ëitm REISPLANNEN? RECHTZAKEN STADSNIEUWS MAANDAG 7 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Geen wegenbe'asting voor landbouw- tracloren De minister van financiën heeft een einde gemaakt aan de strijdvraag oi' voor landbouwtractoren, die be halve op het land ook gebruikt wor den voor vervoer langs de openbare weg van producten, grondstoffen en materialen ten behoeve van het landbouwbedrijf, motorrijtuigenbe lastingen verschuldigd zijn. Naar zijn opvatting is de omschrijving in het op dit vraagstuk betrekking heb bende koninklijk besluit (uitsluitend ten dienste van het (eigen) land bouwbedrijf) zodanig, dat hij aan de directies der rijksbelastingen op dracht heeft gegeven voor landbouw tractoren kosteloze wegenbelasting- kaarten af tc geven. Dit houdt dus in, dat niet alleen de aflevering vaTi eigen (oogst-) producten, doch ook de aanvoer van kunstmest, veevoeder enz., voorzover dit transport met be hulp van een landbouw tractor plaats vindt, langs de openbare weg, op een kosteloze kaart kan plaats vinden. De minister overweegt echter, of de 'wettelijke bepalingen moeten worden gewijzigd, aangezien de te genwoordige landbouwtractoren in toenemende mate voor wegvervoer worden gebezigd. De kaii-voorziening De kalitoewijzingen, die voor het 1hans lopende bemestingsjaar 1948 '49 (1 Juli 1948—30 Juni 1949) aan verbruikers zijn uitgereikt, zijn in totaal ongeveer even groot als in het vorig seizoen. Dit betekent, dat ruim 100.000 ton zuivere kali (K 20) no dig is, om alle uitgereikte bonnen te kunnen honoreren. De voorraden, inbegrepen dei'hal- ve de invoer in het tijdvak 1 Juli 19481 Maart 1949, zijn reeds vol doende om een zeer groot gedeelte van de voor 1948—'49 uitgereikte bonnen voor het einde van het ver- bruiksseizoen te honoreren. De verbruikers moeten echter re kening houden met het feit, dat het tempo van de import dit seizoen ach terblijft bij de oorspronkelijk gekoes terde verwachtingen, aangezien een aantal factoren (vervoers- en onder- handelingsmoeilijkheden bij de aan koop van dit product) belemmerend werkt op een regelmatig snelle aan voer van kali. Het valt dan ook te verwachten, aldus vernemen wij van de zijde v?_n het ministerie van land bouw .visserij en voedselvoorziening, dal een gering gedeele van de voor dit jaar bestemde kalimeststoffen ap sommige plaatsen eerst laat in het verbruiksseizoen zal worden aange voerd. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden mag niettemin wor den aangenomen, dat voor het einde van dit bemestingsjaar (30 Juni 1949) voldoende kali beschikbaar zal zijn om alle aan verbruikers ver strekte kalitoewijzingen te kunnen honoreren. SPREIDING VAN VACANTIE. De voornaamste organisaties, be trokken bij het lager onderwijs, heb ben, aldus de „Volkskrant", instem ming betuigd en steun toegezegd om nog dit jaar te komen tot betere preiding der vacanties.' Aan de ge meente- en schoolbesturen in de gro- •tere gemeenten heeft het Centraal "Werkcomité Vacantie een oproep verzonden. Daai'in wordt een inde ling der gemeenten aanbevolen, waarbij in één groep gemeenten de varantie op 16 Juli, in een andere groep op 23 Juli en in een derde groep op 30 Juli begint. Indien het verzoek van het Cen- trale Werkcomité wordt ingewilligd en daar schijnt alle kans op zullen: op 16 Juli de lagere-school- vacanties beginnen irf Amsterdam, 'Haai-lem en verder in geheel Noord- Ho1 land; in de steden in Fi-iesland: Zutfen, Arnhem, Nijmegen, de mijn streek en Maastricht. Op 23 Juli in Den Haag. Delft, Leiden, Gouda en de omgeving van deze plaatsen; in de steden in de provincie Utrecht, Verder in Den Bosch, Ede, Wagenin- gen *en Apeldoorn, ten slotte in de steden van Overijsel en Groningen en in Apsen. Od 30 Juli begint dan de vacantie in Rotterdam en de steden van Zuid- Holland. die hierboven nog niet zijn genoemd de steden in Noord-Bra bant, (behalve Den Bosch) en de steden ;n Noord-Limburg en Zee land. Door benvddeling van de Stichting van de Arbeid hebben de bij de bouwvakken betrokken groepen be sloten om nu reeds, in afwachting van een nadere vaste regeling, de eerste week van Augustus, die tot nu toe de traditionele vacantieweek was. als collectieve vacantieweek op te heffen. Zij vvox'dt dit jaar verschoven 4 naar de tweede week van Augustus. Bedrijven, welke zich bij de school- spreiaing willen aansluiten, kunnen dit deen. Vr-Twacht wordt, dat ook in de metaalnijverheid een soortge lijke i-egeJing%al worden ingevoerd. Het Bureau voor Vacant1 e^wei- ding, Stadhouderslaan 1, Den Haag, zal van 1 Maart 'af beginnen te wer ken. Het zal een canioagne voeren, die er toe moet leiden, dat zij, die géén kinderen hebben, vacantie ne- men vóór half Juli of na half Augus- ROOM V^TT TEGEN VRTJE PRIJS. Het verbod tot het bereiden en af leveren van room is, aldus „Parool", thans opgeheven, zodat room, bereid uit volle melk (koffieroom met ten minste 20 procent vet en slagroom met ten minste 40 pi'ocent vet) even als voor de oorlog weer vrij ver- kriigbaar is. Ook het verbod van verwerking van room in ijs is ingetrokken. Door de intrekking van het verbód ter be reiding" uit melk komt tevens een einde aan de omslachtige bereiding I van zg". room uit boter. De beschikbaai'stelling van room is mogelijk geworden door de gunsti ge melkpositie, waarbij tevens van BESTUURSLEDEN van Verenigingen en Organ saties pleegt tijdig overleg met ons voor he- huren van TOURINGCARS voor het a.s. seizoen. STATIONSWEG 45, TEL. 22444 (2 lijnen) invloed is, dat thans het laagste peil in cle productie van melk in de win tel voorbij is. Ook het meikvet, dat is vrijgekomen door de gedaalde bo- terconsumptie wordt nu benut. Hier door staat het vrijgeven los van de opheffing van de distributie van bo ter en vet, die dit jaar op het pro gramma staat, o.m. in verband met de Benelux. In officiële kringen ver wacht men toch niet, dat dit nog voor Pasen zal geschieden. Voor de room woi'dt geen prijs vastgesteld, in verband met het luxe- kaïakter en de geringe betekenis er van voor de noimiale voedselvooi'zie- ning. Er wordt echter ook geen sub sidie op gegeven hetgeen de schat kist ten goede komt. HAAGSE POLITIERECHTER Verschil van mening. Neen, de fabrieksdirecteux', E. de J. uit Lei- muidexi was het lang niet eens met de autoriteiten, die hem een proces verbaal hadden bezorgd. Hij meende zelfs de vrijheid te bezitien, om uit te maken wie nu eigenlijk een vol waardig arbeider genoemd kan wor- den en wie niet. En daarom was hij het er niet mee eens, da een arbei der in een lagere loonklasse was ge steld. waai-door vei'd dus een te hoog loon had uitbetaald. Dat betrof ook nog twee andere arbeiders, waar voor verd. evenwel ook een verkla ring had, n.l. dat zij bijzonder werk verrichten. Op grond van dat alles zei verdachte zich helemaal niet schuldig te gevoelen, en zowel Offi cier als rechter konden blijkbaar ook niet direct het schuldige in ver dachte vinden. Daarom wex'd beslo ten dat de zark nog eens zal worden onderzocht. ..En als u er niets meer van hooi't, is de zaak in de doofpot", lichtte de rechter alvast in! Dodelijk ongeval. De vertegen woordiger C. de L. uit Amsterdam zou in Noordwijkerhout wel zeer on- verantwoox-delijk hebben gex-eden, tengevolge waaxwan een wielrijder door hem werd aangereden, die is overleden. Het bleek dat verdachte nog maar kort auto-rijles had en een verkeerde manoeuvre zou hebben uitgevoerd, toen bij moest uitwijken. De pxoc. generaal vorderde tegen verdachte een maand hechtenis, be nevens intrekken van het rijbewijs gedurende een jaai\ Daartegen voer de de raadsman ernstige bezwaren aan. Hij meende dat verd. moet wor den vrijgesproken, daar hij niet on- vei-antwoox-deliik heeft gehandeld. Bovendien heeft hij reeds 4000 aan schadevergoedingen betaald, hetgeen, indien gestraft zou moeten worden, als verzachtende omstandigheid kan worden aangevoerd. Arrest over 14 dagen. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Belangrijk werk op komst Als inleiding op de dit jaar te hou den vex'kiezing voor de gemeente raad, houdt da plaatselijke afdeling van de K.V.P. Woensdagavond een bijzondere bijeenkomst. De voorzit ter van de KVP-fractie zal een in leiding houden over „Gemeentepoli tiek". Hierna bestaat volop gelegen heid voor een opbouwende gedach ten wisseling. In die bijeenkomst zul len tevens mededelingen wordoi. ge daan over de candidaatstelling. Er is inderdaad „belangrijk werk op komst." Laten nu de leden het bewijs leveren belangstelling te heb ben voor onze stad en ons stadsbe- stuux*. De fractie moet weten hoe het werk wordt beoordeeld, want gezon de democratie is niet in het minst deelname van de kiezers m het die nen van het algemeen belang! Kajotters Er wordt de huidige jongemannen nogal eens verweten dat zij zich la ten meeslepen in een zekere interes se-loosheid. Soms ten rechte, vaak ten onrechte, mex-kt men op dat zij zich niet meer interesseren voor de grote problemen van deze tijd. Voor al ah het gaat om de grote sociale problemen. Jonge kerels, toont nu dat het je bijdrage wilt levm^en aan een ge- ernst is. Laat zien dat ook jullie je zonde maatschappij. Een maatschap pij waarin het vooral voor jullie mogelijk is op gezonde arbeidsvoor waarden en door goed georganiseer de bedrijfsorganisaties een redelijk bestaan te vinden. Voor jou per soonlijk en bet gezin dat je eens zult gaan stichten. Wat kunnen wij hieraan doen? De nationaal yoorzitter van de Kajot- tersbeweging, de heer Toon v. d. Horst, zal het jullie op Woensdag 9 Maart om 8 uur in het St. Antonius clubhuis a. d. Max'e komen vertel len. Natuurlijk is er ruimschotos ge legenheid tot debat. Alle kajotters ui Leiden en omge ving worden dan ook in ieder geval daar verwacht (in uniform). Ook de overige jonge arbeiders zullen deze belangrijke besprekingen niet wil len missen. Op dus naar het Antonius club huis! Het K.A.J.-districtsbestuur. EEN INKTVIS-PROGRAMMA BESLOOT DE BOEKENWEEK. De erkende boekverkopers van Lei den, Oegstgeest, Noordwijk-Binnen en Katwijk aan Zee hadden Zaterdag avond in de Foyer van de Stadsge hoorzaal een vrolijke boekenweek - avond georganiseerd, welke verzorgd werd door het journalisten-gezel schap „De Inktvisdat een program ma opvoerde onder de titel ,.In de bi zarre bazar". Het was een echt gezellige avond zonder „platgetreden paden" en zon der „in de pauze weglopende men sen." Allemaal feiten, die ten gunste van het programma spreken. Het was echter ook een avond zonder Han Hoekstra, wat te betreuren viel, aan gezien hij als conferencier moest op treden. Als wij zijn verdienstelijke zaakwaarnemer J. van Mechelen goed begrepen hebben, was de eigen lijke conferencier het slachtoffer ge worden van een boekenweek-kater, waar in te komen is, omdat het ge vaarlijk blijft een kater bij de vis te zetten, zelfs bij een inktvis. „In de bi zarre bazar" werden de proloog en finale meegerekend 21 artikelen aan de man gebracht plus een aantal toetjes van J. v. Mechelen. Deze laat- sten kwamen echter om in stijl te blijven niet in de boeken voor en vertoondeix enige pvereenkomst met verkoop onder toonbank. Uit de grote keuze noemen wij al lereerst de liedjes van Annie M. G. Schmidt. Zij bezit de eigenschap om enigszins wrange d'nyen te schriiven over de mensheid en die op een aller beminnelijkste manier te zingen. Het effect is verrassend en stemt tot op gewektheid. Hier bleek nu eens du:- delijk het tekort van de journalistiek. Ploevcel blijmoediger zou de Amster damse burgerij zijn, indien Anni: Schmidt de kolommen buitenland van de voorpagina des avonds op De Dam voor het volk ging zingen. Jeanne Roos zong liedjes van een wat potiger genre o.a. „In pyama", „Er is er maar een" (wat over haar zeeman ging) en „Mijn man is bac terioloog". Zij heeft een goede voor dracht en haar laatst genoemd num mer vonde wij in dit opzicht het beste. Ook Liesbeth Montagne en Letje van der Hoi'st brachten liedjes met een eigen stijl. Er werden voorts aardige schetjes gespeeld en een stukje kolder ondex- de titel „Zij mint haar vaders koet sier", waarbij de heren hun gezamen lijk stemgeluid lieten horen. Even eens van de heren was „Handels reizigers" een demonstratie met een moraal. Jammer, dat journalisten op dit gebied zo brandschoon zijn, an ders was het misschien leuker ge weest om wat dichter bij huis te blij ven. Een aardig besluit van de boeken week, die zoals de heer van Rooy bij de aanvang mededeelde ge slaagd is. Excursie „St. Antonius" Het bestuur maakt langs deze weg be kend, dat de excux-sie, welke a.s. Woensdag 9 Maart zal plaats vinden, niet begint te half twee, maar om half een: vertrek te 12.45 uur met de trein naar Rotterdam voor het be zoek Brouwerij de Oranjeboom. Le den,^ Heren patroons en belangstel lenden met hun dames wox'den vriendelijk verzocht oo tijd a-nwe- zig te zijn. Dus half een a.s. Woens dag 9 Maart op het statior.olein of in de hal. Het Eestuur Wat lezers schrijven DE LEIDSE BUITENSCHOOL Op 12 Maart a.s. zal er een collecte worden gehouden ten bate van de Leidse Buitenschool. Het spreekt vanzelf, dat wij allen deze collecte ten zeerste zullen steu nen daar dit ten goede komt aan het „zwakke kind" van Leiden. Tevens roepen wij hiervoor col- lectanen op, welke onontbeerlijk zijn voor net wels'agen van de colleee. U kunt u aanmelden bij de navol gende adressen: A. Weeda. Hof van Venetië 12, W. v. Steenbergen, ven Speykstreat 52, N. Kromhout. Me dusastraat 18 en bij het Consultatie bureau aan de Middelweg. Ons devies is: „De sterken voor de zwakken". L. v. STEENBERGEN 'TT DE RUNSTRP^' RUNDVEEFOKVERENIGING IN DE RIJNSTREEK De bond van rundveefokverenigin- gen in de Rijnstreek kwam Vrijdag in de Harmonie in jaarvergadering bijeen o.l.v. de heer H. Vos van Zwammerdam. De secr.-penn. de heer Joh. de Jong uit Alphen aan den Rijn bracht de resp. jaarversla gen uit, die beide allerminst in mi neur waren gestemd. De kascommis sie rapporteerde bij monde van de heer J. D. v. d. Akker, eveneens uit Alphen, gunstig over het financiële beheer. De secretaris bracht tevens een verslag uit van de in 0-tohec gehouden stierenverkoopdag, die als gesiaagd kan worden beschouwd en tot resultaat had, dat voor plm. f 7000 aan stiertjes werd verkocht. Oo voorstel van het bestuur werd be sloten, voortaan op de tweede Vrij dag van Octobei' op de veemarkt te Leiden een dergelijke verkoopdag te houden. De rondvraag leverde geen bij zonderheden op, zodat sluiting volg de en de vergadering werd voortge zet als de districtsvergadei'ing van het Ned. Rundvee-Stamboek. Deza werd gepresideerd door de heer C. P. Roest van Zoeterwou.de, bestuurs lid N.R.S. Hii herinnerde aan het op handen zijnde jubileum van het N.R.S., dat in 1949 namelijk 75 jaar bestaat. Hoofdinspecteur ir Alderkamp leidde hierna de bespx-ekingen in, na eei'st nog enkele mededelingen to hebben verstx-ekt betreffende fox- technische kwesties. Aan de orde kwam het voorstel om de stierkalversclietsen, die door de prov. voedselcommissaris worden verstrekt afgeschaft te krijgen. Een stemmig was men van mening, dat het aanbeveling verdient, om deze zo spoedig mogelijk te elimineren, omdat men ze als een zuivere admi nistratieve rompslomp beschouwt. HAZERSWOUDE P. DE JONG Czn. f Te Zoeten.oude is ten huize van een zijner kinderen Zaterdagmorgen over eden de heer P. de Jong Cza., Bijna 50 jaar is de overledene lid geweest van het R. K. Kerkbestuur, parochie H.H. Engelbewaarders (Dorp). Vex^scheidene andere func ties werden door hem bekleed, o.a. was hij vele jax-en bestuurslid der Boerenleenbank, bestuurslid en pen ningmeester der plaatselijke afd. van de K. V. P., enz. Ilazersw. Boys. De veren, telt 45 leden. De kas s.oot met een saldo van 200.De aftr. bestuursleden werden herkozen. In de vacatux'es H-. A. Quartel en P. van vVieringen wer- den gekozen M. van Veen en S. van der Molen. In de elftal-commissie v. erden benoemd de heren T. Dors man. A. Dorsman en P. van Elswijk. LEIMUIDEN Rectificatie. In liet blad van Zatei-dag stond vermeld, dat de kerk en armen schapen hebben ougebracht J 86.90. Dit moet zijn J 56.90. ROELOFARENDSVEEN ZWERVER VERDRONKEN Bij de boerderij van de heer M. van Ruiten is Zaterdagavond een zwerver, genaamd Bel, te water ge raakt, coor naast de daar over een sloot gelegen plank te stappen. Zon dagmorgen te half tien heeft men hem daar in het ijs gevonden. UIT DE RIJNSTREES H1LLEGOM BOND VAN BLOEMBOLLEN HANDELAREN. De in de Nachtegaal gehouden vergadering was buitengewoon druk bezocht. In tegenstelling met de Re geringskringen. die het loslaten van alle bindende maatregelen voor staan, werd betoogd, dat de export daardoor kan worden getroffen met moordende concurrentie en gi'ote schade. Door nauwere samenwer king zal getracht worden het vak voor dergelijke rampen te behoeden. Het Bortdsbestuur zo werd me degedeeld houdt nauw contact met de Plantenziektenkundige dienst om praktisch een effectvolle con trole op de kwaliteit der export artikelen. Dan kan de exporteur ock zekerheid hebben van de ge zondheid der aan hem te leveren bollen. De keuringstermijn voor Gladiolen en de teruggave der om zetbelasting, uitgesproken door de arbitragecommissie, hebben de ex porteurs in een impasse gebracht. De huidige situatie doet de besluiten der Alg. verg. d.d. 20 Dec. 1918 van kracht blijven, ofschoon ook de ar bitrage-commissie verklaai't, dat de ze* niet ongewijzigd kunnen bl'iven; de export is verplicht, zi~h tegan onhoudbare conseouenties te vrij waren. De vergadering drong er sterk op aan, om in samenwerking met andere organisaties te vei-krij- nex>. dat de bloembollen geheel wor den vrijgesteld van omzetv:last;ng. Wijziging in de bstaakbta is gebie dend noodzakelijk; de Duitse voor uitbetalingen gedurende de bezet tingstijd waren in stri.id met het standpunt van het Hoofdbestuur der Al°". Vereniging en met dat van de Bor.d: al te vroede betalmg zal on den d 'ur de expert schaden en 'net vak benadelen. Aan het e;nd d~r besprekingen werd bekoten op aPe koor briefjes met de hand bij te schrijven: „Geschikt voor export nes*' a'le 'en. met uitslni"ing van de na 19*7 aangenomen v/ijekingen in de artikelen 19 en ?5 v~n het re^lement. Fe"~'in~ 59 *>er 1 Nov. recant per 1 jHaart 1950." Hierna sluiting. Geboren: z. van A M. J. van T ith en E. Bus, z. van L. H. A. van der Veldt en A. C. Versteen z. van A. van der Kwaak en J. Zeldenrust, z. van J. A. Kulk en W. Wijnbolts, d.. van J. de Haas en A. E. Korte- kaas. Getrouwd: J. J. Bonsing en A. Vledder. NOORD WIJKERHOUT Natron-Ie Feestdag. Het be stuur van de Oranjevereniging heeft besloten evenals het vorig jaar is geschied een dodenherdenking te ouden oo 4 Mei des avonds. We derom zal een stille tocht vnrd-n gehouden naar het St. Jozef Kerk hof en 'het Monument van de ge- snewe'den bij het gcmeenteh"is. On 5 Mei wórdt de verjaardag van H.M. de Koningin gevierd. Die dag zullen de kinderspelen worden ge houden. De dag begint met ten godsdienstoefening voor de kinde ren, om 9.30 kindex-optocht door het dorp en des middags te 2 uur de Mnderroeleix. Evena's altijd zullen d.e kinferen weer flink worden ge- tracteerd. Des avonds zal een wed strijd in het hardlooen worden ge houden zowel voor dames als voor heren, leeftijd vanaf 16 jaar. Op 30 April zal een concert of een muzikale rondwandeling donr het doro worden gehouden. In cl**ats van drie dagen Volksfeesten zullen er in September 2 dagen zijn. OEGSTGEEST Jubilea Zaterdag hex-dacht de bedriifs'eider A. C. de Graaf de da", dat hii 25 iaren en de cultuurchef de heer H. Philipoi dat hij 30 jaar bij de firma G. Lubbe en Zn werkzaam was. In tegenwoordigheid van het gehele pei-soneel heeft de eigenaar de heer Th. Lubbc. beide jubilaris sen toegesproken en hun grote ver- dienst -n voor liet bedrijf in het licht gesteld. Beiden werd een enveloppe met inhoud overhandigd. RIJNSBURG Bloedtransfusiedienst Binnen kort zal, evenals vorig jaar, een bloedtransfusie-dienst worden ge organiseerd. Deze heeft ten doel om onze zieker. en gewonden te helpen. Geel' u op o;j mej B. de Mooy, Zandt- laan 17. mej. A. C. van Iterson, Hof straat 13 c; F. Bosman, Vliet Z.-Z. 30 en A. van Delft, Koestraat 47. SASSENHEIM OPBRENGST VAN DE COLLECTE VOOR DE BRANDSLACHTOFFERS. Zaterdagmiddag loeide wederom de sirene van de brandweerauto in onze gemeente. Het duurde wel lang, want alle straten werden bezocht, om de komst van de collectanten voor de slachtoffers van de brand aan te kon digen. In du eerste nood kon worden voor zien door een gift van f 250.van de afd. Sassenheim van het Ned. Ro de Kruis, die mede de beschikking kreeg over 6 kinderbedjes met de kens, 11 matrassen, 11 houten krib ben 11 hoofdkussens, gebruikte jas sen, sokken en ondergoed. Een fii-ma uit Lisse zond 6 dekens, een firma uit Leiden 2 dekens en 10 lakens. De opbrengst van de collecte, die heden morgen geteld is bedraagt niet minder dan f 3300, namelijk f 2534.61, van de huis-aan-hu:s-collecte, plus f 500 opgehaald op de werktuigen- fabriek Rohn en f 250 van het Rode Kruis, waarbij niet gerekend zijn de stortingen op de giro, die nog niet binnen kunnen zijn. Ook zullen ze ker nog giften van hen, die afwezig waren, binnenkomen. Dat het medeleven hier ter plaatse groot is. blijkt wel uit het feit, dat een collecte, in een fabriek alhier ge houden, f 250 opbracht, waaraan de directie een evengroot bedrag toe voegde. Een woord van hulde en danx voor de ijverige collectanten, die zo lange tijd hebben moeten lopen! STOMPWIJK K. A. B. Voorz. J. Groeneweg opende deze vergadering. Uit de jaarstukken bleek, dat a len hun boe ken konden afsluiten met een batig sa.do H. v. d. Ilelm deelde namens de controle-commissie mede, dat alle bescheiden in orde werden bevonden. Het belangrijkste punt van de agen da behelsde het volgens nieuw roos- te- aftreden van J. Groeneweg 1ste voorz.. Adr. Knijnenburg, 2c secr. en J. Groeneweg Jzn.. penningmeester, die allen weer candidaat geste'd wa- en voor het bestuur. Door het in dienen van drie candidaten'.ijsten steeg het aantal verkiesbare candi- daten tot zes. Na stemming werden gekozen: Adi\ Knijnenburg. Ant Knij- nenbiii'g en J. Vogelaar. Als voorz. v/erd gekozen N. C. Eo'.leboom. Bij de rondvraag werden de scheidende bestuursleden bedankt voor de vele werkzaamheden verricht in het be lang van de K. A. B., er werd de scheidende voorzitter tot ex-e-voor- zitte be-oemd zulks met algeh^'e instemming van de vergadering. Tot slot een gratis verloting. VOORHOUT ONTVANGST PATER B. PRINS. Gelukkig hebben we in ons vader land neg geen dictatoriaal regiem, zo als in sommige landen, anaers had katholiek Voornou-; nooit zo spontaan een van z:jn priester-zonen bij tnuis- korrst, na een 10-jarige moeizame pioniersarbeid als missionaris in Bra zilië, kunnen eren. Vrijdag hingen oij z'n thuiskomst van bijna alle hui zen de d.iek eur met pauselijke wimpel. Gistermorgen celebreerde de pater een plechtige Hoogmis aan het einde waarvan een pleehtxg Te Deum door alle gelovigen werd meegezon gen. Gistermorgen had in het parochie huis' een buitengewoon drukke recep tee plaats. Het parochiehuis was tot in alle hoeken bezet, toen de pater en familie door de muziekvereniging van huis afgehaald, de zaal binnen kwamen. Onder de aanwezigen merkten we op Eargemeester en Wethouders met nun dames en de besturen van alle parochiële organisaties. Als eci'ste nam, namens pastoor "Warmenhoven, die wegens ziekte ver hinderd was. 1 xpelaan Netten het woord om de pater te feliciteren met zijn thuxskomst. Veel ophef wilden wij niet maken, maar toch konden wij dit feit niet ongemerkt voorbij laten gaan, omdal in onze grote pa- rochle-iamii.e echte vreugae heerst nu u gezond en wel voor enige tijd na een moeizame arbeid bij ons zijt te ruggekeerd.. Wat een geluk voor u, al uw dierbare, speciaal uw moeder en vader terug tc zien. Namens de pas toor en de gehele parochie van har te welkom. Hierna sprak de Burgemeester enige welkomstwoorden. In het tijd bestek, waarin wij leven, is het voor ons een extra grote behoefte, onze priesters te eren. Als voorzitter van „Spel en Klank" heette de heer Adr. Vlasveld hem welkom. Nprnenè de vrouwelijke jeugd, complimenteerde mej. A. Holst in gedichtvorm or ze missionaris en de heer C. v. d. Salm sprak namens de „H. Familie". Dhr. P. v. d. Nou- land bracht in een geestige speech de gevoelens over van de Zandsloot- bewone s. Ten slotte surak pater Prins een dankwoord. Een onbeschrij felijke vx-eugde is in nijn hart, bij het terug zien van mijn vader en moeder. OnHoerd was spreker hier over. Ook de vrxendschapsbetuigin- gen treffen mij en stemmen mij ver heugd, aldus spreker. Juist het gemis van familie en vrienden, aan harte lijkheid en ti'aditie, maken het mis sieleven zwaar. Een vacantie, al is het dan om de 10 jaar. is wel eens nodig. Nadat een kopje thee geserveerd WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). AANHOUDENDE VORST Matige wind tussen Oost en Zuid. Veranderlijke bewolking met aanvankelijk hier pn daar nog enige lichte sneeuw. Van nacht en morgenochtend lichte tot matige vorst, morgen over dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. was, kregen 'alle de gelegenheid pater Prins de hand te drukken. Stille Omgang. Voorzitter H. Vester heette alle welkom. De heren C. Boeren en P. L v. d. Hulsl wer den met s!^.. st. als bestuursleden her kozen. Onder de leden waren dit jaar geen overledenen te betreuren. Van de 243 leden hebben er verleden jaar 204 aan de Stille Omgang deelgeno men, Twee hoofdbestuursleden wa ren aanwezig. 20 Maart zal r vanwe ge het 25-jarig bestaan voor de leden een H. Mis gelezen worden, waarna gemeenschappelijk ontbijt. Tevens zal dan het feit ïierdacht worden, dat er drie zilveren jubilarissen zijn. n 1. de heren H. Vester, P. Vlasveld en G. M. Prins. WARMOND Bloemententoonstelling. Zater dagmiddag vier uur waren, naast de organisatoren, een aantal genodig den in de tentoonstellingszaal bijeen, om de officiële opening van de bloembollen huisbroei- en huisvlijt- tentocmstellmg by te wonen. Kape laan de Greef gaf een kort overzicht van de verrichte werkzaamheden, waarbij hij al degenen, die aan do totstandkoming hadden medegewei'kl oprechte dank bracht. Hij hoopte, dat deze tentoonstelling er toe zou bijdragen, dat speciaal de Warmond- se jeugd dichter bij Je schoonheid der natuur, en daardoor dichter toi de Schepper van dit schoons zou brengen. Hierna spi-ak de burge meester enkele waarderende woor den en.verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Vervolgen maakl" hij de namen van de prijswinnaars bekend, zoals deze door de juryle den, de heren Th. de Vroomen C. Zwetsloot en Joh. Sikking waren toegekend. De wisselbeker alsmede de daaraan verbonden eerste prijs, bestaande uit een zilveren medaille, werd toegekend aan Jo van Kampc-n, 2e pr„ een medaille aan J. y il. Hulst. Je pr. J. van R.jn Sz.. 4c p- F. van Stijn. Fr. v. Egmonci en mej. Lientje Heemskerk verwkrv u jeri<V een eervolle vermelding. Dit voor zover het de huisbroei betreft. Voor de afd. huisvlijt werdc-n :b prijzen als volgt toegekend: le pr. G. Spie- ngs (medaille), 2e pr J. Montagn- (medaille), 3e pr. A. Koppc (me daille), 4e pr. H. Haverkort getuig schrift), 5e pr. P. van Rijn 'getuig- schx'ift), 6e pr. C. de vVinter 'getuig schrift). Hierna werd een rondgang langs de opstellingen gemaakt, waar bij de vrije inzending van o«- fa. G. B. de Vroomen en Zn. gp do fa. Leeuwenburgh—van Nieuwkvk mei hun fraaie inzendingen er ten zeersk- toe bijdroegen, orn deze ten' instel ling tot een fraai geheel u ma ken. ZOETERMEER Gemeenteraadsverkiezing d« a.s. gemcenteraadsveiddezing is door B en W bepaald op 22 Juni. Personalia De heer C. P. Blaauwhof Jr is benoemd tol. ad junct-commies ter gemeente-secTeta- rie te Oegstgeest. Geboren: Coxmelia d. v. G. ai Kooter en J. J. Hoogencloox n; Engel- bertha Maria Christina d. v. J. P. Kneppers en A. C. Vollebregt Catha- nna Johanna Casimia d. N. D H. van den Brink en P. E. A. van Ticl. POSITIE NED. SCHEPEN. AAGTEKERK, 6 Maart van Port Soedan. ALBIREO, 5 Maart van Rio de Janeiro. ALBLASSERDIJK. Maart te Antwerpen. ALDABI, ti Maart to Rio dc Janeiro. ALMKERK, 6 Maart van Sydney te Melbourne. ALUDRA, 5 Maart van Genua. AM •STELKERK, pass. 6 Maart Finister- se. BLOMMERSDIJK, Rotterdam New York. pass 6 Maart Lizard. BOSCHFONTEIN, Amsterdam-Kaap stad, 6 Maart van Southampton. CONGOSTROOM, 5 Maart van Ant werpen. DELFSHAVEN, 7 Maart van Dakar tc Sassandra. DORDRECHT, pass. 5 Maart Finisterre. DUIVEN- DIJK, 5 Maart van Los Ange'os. GA DILA (t) 6 Maart te Suez. GROOTE KERK, Maart van Genua. Java, 5 Maart te Port Said. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, pass. 6 Maart Ouessant. KEDOE, 7 Maart te Mar seille. KOTA INTEN, pass. 6 Maart Dondrehead, LARENBERG, 6 Maart te Lissabon. LAURENSKERK, 7 Maart te Genua. LEMSTERKERK, 5 Maart te Port Said. LIMBURG, 5 Maart an Soerabaja te Batavia. MEERKERK 6 Maart te Suez. NES TOR, pass. 5 Maart Ouesant. NOOR DAM, 5 Maart.van New York naai Rotterdam via Southampton. ORAN JE, pass. 5 Maart Gibratar. ORANJE FONTEIN, 5 Maart te Bai'celona. PERICLES, 5 Maart van Curagao. RIJNLAND, 6 Maart van Rio Granck SALAWATI, 5 Maart te Suez. SINA BANG, 6 Maai*t te Bona verwacht STAD ALKMAAR, 6 Maait van Lourenzo Marquez naar Beira. STAD ARNHEM, 6 Maart van Amsterdam te Danzig. STAD DORDRECHT, 5 Maart van Huelva naar Rotterdam. STAD MAASTRICHT, 6 Maart van Rotterdam te Genua. STRAAT MA LAKKA, 7 Maax-t van Saigon tc Ma nilla. TABINTA, 7 Maart van Soera baja te Batavia. TERNATE, 5 Maart te Singapore.. WESTERDAM, pass. 6 Maart Lizard. BANTAM. Rotterdam Houston, pass. 5 Maart 18 uur Ber muda. BORNEO, 5 Maart van Ma- ni'la naar Cebu. WATERMAI, pas.;. 6 Maart 11 uur Point de Galle. WEL TEVREDEN, pass. 6 Maart 24 uur Perim. ZEELAND, 5 Maart tc Sing, pore.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3