UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS MAANDAG 28 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN De stationschef gaat heen. Met ingang van l Mei is de heer J- J. Beckers, staionschef alhier, in de zelfde functie benoemd te Zaandam. Per zelfde datum is als zijn opvolger alhier benoemd de heer. Woordes. thans adjunct-chef te Nijmegen. Eerste lustrum „St. Bonifacius". De R.K. Gemengde zangvereniging ,,Sint Bonifacius", dir. de heer Chr. A. v. d. Mark, bestaat Zondag 13 Maart vijf jaar. Wijlen deken Z. de Korte gaf destijds de eerste stoot to de oprichting. Die dag zal voor zijn zielerust, zomede voor de leven de en overleden leden een H. Mis worden opgedragen Maandag 14 Maart is de eerste lustrum-jaarver gadering in de St. Josephzaal. Deze zangvereniging heeft in haar kort bestaan reeds heel veel nuttigs ten uitvoer gebracht in de parochie en voor heel veel verenigingen en pa rochiefeesten gewaardeerde mede werking verleend. Veel goeds staat op het grogramma om uitgevoerd te worden. Medewerking van nieuwe leden, vooral dames, is daarbij on ontbeerlijk. Opgaven kunnen geschie den bij mej. M. Slingerland, Juliana- straat 13, tel. 581. HOOGMADE Stille Omgang. De voorz., tie heer Th. v. d. Wereld, memoreerde de overleden leden P. Boerman en J. C. van Tol. Vervolgens bood de secr., de heer W. v. d. Ploeg het jaarverslag aan. De spreker van de avond was rector L. P. M. Vester uit Leiden. Spr. gaf een overzicht van het destijds gebeurde in de Hei lige Stede en plaatste onze tegen woordige tijd in een duidelijk licht, waarbij ook zichtbaar, zoals destijds in Amsterdam, door God tot ons wordt gesproken. De reisgelegenheid naar Leiden op Zaterdagavond 12 Maart werd besproken. De kaartver koop zal, zoals gewoonlijk, op Zon dag 6 Maart na de Hoogmis plaats vinden in de bakkerij van de heer v. d. Voorn. LEÏDSCHENDAM Nieuw Niwin-comité. Er is een nieuw Niwin-comité opgericht, waar in zitting hebben: mr. E. G. Bisselick voorz., H. Hoenselaar, secr., M. J. Roozenburg, penn., H. -de Ruyter, 2e voorz., mevr. LangendoenSnoek, 2e secr. RIJPWETERING ZILVEREN PASTORAAT PASTOOR TH. KWAKMAN Rijpwetering heeft gisteren her dacht het 25-jarig pastoraat van de z-e. heer Th. Kwakman. Op verlan gen van de zilveren jubilaris was de feestviering zeer bescheiden gehou den. Des morgens droeg de pastoor een plechtige Hoogmis op, geassis teerd door pastoor A. van Schaik uit Hoogmade en pater J. v. d. Akker van de Congregatie van Mill Hill Het altaar was zeer mooi versierd. Na de Hoogmis kwam een feestco mité, gevormd uit vertegenwoordi gers van de organisaties bijeen. Na mens dit comité bood de heer P. v. d. Geest, lid van het kerkbestuur, een geschenk onder couvert aan. Ook het zangkoor gaf een cadeau in en veloppe. De burgemeester van Alke made, de heer Hoynck van Papen- drecht kwam, met zijn echtgenote, de jubilaris gelukwensen. In het Lof werd met assistentie van pasoor Van Schaik en pater Van den Akker, door de jubilaris een dankwoord gespro ken en gewezen cp de gave Gods, dat in ons l°.nd iedere parochie een pastoor heeft. KATWIJK AAN DEN RIJN Jubilé. Zoals bekend mag wor den geacht zal Dinsdag 1 Maart de R.K. School met haar hoofd, de heer Castenmiller, het 25-jarig ju bilé vieren. De kerkelijke viering zal plaats hebben des morgens te 9 uur in een Plechtige H. Mis en van 11.30 tot 12.30 zal er receptie zijn in het Parochiehuis. Wijkverpleging. Er werden door de zusters in 1948 8689 bezoe ken afgelegd, plus 863 voor t.b.c., 512 voor zuigelingenzorg, en 45 voor nazorg. Het ledental bedraagt thans 1734 wat een vooruitgang betekent. Het financieel verslag vermeldt over 1948 een nadelig saldo van 784,53. In de vacature D. Ouwe hand werd gekozen de heer J. v. d. Schee, en in de vacature D. Blans- jaar de heer A. v. d. Berg te Val- den benoemd de heren E. v. Wens- kenburg. In de kascommissie wer- veen en J. v. d. Plas. LEÏDSCHENDAM Getrouwd: Simon J. Romijn en Francisca A. Nieuwenbroek; Corne lls J. Halverhout en Josina J. Blok land; Wouterus van Leeuwen en Elisabeth M. Speet; Johannes M. Kerklaan <m Gerarddna G. van den Nouweland. LISSE Concert Kon. Mil. Kapel. Za terdagavond is de Kon. Mil. Kapel uit de Residentie naar Lisse geko men om een concert te geven. De leden van de Kapel werden ten ge meentehuize ontvangen door het ge meentebestuur. Burgemeester Lam- booy sprak hen toe namens het ge meentebestuur en herinnerde na het welkomstwoord er aan, dat het 11 jaar geleden is, dat deze ka pel te Lisse .eveneens concerteerde, n.l. ter gelegenheid van de geboor te van prinses Beatrix. Spr. wenste het corps veel succes toe. Kap.-dir. Van Speren dankte het gemeentebestuur voor de ontvangst en gaf de verzekering, dat zijn kapel gaarne de band met Lisse zal ver stevigen. Hierna werden verver- schingen aangeboden, waarna men toog naar het concertgebouw. Een gedeelte van het veilingsge- bouw van de Hobaho was veranderd in een concertzaal. Een met groen versierd podium was aangebracht, waarop de leden van de kapel plaats namen. De burgemeester sprak nier even eens het welkomstwoord, waarbij hij de ongeveer 2000 bezoekers een ge notvolle avond toewenste. De Kon. MiL Kapel opende het concert met Koraal-Fantasie „Halle luja, eeuwig dank en ere", van dr. Joh. Wagenaar, arr. C. L. Wa'ther Boer, om vervolgens een heel reper toire ten gehore te brengen. Na afloop van het zeer verzorgde concert sprak de heer Simonis een dankwoord. De burgemeester bracht hartelijk dank aan de organisatoren van deze avond, n.l. de heren Simonis en Bee- len, waardoor bijna 2000 personen een kunstvolle avond hebben kun nen bijwonen. De S G.P. in de gemeenteraadd? De Staatk. Geref. Staatspartij zal in deze gemeente bij de gemeente raadsverkiezing wederom met één candidatenlijst uitkomen. Zij is sa mengesteld als volgt: 1. H. van Wa- veren, 2. J. C. Nieuwenhuis Czn., 3. A. de Gans, 4 G. Aangeenbrug, 5. A. Reyerkerk en 6. P. C. de Jong. Bij de vorige gemeenteraadsverkie zing is de S.G.P. met 2 candidaten- lijsten uitgekomen en heeft daar door geen zetel behaald. Coöp. Centr. Tuinbouwveilingsver. De 17e Algemene Jaarvergadering van de Coöp. Centr. Tuinbouwveiling droeg een bizonder karakter, omdat op deze vergadering tevens op enig zins feestelijke wijze herdacnt is, dat voor vijftig jaren de eerste veiling organisatie in Ter Aar werd opge richt. De voortzitter de heer C. W. v. d. Hoorn Azn. sprak woorden van welkom tot bestuur en commissie van advies, vertegenwoordigd door Jhr. Stoop, tot ir. v. d. Helm Rijks Tuin- bouwconsulent, ten slotte tot de heren H. Boers en Th. Verlaan, resp. op richter van de eerste veLingsorgani- satie en oud-Voorz. van de voormali ge Tuindersbond „God zij met Ons Mededeling wordt gedaan over de uitbetaling van de in 1947 doorge draaide augurken die toen zijn inge maakt. Vooi deze veiling bedraagt dit de somma van 34.000.De vei lingprovisie zal voor dit jaar voorlo pig worden vastgesteld op 4 pet., oe- halve voor de augurken, welke 7 pet. zal zijn. De voorsteilen we'Ke het be stuur tot dusverre hadden bereikt -ri- zake het telen van pronkbonen op contract waren door de betreffende nandelaren weer ingetrfekken, om dat zij onvoldoende zekerhed meen de te hebben bonen vat hun zaad terug te ontvangen. Momenteel is er echter nog een contactmogelijkheid. Hiervoor kan men zich vcrvcegen ten kantoren van de veiling. Deze contractprijs is f 1.05 per kg. De directeur, de heer C. Hooger- vorst, leest nu het jaarverslag. Een uittreksel hier" is reeds eerder in dit Wad opgenomen. Bij d-3 bes tuur s var- kiezing worden de aftr. bestuurs e- den C. v. d. Vlugt en C. J. Valentijn met bijna alg. st. herkomen. In de vacature, ontstaan doo~ het vertrek van de heer W. Lankhaar wordt ge kozen de lieer J. Frolik. Eveneens zonder stemming worden 28 namen van het ledenregister afgevoerd we gens beëindiging van het bedrijf of anderszins. Bij monde van de heer Jac. Lek brengt de commissie van controle verslag uit. Op voorstel van het bestuur wordt de balans en ver lies en winstrekening goedgekeurd. De debet en credittellingen van de balans be'iepen 165.084.76 d.e der V. en W. rekening 90.675.0S. De rondvraag leverde nog tal var vra gen en punten van bespreking op. Vooral he onderwerp heffingen op producten genoot een buitengewone belangstelling. Over de bestaande plannen om onze zak e maken tot een eenmalige zak bestond enige be zorgdheid, aangezien men vreest, dat de meerdere kosten hieruit voor de koper -voortvloeiend ten radele van de tuinder komen bij de prijzen. Ir. v. d. Halm behandelde nog terloops een paar technische aange'egenhe- den. De Directeur geeft hierna een overzicht „50 jaren Tuint>ouwvereni- ging" waarop wij nog apart hopen terug te komen. De heer Heijboer fe liciteerde namens de Boerenleenbank Ter Aar te Nieuwveen. Ook de 82- jarige pionier H. Broers is verheugd, dit jubilé te mogen meevieren. Groot is voor hem de voldoening te mogen zien, dat de zaak, waarvoor .hij eens een bescheiden zaadje mocht uit strooien, zulk een wasdom had ver kregen, en met stemverheffing gaf hy de goede raad: „Tuindei-s. blijf eensgezind". Ook de heer Th. Ver laan sprak een felicitatiewoord. De heer Jonker sprak nog als lid van de Commissie van Advies waarna de voorz. een dankwoord sprak en deze vergadering sloot. Tijdens het feeste lijk „napraatje" is ook gedacht aan de jongens in Indië. Voor de thuis fronten werd een bedrag van 59.23 gecollecteerd. 10 jaar Melkliandelaren-veren. De R. K. Veren, van Me'khandeiaren „St. Christoffel". afd. Lisse en om streken. vierde haar 10-jarig be staan. Door de oud-adviseur en me de-oprichter. kapelaan van Ingen, werd een H. Mis opgedragen, waarna een gemeenschappelijk ontbijt in het Bondsgebouw. De voorz. sprak zijn grote vreugde uit over de grote op komst en bracht dank voor de fraaie bloemstukken. Kapelaan Van Ingen herinnerde eraan, dat bij de bespre kingen van '39 om tot oprichting te geraken er zware offers moesten ge- braent worden. Spr. herdacht de heer M. Versluis. Na het ontbijt werden de leden met hun dames per bus naar hun woonplaats vervoerd. De feestelijkheden, werden 's avonds voortgezet. De nieuwe voorz.. de heer M. G. van Tol aanvaardde tnans zijn ambt en verzocht aller steun. Tijdens het c^iner voerden nog verschil!erfde spre kers net woord. Tijdens de feestavond welke verzorgd werd door het duo HermonsSteenvoorden, werden dankwoorden gesproken tot de aftre dende voorz., de heer A. W. van der Holst, en aan de heer Van der Geest. Personalia. De heer N. H. van der Voort slaagde voor het Associa tie-praktijkdiploma boekhouden. Aanbesteding. Na aanbesteding werd het hei-, beton-, metsel- en timmerwerk van een veilinggebouw voor Hollands Bloembollenhuis (te plaatsen naast het bestaande ge bouw, op het terrein van de haven- sloot) gegund aan fa. Bert van der zaal voor 28.500. NOORDWIJKERHOUT Kajotters-ouderavond. In een feestelijk versierde zaal opende de voorz. van de Kajotters de jaarlijk se ouderavond. Hierna volgde de clamatie „Broederliefde" en nam de spreker van de avond, de heer W. Weekenborg, het woord. Hij schil derde de gevaren van de jonge ar beiders, ook van de kant van hun Katholieke collega's en deed een be roep op de ouderen hun plicht toch bewust te zijn de jonge arbeiders te helpen, aangezien zij meestal staan in de beslissende periode van hun leven. Hierna werd er koffie en ge bak gepresenteerd. Een verloting werd gehouden om de onkosten enigszins te bestrijden. De prijzen waren door de middenstand ge schonken. Aalmoezenier Vink sprak ook nog een aansporing. Een groep Kajotters voerde ver volgens een vrolijk stukje op „Schoolmeester Pieterse". Met een dansje door oud en jong werd de gezellige avond besloten. STOMPWIJK Revue. De jaarlijkse vasten avond van het R.K. Fanfaregezel schap „Juliana" en de R.K. Toneel vereniging ,St. Tarcisius" had dit jaar een bijzonder cachet door de viering van het 35-jarig bestaan van „St. Tarcisius", om welke reden op deze avond het pad van het toneelspel verlaten was en een revue werd ge bracht onder de titel „Daar zit 't m in". De harmonie „Juliana" liet zich het eerst horen met een pittige mars „Sons of the Brave" en een uit stekend gespeelde ouverture „Tan- crede", waarna de heer J. Boogmans de avond opende en de revue een aanvang nam. De opening was toe vertrouwd aan zes revuegirls, die, aanvankelijk wat onwennig, doch in het verdere programma beter op dreef kwamen. Twee conferenciers zorgden op geestige wijze voor de aankondiging van de diverse schets jes, waaruit de revue hoofdzakelijk bestond. Van de schetsjes, welke al len goed gespeeld werden, had „De Witte £at" een groot succes, alsme de „Op audiëntie bij de minister" en ,.'n Lucratief baantje". In aanmerking nemende, dat „St. Tarcicius" weinig ervaring heeft op het gebied van revue s kan de heer A. Gadella, onder wiens leiding de revue gebracht werd, tevreden zijn over de prestaties. De pauze werd benut om enige medewerkers te hul digen en wel J. Havik, P. v. Leeu wen, de heer Jansen, directeur van „Juliana", die met medewerking van zijn echtgenote voor de muzikale compisities bij de revue heeft zorg gedragen, de regisseur A. Gadella en last but not least de in stomp wijk wel bekende Jan Wilting, die 35 jaar geleden het initatief nam tot de op richting van St. Tarcisius". Dat Jan Wilting het nog niet verleerd was op zijn oude dag, bleek bij de finale, waarin hij nog lustig meedeed. Een bezwaar was, dat de wisseling tussen de scènes soms lang duurde, met het gevolg (want daar zit 't 'm in) dat „Juliana" wegens tijdgebrek niet ge heel aan het aangekondigde pro gramma kon voldoen en enige num mers moest laten vervallen, wat zeer jammer was. Speciale vermelding verdient A. Olsthoorn, eerste prijs winnaar in de ereafdeling op het na tionaal solistenconcours, die een prachtige tuba-solo gaf n.l. „l'air varie" van M. J. Christophe. Al met al een genoeglijke avond. Een ge heel bezette zaal, waarin o.a. ook burgemeester Banning aanwezig was, heeft aan de spelers het verdiende applaus niet onthouden. De avond werd gesloten met de chr. gróbt, ge volgd door het Wilhelmus. Wanneer u dit verslag gelezen hebt zult u waarschijnlijk nog niet weten, waar het 'm in zit. Wilt u het graag weten, ga dan hedenavond naar de „Bles" waar een herhaling wordt gegeven. Vergeet dan echter niet stil te zijn tijdens het spel van de fanfare. Spe lers en directeur zullen u er dank baar voor zijn. VOORSCHOTEN K.J.M.V.-jaarfeest. Gisteren vierde de K J.M.V. „St. Jan Baptist" haar 11e jaarfeest. Na de Hoogmis vond een gemeenschappelijk ontbijt plaats voor leden en oud-leden. Te gen het nummer van „De Keten" van deze maand, volgeschreven door oud leden, werd heftig geprotesteerd. Aan de redactie werd een protest-tele gram gezonden. 's Avonds werd door de toneelgroep van de K.J.M.V. opgevoerd het to neelspel „Dicky", van P. A. Gerbidon en Manoussi, bewerkt door mevr. Ra- nucciBeekman. De voorzitter van de feestcommissie, de heer L. v. Bo- hemen, heette alle welkom, in hert bijzonder de parochie-geestelijken en afgevaardigden van de Standsorgani saties. De voorzitter, de heer C. v. d. Peet, deelde mede dat bij gelegen heid van dit jaarfeest met het toneel niet zo hoog gegrepen was, maar dat een stuk gekozen was, dat heel goed ■te genieten kon zijn. Hierna nam het spel een aanvang. Het was een vermakelijke detective geschiedenis in 4 bedrijven. Het stuk speelt zich af onder de Engelse aris tocratie. De intrige is vrij ingewik keld, zoals dat bij een detective-stuk past. De rolvertolking was over het geheel vrij goed. Op sommige mo menten was het spel te veel gerekt, maar niet storend en de totale indruk was, dat de toneelgroep 'goed aan vaardbaar spel heeft weergegeven. De inhoud was amusant en voor zo'n avond zeer geschikt. De regie was in handen van de heer H. Peetérs, die stellig tevreden kan zijn'. Met eenvou dige middelen was voor een goede toneel-aankleding gezorgd. Na af loop dankte de voorzitter de spelers en speelsters. Met een dansje na werd de feestavond besloten. Fabrieksongcval. De 37-jarige arbeider J. H. v. d. H. had Vrijdag avond het ongeluk op de fabriek, waar hij werkzaam was, twee vinger toppen van z'n rechterhand te knel len, zodat ze bijna werden afgerukt. Dr. M. v. d. Stoel die hulp verleen de. achtte verdere behandeling in het Acad. ziekenhuis te Leiden noodzake lijk. Kinderoperette. Zaterdagavond werd door de leerlingen van de open bare lagere school een uitvoering ge geven in het gebouw van Chr. Belan gen, van de Kinder-operette „Goud haantje en de Troubadour' vanGeer- truida van Vladeracken. De opbrengst van deze keurige, sprookjesachtige en kinderlijke avond, was voor de Ver. ..Neutrale Kleuterschool" te Voor schoten. Mej. L. Verstegen begeleidde aan de piano. AFSCHEID DIRECTEUR P. T. T. D. G. HARTGERINK. Onder vele blijken van belang stelling heeft de heer D. G. Hartge- rink, directeur van het P.T.T.-kan- ioor hier ter sieae, Zaterdagmiddag afscheid genomen van zijn werk kring in veroand met net bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De samenkomst voor dit afscheid was belegd in de oude telefoonzaal boven het telegraafkantoor, maar deze zaal, gedeeltelijk reeds ont ruimd van de oude telefoonposten, bleek nog te klein om de vele belang stellenden te bevatten. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de heer W. R. van Goor, hoofddirecteur der P.T.T., ö.e heer J. Chr. Smid, inspecteur te Den Haag, de heer F. J. Hindrichs, alg. inspec teur, de heer T. Nauta, directeur der Felefome te Den Haag, mevr. A. J. A. L. Holl, secretaresse van de Raad van Beroep, de heer J. Habermehl, uit Rotterdam en opvolger van de heer Hartgerink, voorts tal van le den van het personeel uit Leiden en ressort. Eerste spreker was de heer J. Chr. Smid, die e aan herinnerde, dat hij in de afgelopen week als voorzitter van de Commissie van Beroep de heer Hartgerink reeds als lid had uitge luid en nu als inspecteur een af scheidswoord mocht spreken. De heer Smid zeide, dat het Staats bedrijf der P.T.T. zich bewust is wat het aan een ambtenaar met een der gelijke staat van dienst heeft, doch dit kan niet rechtstreeks tot uitdruk king worden gebracht, omdat het bedrijf slechts rechtspersoon is. Spr. memoreerde, dat de heer Hartgerink 45 jaren bij het dienstvak had door gebracht en dat hij was wat men noemt een postambtenaar van oude stempel. Zijn levensloop nagaande, wees spr. er op, dat de heer Hartge rink niet minder dan negen stand plaatsen had gehad. Voor de P.T.T. was hij een kracht geworden van grote waarde en hij heeft tenslotte voldaan aan de verwachtingen, die fnen van hem koesterde. Nadat spr. vervolgens namens de Directeur Generaal de heer Hartge rink de afscheidspenning had aan geboden, eindigde hij met een per soonlijk woord. Namens het gehele personeel van (het kantoor Leiden en ressort sprak vervolgens de heer J. Boerma, refe rendaris der P.T.T. Aan de hand van het gedicht van De Genestet „Mijn beste vriend" belichtte spr. een der voornaamste eigenschappen van de scheidende directeur, nl. zijn bijzondere plichtsvervulling. Het woord plicht toch heeft steeds een voorname plaats in zijn leven inge nomen en daarmede heeft hij. zijn taak t.o.v. het bedrijf en het perso neel ten volle vervuld. Spr. uitte vervolgens zijn dank voor al het geen hij gedurende zijn directoraat hier ter stede had gedaan en over handigde hem als stoffelijk aanden ken een schilderij van de Leidse schilder Pasman, een poldergeziciht nabij Leiden. Achtereenvolgens werd daarna nog het woord gevoerd door de he ren Tj. Nauta, die de technische vaardigheid van de heer Hartgerink belichtte, door de heer W. F. Kloots, als voorzitter der sport- en ontspan ningsvereniging, door de heer L. J. Stauts namens de plaatselijke Unie van PTT-personeel, de heer P. M. v. d. Voort namens de kantoorhou ders in het ressort Leiden, de heer J. de Geus namens het gehele lagere personeel, de heer J. Talens namens de Postharmonic, de heer C. A. L. P. Kakebeeke als oud-referendaris, de heer S. Hoogteyling namens de rijwielbewaarder Bos onder aanbie ding van een boekwerk, terwijl de heer J. C. Kloots een persoonlijk woord sprak en mej. C. C. Wilbren- nink als sociaal werkster de rij be sloot. In een uitvoerig dankwoord heeft de heer Hartgerink dank gezegd voor de hartelijke woorden tot hem ge sproken en hij verheugde er zich vooral over, dat zulks kwam van de zijde van het hem ondergeschikte personeel. Na het gebruik van een kopie thee had ieder gelegenheid persoonlijk af scheid te nemen van de scheidende directeur JUBILEUM EN AFSCHEID OP DE LICHTFABRIEKEN. Weer was Zaterdagmorgen een deel van het personeel van de Lichtfabrie ken in de met bloemen gelooide can- tine bijeen, ditmaal om twee bijzon dere feiten te herdenken. Het eerste daarvan was het zilveren jubileum dat de heer I. Boom, voorman-bank werker, vierde en het tweede was het afscheid, dat de heer S. Weeda, "timmerman, na 'n 43-jarige dienst nam. Wethouder D. v. d. Wwaak, die het eerst het woord voerde, wenste de heer Weeda een goede levens avond en bood de heer Boom de ge bruikelijke enveloppe aan. De directeur, ir. Y. Ykema, was er van overtuigd, dat het de directie en het personeel speet, dat de heer Wee da ging vertrekken. Van de heer Boom zeide directeur, 'dat hij een goed vakman is, die hopelijk nog vele ja ren aan de fabriek verbonden zal zijn. Voorts spraken nog de adj.-dir., dr. ir. P. Fehmers, de heer F. W. v. d. Burgh, waarnemend chef van de heer Weeda, en de heer G. Stoffels, chef van de werkplaats, welke beide laat- sten de prettige samenwerking, resp. met de heren Weeda en Boom, pre zen. Tenslotte sprak nog de heer J. C. C. Snel, voorzitter van de jubi leum-commissie, die namens het per soneel aan de heer Weeda een huis kamerlamp en een electrisch thee licht en aan de heer Boom een thee meubel aanbood. Aan de beide echt genoten werden bloemen aangebo den. Met sigaren, koffie en koek werd het samenzijn nog enige tijd voortge zet, tijdens welke een zoon van de heer Weeda, de neer Boom en de heer Weeda dankten voor deze huldiging en aangeboden cadeaux. JAVA'S PRACHT EN PRAAL. In Casino werd Zaterdagmiddag, onder auspiciën van K. en O., de kleuren-film van de maatschappij „Nederland" van een reis naar Indo nesië vertoond. Bij het gure weer en de stormvlagen was het een droom over de spiegelgladde, pauw-blauwe zee nsar de tropen te varen en daar een trip te maken door Java. Er be stond zeer veel belangstelling voor deze reis beide voorstellingen wa ren uitverkocht. Bijna alle Neder landers zijn tegenwoordig op een of andere wijze door banden des bloeds met Indonesië verbonden. Wat altijd werd nagestreefd is thans bereikt: er is een nationale interesse voor net heerlijk tropenland. De film-reis door Java, in een gloed van kleuren,was boeiend en leerzaam. Het ei'and, vier maal zo groot als Nederland, werd van top tot teen doorgezworven waarbij ook de voornaamste cultures werden bezocht en uitgelegd, vul kanen beklommen, kunstwerken als de Eoroboedoer bezichtigd. Op de meest prettige wijze werd kennis ge maakt met het leven der Javaanse bevolking en de inheemse bescha ving. terwijl ook een goede indruk werd gegeven van het pioniers-werk der Nederlanders. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN Dinsdag en Woensdag vindt te Leiderdorp uitreiking plaats van bonkaarten 905 alsmede textielkaar- ten 905 Mcdenemen: stamkaarten, inwisselingsbonnen van de thans lo pende bonkaart en datumkaartje. Dinsdag uitreiking van bonkaarten 905 alsmede textielkaarten 905 voor de bewoners van „De Mors" (gem. Oegstgeest). Mcdenemen: stamkaar ten en inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart. R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Steenschuur 17 AANWINSTENLIJST Profane ontwikkelingslectuur R. Amundsen: Mijn leven als ont dekkingsreiziger; E. Berghaus: Pa- radijsvlucht; M. Bormann: Soenda; K. G. Chesterton: De geschiedenis van mijn leven; idem: S. Franciscus van Assisi; E. C. Corti: Elisabeth; E. Curtius: Griechische Geschichte; idem: Blüte und Verf all Griechen- lands; J. G. Droysen: Das Weltreich Alexanler der Grossen; R. Forbes: Raisoeni, de sultan van de bergen; L. Friedlandec: Sittengesahidlite Roms; L. Frobenius; Kulturgeschich- te Afrikas; S. Germano di Stanislao: Cemma Galgani; J. van Ginneken: Geert Groote's levensbeeld; J. Gre- gor: Weltgeschichte des Theaters; H. Grimm: Michel Angelo; B. Ph. van Harinxma thoe Slooten: Dwars' door Abessinië; W. Heinen: Agrion; uit het leven van een libel; C. Justi: Ve- 'azques und sein Jahrhundert B. H. Molkenboer: Dante; Th. Mommsen: Das Weltreich der Caesaren; idem: Römische Geschichte; G. Papini: Gog; idem: Jeugdstorm; J. Poorte naar: Van prenten en platen; W. von Seidlitz: Leonardo da Vinci; J. F. M. Sterck: Het leven van Joost van den Vondel; idem: Oorkonden over Von del en zijn kring; F. Zanetti: Pius X. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Eddy, zn. van D. Melet en A. W. Starrenburg; Wilhelmina Maria Josephina, dr. van J. M. Krol en M. W. J. Schalks; Jannetje, dr. van I. Arnoldus en M. C. Habraken; Cor nells, zn. van J. J. Blokhuizen en G. Klein veld; Petrus, zn. van W. F. Gu- bler en C. vjn Tongeren; Maria, dr. van A. Beij en M. Horstman; Dirk Antonius, zn. van J. A. Willemsen en A. J. Scl.vr; Elisabeth Cornelia Leonie, dr. van C. D. van der Krogt en L. M. A. Brandes; Helene Johan na Maria, dr. van J. B. Bosmann en H. de Roos; Jacoba Charlotte, dr. van C. Lefèvre en W. van Elleswjjk; Franciscus, zn. van B. L. van dar Voort en M. G. Kok; Jan, zn. van T. J. Timmer en G. van Hoving; Johan na Susanna, dr. van B. D. Robbers en S. de Pree; Pieter, zn. van J. v. Rijn en J. Laman; Nicolaas Alexader. zn. van G. H. v~ Brussel en A. J. van Wijk; Cornelia, dr. van P. Kralt en M. A. M. van den Anker; David zn. van D. van der Linden en A. Schou- Overleden: A. T. Alleblas dr. 2 j. P. P. Segaar, man 70 jr. SURPRISE VOOR DE BURGEMEESTER. Ergens in het Zuid-Oosten van Drenthe heeft vorige week een ge meente afscheid genomen van haar burgemeester, die. naar hij eens uit zijn mond had laten vallen, een trouw voetbalsupporter was. Vooral „de „Oude Haagse" genoot zijn bijzon dere belangstelling. En het was» voor al deze uitlating, welke de plaatse lijke voetbalvereniging zich in de oren knoopte. Zodat naast de vele ge schenken, getuigend van de grote ge negenheid, die de gemeentenaren voor hun burgemeester hadden opge vat, er ooktwee kaarten voor HollandBelgië waren, waarvoor na tuurlijk de voetbalvereniging had gezorgd. WEERSVERWACHTING Van Maandagavond tot Dinsdag avond. NIEUWE DEPRESSIE. In de avond in het Zuid-Oosten van het land nog weinig bewol king met plaatselijk lichte vorst. Overigens toenemende bewolking met tijdelijk sneeuw of regen en weer aanwakkerende wind tus sen Zuid en West. Morgen over dag meest zwaar bewolkt met enkele buien, ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag cn vooral langs de Waddeneilanden tijdelijk weer tot storm toene mende en geleidelijk naar West tot Noord-West ruimende wind. TELEVISIE-ZENDMAST IN AMSTERDAM GEPLAATST. Zaterdagmiddag is op het gebouw van de Arbeiderspers te Amsterdam een tien meter hoge televisie-zend mast geplaatst, die in de toekomst zal worden gebruikt voor experimentele televiesie-uitzendingen. De plaatsing van óe mast is een stap dichter bij het doel van de ,Veron" de Ver. voor experimenteel radio-onderzoek: tele visie-uitzendingen voor de hoofd stad. Half Maart zal worden begon nen met peilingen, om antenne-ca paciteit en ontvangst-kwaliteit te beproeven. Eerst v,eel later, als de peilingen gunstig zijn uitgevallen en men nog enkele noodzakelijke zend- onderdelen heeft geimporteerd zal men kunnen beginnen met het orga- HET VOORJAAR NADERT Grondbewerking in het voorjaar Rassenkeuze en rassenlijst Zaal- zaadonlsmetüng Wissel- cn groen- voederbouw Nog scheuren? Bedriegen de voortekenen niet, dan zal 1949 een vroeg voorjaar op leveren. De voorjaarsgrondbewer king begint reeds op gang tc komen en hier en daar denkt men reeds aan het zaaien van zomergranen, erwten c.d. De nieuwe productieslag zet zich in óók op het bouwland. Daar de vorst gering is geweest, hebben wij daarvan geen structuur- verbeterende werking tc verwachten. Wel is de neerslag gering geweest en is er weinig grond dichtgesla gen, doch dat kan iedere dag veran deren. Dank zij de mooi opdrogende gronden leveren de trekkers goed werk en komt slippen bijna niet voor. Denken wij er aan, dat deson danks de wielen de grond te veel aandrukken? Een combinatie van werktuigen, die in één trek dichtegt cn verkruimelt, biedt altijd grote voordelen. Gebruik daarom verschil lende eggen tegelijk, b.v. gewone en zig-zag-eggen of zware scharnier- eggen met zig-zag-eggen er achter. Hier cn daar zagen wij ook reeds cultivatortanden achter de wielen aangebracht om de sporen weer op te halen. Natuurlijk hebben wij reeds van tevoren beslist, welke rassen wij zul len zaaien. De uitvoerige berichten over rassenkeuze neemt iedere prac- tirohe boer trouw door. Op beschei den schaal de nieuwigheden beproe ven is altijd zeer aan te bevelen. Vcrcfer zorgen wij er voor, dat alle zaaizaad tijdig wordt ontsmet. Als wij de ontsmetting zélf uit willen voeren, b.v. do warmwaterbehandc- ling van tarwe en gerst tegen stuif- brand, dan doen wij dat zo nauw keurig mogelijk. Betreft het grote partijen, dan kunnen wij altijd eerst inlichtingen vragen bij de voorlich tingsdienst of rechtstreeks bij de P. D. te Wageningen. Er zijn zeer veel en goede ont smettingsmiddelen. Iedere betrouw bare handelaar, handelsvereniging of coöperatie heeft ze altijd in voor raad. Wij moeten niet zeggen: Als ik ontsmet, kan ik het restje niet meer opvoeren. Dat is wel waar, maar als wij weten, dat nog onlangs ir. Ved- der vond, dat bij rogge 24 p'anten méér worden verkregen door ont smet zaad te gebruiken, dan be grijpen we, dat niet-ontsmetten de zuinigheid is, die de wijsheid be driegt. Het wachtwoord is dus: alle zaad ontsmetten! Het spreekt vanzelf, dat wij mi onze gedachen nog eens laten gaan. over de groenvoederbouw. Voldoen de bieten (voeder- suikerbieten), klavers en lucerne, alsmede in de nazomer de stoppel gewassen en voe deraardappelen zullen nodig zijn. Wat de laatste betreft, moeten wij er niet te vast op rekenen, dat ze weer zó goedkoop en gemakkelijk tc krijgen zullen zijn. Voor onszelf zor gen is ook hier het beste. Ten s'otte moeten wij er om den ken, dat niets schadelijker is, dan het laten liggen van slecht grasland. Van slecht grasland weer een goede weide maken, kost veel mest en zor gen. De slechte grassen zijn sterker dan de goede! Daarom moet zulk grasland worden gescheurd. Wij kun nen dan drie wegen inslaan: het kan als bouwland dienst gaan doen, het kan voor kunstweidc dienen en wij kunnen het ook opnieuw inzaaien voor blijvend grasland. Zeker, alle drie middelen kosten werk en zaad. Doch dat komt gedurende het eerste jaar reeds terug in de vorm van flinke opbrengsten. Wij moeten be denken, dat wij het eerste jaar een hele steun hebben aan de verterende zode, wat de bemesting betreft en daardoor kan zulk land, dat anders weinig waarde had, nu weer vol waardig wórden. In een voorjaar als dit, nu wij vroeg in de grond kunnen komen en dus een redelijke werkverdeling kunnen maken, mogen wij zulk grasland niet meer laten liggen. Trekkracht, in de vorm van paar den of tractoren is aanwezig, dus. aanpakken cn opknappen. Het kan nu nog geschieden. Met de schijf- egge de zode tot snippers rijden, ver volgens ploegen en ondergronden en de nodige aanvul'ende bemesting geven en ook zulk land is weer in geschakeld voor de voortbrenging. Ons land heeft het nodig!

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3