Jiatte Qa££ V, Polen De redding van 26 Polen uit de golven Hulp kwam geen kwartier te vroeg Felle brand te Sassenheim REDERIK Verteld door Huibert Vet^ EN DE ZEVEN DIRECTEUREN WOENSDAG 2 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De gehele bevolking van Terschel ling was gistermiddag uitgelopen om de binnenkomst gade te slaan van de „Brandaris", het kleine reddingboot je der N.Z.H.R.M., dat juist op won derbaarlijke wijze op een kokende zee 26 Pplen van de verdrinkings dood had gered. Vermoeid maar tevreden stapte ka pitein Doude Tot met zijn drie leden der bemanning van- boord. Uit het enthousiasme van de geredde Polen, die vol lof waren over de naar hun mening formidabele redding en de zeewaardigheid van de boot, bleek wel dat het-hier een klassiek voor beeld van voorbeeldige hulp op zee betreft, een reddinL, zoals er nog wei nige of geen zijn geyveest. Uit de spaarzame mededelingen van schipper Tot, aangevuld door kapi tein K Ostapowicz van de „Kato wice", kreeg het A.N.P. het volgende beeld van dit avontuur op zee: Geladen met ongelooide huiden was de 1995 ton metende Poolse boot Maandag uit Antwerpen vertrokken op weg naar Gdynia. In de loop van de nacht deed de steeds -toenemende Noordwester storm de vaart van het schip geleidelijk van 9 tot 3 mijl da- len. Gistermorgen kon de „Katowice toen dwars van Terschelling liggende, het niet meer bolwerken tegen de huizenhoge golven. Langzaam maar zeker dreef het schip af naar de ge vaarlijke gronden voor Terschelling en om half negen zond de kapitein een S.O.S. uit. De sleepboot „Hol land" van de rederij Dqeksen maak te zich direct gereed om hulp te gaan verlenen, maar intussen was ook het Deense s.s. ..Karen Toft" by Texel in grote moeilijkheden geraakt. De „Brandaris" was reeds uitge varen om te zoeken naar de schel penzuiger „Trio" en had, omdat het Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Kinderkoor, 8.00 Nieuws, 8.15 „Pluk de dag", 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Muziek houdt fit, 9.40 School radio, 10.00 Londens Symphonie Or kest. 10.15 Morgendienst, ds. H. J. Jaanus te Rotterdam-Hillegersberg, 10.45 Gramofoonmuziek, 11.00 „De Zonnebloem", 11.40 Schoolradio, 12.03 Jo Kleman, sopraan, 12.30 Land- en Tuinbouwnieuws, 12.33 Zigeunerorkesten van George Bou- langer en Lajos Kiss, 13.00 Nieuws, 13.25 Boston ..Pops" orkest, 13.45 „Roeromme", 14.00 Peter Nobino s Radio Orkest, 14.30 Negro-spirituals, 14 40 Even onder ons", 15.15 Ka- merirfuziek. 16.00 Bijbellezing, 17.00 Radio Jeugdjournaal, 17.30 Blaas- kwintet met piano, 18.15 Land- en tuinbouw, 18.30 Strijd'kr., 19.00 Nieuws. 19.15 Nederlandse organis ten spelen eigen werken, 20.00 Nieuws, 2015 Maartse buien over Jubeldam, 21.30 Familiecompetitie, 22.05 De vaart der volken, 22.25 Duo (piano-vierhandig), 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Sweelinck kwartet, 23.45 Concerto Grosso in d opus 3 no. 11 A. Vivaldi. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmu ziek, 7.50 Dagopening door dr. A. Trouw, 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtend- varia, 8.55 Van vrouw tot vrouw, 9.00 Grieg en Holst, gr.pl., 9.35 „Een lied gaat de wereld rond". 10.00 Morgenwijding, ds. J. van den Blink te Hilversum, 10.15 Arbeidsvitami nen, 10.50 Kleutertje luister! 11.00 Wagner, Strauss, 11.45 „Hoe is de mode?" 12.00 Spaans stierengevecht, 12.30 Land- en tuinbouwnieuws, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole Or kest, 13.50 Gram.platen, 14.00 „Tot hoe laat wilt u winkelen?" 14.20 Solistenprogramma, 15.00 Voor zie ken en gezonden, 16.00 Radiopro gramma in een notedop, 17.00 „De verovering van de Mont Blanc 17.20 „Welk dier deze week?" 17.35 Gerard van krevelen, piano. 18.00 Nieuws, 18.30 Zuid-Amerikaans or kest, 1900 Kobus Kwint, 19.10 Avondschool voor iedereen, 20.00 Nieuws, 20.15 Het Concertgebouw orkest o.l.v. Erich Kleiber, 22.15 Gregor Piatigorsky, cello, 22.30 Pierre Palla, piano, 22.45 Pijlers van Neerlands Welvaart, 23.00 Nieuws, 23.15 Het orkest van Paul Weston. slechts een Waddentochtje betrof, vier in plaats van zes man aan boord. De Trip" ging echter voor anker en lag betrekkelijk veilig. Zo werd de „Brandaris" met grote spoed naar de reeds voor de helft ge zonken „Katowice" gedirigeerd, ter wijl de „Holland" doorvoer naar de Karen Toft". Van de „Katowice" was het achter schip gezonken, terwijl het voorschip op de biezen van de Westergronden vastgelopen. Op dit voorschip stonden de 26 Polen angstig bijeen en vroegen zich af of de reddingboot nog op tijd zou komen. Al stond de voorplecht dan vrij stevig op de bank, de golven beukten met zo'n kracht op het wrak in, dat het er naar uitzag, alsof ook het laatste deel van het schip spoedig zou omslaan. Met een inderhaast provisorisch gerepareerde zender werden steeds dringender noodseinen uitgezonden. Met topsnelheid zette de „Branda- daarop de hachelijke tocht, dwars over de gevaarlijke gronden heen, voort. Het ging hier óm zesen twintig mensenlevens. Geen kwartier te vroeg bereikte de „Brandaris" het wrak en hoewel de kokende zee het bootje als een notedop heen en weer slingerde, wist Douwe Tot in een tijdsverloop van een goed half uur, door een serie gewaagde manoeuvres alle 26 schipbreukelingen aan boord te nemen. Men mocht van geluk spreken, dat de „Katowice" gedeeltelijk was ge zonken, want daardoor was het dek vlak boven de golven komen te lig gen. Dit stelde de Polen in staat van hun eigen schip een niet al te- hoge sprong te wagen om aan boord te ko men van de reddingboot. Geen der Polen liep daarbij enige verwonding op, het was eerder de „Brandaris" zelf, die zich telkens stootte tegen het wrak van de „Katowice". Wonder boven wonder liep zij daarbij geen andere schade op, dan dat één anker werd afgescheurd. En dat de stuur man enkele dagen een souvenir aan deze tocht zal dragen in de vorm van een blauw oog. Zo werd de terugtocht naar Ter schelling aanvaard. Zonder verdere wederwaardigheden kwam de zwaar beladen reddingboot in Terschelling aan. De Polen worden ondergebracht in hotel Nap op West-Terschelling. MAN VAN DE „NEELTJE JACOBA" OVER BOORD GESLAGEN. Hij werd gered. Nadat de reddingboot „Neeltje Ja. coba" van de N.Z.H.R.M die gister morgen volgens mededeling van de kapitein op een van haar gevaar lijkste tochten is uit geweest, gister middag bij de haven van IJmuiden was teruggekeerd, sloeg vlak voor de pier door een hevige rukwind en een siagzee de stuurman C. Koper over boord. Hij bleef drijven op zijn zwem vest, maar het kostte zijn collega's grote moeite alvorens zij er in slaag den de drenkeling een boei toe te werpen, waarmede zij hem weer aan boord hesen. RUÏNES IN DUITSLAND INGESTORT. In West-Duitsland heeft de storm grote schade aangericht aan de hui zen-ruïnes uit de tijd der bombarde menten. Alle brandweercorpsen wa ren in actie om al de wankele bouw vallen omver te halen. Vier personen werden door vallende stenen gedood. In Berlijn heeft het voor het eerst in deze winter (Maart!!)! gestadig gesneeuwd. Hier stortten verscheide ne oude gebouwen in onder de last van de sneeuw, waardoor één per soon gedood werd. Woelen en Wentelen van Rheuma- tische p,n. Heel de lange nacht.... omdat die pijnen U het slapen on mogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat geiadbraakte ge voel omdat ge steeds nachtrust te kort komt. Neem toch Kruschen Salts! Daar mee drijft gc Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel re gelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwe lijks maar voelen doet ge de wel dadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Kruschen's aansporende werking op lever, nie ren en ingewanden draagt alles bij om Uw bioed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwek kers zijn van Uw pijn, Uw stram heid en ongemak. Een heerlijk mid del, een uitkomst reeds voor mil- lioenen lijders aan Rheumatische pijnen: Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. (Inigez. Med.) DE KONINKLIJKE FAMILIE IN TYROL. De bevolking van het Tyroolse dorp Sankt Anton, waar koningin Juliana, prins Bernhard en hun drie oudste dochters op de wintersport zijn, is aangenaam getroffen door de demo cratische wijze van optreden van het Nederlands koninklijk gezin, aldus wordt in berichten uit Sankt Anton De koningin en de prins staan er op, dat zij in het Posthotel, waar zij verblijven, behandeld worden zoals alle anderen. Zij houden zich op ge lijke voet met dc andere gasten op en nemen deel aan het gezelschapsleven. Koningin Juliana verscheen met haar drie dochters, gecostumeerd en gemaskerd op een gecostumeerd bal en nam zonder reserve deel in de al gemene vrolijkheid. HET VERBLIJF DER KONINK LIJKE FAMILIE IN TYROL. Daar prins Bernhard nog steeds lij dende is aan een lichte aanval van griep, is de datum vóór het vertrek van de koninklijke familie naar Zer- matt nog niet bepaald. De toestand van de prins geeft echter geen enke le reden tot ongerustheid. BLIKSEM IN BOERDERIJ GESLAGEN. Gistermorgen om half vijf sloeg de bliksem in de boerderij van K. Ger ritsen in de Eierlanase Polder op Texel. De boerderij, die pas gebouwd is en de vorige week dooi het gezin van Gerritsen betrokken werd, brandde voor een groot deel af. Alleen het woonhuis, dat door een brandmuur van het overige deel gescheiden was, bleef gespaard. Het meubilair, dat de bewoners er uit hadden gesleept, ging echter verloren, doordat de wind plotseling draaide en de vlammen in de richting van de meubels joeg. Voorts kwamen 4 paarden en 3 koeien om het leven, terwijl een grote hoe veelheid hooi, stro en graan verlo ren ging. ONGUNSTIGE BEURS-STEMMING. Gisteren begon de vrije verhande ling van inschrijvingen Grootboek 1946, voortgekomen uit inschrijvingen met geblokkeerd geld. Zoals men weet konden deze inschrijvingen ge bruikt worden voor belastingbeta'ing tegen een koers niet lager dan 98 pet. De laatste maanden was de notering practisch onveranderd 98 geweest. De verwachting was, dat het Grootboek gisteren circa 2 procent beneden het toegelaten niveau, dus op 96 zou be landen, op welk punt mogelijk vraag zcu kunnen ontstaan van de zijde van belastingplichtigen in de vermogens- aanwas en de heffing ineens Overi gens was de staatsfondsenmarkt dit maal in tegenstelling tot de vorige dagen kalm prijshoudend. Daarente gen was de stemming op de aandelen markt weer bepaald ongunstig, hoe- Aan de Westkust van Engeland zijn door de hevige storm overstro mingen voorgekomen, zoals men se dert 50 jaar niet heeft beleefd. In het Noordelijk deel van Norfolk heeft de zee verscheidene kleine vissersdorpen overstroomd. De straten en de wei den staan onder water. Het water reikte het vee tot aan de hals; de be woners hadden toevlucht gezocht op de bovenste verdiepingen der huizen. Te Dover staan de straten en een wel thans niet over de gehele linie een koersinzinking te constateren viel. Het was dit keer in hoofdzaak Kon. Olie, die een niet onbelangrijk verlies leed en bp 281 belandde na een opening op 285. Hiermede is het hoofdfonds beneden het laagste punt van het vorig jaar gekomen, dat op 286 lag. Van enige belangstelling van het publiek valt nieté te bespeuren. HAAGSE GERECHTSHOF Het misverstand A. B. V. te Voorhout was tot twee weken ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij een auto had bestuurd, hoewel hem de bevoegdheid daartoe was ontzegd Nu kon de raadsheer van het Hof zich indenken, dat V. zich had ver gist, want hem was de opgelegde gevangenisstraf kwijt gescholden. Toen had hij kunnen menen, dat de by bijkomende straf ook vervallen was. Dit was echter niet het geval, De proc. generaal zag echter geen termen om wijziging in het vonnis te brengen, en vorderde bevestiging. HAAGSE POLITIERECHTER Geen straf verdiend Al vond de koopman J. v. d. R. te Leiden dat hij geen straf verdiende, de Officier en recher hielden er een andere mening op na, en dit was voldoende voor de veroordeling. Verdachte had vernie ling gepleegd, hetgeen echter in dronvensc>»aD ^ebeurde. hoewel ver dachte ontkende dat hij dronken was Na het horen van de caféhouder eis*e de Officier f 40 boete of 30 da gen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde. Ieder z'n nleziertie „Ja", zei de vuurwerkmnker T. S. uit Leiden. „Zo heeft nu een ieder z'n Dleziertie" „Maar dat moet niet gaan ten de trimente van een ander" merkte de Officier op. Het pleziertie van S be stond uit afsteken van vuurwerk, heigeen hij overigens wel erg royaal wilde doen. want hij had bü zijn werkve^r biina 4000 zgn. „wonder- kaarsies" "estolen, en verdachte zei, dat. die aüemaal voor zichzelf en zijn huisgenoten bestemd warpn Erg geloofwaardig vond de Officier het niet, en bij eiste een week gevange nisstraf. De rechter veroordeelde tot f 15 boete of 7 dagen hechtenis. Wol gestolen De Officier vond het een gemene streek van verdachte om in het bedrijf waar hij werkte, wol mee te nemen. Het waren ni niet direct de kosten, want het gesto- lene had een waarde van f 2 maar misbruik van verrouwen, waarvan de betonwerker M. H. H. te Leiden zich schuldig had gemaakt, dat werd erger geacht. Daarom luidde de eis 1 week gevangenisstraf. De rechter gaf vanwege het blanco strafblad nog' een kans aan verdachte; hij legde f 10 boete of 5 dagen hechte nis op. Binnen het uur 6 woningen verwoest In de Bijdorpstraat stond ruim 40 jaar geleden een boerderij, met rie ten dak, die verbouwd werd tot 6 wo ningen, waarin de gezinnen Van Keu len, der Vogel, Tyssen, Groeneveld, Krook en Langeveld woonden. De brand oi.tstond te 4.15 uur in de woning Bij dorpstraat 27, bij de fami lie Groeneveld. Moeder was even naSr de buren, de kinderen zagen in die tijd ":ans om met lucifers bovep te gaan spelen en in een minimum van tijd stond het rieten dak in lichter laaie. De Sassenheimse brandweer was er spoedig bij en onder leiding van de heer Schram werd het vuur met alle kracht bestreden. Ook de Leidse brandweer, die gealarmeerd was, kwam met een snelheid van 95 k.m. aanrennen en gaf weldra water. De brand werd door de sterke wind zo aangewakkerd, dat spoedig het ge- Voor de 31ste maal in de ge schiedenis 'van „Hageveld had giste ren de traditionele voorjaarsopvoe ring plaats van een Vondeldrama in de grote toneelzaal van het semina rie. Ditmaal had „Hagevelds toneel" zich gewaagd aan „de G ijs or echt''. Voor de bouw van een Butlin- kf.mp te Zandvoo-t beeft de minister van wederopbouw en volkshuisves ting zijn medewerking toegezegd.^ De nodige voorbereidingen zullen "nu onmiddellijk ter hand worden geno men. Aan de architecten ir A. van der Steur te Rotterdam, Clim Meyer te Zandvoort en H. van Putten te Bussum zal binenkort opdracht wor den verleend tot het ontwerpen van dit recreatie-oord._ De stewardessen Louise Dam en Marie Louise Crèvecoeur hebben, in Vo'endams costuum gekleed, de door het Italiaans ministerie van Lucht vaart uitgeschreven klederdrachten wedstrijd te Rome gewonnen. Door een lek in de schoorsteen is te Zwanenburg bij Halfweg brand ontstaan in het huis van de manu- facturier J. M. Binnen enkele minu ten stond de bovenverdieping, waar een grote partij textiel lag in lichter laaie. Ondanks de hevige storm ge lukte het de brandweer, het vuur binnen een half uur te blussen. Het Haags communistisch raads lid Peters heeft bedankt als lid van de gemeenteraad. De heer Hans Hermans zal 1 Mei aftreden als secretaris van de minister-president aldus bericht de N. Rott. Crt. De functie wordt opgeheven. hele blok bestaande uit zes woningen één laaiende vuurzee was. Het gevaar r overslaan was door de rieten- dakbedekking zeer groot. Éénmaal moest aan de overzijde der straat worden ingegrepen, waar een daklijst ging branden. Eerst nadat het rieten dak verwij derd was, kon de blussing flink* aan gepakt worden, en was de brandweer de situatie meester,, hoewel de na blussing geruime tijd vorderde. Vyf huizen waren totaal, het zesde voor een groot deel verwoest. Door hulp van vele buren konden de gedupeerde gezinnen nog veel huisraad in veiligheid brengen. Het meeste beddegoed ging verloren. De meeste inwoners waren laag ot geheel niet verzekerd. De zes woningen, die eigendom waren van de fa. Waasdorp en C. van Velzen, waren laag verze kerd. De inwoners vonden bij buren en kennissen onderdak. Van het begin af was de burge meester up het terrein aanwezig. De politie had een zware taak, daar zij behalve /oor de afzetting, ook moest zorg dragen voor de regeling van het verkeer in di Hoofdstraat, waarover de brandslangen gelegd waren. Voor al in de spitsuren Vormden zich lange rijen van auto's, die om beurten kon den passeren. Er worden maatregelen beraamd om de zo zwaar getroffen gezinnen te helpen. Het gehele drama voltrok zich zo snel, dat reeds om vijf uur de brand weren het vuur meester waren, zo dat in nog geen uur tijds vijf wonin gen volledig en één woning voor een groot deel werden verwoest. Om half zeven rukte de Leidse brandweer i.i, om de nablussing aan de brandweer van Sassenheim over te laten. spoorweg onder water. Golven van 20 meter hoog beukten tegen de pier. Aan de kusten van Schotland zijn de meertouwen van verscheidene schepen gebroken waardoor deze strandden. NEDERLANDS SCHIP GESTRAND AAN DE ZUIDKUST VAN ENGELAND? Het Franse persbureau A.F.P. meldt uti Londen, dat een naar men aan neemt Nederlandse kustvaarder is gestrand op de Goodwin Sands ten Zuid-westen van Ramsgate (Zuid kust van Engeland). Een reddings boot is uitgevaren. 23. „lï/elke beloning bedoelt U?'' vroeg Frederic en toen herinnerde hij zich opeens weer, dat hij een premie had gesteld op het verstrekken van inlichtingen over de ze ven directeuren. „O. "juist", zei hij dus. „Ik was deze hele zaak vergeten. Ik heb het namelijk zo druk, ziet U. Het bestuur van een stad als deze brengt heel wat zwarigheden met zich mee." De kruidenier gromde wat onver staanbaars en stopte het stompje pot- ood met de achterkant tussen zijn tanden. „Maak geen grapjes", verzocht hij toen v/eer, langs het potlood. „Hóe groot is de beloning?" „Honderd daalders?" probeerde Fre derik voorzichtig. (Hij had er zelfs geen vermoeden van, waar hij die honderd daalders vandaan zou moe ten halen, maar een stadhuis zonder geld is geen eent stadhuis en daarom nam hij aan, dat er wel ergens geld te vinden zou zijn). De kruidenier slikte zijn potlood bijna in van de pret, die zijn hele lichaam op en neer deed golven. „Honderd daalders! Da!" riep hij uit, „honderd daalders? Die geef ik ca deau bij aankoop van een pakje mar garine! Ha ha!" In een flits was zijn gezicht opeens weer ernstig zoa's het een zich zelf bewust en eerzaam kruidenier betaamt. „U maakt alweer grapjes", stelde hij vast, terwijl hij probeerde of hij het potloodje tussen zijn neus en bo venlip kon klemmen. „Mummelmom- bozinasoebub." „Wat zegt U?" vroeg de verbaasde Frederik. De kruidenier stok het potloodje weer achter zijn oor. „Ik zei: minstens honderdvijftig daa ders!" verduidelijkte hij. „Honderd en vijftig?" vroeg Frede rik een beetje weifelend. „Ik weet niet, of ik dat verantwoorden kan. Ik De kruidenier barstte opnieuw in lachgolvinkjes uit. „O, mijnheer, wat een grappenmaker. Ha, ha!" giechel de hij. Ik zei toch: t\/ee honderd!" en opeens weer in strakke ernst: „Ja- wel. tv/eehonderd zei ik, juist!" Goed!" haastte Frederik zich hem te antwoorden, uit vrees, dat het be- wc drag nog hoger zou v/orden. I W( „Waar zijn die zeven he~en?" „Eerst m'n geid", zei de kruidenier. de vcjamt IN INDIE; ARIE VAN TOL, vi« ja; itityeóMeeuivde r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 16) De publieke verontwaardiging rees tot het kookpunt. En er zou nog erger volgen. Na de schok van de ontdekking stierf mrs. Arm strong zelf. Haar man, volkomen gebroken, schoot zich in waanzin dood." „Mon Dieu, wat een drama," zei monsieur Bouc. „Zowat zes maanden later werd die man, Cassetti gearresteerd als het hoofd van de bende, die het kind had ontvoerd. Ze hadden vroeger de zelfde methodes gebruikt. Als ze dachten dat de politie hun spoor te pakken kreeg, doodden ze hun ge vangene, verborgen het lijk en gin gen door, zoveel mogelijk geld af te persen, voor de misdaad was ontdekt Nu wil ik je dit duidelijk maken, mijn vriend. Cassetti was de man! Maar door de enorme rijkdom die hij vergaard had en de geheime machten die hij over allerlei mensen i had, werd hij vrijgesproken op een formaliteit. Niettegenstaande dat, zou hij gelyncht zijn door de bevol king als hij niet slim genoeg geweest was, hun te ontglippen. Het is mc duidelijk wat er gebeurde. Hij ver anderde van naam en verliet Ame rika. Sindsdien was hy een rente nier, die rondreisde en van zijn geld ieefde." „Ah, wat een "beest!" mijnheer Bouc's toon verried hartgrondige af keer. „Ik kan het niet betreuren, dat h(j dood is, al verdient deze eigenmachtige executie alle afkeu ring." „Ik ben het met je eens." „Toch was het niet nodig, dat hij gedood werd in de Orient Express. Er zijn andere plaatsen." Poirot glimlachte flauwtjes. Hij besefte dat mijnheer. Bouc bevoor oordeeld was. „De vraag die we ons nu moeten stellen, is deze," zei hij: „Is deze moord het werk van een concurre rende bende, die Cassetti vroeger had verraden, of is het een geval van particuliere wraak?" Hij vertelde zijn ontdekking van de paar woorden op het verkoolde papier. „Als ik gelijk heb in mijn onder stelling, dat de brief verbrand is i door de moordenaar, waarom dat? Ojndat er het woord „Armstrong" in stond, dat de sleutel is tot het raad sel." „Zijn er nog leden van de familie Armstrong in leven?" „Dat weet ik helaas niet. Ik ge loof, dat ik gelezen heb van een jongere zuster van mrs Armstrong. Poirot vertelde verder de geza menlijke conclusie van hem en dr Constantine. Mijnheer Bouc fleurde op by het verhaal van het kapotte horloge. „Dat geeft ons de tijd van de mis daad heel precies." „Ja," zei Poirot. „Dit is al heel gemakkelijk." Er was iets eigenaardigs in zijn toon, dat de beide mannen nieuws gierig naar hem deed kyken. „Je zegt, dat je Ratchett zelf te gen de conducteur hebt horen spre ken om twintig minuten voor een?" Poirot vertelde wat hij gehoord had. „Wel zei mynheer Bouc, dat be wijst tenminste, dat Cassetti of Ratchett, zoals ik hem zal blijven noemen, zeker nog leefde om twin tig minuten vóór een." „Drie en twintig minuen voor een om juist te zün." „Dat is één feit tenminste."' Poirot antwoordde niet. Hij zat peinzend voor zich te kijken. Er werd geklopt en de kellner kwam binnen. De restauratie-wagen is nu vrij mynheer." zei hij. „We gaan er heen." zei mijnheer Bouc opstaande. „Mag ik u vergezellen?" vroeg Constantine. „Zeker, beste dokter. Tenzy mijn heer Poirot bezwaar heeft." „Volstrekt niet, volstrekt niet," zei Poirot. HOOFDSTUK IX In de restauratiewagen was alles in gereedheid gebracht. Poirot en mynheer Bouc Pingen samen aan één kant van de tafel zitten. De dokter aan de overkant. Op de tafel voor Poirot lag een plattegrond van de Istanboul-Cala's wagen, met de namen van de reizi gers aangegeven in rode inkt. De passen en biljetten lagen op een stapel aan één kant. Er was schrijfpapier, inkt, pennen en pot loden. „Uitstekend," zei Poirot. „We kun nen ons onderzoek zonder meer be ginnen. Het eerst vind ik, moeten we de conducteur van de slaapwa gen horen. Je weet waarschijnlijk iets van de man. Wat voor karakter heeft hij? Is hij een kerel op wiens woord je zoudt vertrouwen?" „Ik zou zeggen zeer zeker. Pierre Michel is meèr dan vijftien jaar in dienst bij de maatschappy. Hij is een Fransman woont bij Calais. Dooi en door eerlijk en fatsoenlijk. Mis schien niet opvallend snugger." Poirot knikte begrijpend. „Goed," zei hij. „Laten we hem roepen." Pierre Michel had veel van zijn gewone zekerheid teruggekregen, maar nog wat nerveus. „Ik hoop dat mynheer niet zal denken, dat er achteloosheid van mijn kant is geweest," zei hy onge rust, terwijl zijn ogen van Poirot naar mijnheer Bouc dwaalden. „Het is iets vreselijks wat er ge beurd is. Ik hooo dat mynheer niet denkt dat het enigszins op mij neer komt." Nadat hij de man gekalmeerd had, begon Poirot hem te ondervragen. Hij vergewiste zich eerst van zijn naam en adres, zijn dienstjaren en hoe lang hij op deze speciale lijn had gediend. Die bijzonderheden wist hij al, maar de gewone vragen dienden om de man op zyn gemak te brengen. „En nu," ging Poirot door,, komen we aan de gebeurtenissen van gister nacht. Mijnheer Ratchett ging naar bed wanneer?" „Bijna onmiddellijk na het diner, mijnheer. Voordat we Belgrado ver lieten. Dat deed hij de vorige avond ook. Hij had me gezegd, het bed op te maken, terwyl hij aan tafel zat en dat deed ik." „Ging er later iemand naar zijn couoé?" „Zijn knecht mijnheer, en de jon ge Amerikaanse mijnheer, zijn secre taris." „Niemand anders?" „Neen, mynheer, niet dat ik weet." „Goed. En dat 1s het laatste dat u van hem zag of hoorde?" „Neen mijnheer. U vergeet, dat hij om twintig minuten voor één belde kort nadat we gestopt hadden." „Wat gebeurde er precies?" „Ik klopte, maar hy riep dat hü zich vergist had." „In het En veis of in het Frans?" „In het Frans." „Wat waren zijn woorden pre cies?" „Het is niets. Ik heb me vergist." „En toen ging u weg?" „Ja mynheer." „Ging u terug naar uw bank?" „Neen mijnheer, ik moest eerst naar een andere coupé waar gebeld was." „Nu Michel, ga ik u een belang rijke vraag doen: waar was u om kwart vóór een?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2