Dc buikriem wat nauwer Aetherklanken uigzóMeeuutde Jfc'rfe PERSSPIFGEL ZATERDAG 5 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Bidden in Hydepark Een geest van actie inspireert de Engelse jeugd ook tot ernstige din gen. Uit eigen beweging heeft een groep jonge mannen besloten om iedere week naar Hyde Park te gaan om daar in het openbaar te bidden voor de vrede. Velen van hen zijn zelf soldaat geweest en hebben de verschrikkingen van de oorlog aan den lijve ondervonden. Behalve de toestemming en de zegen van hun geestelijke leiders hebben zij noch regels noch een organisatie. Zij ko men om 3 uur elke Zondagmiddag in Hyde Park te zamen, waar de Londenaars altijd luisteren naar de sprekers, knielen in een kring neer en bidden de Rozenkrans. Zij zijn allen leken en van alle klassen. Zij hébben geen leiders, ofschoon een van hen gewoonlijk de reden van hun gebed verklaart, evenals hun intenties, en de betekenis van de Rozenkrans. Een andere jongeman houdt een korte meditatie over elk mysterie. Er is geen uiterlijk vertoon noch worden pogingen gedaan om het pu bliek te beïnvloeden. Evenmin wordt er gecollecteerd. Maar onverander lijk verzamelt zich rondom hen een grote menigte van mensen. De ka tholieken bidden mee, de niet-katho- lieken luisteren met het respect, dat het Engelse volk altijd heeft voor de oprechte overtuiging van an deren. Het is wel een zeer eenvou dige godsdienstoefening, en toch maakt dit alles een geweldige indruk cp de toeschouwers. Dreigende kerkvervolging in Ooste'ijke zone van Duitsland De leiding der kerkelijke genoot schappen in de Sovjet-zóne van Duitsland hebben van de Russische bezettir.gsautc.riteiten aanzegging ge kregen om beter mede te werken aan^het doel, dat de bezettingsmacht zich stelt. In „Tagliche Rundschau" oefent een scherpe critiek uit op de Katho lieke en "Protestantse geestelijkheid, omdat zij niet enthousiast zijn over de nationalisering, het productiepro gram en de agrarische hervormingen. Het blad van het Rode Leger in Ber lijn bericht verder, dat krachtige maatregelen moeten worden geno men, indien de kerkelijke instanties niet tegemoetkomender worden. Wij vernemen, dat de kerkelijke leiders in Oost-Duitsland een zelfde kerkvervolging vrezen, als op het ogenblik gaande is in Hongarije en Roemenië. De uitingen in de Tagliche Rundschau wijzen hier duidelijk op. De communisten hebben reeds ver- ZONDAG HILVERSUM I (301 m) 8.00 Nieuws, 8.25 Inleiding Hoog mis, 8.30 Hoogmis in het Groot Se minarie te Warmond, 9.30 Niéuws 9.45 NCRV-orkest, 12.15 Apologie 12.40 lunchconcert, orkest zonder naam, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws aansluitend Kath. Nieuws en Boekennieuws, 13.25 Lunchcon cert vervolg, 13.50 Buffalo Bill, 14.30 Concertgebouw Orkest, 15.35 U heeft invloed, causerie door dr Albering, 15.50 Hilversums R.K. Gemengd koor 16.10 Reportage UnitasHW, 16.25 Vespers. 18.30 Progr. Strijdkrachten 19.50 In het Boeckhuys, 20.05 De ee- wone man, 20.12 Uit en thuis 22.37 Actualiteiten, 23.00 Nieuws, 23.15 Omroeporkest. HILVERSUM II (415 m) 8.00 Nieuws, 8.30 Voor het plat teland, 8.40 Orkest muziek, 9.12 Sportmededelingen. 9.15 Men vraagt en wij c" raaien, 10.00 Meester trio, 10.30 Brieff?zheim. 10.50 De jonge Flierefluiters. 11.15 Triangel, 12.00 Melod:e en thythme, 13.00 Nieuws, 13.20 Dolf v. d- Linden en Metr. orkest. 13.50 Even afrekenen, 15.20 Filmpraatje, 15.35 Radio Philh. Or kest, 16.30 Soortrevue, 17.00 De Kre kels, 17.30 Ome Keesje 17.50 Sport, PARTIJSECRETARIS VOOR DE K.R.O. De algemeen secretaris der K.V.P., dr. L. A. H. Albering, zal a.s. Zon dag van 15.35—15 50 uur voor de K.R.O. spreken met als onderwerp: „U heeft invloed". In zijn radiorede zal de partijsecretaris het onlangs ingestelde College van Beraad en de Meningspeiling in de K.V.P. bijzon-1 der belichten. Jj|| r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 19) HOOFDSTUK XI De Amerikaan werd opgevolgd door de bleke Engelsman met het ge zicht zonder uitdrukking, die Poirot reeds de vorige dag had gezien. Hij stond geheel correct te wach ten. Poirot wenkte hem te gaan zit ten. „U is meen ik dc kamerdienaar van mijnheer Ratchett." „Ja, mijnheer." „Uw naam?" „Edward Henry Masterman." „Leeftijd? „Negen en dertig." vEn uw adres?" „Friar Street, Clerkenwell." „U hebt gehoord dat uw meester vermoord is?" „Ja mijnheer. Een onzettende ge beurtenis," „Wilt u me vertellen, hoe laat u de heer Ratchett het laatst gezien hebt?" De bediende dacht na. schillende maatregelen genomen te gen kloosters. Het godsdienstonder richt is practisch onmogelijk ge maakt, omdat hieraan slechts één uur mag worden besteed en dan nog buiten de gewone schooluren. Gods- j dienstige jeugdorganisaties zijn op geheven en onwettig verklaard. Slechts één organisatie mag blijven bestaan: de onder communistische leiding staande Freie Jugend. DE BÖUW VAN EEN R.K. KERK TE MAURIK. Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Fokkema (A.R) in verband met de bouw van een R.K. kerk en pastorie te Maurik, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting het volgende geant woord: Er is inderdaad toestemming ge geven tot de bouw van een nieuwe R.K. kerk met pastorie te Maurik. De interdiocesane commissie van overleg inzake de wederopbouw van R.K. kerk een gedelte van het haar wen te 's-Hertogenbosch, heeft deze kerk geplaatst op haar urgentielijst voor 1948, hetgeen inhoudt, dat de R.K. kerk een gedeelte va nhet haar toegestane bouwvolume voor 1948 aan de onderhavige kerk wilde beste den. Volgens de bisschoppelijke bouwcommissie in het aartsbisdom Utrecht was de toestand van de be staande kerk zo slecht, dat vervan ging dringend noodzakelijk was. De plannen hiervoor waren reeds in 1939 in voorbereiding. De gemeentelijke bouwvergunning is niet geweigerd. Op 15 Juni 1948 is door burgemeester en wethouders van des gemeente Maurik goedkeu ring verleend voor de bouw van de onderhavige kerk met pastorie. De uitvoering van deze beide bouwwer ken werd als een geheel beschouwd en afgetrokken van het bouwvolume voor kerken. Het volume van de te bouwen kerk is niet verkleind ten behoeve van de bouw van de pastorie. In verband met het bovenstaande bestond er geen aanleiding tegen-de zouw bezwaar te maken. EXTRA VLUCHTEN NAAR DE „LEIPZIGER MESSE". In verband met de „Leipziger 1 Messe" die van 6 tot 13 Maart ge houden wordt zullen, onder auspi ciën van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, op 5 Maart vijf extra KLM-vliegtuigen met bezoekers naar Berlyn vliegen. Vandaar zullen deze passagiers met 'bussen naar Leipzig worden ver voerd. Op 10 en 14 Maast zullen respectievelijk een en vier extra KLM-vliegtuigen van Berlijn naar Amsterdam vliegen teneinde de be zoekers naar Nederland terug te brengen. 18.00 Nieuws, 20.00 Nieuws, 20.05 Reportagedienst, 20.15 Orchestre Mi niature, 20.45 Hersengymnastiek, 21.15 Musiquette de France, 21.55 Beau Geste, hoorspel, 23.00 Nieuws, 23.15 American Style. MAANDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws 9.00 Walsen, 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken, 9.30 Muziek bij het werk, 11.00 Mozart in de kamermu ziek, 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 12.15 Musette orkest 12.30 Med. voor land- en tuinbouw, 12.3-3 Kamerkoor, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinata, 14.00 Schoolradio, 15.10 Even onder ons, 17.00 Kleuterklokje 17.15 Sans Souci, 18.00 De Raaff en Schutte, 18.15 Sport, 18.30 Strijd krachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Boek bespreking, 19.30 Actueel geluid 20.00 Nieuws, 21.00 Uyt minne bevo len, luisterspel, 22.00 Hollands Strijk orkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Populair avondconcert. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek bij het ontbijt, 8.18 Operette klanken, 8.55 Schubert-Dohnanyi, 10.20 NBC-or- kest, 10.30 Voor de vrotuv, 10.45 De Regenboog, 11.20 Jonge Ned. Kuns tenaars, 11.40 Spionnage verhaal, 12.00 Accordeola, 12.33 Voor het platteland, 13.00 Nieuws, 12.15 Ka lender, 13.20 Ramblers, 14.35 Tussen hemel en aarde, 15.25 Trilby, hoor spel, 16.35 Ensemble Cor Steijn, 17.00 De school is uit, 17.30 Selecties 18.00 Nieuws, 18.15 Vara Varia 18.20 Malando, 18.45 Parlementair over zicht, 19.00 Klankbeeld, 20.00 N;euws 20.15 Pennies from Heaven, 20.50 De Ducdalf, 21.10 Ocera concert 22.30 I Actuele kanttekeningen 23.00 Nieuws 23.15 One night stand. WAPENSTILSTAND ISRAëL— EGYPTE GETEKEND Op het eiland Rhodos is na lange onderhan delingen de Israelisch-Egyptische wapenstilstandovereenkomst gete kend. Hiermede is een eind gekomen aan de strijd tussen beide landen welke op 18 Mei 1948 begon. Op de bloemententoonstelling „Florabunda", welke van 10 tot 20 Maart op Blijdox-p te Rotterdam wordt gehouden, komen zowel de Bollenstreek als Boskoop hun pro ducten tonen. Het feest van het H. Sacrament' van Mirakel te Amsterdam wordt van 15 tot en met 23 Maart in de hoofdstad met grote kerkelijke plech tigheden gevierd. Op Zaterdag 19 TVlaar* officieeft de bisschop v. Haar lem een pontificaal Lof, waaronder processie. Tijdens haar campagne tot op sporing van oorlogstuig ontving de Haarlemse po'itie o.a. een vliegtuig- mitrailleur en een geladen vliegtuig bom, welke de eigenaar als jaren netjes opgepoetst naast de kachel had staan. Tegen de directeuren van de Aro.'.ferclamse Droogdok Maatschap pij, de 69-jarige P. R. F. thans ge- pons'.onneerd) en de 59-jax*ige A. M. V.. die nog in functie is. heeft de proc.-fiscaal bij het Amsterdamse bij zondere gereentshof wegens collabo ratie anedhalf jaar gevangenisstraf geëist met ontzetting uit de kies- en openbare rechten, alsmede uit het i-echt om een leidende functie te be kleden in het scheepsbouw- en repa ratiebedrijf voor de tijd van 10 jaar. Gearresteerd is de 57-jarige meester in de rechten B. te Amster dam, oud-politiek delinquent, die, in de oorlog als beheerder van een be leggingsmaatschappij effecten van deze maatschapppy. welke bij de Ro- baver waren ondergebracht, heeft gelicht, deze heeft verkocht en de gelden te eigen bate heeft aange wend. Ook een commissionair is. ter zake van medeplichtigheid, aange houden. De gelden het gaat om een bedrag van 80.000 zijn prac tisch geheel verloren gegaan. In hoger beroep heeft het ge rechtshof te Arnhem' de 38-jarige hoofdonderwijzer J. T. G. uit Huis- sen, die een van zijn minder intel ligente leerlingen een middeltje aan de hand deed om een ander voor hem examen te laten afleggen veroordeeld tot 4 weken gevange nisstraf inplaats van de door de door de rechtbankcpgelegde 3 we ken. De leerling die op gemakke lijke wijze in het bezit van het be geerde diploma kwam, kreeg 1 week minder dan de rechtbank hem had opgelegd, namelijk 3 weken. Een misstap, dife hem duur te staan kwam beging de 53-jarige H. D. uit Zwolle, die 30 jaar lang een goed politieman was geweest, toen hij in October de inhoud van een geheim telexbericht aan iemand mededeelde die er niet mee te ma ken had. Dat kostte hem zijn be trekking. Hij verloor tevens alle pensioenrechten en werd tenslotte wegens schending van het ambtsge heim tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. In hoger beroep werd voor het Arnhemse hof 1 maand voorwaardelijk geëist. 40.000 MAN Uit De Linie: „In het begin van het jaar ver- j scheen er een bericht in de Neder landse pers waarin werd aangekon digd dat er dit jaar veertigduizend man van de in Indonesië staande troepen gerepatrieerd zouden wor den/ Dit was voor de mannen daar en de moeders en vaders, vrouwen en verloofden, in Nederland, na maanden van onzekerheid omtrent het tijdstip van „afzwaaien", een hoopvol bericht. Maanden en maanden geleden im mers was de repatriëring stopgezet en daarna had de regering er het zwijgen toegedaan. Ook over de ra dio werd bovengenoemd bericht ver spreid. Om precies te zijn: 7de De „Wist u dat uw meester vijanden had?" „Ja mijnheer." De man sprak geheel onbewogen. „Hoe wist u dat?" „Ik had hem over brieven horen praten met mijnheer MaccQueen, mijnheer." „Was u uw werkgever genegen, Masterman?" Masterman's gezicht werd, zo mo gelijk uog uitdrukkinglozer dan het gewoonlys was. „Dat zou ik niet willen zeggen, mijnheer. Hij was een royale pa troon." „Maar 'u mocht hem niet?" „Zullen we zeggen, dat ik niet erg op heb met Amerikanen, mijnheer?" „Is u wel eens in Amerika ge weest?" „Neen, mijnheer." „Herinnert u zich in de krant te hebben gelezen van het ontvoerings- geval Armstrong?" Er kwam wat kleur op 's mans wangen. „Ja zeker, mijnheer. Een klein meisje, niet? Schandelijk!" „V/est u, dat uw patroon de voor naamste aanstichter was in die zaak" „Wat zegt u, mijnheer?" Voor het eerst kwam er klank in de stem van dc knecht. „Dat kan ik haast niet cember-divisie en de 2de Divisie zouden de gelukkigen zijn. Kort geleden echter dementeerde de Directeur Demobilisatie K.L. de ze hoopvolle mededeling met de volgende laconieke opmerking: „Een bericht van een der buitenlandse nieuwsagentschap pen schijnt enige weken gele den by velen geleld te hebben tot grote teleurstellingen want hoewel men niets met zekerheid kan zeggen, het is toch wel zo. dat een aantal van 40.000 man, die dit jaar, volgens dit bericht zouden terugkeren naar Neder land, onmogelijk juist kan zijn. Er is op dit moment geen enke le repatriëringsdatum van welk onderdeel ook bekend. Het is een zaak van de regering, zo wel hier als overzee." Dat het een zaak van de regering is nemen we graag aan en het is juist daarom dat we hier de rege- rings-voorlichtingsdienst wederom op een onvergefelijke blunder moe ten wijzen. Want als deze kwestie eer zaak van de regering is, dan moet haar voorlichtingsdienst er in de allereerste plaats voor waken dat er over deze zaak geen berichten versoreid worden, die noodlottig kunnen zijn voor de toch al op een zware proef gestelde stemming on der het Nederlandse leger in Indo nesië. zowel als onder hun verwan ten in Nederland." EEN WIJS BURGEMEESTER. Uit Vrij Nederland: „De burgemeester van een be langrijke provinciestad gaf dezer da gen toestemming voor een bal van een zeer geziene vereniging, waar van de leden waarlijk niet uit de laagste lagen van zijn bevolking ge- recruteerd worden. Toestemming om dat bal tot een vroeg morgenuur te laten duren. Maar hij verbond aan die toe stemming een voorwaarde. Er mocht die avond en die nacht geen jenever worden geschonken. Want hij wil de voorkomen, dat het feest in een dronkemans-vertoning zou ontaar den en hij wilde met name de vrou welijke bezoekers let wel: de vrouwen, niet uit de „heffe" des volks, doch uit de „gezeten" burgerij tegen zichzelve in bescherming nemen. Deze burgemeester was geschokt door een tijdverschijnsel, waarvan een ieder helaas maar al te gemak kelijk kennis kan nemen. Ook wie geen geheelonthouder is en zijn medemens het matig gebruik van het erentfeste Sohiedamse product gunt, krijgt tegenwoordig maar al te vaak gelegenheid zich te verontrus ten over het gemak waarmee ook de Nederlandse „dame" haar rijkelijk aandesl bijdraagt aan de verdrievou diging vergeleken bij 1939 van de Nederlandse alcoholconsumptie. Wat dat betreft schijnen in het maatschappelijk verkeer de remmen wel zeer losgeslagen en de morele en sociale reserves verdwenen, om plaats te maken voor die ene be hoefte: de snelle verdoving de snelle roes. En die wordt nu eenmaal eer der bereikt door de drank welke die burgemeester verbood dan door die welke hij gedoogde. Hij handelde wijs die burge meester." geloven, mijnheer." „En toch is het waarEn nu om tot uw doen en laten van gister nacht over te gaan. Een kwestie van formaliteit, begrijpt u. Wat deed u nadat i' uw messter verliet?" „Ik zei aan mijnheer MacQueen, mijnhcei dat mijnheer hem nog no dig had. Toen ging ik lezen in mijn eigen coupé. „Uw coupé was. „De laatste tweede klas, mijnheer. Naast de restauratiewagen." Poirot keek op zijn plattegrond. „Juist en welk bed had u?M „Het beneden-bed, mijnheer." „Dat is no. 4?" „Ja, mynheer." „Is er nog iemand in de coupé?" „Ja, mijnheel. Een grote Italiaan." „Spreekt hij Engels?" „Zo op zijn manier mijnheer.' De toon van de knecht was kleinerend. „Hij is in Amerika geweest Chi cago geloof ik." „Praten jullie veel met elkaar?" „Neen mijnheer, ik lees liever." Poirot glimlachte. Hij kon zich het toneel voor stellen de brede spraakzame Itahaan en de weinig aanmoedigende houding van de he renknecht. „En wat leest u, als ik vragen mag?" „Op het c^jenblik lees ik „Liefde's lV.atkit Jxdk.it Reclame In Santa Monica vertoft sinds enige tijd een Nederlandse schil deres. Zij heet Cock van Gent en is 24 jaar. Nu luidt de regel in Amerika, dat men er als vreem deling niet zonder middelen van bestaan mag rondzwerven en daarom zegden de immigratie autoriteiten onze schileders aan, dat zij moest vertrekken. Want zij schilderde wel; maar nie mand wilde er een cent voor ge ven. Sneu voor Cock; zij wilde zo graag in het zonnige Californië blijven; sun-kissed en zo. Dat begrijpen wij in deze tijd van Maartse buien best. Dus werd zij vindingrijk en zei, dat ze een „job" had. „Wat doe je dan voor de kost", vroegen de barse mannen der wet. „Ik verkoop oren", zei ze. En zij toonde de mannen een ad vertentie, waarin zij haar linker oog te koop aanbood voor 240.000 dollar. Nu heeft Cock het geschoten. De hotels in Santa Monica vechten nu om haar; zij mag doen en laten wat zij wil, op voorwaarde, dat zij in het hotel muurschilderingen maakt. En ze hoeft niet eens uitver koop van oren en neuzen te hou den. De suikertantes van Achillet Toen ik nog een jong studentje was, bijna 50 jaar geleden, schreef ik altijd, met Kerstmis en Pasen enz een briefje aan mijn suikertante. Ik weet nog goed: Eens schreef ik te-„, gen O. L. Vrouw Hemelvaart: „Tan te, ik wens u een plezierige hemel vaart." Zij stierf aan hoge bloed druk, geloof ik, doch haar schatkist was leeg, bloedarmoede. Ik had er dus niet veel aan. In Achilet zijn geen suikertantes. Ongetrouwde negerdames bestaan bij ons niet. En ook, u weet het reeds, de vaders verlangen koeien voor hun dochters, dus moeten ze trouwen. En een vrouw zonder kinderen is een schande voor de familie. De Jo- padhola's zijn zeer kinderrijk. Moe der en vader houden veel van hun kinderen. Iedere moeder looot de hele dag met -haar baby op de arm en wanneer zij arbeidt in het veld, dan draagt ze de. kleine op de rug, het kind is daaraan gewoon, en slaapt ook op moeders rug. Moeder zal nóóit haar kind, dat nog niet lopen kan, ergens op de grond neerleggen, behalve dan in haar hut, of op het erf hij de ande re kleine broertjes en zusjes. Eigen aardig, als de kinderen ongeveer 10 jaar zijn, worden ze aan hun lot overgelaten en als het zoontje des avonds niet thu'skomt dan trekt men zich er niet veel van aan. Vanaf hun 10de jaar slaoen de kinderen ook niet meer in de hut van hun vader en-: moeder, doch alle jongens bou wen hun eigen huUe waarin ze met twee oi drie vriendjes slapen. Zo ook de meisjes, doch die wor den bewaakt door een oudere vrouw tegen indringers. De meisjes wer ken met hun moeder op het veld, en planten zoete aardappelen, apen- nootjes, maïs en milletzaad hun hoofdvoedsel. De jongens doen net als vader, ze doen niets, absoluut niets, behalve in het seizoen, wat katoen planten, om van de opbrengst een hemdje en een broekje te kopen of wat schoolgeld te betalen. Tegen de tijd dat de jongens ongeveer 20 jaar worden, gaan ze wat meer van Vader houden, want die moet de koeien betalen als hij een bruidje wil kopen. Opmerkelijk is, dat moe der in hoger ere staat dan vader. Mama boven baba (de woorden zijn negerwoorden) Dat wil zeggen, Lezer, dat ik op zoek ben naar sui kertantes in Holland. „Tante, voor lopig nog geen plezierige hemelvaart hoor. U kunt mij toch wel heioen?" En suikerooms, van u houd ik ook heel veel vanwege die afgebrande kerk en school. Het adres van uw 60-jarig neefje is Father C. W. van Graven Achterweg 25.Lisse. Giro No 521293. Gevangene," door mrs Arabella Ri chardson, mynheer." „Een goed boek?" „Ik vind het heel genietbaar, mijn heer." „Wel, laten we verder gaan. U kwam terug in uw coupé en las in „Liefde's Gevangene" tot.... hoe laat?" „Tot zowat 10.30 mijnheer, die Ita liaan wou naar bed. Dus kwam de conducteur en maakte de bedden op." „En toen ging u naar bed en viel in slaap?" „Ik ging naar bed, maar ik sliep niet, mijnheer." „Waarom sliep u niet?" „Ik had kiespijn, mijnheer." „Oh lala, dat is vervelend." „Erg vervelend." „Doet u er iets voor?" „Ik gebruikte een bestje kruidna gel-olie, mijnheer, hetgeen de pijn wat verlichtte, maar ik was nog niet in staat om in slaap te komen. Ik deed het licht hoven mijn hoofd aan en ging door met fc^t lezen, voor af leiding, als het ware." „En viel u helemaal niet in slaap?" „Ja, mynheer, ik dommelde in om vier uur." „En uw metgezet?" „Italiaan? O, die snurkte maai*." (Wordt vervolgd) Een oud gezégde luidt, dat van de ene helft van ons voedsel we zelve leven, en van de andere helft de dokter. Dat zal wel wat overdreven zijn, maar de voorbije tijd van schaarste heeft ons toch wel geleerd, dat de meeste mensen zich beter voelen als ze het, wat betreft voedsel en drank, een beetje kalm aan doen. Die tijd van schaarste en honger heeft ons schijn baar echter maar weinig geleerd. Er wordt in Am sterdam weer 20.000 k.g. brood per dag weggegooid, en, alle klachten over duurte ten spijt, maken verkopers van snoep en koekjes goede zaken. Cafe taria's snelbuffetten en wet dies meer zij, zijn de hele dag beklant: de mensen eten en drinken weer als of hun ziel en zaligheid er van afhangt. En nu zegt de Katholie ke Kerk heel nuchter: de vastenwet die ik in de slechte tijd geheel dispen - ceerde, wordt weer ge deeltelijk van kracht; ik wil weer dat mijn kinde ren als voorbereiding op. het Paasfeest de soberheid gaan betrachten. En na tuurlijk zijn er heel wat kinderen der Moederkerk die zich daar niets van aan trekken, of die mopperen- da net zoveel wijziging in hun levenswijze brengen, dat aan de letter van die vastenwet wordt voldaan. Heel vaak wijzen ze dan op het feit, dat het met on ze voedselvoorziening nog niet „normaal" is: ze wij zen op de dingen die nog schaars of erg duur zijn, en vergeten wat er( alle maal weer wél op onze dis verschijnt. Nu is eigenlijk gezegd, die gehoorzaamheid aan de vastenwet iets, dat in deze rubriek niets te maken heeft. We hebben het hier immers over de gezond heid naar lichaam en geest: niet over het zieleheil. Maar de vastenwet heeft toch ook wel kanten, die voor de gezondheid van be lang zijn. Ik kom natuur lijk niet aandragen met het oude praatje, dat voor al in het voorjaar de dik bloedigheid of hoe men het noemen wil, verbeterd wordt door soberheid. Dat zijn zo van die dooddoe ners waar, geloof ik, nie mand meer in gelooft. Maar wat wel van belang is voor ons lichamelijk welbevinden, is de les. de training, die de vasten be tekent. We zijn gewend, tenmin ste de meeste mensen, om, met betrekking tot het eten, flink van katoen te geven zoals dat heet, en. zoals ik reeds zeide. tus sentijds nogal wat te snoe pen: een koekje hier, eén bonbon daar, soms een cro quette of een paar bitter ballen, een hompje kaas of wat dan ook. Nu gexonf ik niet, dat het' in de meeste gevallen erg veel kwaad kan, maar gezond is dat ze ker niet. Een Italiaanse herbergier, ergens hoog in de bergen, zei me eens, dat de mens bederft door eten zonder honger, drinken zonder dorst enkussen zonder liefde, en ik geloof dat de man daar scnoon gelijk in had. Het is veel en veel gezonder om ons eten te beperken tot de maaltijden, en dan niet veel meer te nuttigen dan nodig is om onze honger t! stillen. Iemand, die nooit honger heeft, overlaadt zijn maag geregeld en zal het moeten bezuren. Welnu, de vastentijd is een ongezochte gelegen heid om weer 'ns onze voe dingsgewoonten te brengen op een gezonde basis: niet meer maaltijden dan strikt noodzakelijk is, niet eten tussen de maaltijden, ook geen kleinigheden, ons op dit gebied niet vertroete len. Laten we, als het dan niet gebeurt uit godsdien stige overwegingen, de vas tenwet houden uit overwe gingen van lichamelijk welzijn. Spijt zullen we er niet van hebben! „Ket moet zowat negen uur zijn geweest, gisteravond, mijnheer. Of iets later." „Vertel me in uw eigen woorden precies wat er gebeurd is." .„Ik ging naar mijnheer Ratchett als gewoonlijk, en deed er mijn werk." „Wat waren uw plichten precies?" „Zijn kleren op te vouwen of op te hangen, mijnheer. Zijn gebit in het water te zetten en te zorgen, dat hy alles had, wat hij nodig had voor de nacht." „Gedroeg hij zich net als anders?" De knecht dacht even, „Wel mijnheer, ik geloof dat hij wat van streek was." „Hoe van streek?" „Door een brief die hij had gele zen. Hy vroeg me of ik die in zijn coupé had gelegd. Natuurlijk zei ik, dat ik dat helemaal niet gedaan had, maar hij vloekte tegen me en niets was goed wat ik deed." „Was dat ongewoon?"' „O neen, mynheer, hij was gauw driftig. Zoals ik zeg, het hing er maar van af wat er gebeurd was om hem van streek te maken." „Nam uw meester wel eens een slaapmiddel?" Dr. Constantine boog zich wat naar voren. „Altijd op een treinreis, mijnheer. Hij zei, dat hij anders niet kon sla pen." „Weet u, welk middel hij gewoon lijk nam?" „Ik weet het heus niet, mijnheer. Er stond geen naam op de fles. Al leen „Slaapdrank te nemen tegen bedtijd." „Nam hy hem gisteravond?" „Ja, mijnheer. Ik schonk het in een glas en zette het klaar op de toilettafel." „Zag u het hem niet opdrinken?" „Neen, mijnheer." „Wat gebeurde er toen?" „Ik vroeg of er nog iets was en hoe laat mijnheer Ratchett geroepen wou worden. Hij zei, dat hij niet ge stoord wou worden vóór hij belde." „Was dat als naar gewoonte?" „Ja, mijnheer. Hij belde altijd om de conduceur en stuurde hem dan om my, als hy klaar was om op te staan." „Stond hij gewoonlijk vroeg of laat op?" „Dat hing van zijn stemming af, mynheer. Soms stond hij op voor het j ontbijt en soms stond hij vlak voor de lunch op." „Dus u was niet verontrust toen de morgen verliep en u niet geroe pen werd?" „Neen, mijnheer."

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6