De stichting van een centrale bloembollenschuur te Noordwijkerhout Ned. Jeugdelftal-Haarlemse combinatie 2-3 VRIJDAG 4 MAART 1949 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 DOODSTRAF VOOR LID COLONNE HENNEICKE Het Byzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde hedenmorgen conform de eis de 33-jarige Sera de Croon uit Amsterdam tot de dood straf. De verdachte is in 1942 en 1943 werkzaam geweest bij de Zentral- stelle fuer Juedische Auswanderum en heeft actief deelgenomen aan het a-resteren van Joodse landgenoten. In Augustus 1943 werd hij gedeta cheerd bij de colonne Henneicke en zette zijn operaties tegen de Joden met kracht voort. In 1944 nam hij dienst bij de „Arbeitskontrolldienst" in Arnhem en tenslotte heeft hij in het begin van het laatste oorlogsjaar dienst gedaan bij het polizei freiwil- liger Eataljon Niederlande. De advocaat-fiscaal mr. M. H. Ge- linck zeide veertien dagen geleden in zijn requisitoir: „De man is een voortdurende bron van ellende ge weest voor zijn medemensen." Het verraden van een meisje, dat hij eerst het Hof had gemaakt noemde mr. Gelinck „de parel op de kroon van verdachte's ploertigheden". DE AMSTERDAMSE BEURS. Nadat op 1 Maart op vrij ruime schaal door houders der 3% groot- iboekinschrijvingen 1946 van de ge legenheid was gebruik gemaakt om deze in contanten om te zetten, was de animo Woensdag reeds aanmer kelijk minder. Het schijnt, dat reeds een behoorlijk bedrag op de tot dus ver toegelaten minimumkoers van 98 is geliquideerd. Woensdag althans werd slechts voor f 1.676.000 in grootboekinschrijvingen omgezet bij een totale omzet in obli?atiën van 3.4 millioen gulden. Gisteren werd dit staatspapier voor het eerst in 7 tijdvakken verhandeld, waarbij de koers van 95 7/8 tot 95 1/2 teruglieo Belangrijke wijzigingen vertoonde de staatsfondsenmarkt overigens niet hoewel de conversielening 1947 in hc' verdere verloop eerder een frac tie lager noteerde.. Oo de aandelen markt waren de fluctuaties aanvan kelijk zeer beoerkt. Het koerspeil was echter goed prijshoudend, on danks de ontstane sna^ning in de internationale pol'Hek door de nota van Moskou aan Zweden. BINNENLAND. De Winterflora te Haarlem was gisteravond door 25.000 personen be zocht. De pannenfabriek van de Gebrs. Cuypsrs te Echt is totaal afgebrand. Het ketelhuis alleen bleef gespaard. De gevel van het gemeentehuis tc Druuen, dat in de oorlog zwaar beschadigd werd en nu gerestau reerd was, is tijdens de jongste "storm ingestort. Door het verbreken van een slot van de houten raamluiken en het ingooien van de etalageruit bij een juwelier in de Roelof Hartstraat te Amsterdam hebben dieven zich mees ter gemaakt van een hoeveelheid sieraden. De schade wordt op enige duizenden guldens geschat. LEIDEN HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Verenigde vergadering. Gisteren is de Verenigde vergade ring van het Hoogheemraadschap Rijnland bijeen geweest, voorname lijk ter vaststelling van de kiezers lijsten de; districten waarin dit jaar verkiezingen zullen moeten plaats vinden (de districten Bloemendaal, Aalsmeer, Woubrugge en Hazers- woude). De belegging der reserves en fondsen van het hoogheemraad schap lokten voorts uitvoerige be sprekingen uit. Er is mededeling gedaan van de voortgang der voorbereidingen van het nieuwe boezemgemaal, dat te Katwijk is ontworpen; een onderdeel van de grootse plannen waarom trent Rijnland met de gemeente Kat wijk in overleg is. Ook kon de dijk graaf mededelen, dat de hevige storm van de laatste dagen aan Rijnlands zeeweringen en verdere werken slechts onbeduidende schade nad aangebracht. LEID SE UNIVERSITEIT Maandag 7 Maart a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat aan deze "Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap, de heer mr. J. Kosters, oud-vice-president van de Hoge Raad, wonende te Velp. Zondag 20 Maart a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn dat aan deze Universiteit promoveerde tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, prof. dr. J. E. Verschaffeit, oud-hoogleraar aan de Universiteit te Gent, wonen de te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Ned. recht de heer J. van An ken te Leiden. HOUTZAAGMOLEN IN VERVAL De fraaie houtzaagmolen aan de Haagweg van d-^ houthandel D. D. Noordman is in Vn slechte toestand geraakt, dat de rr.olenroeden en en kele andere delen verwijderd moeten worden. Een firma uit Hoogmade heeft hiervoor reeds opdracht gekre gen. Diverse overheids-instanties voeren thans echter besprekingen voor een algehele restauratie. Hope lijk wordt er een oplossing gevonden om deze in de omgeving van Leiden unieke molen te behouden. Voor zover bekend, hebben van de zittende Raadsleden zich niet op nieuw beschikbaar gesteld voor een cadidatuur de heren J. A. Riedel (P. v. d. A.), J. Th. Balkestein (Chr. H.) en D. Hendriks (Chr. H.). Ten behoeve van kleine kwekers Donderdagavond had een bijeen komst plaats van het bestuur van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur met de besturen van de verschilkn- de pl. organisaties nl. die van de L.T.b., C.B.T.B., Veilingvereniging „De Eendracht" en van de bestaan de Coop, van Bloembollenkwekers „Kwekerslust". Deze bijeenkomst was belegd door Bloembollencultuur om van gedachten te wisselen over het plan voor een centrale bloem- boilónschuur. De voorz. van BBC sprak het ope ningswoord, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat alle uit genodigde organisaties één of meer vertegenwoordigers hadden gezon den. Uitvoerig werd door de heer v. Leeuwen uiteengezet op welke gron den het plan voor een centrale bol lenschuur was ontstaan. De bollen- kwekers hebben met grote moeilijk heden te kampen en kunnen nauwe lijks het hoofd boven water houden. Twee problemen spelen hierin een rol nl. het afzetprobleem en 'het productieprobleem. Het eerste is zo veel omvattend, dat hierin op korte termijn geen afdoende verbetering is te brengen. Het tweede probleem echter is voor Noordwijkerhout en naaste om geving ook zeer belangrijk, omdat hier vele kleine bollenbearijven aan wezig zijn. Twee factoren spelen bij de productie van bloembollen een grote rol, nl. de bodem ofwel het land en de schuur. Er Is behoefte aan moderne schuurruimte. Over het algemeen is de grond hier zeer geschikt voor de bloem bollenteelt, indien tenminste de kweker vakkundig op de hoogte is. Om een zo goed mogelijk gebruik van zijn grond te bereiken zijn er voor de kweker verscheidene hulp middelen, als bodemonderzoek en bemsstingadviezen van de voorlich tingsdienst, tevens ook het diepdel- ven met bijdrage van de overheid. Eengrote hinderpaal is voor de meeste kleine bedrijven de bollen- ihuur. Er is meestal geen geld om :n moderne schuur te bouwen en in te richten. Toch, aldus de voorz., is de behandeling van de bollen in de schuur het voornaamste middel om een best gewas te krijgen. Een centrale bollenschuur zou hier de oplossing zijn. Eén schuur waarin de kwekers tegen een matige ver goeding de bollen kunnen opslaan en laten behandelen door deskundig personeel. Al is het plan van een centrale bollenschuur uitgegaan van Bollencultuur, het is niet de bedoe ling vervolgde de Voorzitter het plan en de verwezenlijking daarvan te beperken tot de Alg. Ver. voor Bollencultuur. Alle organisaties moe ten achter dit plan staan, terwijl hulp van Rijk en Gemeente niet ge mist zullen kunnen worden. Op het Departement van Landbouw is het plan in de "afgelopen zomer reeds ter sprake gebracht. De initiatiefne mers werden daar aangemoedigd. Het gemeentebestuur staat ook sym pathiek tégenover het plan. Reeds 50 deelnemers met totaal 9000 man, hebben zich aangemeld. Uit de omliggende gemeenten werd ook adhaesie betuigd. Het is dan ook de bedoeling dat kwekers uit de omgeving van Noordwijkerhout van de schuur gebruik zullen maken. De-kwekers vonden elkaar. Na zijn inleidend woord gaf de heer van Leeuwen, die de leiding van de bijeenkomst had, het woord aan de toehoorders. Uit de gestelde vragen bleek al gauw dat de kwe kers elkander op deze avond had den gevonden. Allen begroetten het plan met grote instemming. Er wer den cijfers en gegevens gevraagd. Wat zal de vorm worden, een stich ting of een Coöperatie? Een vast antwoord kon de Voorzitter natuur lijk nog niet geven. Deze bijeen komst was alleen maar belegd om de meningen van de verschillende organisaties te peilen en om te ko men tot het oprichten van een co mité dat de plannen zal gaan uit werken. De schuur zal modern inge richt moeten worden wil hij aan zijn' doel beantwoorden. Afzonder lijke cellen voor de verschillende temperaturen en behandelingen zul len moeten worden gemaakt. Ge dacht wordt aan drie grote cellen voor tulpen en een voor hyacinthen en enige kleinere voor heetstoken, nreparatie, werkbollen en derge lijke. Er zal minstens 1 H.A. grond nodig zijn. Een comité benoemd. Nadat de zaak nog van verschil lende z'jden bekeken was ging men over tot het vormen van een comi té. Dit comité wordt gevormd door het bestuur van Bollencultuur zelf, omdat ongeveer alle leden ook be stuurslid zijn van de andere aanwe zigen organisaties. De heer Blauw zsgt vervolgens, dat de heren, die het initiatief namen het volste ver trouwen hebben van alle aanwezi gen. Hij stelt voor, dat zij zich ook met de verdere uitwerking van de plannen zullen belasten. Alle aan wezigen zijn het met de heer Blauw eens en cip verzoek van de Voorzit ter geven diverse organisaties een bydrage, zodat het comité ruim 100.heeft om de eerste kosten te bestrijden. De eerste bespreking, welke het comité zal voeren, zal zijn met ir. Vlag, die reeds heeft toegezegd in samenwerking met een bouwkundi ge en een verwarmingsdeskundige van de Landbouwhogeschool te Wa- geningen een vast plan op te zetten. Hierna zal men trachten de verschil lende overheidsinstanties financieel voor het plan te interesseren. Hierna bleven de aanwezigen nog bijeen voor een zeer geanimeerde gedachtenwisseling. Men kan wel zeggen, dat hier een plan geopperd is, dat grote instemming bij kwe kerskringen gewekt heeft. In Noord wijkerhout hebben de bloembollen kwekers wel getoond de weg naar samenwerking, welke heel dikwijls in het bollenvak ontbreekt, gevon den te hebben. Alle kwekers, die zich nog niet aangemeld hebben en deel willen nemen, kunnen dit alsnog doen bij de secretaris van Bollencultuur de heer J. L. van Diem'en, Leidsevaart 16, te Noordwijkerhout. HILLEGOM Jubileum Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer H. Wasse naar in dienst trad bij het Lisser- Autobedrijf. Door vakbekwaamheid als anderzins is „Henk" opgeklom men tot chef van het filiaal Hille- gem. De heer Nieuwenhoven, di recteur der vennootschap, kwam de jubilaris gelukwensen, behalve de gebruikelijke couvert bood hii Was senaar een polshorloge aan. Namens het personeel sprak de boekhouder der vennootschap, die ook een blij vend souvenir aanbood. Aan mevr. Wassenaar werd 'n rijk bloemstuk aangeboden. KATWIJK AAN DEN RIJN K.V.P. Het financieel verslag van de penn., de heer A. J. Luyten, wees een batig saldo aan van 304.90. Dc kascommissie bracht bij monde rn de heer Noordenneer een gun stig verslag uit. De heer Castenmil- 'er deed verslag van de vergaderin gen der Kamercentrale en Staten- kieskring resp. op 30 Oct., 3 Nov. en 12 Febr. Tot leden der kascommissie voor 1949 werden benoemd de heren F. C. Meijer en Jac. F. Meijer. Volg de bespreking der candidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezing. In gezonden waren twee lijsten, een voor de heer G. A. Ouwerling en een voor de heer H. J. Grimbergen. Het bestuur kreeg machtiging deze lijst met nog één persoon aan te vullen. Een uitvoerige bespreking volgde hierna over de vermoedelijke gang van zaken bij de verkiezing. Nu de gemeente boven de 20.000 inwoners telt, wordt de gemeente ingedeeld in kieskringen en wordt het aantal raadsleden gebracht op 19. De KVP zal de vol'e kiesdeler niet kunnen halen en zal het dus moeten hebben na een tweede of derde verdeling met een grootst gemiddelde. Wan neer alle katholieke kiezers hun plicht begrijpen en de eenheid dus bewaard blijft, is er een vrij goede kans dat de enige zetel behouden blijft. Verschillende mogelijkheden werden nog bekeken, doch tot nieu we gezichtspunten kwam men niet. LISSE K.V.P. Lisserbroek. Na een toe spraak van kapelaan Van Steen werd overgegaan tot het punt candidaat- sieling voor de verkiezing van de gemeenteraad. In de gemeente Haar lemmermeer komt de KVP met een lijst uit voor alle kieskringen in die gemeente. De candidatenlijst zal 15 candidaten bevatten. De voorz, stel de voor om de zittende leden van de KVP in de gemeeneraad wederom candidaat te stellen. De heer Mes man stelde candidaat de heren Rands- dorp, Van der Lans en Van Nes. Be sloten werd na bespreking vanwege de afd. Lissex-broek candidaat te ste-1 len de heren Randsdorp, Van der Lans en Van Nes. Bij de bespreking in de centrale zullen de zittende le den van de gemeenteraad worden overgenomen, alsmede de candida ten welke voor het eerst gesteld zullen worden naar bevinding en beoordeling. K.N.M.V. motorsportfilmavond. De motorclub „de Bloembollenstreek gaf te Lisse een filmavond. Na ope ning door de voorz., de heer E. W. Pollc, waarby hij memoreerde, dat de animo voor de motorsport steeds crescendo gaat, werd de fi'm ver toond „K.N M.V. gebeuren in 1948". Vei-volgens werden nog enige mooie films vertoond, die met belangstelling werden gevólgd. Ook auto-bezitters kunnen toetreden, daar voor hen eveneens een aardige wedstrijd zal worden gehouden. In deze wedstryd worden geen grote snelheden be tracht; de bedoeling is het kaartle zen, terreinkennis enz. Dit is zeer nuttig vooral daar deze wedstrijden zowel bij dag als bij avond gehou den worden. Tot slot sprak het dage lijks bestuurslid van de K.N.M.V. de heer Bos nog over „samenwerken en vertrouwen in de K.N.M.V.". LEIDSCHENDAM Een prijzenswaardig initiatief. Enkele personen hebben het initia tief genomen om een aantal kleine woningen te bouwen speciaal be stemd voor ouden van dagen. Hier toe is een stichting in het leven ge roepen, waarvan het dagelijks be stuur gevormd wordt door dr. S. P. Perquin, voorz., T. E. M. Mudde, Kon. Julianaweg 13c, seer, en H. M. van Wel penn. Het ligt in de bedoe ling kleine woningen bestaande uit kamer, slaapkamer en keuken, óf kamer, 2 slaapkamers en keuken te bouwen voorzien van centrale ver warming en warmwatervoorziening. Voorts te bouwen een centraal ge bouw met zit-slaapkamers voor twee personen en een verblijf voor Eerw. Zusters die het geheel verzorgen. Teneinde te kunnen beoordelen hoe veel woninkjes er zullen moeten verrijzen, verzoekt het bestuur eventuele gegadigden hiervan, zon der enige verplichting hunnerzijds, hiervan liefst voor 20 Maart a.s. schriftelijk opgave te doen bij de secretaris. Onnodig te zeggen, dat personen beneden de leeftijd van ongeveer 55 jaar niet voor deze wo ningen in aanmerking kunnen ko men. SASSENHEIM K.V.P. De voorz., de heer J. Roozen, wees op de belangrijkheid van de bis schoppelijke brie! Het ledental is met 170 leden uitgebreid, dank zij de pro pagandisten. De afd telt nu 800 le den. De secr.. de heer Blom, gaf het jaar-verslag. Uit het finantieel verslag bleek, dat was ontvangen f 1851.— en uitgegeven f 1711.Het kiesregle ment werd voorgelezen en aangeno men. Op 17 Maart zal ter vergadering de candidaatstelling plaats vinden voor a.s. gemeenteraadsverkiezing. Candidaten kunnen tot 3 dagen voor de vergadei'ing worden ingediend bij de secr Groslijststemming zal plaats vinden 24 April a.s. Als afgsv. voor Kamer Staten Centr. zijn aangewezen de voorz. en secr. en uit de vergade ring de heren G. v. d. Berk, J. Hulst, A. Homan en B. v. Leur. Bij de opi nie-meningspeiling viel speciaal de aandacht op kinderbijslag, volkshuis vesting, belastingpolitiek, wederop bouw speciaal voor kerkenbouw, landbouwpolitiek en middenstandspo- litiek. De heer Schrama, lid woningcom- missie, maakte bekend dat 5 hu:zen zijn aangewezen voor de slachtoffers van de brand van j.l. Dinsdag en dat a.s. Zaterdag op initiatief van B. en W. een huis aan huis collecte zal wor den gehouden voor deze slachtoffers. Voor de dakloze gezinnen. Zoals we reeds meldden, werden pogingen aangewend om de slachtoffers var de brand hulp te verlenen. Er heeft zich op initiatief van de burgemeester een comité gevormd uit de ingezetenen en een comité van aanbeveling, waar in o.a. B. en W. en geestelijken zit ting hebben. Voor de 19 daklozen en "oor het merendeel van huisnad be- ï-oofde personen zal Zaterdagmiddag een collecte worden gehouden. Ook textielpunten worden gaarne aan vaard. Wil men een bedrag per giro overmaken, dan doe men dat op no. 3951 ten name van de Twentsche Bank N.V. te Lisse. NOORD WIJK Jubileum. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Schip per in dienst trad bij de N.V. Konij nenburg en Mark alhier. De jubilaris werd in de zaak onder grote belang- ste ling gecomplimenteerd, waarbij hem een grote bloemenmand en een portefeuille werd overhandigd. Schietvereniging. De wissel medailles werden deze week gewon nen door: J. P. Goudriaan 97 p., Ie klasse; Jos. Mathot 98 p., 2e klasse; mej. N. v. ^Oosten 96 p., 3e klasse. Opheffing Pluimveevereniging. In een bijeenkomst is besloten de bestaande pluimvee-vex-eniging na een 15-jarig bestaan, wegens gebrek aan belangstelling op te heffen. OEGSTGEEST Geboren: Petra Nieske d. van N. van der Meij en P. Schouten. Adriana Petronella d. van J. W. Lub- be en A. H. van der Helm. Johan nes Dirk Ary z. van J. F. Pikart en J Swaan. Jacoba d. van M. Erades en J. van Egmond. Arné z. van P. J. Kostelijk en V. N. Gerach. Alida Aletta d. van J. Vanen en A. van den Burg. Wietske Catharina Antje d. van J. Baseleur en A. T. Hil- horst. Gehuwd: L. J. M. Onderwater en C. M. Stuifzand. A. J. Rouwenhox'st en K. I. Pieck. VOORSCHOTEN INZEGENING FINSE SCHOOL. Hedenmorgen kwart voor elf was een groot aantal genodigden in de nieuwe R. K. Meisjesschool aanwe zig voor de plechtige inzegening. In de gang stonden de kinderen met de onderwijzeressen opgesteld, waartus sen een tafel met ae nieuwe kruis beelden. Aanwezig waren de beide kapelaans, burgemeester C. J. v. d. Hoeven, het schoolbestuur, afgevaar digden van de N.V. Panagro de in specteur van het L.O., de heer Th. Duchateau, de priorin van „Bijdorp en het hoofd van de R. K. bewaar- schoo1, zuster Clara. Pastoor v. Bemmelen vond dat het vorige v/eek een grote dag was. maar achtte dit de voltooiing van de ope ning. Spr. schilderde de taak van de school, als aanvulling van de opvoe dende taak der ouders, vooral de godsd. en cult, vorming. De kinderen zongen het Veni Creator, waarna de inzegening ge schiedde. Nadat het hele gebouw doorlopen was, werden de kruisbeel den gezegend, na we ke plechtigheid de pastoor zuster Gratia feliciteerde. Mede namens het onderwijzend personeel dankte zuster Gratia het schoolbestuux*, het Gemeentebestuur, en allen die verder tot de totstand koming van de school hebben bijge dragen. De N.V. Paiagro bood de kinderen 'n tractatie aan in de vorm van limonade en een gebakje. De pastoor verleende hiervoor royaal dispensatie. De heer Duchateau releveerde de zeer moeilijke jaren, die de R.K. méisjesschool achter de rug heeft en het onvermoeide werken van het hoofd der school en het gemeentebe stuur om uit de impasse te gera ken. De pastoor hoopte, dat de kin deren het nieuwe gebouw zouden ontzien. Tenslotte werd een rondgang door de lokalen gemaakt. A.s. Maan dag zullen de lessen aanvangen. Kon. Wilhelmina Vereniging Het ledental bedraagt op dit ogen blik 971. Uit het verslag van de perxn de heer J. G. van Gent, bleek dat het batig saxdo bedroeg f 1431,39 tegen f 1032,34 in het vorige jaar. Namens de controle-commissie bracht de heer D. H. Buurman verslag uit. Vervolgens maakte de voorzitter de heer Hoogwerff Kroon, de voorlopi ge planen bekend voor de a.s. feest viering op 30 April. 's-Morgens is er kinderfeest en in voorbereiding is voor de middaguren een gym- nastiekdemonstratie, voetbalwed strijd, estafetteloop en nog enkele andere spelen. Ook ligt het in de bedoeling van het bestuur in een drietal zalen voorstellingen te doen geven, waarvan de leden kunnen profiteren door een speciale toe gangsprijs. 's-Avonds zal er een con cert worden gegeven in de Voor straat. Op een vraag van een der le den werd meegedeeld, dat de naam gehandhaafd blijft. De aftr. be stuursleden werden bij acclamatie herkozen. Tot slot dankte de heer Yperlaan het bestuur voor het werk dat men in het afgelopen jaar heeft verricht. WARMOND K.A.B. De wnd. voorzitter, de heer S. van Rijn, opende deze verga dering, daar de voorz., de heer Hoo- genboom, door ziekte verhinderd was. Deze vergadering stond in het teken van het eerstdaags te vieren 35-jarig jubileum van de afdeling Warmond van de K.A.B. Hoewel de eigenlijke datum 11 Mei is, zal van deze datum afgeweken moeten wor den, daar dit den midden in de week valt. Als vieringsdata worden aan genomen 15 en 16 Mei a.s. De g.a. kap. de Greef, gaf een terugblik op de positie van de arbeider in het al gemeen. Aan de hand van enkele gedichten, wilde hij de sfeer aanha len, waarin de arbeiders rond 1890 leefden. De gevoelige gedichten van Anton van Duinkerken werden door de g.a. gevoelvol voorgedragen en hielpen de aanwezigen om de toe stand van dien tijd duidelijk voor ogen te krijgen. De tegenstelling met dien tijd en die van heden is hierin gelegen, dat, hoewel de tegenwoordige arbeider veel meer welvaart kent, dan de voorvaderen, er toch een steeds toe nemende armoede vooral op geeste lijk gebied is te bespeuren. Kon de arbeider van rond 1890, ondanks zijn geringe materiële welstand, vreugde vinden in zijn gezin en ver trouwen hebben op de Goddelijke voorzie nigheid. die alles ten goede leidt, thans is vooral bij de jeugd een erge.lijke veivlakkicg te bespeuren. Het is bij de hedendaagse jongeren zeer moeilijk, om belangstelling te ontdekken voor een verdieping van de culturele waarden en een verhef fing van de geestelijke belangen sfeer. Hij deed daarom een beroep op de vaders van gezinnen, om door woord en voorbeeld een opwekking te geven aan de opgroeiende jeugd, om hen te brengen op een hoger plan. Na een korte pauze werd de vraag voorgelegd, of de leden van de K.A.B. hun mening eens wilden uitspreken, hoe zy zich de feestelij ke herdenking van het 35-jarig jubi leum hadden gedacht. Hoewel er verschilende sprekers waren, die hun mening ten beste gaven, kon enig resu'taat niet worden bereikt, daar de financiële toestand een ernstig woord mee zal spreken. Besloten werd, om een feestcom missie enige plannen te laten uit werken, met opgave van de vermoe delijke kosten, die aan een dergelij ke feestviering verbonden zullen zijn. welke plannen dan in een vol gende vergadering ter goedkeuring van de leden zal worden voorgelegd. Aldus werd besloten. ZOETERMEER Tuinbouw in de toekomst. In tuinderskringen doen geruchten de ronde dat op de duur een groot ge deelte van het tuinbouwareaal van het Westland naar de omgeving van Zoetermeer zou worden overgeplaatst. Dit gerucht is onjuist. In verband echter met het structuurplan-Dudok, dat op lange termijn beschouwd most worden, zou na verloop van jaren een WEERSVERWACHTING (Geldig- van Vrijdagavond tot Zaterdagavond.) IETS MINDER KOUD IN DE NACHT. Matige wind overwegend uit richtingen tussen Zuid en Oost. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen of sneeuw. Vannacht plaatselijk lichte vorst; morgenmiddag ongeveer dezelfde temperatuur eds vandaag. deel van de tuinbouwgrond onder Loosduinen moeten worden opgeof ferd aan de stadsuitbreiding van Den Haag. Men heeft gezocht naar ver plaatsingsmogelijkheden voor de tuin derijen, die langzamerhand zouden moeten verdwijnen. Vastgesteld wex-d, dat onder meer in de gemeente Zoe termeer geschikte gronden liggen om het tuindersbedrijf uit te oefenen. Tot dusverre is van de vestiging van over te plaatsen glascultures naar die gronden nog niets bekend. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. VERKLARING OOSTENRIJKSE COMMUNISTISCHE PARTIJ. De Oostenrijkse communistische partij heeft vandaag het voorbeeld gevolgd van de communistische par tyen in Frankrijk en Italië en ver klaard, dat zij Sowjet-Rusland in ge val van oorlog zou steunen. SYSTEMATISCHE SABOTAGE IN NOORDFRANSE MIJNEN. Volgens de „Figaro" wordt in de mijnen van Noord-Frankrijk een systematische sabotage-actie gevoerd. Het blad noemt verschillende voor beelden. Naar ver.uidt zijn de direc teuren der Franse nationale steenko lenmijnen gisteren naar Parijs ont boden voor een speciale bijeenkomst om de toestand te bespreken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Maart. Vee. Aanvoer; 5 fokstieren, 6 slachtrieren, 79 kalf- en melkkoeien, 74 varekoeien e.a., 125 vette koeien; 17 pinken, 251 nuchtere kalveren, 58 vette schapen, 200 weideschapen, 5 lammeren, 7 zeugen, 70 mestvarkens, 270 biggen, 10 veulens, 12 bokken en geiten. Prij zen: kalf- en melkkoeien 400800, varekoeien a.a. 350550 pinken 240400 weideschapen 5980; mestvarkens 6080 biggen 40 CO; bokken en geiten f 25—45. Han del al'es matig. Kaas. Aanvoer 17 partijen Goudse en 3 partijen Leidse kaas. Totaal 20 partijen. Prijzen: Goudse kaas le soort 1.671.77 en le soort Leidse kaas 1.61 uer kg. Handel matig. ROELOFARENDSVEEN. 3 Maart. Copland 4057 cent, Golden Har vest 4262 cent, White Sail 39(55 cent, Rijzende Zon 3654 cent, Olym piade 4053 cent, v. d. Eerden 36 54 cent, E. Eddy 34-48 cent, Zeno- fcer 30—38 cent, Sonja 2438 cent, Piccadilly 3851 cent, Weber 30—39 cent, Gen. de Wet 2941 cent, Ban doeng 3746 cent. Nansen 3845 cent. King of the Red 26—38 cent; Dutob. Tulpen 3255 cent, King Al fred 2643 cent, Wehrstler 2230 cent. Koster 1524 cent, Freesia's 4190 cent. JLJET VOORLOPIG Nederlands jeugdelftal bond gisteren c*p het ver- lichte terrein van Haarlem de strijd aan tegen een Haarlemse com binatie. Een pittig spel vertoonde de jeugd, de voorwaartsen gingen er vaak snel van door, dooh behoudens iix een korte periode waarin 2 doel punten gemaakt werden, waren zij niet doortastend genoeg. Midvoor Stephan (Heracles), die eigenlijk als invaller optrad, was de beste speler uit de voorhoede. Hij beschikte over een goed schot en was zeer beweeglijk. In de midden linie speelde rechtshalf Pauwels (Quick N.) een goede partij. Hij had Groeneveld (Haarlem) tegenover zich, in wiens nabijheid hij steeds bleef. Deze kreeg daardoor weinig gelegenheid gevaarlijk door te bre ken. De achterspelers Hemke (Stormvogels) en Molengraaf (VSV) begonnen zwak, maar later herstel den zij zich. Hemke maakte eohter enkele fouten, waarvan de Haarlem mers gebruik maakten. Nadat de Haarlemse combinatie het eerst in de aanval was geweest namen de jeugdige spelers na 20 minuten de leiding door toedoen van Steenbergen (Feijenoord), die zich naar voren werkte en de bal hard inschoot. Nauwelijks was de strijd hervat of er volgde een goede aan val op de linkei*vleugel, waarna Stephan de stand op 02 bracht. Spek (ECO), de beste speler van de Haarlemse combinatie strafte een fout van Hemke af en verkleinde de achterstand (12). Na de hervattixxg ging de strijd gelyk op, de spelers van de jeugd- ploeg waren wel snel, maar een schutter ontbrak. Bij de Haarlemse ploeg doelpuntte Roozen (Haarlem) tweemaal, waardoor de met rust verkregen achterstand van 12 om gezet werd in 32. AMSTERDAM—BRUSSEL Het Amsterdams elftal, dat op 12 Maart a.s. om 16 00 uur in het Ajax-stadion te Amsterdam de tra ditionele wedstrijd tegen Brussel zal spelen, is voorlopig als volgt sa mengesteld: Doel. van Raalte (Blauw Wit) achter: Potharst (Ajax) en Wilders (Blauw Wit), midden, Fanger, Wiertz (beiden DWS) en van Stoffelen (Ajax), voor: Fischer, Mlchels (bei de Ajax), Meyer (Spartaan), van Dijk (Ajax) en van der Ruit (Vole- wijekers). De reserven zullen eerst aange wezen worden als ixet Nederlands elftal bekend is gemaakt, omdat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat van bovengenoemde elf spelers er nog voor het Nederlands elftal zul len worden opgesteld. Voor de eerste maal zal de Apollo- Vredes-beker (AVB-beker) een eeuwigdurende wisselprijs, die door de heer G. Bosch uit Amsterdam werd beschikbaar gesteld, de inzet van AmsterdamBrussel vormen. Altior. Programma van Zater dag. MMO adsp.Altior adsp. Voor Zondag: Rijpwetering 1—Altior 1, 2 uur; Altior 3—Oranje Groen 3, 2.30 uur. Altior 1 gaat met een extra wagen om 1 uur van Papenveeer, om 1.10 uur van Langeraar. G.D.S. G.D.S. 1Waddinxveen 3, aanvang half drie. GDS 3 gaat om 12 uur op bezoek by RVC 4. Zaterdagmiddag half vier vint de return wedstrijd plaats van de ju nioren. GDS a ontvangt dan Bos koop 6. BILJARTEN Biljart Bond Bloembollenstreek. In het clublokaal van de Biljartver eniging „LUTO" te Lisse is een aan vang gemaakt met het Biljart Kam pioenschap van de Bollenstreek 2de klasse. Reeds nu blijkt, dat J. Diedericks v5n -VIOS» een der favorieten zal zijn, daar zijn beide partijen even zo veel overwinningen opleverde en wat meer zegt, met een zeer fraaie gemid delde. De eerste resultaten waren: pnt. brt. h.s. gem. J Diederiks 200 24 42 8.33 C. v. d. Voort 124 24 20 5.16 J. Diedericks 200 21 35 9.52 W. v. Gerven 80 21 17 3.80 C. v. d. Voort 200 44 20 4.54 W. v. Gerven 131 44 13 2.97 Het programma voor Vrijdagavond luidt: P. HalfschepelW. S. Sloot- beek; C. H. v. d. PolG. v. d. Berg; W. SlootbeekC. H. v. d. Polm; G. v. d. BergP. Halfschepel.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7