fields Soti^ant 1Qetj\ Dr. Beel verenigt zich met Indo nesische politiek der regering Brewster probeert het opnieuw immigratie Israël Wissel onder rijdende trein verzet Europa's economische samenwerking Noorwegen en het Atlantisch Pact Bereid om toe te treden PERSSPIEGEL Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG IS FEBRUARI 1919 40ste JAARGANG No. 11622 REGERING EN DR. BEEL ZIJN HET MET ELKAAR EENS Bur. Papengracht 33. Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs .10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m-m. Telefoontjes 11.50 Verklaring van minister van Maarseveen De Tweede Kamer kwam heden bijeen ter voortzetting der behandeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. Minister Van Maarse veen legde de volgende verklaring af: „In verband met de verklaring van de Minister-president in de ver gadering van 16 Februari j.l. kan ik thans mededelen, dat de besprekin gen, die gisteren in de vergadering van het kabinet met de hoge verte genwoordiger van de Kroon in Indonesië hebben plaats gehad, tot een volledige opheldering hebben geleid. De hoge vertegenwoordiger der Kroon verklaarde zich geheel te kun nen verenigen met het door de regering in deze Kamer uitgestippelde be leid. Omtrent de uitvoering daarvan worden de besprekingen met de hoge vertegenwoordiger der Kroon voortge'zet". Gehoorzamen of geen Marshall-hulp r\E AMERIKAANSE senator Brewster, die op 7 Februari een motie in de Senaat indiende om de Mars iall-hulp aan Nederland stop te ten, doch deze motie verworpen zag, heeft thans, naar Associated Press verneemt, zijn voorstel in een meer algemene vorm gegoten. Hij wil na melijk thans de Marshall-hulp stopzetten aan alle Europese landen, die weigeren „bevelen of verzoeken" van de Veiligheidsraad op te volgen. Het door Brewster ingediende amendement op de wet voov het eco nomisch herstel van Europa luidt: Geen gelden zullen worden toege wezen of uitgegeven worden voor een buitenlandse regering, welke in ge breke blijft te voldoen aan bevelen of verzoeken van de Veiligheidsraad tot het moment, dat de regering schriftelijk door de voorzitter van de Veiligheidsraad er van in kennis is gesteld, dat voldaan is aan deze be velen of verzoeken. Het bureau van senator Brewster bevestigde, dat het amendement een nieuwe stap van de senator en eni ge republikeinse collega's was om krachtig stelling te nemen in de In donesische kwestie. De grote toeloop uit Sovjet-zone DE BRITSE ZONE KAN HET NIET VERWERKEN. De premiers der drie „Lander" van de Britse zone van Duitsland zullen de Britse militaire gouver neur, sir Brian Robertson, een plan voorleggen, waarin wordt uiteenge zet, hoe zij de problemen denken op te lossen, die door de toenemende stroom van vluchtelingen' uit de Russische zone zijn ontstaan. Per maand komen momenteel rond twintigduizend personen uit Oost- Duitsland de Bizone binnen. De meesten komen naar West-Duits- land, omdat de economische toe stand daar steeds beter wordt, ter wijl in de Russische zone het leven steeds moeilijker wordt. Verder zijn er jonge mannen, die naar het Wes ten vluchten om te voorkomen dat zij door de Russen als dwangarbei ders naar de Saksische uranium- mijnen worden gestuurd. Een klein deel van de vluchtelingen bestaat uit misdadigers en a-sociale elemen ten, die hun weg vinden in de on- Enkele dagen geleden -hebben de Westduitse eerste ministers met hun naaste medewerkers in Hamburg een voorbereidende bespreking ge voerd. Op deze vergadering hebben zij hun voorstellen aan generaal Robertson opgesteld. Uit betrouw bare bron wordt vernomen, dat zij zullen vragen om: 1. Uitgebreidere en strengere grenscontrole door de Duitse poli tie, vooral op die punten van de grens nret de Russische zone, waar veel Oost-Duitsers over de zone- grens komen. 2. Oprichting van een doorgangs kamp, waar de vluchtelingen zorg vuldig verhoord kunnen worden en waar een commissie van bevoegde Duitse ambtenaren zal beslissen waar in de Bizone zij zich kunnen vestigen. 3. Grotere bevoegdheden om on gewenste vluchtelingen naar Oost- Duitsland terug te sturen. De in BINNEN 5 JAAR 1 MILLIOEN JODEN NAAR ISRAëL. Dr. Israel Goldstein, de penning meester van het Joods bureau, heeft voor zijn vertrek uit Londen naai Is rael verklaard, dat het overbrengen naar Israel van een millioen Joden uit Europa en het Midden-Oosten bin nen vijf jaar voltooid zou moeten zijn. Van de 250.000 Joden, die in de. loop van dit jaar in Israël verwacht wor den, zullen er 55.000 uit de kampen voor ontheemaen komen, 75.000 a 100.000 uit Mohammedaanse landen, een aantal uit Oost-Europa en een klein aantal uit Frankrijk, Nederland en België. i De immigratie in Israël bedraagt thans 25.000 per maand. De kampen vroor Joden op Cyprus zullen togen September aanstaande gesloten worden. Vele Joodse ge meenschappen op het vasteland, in het bijzonder in Oost-Europa, emigre ren in haar geheel naar Israël. Volgens Goldstein zijn er geen im migranten uit de Sowjet-Unie in Is raël gekomen. Slechts veertien per sonen hadden na langdurige onder handelingen toestemming gekregen om de Sowjet-Unie te verlaten ten einde zich bij verwanten in Israël te voegen. NOODTOESTAND IN SIAM. De Siamese minister-president, Bipoel Songgram, heeft aangekon digd, dat binnen 24 uur in Siam de noodtoestand geproclameerd zal wórden „ter bestrijding van de toe nemende communistische bedrei ging". Hij verklaarde, dat Siam toege stemd had in het Britse verzoek, de HET JONGSTE PRINSESJE VERJAART. Heden is Prinses Marijke, het jongste dochtertje van H.M. Koningin Julia na en Z.K.H. Prins Bernhard, twee jaar. Deze laatste opname toont haar tijdens het spel in een der vertrekken van Paleis Soestdijk. grens van Siam en Malakka te slui ten. In de afgelopen dagen zijn in dit gebied uitgebreide acties tegen de communisten ondernomen. Song- gram verklaarde juist bericht uit Parijs te hebben ontvangen, dat Ho Tsji Minh, de leider van de Vietna mese nationalisten in Indochina, de handen ineengeslagen had met de leider der Chinese communisten, Mao Tse Toeng. REDELOZE DWANGMAATREGELEN VOOR BULGAARSE KERKEN. De Bulgaarse minister van buiten landse zaken en erediensten heeft bij de Kamer een wetsontwerp betref fende de erediensten ingediend. Krachtens dit wetsontwerp zullen de bedienaars van de onderscheidene erediensten bij hun ambtsaanvaarding de eed van trouw aan de Republiek moeten afleggen. De geestelijken, die van ambtswege betrekkingen met het buitenland hebben, zullen hun ambt slechts mogen uitoefenen mits hun hiertoe door de minister van buiten-r landse zaken vergunning is verleend. Alleen Bulgaarse burgers zullen in Bulgarije een geestelijk ambt mogen vervullen. Vreemde orden, congrega ties en missies zullen in Bulgarije niet mogen werken. De Kerken hebbpn niet het recht ziekenhuizen, weeshui zen of dergelijke inrichtingen op te richten. De opvoeding van kinderen en volwassenen komt toe aan de staat en wordt volgens de wet „buiten de bevoegdheid van de bedienaars van de eredienst geplaatst." Wat de inwendige administratie der Kerken betreft dient het departe ment van buitenlandse zaken kennis te krijgen van de begroting, de lijst van titularissen, de herderlijke tne- veh en alle publicaties, die voor de gelovigen zijn bestemd. De wet ver biedt de bedienaars der ered'.enston „om welke reden ook" godsdienstige bijstand te weigeren aan de gelo/i- gen- COCHRAN AMBASSADEUR IN PAKISTAN. President Truman heeft Merle Cochran benoemd tot ambassadeur der Verenigde Staten in Pakistan. Deze benoeming moet door de se naat nog bevestigd worden. In de bekendmaking wordt ge zegd, dat Cochran „met het oog op het kritieke stadium van de situatie in Indonesië zijn werk in de com missie der Verenigde Naties voor Indonesië zal voortzetten". Zodra de toestand in Indonesië het toelaat, zal Cochran naar Karatsji vertrek ken. Seinbrug van Den Haag H.S. knapte af TREINVERKEER DEN HAAG- LEIDEN DOOR ONTSPORING GEWIJZIGD. "Tengevolge van een ontsporing, even na middernacht aan de noord zijde van het station Den Haag Hol landse spoor, is een seinbrug aange reden en op het ontspoorde treinge- deelte gevallen, als gevolg waarvan aanvankelijk alle sporen versperd waren. Alhoewel met man en macht aan het opruimingswerk is gewerkt was de situatie bij het krieken van de dag zo, dat rekening moet worden gehouden met enige wijziging in het treinverkeer Den HaagLeiden. Nader vernemen wij, dat het onge val om kwart voor een in de afgelo pen nacht geschiedde, tussen het sta tion Hollandse spoor en de brug over .de Trekvliet. Tijdens het rangeren met een lege electrische treinstel werd, door een bedieningsfout van een ljd van het seinhuispersoneel, een wissel onder de rijdende trein ver zet. De trein werd daardoor als het ware uit elkaar getrokken. Het voor ste gedeelte ontspoorde en kwam in aanraking met de middelste steun van de seinbrug, die het gehele em placement overspant. Deze steun knapte, waardoor de seinorug naar beneden kwam. De electrische bo venleiding brak niet, maar kwam zo ver omlaag, dat er geen treinen meer konden passeren. Alle sporen in de richting Leiden en RotterdamHof- De grondslag voor een Europese Unie Spaak, de Belgische premier, heeft gisteravond medegedeeld, dnt de Europeese organisatie voor economische samenwerking een permanent karakter zal krijgen. Op een persconferentie te Parijs, bijgewoond door meer dan 100 correspondenten, zei de hij dat de negentien deelnemende landen dit zagen als een van de grondslagen voor de toekomstige Euro pese Unie. Eenstemmig oordeelde man, dat de organisatie moet voortbe staan, ook.als de Marshall-hulp ophoudt. JLJET LIJKT THANS WEL ZEKER, dat Noorwegen zich bij het Noord- Atlantisch Pact zal aansluitend als het daartoe wordt uitgenodigd. De Noorse regering heeft besloten, Noorwegens neutraliteit op te geven, het Russische aanbod van een non-agressie-pact af te wijzen en zich bij het Westen aan te sluiten, onder bescherming van het voorgestelde Atlanti sche pact. Deze beslissingen, de ernstigste die Noorwegen ooit in vredes tijd h£eft genomen, zijn bereikt tijdens geheime zittingen van de rege ring en de commissie voor buitenlandse betrekkingen in het etmaal dat is verlopen, sinds dr. Lange uit Washington en Londen in Oslo was terug gekeerd. GEEN SCANDINAVISCHE NEUTRALITEIT. De kans op „Scandinavische neu traliteit" schijnt nu wel verkeken. Denemarken zal wellicht het voor beeld van Noorwegen volgen. Alleen Zweden blijft dan nog over een land met een goed leger, een goede vloot en een goede luchtmacht tussen Rusland en het Westen. Hoe lang het neutraal zal blijven hangt misschien af van de Russische reac tie op de Noorse weigering om het non-agressie-pact te tekenen. In het Noorse antwoord wordt beleefd ge zegd dat Noorwegen zich niet door Rusland bedreigd acht en dat een dergelijk verdrag tussen twee leden van de Uno niet noodzakelijk is. Mocht de Russische reactie daarop zijn, dat het Rode leger Finland bin nentrekt en de wacht betrekt aan de Noorse en Zweedse grenzen dan zou Zweden zijn positie als neu traal land misschien gaan herzien en zich alsnog bij het Westen aanslui ten. Uitbreiding van het Pact? Graaf Sforza, de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft te Parijs met verscheidene Europese collega's gesproken en laten blijken, dat de Italiaanse regering graag zo veel mogelijk deel zou willen nemen aan alle organisaties, waarbij West- Europa betrokken is. Ook is Italië be reid om toe te treden tot het Atlan tisch pact, wanneer het wordt uitge nodigd. Robert Menzies, de leider van de Australische oppositie, heeft zich voorstander verklaard van uitbrei ding van het Atlantische pact tot de Stille Oceaan. Spaak deed deze mededelingen als voorzitter van een raad van advies, tot welks instelling gisteren overeen komstig het voorstel van de ministe riële negen mogendhedencommissie werd besloten een raad van ministers van zeven landen, in te stellen onder voorzitterschap van Spaak. De minis ters vertegenwoordigen de lauden: Frankrijk, Engeland, Italië. Turkije, Zwitserland, Zweden en Nederland. De raad zal minstens vier maal per jaar bijeenkomen en Spaak heeft de bevoegdheid hem bijeen te roepen, zo dikwijls hij dit noodzakelijk acht. De raad van advies zal de al^ mene leiding van de organisatie voor de Europese economische samenwer king der negentien Marshall-landen^ in handen nemen. De ministeriële ne- genmogendhedencommissie had tot taak de Marshall-landen omtrent de instelling van een dergelijk lichaam te adviseren. Behalve tot de samenstelling van deze raad, besloten de negen landen nog tot samenwerking op internatio nale basis bij het ontwikkelen van „kolonialegebieden, tot uitbreiding van het inter-Europese multie-latera- le betalingsstelsel en tot een coördi natie van toekomstige beleggingen om verspilling te voorkomen. Het doel van dit alles is de versteviging en „het stroomlijnen" van de Euro pese economische samenwerking. Werkgroepen zullen zich toeleggen op speciale onderdelen. Graaf Sforza, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat de basis gelegd was voor een toekomstige Europese regering. Hij zeide dat de ingestelde raad op supernationaal niveau zal staan, waaruit de wil tot economische een heid blijkt. Nationale onafhankelijk heid moet volgens Sforza geleidelijk plaats maken voor onderlinge afhan kelijkheid in Europa. KRAVCHENKO VERANDERT VAN HOTEL. Victor Kravchenko heeft het weel derige hotel van de Avenue Mon taigne te Parijs verlaten, waar hij ssdert zijn komst te Parijs onder de naam van Paul Kedrin verbleef. De Russische schrijver heeft zich geïnstalleerd in een groot hotel, aan de linkeroever van de Seine, waar van het' adres nog niet bekend is gemaakt. VIJFDE BON VOOR SINAASAPPELEN. De aanvoer van sinaasappelen geschiedt in een dusdanig snel tem po, dat een vijfde bon kan worden aangewezen. Uiterlijk 26 Februari moeten de bonnen 008 en 016 Algemeen bij de detaillist worden ingeleverd. Bon 008 Algemeen (A- en B-kaarten) geeft recht op het kopen van 500 gram sinaasappelen, bon 016 Alge meen (D-kaarten) op één kilogram. TIENDUIZEND GULDEN. De Linie schrijft: Het schijnt moeilijk te zijn om te voldoen aan de eisen van de Rechts staat. Wanneer een delinquent politiek of niet-politiek gestraft is, behoort de zaak uit te zijn. En geen verdere maatregelen tegen hem te worden genomen. Zeker niet door de overheid. Willem Mengelberg is een gróót artist. Schepper van het Concert gebouw orkest. Maar, gedurende de oorlog, fout. Min of meer fout, maar fout. En is daarvoor gestraft. De genreenteraad van Amsterdam ontdekt, dat hij nog een uitkering krijgt groot of klein, dat doet er niet toe van de N.V. Het Con certgebouw. Die uitkering moet ophouden decreteert de gemeenteraad en an ders geen subsidie. Wij verdedigen Mengelberg niet. Wij verdedigen de Rechtsstaat. En menen, dat de Ge meenteraad van Amsterdam aan de idee van de Rechtsstaat geen dienst heeft gedaan. Al is die Raad dan ook zeer pro gressief! PENICILINE TEGEN INFLUENZA. Dr. Nevil Leyton, een bekende Londense specialist, heeft verklaard, dat hij er in geslaagd is een groot aantal gevallen van influenza snel te genezen, door het toedienen van grote doses peniciline. Dr. Leyton maakte deze week zijn ontdekking aan andere Britse dok tere békend doer een publicatie in het gezaghebbende medische tijd schrift „Medical Press". „Het zal blijken, dat dit een zeer belangrijke ontdekking is, omdat m<en tot nu toe van mening was, dat influenza niet kon worden genezen door het toedienen van langs schei kundige weg vervaardigde prepara ten of zelfs door middel van peni cilline," verklaarde hij. „Ik heb een dozijn aan influenza lijdende patiënten behandeld door het toedienen van doses penicilline, die tien tot twintig maal zo groot waren als normaal. Binnen enkele uren was de temperatuur van de patiënten weer normaal geworden en die pijn was verdwenen," aldus dr. Leyton. BINNENLAND. 17 Maart zal het honderd jaar geleden zijn, diat Koning Willem II te Tilburg overleed. Die datum zal in deze plaats worden herdacht. De nieuwe R.K. lagere school te Heusden (gemeente Asten) is ge noemd naar kardinaal Mindszenty. plein werden hierdoor versperd. Van morgen vroeg, bij het begin van de reizigersdienst, was een spoor weer vrij, maar niet berijdbaar voor elec trische treinen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De seinbrug wordt thans door een uit Utrecht gekomen kraanwagen opge vijzeld. De opruimingswerkzaamhe den zullen waarschijnlijk vandaag de hele dag duren. De dienst is op het ogenblik als volgt geregeld: Wat het traject RotterdamAmsterdam be treft: tussen Rotterdam D.P. en Den Haag H.S, en tussen Leiden en Am sterdam rijden electrische treinen. Tussen Den Haag en Leiden wordt met diesels gereden. De electrische treinen vertrekken op de normale tij den uit Leiden en Den Haag, doch door de vertraging bij het overstap pen komen de reizigers een half uur later op hun plaats van bestemming dan normaal. Op de lijn Den Haag Rotterdam Hofplein wordt het tra ject Den HaagVoorburgLeid- schendam met autobussen, het traject Voorburg—Leidschendam—Rotterdam Hofplein met electrische treinen gereden. De D-trein naar Parijs en de boot treinen naar en van Hoek van Hol land worden over Utrecht geleid. Op de plaats van het ongeval waren van morgen aanwezig de president-direc teur der Nederlandse Spoorwegen, ir. F G. den Hollander, de directeur de heer G. F. H. Giesbergen en de hoofd ingenieur-directeur van de weg, het seinwezen en de tractie. ARBEIDSPRODUCTIVITEIT VERDER TOEGENOMEN. De Nederlandse arbeider heeft in het laatste kwartaal van 1948 har der gewerkt. De arbeidsproductivi teit heeft zodoende een verdere toeneming te zien gegeven. Dit blijkt uit de indexcijfers van het C.B.S., welke voor de productiviteit zijn gestegen tot 89 tegen 83 in het derde kwartaal van 1948 en 84 in het laatste kwartaal van 1947. Voor de productie in de industrie (zonder bouwnijv^-heid) beliep het index cijfer 123 (v.kw. 113, v.j. 107) en voor de personeelsbezetting 139 (v. kw. 137, v.j. 128). W-alfcie. Julkie Ambtenaar, geel ons een cel In Beverwijk zit een echtpaar in de politie-cel. Neen, ze hebben niets uitge spookt, 't 'zijn nette mensen. Nu ja, helemaal brandschoon zijn ze ook weer niet, want ze woonden clandestien in Bever wijk en u weet wel: clandestien op een achterkamertje zitten met een net karpetje op de vloer cn een geranium in het zonne tje, is tegenwoordig heel erg. Neen, ik wil er niets van ho ren, clandestien is clandestien, je hebt een vergunning of je hebt er geen, en daarmee uil- Wie een vergunning heeft kan blijven zitten en wie er geen heeft, weldie kan ook zitten, maar in de cel. Gelukkig, dat Beverwijk zo'n keurige gemeente is, anders was de politie-cel niet disponibel ge weest en zou de rust van het echtpaar telkens worden gestoord door het binnen smijt en van al lerlei ongure lieden, bij nacht en ontij. Nu is het er rustig wonen, vei lig onder het wakend oog van de politie, en voordelig. Me vrouw hoeft er geen dienstmeisje of werkster op na te houden, noch zelf zich te occuperen met narigheden als: ruiten zemen, vloer dweilen, matjes kloppen etc. Op gezette tijden, volgens de voorschriften, gaat 'n emmertje lysol over de vloer en klaar is Kees. Het uitzicht is misschien niet zo fleurig, maar je hebt ook geen tribulatiën met vitragegor dijntjes. Je hebt kosteloos cen trale verwarming en aangezien je huisbaas geen gasfornuis kan laten aansluiten, heb je recht op gratis maaltijden. Natuurlijk al leen wat-de pot schaft, maar cel- kost kan goed zijn, niet waar. Eenvoudig maar stevig. Op het ogenblik is er in Be verwijk niemand te vinden, die bereid is het echtpaar inwoning te verschaffen, maar ik zie de tijd naderen, dat de inwoners van Beverwijk het echtpaar in de cel komen bicWen en smeken om een eindje op te schuiven. Dan zin gen de Jordaners op de planken: „Ambtenaar, geef ons een cel". £en koJVteltye... Ook met de eenvoudigste arbeid kan men mede-mensen een grote dienst bewijzen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1