UIT DE RIJNSTREEK HOEST UIT DE OMGEVING LAATSTE BERICHTEN (2nze 10amrubriek Ni - M m Üf "lü 1 wM *j 5 Ji m n 1 S m I s. 5 M Ji 1 k— W, msrl VRIJDAG 18 FEBRUARI 1949 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 RESIDENTIE-ORKEST. Het zesde abonnementsconcert had weer een verheugende belangstelling. Jan Out dirigeerde en ving aan met een Serena Ie van Van Otterloo, ge schreven voor 12 koperblazers, slag werk, celesta en piano. In het pro gramma schrijf Paul Niessing n in leiding tot de Sérénade, waaraan men wel wat houvast zal hebben gehad, 't Uit elkaar puzz'len van een werk is natuurlijk heel interessant, maar wat toch zeker niet minder belangrijk is. Van Otterloo heeft een levende gedachte aan zijn werk gegeven. Hij heeft een mooi fors klankbeeld opge roepen, heeft gezorgd voor effectvolle contrasten. Jan Out wist 't nodige te verwerkelijken van de intenties van de componist, 't Nieuwe in 1947 ge publiceerde werk kreeg een warm ont haal, een pittig en onderhoudend stuk muziek, fraai de nocturne. Hier na speelde Hans Henkemans het „pia noconcert C. gr. t." van Mozart, een grote tegenstelling na de surprise van het eerstgenoemde werk. Henke mans speelde hoogst muzikaal; met fraaie techniek en bescheiden pedaal- spel uitgevoerd, uitmuntend in stijl, intelligent en slagvaardig. Hij inter preteerde het concert op boeiende zin nige, wijze. Is er wat te wensen dan zou het deze zijn, iets meer klank schakering. Het orkest was er heel en al 'n musiceerde de fijnzinnig en fra 'an klank. Met deze interpre- tati aeft de solist een groot ei wel verdiend succes behaald. Ten slotte „Symphone no. 5" van Dvorak, veel gespeeld, veel gehoord en altijd mooi. Jan Out dirigeerde het aansprekend werk met groo. talent. Zowel de di rigent als het orkest zijn gegroeid in de partituur, 't Was een mooie tem peramen tvollj interpretatie, expres sief klankrijk en soepel tevens. Jan Out heeft de onder hem spelende musici maar ook zijn gehoor beïn vloed en geboeid. De vele toehoorders hebben hun erkentelijkheid luide tot uiting gebracht. Alt-hoboïst en orkest deelden in de hulde. J. Kortmann. TONEELAVOND VAN „MAREDIJKKWARTIER". In „De Burcht" hield de buurt vereniging „Marsdijkkwartier" gis teren een toneelavond, waarop de toneelver. „Kunst naar Kracht" het programma verzorgde. Na opening door de voorzitter, de heer G. A. Sassen, werd een gevarieerd program ma afgewerkt, waarvan wij noemen een aardige stand van de gymnastiek - afdeling, het optreden van enkele mondorgel-knapen en de opvoering van een drietal schetjes „Aan de wa terkant", Als men meisjes fopt" en „Huiselijk verkeer." Medegedeeld werd nog dat 't club huis „Marelita" op Woensdag 23 Fe bruari te bezichtigen is en op Vrij dag 25 Febr. des avofids om acht uur zal worden geopend. Met een bal, on der leiding' van de heer P. Breddels, werd deze avond besloten. „PROFESSORENWIJK" KRIJGT EEN CLUBHUIS Zo mogelijk vindt 5 Mei ingebruik neming plaats In de gisteravond in „De Burcht" gehouden jaarvergadering van de B. V. „De Profesosrenwijk", heeft de voorzitter, de heer P. D. Beversluis, uitvoerige mededelingen gedaan hoe of het staat met de verwezenlijking van de plannen tot bouw van een clubhuis op de speelweide van deze vereniging. Nadat het aanvanke iike ontwerp om redenen van financiële aard moest worden losgelaten, kwam het bestuur thans met een plan, waarvan de afmetingen 5 bij 10 me ter bedragen. In dit object is een por- tiersverblijf, waarin ook sanitair zal worden geplaatst, opgenomen, ter wijl er een vergaderruimte komt van 4 bij 10 meter. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd het be stuur gemachtigd om de nodige voor bereidingen voor deze bouw te tref fen. Het ligt in de bedoeling, dat het werk door vrijwillige arbeidskrach ten wordt ui gevoerd. Indien de weersomstandigheden gunstig ziin. zal de eerste spade op 5 Maart in de grond gaan, terwijl men het ge bouwtje op de bevrijdingsdag, 5 Mei, in gebruik hoopt te nemen. De secretaris, de heer S. Plattèel, heeft in deze vergadering het jaar verslag uitgebracht, waaruit wij ver- ramen, dat het 'edental (ruim 1300) stationnair bleef; pl.m. 900 kinderen stonden in 1948 als speelweide-kind ingeschreven. Het financieel over zicht van de penningmeester, de heer B. Staal, meldde een batig saldo. Bij acclamatie werden tot bestuurs xeden herkozen de heren J. Rosdorf, B. Staal en J, van Harteveld. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer Van Breda. BETERE BEURS STEMMING. De stemming op de effectenbeurs was gisteren veel verbeterd. In te genstelling tot de eerste dagen de zer week, toen de koersen bijna ge regeld een neiging tot achteruitgaan aan de dag legden, zij het dan ook dat nu en dan een herstel intrad, kon thans in vrijwel alle rubrieken een stijging worden waargenomen. Reeds dadelijk bij de opening be wogen de actieve aandelen zich bo ven het peil van de vorige slot- koers, waarna een verdere verbete ring kon worden waargenomen, ter wijl bij het slot in de meeste ge vallen op ongeveer het hoogste punt van de dag, of iets daar be neden werd gehandeld. De inzinking van dia allerlaatste tijd had klaar blijkelijk kopers in de markt gelokt en het eigenaardige verschijnsel deed zich nu voor, dat het aanbod tegelijkertijd grotendeels was opge droogd. Daarbij was de handel om vangrijker dan tegenwoordig ge bruikelijk is, zij het dan ook dat de affaire geen grootse vormen aan nam. De beleggingsmarkt was kalm. De conversielening 1947 was een fractie luier. De tendens voor de Nederlandse staatsfondsen in het al gemeen was trouwens aan de gede- Drimeerde kant. Voor verscheidene soorten bestond aanbod. Het Indonesische vraagstuk Drie aspecten De verwikkelingen van het Indone sische vraagstuk doen de meeste Ne derlanders al duizelen, zoals het niet te verwonderen is, dat het buitenland ei helemaal niets meer van begrijpt. Dat komt, doordat hierbij allerlei kwesties tegelijk aan de orde komen, zodat men ze niet meer afzonderlijk kan onderscheiden. Aan de Indonesi sche puzzle zijn n.l. drie belangrijke aspecten te onderkennen: het natio nalistische, het economische en het sociale. De Indonesiërs en het bui tenland kijken alleen naar de natio nale of nationalistische kant van de zaak. Men stelt het voor alsof de In donesische bevolking door de Neder landers wordt belet haar rechtmati ge nationale vrijheid te verkrijgen. Nederland weigert die vrijheid ech ter niet, doch onze regering weet, dat deze eerst geleidelijk ingevoerd kan worden Het is duidelijk, dat dit niet anders kan voor een millioenenvolk. waarvan nog niet een tiende deel kar lezen of schrijven. Zoals de toestand thans is zou volstrekte zelfstandig heid van de Indonesiërs onvermijde lijk onmiddellijk overgaan in een po litieke en maatschappelijke chaos. De Nederlanders, die reeds drie eeuwen praktijk in Indonesië hebben, weten, dat het een heilloze overhaasting zou zijn, indien men Indonesië thans ge heel van de Nederlandse leiding los zou maken Het buitenland, dat thans zo vijandig tegenover Np|,°,,1,',«i staat, zou spoedig ervaren, dat toe geven aan de republikeinen wellicht zou voldoen aan de nationalistische aspiraties van de Indonesiërs of al thans van de kleine groen op Neder landse scholen ongeleide intellec tuelen, maar dat tegelijk de econo mische en sociale nosit:e van de mas sa veel en veel slechter zou worden. Wat zou er van de productie, zo wel in de Iardbouw als in de fabrie ken terechtkomen wanneer de lei ding der Euroneanen ging ontbre ken? Wie gelooft, dat de bevolking van Java en Sumatra in staat of be reid zou zijn zo systematisch te arbei den .als onder Nederlandse leiding ALPHEN AAN DEN RIJN Oudste inwoner overleden. Gis termorgen is op 98-jarige leeftijd overleden de oudste inwoner onzer gemeente, e heer C. Kramer, be kend scheepsbouwer. Bazar „Alphen". In het IJsclub- gebouw heeft Donderdagavond dooi de voorzitter der V.V. „Alphen" de heer Joh. van Zwieten de opening plaats gehad van de dóór een spe ciaal daarvoor in het leven geroepen commissie georganiseerde bazar. HOOGMADE K. A. B. Als winnaars van de jasavond kwamen te voorschijn W. Colijn, H. Hoogenboom Jz., J. van Leeuwen Bzn„ Th. v. d. Ploeg Azn Th. v. d. Ploeg Wz., Th. v. d. Ing, Jo. Baak en P. Hoogenboom Hzn., ter wijl voorts nog een 4-tal troostprij zen werden toegekend. - Uitvoering- Harmonie. Zondag en Woensdagavond gaf de „Heer.ijk- heid Hoogmade" haar 2e uitvoering in dit seizoen met medewerking van de toneelgroep der K. A. B. uit Roe- xofarendsveen. Het muzikale gedeel te stond o. 1. v. de heer J. M. Ruy- ten en het applaus, wat na elk num mer weerklcnk, gaf het beste weer, hoe het gebodene door het publiek geapprecieerd werd. De toneelgroep bood een -klucht van J. H. Darnley, getiteld „In de Mist", waarom flink gelachen is. Het gehele programma stond nog in de sfeer van het onlangs gevierde 40-jarig bestaan der vereni ging. Een slotwoord van de voor zitter de heer W. Bank, en een ge zellig samenzijn o. L van de heer Mank. Wonderbare snoek. De visser Jan Been ving met het net in de Does een snoek van 31 pond. KOUDEKERK Geboren: Hage, zn. van J. Peters en A. v. d. Boon; Catharina Hendrika Maria. dr. van J. M. Kaan en G. M. Bontekoe. NIEUWKOOP Geboren: Cornelis Adrian us. zn. van N. van Koert en A. P. v. d. Kleij; Johanna Maria, dochter van E. H. van Dam en A. M. Blom; Maria Wil- helmina, d. va.i W. van Capel en M. H. v. d. Zwet; Johannes Petrus, zn. van P. H. N. de Bruin en A. J. Hes sels; Pieternella, d. van A. Plaisier en C. de Wit; Hendrika, d. van H. v. d. Ham en C. J. Vermeij; Klaas Pieter, zn. van P. K. Both en A. Hoogen- doorn. Getrouwd: Hendrik Oudshoorn 28 j. en Maria Christina Kapteijn 24 j. Overleden Jan v. Middelkoop, 61 j.; Margaretha Hendrika Vis, wed. van J. Voorsluis, 67 j. NIEUWVEEN Geboren: Jacoba Maria d. v. A. Vale "en A. M. J. van Leeuwen. Joan na Maria Agnes d. v. A. H. Egberts en C. J. Wijfje. Johannes Anne zoon van J. van den Hoek en J. Heijbloem. Francina Maria d. van N. J. Baars en M. C. Klijn. Alida Elisabeth d. van J. Fransen en A. E. Rutten. Getrouwd: J. A. van Zoest 30 j. en J. van der Vaart 22 j. Overleden: Lijsje den Ouden 84 j. wed. van G. Benckhuyzen. Cornelis Josephus van Dongen 60 jaar echtg. van A. E. van Heusden. Marinus Mas tenbroek 76 j. wednr. van Elisabeth Mookhoek. Adriana Barbara Huur man 42 j. Antje Kooij 73 j. wed. van D. Butter. Johannis Hendrik Arie Schoorl 77 j. Dennis Eduard Meel- hujjsen 8 j. zoon van J. A. Meelhuy- het geval is? De gebieden, die na en kele jaren van republikeins beheer thans weer onder Nederlandse leiding staan,tonen duidelijk aan, dat er niets van terecht zou komen. Men be seft in het buitenland blijkbaar nog onvoldoende wat het zou betekenen wanneer een zo rijk productiegebied als de Indonesische Archipel voor ja ren en jaren weg zou vallen als le verancier van tal van goederen, waar aan de wereld zo dringend behoefte heeft. Men denke slechts aan rubber, suiker, thee, kina, tabak, palmolie, hout, aardolie, tin, aluminium, steen kool, nikkel, enz. Met moeite is van deze producten de ergste schaarste bedwongen, maar wanneer Indonesië uitgeschakeld zou blijven, zou dit een oorzaak worden van blijvende ont wrichting van de wereldmarkten. En bovendien zou dan de koopkracht van de Indonesische bevolking zelf veel te laag blijven, waardoor deze stre ken in blijvende armoede gedompel' zouden worden. Laat men toch niet vergeten, dat het de Nederlanders waren, die in het oosten de pest uitroeiden, die voor een algemene ziekte-bestrijding zorg den, die ziekenhuizen bouwden, die de woeker, een der grootste plagen van het oosten, wisten te beteugelen, die zorgden voor wegen, scholen, kranten, enz. Zouden wij ons uit In donesië moeten terugtrekken, dan zouden deze van nature rijke eilan den vervallen tot een staat van wan orde, willekeur, armoede en onder drukking, waarvan men zich blijk baar geen voorstelling kan maken. Vergelijk Birma, waar een jaar na het vertrek van de Engelsen reeds een burgeroorlog woedt, vergelijk India en Pakistan, waar na het weg vallen van het Britse toezicht onlus ten uitbraken, die gepaard gingen van massa-moord. Wanneer men in derdaad Indonesië rijp wil maken voor volledig zelfbestuur dan zal men zijn ongeduld moeten betomen om de Nederlanders en de verstan dige Indonesiërs tezamen gelegenheid en tijd te geven tot de opvoeding van Indonesië tot mondigheid. Rode H oestpoeders van Mijnbardt Dooi 4^ C' - sen en L. Th. Klein. Arie Strik 87 j. wednr. van J. Verwoert. Antje Wil- lemijntje Nagtegaal 72 j. wed. van D. de Jager. OUDE-WETERING Toneelavond verkenners. Hotel „Meerzicht" was geheel met belang stellenden bezet, toen hopman v. d. Ploeg het openingswoord voor deze toneelavond uitsprak. Door de ver kenners van de St. Jacobus-groep werd opgevoerd het ontroerende to neelstuk „Jaap" ofwel „Stralende liefde in vergeten leven'. Dit stuk werd bijzonder goed gespeeld. Zonder de anderen te kort te doen, zij ver meld, dat de rol van Jaap, het ver guisde en vertrapte zigeunerjoch, en van zijn vriend Giel, die hem bij al'es trouw bleef, op meesterlijke wijze werden gespeeld. Ook de rol van de Siets viel op door de rolvast heid. Aangrijpend waren sommige momenten. Dit stuk werd zeer sterk gespeeld. Menig toeschouwer had moeite zijn ontroering meester te blij ven. Een aardig intermezzo vormde de hersengymnastiek tussen dames en heren, welke natuurlijk door de heren gewonnen v/erd. Tot slot toon den de verkenners nog hun behen digheid in de antwoordwedstrijd. „Ja en neen versta ik niet". Al met al een avond die zeer zeker een herhaling waard is en dan zo moge'ijk nog een grotere belangstelling zou genieten. Hulde daarom aan hopman v. d. Ploeg die met zijn jongens zo een mooie avond kan verzorgen. ROELOFARENDSVEEN 50-JARIG KLOOSTERJUBILEUM Zr JOSEPHTINIA. Zaterdag 19 Februari zal het 50 jaar geleden zijn, dat Zr. Josephtinia haar intrede deed in de congregatie van J.M.J. Op verschillende plaatsen, ook in de omgeving, heeft Zr. Joseph tinia onderwijs gegeven aan de klei ne kleuters. Op 7 April 1948 kwam zij naar Roelofarendsveen. In de kleuter school geeft Zr. Josephtinia zich met volledige toewijding aan de onder haar hoede toevertrouwde peuters. Vrijdag zullen de kinderen op school hulde en dankbaarheid aan Zuster getuigen. Op het programma staat zelfs de kinderoperette in 3 bedrij ven „Hans en Grietje" en een rei dans. Ook aan de ouders der kinde ren zal de gelegenheid geboden wor den door het bijwonen van deze ope rette in de feestviering te de.'en Za terdag zal in het St .Jacobus-gesticht in communauteit dit heugelijke feit gevierd worden, 's Morgens om 7 uur zal tot Intentie van de gouden jubi- laresse een gezongen H. Mis worden opgedragen. RIJP WETERING UITVAART C. STRAATHOF. Na een plechtige Uitvaart te Rijp- wetering is in het familiegraf te Roe lofarendsveen bijgezet het stoffelijk overschot van C. Straathof, die in de ouderdom van 86 jaar overleed. De heer Straathof was van 18971919 iid van de gemeenteraad, waarvan 5 jaar wethouder. Ook was hij lange jaren lid van de Raad van Toezicht op de Coöp. Boerenleenbank. De heer Straathof, in brede vriendenkring bekend als „Ome Kees", was een ge ziene en prettige persoonlijkheid, een figuur, wiens heengaan uit het ge meentelijk leven door velen diep betreurd wordt. WOUBRUGGE Geboren: Johannes Adrianus Cor nelis, zn. van J. A. C. Slingerland en A. Hoogendoorn; Adriaantje Eldrina, d. van J. P. van Straalen en S. v. d. Breggen. Overleden: Cornelis de Blanken 32 jaren; K. Stigter-Strookman 82 j. KATWIJK Loop der bevolking. Geboren 279 m., 263 vr. totaal 542; gevestigd 669, overleden 52 m. en 46 vr., totaal 56. vertrek 617. Stand op 31 December 1948 10308 m. en 10320 vr., totaal 20178. In 1948 vermeerderd met 258 m„ 238 vr. totaal 496. Huwelijken 205 Echtscheidingen 1. Levenloos aange geven kinderen 5. LISSE Geboren: Johanna Maria Pe- tronella, d- van C. Vermeer en J. M. Moolenaar; J«n Matthijs Pieter, z. van J. Roubos en J. P. Bol; Pe trus Hubertus, z. van H. J. Slobbe en A. C. Baak; Adriana Margaretha Maria, d. van N. Witteman en M. W. van der Voort; Joannes Cornelis 'arinus, z. van Th. van Beek en J. Clemens; Helena Catharina Jo- nna, d. van J. van Dijk en H. J. van Oosten; Cornelia Johanna Jaco ba, d. van A. van der Zwet en J. van den Berg; Catharina Maria, d. van F. G. Baars en C. M. Mesman; Anthonius Maria, d. van W. J. Cas- pers en M. C. de Beus. NOORD WIJJC Ontwikkelingsavond K.A.B. Donderdagavond had in hotel Royal de maandelijkse ontwikkelingsavond plaats, uitgaande van de K.A.B., waarbij de belangstelling niet zo groot was als gewoonlijk. De voorz., de heer J. v. Leeuwen, deelde bij de opening mede, dat naar aanlei ding van de avond waarop pater Engelbertus" heeft gesproken, een Credo Pugnoclub is opgericht, be staande uit 21 leden. Zeer binnen kort zullen deze worden opgeroepen tot verdere uitbouw dezer club. Doordat het winterprogramma van de K.A.B. wat overladen was, kon moeilijk worden ingegaan op het denkbeeld, om alsnog een propa- ganda-avond te beleggen voor de Coop. Verbruiiksvereniging, toch wil de spr, deze gelegenheid benutten, door er op te wijzen, dat zeker alle K-A.B.-leden lid van de coop, moe ten zijn. Evenzo wees spr. nog op het grote nut van Herw. Levens kracht en het Mgr. v. Schaikfonds. Nadat onder leiding van de heer W. Braun een knapenkoor op ver dienstelijke wijze enkele liederen ten gehore had gebracht, maakte de •heer Braun een gemoedelijk praatje over land- en tuinbouw en wel in het bijzonder over de groen tenteelt in eigen tuintjes, waarbij menige practische en nuttige wenk werd gegeven. Alles bijeen was het we derom een nuttige en goed geslaag de avond. Ned. Mij. v. Tuinbouw. De jaar lijkse expositie van gebroeide bloem bollen, welke gisteravond werd ge houden is een groot succes gewor den, de uitslag der keuring was als volgt: Verplichte inzendingen: mej. v. d. bosch 2414 p-, wisselbeker, 1. J. v .d. Berg 23 2. N. v. Zuylen 23)4» D. Koek 23, mevr. Ruigrok 22%, J. Schipper 22, K. C. de Monije 21. Vrije inzendingen: 1. J. Liydhout 24, 2. M. Verwey 22%, 3. P. de Groot 2014, 4. G. van Went 18 1/2, 5. v. d. Berg—Smit 18. 6. D. Koek 1715, J. C. Th. v. d. Berg 16, J. W. Bosman 16, 8. J. Schipper 12. De heer W. Bos man ontving nog een eervolle ver melding voor zijn inzending groen ten. Bloemenfeest. De blóemenfees- ten zullen dit jaar gehouden worden van 27 tot en met 30 April a.s. Door bijzondere omstandigheden zal dit jaar geen bloemencorso worden ge houden. De voorbesprekingen van deze feesten zullen gehouden wor den Woensdag 23 Febr. a.s. in Het Hof van Holland. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: L. v. d. Graaf, 96 p., Ie klasse, J. de Groot 99 p., 2e klasse, mej. T. v. Oosten 96 p., 3e klasse. OEGSTGEEST Stille Omgang. De voorzitter P. J. Verhoef deed mededelingen aan gaande de'komende Stille Omgang. Deze zal worden gehouden in de nacht van 12 op 13 Maart; er zal per bus naar Amsterdam worden gereisd, waar na afloop van de Omgang en de H. Mis gelegenheid zal zijn, een ont bijt te gebruiken in Krasnapolsky. De totale onkosten zullen dan f 4.25 be dragen, waarbij alles inbegrepen is. Men kan zich Zondag 20 Febr. a.s. na de H.H. Missen voor deelname opge ven en tegelijk de deelnemerskaarten in ontvangst nemen. SASSENHEIM BEGRAFENIS H. VAN ZONNEVELD Gistermiddag had onder grote deel neming des begrafenis p.aats van de op bis-jarige leeftijd te New York plotseling overleden bloembollen-ex pediteur H. van Zonneveld. In ver band met de zeer grote toeloop van belangstellenden, was de Herv. Kerk als aula in gebruik genomen. Toen de kist in de kerk georacht was en de fami-ie plaats had genomen, be trad ds. Hoekstra, Geref. predikant alhier des kansel en las voor Romei nen 14 17. Hy wees op de zware slag, die dit overlijden voor de fa milie is gceest Zijn kinderen, als ook zijn broer en zuster zijn in Ame rika We vragen ons af: Waarom moest hy zo ver van huis sterven? Waarom kwam hij met dezèlfde boot waarmede hij vol plannen de reis naar Amerika maakte terug. Het is een troost, dat hij in New-York een zeer trouwe vriend bij zich had, in wiens armen hij is ontslapen, en aan wien hij getuigde, dat het goed was. Hierna sprak de heer C. v. d. Heij den namens het personeel, woorden van dank voor de vriendschap, die de heer Van Zonneveld hem had toe gedragen. Namens de Bond van B'oem bollenhandelaren sprak de heer T. van Waveren, die een persoonlijk woord er aan toevoegde. Dr. A. Verhage sprak namens de Eedrijfschap Sierteeltproducten, Mr. Teijse namens de ondervakgroep. Namens de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Leiden, sprak de voorz. de heer Verhejj van Wijk. Deze herinnerde er aan, dat de over ledene 25 jaar lid geweest is, en dat zijn adviezen zeer op prijs werden gesteld. Tenslotte sprak ds. Broekstra uit Oegstgeest namens de A. R.-partij, de Kamerkieskring, de Statenkieskring en de plaatselijke kiesvereniging. Ook hij wees op de verdiensten van de overledene. Ds. Hoekstra sprak een s'ot woord, waarna gezongen werd Psalm 89 1 en 9. waarna de bijzet ting van het stoffelijk overschot m het familiegraf volgde. VOORHOUT Bloembollencultuur. De zaal van het parochiehuis was tot in alle hoe ken bezet, toen de voorzitter, de heer P. A. van Reisen, allen welkom heet te, speciaal burgemeester de Graaff en echtgenote, wethouder v. d. Hulst, de vertegenwoordigers van de orga nisaties, op ieder terrein, en de heer P. v. d. Nouland met zijn assistent, die de geheel vernieuwde kleuren film „Hol'ands Glory" kwam verto nen. De heer v. d. Nouland had er zelf nog al wat critiek op; wat de kleuren betrof. Niettemin hebben allen volop genoten van de kleuren pracht onzer bollen, en van het schit terende bloemencorso. VOORSCHOTEN V.V.L.V. Het programma voor Zondag a.s. luidt: VVLV ILeidse Boys I, 2.40 uur; Docos IIWLV II, 2.30 uur; VVLV IVSt. Bernardus II 1.20 uur; WLV BDOSR C 12 uur; Altior B—WLV C 12 uur. Zaterdag: WLV a-WSB a 3.30 uur; Foreholte bWLV b 3.30 uur. TWEEDE KAMER- BEGROTING OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Na de korte verklaring van Minis ter van Maarseveen werd de vergade ring hedenmorgen voor korte tijd ge schorst. Hierna werden de debatten heropend. Het woord was aan de heer Rorame (K.V.P.). Spreker be toogde, dat zij gehele fractie het uit treden van de heer Sassen uit het kabinet betreurt. De heer Sassen ver vulde zijn ambt met grote toewij ding. Hij was een man van grote be kwaamheid en karakter. Spr. betreurt het aftreden door de afbreuk, die hierdoor is toegebracht aan 's lands belang. De heer Romme kan het uit treden van mr. Sassen niet zien als een „opluchting", zoals in sommige persorganen is gezegd. De redenen van het ontslag van minister Sassen zijn spreker overigens niet duidelyk. Het verschil over de te volgen ge dragslijn in zake het Indonesische probleem tussen het kabinet en de heer Sassen zal in dit debat niet open lijk kunnen worden uiteen.; f zet* omdat dan de gedragslijn van de rege ring krachteloos zou worden. Het zal dus een puzzle moeten blijven. In de vaas, waarmede spreker het ka binet vergeleek, is een barst geko men. Ook in het vertrouwen van sprekers fractie in dit kabinet is daarmede een barst gekomen. Spreker wil voor het overige de loop van dit debat afwachten. Stand punt van sprekers fractie blijft dat van: critisch toezien en constructief medewerken, tenzij de loop van dit debat tot een andere houding zou nopen. Voorts vraagt spreker wat de re gering wenst te doen, indien de af wijzende houding van de republi keinse leiders blijft voortbestaan. Zal de regering tot vorming van een interim regering willen overgaan eventueel ook zonder de republikei nen? Spreker hoopt hierop een be- vestogend antwoord te krijgen. Betreffende de houding tegenover de UNCI (commissie van de Ver enigde Naties in Indonesië) vraagt spreker: hoe wil de regering voor komen, dat deze commissie de vol ledige leiding uit onze handen zal nemen? Kan de regering dit voor komen? Is zij hiertoe in staat? De heer Romme betreurt de lan ge periode van onzekerheid, waar in Batavia geleefd heeft na het aannemen van de resolutie van de Veiligheidsraad. ARBEIDER BIJ HOOGOVENS DOOR GAS VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Hedenmorgen omstreeks acht uur is bij de hoogovens te IJmuiden de 49-jarige arbeider B. W. Vallenduuk uit Beverwijk, tengevolge van gas vergiftiging om het leven gekomen. Hij moest tezamen met de eveneens 49-jarige D. J. Zoet uit Haarlem, een afsluiter van de hoogoven 3 dicht draaien op een bordesje bij de gas- reinigingsinstallaties. Hoewel beide mannen gasmaskers droegen, geraak ten zij bewusteloos. V. overleed. Z. moest in een ziekenhuis te Bever- wyk ter observatie worden opgeno men. De bedrijspolitie van de hoog ovens stelt een onderzoek in. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Febr. Vee. Aanvoer: 7 fokstieren, 2 slachtdieren, 77 kalf en melkkoeien, 123 varekoeien e.a., 100 vette koeien. 14 pinken, 254 nuc'n tere kalveren, 15 vette schapen, 257 Alle correspondentie, betreffende deze rubriek, gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstr. 3, N ieuw-V ennep. ONZE PROBLEMEN. De vraagstukken, welke wij onze damspelende lezers deze week ter op lossing aanbieden, zijn het oplossen zeker waard. PROBLEEM No. 25. Auteur: W. J. v. d. Voort, Nw-Vennep Zwart: 7/10, 12, 13, 15, 17, 24, 26, 27, 35, 36. Wit: 23, 28, 33, 34, 37/42, 44, 45, 49. Vervolgens geven wij ter oplossing een niet moeilijk, doch niet minder verdienstelijk vraagstuk van de heer Kamp uit Lisse. Wij mochten var de ze componist niet minder dan een 16- tal vraagstukken ontvangen, waar van ook de minder geoefenden van kunnen leren. PROBLEEM no. 26. Auteur: H. v. d. Kamp, Lisse. Ie publicatie. Wit: 24, 26, 30, 31, 33, 38, 39, 47 en 50. Voor beide geldt: wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne inge wacht tot 3 Maart a.s. aan boven staand adres. OPLOSSINGEN PR. 13, 14, 15 en 16. No. 13. Wit 27—21 (24x44a) 38—33, 35x4 4x50 (27—32) 50—33 (32—37) 3347 enz. A. (24—42) 39—33, 35x4, 4x48 gew.U No. 14. Wit 49—43, 37—32, 29—23, 30x19, 4^C 4238, 35x2 wint. No. 15 Wit. 30—24, 29—24. 37—32, 32x3, 3x40, 50—44, 45x34 wint. Jammer dat wit ook op een andere wijze ken winnen. No. 16. Wie 39—33, 40—34. 25—23. 48x6 gew. Oplossingen ontvangen van: H. v. d. Kamp. Lisse; A. H. Turk, Noord- wijk-B (no. 13 foutief); H. A. Rijn beek, Leiden; W. H. v. d. Meer, Oegst geest; Th. Leliveld, Aarlanderveen; G. Rijsdan, Leiden; M. J. v. Kwartel, Leiden (ook nog no. 11 en 12); J. A. J. Wortman, Hazerswoude; B. van Bemmelen, Voorschoten (alleen no. 13 en 14); C. Compier, Wassenaar (al leen 15). OPLOSSINGEN PR. BEGINNERS 1/3 No. I. Wit 22—17, 33—29, 29x36 gew. No. 2. Wit 3832, 4742, 21—17 26x18 gew. No. 3. Wit: 33—28, 28x17, 17—12, 12x32 gew. Oplossingen ontvangen van H. C. Pieëte, Leiden; A. W. H. Volgering (alleen no. 3), Langeraar; S. v. d. Kwartelen, Leiden. VOOR ONZE BEGINNERS: Voor onze beginners laten wij hier onder nog een drietal stukjes volgen. No. 1. Zwart: 13, 19, 22, 27, 30 en 32. Wit: 26, 3r, 38, 39, 48 en 49. No. 2. Zwart: 6, 8, 11/14, 19 en 20 Wit: 17, 22, 29, 30, 33, 34, 40 er. 48. No. 3. Zwart: 1, 2, 6, 8, 13, 14, 19, 24 29, 30, 34 er. 37. Wit: 11, 17, 21, 32, 33 35, 36, 38, 41 en 48/50. Voor allen geldt: Wit be gint en wint. Oplossingen zien wij gaarne tege moet tot 9 Maart a.s. weideschapen, 4 zeugen, 62 mest- varkens, 288 bigigen, 8 paarden, 13 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en merkkoeien 400850, en vare- koeoen 350—675, handel tamelyk vlug; pinken 240—375, weidescha pen 45.70mestvarkens 65. 80 en biggen 46—65, handel ma tig- Kaas. Aanvoer 29 partijen Goudse kaas en 3 Leidse kaas. Totaal 32 partij. Prijzen: le soort Goudse kaas 1.681.74 en le soort Leidse kaas 1.60 per kg. Handel matig ROELOFARENDSVEEN. 17 Febr. Bloemen. Copland 3864 cent, v. d. Eerden 3449 cent, Weber 32—39 cent, E. Eddy 4053 cent, Zenober 25 36 cent. Crown Imperial 2738 cent, Ellen Stoore 2838 cent, Scarlet Adm. 2732 cent, Golden Harvest 44 62 cent. Piccadilly 3749 cent. White Sail 5073 cent, William Pitt 5560 cent, Albino 9095 cent, Olym piade 5055 cent, Rijzende Zon 46 51 cent, Gen. de Wet 2637 cent, Nan sen 38—55 cent, Dub. Tulpen 3655 cent, King Alfred 3039 cent, Mag- nificense 2229 cent, Whrestler 24 32 cent, Kostertje 1626 cent.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3