Begroting der gemeente Leiden vastgesteld Vijftien millioen kunnen worden ontvangen en uitgegeven HOEST IDUSÏROOP Protestdag der jeugd FREDERIK Verleid door Huibert Vet^ EN DE ZEVEN DIRECTEUREN Vrnjaatt inJnclië |]p ing^óneeuiade VRIJDAG 18 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voortgezet werden de replieken op de gemeentebegroting, nadat de Raad had goedgekeurd een voorstel tot aankoop van de percelen Pelikaan straat nr. 14, 16, 18 voor de som van ƒ5.250. De heer Krol (Prot.) hield een uit. voerige toespraak over communisti sche economie. De heer Van Iterson (Prot.) ver heugde zich, na de uiteenzetting van wethouder Jongeleen, niet meer iemand tegenover zich te vinden, die stok en stijf volhoudt, dat het in Lei den met de woningbouw goed gaat. Spr. is voorstander van een commis sie uit de Raad, aangevuld met enkele deskundige buitenstaanders, onder leiding van de wethouder van open bare werken. Het acad. ziekenhuis. De heer Goslings (P. v. d. A.) kwam op tegen de bewering over ge brek aan medewerking bij het Acad. Ziekenhuis, om een urgentie-lijst op te stellen. Iedereen in de stad kent als hulp in n'ood het Acad. Zieken huis, maar wie kent de G.G.D.? Spr. zal het voorstel-Knuttel inzake een oudeliedenhuis steunen indien de term „op korte termijn" daaruit wordt verwijderd. Mevr. Braggaar-De Does (P. v. d. A.) vroeg, of er nu een crèche komt? Spr. wees er op, dat het de schijn heeft, dat de bewoners van kleine woningen meer inwoning krijgen dan de grote, die zich beroepen op de noodzaak van spreekkamers, studeer kamers enz. De heer Aalders (K.V.P.) wees op de vele ongeschoolde arbeidskrach ten. Kan de gemeente daarin ver betering brengen? De heer Kortmann (K.V.P.) ver schilde enigermate met de heer Gos lings van mening inzake de polykli- niek van het Acad. Ziekenhuis. Spr. ziet de mogelijkheid van een „modus vivendi" tussen ziekenhuis en ge meente over het opstellen van een urgentie-lijst aanwezig. Spr. ver baasde zich over de critiek van de heer Goslings op de G.G.D. De heer Knetsch (Prot.) verdedig de ^zijn reeds weergegeven meningen. De'heer Knuttel (Comm.) verklaarde zich bereid uit zijn voorstel de woor den: „op korte termijn" te schrappen. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.05 Kris kras door Operaland. 10.00 Klein, klein kleutertje10.15 „Muziek houdt fit!" 11.00 „De Zon nebloem". 11.45 Schoolradio. 12.33 Amusementsorkest. 13.00 Strijdkr. 14.10 Philadelphia Symphonie Or kest. 14.40 Fluitrecital. 15.10 „Naar het wonderland der muziek". 16.00 „De uitbouw van de Braillebiblio theken". 16.10 Jongenskoor. 17.00 „De Wigwam'". 18.00 Volksliederen- kwartet. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 „Kampvuren langs de evenaar". 19.30 Deanne Durbin. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.20 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio-estafette. 22.00 Weekend-serenade. 23.00 Nieuws. 23.25 Concertgebouw-orkest. HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws. 7.15 Lichte morgen klanken. 8.00 Nieuws. 9.00 Hallé- orkest o.l.v. Sir Hamilton Harty. 10.20 Radio-feuilleton. 11.40 Gabrial Pierné. 12.00 Accordeon-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 Gr. pl. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchcon cert. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.50 „Listen to the band". 15.20 Paul Robeson zingt. 15.30 Radio Philh.Orkest. 16.45 Nieuws van de platenmarkt. 17.45 Schaatsenrijden. Om het wereldkampioenschap te Oslo. 18.00 Nieuws. 18.45 ïhranse Chansons. 19.00 Artistieke staal kaart 19.30 Het sociale werk van de Protestanten Bond. 20.00 Nieuws. 20.15 Promenade door Franz Lehar's operettes. 21.15 De winkel van Sin- kei. 22.00 Vindobona Schrammel'n. 22.25 De mens en zijn liefhebbe rijen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport 23.25 „Sfeer en rhythme". In deze ernstige tijd. De heer Van Oyen (K.V.P.) split ste zijn voorstel inzake de sluiting op Christelijke gedenkdagen in: avond-sluiting op de Goede Vrijdag en avond-sluiting op de drie hoog feesten. Spr. heeft niet de indruk, dat het meerendeel van de Leidenaren bezwaar zal maken tegen zijn voor stel. In deze zeer ernstige tijd zal de hoge waarde van de viering der hoge Christelijke feestdagen bij velen zijn doorgedrongen. De heer Schüller (P. v. d. A.) ging nog eens uitvoerig in op personeels zaken bij de Gem. Reinigingsdienst. De heer Key (P. v. d. A.) besprak de controle op de naleving van het rijtijdenbesluit en een gewenste reor ganisatie van de G.G.D. Spr. zal zijn steun onthouden aan het voorstel- Van Oyen, omdat het een extra-toe passing is van een volkomen ver ouderde wet. De heer Frohwein (V.V.D.) verde digde nogmaals zijn standpunt inzake het voorstel-Van Oyen. Z.i. is deze dagen de Kath, fractie wel sterk gebreke gebleven inzake principiële katholieke politiek n.l. inzake spr.'s voorstel (er was geen „voorstel". Red.) aan de communisten de Ge hoorzaal niet af te staan. De fractie heeft daarover gezwegen. Een adres aan de minister inzake de woningbouw. Na mevr. Van Staveren (Comm sprak de beer A. van Dijk (K.V.P.), die de toezeggingen over de binner. stad-verordeningen wat vaag noem de. Hoogst onbevredigd is spr. over de woningbouw. Wat nu? Er moet iets worden ondernomen. Spr. geeft de Raad in overweging in een adres aan de Minister van Wederop bouw te vragen, dat een onderzoek worde ingesteld, welke oorzaken tot deze schromelijke achterstand heb ben geleid. Over de culturele com missie zal spr. rustig het advies van B. en W. afwachten. De heer De Hosson (K.V.P.) sprak over de zaken-panden en de woning nood. Spr. beval daarbij enige omzich tigheid aan. De wethouder over de woning bouw. Na de 20 replicanten kwam weth. Jongeleen aan het woord. .Er wordt zo snel gezegd, de kleine huizen wor den het eerst voor dubbele bewoning aangewezen. Dat is onjuist. Van gro te huizen geldt vaak: „groot en on wijs" zij zijn soms zeer onprac- tisch ingericht. Het is maar schijn, dat de kleine woningen het meest aangepakt worden, omdat er nu een maal veel meer kleine woningen zijn Zakenmensen zullen met tact worden behandeld. De verordening op de binnenstad is in vergevorderd sta dium. Over de woningbouw zeide spr., dat een contact-commissie in overweging zal worden genomen. Wat nu? De be doeling is, eerst af te wachten de be slissing inzake de instelling van de provinciale commissie. Dan willen B. en W. een rapport met Leidse cijfers samen stellen en toezenden aan de minister en de prov.-commissie. Spr. zal ook, met de burgemeester, een onderhoud met de minister aanvra gen. We zullen en kunnen geen ge noegen nemen met de toestand, zoals die in Leiden op 't gebied van de woningbouw is. Van de te onderne men en ondernomen stappen zal een deputatie uit de Raad en de Raad op de hoogte worden gehouden. Weth. Van der Kwaak had geen nieuwe opmerkingen te beantwoorden en volstond met dit mede te delen. AVOND-VERGADERING. De gezondheidszorg. Weth. Menken deelde mede, dat een schooibouwplan is ontworpen. Een crèche of kinderbewaarplaats staat op 't programma. Over de G.G.D. gaf spr. een overzicht van de werkzaam heden van deze dienst Er zijn twee artsen in de schooldienst, twee in de algemene dienst. Als we in Leiden willen komen tot een goede gezond heidszorg, zijn op de eerste plaats nodig goed-werkende Kruis-vereni- gingen. Er zijn vele besprekingen over gevoerd. Het rapport van de G. G.D. zal spoedig in de commissie ko men. Dieper ging spr. in op de so ciale geneeskunde, door de heer Gos lings te berde gebracht. Alles hangt hier af van een vlotte medewerking der particuliere verenigingen. Over de momentele stand van de G.G.D. en zijn medische bezetting heeft spr. de overtuiging, dat het aantal te kort is. Een laboratorium, speciaal voor de G.G.D., is in deze stad over bodig. Te weinig profiteren we nog van al datgene, wat door het Acad. ziekenhuis tot stand wordt gebracht en kan worden gebracht. Spr. neemt diep zijn pet af voor de directeur en medische assistenten van .de G.G.D. voor hun buitengewoon omvangrijk werk. De voorzitter zeide o.m., dat spe ciale aandacht zal gewijd aan de leef tijd der bioscoop-bezoekers. Daarna ging de Raad over tot be handeling der verschillende voorstel len. Bij het voorstel-Van Oyen deelde de heer A. van Dijk (P. v. d. A.) mede, dat zijn fractie op 't punt der avond-sluiting op hoge Christelijke feestdagen geen eensluidende mening heeft. Sluiting op hoogfeesten. Het voorstel-Van Oyen eerste lid: de Raad spreekt de wens uit, dat B. en W. in den vervolge geen dispensa tie meer verlenen van art. 4 der Zon dagswet, wat betreft openbare ver makelijkheden op de 3 hoge Christe lijke feestdagen werd aangenomen met 1716 stemmen. Vóór stemden de Prot. en K.V.P.-fracties en de he ren Riedel en Riemens (P. v. d. A.). Maar niet op Goede Vrijdag. Het tweede lid .sluiting op Goede Vrijdag we".i verworpen met 1815 stemmen. Vóór stemden alleen de Prot. en K.V.P.-fracties. Het voorstel-A. van Dijk, een cul turele commissie in te stellen, ging naar B. en W. om prae-advies, even als het voorstel-Knuttel inzake het stichten van een oude-liedenhuis. Het voorstel-Van Iterson inzake doortrekking van de Wassenaarseweg wer.d eveneens in prae-advies ge nomen. De meerderheid van het col lege van B. en W. had daartegen geen bezwaar (de wethouder van openbare werken echter wel). De kindertoeslag voor de wethouders. Bij de artikelsgewijze-behandeling verdedigde de heer A. van Dijk (K. VP.) een voorstel kinderbijslag toe te kennen aan de wethouders. Spr. vond het niet billijk, dat voor wet houders een uitzondering wordt ge maakt, hetgeen spr. met een voor beeld toelichtte. De heer D. J. van Dijk (P. v .d. A.) merkte op, dat een wethouder geen ambtenaar is; hij ontvangt geen salaris maar een tege moetkoming. De minister van Bin- nenl. Zaken is wel uit dien hoofde tegen kinderbeslag aro wethouders. De heer Woudstra (Prot.) acht de wedden van de wethouders in Lei den te laag. Dat is de enige reden, waarom hij vóór dit voorstel zal stemmen. De heer Vos (VVD.) zou het principieel beter achten, de wed den zelf weer onder de ogen te zien. De heer Van Weizen (Comm.) sloot zich aan bij de mening van de heer D. J. van Dijk. De voorzitter zeide een voorstan der te zijn van kinderbijslag aan wethouders. De wet spreekt niet van tegemoetkomingen, maar Van wed den. Aanneming van het voorstel zal bij de Minister weinig succes heb ben, doch dat is geen bezwaar een beslissing uit te lokken. De heer Knol (Prot.) zag geen be zwaar, om ook bij een vergoeding re kening te houden met kinderbijslag. Ook de heer Ligtvoet (P. v. d. A.) was een voorstander van kinderbij slag in 't algemeen en in dit speciale geval. De voorzitter is persoonlijk van mening, dat de wedden van wethou ders in 't algemeen te laag zijn. Er is echter weinig kans op verhoging daarvan. Staking! Over het voorstel-A. v. Dijk staak ten de stemmen 1717. (Vóór stem den de K.V.P., de Prot. fractie, de heer Frohwein (V.V.D.) en Ligtvoet (P. v. d. A.). Het voorstel komt dus de volgende keer opnieuw in stem ming. Een ingetrokken motie. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) stelde nu een motie voor, waarin B. en W. worden verzocht stappen te doen bij de Ver. van Nederl. Gemeen ten om een landelijke uniforme re geling te krijgen inzake kinderbijslag wethouders De heer Wilmer (K.VJP.) kon zich met deze motie niet verenigen. Laat de gemeente deze aangelegenheid zelf regelen. Dat is een praktisch punt van handhaving der gemeentelijke auto nomie. Nadat de heren Frohwein en Woud stra het woord hadden gevoerd en de voorzitter had verklaard het nut van deze motie niet in te zien, maar zich in verbinding te willen stellen met de Ver. van Ned. Gemeenten, trok de heer D. J. van Dijk zijn mo tie in. De slapende brandweer. Bij de post brandweer bepleitte mevr. Braggaar-De Does (P. v. d. A.) een betere slaapgelegenheid. De voorzitter antwoordde, dat een plan tot verbetering wordt uitgewerkt. Bij de voortgezette artikelsgewijze behandeling kwam nog aan het licht dat de automatische verkeersregelaar aan het Kort Rapenburg binnenkort verbeterd zal worden. De heer Ligt voet (P. v. d. A.) bepleitte een actie voor het Carillon-fonds, waarmede de voorzitter gaarne medewerking toe zegde. Bij de desbetreffende punten be pleitte de heer v. Oyen (KVP.) dat op de spitsuren de bruggen in het drukke verkeer niet voor de scheep vaart open gaan. B. en W. zeggen toe, dat te overwegen. De heer v. Dijk (K.V.P.) vroeg om vergelijkende cij fers van het schoolgeld in Leiden, Haarlem en den Haag, welke'werden toegezegd. Na een roffel vuur van de voorzit, tershamer bij iedere cijfer-reeks- van artikelen werd te kwart voor elf de begroting 1949 vastgesteld, slui tende voor de gewone dienst op 15.216.810.15, voor de kapitaaldienst op ƒ9,146.935.—. Wensen tot spoedige beterschap werden door de voorz. uitgesproken aan het adres van de heer Lombert, die in de stad vertoeft en aan het adres van wethouder Van Schaik, aan wien, uitstedig, een telegram werd gezonden. Die krampachtige hoestbuien laten U rust nog duur. llw beklemde borst snakt pjjnlük naar lucht! Spaar Uw longen en neem nog vandaag de ver zachtende, slijmoplossende DR. J. BOK PROMOVEERDE. Gistermiddag promoveerde de heer J, Bok, hoofdassistent op de afd. In terne Geneeskunde aan het Acad. Ziekenhuis alhier, op een proef schrift, getiteld „De kliniek der hon gerziekten", tot doctor in de genees kunde, waarbij prof. dr. J. Mulder als promotor optrad. Dr. Bok beschreef in deze dissertatie de ontwikkeling van de hongersnood en de sociale ge volgen daarvan, naar aanleiding van zijn verrichte waarnemingen als in ternist van het noodziekenhuis, Mecklenb'urglaan te Rotterdam, tij dens de hongerwinter. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht: mej. K. N. A. Guyot v. d. Ham te Den Haag en de heren IÏ. van Solkema te Den Haag; D. B. ten Bergen te Den Haag en J. J. v. d. Weel te Middelburg. Zondag a.s. 20 Febr. zal ie Amsterdam een protestdag van de jeugd worden gehouden, te gen hetonrecht aan de Kerk, door het proces tegen Kardinaal Mindszenty aangedaan, waarvan de meeting in het R.A.I.-ge- bouw des middags te 2.30 uur het hoogtepunt zal zijn. Wie aan deze meeting wenst deel te ne men, kan toegangskaarten ver krijgen bij Q. ter Haar, Middel stegracht 1, Leiden. Wij verzoe ken echter alle jongeren zich a.s. Zondag door gebed en H. Communie in de geest met deze protestdag te verenigen. Namens de Kath. Jeugdraad, Rector F. A. Bernefeld. Rector L. P- M. Vester. Carnavalsfeest K.J.M.V. Wij wijzen nog even op het carnavals feest, dat de Leidse K-J-M.V. Zon dagavond in „De Burcht" geeft. Hierbij zullen optreden de Kront jongband „De Gibaba's", het toneel gezelschap „Die blauwe sohuyte" en „The Lucky Strikes". Het carna valsbal staat onder leiding van Evert Castelein. Nog enkele kaarten zijn verkrijgbaar op Lage Rijndijk 9 en eventueel 's avonds aan de zaal. 13- ,.r>oor iedereen in visjes of andere dieren om te toveren wilde de tove naar bereiken, dat het stadhuis onbewoonbaar verklaard zou worden door de minister en dan zou het afgebroken wor den en dan zouden de ze ven directeuren vrij spel hebben om hun spoordijk dwars door de puinhoop aan te leggen", verklaarde Notaris Zwingelhout. ,E.n ik werd met het zelfde lot bedreigd, als ik niet vlug zou toegeven. Ik vroeg natuurlijk enige bedenktijd en nam deze gele genheid waar om jou en je baas op te. bellen om hulp tegen die zwarte tovenaar te vragen. Maar juist, ter wijl ik telefoneerde, voelde ik hoe mijn lichaam begon te veranderen en toen werd alles zwart voor m'n ogen. Het eerst wat ik weer zag daarna, waren de glazen wanden van dit aquarium. Ik was een schildpad ge worden. De notaris zuchtte droef. „En dat is alles wat ik er van weet", besloot hij zijn somber relaas. Frederik staarde peinzend naar een spijker in de vloer. „Ik vraag me af", mompelde hij, ,welk belang die ze ven directeuren er bij hebben dat die spoorlijn dwars door het stadhuis moet lopen. Ik geloof niet, dat dit hun bedoeling is; er moet iets an ders achter zitten. Ik moet méér proberen te weten te komenen WEERSVERWACHTING (Geldg van Vrijdagavond tot Zaterdagavond.) IETS MINDER KOUDE NACHT. Aanvankelijk enkele overdrij vende wolkenvelden, maar later verder toenemende bewolking. In het Oosten van het land droog weer. in het Westen gedurende het grootste deel van de dag droog weer. Matige, langs de Waddenkust later krachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Iets minder koude nacht en ochtend. In de middag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. PROPAGANDA-AVOND VAN „DE ZIJL". In „Het Raedthuys" organiseerde de Leidse Zwem- en Polo-vereniging „De Zijl" een propaganda-avond voor leden, donateurs en genodigden, wel ke met jen welkomstwoord van de heer J. Prevoo werd geopend. Door eigen ledei werd het spel „Mijnheer Meyer is een avondje thuis" en nog enkele andere stukjes opgevoerd, waaronder een spraakwaterval. De voorzitter, de heer W. v. d. Steen sprak een propagandistisch woord en dankte de medewerkers voor het ver zorgen van deze avond. De heer A. H. van Egmond sprak het slotwoord. toen luider tegen Notaris Zwingel hout: „We gaan hier zo vlug moge lijk vandaan". Hij spreidde zijn jasje weer uit op de grond, ging er op zitten de schildpad voor zich en vloog het venster uit. De notaris draaide zijn hoofd naar achteren en wierp een bewonderende blik op Frederik. „Je hebt goede vorderingen ge maakt", zei nij. „Maar weet je ze ker, dat wij niet naar beneden kun nen vallen?" Trots schudde Frederik van nee. „Over een paar weken krijg ik mijn diploma eenvoudig toveren", ver telde hij, „alleen met haardspelden ben ik nog een beetje zwak". Toen wisselde hij vlug van on derwerp om zijn verlegenheid -met de lof van de notaris te verbergen. „Ik geloof, dat die zeven directeu ren op het ogenblik in het stad huis zijn", zei hij. ,,Toen ik naar boven ging hoorde ik hoe de sleu tel in het slot van de torentrap werd omgedraaid." G. HOGERVORST. Noord wijk, soldaat le klasse, parachutist, viert 13 Febr. zijn 3e' Indische verjaardag te Tjimahi (Bandoeng). P. J. CHRISTIAANSE Noordwijk, viert op 19 Febr. zijn le Indische ver jaardag te Batavia. B. L. M. STAMPRAAD Leidsekade 34c Leidschendam. viert op 19 Februari zijn 22ste ver jaardag te Palembang. (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wpr- den niet opgenomen). UU r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE Ze had een lang, zachtzinnig, be minnelijk gezicht, wat schaapachtig. Ze luisterde naar de derde vrouw een dikke, vriendelijke, bejaarde dame, die duidelijk en eentonig doorpraat te, zonder adem te scheppen of eens even op te houden. en daarom zei mijn dochter: Wel, zei ze, je kunt geen Ameri kaanse methodes toepass^p in dit land. Het is de mensen hun aard om indolent te zijn," zei ze. „Ze hebben nu eenmaal geen jacht in zich. Maar toch zou u staan te kijken als u wist wat onze school daar doet. Ze hebben best onderwijzend personeel. Er gaat niets boven ontwikkeling. Wij moeten onze Westerse idealen, toepassen en het Oosten leren, ze te erkennen. Mijn dochter zegt De trein dook in een tunnel. De kalme, eentonige stem ging onder in bet lawaai. Aan een kleine tafel ernaast zat kolonel Arbuthnot, alleen. Zijn blik was gevestigd op Mary Debenham's achterhoofd. Ze zaten niet bij el kaar. Todh was het makkelijk te doen geweest. Waarom niet? Misschien, dacht Poirot, 'had Mary Debenham bezwaar gehad. Een gou vernante leert voorzichtig te zijn. De schijn is van belang. Een meisje dat haar brood moet verdienen moet discreet zijn. Zijn blik gleed naar de andere kant van de wagen. Aan het uiteinde, tegen de muur, zat een vrouw van middelbare leeftijd, in het zwart, met een breed, uitdruk kingloos gezicht. Duits of Scandina visch, dacht hij. Waarschijnlijk een Duitse kamenier. Na haar kwam een paar dat, naar elkaar toegebogen, geanimeerd praatte. De man droeg een Engels sportpak, maar hij was toch geen Engelsman. Hoewel alleen zijn ach terhoofd zichtbaar was voor Poirot, verrieden de vorm ervan en de hou ding van zijn schouders hem. Een forse man. goed gebouwd. Hij keer de plotseling zijn hoofd om en Poi rot zag zqn profiel. Een hele knap pe man van even dertig met een dikke blonde snor. De vrouw tegenover hem was nog maar een meisje, twintig naar schat ting. Een nauw-sluitend zwart man teltje en rok, witte satijnen blouse, een kleine, chique, zwarte toque, modieus gedragen op één oor. Ze had een mooi, exotisch gezichtje, mat-witte huid, grote bruine ogen, git-zwart haar. Ze rookte een sigaret in een lange houder. Haar gemani cuurde handen hadden donkerrode nagels. Ze droeg een grote smaragd, gezet in platina. Er was coquetterie in haar blik en stem*. „Ze is mooi en chique," fluisterde Poirot. ;,Man en vrouw, hè?" Monsieur Bouc knikte. „Hongaarse gezant, geloof ik," zei hij. „Een knap paar." Er waren verder nog maai* twee lunchers, Poirot's medereiziger, Macqueen en zijn patroon, Mr. Rat chet! De laatste zat met zijn gezicht naar Poirot, en voor de tweede keer bestudeerde Poirot dat onaangena me gezicht, de gehuichelde welwil lendheid van het voorhoofd en de kleine, wrede ogen. Zeker zag monsieur Bouc 'n ver andering in de gelaatsuitdrukking van zijn vriend. „Kijk je naar je wilde dier?" vroeg hij. Poirot knikte. Toen zijn koffie hem gebracht werd, stond monsieur Bouc op. Daar hij vóór Poirot begonnen was,- was hij al een poosje klaar. „Ik ga naar mijn coupé terug," zei hij. „Kom straks ook een beetje praten." „Met plezier." Poirot dronk zijn koffie en bestel de een likeur. De kellner ging met zyn geldkistje van tafel tot tafel om af te rekenen. De stem van de be jaarde Amerikaanse dame verhief zich, schril en klagend. „Mijn dochter zei: „Neem een coupon-boekje voor de maaltijden dan hebt u niets geen last niets geen last. Maar dat is niet zo. Het schijnt dat ze 10 percent fooi moe ten hebben, en dan die fles mine raalwater en een raar soort ook. Ze hadden niet eens Evian of Vichy, dat vind ik gek." „Het komt ze moeten hoe zegt U? het water geven van het land," verklaarde de daiwe met het scherpe gezicht „Nu, ik vind 't gek." Ze keek af kerig naar de hoop kleingeld op de tafel voor haar. „Kijk dat rare goed eens, dat hij me gegeven heeft. Di nars of zoiets, 't Lijkt wel een hoop rommel. Mijn dochter zei Mary Debenham schoof haar stoel terug en ging weg, met een lichte buiging naar de twee anderen. Ko lonel Arbuthnot stond op en volgde haar. Haar veracht geld bijeen rapend, verdween de Amerikaanse dame en daarna vertrok de schaap achtige. De Hongaren waren al weg. De restauratie-wagen was ledig op Poirot, Ratchett en Macqueen na. Ratohett sprak tegen zijn metge zel, die opstond en weg ging. Toen stond hij zelf op, maar in plaats van Macqueen te volgen, viel hij onverwacht neer op de plaats tegen over Poirot. „Hebt u ook een vlammetje voor me?" zei hij. Zijn stem was zacht, wat nasael. „Mijn naem is Rat chett." Poirot boog licht. Hij stak zyn hand in zijn zak en bracht een doos je lucifers te voorschijn, dat hij de ander toereikte, die het aannam, maar niet gebruikte. „Ik geloof," ging hij door, „dat ik het genoegen heb, met monsieur Hercule Poirot te sprekenIs dat zo?" Poirot boog weer. ..U bent juist ingelicht, monsieur." De detective was zich bewust, dat die vreemde, sluwe ogen hem op namen voor de ander weer sprak. „In mijn land," zei hij, „komen we vlug terzake. Monsieur Poirot, ik zou graag willen, dat u een zaak i voor mij op u nam." Hercule Poirot trok zijn wenbrau- wen op. „Mijn clientèle, monsieur, is be perkt tegenwoordig. Ik neem heel weinig gevallen op me." „Wel, natuurlijk, dat begrijp ik. Maar dit, monsieur Poirot, betekent groot geld." Hij herhaalde met zijn zachte overredende stem: „groot geld." Hercule Poirot zweeg een ogen blik, toen zei hij: „Wat wenst u, dat ik voor u doe, mijnheer Ratchett?" „Monsieur Poirot, ik ben een rijk man, een heel rijk man. Mensen in die positie hebben vijanden. Ik heb een vijand." „Maar één vijand?" „Wat bedoelt u precies met die vraag?" vroeg Ratchett scherp. „Monsieur, dit is mijn ervaring: wanneer een man in een positie verkeert om, zoals u zegt, vijanden te hebben, dan beoaalt dit zich ge woonlijk niet tot één vijand." Ratchett scheen verlicht door Poi rot's antwoord. Hij zei snel: „Nu ja, ik apprecieer dat stand punt. Vijand of vijanden, het doet er niet toe. Wat er wel toe doet, is mijn veiligheid." „Veiligheid?" (Wordt vervolgd*

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2