S)e &jidóeSoti/fca/nt Het overleg met dr. Beel Anak Agoeng achter plan-Beel Is dat geen landverraad WOENSDAG 23 FEBRUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11626 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Een ooggetuige over het proces tegen Kardinaal Mindszenty Bur. Papengracht 32. Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes f 1.50 De godloosheid als ideaal f^VER het godloze communisme ^heeft de Kerk haar veroordeling uitgesprokei\. Er zijn communistische propagan disten, die de godloosheid van het communisme trachten te ontkennen. Opvallend is het, dat in het „proces" tegen Zijn Eminentie Kardinaal Mindszenty de godsdienst buiten be schouwing is gelaten; de schijn is aangenomen, alsof het helemaal niet ging om de godsdienst. Niet om de godsdienst, maarom de „demo cratie", om de rechten van het volk! Er zijn echter ook communistische propagandisten, die openlijk er voor uitkomen, dat de godloosheid in- haerent is aan het communisn^, „noodzakelijk is voor de zuivefe communistische wereldbeschouwing". In „De Jonge Bolsjewiek", het Rus sische tijdschrift voor de jong-bolsje- wieken, wordt het volgende fraais publiekelijk aan den volke verkon digd: „Het is een feit, dat het gods dienstig geloof hardnekkig voort gaat te leven, en dat het ons dwingt de strijd voor de volle overwinning van de geest der godloosheid, die noodzakelijk is voor de zuivere communistische wereldbeschouwing, voort te zet ten en te intensifiëren. De Sov jetstaat heeft zijn verhouding te genover de Kerk niet veranderd. De Kerk heeft wel een andere positie tegenover de staat inge nomen. Dat kan met de omstan digheden wisselen. Dat is één zaak. Een andere zaak is, dat de godsdienst is en blijft een anti- wetenschappelijke ideologie vij andig aan marxistisch-leininis- tische wereldbeschouwing. De godsdienst is opium voor het volk. Zoals Stalin reeds in 1927 zei, de communistische partij kan niet neutraal .zijn tegenover de godsdienst." Het is zo zegt het Utrechts Ka tholiek Dagblad terecht het al oude lied op een nieuwe toon. Het aloude lied, dat de oude libe ralen in hun glorie-tijd zongen, maar, terwijl de oude liberale geest bij ve len nog leeft, heeft men toch de leu ze, dat geloof en wetenschap met el kaar in strijd zouden zijn, opgebor gen en komt men er, althans open lijk, niet meer mee voor de dag. Er is ook nog nooit een geleerde ge weest, die bedoelde stelling heeft kunnen bewijzen; die heeft kunnen bewijzen, dat de vaststaande resul taten van de wetenschap in strijd zijn met de ware leer, met de dogma's der Katholieke Kerk. Communisten zingen nu dat al oude lied op een nieuwe toon. Een schrille felle, angstwekkende toon: „de godsdienst is opium voor het volk". Hier zijn mensen aan het woord, die niet alleen de Kerk en de Gods dienst opzij schuiven als e§n „pri vaatzaak" voor hen, die deze „zaak" begeren en er behoefte aan hebben, maar mensen, die zich positief vijan dig stellen tegenover de Kerk en de Godsdienst. Een verschijnsel, waar van de troosteloze diepte onpeilbaar is.... Waar zullen zij, als in'hen brandt de hartstocht de hartstocht van eigenbelang, afgunst, haat een rem hebben, om die hartstocht te bedwingen? Voor hen, die wél er kennen, dat hun leven moet staan in de dienst van God en in de dienst van hun mede-mensen in en om God voor hen-kan het al zo moeilijk zijn. om het dier in de mens te bedwin gen! Het is verschrikkelijk, ons levendig voor te stellen, ons diep be wust te zijn van de realiteit, dat er mensen zijn, met ontzaglijk grote macht, die strijden voor de godloos heid als voor hun ideaalEn toch meen wij hier volstrekt niet een ■striêvofïeino^tiek voeren. Wij moe ten de werkelijkheid zien. Maar niet r-~» te vrezen. Luistert naar de Paus: „De Kerk volgt met grote ont roering hetgeen thans geschiedt. Maar toch blijft Zij rustig, om dat Zij weet. dat Zij nooit kan ondergaan. Zij bedelt dan ook niet om gunsten. Bedreigingen en vervolgingen jagen Haar geen vrees aan." Aldus de Heilige Vader in Zijn jl. Zondag gehouden rede tot de Ro meinse jeugd, welke rede de Paus besloot met dit gebed: „God geve u kracht om vast te houden-aan uw geloof. Hij schen- ke u licht, kracht en moed. Moge God u in staat stellen om waak zaam te blijven tegen de vijan den van Hem, die ook uwe vijan den zijn. En moge God de ge wetens verlichten van hen, die ver van Hem en van de waar heid verwijderd zijn. Moge God hun de genade schenken, opdat zij in olie overtuiging mogen te rugkeren tot het Geloof". Als wij dit -gebed bidden voor ons zelf en voor hen, „die ver van God en van de waarheid verwijderd zijn' dan zullen wij van God verkrijgen die rust. dat licht, die kracht en moed, welke wij in deze tijd dage- iiijks nodig hebben. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: Gedurende het bezoek van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon aan Nederland heeft deze een intensief overleg gepleegd met de Nederlandse Regering over het Indonesische vraagstuk in al zijn aspecten en over de in de toekomst te volgen vaste gedragslijn. Daarover zijn gewichtige besluiten genomen, welke onverwijld gepubliceerd zullen worden, zodra dr. Beel in Batavia is teruggekeerd. De publicatie, die Zaterdag a.s. verwacht kan wor den, zal gelijktijdig te Batavia en te 's-Gravenhage plaats vinden. Dr. Beel keert thans naar Indonesië terug, geheel op de hoogte van de in zichten van de Nederlandse regering en voorzien van de nodige volmachten. Hij dringt aan op spoed F*VE MINISTER-PRESIDENT van Oost-Indonesië, Anak Agoeng, heeft gisteravond voor radio-Makassar een rede uitgesproken over de poli tieke toestand in Indonesië. Hij betoogde, dat een loyale en efficiënte uitvoering van het p an-Beel ongetwijfeld er toe zal bijdragen, dat de verwarring en het wantrouwen dat thans tussen Nederland en Indonesië heerst op zij kunnen worden geschoven. Voorwaarde daarvoor is, dat niet van de aanvang af het plan-Beel geheel of ten deele te niet wordt gedaan door een terughoudendheid, welke een waarlijk snelle souverei- niteits-overdracht illusoir zou maken. Hij achtte het noodzakelijk, dat de volgens het plan te vormen nationale federale interim-regering op voet van volledige gelijkgerechtigdheid en gelijkwaardigheid met Nederland een verdrag zal kunnen sluiten, waarin de noodzakelijke voorzienin gen betreffende de overgang naar een nieuwe rechtsorde worden ge troffen. Groeiend begrip in Amerika Anak Agoeng zeide, dat minister Van Maarseveen in zake het plan- Beel gezegd had, dat het statuut van de Nederlands-Indonesische Unie en de afzonderlijk verdragen, die ge sloten moeten worden, tot stand moeten komen, voordat de souverei- niteitsoverdracht zal kunnen ge schieden. Wij wensen onmiddellijke over dracht, aldus Anak Agoeng, en daar om kan ons de interpretatie van mi nister Van Maarseveen moeilijk be vredigen. Daarna pas zal de con structie plaats kunnen vinden van de federale interim-regering. Ten aanzien van de resolutie van Veiligheidsraad zeide de minis ter-president. dat het „geen zin heeft de raliteit, die door vrijwel de gehe le wereld als zodanig aanvaard is, af te wijzen". Hij had er geen bezwaar tegen, dat de U.N.C.I. tverd ingeschakeld, in dien deze commissie kan bijdragen tot een snelle en goede oplossing van het Indonesische probleem. Anak Agoeng eindigde met te zeg gen, dat overleg met alle partijen, en „niet in het minst met de republi keinse leiders" noodzakelijk is. Hij achtte het daarom van groot belang, dat de Nederlandse regering bereid zou zijn, deze republikeinen volledige bewegingsvrijheid te verschaffen. UITNODIGING AAN DE REPUBLIEK? Verwacht wordt, dat de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, na zijn aankomst in Bata via een delegatie naar het eiland Banka zal zenden om de republi keinse premier Mohammed Hatta en andere republikeinse leiders uit te nodigen naar Batavia te komen voor het voeren van besprekingen. Het doel van deze besprekingen zou zijn de republikeinen er toe te bewegen zich aan te sluiten bij de federale staten en zitting te nemen in een In donesische federale regering, waar aan de souvereiniteit kan worden ovex'gedragen. Dr. Beel zou er naar streven de republikeinen „zo aan- terkkelijk mogelijke voorwaarden" aan te bieden. WINDKORENMOLEN TE HOLTEN WORDT GERESTAUREERD. De windkorenmolen van de heer Mül- Ier in Holten werd enige jaren gele den wegens ouderdomsgebreken bui ten bedrijf gesteld. De molenaar schafte zich een electromotor aan, de molen raakte in verval en dreigde uit het landschap te zullen verdwijnen. Vorig jaar is met de eigenaar tot overeenstemming gekomen en nu zal de molen worden gerestaureerd met subsidies van het Rijk, Provincie, Ge meente, „De Hollandse Molen" en de A.N.W.B. In dc kosten van de restau ratie ad f 10.000 zal de eigenaar voor 2/3 bijdragen, wat wel als een uni cum mag worden beschouwd. Dr. VALENTINE WEER IN NEDERLAND. Terwijl het Bataviatoestel, dat dr. Beel naar Indonesië brengt, naar de startbaan taxiede, landde op Schip hol (hedenochtend de K.L.M.-Con- stellation TDK, die dr. Alan Valen tine, hoofd van de ECA-Missie in Nederland, naar ons land terug bracht. Zoals bekend heeft dr. Va lentine een maand doorgebracht in de Verenigde Staten, waar hij be sprekingen heeft gevoerd over het Marshallplan. Dr. Valentine legde er de nadruk op, dat er bij de Ameri kanen nimmer gebrek aan sympa thie jegens de Nederlanders is ge weest. „Hoogstens een gebrek aan begrip en kennis van zaken". Doch thans heeft dr. Valentine 'n groeiend begrip kunnen constateren voor de complicaties en de moeilijkheden, waarmede ons land in Indonesië heeft te kampen. „Wat denkt u van de resolutie van senator Brewster over het terug trekken der troepen en de houding van het Congres daartegenover?" Ik kan u dit wel zeggen: „Indien het Congres van plan was de Mar shallhulp aan Nederland stop te zet ten, was ik niet hier." „Gelooft u, dat de instelling van een federale interimregering voor de Verenigde Staten voldoende grond zou zijn om de Marshallhulp aan Indonesië weer te hervatten?" „De V.S. zullen zich ten aanzien van dit probleem spiegelen aan de houding van de Veiligheidsraad. In elk geval zal geen hervatting van Marshallhulp aan Indonesië volgen, vóór het departement van Buiten landse Zaken der V.S. de absolute overtuiging heeft, dat de situatie dit volkomen wettigt." „Gelooft u, dat het bedrag, dat ^oor de komende 15 maanden als "Marshallhulp is uitgetrokken, zal worden verlaagd?" „Men heeft deze verlaging voorge steld op grond van de verwachting, dat de prijzen zullen dalen, maar ik geloof, dat het met deze prijsverla ging niet zo hard zal lopen." OUDE MOLEN IN ZAANSTREEK AFGEBRAND. Gisternacht is de molen „De Strijd" bij Zaandam door brand geheel ver woest. Deze molen, die meer dan 270 jaar oud is, was juist een week gele den door de Vereniging De Zaanse Molen aangekocht. Ook een aangren zende schuur werd een prooi der vlammen. Wederom is het getal der molens in ons polderland met één verminderd. Amerikaans journalist, die het proces tegen kardinaal Mindszenty bijwoonde, geeft er zijn mening over (Speciale K.N.P.-correspondent). Wat hier volgt is ontleend aan een ooggetuigeverslag van de recht spraak tegen Kardinaal Minsdzenty. Het is- overgenomen van een trans criptie van een radio-uitzending van de Columbia Broadcasting System uit Wenen. De spreker is Gabriël Pressman, die het verslag maakte van het laatste deel van de zitting voor de New York Times. Voordien was gezegd, dat slechts één Ameri kaanse correspondent in de rechtszaal was toegelaten. Dit was waar, toen de rechtszitting werd geopend. Pressman werd de tweede corres pondent, doordat de communisten hem bij vergissing naar hij zelf meent een visum verstrekten. De vorige verslagen uit de rechtszaal waren oppervlakkig en kort. Press man vertelt hij is pas weer veilig buiten Hongarije dat de advocaat, die was aangewezen als verdediger van de Kardinaal, een bekende com munist is, die het grootste deel van zijn „verdediging" besteedde aan het houden van een lofrede op hen, die zijn „cliënt" naar het leven stonden. De enige getuige a déchar ge werd verhinderd zijn getuigenis af te leggen. De Kardinaal scheen ver doofd, onverschillig en „verstande lijk niet geheel in orde". De gehele Zaak was een tragische comedie. Uit zijn verslag blijkt duidtlijk, wat reeds door de pers in de gehele Westelijke wereld vermoed werd. Wat reeds tussen de regels van de „objectieve" verslagen kon worden gelezen, wordt hier in dit verslag be vestigd. De correspondent verwondert zich over de wonderlijke en onbegrijpelij ke toepassing van het recht, doch hij verklaart een en ander, wanneer hij zegt, dat het recht in de communis tische landen ondergeschikt is aan de politiek en dat de politiek be paalt, wat recht is. Kardinaal Mindszenty was Franse communisten zullen de zijde van Rusland kiezen 'T'HOREZ, de Franse communisten leider, heeft gisteren verklaard, dat indien ooit het Sovjet-leger Frankrijk zou binnenvallen, de commu nisten zouden doen zoals de communisten in Polen, Roemenië en Joego slavië gedaan hebben. Deze uitlating had extra-edities van de hoofd stedelijke kranten tot gevolg en een afgevaardigde van de MRP (R.K.) diende bij de Nationale Vergadering een verzoek in tot interpellatie over de betekenis, die de regering aan deze verklaring hecht. Thorez was zo voorzichtig zijn uit lating in de vorm van een vraag te gieten, waardoor het de regering moeilijk zal vallen hem zijn vrijheid te benemen. Volgens een communiqué van de partij had Thorez een „duidelijk" antwoord gegeven op de vraag „wat zult u doen indien het Rode leger Parijs bezet?" De communistenleider beantwoordde deze vraag met een tegenvraag: „Als de vrede- en vrij heidslievende Fransen er niet in sla gen ons land de zijde van de demo cratie en de vrede te doen kiezen, als ons volk tegen zijn wil in een anti-Sovjet-oorlog wordt meegesleept en als het Sovjet-leger, dat strijdt voor de be'angen van het volk en het socialisme, genoodzaakt is de overweldigers tot op ons grondgebied terug te slaan, dan vragen wij of de arbeiders, het Franse volk, zich an- leden van de politiemacht met of zonder uniform; bij de uitgangen, bij de beschuldigden en tussen de zorgvuldig uitgezochte toeschouwers. De Kardinaal hield het hoofd bijna voortdurend iets naar rechts gebo gen; zijn handen hield hij gevouwen. Zo nu en dan draaide hji aan zijn ring. Gewoonlijk zat de iCardinaal stil. De president van het Hof, Vilmos Olti, was vóór en gedurende de oor log als secretaris-generaal van het Hongaars-Duits Genootschap een van de grootste nazi's van Hongarije. Olti liet zijn vragen neerratelen op de beschuldigden als machinegeweer- Maar het was nauwelijks nodig de beschuldigden aan te klagen. Alles was daarvoor te vlot geregeld. In de eerste plaats hadden al de beschul digden reeds voor de zitting bekend. De rechtszitting ging voort als een goed gerepeteerd maar slecht ge speeld toneelstuk. Voor een histori sche belangrijke rechtztting was de haast ongepast. Zakar, de nog zeer kinderlijk uit ziende secretaris van de Kardinaal, deed als een kleine jongen, die school moet blijven om zijn lesje te leren. Hij keek versuft en zijn gezicht was bleek. De president porde hem steeds op een vriendelijke wijze aan, wanneer hij niet meer precies wist, welke regels hij moest opzeggen en verbeterde hem. Kardinaal Mindszenty sprak zacht, bijna onhoorbaar en moest door het Hof worden verzocht luider te spre ken. Alleen Baranyai en Kardinaal Mindszenty schenen met iets van een geringe belangstelling het pro ces te volgen. Het was een voortdurende strijd om te bekennen. Alle beschuldigden hadden reeds vele bekentenissen op papier gesteld. De Hongaarse rege- ring heeft deze bekentenissen netjes j I laten bundelen in het Geelboek, dat kleed als een gewoon priester. De jaan Pers wer"d uitgereikt. Kardinaalsring was 't enige teken van zijn waardigheid. Aan weerszijden j Wie "was de verdediger? van de Kardinaal zaten de 6 andere Koloman Kioko, de verdediger van beschuldigden: Baranyai, Zakar, Esz- de Kardinaal, hield een pleidooi, dat terhazy, Nagi, Ispanki en Toth. De I beter kon worden omschreven als een gezichten zagen er afgetobt uit. Hun pleitrede voor hemzelf dan voor de houding varieerde van berusting tot1 Kardinaal. Kicko is sinds 1919 com- onverschilligheid. Naast iedere be-1 munist en was de man, die volgens schuldigde zat een politie-agent.de regering door de Kardinaal was Overal stonden of zaten gewapende 1 uitgekozen boven zulke uitgelezen /katholieke advocaten als Joseph Gi'o. Deze was vóór de rechtszitting uit de organisatie geroyeerd, omdat hij er op stond de Kardinaal te verde digen. Het eerste waarop Kicko wees, was, dat zijn cliënt hem uit vrije wil had gekozen! „Noch hier, noch in het buitenland kan iemand ons er van beschuldigen, dat wij de vrijheid beknotten", zeide Kicko. De rest van de opmerkingen van Kicko gingen over de simpelheid van de Kardinaal en dat deze niet wist, dat hij verkeerd had gehan- I deld. Doch niet alleen in de rechtszaal gebeurde vreemde dingen. De rege ring wilde ook op allerlei wijzen aan de buitenlandse con-espondenten dui delijk maken, wat zij moesten schrij ven. Ingishyi, de Hongaarse perschef, vertélde ons gedurende twee pers conferenties te schrijven, dat de Kar dinaal geen moedig man was of een held voor de vrijheid, doch een zwakkeling, een lafaard. Op de twee de dag van de rechtszitting werd tij dens een persconferentie een poging gedaan, om een resolutie door te drijven, die aan de buitenwereld de indruk zou geven, dat de rechtszit ting volkomen normaal was. Edward Curry van United Press, wiens verslagen altijd volkomen ob jectief waren, weigerde deze reso lutie te tekenen. Ik weigerde even eens. Op allerlei manieren werden wij onder druk gezet, doch wij ble ven weigeren. De Hongaarse rege- iring was zo woedend over mijn „on- I beleefdheid", dat zij besloot te doen, ders zouden kunnen gedragen dan de arbeiders en de bevolking van Po len, Roemenië enz." De strekking nam hij uit deze „dui delijke" verklaring helemaal weg, door te verklaren dat de Sovjet- Unie zich nooit in een aanvalspositie heeft bevonden ten opzichte van enig land en dat zij zulks niet kan. Nooit heeft het Sovjetleger een volk aan geval'en, het was de bevrijder der volken en werd door die volken met vreugde begroet. Hij betoogde dat Frankrijk daaren tegen actief deelneemt aan de agres sieve politiek van het Angelsaksische imperialisme, door een buitenlandse generale staf te Fontainebleau te dulden en de Franse overzeese ge biedsdelen te veranderen in aanvals- bases tegen de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën. INED. VERLIEZEN IN INDONESIË De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 3 Febr.: sold. H. J. van Amstel, afkomstig uit Vrees wijk. Gesneuveld 9 Febr.. 2e Lt. J. J. Bottinga, afkomstig uit de Lier (Z.-H.). Gesneuveld 11 Febr.: 2e Lt. M. T. C. Klompenhouwer, afkom stig uit Tilburg. Sold. J. E- Notenboom, afkom stig uit Rotterdam. Gesneuveld 13 Febr.: Sold. A. W. Gijzen, afkomstig uit Rotter dam. Serg. A. J. Hoeboer, afkomstig uit Nijmegen. Opperwachtm. H. J. Schreu- ders, afk. uit Klundert (N.Br.). Gesneuveld 16 Febr. Korp. J. Frans, afk. uit Oude Pekela. Sold. Ie kl. J. J. van Leuken, afkomstig uit Erp (N.Br.). Gesneuveld Marechaussee le kl. W. J. Hendriks, afkomstig uit Oeffelt. alsof ik niet meer bestond. Nieuws werd mij niet meer mede gedeeld en ik was afhankelijk van een van de zeven tolken. Ingishyi vertelde aan een Hongaars journa list, dat het Ministerie van Buiten landse Zaken niet op de hoogte was van mijn aanwezigheid bij de rechts zitting. Een tragische comedie. Sommige corespondenten, zo be sluit Pressman zijn verslag, schijnen over een bijzondere medische ken nis te beschikken. Zij beschreven de Kardinaal als in ieder opzicht vol komen normaal. Ik ben geen dokter, ik weet dus niet. of de kardinaal verdoofd was, geslagen, of onder hynose verkeerde. Wat ik wel weet is dat een man, die normaal steeds sterk was en resoluut, ineens zwak en dociel blijkt te zijn en dat hij dingen deed, die hij normaal niet zou kunnen doen zoals bv. zijn verkla ring af te zullen treden, hetgeen al leen door de Paus beslist zou kunnen worden. Bovendien leed hij voortdu rend aan geheugenverlies en moest hij worden voorgezegd. Voor zijn ar restatie kon deze man van enkele aantekeningen een uitstekende rede voering houden. Dat zijn grammaticiale fouten, gemaakt zowel door de Kardinaal als door de andere beschuldigden, allen mensen, die in het geWone leven zul ke fouten niet maken. De sleutel tot dit alles vormen de 38 dagen gevangenschap van de Kardinaal. Ik weet niet welke metho de is toegepast maar ik heb gespro ken met vele Hongaren die door de geheime politie zijn ondervraagd en bekentenissen hebben ondertekend! Ik heb met andere mensen gespro ken op straat en in café's. De weini gen, die durfden spreken, waren bit ter gestemd. Een huisvrouw zeide mij: „Niemand gelooft, dat de Kar dinaal uit vrije wil heeft gesproken. Zij moeten iets met hem hebben ge daan." Een man, die in de onmid dellijke omgeving van de Kardinaal had geleefd, zei: ..Zij waren bang om hem de doodstraf te geven, omdat zij weten, dat zijn greep op het volk te groot is." En juist buiten het gerechtshof fluisterde een man mij toe: „De co medie is voorbij". Het was een comedie, een tragische comedie inderdaad, maar een die lang zal voortleven in de herinnering der mensen. KWESTIE MINDSZENTY KOMT VOOR DE UNO. „Het geval Mindszenty zal door de landen van Zuid-Amerika aan dc Veiligheidsraad en de Algemene Ver gadering van de V.N. worden voor gelegd", zo verklaarde gisteren het hoofd van d Columbiaanse afvaar diging, Roberto Urdaneta Arbelaez. Hij voegde er aan toe, dat de afge vaardigden van de betrokken landen vandaag in het gebouw van de Co lumbiaanse delegatie zouden bijeen komen. De Columbiaanse afgevaardigde zeide ten. slotte, dat de kwestie van kardinaal Mindszenty door Argenti nië en Cuba bij de veiligheidsraad zal worden aanhangig gemaakt, terwijl Columbia de kwestie op de agenda zal doen plaatsen van de aanstaande algemene vergadering in April. MISSIONARIS VERONGELUKT. Dc paters van Cadier en Keer (Soc. voor Afrik. Missiën) ontvin gen uit hun missiegebied aan de Goudkust bericht, dat pater L. Bernst S.M.A. bij een auto-ongeluk om het leven is gekonven. Pater Bernst, afkomstig uit Horssen (Gld) bereikte de leeftijd van zes en veer tig jaar. £en fcaAAelije... ■Goede scholen zijn niet zozeer de vrucht van goede verordeningen als- wel voornamelijk van goede onder wijzers". Paus Pius XI.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1