ONZE WEEK-P Het Langeraarse kerkpad is door de gemeente aangekocht Geen geldlening voor volkstuin priëel DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 GEMEENTERAAD VAN TER AAR De Raad der gemeente Ter Aar kwam Vrijdagavond in voltallige zit ting bijeen. Ged. Staten vragen een termijn vast te stellen inzake ophef fing der Openbare Lagere school. De ze wordt bepaald op drie maanden na hernieuwd raadsbesluit. Art. 4 der politieverordening kan vervallen, De heffing van vergoeding voor ge denktekens op de openbare begraaf plaats wordt gewijzigd, Deze rechten zullen voortaan bedragen voor graf kelder 10.voor staande of lig gende zerken f 3.voor omraste ring 2,50, voor beplanting 3. voor kransendoos enz. 1.50. Deze verordening zal gelden vanaf 1 Jan. 1949. De voorz. doet mededeling van de aanbesteding der bestrating bij de nieuwbouw. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver voor 7850.Ged. Staten hebben geen bezwaar tegen de voorgenomen ver betering van de Langeraarse weg. De nieuwe brandspuit zal over 4 weken gereed zijn. Behandeling van een gewijzigde brandweer verordening wordt door B. en W. in het vooruit zicht gesteld. Vervolgens worden een drietal be- Itasting-reclame's behandeld. Op de bezwaarschriften tegen de schoolgeld aanslagen van de heren Teuns en W. F. Boerefijn wordt afwijzend be schikt. De schoolgeldaanslag van de heer P. N. Dobbe zal van ƒ130 ge bracht dienen te worden op 65. Bij het voorstel tot het verlenen van voorschotten aan de bijzondere scholen is bepaald, dat de R.K. School ƒ8238, de Chr. Nat. School 1154 en de Chr. Volksschool 2023 zal ont vangen. Tot leden van de commissie tot we ring van Schoolverzuim worden be noemd de heren A. W. v. d. Hoorn, G. J. Huigen, D. v. Vliet, C. v. Vliet, Jos, Kroft, C. A. Volgering en L. J. Rekelhof. Het Kerkpad. En nu weer het Kerkpad. De voorz. deelt mede, dat de onderhandelingen met het R.K. kerkbestuur in een sta dium zijn gekomen waarop weer een stap verder kan worden gegaan. B. en W. zijn by deze onderhandelingen ervan uitgegaan, de afkoopsom, wel ke van het R.K. kerkbestuur gevraagd moest worden, zo laag mogelijk te houden. De afkoopsom is vastgesteld op ƒ30.000. De gemeente zal dan het Kerkpad in eigendom en onderhoud overnemen met inbegrip van de twee bruggen. Het pad is 1610 M. lang en kadastraal in 5 percelen verdeeld. Al leen het stukje waarop het zwembad is gebouwd, is hiervan uitgezonderd. B. en W. willen persoonlijk dit voor stel in den Haag verdedigen ter ver krijging van een spoedige goedkeu ring. De reconstructie zal echter nog studie vergen en dan ook dit jaar niet meer uitgevoerd kunnen worden. Wel zullen voorlopige voorzieningen een dragelijke toestand moeten brengen. De heren F. Sassen, A. P. Uyttewaal en L^J. Hoogervorst spreken hun dank uit voor de bemoeiingen, die tot dit resultaat hebben geleid, maar dringen aan om spoed te blijven be trachten opdat de onhoudbare toe stand binnen de kortst mogelijke tijd zal zijn opgeheven. Zonder stemming wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Zo stijgt nu toch de kans, dat het modderballet inderdaad een einde zal gaan nemen. De ambtswoning van de burgemeester. Binnen afzienbare tijd zal moeten worden overgegaan tot bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. B en W. doen een voorstel tot grond aankoop voor dit doel. Een geschikt perceel ligt in de onmiddellijke na bijheid van de tegenwoordige burge meesterswoning. Hiervan kan de ge- ALPHEN AAN DEN RIJN SPORTWEEK TIJDENS LAURA-RIT He£ ligt in de bedoeling van de sa menwerkende sportverenigingen in de contact-commissie voor de sport, in de week van de Laura-rit, ter on dersteuning hiervan, een sportweek te organiseren, en wel van 29 Juli, o.a. voetbal-, tennis-, waterpolo en af standsmarswedstrijden. Gidsen-Vastenavond. Ook de Gidsen blijven niet achter bij de Vas tenavondviering. „Monte-Rosa" van guido Rie v. Niekerk en adjuto Corry van Fulpen deed dit nog wel op heel originele wijze. Gecostumeerd zou het immers veel aardiger zijn, meenden de leden en dat was ook zo! De Pan- cratiuszaal, waarvan de zolder als hun „burcht" is veroverd, leende zich daarvoor ook weL Met een klein beetje versiering aan de wand. waren ze wel tevreden, immers, de mooiste en beste versiering droegen ze zelf. Innerlijk waren ze in de beste stem ming, uiterlijk lieten ze dat voldoen de blijken én door de „dwaze kledij" én door hun „dolletjes" doen! Er kwamen ook velerlei lekkernijen „opdagen." Verder werden verschil lende spelen gedaan en tot slot.al lemaal op de foto! Gemeenteraadsverkiezing. De verkiezing voor de nieuwe gemeente raad zal in onze gemeente plaats vin den op 15 Juni a.s. Verbetering Stationsstraat. Aan de zo langzamerhand onhoudbare toe stand, waarin een van Alphens eerste straten, nl. de Stationsstraat, is ko men te verkeren, zal hu ook spoedig een einde komen. Door het intensieve gebruik van het wegdek door de ve le zware autobussen is de rijbaan als het ware veranderd in de golving van de zee. Ook de Bloemhofstraat ver keerde in dezelfde omstandigheden wat eveneens de aandacht van B. en w. heeft getrokken. Op 15 Maart a.s. zal de vernieuwing en bestrating van deze beide belangrijke straten open baar ten gemeentehuize worden aan besteed. meente 1400 M2. kopen. Bereids is in den Haag de nodige medewerking Verkregen. Zonder stemming wordt tót aankoop besloten. In het uitbreidingsplan Aardam ligt nog een stukje grond, dat nog geen eigendom van de gemeente is. B. en W. stellen voor dit perceel nu te kopen. Tevens wordt hierdoor toe. gang verkregen tot de nieuwbouw over eigen grond. De Raad besluit tot aankoop. De heer Bogerd stelt voor de toegang tot de nieuwbouw met een te bestraten. Als deze bestrating volgens de gespecificeerde aanneem- som kan worden uitgevoerd, blijft men toch nog binnen de geraamde be stratingssom. Aldus besloten. De brug over de Leidsevaart. Nu is aan de orde een voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan het Hoogheemraadschap van Leiden ter verbreding van de te vernieuwen brug over de Leidsevaart te Lan- geraar. De z.g. grote brug thans 3]/z M. breed zal bij de vernieuwing door Rijnlandgebracht worden op 4Vz M. Rijnland wil echter de brug ook ver breden tot 5lA M., maar dan zal de gemeente ƒ4000 moeten bijbetalen. B. en W. menen, dat deze uitgave verantwoord is. We moeten hierbij vooruit zien en deze kans niet laten voorbijgaan. Het voorstel vindt be strijding bij de heren Uyttewaal en Bogerd en L. Hoogervorst en F. Sas sen. Zij menen dat een breedte van 4Yz M. voldoende is. Het voorstel van B. en W. vindt geen steun en wordt verworpen. Bij de rondvraag breekt ie heer M. Heijns een lans voor de tmr. Zang ver. die voor haar uitvoering in de Herv. kerk vrijstelling van de verma kelijkheidsbelasting vraagt. Echter geen resultaat. De heer G. Versluis wijst op de de solate toestand van een sloot aan het begin van Langeraar. Hieraan zal aandacht worden besteed Op een vraag inzake de woningbouw kan de voorz. niet veel zeggen. Er zal ge probeerd worden voor dit jaar toch nog iets te krijgen. De heer Wouden berg wijst nog op een slechte plek in de Korteraarseweg. Ook deze zal ver zorgd worden. Sluiting. Geboren: Petrus J. M., z. van P. H. Valentijn en J. M. Keijzer, Johan nes', z. van M. J. Kreuger en M. v. Tol. Elsje, d. van C. Lok en P. M. Veltman; Trijntje, d. van P. Roden burg en N. Broers; Margaretha M., d. van J. J. v. Lammeren en H, Cl. Bakker. Ondertrouwd: A. C. Lek 26 j. en C. J. Hoogervorst 24 j. Gehuwd: W. A. v. Tol 31 j. en M. C. Vermeulen 27 j.; C. J. Mank 33 j. en J. W v d. Pijl 29 j. Overleden: A. J. de Bruin 68 j.; Th. v. d. Voort 81 j., wod. van A. Th. Brand; C. Hoogervorst 75 j. BOSKOOP GEMEENTERAAD. 30 woningen voor 1949 De eerste raadsvergadèring in 1949 werd door de voorzitter geopend met een overzicht over 1948. Economisch is enige vooruitgang te bespeuren mede gezien de nieuwe mogelijkheid van export van boomkwekerijproduc ten naar Duitsland. Het aantal werk nemers in de industrie neemt toe. Zeer verheugend is de mededeling van Ged. Staten van Zuid-Holland dat Boskoop in 1949 30 woningen kan bouwen. Dit heeft aller instemming. Bij .de schriftelijke mededelingen van B. en V". is er een die nogal enige beroering wekt n.l. die van de gas- prijsverhoging, welke reeds een feit is. Hiertegen komt de heer Boekraad in verweer, die zegt dat de burgerij zeer onaangenaam is getroffen door het simpele krantenbericht en tevens opmerkt, dat de Raad niets van deze verhoging af wist. Het behoort toch tot de competentie van de' Raad de prijzen vast te stellen. Spr. kan zich met deze gang van zaken niet vereni gen. De heren Noest en v. d. Dool zijn het hier mee eens. Na een 'heen en weer gaande discussie waarbij par tijen in deze niets toegeven, stelt de heer Boekraad voor de gasprijzen dan met 2 ct. p r M3 te verhogen. Ten slotte wordt eerst gestemd over de verhoging door B. en W. ingesteld n.l. 3 cent p M3. Deze wordt goed gekeurd met 7 tegen 5 stemmen. Te gen mevr. den Ouden en de heren Boekraad, Noest, van Rijn y. cL Dool. Bij de mededeling betreffende uit breidingswerkzaamheden begraaf plaats, vraagt de heer Hage, of het re sultaat van het grondonderzoek niet tot gevolg kan hebben, dat de kosten der uitbreiding te hoog worden en meent dat dan beter eerst gewacht kan worden op de uitslag van het grond onderzoek. De heer Splinter, en Noest vragen, hoe het staat met de auto. Hieromtrent zal de voorzitten na afloop van de vergadering in be sloten zitting mededeling doen. Het -bedrag per leerling voor open baar gewoon- en uitgebreid lager on derwijs voor 1949 resp. op f 19.98 en f 31.30 per leerling (voor 1948 was dit 19.63 en f 30.98). Na een reeks hamerpunten, merk te de voorz., bij de aanbieding der be groting op, dat dit weer vroeger is als vorig jaar. Misschien kan dit volgend jaar op tijd geschieden. Bij de aanvraag van het R.K. schoolbestuur voor een rijwielberg plaats wordt de opmerking gemaakt, dat er vrijwel geen gegevens beschik baar zyn. De voorz. merkt op, dat dit een voorlopig besluit is.' Weth. Taal acht het beter wanneer bij dergelijke aanvragen ook door andere instan ties in het vervolg meer uitgebrei der gegevens worden gegeven, opdat de Raad beter kan worden ingelicht. In de vacature voor onderwijzer bij de openbare school wordt benoemd de heer J. D. H. Folkers, thans te Heinenoord Bij de rondvraag vestigt de heer Noest de aandacht op 2 voor de volks gezondheid schadelijke regen-putten. De heer Splinter verzoekt bemidde ling van B. en W. voor het gebruik van het sportveld aan de Hogeveense weg door leerlingen van de R.T.S. De heer Boekraad verzoekt de bewoners van kleine woningen een grotere toe wijzing voor leidingwater te geven. Deze mensen komen altijd water te kort en moeten dan ineens een flink bedrag betalen voor het teveel ge bruikte. De heer Hage heeft schrifte lijk enige vragen gesteld en verzoekt nu ^antwoord. Het betreft de gang van zaken bij dc aanbesteding voor de aanleg van de centrale verwarming in de openbare school. Na prijsopgave gevraagd te hebben aan de plaatse lijke installateurs hebben B. en W. het werk zonder meer aan een niet- Boskoper gegund, die bovendien nog belangrijk duurder is. De voorzitter meent uit de stukken en rapporten te kunnen bewijzen, dat het werk. on danks de hogere prijs, toch nog voor deliger voor de gemeente is. De heer Hage is niet overtuigd en meent, dat voor deze prijs en wellicht nog goed koper een Boskoper een evengoede installatie had kunnen aanleggen. De voorzitter maakt tenslotte een eind aan dé discussie door te verwijzen naar de betreffende rapporten, waar na de Raad in geheime zitting over gaat Geboren: Jan W. M. C.„ z. van J. J. Bos en G. de Kooter; Barendette A. S., d. van B. Mossel en J. M. van der Sluis; Gijsbertha G. M., d. van J. G. der Wit en M. A. Verleun. Huwelijksaangiften: W. van der Kraats 27 jaar en P. J. Blootshoofd 21 jaar. Huwelijken: H. J. Brand 29 jaar en A. T. M. Looman 27 jaar. Overleden: M. Bekkers, eentgen. van P. Ravestein 74 jaar. GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP >e publieke tribune was gister avond overvol toen de Raad begon aan de ruim 20 punten tellende agen da, waarvan enkele wel bijzonder veel stof tot praten gaven. Nadat de in? gekomen stukken de hamer waren gepasseerd en zonder blikken of blo zen een besluit werd genomen tot het aangaan van een kasgeldlening van ƒ100.000.kwam de restaura tie van de Ned. Hervormde kerk aan de orde. De-restauratie van de Herv. kerk. De restauratie van het noordelijk kerkdak blijkt zeer urgent te zijn. De kosten worden begroot op ƒ7500.— voor het kerkgebouw en ƒ4500. voor de toren. Het kerkgebouw komt voor op de lijst van monumentenzorg zodat de kerkvoogdij de rijkscommis sie voor monumentenzorg heeft inge schakeld B» en W. deelden mede, dat d:ze commissie een bedrag van ƒ12.000.onvoldoende achtte. Zij achtte meerdere en uitgebreidere voorzieningen noodzakelijk om aan het kerkgebouw zoveel mogelijk de vroegere stijl terug te geven, zodat de restauratie niet tot"^het noordelijk dak beperkt kan blijven Deze meer dere voorzieningen hebben de begro ting doen stijgen, tot f 25.896.92, waarin voor de toren is begrepen ƒ5000.De toren is eenter later bij gebouwd en past niet bij het kerkge bouw, waardoor deze niet voor res tauratie met subsidie in aanmerking komt. In de overblijvende kosten heeft het rijk een subsidie toegezegd van 50 pet. tot een maximum van 10 500.Door de minister is de gemeente hiervan in kennis gesteld met het verzoek te bevorderen dat ook van gemeentewege voor dit mo nument een subsidie van 10 pet. of maximaal 2100 wordt toegezegd, ter. wijl de provincie dan nog 15 pet. moet geven. B. en W. stonden op het stand punt, dat in de eerste plaats de ker kelijke gemeente zelf de kosten van het gewone herstel moet dragen, i.e. zonder de foren 7500 Zij stelden voor alleen in de bijzondere kosten der restauratie, dié voor het monu ment noodzakelijk zijn, te weten rond 12.500een subsidie van 10 pet. toe te kennen. Zonder enige discussie werd z. h. s besloten een subsidie toe te ken nen van ƒ1250.onder voorwaarde dat ook de provincie het hare zal bij dragen. De volkstuintjes. Meer stof tot praten gaf het voor stel van B. en W. om het verzoek van de volkstuinvereniging „Leider dorp Vooruit, om een renteloze geld lening van 2000 niet in te willigen. De heren Van Stralen, Kuilenberg en Vermeulen wierpen zich een en andermaal op, om de belangen der NOORD WIJKERHOUT Hulppolitie vormt zich Reeds 50 candidaten In het patronaat van de St. Victor Parochie is een cursus geopend voor de reserve-rijkspolitie. "Voor deze cursus hadden zich 50 candidaten aan femeld. De opening had een officieel arakter. De cursus is voor deelne mers uit Noordwijkerhout en Voor hout. Bij de opening waren aanwe zig het com:té „Steun aan wettig ge zag" uit Noordwijkerhout, de bur gemeester van Voorhout, en majoor mr. Warmholts, districtscommandant van de Rijkspolitie uit Leiden. Opperwachtmeester Been heette a'le aanwezigen welkom en gaf hierna het woord aan burgemeester Van Iersel uit Noordwijkerhout. Deze dankte de opgekomenen niet alleen voor hun aanwezigheid doch ook voor de spontaniteit, waarmede zij zich hebben opgegeven en dus de durf nebben getoond om iets te doen. Spr. zette hierna uiteen wat het comité „Steun aan wettig gezag" ten doel heeft. Hij riep de deelnemers op, hun best te doen om hun kameraden over te halen tot de reservepolitie toe te treden en hoopte dat zij de cursus zouden voleindigen. Burgemeester de Graaff van Voor hout betuigde zijn hartelijke dank voor de prettige samenwerking tus sen beide gemeenten. Er kan, ver volgde spreker, veel op het spel ko men te staan. Hierna besprak mr. Warmho'ts het technische gedeelte en de rechten en plichten van de cur sist. Pastoor Hansen uit de Zilk sprak hierna nog enige woorden en hoopte, dat nog velen zich zouden opgeven. Mededeling werd nog gedaan, dat, uitgezonderd in net drukke seizoen, op de Donderdagavonden in het pa tronaatsgebouw oefeningen zullen worden gehouden. Burgemeester de Graaff sloot hierna het officiële ge deelte. vereniging te bepleiten. Het gebouw tje is noodzakelijk voor het opslaan van kunstmest, pootgoed en gereed schappen. terwyl er voorts de be stuursvergaderingen kc.nnen v den gehouden en er een toilet nodig is. Tenslotte, .ast but not least, kun nen de volkstuinders er een kop kof fie of thee d'mken. Het is de bedoeling een houten ge bouwtje te koj en en niet, zoals uit de overgelegde tekening bleek, een stenen Daardoor vervalt het bezwaar dat het geplaatst wordt op een' ge huurd complex. De heren Van der Stoel, De Graaf en wethouder Snel lieten een ander geluid horen, liet bezwaar werd naar voren gen.acht, dat er ook vo ksluin- ders zijn die geen lid der vereniging zyn en ook wej een huisje op hun terreintje zuUen willen hebben. Voorts werd de mogelijkheid geep perd om bij een Bank aan te kloppen, aangezien er voldoende borg kan worden gesteld. Nadat de voorzitter het voorstel van B. en W. nog eens nader had toegelicht, de financiële toestand dei gemeente, de houding t.o.v. subsides by de behandeling der begroting en de eigen verantwoorde lijkheid der vereniging naar voren had gebracht werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen stem den de heren Van Stralen, Kuilen berg en Vermeulen. (Wordt vervolgd). KATWIJK AAN DEN RIJN Wegverbetering. Er gaat aan de Wassenaarse weg en Commandeurs- laan iets groots gebeuren. Jarenlang heeft daar een toestand bestaan, die om verbetering riep. Maar nu gaat het dan ook goed gebeuren: een ge heel nieuwe bestrating van Comm.- laan, wegneming der bochten, nieu we bomenaanplant, kortom het wordt een eerste rangsstraat. Ook de Was- senaarseweg zal in de verbetering van die gehele omgeving meedelen, evenzo met een nieuwe bestrating en verbreding, trottoiraanleg, boomaan- plant, bermwegneming, enz. enz. De, ?\vcne s aldaar kunnen tevreden Ien het gemeentebestuur dankbaar zyn. LEEDSCHENDAM Geboren: Regina Helena Ma ria, d. van P. J. Pennock en P. J. M. Annyas; Wilhelmina Hendrika Jossphina Maria, d. van H. J. van Marwijk en A. M. Löbker; Maria Bernardina, d. van C- P. Janson en J. M. van Santen; Donate Cornelia Maria, d. van J. M. Bormeier en M. Entova. Overleden: Nicolaas Adrian us van der Loos, 86 j. ongehuwd. Ondertrouwd: Adrianus C. B. van der Velde en Wilhelmina M. van Doorn; Johan G. Lekkerkerker te Voorsdhoten en Wilhelmina M. van der Eijk; Jacobus J. Kerkvliet en Theodora J. van Veen; Joost D. de Römplh en Petronella Cd. Schouw. OEGSTGEEST Uitvoering „Rapiditas". De da mes-gymnastiekvereniging „Rapidi- tas" gaf in het parochiehuis voor een flink aantal belangstellenden een uitvoering. Ter verhoging van de at tractie was de medewerking ver zocht van de Haagse heren Keur- groep „St. Raphaël" o. l.v de heer J. Nuyens. Na de opening door zr, van Schaick werd een aanvang ge maakt met de* afweking van het lijvige programma en voerden de kleuters het zangspelletje „Boer Kre- lis" uit o. L v. mej. C. Keizer. De staafoefening van de dames o. L v. de heer D. van Haaren werd vrij behoorlijk afgewerkt, zij het dan dat de dames de finesses wat meer aan dacht dienen te schenken, zoals bijv. het gericht blijven dan maakt het geheel direct een veel solider indruk. Het voert ons te ver, alle program- manummers aan een beschouwing te onderwerpen; vermelden we nog de springriet-oefening van de meisjes en het klassikaal brug en de vrije oefening der dames vooral de brug- oefening werd, afgezien van enige kleine foutjes door plankenkoorts* goed uitgevoerd. De Haagse neren gaven tussen de bedrijven door enige nummers klasse-turnen weg, en lieten hiermee zien dat zij de naam keur- groep in alle opzichten waard waren. Vooral de spectaculaire nummefs hoogbrug en hoogrek werden zeer beheerst en vrijwel vlekkeloos afge werkt; en ook de persoonlijke vrije oefeningen van dezeh eren waren in alle opzichten klassewerk. De g. adv. kap. Keyzer, sprak het slotwoord, waarbij hij de hoofdpersonen van deze avond een stoffelijk blijk van waardering -voor hun werk overhan digde. Horizontaal: 1. de week, begin nende met Pinksterzondag, 9. streling, 10. ijzerhoudende aard soort, 11. pers. voornaamwoord, 13. graveerstift, 16. jongens naam (afd.), 17. bakje, 19. droes bij paarden, 20. zitplaats v. e. koetsier, 21. uurwerk, 23. telwoord, 24. stad in Zwitser land, 25. stok, 27. figuur in het kaartspel, 28. voorzetsel, 29. knaagdier, 30. dorsvloer. 32. spil van een wiel, 34. hoepel, 36. ge rucht, 37. lichaamsdeel. 39. rund, 40. slede, 41. zwart vul kanisch gesteente, 43. te zyner plaatse (afk. Lat.), 44. afgeslo- hok in een gevangenis, 45. fa milielid, 47.- met bewijsstukken staven. Verticaal: 1. yzerdraad met ste kels, 2. voorzetsel, 3. broeibak, 4. gebloemd katoen, 5. schoor- steenzwart, 6. rechtsvoorschrift, 7. bijwoord, 8. vroeger een volksspel, thans gelukkig verboden, 12. heks, 14. meisjesnaam, 15. pret, 16. orgaan van het gehoor, 18. metselspecie. 20. ontwerp, 22. niet warm, 24. berrie, 26. als 7 vert., 27. als 40 hor., 31. «cihting, 32. als 27 hor., 33. groente, 5. godin v. d. dageraad, 37. plan tenstengel, 38. einde, 41. afkerig, 42. gesloten, 44. c entraïe commissie (afk.), 46. advocaat. Oplossingen worden tot en met Woensdag 2 Maart a.s. op ons bu reau verwacht. Op de enveloppe vermelden „Puzzle". Onder de goe de inzenders zullen worden verloot: een stel zilveren manchetknopen, een verzilverde sigarettendover en een vulpotlood. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. kanaal, 4. stelen, 7. eerst, 9. keer, 10. eden, 12. peer, 13. einde, 14. nest, 15. netto, 18. lek, 20. tafel, 23. salon, 25. marter, 26. posten, 27. meter, 29. arena, 31. har, 32. groep, 37. riek, 39. pater, 40. veen, 41. lava, 42. even, 43. ronde, 44. Garoet, 45. kelder. Verticaal: 1. Kampen, 2. ader, 3. leren, 4- steel, 5. eten, 6. nestel, 8. ransel, 9. keet, 11. neef, 16. emmer, 17. toren, 18. Laren, 19. koper, 21. aster, 22. einde. 23. Sem, 24. nor, 28. tarten, 29. aardig, 30. egel, 33. open, 34. panter, 35. apart, 36. preek, 38. kano, 40. veel. Het aantal inzendingen was deze week weer opmerkelijk groot. Bo vendien bleek de puzzle zo gemak kelijk, dat er zeer weinig fouten gemaakt zijn. De loting moest dan cok geschieden tussen een belang rijk aantal gegadigden. De geluk kigen werden: le prijs, een verzilverde asbak: Dames Piët, v. d. Brandelerkade 6, Leiden; 2e prijs, een portsmonnaie: P. J. v. d. Akker. CoVnmandeurs- laan 41, Katwijk; 3e prijs, een vul potlood: H. G- J. v. d. Linden, Oran jestraat 39, Alphen a.d. Rijn. De prijzen zullen worden toege zonden. VOORSCHOTEN De opening van de Finse school Nagalm In Warmond Na de opening van de z.g. Finse school begaf een gedeelte van het gezelschap zich naar Warmond, waar door de N.V. Panagro 'n maal tijd werd aangeboden, waarbij o.a. het woord werd gevoerd door de Finse gezant, die in een geestige toespraak dankte voor de voor Fin land zo waarderende woorden. Spr. memoreerde, dat men in Finland van hout alles maakt, niet alleen scholen, maar ook kleding en zelfs drank. Finland's hout is Finland's goud. In Finland bouwt men niet alleen lagere scholen van hout, maar ook middelbare. Het deed hem ge noegen te kunnen mededelen, dat Nederland in de handel met Finland de 4e plaats inneemt na Engeland, de S U. en V.S., terwijl wat import betreft Nederland de 6e plaats in neemt De Finse gezant merkte voorts op, dat er in de herfst in Ne derland een tentoonstelling zal wor den gehouden van Finse kunst, om de culturele band tussen beide lan den te versterken. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door dr. Wesselings, van O.K.W., ir. W. H. v. Oppen, hoofd afd. bijz. gebouwen van het minis terie van Wederopbouw, dr. J. J. H. Schmal. voorz. van de FinsNed. vereniging en A. B. Hemvsen, hoofd inspecteur ter generale thesaurie van het ministerie van Financiën. Namens de Belgische minister van Openbaar en Bijzonder onderwijs sprak G. v. d. Veegaete, dir.-gene- raal bij genoemd .ministerie, die o.a. zeide. dat de toestanden in België veel overeenkomst vertoont rrtet die in Nederland en dat ook daar een groot tekort is aan woningen en scholen. Ofschoon hij zelf van deze houten scholen weinig ver wachtingen had gekoesterd, had hij met veel genoegen de gebouwde school beschouwd en was hij van gedachte, dat de bouw van derge lijke scholen ook voor de moeilijk heden in zijn land een oplossing zouden kunnen bieden. Behalve door genoemde personen werd nog het woord gevoerd door de burg. v. Voorschoten, de directie van N.V. Panagro, de architect Lau- rentius en de directie van N.V. Ned. Hout Import. Mij Nehim. Met een dankwoord van ir. van Amerom, namens de directie, werd deze dag besloten. K.JJVI.V. Vrijdagavond zette de K.J.M.V. het jaarfeest, dat a.s. Zon dag officieel wordt gevierd, op al leszins waardige wijze in door 14 aspirantleden te installeren. Rector Vester liit Leiden hield bij deze ge legenheid een rede over de doel stelling van de K-J.M.V. GEMEENTERAAD Al de leden van de Raad waren niet aanwezig. Wegens ziekte wa ren verhinderd mevrouw Romijn Oost veen en de heer O. R. I. Viveen. Vastgesteld werd het bedrag pexf leerling ex art. 55bis van de L.O.- wet 1920 voor het jaar 1949. Zoals uit de berekeningen is koyien-vast te staan is het bedrag per leerling voor het jaar 1949 15.14. Het be drag voor 1948 was vastgesteld op 16.54. Het komt de heer Mooij voor, dat by de berekening bepaal de bedragen laag zijn gehouden en dat daardoor het bedrag 1.40 is verlaagd. De voorz. geeft explicatie aangaande deze aangelegenheid en deelt mede, dat formaliter in deze aan de voorschriften van L.O.-wet is voldaan. Ook de heer Griffioen komt op hetzelfde als de heer Mooij terug. Hierna volgt de benoeming van de heer L. Murming tot ambte naar van de burgerlijke stand. Door het vertrek van de heer J. P. Belt naar elders is deze plaats vacant gekomen. Met alg. st. werd de heer L. Munning benoemd. Voor de verbetering van een dui ker nabij de Zilverfabriek werd door B. en W. aan de raad voorge steld, een crediet van 700.00 be schikbaar te stellen. De heer van Dodeweerd informeert, of er geen fout in de uitvoering is gemaakt en of er destijds zo weinig toezicht is geweest. De voorz. blijft hierop het antwoord schuldig, want dit is ge schied in een periode, toen hy nog niet in Voorschoten was. Er valt echter niets te verhalen en de ver betering zal doorgang moeten vin den. Het voorstel werd hierna aan genomen. Gekomen tot de rond vraag vraagt de heer Griffioen hoe het contract van Voorschoten met de Leidse gasfabriek luidt. Is hier bij nog kwaliteit bij bedongen of alleen maar gas. Aan het gas zit een luchtje en het geeft roetaan- slag. Er zal weinig aan te doen zijn, aldus concludeert de voorz., want waar niet is, verliest de keizer zyn rechten. Lezing voor „Theorie en Practljk". - Donderdagavond kield de heer J^ Bylo van Hillegom een lezing voor „Theorie en Practijk" over ziekten in de gladiolen Een achttal liet hij de revue passeren. Spr. ried aan liever geen gladiolen te telen dan niet te voldoen aan dc hoogste eisen. ZOETERMEER Motorongeluk. Vermoedelijk door een tegenligger verblind is de motorrijder W. Klijn uit Zoetermeer gisteravond omstreeks half zeven ter hoogte van de Watertoren aan de Stationsstraat tegen een stil staande auto gereden. Genoemde Klijn werd met een beenbreuk naar het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. LICHTGEVENDE STOF. De gebroeders Schweiz in de Ver enigde Staten, zoons van een apothe ker. hebben met zeer eenvoudige hulpmiddelen een sterk fluoresceren de stof samengesteld. Gedurende de oorlog kregen ze gro te orders van het departement van defensie. De toepassingen van hun vinding worden echter nu nog veel- zijdiger. In de mondaine badplaatsen lopen reeds dames in badcostuums, die op een afstand van twee kilome ter licht uitstralen. Jagers en drijvers bij drijfjachten worden va dit goedje voorzien, om niet aan het gevaar bloot te staan, door andere jagers te worden aange schoten. Hengelaau gebruiken kunstmatige vliegen als aas. Deze vliegen lokken bepaalde vissen door hun sterke lichtuitstraling aan. De groots'.e ondernemingen in de V.S., Ford inbegrepen, zijn licentie- nemers of afnemers van het bloeien de concern der gebroeders Schweiz. Als er geen dollars mee gemoeid waren, zou men in Nederland dit goedje prachtig kunnen gebruiken voor nachtelijke buitenreclame. WORDEN WIJ OUDER? Kort geleden is de oudste inwoon ster van ons land, mej. M. Jansen te Barneveld, 105 jaar oud, overleden. Men zou denken, dat de ontberin gen gedurende de oorlogsjaren op de gemiddelde leeftijd der mensen een ongunstige invloed zouden hebben gehad. Dit is echter volgens de grote Zwitserse verzekeringsmaatschap pijen niet het geval. Gebleken is. dat de gemiddelde leeftijd momenteel nog veel gunstiger, dat yril zeggen: langer is dan voor de tweede wereldoorlog. In het bijzonder is de sterfelijkheid by de vrouwen achteruitgegaan, of schoon men hieruit niet moet opma ken, dat binnen afzienbare tijd alle dames 105 jaar zullen worden

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7