Steeds nieuwe getuigenissen BIJ DE AANVANG van de 14e zitting van het proces Kravchenko te gen „Les Lettres Frangaises" was het gisteren tamelijk rustig. De eer ste getuige die gehoord werd, was Andrev Lebed, een werktuigkundig ingenieur, die door een Sowjet-rechtbank ter dood werd veroordeeld. Zijn levensverhaal neemt heel wat tijd in beslag. Hij verhaalt, hoe hij door 3 rechters van instructie werd afgeranseld, hoe hij, om zijn gezin te red den, een verklaring ondertekende, waarin hij erkende schuldig te zijn en hoe hij daarna als terrorist ter dood werd veroordeeld. Aetherklanken STADSNIEUWS De Nederlandse druif moet op de buitenlandse markt komen ACay bete* aan kwaliteit DONDERDAG 24 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 HET KRAVCHENKO-PROCES „Ik beklaag de arme stenografen' Er ontspint zich een debat over de N.K.V.D. De verdediging beweert, dat de N.K.V.D. niets anders is dan het ministerie van binnenlandse za ken, terwijl de 'burgerlijke partij van haar kant verklaart: „Zeker, de N.K.V.D. is het ministe rie van binnenlandse zaken, maar in Rusland kan het buitengewoon stren ge straffen opleggen terwijl dit in Frankrijk- aan het gerecht is voorbe houden". Lebed verhaalt vervolgens, hoe hij naar Duitsland werd gedeporteerd. De verdediger stelt hem vervolgens de vragen: „Hoe hebt u in Duitsland geleefd?" „Hoe bent u er met uw gezin gekomen?" Getuige antwoordt: „Ik antwoord die mannen niet. Ik weiger niet uitleg te verstrekken aan een rechtbank, maar wel aan agenten van N.K.V.D." Er wordt steeds meer over en weer gepraat, zodat de voorzitter op een bepaald ogenblik uitroept: „Ik be klaag de stenografen". De volgende getuige is Pascal Chia- relli. Hij spreekt met een Zuidelijke tongval. „Ik ben een leerling van I-e- nin en Trotsky. Ik ben, een oude revo- lutionnair en behoor beslist niet tot de rechterzijde. Russisch heb ik te Parijs geleerd met mijn kameraden, die de revolutie van 1917 hebben voorbereid. Tijdens de Spaanse bur geroorlog heb ik wapens overge- smokkeld voor de republikeinen. Tij dens de bezetting moest ik mjj schuil houden. Na de bevrijding was ik Rus sisch tolk in een kamp nabij Aix-en- Provence. Vele Russen aldaar wens ten in Frankrijk te blijven, maar er waren politieke commissarissen in het kamp, zoals bij de Moffen Kravchen ko heeft niets verzonnen. Het ging er precies toe, zoals bij de Duitsers. In dien men iets zegt tegen hen gaat men naar Siberië en komt niet te rug". Na ongeveer anderhalf uur onder breking, wordt de zitting voortgezet. Mevr. Neumann, door de advocaten van Kravchenko voorgesteld als de vrouw, misschien de weduwe van Hans Neumann, voormalig lid van het politeke bureau van de Duitse .communistische partij, legt een zeer lange verklaring af. Neumann en zijn echtgenote hielden dikwijls in de Sowjet-Unie verblijf. Neumann was candidaat voor het praesidium van het Komintern, aan de oprichting waarvan hij actief heeft deelgenomen. In 1932 werd Neumann naar Moskou teruggeroepen wegens een politiek afwijkende mening en daarna naar Spanje gezonden, waar hij hoofdre dacteur van een blad was. Uit Spanje kwam hij nogmaals naar de Sowjet- Unie. Tenslotte werd hij gearresteerd, aldus getuige. Mevr. Neumann zegt voorts, dat hij in 1937 werd gearres teerd en in December van hetzelfde jaar spoorloos was verdwenen. „Daar- VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ocht.gymn.; 7.30 Reveille. 8.Ó0 Nieuws; 8.45 Gregor Piatigorsky. cello; 9.15 Bij onze jonge zieken; 9.30 Muziek bij het werk; 10.00 Radio Philharmonisch Orkest; 11.00 Gerard Ruymen. viool; 11.30 Harmoniemuziek; 12.30 Land- en tuinbouwnieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 „Vrij en Blij 14.15 „Mathis der Ma ler"; 14.40 „Onder dak en dan..." 15.00 Het Boyd Neel Strijkorkest; 15.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 16.40 „Dient elkander door de liefde". 17.00 Omroeporkest; 17.45 Orgelcon cert door Johan Vetter; 18.30 Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Geeste lijke liederen; 19.45 C. M. B.-kwar tier; 20.10 Nieuws; 20.15 „Eén ding", verzorgd door „Het Deventer Predi kanten Kwintet". 21.30 Sweelinck- kwartet; 22.00 Sans Souci o.l.v. Mas Bakker; 22.T 3 Pianowerken van Clau de Debussy; 23.00 Nieuws; 23.15 Lew White, orgel; 23.35 Gr.pl. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Muziek bij 'het ontbijt; 8.00 Nieuws; 8.18 Gr.pl.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 George Gersh win; 9.35 Reginald Dixon, orgel en Vivian Ellis, uiano; 10.20 Kreisler speelt Kreisler, 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Gr.pl.; 11.10 Vergeefse pijn; 11.25 Tussenspel en serenade uit „Hassan". 11.30 Jan Vogel en zijn ac cordeonorkest; 12.00 Ensemble Jo Bos; 12.30 Land- en tuinbouwnieuws; 12.45 Eric Winstone and his band; 13.00 Nieuws; 13.20 Zigeunermuziek; 13.50 Tino Rossi zingt; 14.00 Kook kunst; 14.20 Kamerorkest; 16.0C Or gelspel; 16.30 Tussen twaalf en zes tien; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.45 Wladimir Horowitz, piano, speelt 2 liederen zonder woor den van Hendelssohn, a. Frühlings- lied; b. Elegie: 18.50 Februari-staking (herdenking); 19.00 Denk om de bocht; 19.30 „Nederland cn zijn ge westen"; 20.00 Nieuws; 20.05 Helena Schouwman-Quispel, alt. 20.30 „Jeugd in Nederland"; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.30 Hoorspel; 22.00 Buitenl. weekoverzicht; 22.15 Gra- mofoonplatenprogramma; 22.40 „Van daag"; 23.00 Nieuws; 23.15 In huwe lijk en gezin; 23.30 Hary Janos Suite. Zoltan Kodaly. na werd ik zelf gearresteerd en naar Siberië weggevoerd, er van beschul digd aan een anti-revolutionnaire be weging te hebben deelgenomen". Maandag zal het proces worden hervat met de bestudering van Krav- chenko's manuscript, dat in he begin van deze week aan de rechtbank is voorgelegd. KRAVCHENKO WIL NAAR NEDERLAND KOMEN Victor Kravchenko is voornemens, na afloop van zijn proces tegen „Les Lettres Frangaises", Groot-Briütannië en verscheidene andere Europese landen te bezoeken. Kravchenko Verklaarde tegenover Reuter: „Ik ben voornemens een aan tal lezingen te houden, politieke lei ders te ontmoeten en toespraken te houden tot vergaderingen van arbei ders. Ik hoop o.a. Nederland, Italië, Zwitserland en Zweden te bezoeken. Ik wil economische en politeke toe standen bestuderen en natuurlijk wil ik ook iets zien van de landen, die ik ga bezoeken". Uncle Sam lonkt naar de Noordpool IN TOEKOMSTIG WERELD CONFLICT (Van onze correspondent) Terwijl de aandacht van het over grote deel der mensheid is gericht op Berlijn, China en andere hete plek ken in de koude oorlog tussen Oost en West, houden Amerikaanse stra tegen zich intensief maar zonder veel opzien te baren, bezig met het „dak van de wereld" de ijzige arctische en sub-arctische gebieden, die misschien de sleutel tot de over winning in een toekomstige oorlog zijn. Koude geen bezwaar meer voor mens en machine De vorige maand hebben 65 Ame rikaanse oorlogsschepen en dertig luchteskaders, met een personeel van in totaal 31.000 man, de grootste ma noeuvres gehouden, welke ooit in het Noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan uitgevoerd zijn. Voor de eerste maal zijn dezer dagen B- 5O's, de zwaarste bommenwerpers, die de Verenigde Staten bezitten, voor het houden van oefeningen naar Alaska gezonden. Deze wintertrai- r.ing zal tot half Maart worden voortgezet. Voor de maand Februari staan nieuwe vlootmanoeuvres in het hoge noorden op het program ma. Bijzondere uniformen, welke de dragers er van in staat moeten stel len, temperaturen tot 55 graden Fah renheit onder het vriespunt te trot seren, worden aan de lopende band vervaardigd. Tussen 5 en 8 Novem ber werd bij Argentina (Newfound land) een amphibisch experiment ondernomen; lucht- en landstrijd krachten namen aan deze landings manoeuvres deel. Dergelijke oefe ningen zijn ook gehouden in de Hud- sonbaai en andere arctische gebie den door gecombineerde Amerikaans- Canadese strijdkrachten. Reeds ge durende de vorige winter, zond de vloot een vliegdekschip naar de Straat Davis, de wijde passage tus sen Labrador en Groenland, die van de Atlantische Oceaan naar de Baf fin Baai voert. En een van Admiraal Byrds belangrijkste opdrachten op zijn tocht naar de Zuidpool was het testen van een duikboot bij onge woon lage .temperatuur. Grote aandacht Waarom besteden de Amerikaan se militairen en waarschijnlijk ook de Russische zoveel aandacht aan het Noordpoolgebied en aan het vraagstuk, hoe mensen, schepen, vliegtuigen en machines zich in een buitengewone koude gedragen? Misschien kan het antwoord het best gevonden worden in een rap port dat generaal Carl Spratz, kort voordat hij zijn functie van staf chef van de Amerikaanse luchtmacht neerlegde, opgesteld heeft. Daarin zegt hü: »Er zijn acht grote indus triële gebieden in de wereld met een productie, die hen tot een allerbe langrijkste factor in een oorlog maakt. Deze acht gebieden zijn ge legen in Japan, Midden-Siberië, de Oeral, het Moskou-district, het Don- bekken, West-Europa, de Britse eilanden en de Verenigde Staten. Al deze sleutelgebieden liggen boven dertig graden Noorderbreedte en de twee grote landmassa's, waartoe zij behoren het Eurazische en het Noordamerikaanse continent heb ben een punt, waar zij elkaar raken in de Noordelijke IJszee. Hoewel het poolijs practisch onbe gaanbaar is voor landstrijdkrachten en schepen het passeren verbiedt, werpt het geen hindernis op voor vliegtuigen. De kortste luchtweg van het middelpunt der Verenigde Staten naar dè Oeral, tussen Alaska en Duitsland, of tussen Groenland en Japan, loopt direct over het pool gebied. Ook kolonel Benrt Balchen, de Noorse Noordpool-expert, die een maand geleden in dienst is gegaan van de Amerikaanse luchtmacht, verklaarde in een rede, in Januari 1947 in Noorwegen uitgesproken, dat de Noordpool in een toekomstige oorlog een brandpunt zal zijn", om dat de kortste route tussen de ge bieden van vitaal belang over de arctis leidt". Een andere deskundige, generaal Willem E. Mitchell, een van de pio niers van de luchtvaart, zei eens: „Wie Alaska bezit, bezit de wereld". Niet slechts bommenwerpers zou den de „korste weg" over het dak van de wereld kunnen volgen, maar ook raketwapens zou deze route op hun weg naar Detroit of New York, naar Moskou of Stalingrad open staan. Of enige natie met inbegrip van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, raketbommen bezit, in staat om duizenden kilometers af te leggen en een uitgekozen deel met zekerheid te treffen, is niet bekend. Wel bekend is echter, dat de Duit sers kort voor hun nederlaag ge loofden er een te hebben, die, in Frankrijk gelanceerd, de Verenigde Staten zou kunnen bereiken. Ten slotte geven wij nog een ci taat uit „Arctic Diplomacy", een uit gave van de bekende Foreign Policy Association: „Indien onze militairen wat al te veel gehamerd hebben op het belang van het Noordpoolgebied voor de verdediging van ons conti nent, moet dit bekend worden ge maakt, opdat het land zijn volle aan dacht kan besteden aan gebieden van groter importantie in strategisch opzicht. Wanneer echter de militaire theorieën omtrent de Noordpool juist zijn, moeten de Verenigde Sta ten onmiddellijk stappen nemen om hun in dit gebied nog zwakke posi tie met grote snelheid te verster ken"! REDEMPTORISTEN HERDENKEN TWEEDE EEUWFEEST VAN DE GOEDKEURING VAN HUN REGEL. Op 25 Februari herdenken de Pa ters Redemptoristen met grote dank baarheid, doch zonder enige uiterlijke feestviering, de dag, waarop 200 jaar geleden Paus Benedictus XIV in de B^eve „Ad Pastoralis" de in 1732 ge richte Congregatie van de Allerhei ligste Verlosser met haar Constituties en Regels goedkeurde. Op het ogenblik telt de Congi'ega- «tie der Redemptoristen onder de lei ding van haar eerste Nederlandse Ge nerale Overste Pater dr. L. Buijs 23 provincies en 30 Vice-Provin- cies over heel de wereld verspreid. Het aantal leden bedraagt 7314, waar onder 4347 Paters, 1054 Scholastieken en 1576 Broeders.- In Nederland bezitten de Paters Redemptoristen de volgende huizen: Wittem (Studiehuis; opgericht in 1836), Amsterdam (Provincialaat 1850), 's-Hertogenbosch (Noviciaat, 1854), Roermond (1863), Roosendaal (1868), Rotterdam (1881), Zenderen (1927) en Nijmegen (Klein-Semina- rie „Nebo", 1928). Bovendien bedie nen zij nog de volgende retraite-hui- zen: Noorchvijkerhout (1910; van 1916 tot 1931 bediend door het Bis dom Haarlem), Amersfoort (1910), Seppe (1912), Zenderen (1927), en Bergen (in 1931 overgenomen van het Bisdom Haarlem). In deze vijf retraite-huizen kwamen in het jaar 1948 bijna 27.000 mensen op retraite. De Nederlandse Provincie, opge richt op 21 November 1855, telt mo menteel in Nederland 326 leden, in de missie van Suriname(overgenomen in 1866) 65 leden en in de Vice-Pro- vincie van Rio de Janeiro (eerste ves tiging in 1893) 126 léden. L. P. KRANTZ VOOR TRIBUNAAL. De kantonrechter te 's-Gravenhage afd. overgang bijz. rechtspleging deed heden uitspraak in de zaak tegen L. P. Krantz uit Oegstgeest. Bij deze uitspraak heeft de kantonrechter op de voorgrond gesteld, dat beschul digde als mede-directeur de verre overheersende figuur is geweest, die gedurende lange jaren op funeste wijze afbreuk heeft gedaan aan de belangen van het Ned. volk en zich aan ernstig verraad heeft schuldig gemaakt. Gezien de positie die be schuldigde heeft ingenomen en re kening houdend met diens geestelijk formaat is aan een ernstige bestraf fing niet te ontkomen. Derhalve werd beschuldigde een interneringsstraf opgelegd van 6 jaar ingaande 9 Mei '45 en eindigende 9 Mei '51 ontzet ting uit kiesrechten, verbeurdverkla ring van 80.000. K.A.V.-VASTENAVONDVIERING. De Katholieke Arbeidersvrouwen organiseerden een vastenavondviering in het St. Antoniusclubhuis, welke zaal geheel bezet was. Behalve de geestelijk 'adviseur Pater Calasanctius waren mede aanwezig enige afge vaardigden van de afd. Lisse. Nadat de voorzitster de aanwezigen had verwelkomd, werd een geva rieerd programma afgewerkt, dat ge heel verzorgd werd door eigen leden ender leiding van mevrouw v. Dam. Verschillende komische schetsen, af gewisseld door, speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde, liedjes met vrolijke refreintjes werden ten beste gegeven. Geheel de avond heerste er een jolige stemming en het was de aanwezigen aan te zien, dat er volop werd genoten. Onder de pauze werd er koffie met koek aangeboden. De K.A.V. -kan terugzien op een uitste kend geslaagde vastenavondviering, die de band onder het steeds groeien de ledental weer heeft versterkt. MEER VREUGDE-AVOND K.A.B. In de Leonardus-Parochie. Als slot van hef seizoen had giste renavond de laatste Meer Vreugde avond plaats voor de K.A.B.-leden in het St. Antonius-clubhuis, waarvoor de belangstelling ook ditmaal weer groot was. De voorzitter der Contact commissie opende deze avond met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder aan de geestelijk advi seur, pasfoor M. v. d. Schoot, pater Engering en de afgevaardigden der overige parochies. Het doel, met eigen krachten deze avonden te verzorgen, is zeer zeker geslaagd te noemen. Di rect werd daarna begonnen met het programma, dat in het teken van de vastenavond stond. Nadat eerst het pas gevormde orkestje de Graspie pers onder leiding van de heer Koet deze avond had geopend met maat- schlagers, werd door de eigen toneel club, onder regie van H. Kien jet, de klucht in één bedrijf „De Prins op stap" opgevoerd en tot slot voor de peuze de schetsjes „Het Spook", „Mientje gaat naar kostschool" en „Kies en Bes". Na de pauze werd nog eens aanbevolen de collecte ten bate van Katholiek Thuisfront. De geest, adv, sprak een opwek kend woord. Ten slotte werd o. 1. v. de heer G. Heynende boel op stelten gezet! Door de heer P. Speel werd na mens de K.A.B. een woord van dank gebracht voor het vele werk, dat door de contact-commissie in dit sei zoen is gedaan. Nadat de voorzitter alle medewer kenden dank gebracht had werd deze zeer geslaagde avond gesloten. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift, ge titeld Lucht vaart-verzekering, UITSPRAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag veroordeelde heden de 43-jari- ge veehouder Teunis Verwefj uit Al-(heer J. G. Sauveplanne, geb. te phen aan don Rijn, die ten voordele 's Gravenhagc en wonend te Wasse- van de vijand in dienst bij de Ned. naar. Oostcompagnie was getreden, aldaar in zuivelfabrieken als toezichthou- j der had gefungeerd en nadien zich Hof veroordeelde hem hedenmorgen vrijwilig bij de Grüne Polizei hier te tot 8 jaar 'm. a. lande had gemeld tot 7 jaar m.a. DISTRIBUTIENIEUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 27 FEBRUARI t.m. 12 MAART 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES. 021, 023 vlees. 100 gram vlees 022 vlees 200 gram vlees ALLE BONKAARTEN 903. 025 alg. 250 gram boter of margarine of vet BONKAARTEN KA, KB 903. 026 alg500 gram boter of margarine of vet alg400 gram kaas of 500 gr. korstloze kaas 028 algJ25 gram koffie 032 alg200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas alg. (reeds 500 gram sinaasap- aangew.( x) pelen. BONKAARTEN KD 903. 034 alg"250 gram boter of margarine of vet alg100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas 016 alg. (reeds 1 kg. sinaasappelen aangew.) x) TABAK- EN DIVERSEKAARTEN QA, QC 903. 64, 66 tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 903. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldi? zijn de bonnen van de strook F. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen reeds op Vrijdag 25 Februari a.s. worden ge bruikt. 'x) De reeds aangewezen bonnen 008 algemeen (500 gram sinaasappe len) en 016 algemeen (1 kg. sinaas appelen) moeten uiterlijk op 26 Fe bruari bij de handelaar worden inge leverd. De oude tabaks-, versnaperingen- en diversekaarten QA, QB en QC 901 kunnen vernietigd worden, evenals de bonnen 004, 009, 010, 011, 013, 017, 018 en 019 algemeen der bon kaarten voor voedingsmiddelen. De eis tegen hem was 10 jaar m. a. geweest. De 33-jarige J. W. J. Bogaart, aanvankelijk chauffeur bij de Duitse Weermacht, later dienst doende als tolk bij de Sicherheitsdienst, waar bij hij zeer arrogant was opgete- den, door o.a. de arestanten met zijn revolver schrik aan te jagen, had destijds ook medegeholpen bij de arrestatie van W. Faas, te Katwijk die later in Duitsland is overleden. De proc.-fiscaal had op 10 Februari Ijl. i? i aar gevangenisstraf geëist. Het Teunis Kaptein, weleer schoen maker te Boskoop, de laatste van het drietal land wachters, waarvan zijn dorpsgenoten weinig pleizier hadden beleefd en nadien te Woerden als schoenmaker van het centraalmaga- zijn werkzaam, had het daar ook niet al te best laten liggen. Om aan de gevangenis te ontkomen, had hij zich bij de Landwacht gemeld, voor welk feit de proc.-fiscaal vorige maal ne gen jaar gevangenisstraf had geëit. De uitspraak luidde hedenmorgen 7 jaar m.a. (Van onze tuinbouw-redacteur). Nederland neemt slechts een zeer bescheiden plaats in, bij de wereldproductie van druiven. Dit is uiteraard het gevolg van onze geografi sche ligging en het klimaat, dat voor de teelt van deze vruchten niet zeer bevorderlijk is. De wereldproductie van druiven, die in 1947 een oppervlakte van ongeveer 10 millioen h.a. besloeg heeft zich voor 90 geconcentreerd in de gebieden langs de Middellandse Zee (met in begrip van de centra in West- en Midden Euro pa). waar het klimaat voor de druif bijzonder gunstig is. Ondanks het sinds 1938 sterk uitge breide wereld-druivenareaal, is de totale-op- brengst teruggelopen, n.l. van ruim 30 millioen ton per jaar in de periode 1934'38 tot bijna 25 millioen ton in 1945. Dit moet worden toege schreven aan omstandigheden, die direct of in direct een gevolg zijn van de oorlog, zoals ge brek aan brandstoffen, ziektebestrijdingsmid delen en arbeidskrachten, alsmede directe scha de aan het gewas tengevolge van oorlogshande lingen. Gedurende de jongste wereldoorlog hebben zich enorme verschuivingen in de wereldhan del in druiven voorgedaan. Was vóór de oorlog Europa het belangrijkste werelddeel voor de in ternationale druivenhandel, tijdens de oorlog hebben Noord- en Zuid-Amerika deze positie overgenomen. Na de oorlog is Europa's aandeel in de wereldhandel in tafeldruiven weer toe genomen, doch het vooroorlogse peil is nog lang niet bereikt. Dit is uiteraard geenszins te ver wonderen, aangezien Duitsland het belangrijk ste invoerland vóór de oorlog, voorlopig geheel is uitgeschakeld, terwijl het tweede grote in voerland Engeland sterk is verarmd. Het Nederlandse aandeel. In Nederland neemt de druivencultuur ruim 600 h.a. in beslag, waarvan gemiddeld een op brengst van 20.000 ton per jaar wordt verkre gen, een hoeveelheid, die uiteraard in het niet verzinkt bij de wereldproductie. Nederland pro duceert bijna uitsluitend onder glas geteelde ta feldruiven. De wereldafzet van deze categorie druiven bedraagt gemiddeld slechts 10 van de totale productie; 85 van de wereldproduc tie wordt n.l. verwerkt tot wijn, terwijl onge veer 7 gedroogd wordt om als rozijnen en krenten in de handel gebracht. Hoewel Nederland nog niet 1'van de we reldproductie van tafeldruiven voortbrengt, is, dank zij een hoge opbrengst per h.a., de kostprijs niet te hoog om in bepaalde tijden van het jaar mede te dingen op de wereldmarkt, uiteraard speciaal de markten van West- en Noord-West Europa. Het Wesyand. Het Westland, Nederland's centrum van drui vencultuur neemt een uitzonderingspositie in (ten opzichte van de werelddruivencultuur) wat betreft de bodemsgesteldheid voor de teelt van deze vruchten. Overal ter wereld worden n.l. druiven geteeld op heuvelachtige of in elke ge val glooiende terreinen, waarvan het overtollige water steeds kan afvloeien. In het vlakke West- land daarentegen is het grondwater stilstaand en kan niet wegstromen. Deze omstandigheid eist bijzondere maatregelen ten opzichte van de afwatering. Overtollig grondwater is n.l. funest voor de druif en doet na korter of langer tijd de wortels afsterven. Met behulp van drainage tracht men dit euvel te bestrijden. Uit een enquête is gebleken, dat van ruim 500 druivenkassen in een bepaald gebied in het Westland slechts 15 op voor de druivencul tuur goede grond staat, terwijl 35 op matige en 50 op zeer matige of zelfs uitgesproken slechte gronden is gevestigd. Bijproducten. De producten, die door verwerking van drui ven worden verkregen, zijn voornamelijk wijn, sap, jam, gelei en essences. Voor de oorlog bestonden er voor inlandse druiven geen afzet mogelijkheden als gevolg van de concurrentie van buitenlandse wijnen, die lager in prijs en beter van kwaliteit waren. In 1939 werd dan ook ca. 11 millioen liter buitenlandse wijn geïmporteerd. Tijdens de oor log, toen import van buitenlandse wijnen onmo gelijk was, waren er uiteraard wel afzetmoge lijkheden voor het inlandse product, doch het gebrek aan suiker belemmerde de productie, die desondanks in 1941 nog ca. 350.000 liter be droeg, doch geleidelijk daalde tot ca. 80.000 li ter in 1944. Na de oorlog is de productie gelei delijk toegenomen, zodat vorig jaar reeds een hoeveelheid van ca. 450.000 liter druivenwijn werd geproduceerd. Nederland is echter geen wij nverbouwend en ook geen wijndrinkend land, hetgeen o.a. blijkt uit het cijfer betreffende het verbruik per hoofd van de bevolking per jaar, hetwelk in 1938 ca. 1 liter bedroeg (Frankrijk. 188 liter) en in 1947 ongeveer een halve liter (Frankrijk: 110 liter). De productie van andere vruchtenwijnen is aan zienlijk groter en bedroeg het vorige jaar ca. vijf en een half millioen liter. Dit vindt zijn oorzaak in het feit. dat vruchten als bessen, ap pelen enz. goedkoper zijn en zich beter lenen voor verwerking tot wijn. De productie van druivensap is in Nederland gering als gevolg van het feit. dat de Nederlandse druif betrek kelijk duur is en voorts niet aromatisch genoeg. De Benelux opent echter perspectieven, daar België graag de accijnsvrije druivenwijn wil importeren. Gekoelde druiven. De oogst en afzet van de Nederlandse druif heeft in een beperkte tijdsruimte plaats. Een belangrijk percentage van de druivenoogst moet dan ook in zeer korte tijd worden afgezet, wat uiteraard een funeste invloed heeft op de prijs. Men heeft dan ook naar een mogelijkheid ge zocht om de afzet over een groter gedeelte van het jaar uit spreiden, hetgeen prijsstabiliserend moet werken Deze mogelijkheid beiden de koelinrichtingen, waarin de druiven lange tijd kunnen worden bewaard. De druif is een gevoelige vrucht en een doelmatige bewaring eist dan ook een zeer gelijkmatigé temperatuur van ca. 0 gr. C. bij een bepaalde vochtigheidstoestand van de lucht. Het koelen van druiven dient dan ook met veel zorg te geschieden. Tot nu toe wordt 't bewaren van druiven slechts in zeer bescheiden mate toege^ past. Ongeveer 1 millioen kg. of slechts 5 van onze totale druivenproductie wordt gemid deld per jaar opgeslagen. Wil de druif verder in het buitenland opgang maken, dan zal de Nederlandse teler ook meer zorg moeten besteden aan de verpakking. Eerst dan ligt er een internationale toekomst open .voor een nationale nijverheid. WEERSVERWACHTING TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Enkele overdrijvende wolken- relden, overwegend droog weer. batige of zwakke wind uit Wes- elijke richtingen. Tamelijk kou- Ie nacht met plaatselijk lichte lachtvorst. Morgen in de namid- lag ongeveer dezelfde tempera uur als vandaag. JAARVERGADERING MAAT SCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Notaris J. C. van Eek, benoemd tot Ere-lid. De Maatschappij voor Toonkunst hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van ir. J. J. G. van Hoek. Na vaststelling der notulen werd het jaarverslag 1947-'48 uitge bracht en goedgekeurd. De penning meester legde zijn rekening, goed gekeurd door een daartoe benoemde Commissie, aan de vergadering over. Hem werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. In de vacatures, ontstaan door het aftreden van de heren dr. W. C. Braat, J. C. van Eek en prof. dr. E. de Jongh, werden gekozen de heren C. Grijpsma, L. Molijn en Th. J. Hannema. De voor zitter dankte met hartelijke woorden de aftredende bestuursleden voor hetgeen zij in de afgelopen jaren voor de Maatschappij hebben gedaan en wé in het bijzonder de penning meester van het bestuur, de heer J. C. van Eek, die gedurende elf jaren op zó voortreffelijke wijze het finan- tieel beleid der Maatschappij heeft gevoerd. De voorzitter van het be stuur deelde de heer van Eek mede, dat Commissarissen met algemene stemmen hadden besloten hem tot Ere-lid der Maatschappij te benoe men. De heer Van Eek was zeer er kentelijk voor deze geste en dankte allen hartelijk. De aftredende bestuursleden zeg den dank voor de prettige samen werking en wensten de Maatschappij een voorspoedige toekomst. De nieuwe bestuursleden werden hierna door de voorzitter geïnstal leerd en van harte welkom geheten in het bestuur. De secretaresse dank te in dichtvorm de scheidende Com missarissen en riep de nieuwe be stuursleden een hartelijk welkom toe. Na benoeming van een commissie tot nazien der rekening en verant woording 1948-'49 werd de vergade ring gesloten. Wij vernemen nog, dat in de daar na gehouden bestuursvergadering de heer L. Molijn tot penningmeester der Maatschappij voor Toonkunst werd benoemd, de heer ir. J. J. Rut gers tot vice-voorzitter, mej. A. Coe- bergh tot 2de secretaresse (geduren de 1 jaar) en de heer Th. J. Hanne ma tot lid van de Concertcommissie. Aan het jaarverslag 1947-'48 wordt het volgende ontleend: Het aantal leden der Maatschappij bedroeg op 31 Augustus 1948: 365, het aantal leerlingen der muziekschool: 323. Ofschoon de finantiële toestand der Maatschappij zich dit jaar wel iets gunstiger liet aanzien dan het jaar er voor, blijft de nodige zuinigheid geboden. Het Orkest der Maatschappij, on der leiding van Henk Geirnaert, mocht zich in een gestadige bloei verheugen. De concertafdeling had een gunstig jaar. De programma's der concerten stonden op hoog peil. Voor de jeugd- concerten bestond wederom zeer grote belangstelling. De Muziekbibliotheek der Maat schappij bleef zich in gunstige zin ontwikkelen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2