De eerste non-stop vlucht rond de wereld' Brandstof ingenomen in de lucht Een Londense massa-moordenaar Min. Drees: het plan Beel is een gedurfde poging iiiyeóMeeiuvde DONDERDAG 3 MAART 1949 BE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 P EN BOMMENWERPER van de A merikaanse luchtmacht heeft gisteren *-• de eerste non-stop-vlucht rond de wereld volbracht. De vlucht werd gemaakt door een superfort B-50, de „Lucky Lary Second", die een be manning van dertien vervoerde. Vier maal nam het toestel, dat de tocht van bijna 37.750 kilometer binnen vier dagen volbracht, in de lucht brandstof in. ken op een officieel record Voor af stand of tijd,, omdat het schema van de „Fédération Aéronautique Inter nationale'' niet is gevolgd. Gezagvoerder en piloot van de „Lucky Lady Second" 'was kapitein Gallagher. Na 94 vlieguren, met een gemiddelde snelheid van 384 kilome ter per uur, bracht hij het vliegtuig op zijn basis bij Fort Worth (Texas) terug. De bommenwerper startte van het vliegveld Carswell (Texas), Zater dagavond jl. om twintig over zes en keerde daar gistermiddag om twintig over vier terug, Het toestel zette eerst koers naar. de ruim 6000 kilometer Oostwaarts gelegen Azo- ren, waar voor de eerste maal in de lucht getankt werd. Vandaar vloog het 8400 kilometer naar Darban in Saoedi-Arabië, waar voor de twee de maal in de lucht brandstof inge nomen werd. Het volgende vliegen de tankstation lag 7800 kilometer verder (Philippijnen) en het laatste (Hawai) 9000 kilometer verder. Toen was het nog maar circa 6000 kilo meter naar het uitgangspunt Cars well bij Fort Worth. /Deze bommenwerper een van de nieuwste typen is een product van de Boeing-fabrieken, een na oorlogse opvolger van de Superfort B-29. Het toestel .vliegt echter snel ler, klimt vlugger, kan langere af standen afleggen en vervoert een gro ter gewicht aan bommen. Vier Pratt- Whitney motoren, van 3500 P.K. elk, geven het een topsnelheid van 640 ki lometer per uur, een kruissnelheid van 480 kilometer per uur en een maximum vlieghoogte van 13.000 meter. De bommencapaciteit is 10 ton én de grootste afstand, die zon der tanken kan worden gevlogen bedraagt ruim 9600 kilometer. Boven ieder der tankstations ste gen „vliegende tankers" omge bouwde B-29's op, om de „Lucky Lady Second" tegemoet te vliegen. Het vliegtuig maakte slechts ge bruik van de diensten van twee der vier a vijf opgestegen tankers. De eerste tanker loste zijn voorraad en de tweede vulde de tanks verder aan. De vlucht kan geen aanspraak ma- Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgynm. 7.30 Gr.pl. 3.00 Nieuws. 8.15 „Pluk den dag". 9.00 Reger-variaties, Mo zart. 9.35 Schoolradio. 10.05 Jongens sopranen zingen 10.20 .„Muziek houdt fit". 11.00 „De Zonnebloem". 11.40 Schoolradio. 12.03 Job. Wilderbeek, piano. 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws. 12.33 Promenade-orkest. 13.00 Nieuws. 14.00 Kamermuziek. 14.30 Luchtige middagklanken. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 „De Zonnebloem". 17.00 Na schooltijd. 17.15 Het blaasinstrument in de Ka mermuziek. 17.45 „Wat het buiten land leest". 18.00Amusementsor kest. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Klankbeeld voor de jeugd. 19.30 De drie landen. 20.00 Nieuws. 2C.05 De gewone man. 20.20 Messa de Requiem, Giuseppe Verdi. 22.00 Het pontificat van Paus Pius XII. 22.00 Actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.25 Operette melodieën (gr. pi.). HILVERSUM II, 415 }VÏ. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws 8.18 „Madame Butterfly". 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Het Busch-kwar- tet. 8 35 Walsen van Johan Strauss. 10.00 Morgenwijding door ds. M. C. van Wo lie te Huizen. 10.20 Dirk Schafer, piano. 10.30 „Wat zijn eigen lijk vitaminen?" 11.00 Voordracht. 11.20 Gevarieerd Frans programma. 12.00 Pierre Palla, orgel. 12.30 Land en tuinrouwnieuws. 12.45 Het orkest van David Rose. 13.00 Nieuws. 13.20 „The Avroleans". 13.50 Les compag nons de la Chanson. 14.00 Kookkunst 14.20 Kamerorkest. 16.00 Johan Jong orgel. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 zangers zingen. 17.20 „Wij en de muziek". 18.00 Nieuw.?. 18.45 Sil- vestri-kwartet. 19.00 Denk om de bocht. 19.30 „Nederland en zijn ge westen' 20.00 Nieuws. 20.05 Vier handig pianospel door Mary Kahn en Sini Cl tens. 20.30 „Radio". 20.55 „Zo juist vei schenen". 21.00 Men vraagt... en wij draaien. 21.30 Het mysterie van de Prinsengracht. 22.00 Buiten lands weekoverzicht. 22.15 Gramo- foonplatenprogramma. 22.40 „Van daag". 22.45 Avondwijding, dr. E. D. Spelbeig. 23.00 Nieuws. 23.15 In hu welijk en ge?in. 23.30 Russische Bal letmuziek. (gr. pl.) In Londen is sensatie ontstaan door de ontdekking van een serie moordgevallen door Scotland Yard. Het begon met het onderzoek naar de verdwijning van mevr. Olive Du- rand, een rijke weduwe van 69 jaar. Mevrouw Durand verdween 'n 14 dagen geleden uit haar hotel te Lon den en hetxaantreffen van menselijke resten op een fabrieksterrein te Crawley in Sussex werd daarmede in velband gebracht. Het vinden van levensmiddelenkaarten in de buurt was aanleiding voor Scotland Yard cm de gevallen van drie andere rij ke vrouwen, die het vorig jaar zon der een spoor verdwenen, opnieuw in behandeling te nemen. De dosrisrs over twee vermiste mannen werden ook bestudeerd. De verdwenen we duwe werd het laatst gezien toen zij het hotel verliet om de 39-jarige John Haigh te onmoeten in een groot warenhuis. Zij zouden beiden een bezoek brengen aan een fabriek in Sussex waarvan Haigh directeur is cm een gesprek te voeren over een idee van mevr. Durand om na_ van plastic voor vrouwen te maken. De directeur Haigh is in hechtenis genomen. Men vermoedt, dat hij de verdwijning van de andere personen 'ook op zijn geweten heeft. GRONDONTEIGENINGEN IN ROEMENIë. De Roemeense regering heeft gis teren alle landbouwgronden en daar op staande gebouwen van de grond bezitters, behalve de boeren, ont eigend. Zij heeft verder alle credie- ten en rechten, voortspruitend uit cultivering van gronden, overgeno men. Het grondbezit zal in de toe komst niet meer dan vijftig hectare mogen oipvatten. Als reden voro deze maatregel werd opgegeven: sabotage van de productieplannen. Overtreding van de uitgevaardigde maatregelen zal gestraf kunnen wor den met vijftien jaar dwangarbeid. EXPLOSIE BIJ INSTANBOEL. Gisteravond is bij Istanboel, te- Soetloece op de Oostelijke oever van de Gouden Hoorn een particuliere ammunitiefabriek in de lucht gevlo gen. Men vreest vele doden onder de 200 arbeiders, die in het gebouw waren. Tien brandweerlieden, die trachten de vuurzee te naderen, zijn waarschijnlijk omgekomen. De bewo ners van de omliggende huizen wer den geëvacueerd. Velen werden ge wond door het instorten van huizen. Acht kilometer in het rond werden ruiten vernield. JOEGOSLAVISCH PRIESTER SLACHTOFFER VAN HET BIECHTGEHEIM In Zijn toespraak tot de geweldi ge menigte, die het St. Pietersplein te Rome vulde, om te protesteren te gen de vervolging van de Kerk in Hongarije, vroeg Z.H. de Paus on dermeer: „Kan de Paus zwijgen, wanneer een priester in de gevangenis wordt geworpen, omdat hij niet bereid is het heiligste en meest onschendbare geheim, het biechtgeheim, te schen den?" Een. bericht uit Joegoslavië werpt een treffend licht op deze klacht van de H. Vader. De pastoor van No vo Mesto, pastoor Pavlic, werd door een gerechtshof in Joegoslavië tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij weigerde mede te delen, wat hem onder zegel van het biechtgeheim was toevertrouwd. Dit voorval bevestigd eveneens vroegere berichten, volgens welke de Joegoslavische wetgeving een amen dement op de strafwet heeft aange nomen, die toestaat, dat priesters door het gerechtshof kunnen worden ondervraagd over zaken, die zij in de biechtstoel hebben vernomen. Een andere Joegoslavische pries ter, Alois Kovacic, werd tot 12 jaren dwangarbeid veroordeeld, omdat hij z.g. een „terroristische groep" in Kroatië zou hebben aangevoerd. Naar verluidt, zou deze priester ge vangen zijn genomen vlak bij de stad Sisak bij de Adriatische kust met nog 15 andere leden van de „bende" na een vuurgevecht met de Joegoslavische militie. POOLSE PRIESTERS VEROORDEELD. Een militair tribunaal in Warschau heeft de priesters Kazimierz Fertak en Viktor -Lubinski veroordeeld tot 15 en 4 jaar gevangenisstraf. De beschul diging luidde, dat zij een anti-com munistische ondergrondse organisatie hadden aangespoord tot het doden van communisten en andere aanhan gers van de regering van Warschau. Drie leden van de buiten de wet ge stelde „nationale strijdkrachten" wer den ter dood veroordeeld en twee an dere kregen levenslange gevangenis straf. Voor een militair gerechtshof in Lodz zullen dezer dagen drie pries ters worden berecht, die eyeneens wórden beschuldigd van samenwer king met bndergrondse groepen. Mondhygiëne .wftMftl Elke poetsing met IKWRVh >ndwassing. Eerste Kamer GEEN RECEPTIE OP DE PAUSELIJKE INTERNUNTIATUUR OP DAG DER PAUSKRONING Naar wij van officiële zijde verne men, zal de officiële receptie, die ieder jaaï* op de dag van de Paus kroning (12 Maart) op de Aposto lische Internuntiatuur te Den Haag wordt gehouden, dit jaar niet door gaan met het oog op de huidige zeer zorgwekkende omstandigheden ten gevolge van de hevige godsdienst vervolging, die in bepaalde landen tegen de Katholieke Kerk is ont ketend. De verjaardag van de Pauskro ning zal echter wel, evenals in hel verleden, door een goddienstige plechtigheid worden herdacht. DIRECTEURENDAG AARTSBROEDERSCHAP VAN DE H. FAMILIE Ter bespreking van de belangen van de Aartsbroederschap van de H. Familie in Zuid-Holland en Zeeland (Bisdom Haarlem) belegt het Alg. Secretariaat een hoogst belangrijke Directeurendag'op Maandag 7 Maart s. in het „Parkhotel'', Westersingel te Rotterdam. Aanvang 11.30 uur Van alle Directeuren der Zuid- Hollandse en Zeeuwse afdelingen wordt verwacht, dat zij tegenwoordig zullen zijn. De agenda vermeldt o.; de oprichting van een Regionaal of Diocesaan Contact-bestuur. In ver band met de voorbereidingen gelie ve men uiterlijk Zaterdag 5 Maart bericht van deelneming te zen den aan het Alg. Secretariaat, St. Jozefskerk, 's-Herto<*enbosch. De Eerste Kamer is de behandeling der begroting begonnen. Na de alge mene beschouwingen der leden kwam de minister-president, de heer Drees, aan het woojd. Komende tot- de opmerkingen over sociaal-economische vraagstukken die bij de begrotingshoofdstukken nog nader besproken zullen kunnen wor den, merkt spr. op dat het goed is dat van de regeringstafel nog eens ge zegd wordt, dat het volk nog niet voldoende doordrongen is van dq zeer ernstige moeilijkheden, waarvoor land en volk staan. Alles moet wor den gedaan om de productie op te voeren en de soberheid te betrachten. Te zeggen dat de Marshall-hulp niet nodig is. acht hij onverantwoordelijk. Aan deze hulp zijn geen politiek of andere verplichtingen verbonden. Door de feiten wordt zijns .in ziens weersproken de voorstelling van zaken als zou er niets voor de arbeiders worden gedaan, als zouden er slechts verslechteringen zijn inge voerd. De minister-president zet uiteen dat het niet mogelijk *is het economische leven los te laten. De industrialisatie zal zo krachtig mogelijk moeten wor den bevorderd. 0 De werkloosheid zal bestreden wor den worden door bevordering der in dustrialisatie en door landaanwin ning en voorts eventueel door het uitvoeren van openbare werken. Komende tot het Indonesische vraagstuk merk,; de heer Drees op dat men bij d^ bespreking hiervan ge neigd is .ïac.r schuld te zoeken. Er zijn inderdaad fouten gemaakt. Men houdo in het oog, dat er zich een historische ontwikkeling voltrekt. Men zie naar heel Zuid-Oost Azië. Alles is daar ii- beweging. Nederland kan thans niet anders doen dan po gen bij de te snel geworden ontwik keling niet achter te blijven, maar te leiden. Wat het aftreden van de heer Sas sen betreft verklaart spr dat zijn heengaan in het gehele kabinet is be treurd. De reden van het verschil in het kabinet was wat hij reeds in de Tweede Kamer heeft medegedeeld. Hij zegt tegenzin er tegen te hebben, om te spreken over wat in maanden lange gedachtenwisseling in het ka binet zich heeft ontwikkeld. Wat de toestand in Indonesië aan gaat merkt spr. op, dat aanvallen nog voortduren hetgeen door de grote uit gestrektheid mogelijk blijft. Algehe le veiligheid is niet gewaarborgd, daarvoor zou men meer tijd nodig hebben, maar er zijn bepaalde stre ken, waar een redelijke mate van or de en veiligheid bereikt is. 'Het is mogelijk, dat er excessen be gaan zijn. De regering is van oordeel, dat daartegen krachtig moet worden looflijk koud" waren. Ook werden opgetreden. Den hoge vertegenwo'or- Door manschappen van de Britse vlooteenheden, die met speciale mis sie in de Poolzee verblijven, 2ijn proe ven genomen met zwemmen in water met een temperatuur van 32 graden Fahrenheit en wel in speciaal voor-, dit doel geconstrueerde uitrustingen. Een der manschappen, die de proef onderging, verklaarde, dat hij in zijn pak had getranspireerd, terwijl zijn onbedekte gezicht en handen „onge- proeven genomen met het landen op en het starten van een drijvende ijs- schol van ongeveer zeven meter in het vierkiant door een hefschroef- vliegtuig. diger der Kroon is telegrafisch ge vraagd een onderzoek in te stellen. Men meent, dat de regering in haar beleid niet flink zou zijn. Flink zou zij b.v. zijn, als zij zich niet stoorde WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond .tot Vrijdagavond). KOUDE NAOHT. Zwakke of matige wind overwe gend tussen Noord-Oost en Noord-West. Droog weer met over het algemeen weinig bewol king. Vannacht op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Morgenmiddag overal temperatuur boven het vriespunt. Ten gevolge van bronchitis moet prtns Bernhard te Sankt Anton nog seeds het bed houden. D.aar het her stel wellicht enige tijd zal vergen, bestaat de mogelijkheid, dat de reis der koninklijke familie naar Zermatt niet doorgaat. 49.500.00'* DOLLAR VOOR NEDERLAND De administratie van het Marshall plan heeft bekend gemaakt, dat er een lening yan 49.500.000 dollar aan Nederland is toegewezen. De lening loopt via de Export-Import Bank en wordt tegen een jaarlijkse rente van 2,5 procent, welke met ingang van 1952 halfjaarlijks moet worden be taald, verstrekt. Terugbetaling van de hoofdsom begint in 1956. LEO-GESTICHT TE BORCULO GETEISTERD Het Leo-gesticht té Borculo, dat vorig jaar door brand werd geteis terd, is Maandag slachoffer gewor den van de storm. Van een twintig meter hoge muur, die 'bij de brand overeind was gebleven, woei de top omlaag. De steenmassa kwam te recht op de pas herstelde school- en slaap vleugel, waarvan het dak be zweek. Eén slaapzaal werd groten- dels vernield, van de ontspannings zaal op de benedenverdieping kwam het plafond omlaag. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De fra ters hebben in hun eigen recreatie zaal slaapplaats en voor de jongens gereed gemaakt. „Volkskr." NAAR BETERE SCHATTING VAN DE VARKENSSTAPEL. Blijkens de September- en Decem- ber-tellingen 1948 van de varkenssta pel is het aantal fokzeugen sterk stij gende. De verwachting is gewettigd, dat in het tweede halfjaar 1.5 mil- lioen varkens (inclusief huisslach tingen) voor de vleesvoorziening ter beschikking zullen .kómen, zo, deelt het Ministerie van Landbouw mede. Het moet voor de varkenshouderij van groot belang worden geacht, dat de ontwikkeling van de varkensstapel op de voet kan worden gevolgd, zo dat de varkenshouders tijdig zullen kunnen worden ingelicht over het verloop van de grootte van de var kensstapel. Zo nodig kan dan richting aan dit verloop worden gegeven, waardoor de vroeger in de varkens houderij zo gevreesde schommelingen in de afzet althans enigermate zullen kunnen worden betegeld. Vooral in een tijd waarin het veevoeder een economisch verantwoorde bestem ming moet vinden is dat dubbel ge wenst. De overheid stelt zich daarom voor door middel van het nemen' van maandelijkse steekproeven een in- zich te krijgen in het aantal aanwe zige varkens en de dekkingen bij de beerhouders. Hierdoor zal het moge- TERUGKERENDE MILITAIREN Met het troepenransportschip „Jo han. van Oldenbarneveld", dat op 11 Febr. 1.1. uit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 8^ Maart a.s. in Amsterdam zal aankomen, keren de volgende militairen uit de omgeving van Leiden huiswaarts: So'd. I. C. v. Beelen, Parlevliet- slop 12 en Vlgtm. I. G. v. d. Bent, Waaigat 14, Katwijk aan Zee, sold. D. de Mooy, Molentuinweg 6, Kat wijk a. d. Rijn, A.O.O. H. D. v. d. Kemp. Wilhelminastraat 20, Noord- wij k-Binnen, R.O.T. I. J. S. Vroege, Toussaintstaraat ,53, Alphen aan den Rijn, Sold. H. P. X. van Schie, Rijn dijk 123 A, Hazerswoüde, Matr. n, N. Gosselaar, Hyacinthstraat 2, en Lt.z. II, J. L. P. Ie Noble, v. Zuylen van Nijeveltstraat 48, Wassenaar, Korp. analist van Ha ge, Haven 4, Lisse. De volledige passagierslijst ligt vanaf heden op ons bureau, bij de loketten ter inzage. aan de Veiligheidsraad. Als inmen ging van deze raad werd afgewezen, zou men de commissie van goede diensten kwijt zijn en zou men de Veiligheidsraad eigenlijk vragen tq- gen ons op te treden. In Indonesië zou men behalve het leger elk steun punt kwijt zijn. De menii.g der regering is, dat. wel met de repbliek gesproken moet wor den, dat de federalisten ten voll hun invloed moeten kunnen uitoefenen en dat overeenkomsten en afspraken na gekomen moeten worden. Tegenover de resolutie van de Vei ligheidsraad legt de regering er de nadruk op. dat het. doel dezer reso lutie en ons doel hetzelfde is, maar dat de aangewezen weg ten dele niet voor ons begaanbaar is. De Unci aanvaarden wij voorzover ze dezelfde taak en functie kan uit oefenen. als die van de commissie van goede diensten, welke ook aanvaard was, d:ed. Het plan-Beel kenschetst spr. als een gedurfde poging om vooruit te komen, met dezelfde doeleinden, die steeds golden. Ten aanzien van de- Ronde Tafel conferentie deelt spr. mede, dat het College van negen mannen deel zal uitmaken van de Nederlandse delega tie, met adviserende bevoegdheid. Nederland 'heeft zich op verschil lende punten gebonden ten aanzien van Indonesië. Ér kan geen sprake zijn van het eenzijdig opleggen van de wil door da republiek. REGERINGSRAPPORT BECRITISEERD. Dr. Samuels verlangs schade vergoeding. Dr. J. Samuels, de Nederlandse me dicus, die beweert, dat hij gezwelziek- ten, waartoe ook kanker behoort, kan genezen, heeft zijn advocaat opdracht gegeven door middel van strafrech telijke vervolging honderd duizend gulden schadevergoeding te eisen van dr. J. J. Brutel de la Riviède, de voor zitter van de Gezondheidsraad, na een onderzoek in een regerings rapport aan het ministerie van Sociale Zaken heeft geschreven, „dat geen enkele patiënt, bij wie die diagnose kanker met voldoende zekerheid was vastgesteld, is genezen". Dr. Samuels zegt, dat deze gevolgtrekking tot stand is gekomen, omdat de patiënten, die door hem genezen waren verklaard, hebben geweigerd zich door dr. Bru tel de la Rivière te laten onderzoeken. Deze laatste heeft in zijn regeringS' rapport verklaard, dat dr. Samuels het onderzoek van de commissie heeft tegengewerkt en bij zijn patiënten heeft aangedrongen óp terughoudend heid. BOTER EN VET VRIJ? Naar het „Vrije Volk" verneemt j lijk zijn de grootte van de varkens- wordt ernstig overwogen margarine, stapel bij benadering maandelijks te boter en vet binnenkort vrij van dis- bepalen, dus met veel kleiner tussen- tributie te geven. Er bestaat grote poos dan bij de eigenlijke tellingen kans, dat dit nog vóór de Paasdagen het geval is. zal zijn. Daartoe zal aan 2000 varkenshou ders in Nederland worden gevraagd in de loop van deze maand en verder op de eerste dag van elke volgende maand de omvang van hun varkens stapel op te geven aan de provinciale voedselcommissaris. Naast het verzamelen van deze ge gevens zal eveneens deze maand aan 200 beerhouders worden verzocht van dag tot dag een lijst bij te hou den van de dekkingen van hun beer (en) en deze lijst maandelijks aan de provinciale voedselcommissaris te zenden. Dronken man door schoonvader gedood Na een twist heeft de 58-jarige J. H. E. Dinsdagavond in zijn Nwoning aan de Heidebaan te Roermond zijn schoonzoon met een pistoolschot ge dood. Het ging al geruims tijd niet goed tussen de twee families, die in hetzelfde huis wonen. Ook het hu welijksleven van de dochter liet'nog al te wensen over. De schoonzoon, K., ging zich nog al vaak aan drank te buiten en was dan zeer ruw en lastig in zijn optreden. Ook Dins dag was hij weer dronken thuis ge komen. De schoonouders en de doch ter hadden zich met het éénjarig kindje in een kamer opgesloten, uit angst voor K. Deze vernielde toen een paar ruiten en forceerde de deur van de kamer. Daarop greep de schoonvader zijn pistool en schoot K. neer. Het slachtoffer was direct dpod. LEVENDIGER BEURS. De effectenmarkt vertoönde ook gisteren nog een weinig opgewekt beeld. De omvang der zaken bleef tot een minimum beperkt maar in tegen stelling tot de vorige dagen viel op te merken, dat het niet meer uitslui tend de beroepshandel was, die zijn stukjes aan de markt bracht, doch dat nu ook het publiek lichte neiging tot verkopen aan de dag legde. Dit kwam met name tot uiting voor aandelen Kon. Olie, welk fonds wederom aan de zwakke kant was en tot 279 terug liep. In het verdere verloop ontston den nogal enige fluctuaties, waardoor de hoek van Koninklijke een levendi ger aanblik kreeg en dit fonds weer tot 281 verbeterde. Overigens viel de stemming ter beurze nogal mee, voor al voor cultuurfondsen, die over het algemeen het vorige peil goed wisten te handhaven. De incourante indus trieën waren merendeels onveran derd, terwijl in de toonaangevende industriesoorten de vraag naar een enkel stukje Aku voldoende was om de koers 4 pet. te verhogen. De koers van het Grootboek belandde bij het slot van de markt op 95 15/16, tegen gisteren 95 7/8. Het zag er naar uit, dat ook gisteren wederom een be hoorlijke omzet tot stand was geko men. r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 17) „Ik, mijnheer? Ik zat op m'n bank je aan het eind, met mijn gezicoht naar de gang." „Weet u het zeker?" „Maar ja ten minste „Ja?" „Ik ging naar de volgende wagen de Atheense wagen om ,een praatje met mijn collega te maxen. We spraken over de sneeuw. Dat moet kort na een uur geweest zijn ik weet niet precies hoe laat." „En wanneer keerde u terug?" „Er ging een bel voor mij, mijn heer, ik weet dat ik het u toen iver telde. Het was de Amerikaanse da me. Zc 'had verscheidene malen ge beld." „Ik herinner het me." zei Poirot „En daarna?" „Daarna, mijnheer. Ik kwam op uw bel en bracht u mineraalwater. Toen, een half uur later, maakte ik het bed op in een andere coupé, die van de jonge Amerikaanse mijnheer de secretaris van mijnheer Ratchet." „Was mijnheer MacQueen alleen in zijn coupé, toen u zijn bed ging opmaken?" „De Engelse kolonel van no. 15 was bij hem. Ze hadden zitten pra ten." „Wat deed de kolonel toen hij mijnheer MacQueen verliet." „Hij ging terug naar zijn eigen coupé." „No. 15 dat is vlak bij uw bank niet?" „Ja mijnheer, het is de tweede coupé aan die kant van de gang." „Was zijn bed al opgemaakt?" „Ja mijnheer. Ik 'had het opge maakt toen hij aan tafel zat." „Hoe laat was dat alles?" „Ik weet het niet precies, monsieur Zeker niet later dan twee uur." „En daarna?" „Daarna, mijnheer, lat ik op mijn bankje tot de morgen. „Ging u niet weer naar de Atheen se wagen?" „Neen mijnheer." „Misschien hebt u geslapen?" „Ik geloof het niet, mijnheer. Om dat de trein stilstond, kon ik niet in dommelen als gewoonlijk." „Zag u een van de reizigers door de gang lopen?" „Een van de dames ging naar het toilet aan het einde geloof ik." „Welke dame?" „Ik weet het niet mijnheer. Het was ver in de gang en ze had haar rug naar me toe. Ze had een vuur rode kimono aan met draken erop." Poirot knikte. „En daarna?" „Niets mijnheer, tot de morgen." „Weet u het zeker?" O, pardon; u zelf, mijnheer, deed uw deur open en keek een ogen blik naar buiten." „Goed mijn vriend," zei Poirot. „Ik wist niet of u daaraan zoudt denken. Tussen 2 haakjes ik werd wakker door het geluid van iets zwaars dat tegen mijn deur viel. Hebt u enig idee, wat dat geweest kan zijn?" De man staarde hem aan. „Er was niets mijnheer. Dat weet ik positief." „Dan "moet ik een nachtmerrie ge had hebben," zei Poirot filosofisch. „Tenzij," zei mijnheer Bouc, het iets was in de coupé er naast, wat je hoorde." Poirot nam geen notitie - van het denkbeeld. Misschien wilde hij dat niet in het bijzijn van de slaapwa gen-conducteur. „Laten we tot een ander punt ko men," zei hij. „Stel dat er gister nacht een moordenaar in de trein kwam. Is het heel zeker, dat hij hem nit^-ian hébben verlaten na het be gaan van de misdaad?" Pierre Michel schudde zijn hoofd. „Of dat hij ergens verborgen kan zijn?" „De trein is goed doorzocht," zei mijnheer Bouc „Laat dat idee va ren mijn vriend." „Bovendien," zei Michel, niemand zou in de slaapwagen kunnen komen zonder dat ik hem zag." „Wat was de laatste halte?" „Vinkovci." „Hoe laat was dat?" „We hadden moeten vertrekken om 11.58. Maar door het weer waren we twintig irjnuten te laat." „Had er iemand uit het gewone deel van de trein kunnen komen?" „Neen mijnheer. Na het diner wordt de deur tussen de gewone wa gens en de wagon-lits gesloten." „Bent u zelf uit de trein gegaan in Vinkovci?" „Ja, mijnheer. Ik stapte als ge woonlijk op het perron en stond bij de treeplank van de trein. De ande re conducteurs deden hetzelfde." „En de voorste deur? Die bij de restauratiewagen?" „Die is altijd van binnen gesloten." De man keek verbaasd, toen hel de de zijn gezicht op. „Een van de reizigers heeft hem zeker opengedaan om naar de sneeuw te kijken." „Waarschijnlijk," zei Poirot. Hij tikte een ogenblik nadenkend op de tafel. „Mijnheer geeft mij toch niet de schuld," zei de man schuchter. Poirot glimlachte hem vriendelijk toe. „U hebt een kwade kans gelopen vriendje," zei hij. „Ah nog een punt, nu ik er aan denk. U zei dat er weer gebeld werd net toen u bij mijnhepr Ratchett klopte. Inderdaad heb ik het zelf gehoord. Wie was dat?" „Het was de bel van madame Ia princesse Dragiloff. Ze wilde dat ik haar kamenier riep." „En deed u dat?" „Ja, mijnheer." Poirot bestudeerde nadenkend de plattegrond vóór zich. Toen boog hij zijn hoofd. „Dat is alles voorlopig!" zei hij. „Dank u, mijnheer." De man stond op. Hij keek mijn heer Bouc aan „Wees maar niet benauwd Pierre, zei de laatste vriendelijk. „Ik zie niet in dat er enig verzuim van jouw kant, is geweest." Tevreden verliet Pierre Michel de restauratie wagen. HOOFDSTUK X Een ogenblik bleef Poirot in ge dachten verzonken. „Ik geloof," zei hij, „dat het goed zou zijn, met het oog op wat we nu weten, nog een woordje te wisselen met de heer MacQueen. De jonge Amerikaan verscheen. „Wel" zei hij, „hoe staan de za ken? „Niet kwaad. Sinds ons laatste on derhoud heb ik iets ontdekt de identiteit van de heer Ratchett. Hector MacQueen boog zich ge ïnteresseerd naar voren. „Werkelijk?" vroeg hij. „Ratchett, zoals u al dacht, was maar een schuilnaam. Ratchett was Cassetti, de man die aan het hoofd stond van die bekende^ ontvoeringen de beruche zaak van de kleine Daisy Armstrong." Een uitdrukking van uiterste ver bazing verscheen op MacQueén's gezicht; toen betrok het. „Die schoft!" riep hij. „Had u hier enig idee van, mijn heer MacQueen?" „Neen, mijnheer,' zei de jonge Amerikaan beslist. „Als ik dat ge weten had, zou ik liever mijn rech terhand hebben afgehakt, vóór dat ik het baantje had aangenomen.'' „U drukt zich nogal sterk uit, mijnheer MacQueen." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2