wereld en het gevoel „altijd te kort ge daan" te worden. Dus zoch t hij zich instrumenten, die „gewin en verlies" zouden kunnen opmeten. Daarbij ontstonden allerlei „eenheden". Zo zal mis schien Cladius Civilus voo r 3 berenhuiden een zege kar hebben willen kopen en twintig armlengten timmerhoutZo ontstonden er allerlei begrippen over ..maat, munt en gewicht. Maar de meter,, zo als wij die kennen, bestaat pas anderhalve eeuw. Eerst de el. gesteld de lengte van een In de oudheid had men heel eenvoudig de omvang van een mensenlichaam als eenheid genomen; de el (de lengte van een arm) de vinger, de voet en een pas. Maar ja, de mens is nu eenmaal geen uniform schepsel en de arm van de ene was langer dan die van de ander, om over de vingers maar te zwijgen. In 1668. kort na de stich ting van de Franse aca demie der wetenschapppen was men al een stapje verder gekomen door de „Toise van Chatelet" in te stellen, een lengte-eenheid van zes Parijse voeten (en ze leven er op grote voet.Maar nog steeds ontbrak de wereldeenheid op lengtematen. In 1673 had de Nederlandse uit vinder en sterrenkundige Christiaan Huygens voor- slinger van het slingeruur werk als meeteenheid aan te nemen, omda'. hij in de mening verkeerde, dat de ze over de hele aarde van gelijke lengte was. Het bleek weldra dat, tenge volge van de aardafplat- ting een slinger aan de equator korter moest zijn. dan aan de polen. Deze eenheid werd dus verwor pen.- Een commissie. Eerst tegen het eind van de achttiende eeuw werd er door de Academie in Parijs een commissie b°noemd „ter vaststelling van een algemene maat- eenheid". En zoals het ;r met commisies soms gaat: er kwam succes uit voort, mede dank zij het feit. dat er beroemde geleerden zit ting in hadden zoals La- p'ace, Lagrange. Lavoisier en Borda met als voorzit ter Francois Arago. Tien jaar lang schreven deze heren gewichtige onder handelingen. namen proe ven, gaven colleges, tot dat ze eindelijk zover wa ren dat er een besluit kon worden genomen. Begin 1799 ..schieDen" zii de me ter, het tien millioenste deel van de aardmerid'a— nen van pool tot aeaua- tor, welke maat direct door de wet werd geadon- teerd en beschermd. In hetzelfde jaar ontstond de eerste „preciese" meter, 25 mil'imeter breed en 4 millimeter d'kke platina- stang waarvan de uitein den ongeveer een meter uit elkaar lagen. Ja. onge veer, want deze meter, de ze aardse meter was nog ver verwijderd van de mathematische eenheid uit onze dagen. Want het ge val was, dat de massa, waaruit die „meter" was afgeleid, namelijk de aard bol steeds veranderde. Tenslotte besloot men aan de ,soesah" een einde te maken en de meter zelfstandig vast te stellen, onveranderlijk. Nog een commissie. Daartoe kwam in 1872 te Parijs weer een commissie op de been, de „interna tionale meter-commissie" met de Zwitserse sterren kundige prof. Hirsch als directeur, die een volledig maatstelsel ontwerp, dat volgens de internationale conventie van 1875 bin dend zou worden voor de gehele wereld. Achttien staten te Parijs bijeen, be sloten een „tempel der meetkunst" te laten bou wen in het park van St. Claudes, waarin de oor spronkelijke of grondmeter zou worden gedeponeerd. In 1885 kwam de uit platina en iridium be staande meter klaar en sinds die tijd is dit kostba re kleinood zorgvuldig be waard. De mens was tevreden: hij kon op een latje afle zen hoeveel „strepen" hij bezat. Terugkeren naar Nederland? Mgr. Van Straelen heeft hen uitgenodigd naar Indonesië te gaan. Maar wie zal dan de geestelijke belangen van de katholieke Nederlanders te Parijs ter harte nemen? En de paters zijn hier zo bitter hard nodig. Wie zal de Nederlandse kinderen uit de gezinnen waar Frans gespro ken wordt, de Nederlandse taal le ren, de catechismus onderrichten? En andersom, wie zal de Nederlands sprekende kinderen Frans leren en voorbereiden op de eerste H. Com munie? Wie zal er zorgen voor het gees telijk heil van de Nederlanders, ge huwden en vrijgezellen, die te Parijs ronddolen? Wie anders dan de paters zullen de Nederlandse katholieken moed in spreken die ziek liggen in de zieken huizen en sanatoria? Wie troost en hulp brengen aan de honderd behoef tige katholieken die te Parijs slechts 3000 francs per maand, dat wil zeg gen 1/8 van hetgeen nodig is, van het Nederlandse Consulaat ontvan gen? Hebt u, Nederlandse katholieke ouders, er wel eens aan gedacht, wel ke gevaren uw kinderen in een we reldstad als Parijs lopen? Niets is zo gesloten als een Frans gezin; om er ,,kind in huis te zijn'^ moet men ja renlang in Frankrijk gewoond heb ben, zich de Franse mentaliteit eigen gemaakt, perfect Frans spreken zon der acent, leven uit de Franse be schaving, denken en voelen als een Fransmans, een Franse opvoeding' genoten hebben. Nergens ter wereld voelt een Ne derlander zich eenzamer dan te Pa rijs. Hij kent slechts zijn werk, de straat, hotel en restaurant. Spreken wij nog niet van de jonge Nederlanders en de Nederlandse meisjes die vor studie enb. naar Pa rijs komen. Wat zal er uit hen groeien als de paters verdwenen zijn? Ik denk aan zoveel tragische gevallen, die voorkomen hadden kun nen worden, indien de paters over een tehuis beschikt hadden waar zij de zwervelingen onderdak kunnen geven. Tientallen gevallen waarin Nederlandse katholieken het slacht offer werden van de verleidingen der grote stad, van hun isolering, van hun heimwee, zouden hier kunnen worden aangehaald, maar ook talrij ke gevallen waarin onze aalmoeze niers preventief werk hebben kun nen verrichten. In een brief aan de hoofdaalmoeze nier, pater Leureysen, heeft Zijne Eminentie Kardinaal de Jong de "hoop uitgeproken dat er poedig een Nederlands katholiek tehuis voor on ze aalmoezeniers en een verenigings punt voor de katholieke landgenoten te Parijs verrijzen zal. De Kardinaal beveelt de paters aan in de vrijge vigheid der Nederlanders. Onze land genoten in Frankrijk ondervinden als vreemdelingen het eerst en het gevoeligst de terugslag van de eco nomische ellende die er in het land heerst. Zij zijn gedwongen een be roep te doen op Nederland. Een comnvssie van enkele Neder landse katholieken is te Parijs ge vormd om onze paters een onderdak te verschafen en om in hun levens onderhoud te voorzien. De nood van onze aalmoezeniers is tot het uiter ste gestegen: onmiddellijke hulp is noodzakelijk. Katholieke landgenoten, gij die U het lot hebt aangetrokken van Oos tenrijkse kinderen, die schenen naar Duitsland hebt gezonden, die Franse kinderen in uw huisgezinnen hebt opgenomen vandaag verkeren drie Nederlandse priesters te Parijs, die zich wijden aan het geestelijk heil van uw kinderen, van uw echtge noot, van u vader, broer of zuster, in een onbeschrijfelijke nood. H'er kunnen wij niet zwijgen. Helpt onze priesters want de uwen zijn in ge- God zegende ons Huwelijk en schonk ons een Zoon, die bij het H. Doopsel de namen ontving van CORNELIS JOHANNES MARIA Jac. v. Diemen M. C. v. Diemen Tijssen Zoeterwoude, 5 Maart '49. Hoge Rijndijk 281. 203 tMet leedwezen ge ven wij hierbij ken nis van het verscheiden van ons zeer geacht medelid i PETRUS DE JONG Czn., gedurende bijna 50 ja ren kerkmeester van de parochie van de H. Engelbev/aa-ders te Hazerswoude D. Het Kerkbestuur, G. Boos. Pastoor, Voorzitter C. van Schie Th. J. Straathof G. P. Droogh Hazerswoude, 5 Mrt. '49. gebroken, gescheurd of tan den afgebeten, reparaties vanaf 2.in enkele uren gf reed. Enlcri. Tel 23970, Hoogewoerd 88a, Leiden. Een halfwas Banketbakker gevraagd, goed kunnende «puiten. 109 P. DE RU Hooigracht 53, - Leiden. Iets te verkopen? Dan 'n Telefoontje plaatsen Overgang naar het korps BEROEPSOFFICIEREN Voor de reaerve-officiereu van alle wapens en dienstvakken bieronder mede begrepen degenen, die tijdelijk een officiersrang hebben bekleed en deze rang als gevolg van demobilisatie van rechtswege hebben verloren - ia wederom de gelegenheid open gesteld voor overgang naar het korps beroepsofficieren. Gegadigden voor «over met groot verlof dienen rich onver wijld met een daartoe strekkend ongeregeld request rechtstreeks te wenden tot het Ministerie van Oorlog. Aan de reserve-officieren in werkelijke dienst zjjn terzake langs de hiërarchieke weg nadere mededelingen gedaan. Als toelatings eisen gelden o.m., dat belanghebbenden moeten rijn geboren na 31 December 1914, met succes middelbaar onderwijs dan wel een daarmede gelijkstaande opleiding moeten hebben genoten en in alle opzichten lichamelijk geschikt zullen worden bevonden voor de dieust bij het wapen, waarvoor zij zich melden. Na de be noeming tot beroepsofficier zal een voer .gezette opleiding volgen. Publicatie van het Ministerie van Oorlog. AANBOD 21 Te koop: eerste Com muniejurkje en andere kleertjes van enigst meis- ie. lengte pl.m. 70 can.. Brieven onder no. 201 bu reau van dit blad. ST Wasteilen, wasketels, emmers enz.; roestig of de fecte bodem worden op nieuw gegalvaniseerd. Vooraf prijsopgaaf. Ook vertinnen van melkgereed- schap. Vakkundig adres. Bezorging gratis. A. J. Hartwijk. Landbouwadres Nieuwe Beestenmarkt 7-9. Tel. 26627—24013. 2 Te koop aangeboden: een in goede staat zijnd kolenfornuis en een 2-pits *2* Aanmaak en stookturf. Turf. Nieuwe aanvoer van turf tegen verminderde prijzen, verkrijgbaa- bij J. van Stijn enz.. Warmond 91, tel. 316. 2867 *2 Hagelwit kastpapier, houtvij. pracht kwa'iteit 50 c.m. breed, rollen van 10 meter 65 cent, 12 witte kastranden 35 cent, 12 ge keurde kastranden 30 ct. Papierhandel N. Padden burg, N. Rijn 11. 2866 7? Witte meterranden, tien meter slachts 20 ct.. vie witte vellen kastpa pier 75 x 100 cm.. 25 cent, 36 punaises 15 cent. Go"d- en zilverbrons 32 cent., Pa- nierhandel N. Paddenb"rc. Nieuwe Rijn 11. 2868 f2 Te koop een in goede staat zijnde bakfiets. Fa. P. Oudshoorn, Hoofdstraat, te Valkenburg. 202 PERSONEEL f2 Net meisje b. z. a., in bezit van diploma Steno en typen. Br. agent v. d. blad Beatrixstr. 11 onder letter D Sassenheim. 27 A. van Borseien Co. HOOIGRACHT 64 TE KOOP: Verchroomde etalageopstand, geheel compleet. Verschillende consolles met marmeren platen. Voor elk aanne- me'ijk bod. Vleeswaren- bedrijf: 197 ARNOLD H. BERGERS Haarlemmerstraat 216 Telefoon 20392 Leiden. 2 Huisnaaister gevraagd voor verstel- en nieuw werk, één dag per week. Brieven onder no. 2872 bur. van dit blad. Meisje gevraagd voor hele dagen voor de huis houding. N. Oudahoorn, (Emaillehuis Haarlem merstraat 160-, Leiden. WONINGRUIL 2 Woningruil. Aangeb. te Alkmaar of Haarlem, elk 6 kamers, v. en a.-tuin. Huur 32.50 te A. 30. te H.. per maand. Gevr. woning te Oegstgeest of Leiden. Br. onaer no. 2870 bureau van dit blad. Abonneert U op het Parochieblad p.r jaar. f4.50 per kwarlaal f 1.20 par maand f 0.40 Bureau Papengracht 32, Leiden Telefoon 20935 MET DE JONGENS OVER ZEEI Het K.N.I.L stelt zich tot taak dc handhaving van orde en rust in Indonesië Het kan bij dit verantwoordelijk werk flinke kerels ge bruiken met durf om de wereld in te gaan. Meldt U aan voor het Koninklijk Nederlands-Indonesisch Leger' U KUNT DIENSTNEMEN IN: KORTVERBAND van 3 jaar voor •x-militairen, niet langer dan 2 jaar uit de dienst Leeftijd 18 42 jaar Overgang in rang mogelijk indien 1 jaar tropendienst iiV die rang. VASTVERBANDvan 5 jaar voor hen die nog geen militaire dienst hebben volbracht Leeftijd 18 26 jaar. Proeftijd van ongeveer 2 maan den in Nijmegen. HET TRACTEMENT? Zodra U bevorderd bent tot Sergeant verdient U f 340,- tot f 470,— per maand. Een Adj. Onderofficier ontvangt f 360,— tot f 580.-. Vul onderstaande coupon in en zend deze in envelop aan het daarbij ver melde adres. U ontvangt dan nadere inlichtingen. (Frankeren ais brief)- ONDERGETEKENOE VRAAGT INLICHTINGEN OMTRENT DIENSTNEMING. (INVULLEN IN BLOKLETTERS) NAAM SCHOOLOPl. ADRES WERKKRING WOONPLAATSGEHUWD? LEEFTIJD AANTAL KINDEREN

Leidse Courant | 1949 | | pagina 4