F Opzienbarende en onrustbarende mededeling over de woningbouw Gemeenteraad van Leiden „Anderen" hebben beslag gelegd op het stedelijk bouw-volume texjaatt „3iet fa acmyeêmeti!" REDERIK DONDERDAG 17 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In de gemeenteraad van Leiden was gistermiddag het woord aan de wet houders. Weihouder Meuken: De heer Menken behandelde, we gens ziekte van de wethouder Van Schaik, zowel de onderwijs- ai§ de sociale zaken. Allereerst kwamen aan de orde de onderwijszaken. Spr. be gon met een wens voor het herstel van de heer Van Schaik. Een avond lyceum wordt gezocht in de samen werking van diverse schoolbesturen. De vestiging van een M.T.S. zal nog wel even duren; uitbreiding van het ambachtsonder wijs heeft de voorrang. Bij de verfrissing' van het onderwijs heeft het gemeentebestuur een coör dinerende en stimulerende taak. De kosten van het openbaar-onderwijs zullen in de onderwijscommissie op tafel komen. De zorg voor openbaar onderwijs is wettelijk aan B. en W. opgedragen. Over „massa—jeugd" sprekend lijkt spr. de stelling al te boud, dat de „massa-jeugd" voorna melijk komt van de openbare scho len. Er zijn andere omstandigheden, die bij de opvoeding een rol spelen. De „Jeugd-actie" kan hier veel goeds verrichten. Buurthuizen en wijkge- dachten hebben de welwillende aan dacht van B. en W. De instelling van een culturele commissie acht spr. zó omvattend, dat B. en W. het voorstel in prae-advies willen nemen. Sociale zaken. Op sociaal gebied is voornamelijk het personeels-beleid besproken. De dienstcommissies ter secretarie zullen door B. en W. nog eens worden be zien. Naar spr. hoopt zal spoedig de medezeggenschap aan de ordq. ko men. Inderdaad is er sprake van een toenemend aantal ontslagen, al blijft er van de andere kanten vraag' naar geschoolde krachten. Met de preven tieve gezondheids-zorg voor het ge hele gemeente-personeel wordt voort gang' gemaakt. Wegens langdurige ziekte van ziekte van de dir. van de G.G.D. is het gevraagde rapport latei- verschenen. Inzake de wijkverpleging' is er contact met het Wit-Gele Kruis en Groene Kruis. Voor de stichting' van een crèche werden de eisen aan vankelijk te hoog gesteld; er is nu een ontwerp in besprek, dat meer kans van slagen heeft. De vestiging van een zuigelingen-consultatiebu reau in de binnenstad komt ook B. en W. noodzakelijk voor. Zeer spoedig komt in de Raad een voorstel tot schoolstandverzorging. De ziekenhuis-ruimte. Wat de ziekenhuis-ruimte betreft, is gepoogd een urgentie-lijst op te stellen, maar het Acad. Ziekenhuis heeft de medewerking' geweigerd, ter wijl het Diaconessenhuis niet erg toe schietelijk bleek. In deze omstandig heden was het niet billijk de „good will" van het St. Elisabeth-zieken- huis in volle zwaarte te gaan belas ten. Spr. hekelde het gebrek aan zin voor de verdelende rechtvaardigheid bij de gewraakte instanties. Weth. Joiigeleen: Weth. Jongeleen miste node de aan wezigheid van de heer Lombert. Het is de bedoeling aan gemeentewerken een jeugdige sociograaf te verbinden. Een dergelijke dienst is wel zeer nut tig en noodzakelijk. Het stichten een tehuis voor ouden van dagen is niet zo eenvoudig; een dergelijke in richting moet zo dicht mogelijk in het centrum der gemeente zijn; onder handelingen zijn gevoerd over grond aankoop, echter nog zonder resultaat. Het voorstel-Knuttel „op korte ter mijn'' gaat spr. te ver. In de verschil lende bouwplannen is bovendien re kening gehouden met kleine huizen voor ouden van dagen. Er wordt weinig gebaad! Ook het college meent, dat er meer zweminrichtingen moeten komen. De animo voor de bestaande „bad-inrich- tingen" is in deze stad niet groot. Het streven is gericht op het bouwen van „gezondsheidwoningen" d.w.z. huizen met een wisselkamer, die als zieken kamer kan worden ingericht. Als de zieke beter is moet het hele gezin ech ter weer verhuizen. In het plan- Meerburgerpolder is met dergelijke woningen rekening gehouden. Zeer binnenkort zal het plan, van dit jaar aan de orde te stellen werken worden bekend gemaakt. Middenstandswo ningen staan op het verlanglijstje. Op het voortbestaan van de depóts van materialen blijft spr. prijs stellen De verbinding met het zeestrand heeft de volle belangstelling van B. en W. Het autobus-station op de Boerhaave-laan. Er zal een brief uitgaan aan de Gend en Loos, waarbij op bepaalde uren het pai'keren zal worden ver boden. Dat B. en W. op zij gaan voor de N.Z.H.V.M. is niet juist. De bezwa ren van de bewoners van de Boer haave-laan zijn naar spx-.'s mening op enige punten sterk overdreven. Bin nen een jaar zullen er veranderingen in de omtrek komen 'en wordt het terrein van de N.Z.H. afgekapt voor de aanleg van de nieuwe verkeers weg bij het spoorwegplan. De stand plaats aan de Boerhaavelaan is slechts tijdelijk. Spr. verzocht de lankmoe-, digheid van de bewoners rond het sta tion bij de overlast van de uit te voe ren spoorwegplannen. Het plan tot overkluizing' van de Nieuwe Rijn zou te zeer ingrijpen in het karakter van de binnenstad en bovendien zeer kostbaar zijn. De vis-conser ven-fa briek in de Groenesteeg heeft een voorlopige vergunning; het onderzoek is nog niet geheel geëindigd. Uitvoe rig ging spr. in op „radio-Jesse en zijn broer". B. en W. zijn zeer lankmoe dig opgetreden. B. en W. willen de industrie bevorderen, maar er is een Hinderwet. „Zelfs radio-Jesse" staat onder de wetten des lands. De woningbouw. Er is geklaagd, dat de woningbouw aag opschiet. Zijn die woorden over dreven? Spr. moet volmondig zeggen: neen! Het gaat met de wopingbouw in Leiden niet naar wens. Spr. wil de Raad een overzicht geven van de bi- zondere moeilijkheden. Eerst kwamen er bezwaren tegen de grondprijs, zorg over daling var de richtprijs, toen overschrijding van het landelijk bouw-volume. Het bouwvolume, waarop wij recht hadden, is wegge geven aan anderen. In een onderhoud met de minister had spr. voorlopige toestemming ontvangen te kunnen béginnen. Was het echter in korting op de toewijzing van 1949? Spr. heeft ten slotte aan de Prov. medegedeeld, dat hij tot aanbesteding zou overgaan. Het beeld van de toekomst van de woningbouw, met name in de provin cie Zuid-Holland, acht spr. zeer som ber. Wa..r het bouwvolume 194? ge bleven is, weet niemand, maar het is voor Zuid-Holland zodanig overschre den, dat het aantal woningen voor 1949 reeds volledig is opgesnoept. Daar is al heel wat over te doen ge weest. Bij de Minister en bij de Pro vincie-heeft spr. de belangen van Lei den tot het uiterste verdedigd. De zaak van Zuid-Holland zal opnieuw onder de ogen worden gezien, en spr. ziet wel enig perspectief o.a. dat in 1953 of 1954 het tekort landelijk zal worden vastgesteld, zonder dat nog rekening zal worden - gehouden met verwoeste gebieden. Verkeersopstopping bij de spoorweg-ophoging. Het doortrekken van de Wasse- naarse weg geeft geen oplossing voor de verkeersmoeilijkheden, wel ke zullen ontstaan bij de spoorweg ophoging. B. en W. willen in die tijd een verbod voor het uit Amsterdam komende verkeer, om bij het viaduct te Oegstgeest naar Leiden af te slaan. Het verkeer uit die richting zal ge leid moeten worden over Haagse SchouwHaagweg. Het langzame verkeer van de Rijnsburger weg (fiet sen enz.) kan geleid worden over de Boerhaavelaan en de Maredijk. De belangstelling van de plaatse lijke industrie voor flats is niet over tuigend gebleken, terwijl de stich- tings-kosten zeer hoog zijn. Onder zocht wordt de bouw van een aantal Amerikaanse werkplaatsenAlles moét getracht worden om industrie te vestigen. Het is steeds spr.'s streven geweest bij de woningbouw meer architecten in te schakelen. Spr. toonde met cij fers aan, dat de grondpolitiek der gemeente vóór zijn wethouderschap te kort is geschoten. Er was op 1 Mei 1945 2 H.A. bouwrijpe grond, wat schril afsteekt bij andere steden. Het woningtekort was reeds in 1940 groot (50 middenstands- en 250 arbeiders woningen). Toen spr. op deze stoel kwam moesten eerst gronden wor den aangekocht en onteigend en üit- breidingsplannen opgemaakt. Inzake de huisvesting deelde spr. mede, dat op een 1000 na, alle hui zen thans in kaart zijn gebracht. Weth. v. d. Kwaak: Weth. Van der Kwaak uitte zijn vreugde over het sluiten der begro ting. Over de verkregen resultaten is spr. niet ontevreden, want het is toch niet zo eenvoudig gegaan, als verricht. sommige sprekers zich hebben inge dacht. Aanvankelijk kwam Leiden voor een „bizondere uitkering" niet aanmerking. Daarna werden al lerlei bezuinigingen voorgeschreven, die enerzijds werden aangebracht, doch anderzijds werd voet bij stuk gehouden. De bizondere uitkeringen werden voor 1943 bepaald op 189.000 .voor 1949 op ƒ206.400. De tekorten op de diensten 1945, 1946 en 1947 zullen een bedrag van 4 millioen niet te boven gaan. Niet opnieuw een bijkantoor Nu de begroting sluit moet het ge meentebestuur er gezamenlijk voor waken, dat Leiden weer niet wordt uitgehold tot een bijkantoor van het Rijk. Spr. heeft in de geleide-brief geen optimisme kunnen ontdekken. Spr. kan nog niet in de toekomst zien. Met een leningschuld van 21 millioen, kan Leiden met andere steden meedoen. Alles op alles zal worden gezet, dat, vóór weer tarief verhogingen nodig blijken, de be drijven onder de loupe zullen wor den genomen. In Maart zal de Raad een herziening van de vermakelijk heidsbelasting bereiken. Energie-voorziening staat er niet gunstig voor. Met de Lichtfabrieken is het zo, dat zowel de electriciteits- als de gas-fabriek bizondere zorg zullen vragen. De afname wast en wekt grote bezorgdheid. In provinciaal verband (E.Z.H. verband) krijgen we een geweldige uitbreiding. Leiden krijgt een turbine toegewezen, en misschien nog een. Voor het plan der E.Z.H. tot uitbreiding zal een bedrag van 145 millioen worden gevergd. Het gevolg zal zijn, dat Leiden 1% millioen meer voor stroom-inkoop zal moeten betalen. Vóór deze uit breiding staat de energie-voorzie- ring van Leiden er niet gunstig voor. Verhoging der tarieven voor klein verbruik worden echter niet ver wacht; de mogelijkheid daartoe is opengelaten voor industrie en gros" bedrijven. Aan de gasfabriek kan door in terne moderniseringen de capaciteit tot 30.000 m3 per dag worden opge voerd. Ten aanzien van de gasleve ringen aan "omliggende gemeenten, zegt spr. dat het streven is enkele zeer grote industrieën te stichten. De gasfabriek te Leiden zal wel tot de laatste behoren, welke gas blijft le veren. Sommige gemeenten in de omgeving beklagen zich over de voorwaarden van afname. De moei lijkheden, welke deze gemeenten nu te bekampen hebben, zijn in de toe komst ook voor Leiden weggelegd. Spr wees er nog op, dat b.v. de inkoopsprijs voor Alphen nooit hoger zal komen te liggen, dan de te Al phen geldende productie-prijzen. Wat altijd geweest is, be hoeft niet te blijven De accountantsdienst moet men niet te veel troetelkind maken niet te veel toestoppen. Het college ziet de werking van de dienst vol vertrouwen tegemoet. Gebleken is, dat op vele plaatsen verouderde ad ministraties worden gehouden. Het laat zich aanzien, dat veel in de ge meente-huishouding zal moeten wor den veranderd. De grootste tegen standster van de accountantsdienst is het gezegde: „het is altijd zo ge weest". AVONDZITTING Industrie en hinderwet Het is plicht te zorgen, dat dc in dustrie zich vestigt en wordt uitge breid, maar er zijn grenzen. Het is niet altijd mogelijk aan alle wensen van industrieën van gemeentewege te voldoen. In dit verband besprak de voorz. de toepassing van de Hin derwet; de gemeente heeft ook te letten op gegronde bezwaren van andere belanghebbenden. Het is moeilijk beide partijen tevreden te stellen. Door enige raadsleden is gevraagd of spr. niet strenger wil optreden in de Raad daar heeft spr. geen be zwaar tegen. Maar er heerst een buitengewoon prettige stemming in de Raad. Laat eerst de Raad dus zelf de goede maat houden. Spr. vraagt zich echter af, of de Raad niet iets te langdradig is in haar besprekingen. Speciaal denkt spr. aan de behandeling van veror deningen. De voorzitter De voorzitter sprak als laatste van het college. Spr. dankte voor de ge lukwensen bij zijn benoeming tol curator. „De historische rechten on zer stad zijn nu weer verenigd in de curator". De sprekers beantwoordend, zeide spr-, dat B. en W. de commissies van advies op prijs stellen, maar er dient gewaakt te worden Voor een te veel. Het is ook moei'ijk in zulk een com missie hier in Leiden de deskundi gen verenigd te krijgen, welke B. en W. wensen. De deskundigen heb ben over *t algeirfcen geen tijd. Grote waardering betuigt spr. voor de commissie van huisvesting, die haar moeilijke taak voorbeeldig Bioscoop op Zondag-. Dé toepassing van de Zondagswet op Goede Vrijdag is een moeilijk on derwerp. Spr. heeft zich op 't stand punt gesteld, dat het college zich moet richten naar de wensen van de bevolking en 't overgrote deel van de Raad. De practijk des levens moet aangeven, op welke wijze de Zon dagswet moet worden toegepast. Van 1928 tot 1933 is - bijna jaarlijks gepraat over de uitvoe ring van de Zondagswet. In 1933 is aangenomen een motie-Van Eek, waarin de Raad de wens uitsprak, dat op Pasen, Pinksteren en Kerstmis avondvoorstellingen als regel zou worden toegestaan. Deze dagen zijn toen gelijk gesteld met de Zondag. Spr. vraagt zich af, of bij de bevol king thans een ander standpunt heerst. Wat de Goede Vrijdag betreft, daar is verschil van mening over tus sen verschillende richtingen. Zelfs zeer christelijke partijen voelen niet veel voor de Goede Vrijdag-viering. Persoonlijk voelt spr. er veel voor. In 't algemeen wil spr. opmerken, dat de persoonlijke overtuiging van de leden van het college moet achter staan bij wat de stad ten dien aan- i zelf wenst. verhelen, dut niet altijd alle leden eensgezind van mening zijn. Men moet echter „good loosers", goede verliezers weten zijn. Alleen bij prin-» cipicle kwesties of als het voorstel in strijd met het welzijn der ge-' meente wordt geacht, laat de minder heid van haar afwijkende mening blijken. Dat is echter hoge uitzonde ring. Het is heel natuurlijk en heel wenselijk, dat het college wel eens eerst een denkbeeld uit Raad afwijst en er later op terug komt. Van '46 af is spr. een voorstander geweest van hoge bouw. Thans krijgt hij zijn zin. maar dat mag voor hem geen1 reden zijn, openlijk te verklaren, dat hij toch gelijk heeft gehad. (Dit was gericht tot bepaalde raadsleden. Rtd.). Het slot van -zijn toespraak beze gelde spr. met een citaat: „De ware democratie kan alleen berusten op samenwerking, erkenning van de broederschap der mensen, zelfopoffe ring' in dienst van de gemeenschap". IN IN DIE: Replieken De vuilschrijverij. Wat de pornografie betreft, de be strijding daarvan is Rijks-taak. Een hoofd-agent hier ter stede bestudeert met grote ijver deze aangelegen heid en treedt er tegen op. In Lei den wordt tegen de pornografie heel streng, en terecht, opgetreden. Het optreden tegen de beeldromans is moeilijker. De hoofden der scholen hebben hier een taak; zij moeten te gen dit euvel waken. Op 't ogenblik gelooft spr. niet, dat het wenselijk is het technisch perso neel van Endegeest onder te brengen bij gemeente-werken. Op de naleving van het rijtijden besluit ziet op de eerste plaats het Rijk toe. Ook de gem.-politie bemoeit er zich echter daadwerkelijk mee en zal er haar aandacht aan blijven ge- vpn. B. en W. en de Raad. De verantwoordelijkheids-plicht van B. en W. aan de Raad is wette lijk vastgelegd. Het college schuwt deze plicht niet, ook in gevallen waarin de wet de verplichting niet oplegt („zelfbestuur"). Over de woonruimte-verordening zijn B. en W. niet te interpelleren. B. en W. zullen echter ook in de toekomst in 't algemeen de inlichtingen verstrek ken, welke uit de Raad worden ge vraagd, echter rekening houdend met de bepalingen der wet en in zo verre de eisen van een goed beleid zich daartegen niet verzetten. De burgemeester en de woning bouw. Het is niet mogelijk, het gehele college in te schakelen bij de uit voering van bepaalde werkzaamhe den. Het gehele college draagt ech ter de verantwoordelijkheid. De bur gemeester neemt daarbij een andere positie in, dan de overige wethou ders. De prettige verstandhouding bestaat, dat het> heel veel voorkomt, dat de wethouders contact houden en om advies vragen aan de burgemees ter. Wat de woningbouw betreft: het hele college staat er achter. In deze materie heeft spr. mèt de wet houder en buiten de wethouder (met zijn mede-weten) besprekin gen met de autoriteiten gevoerd. Spr. is van plan, dit meer te doen. De verhouding in het college. De verhoudingen in het college zyn zeer prettig, maar spr. wil niet Bij de replieken stond de heer Vos (V.V.D.) uitvoerig bij het door de Raad besprokene stil. Een advise- ïerdtc medezeggenschap noemde spr. een contradictio in terminis. In de destijds dom de P v. d. A. veelgepre zen ambtenaren-ordening is de wet houder var- fabricage met de woning- bouw-plannen nu zelf verstrikt ge raakt. Nadat de heer Van Weizen (Comm.) weer bijna een uur gesproken ha-i, kwam de heer Wilmer (K.V.P.) aan het woord. „Adv serende medezeg genschap", zegt spr., is een samen voeging van woorden, welke niet met elkaar tegenstrijdig is. Spr. neeft nooit getwijfeld aan de activiteit van de wethouder van fabricage inzake won'ngbouw, maar het resultaat van deze activiteit heeft de wethouder van daag zelf „niet bevredigend" ge noemd. Wat is daarvan de oorzaak? Waarom werken de bepalingen van de woningbouw in deze gemeente veel belemmerender dan in andere steden? Het heeft spr. teleurgesteld, dat hoefwel geschut in werking is gesteld van zo zwaar kaliber als de autoriteit van de voorzitter, er geen ander resultaat inzake de woning bouw is bereikt. Wat zal er nu dit jaar gebeuren? Spr. geeft een over weging, dat er meer contact wordt gelegd tussen het dag. bestuur een vertegenwoordiging uit de Raad. De heer Woudstra (P. v. d. A.) zeide, dat de opmerking vgn de heer Riedel over Bijbelkennis duidelijk demonstreert de behoefte aan bijzon der onderwijs. Spr. is er niet op tegen de Gehoorzaal aan de communisten te verhuren, op grond van de geeste lijke vrijheid. Bioscoop-voorstellingen e.d. op de feestdagen, als deze op so ciale gronden moeten worden ge weerd, acht spr. een kwestie van overleg tussen werkgevers en werk nemers. De heer D. J. v. Dijk (P. v. d. A.) ging o.a. nog iets dieper in op de ge meentelijke autonomie. Spr. heeft zich gestoten aan de uitdrukking van „massa-jeugd" door de heer Woud stra. Voor een „culturele commissie" voelt spr. niets; wij hebben nu een K. en O., dat is een cult. comm. G. J. BEL, Mgr. Broerestraat 29, Voorhout, geboren 18 Februari 1926, viert zijn 2e Indische verjaardag in Ulak Patjen (Sumatra). (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). Er lopen duizenden men sen rond. die lijden aan bare aanleg, vooral een of andere afwijking: ze worden erg gemakkelijk verkouden, hun ingewan den zijn om de haverklap in de war, hun prikkel baarheid is erg groot, kortom, 'ze zijn niet sterk in een of ander opzicht. De manier om zulke kinderen op te voeden is niet. ze voor elke opwin ding beschermen, ze ah bastnlantjes behandelen, want de oorzaak van al de ze verschijnselen zit hem in het feit, dat deze ge stellen de eigenschap mis sen kalkzouten vast tc houden. Kent men dus de oorzaak, dan is de kwaal al half overwannen: door En wanneer men toevallig ergens over spreekt, hoort men als dooddoener: „het is aangeboren". Natuurlijk kan dat waar beter dan genezen, en aan- kind, dan dient men maat- m regelen te nemen. Welke? leg voor bepaalde ziekten. Dat kan alleen de arts en kalkwuiiën wordt wel opgemerkt, bij voorkeur de kinderarts w?, maar men tracht, in het U vertellen. De zaak is, gunstigste geval, door hem nauwkeurig, zonder voorzichtigheid het zieh- overdrive en zonde^iets de arts kunnen bewerken, dat het kalkgehalte van het bloed toch voldoende blijft en dat men van de de" zaak mis8chien~noï er- maatregelen (soms kleinig- Slerken? aanle,! n,ets ger wordt heden!) tijdens de jeugd mer*cn- Ook. hier is voorkomen worden te voorkomen, te vergeten te vertellen. Men maakt van kinderen wat de reden is voor Uw met een dergelijke aan- ongerustheid. In heel veel ieg een soort kastplantjes gevallen zal het dan mo er. vergeet, dat daarmee .gelijk zijn. door speciale zijn; er worden tal van mensen geboren metr af wijkingen, lichamelijk -of -»stelijk. En wanneer het nu zichtbare af wijkin- gen betreft: een hazenlip, Iin; een horrelvoet, een hoge schouder of wat dan ook. dan worden in het alge meen geen kosten en n gesoaard om het De goede raad die men in deze gevallen van zie kelijke aanleg moet ge- Misschien zal een klein ven, is kinderlijk van een voorbeeld verduidelijken voud: vertel Uw zorg, wat we bedoelen. Er be- ouders, op het consultatie- staat een ziekelijke aanleg, bureau voor zuigelingen of die men calciprivé diathe- voor kleuters. Het Wit- hoge dig. dat tijdig en deskun- se noemt. Te verschijnse- Gele en R.K. Limburgse dig wordt ingegrepen: zo- len zijn: prikkelbaarheid. Groene Kruis zorgt, dat de dra ouders of verzorgers snel huilen, gemakkelijk daaraan verbonden des van kinderen merken dat kramp krijgen, aanleg voor kundigen U op de pest gezien zulk een aangebo ren aanleg niet te voor komen is in absolute zin. moet men voorkomen, dat die aanleg tot ontwikke- komt. Daartoe is no- - - -er iets mis is met de aan- hooikoorts en winterhan- euvel te verhelpen of te leg, met het gestel van het den enz. mogelijke wijze „over de bi>tg'' helpen! COMMUNISTISCH LID GED. STATEN NOORD-HOLLAND GEHANDHAAFD. In de vergadering van de Prov. Sta ten van Noord-Holland kwam in be handeling een motie van leden van de K. V. P. om te besluiten het ver trouwen in het communistische lid van Ged. Staten, M. Harmsen, op te zeggen. De heer Groen (K. V. P.) lichtte de motie toe. De heer de Roos (P. v. d. A.) was van mening, dat de motie de grondslagen mist om aange nomen te worden. Zijn fractie stem de dan ook, evenals de leden van de C. P. N. tegen de motie dei- K. V. P., die werd verworpen met 37 tegen 26 stemmen. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.30 Liederen van Schubert. 8.00 Nieuws. 9.35 Schoolradio. 10.05 Mozartprogr. 10.30 Muziek houdt fit! 11.40 School radio. 12.03 Viool en piano. 12.30 Land- cn tuinbouwnieuws. 12.33 Pro menade-orkest. 13.00 Nieuws. 14.00 The dream of Gerontius oratorium, Edward Elgar. 16.00 .Zonnebloem". 17.15 Pianorecital, Nelly Wagenaar. 18.00 Metropole-orkcst. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.15 „II ritorno di Ulisse in patria", Opera van Claudio Monteverdi, 22.00 Orgelsonates van J. S. Bach. 22.20 Leon Combe, bariton. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek bij het ont bijt. 8.00 Nieuws. 8,18 „Der Frei- schütz", van Carl Maria von Weber. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Trio Pasquier. 9.35 The Masqueraders. 10.00 Morgenwijding, ds. J. C. Fischer. 10.30 Voor de vrouw. 10,45 Zang en piano. 11.25 Operetteselccties. 12.00 Pierre Palla. 12.30 Land- en tuin bouwnieuws. 13.00 "Nieuws. 13.20 En semble. 14.00 Kookkunst. 14.20 Ge mengd Omroep a Capcllakoor. 15,00 „Ons volk in zijn dichters". 16.00 Or gelspel. 16.30 Tussen twaalf en zes tien. 17.00 Victor Silvester. 18.45 Sil- vestri-kwartet. 19.15 „Het Postmu- seum" .19.30 „Nederland en zijn 'ge westen". 20.00 Nieuws. 20.05 Concert uit dc Oude Kerk te Amsterdam. 20.30 „Jeugd in Nederland". 21.00 „Ri- goletto". 22.10 Buitenlands weekover zicht. 22.40 „Vandaag", mcj. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding, door dr. E. D. Spelberg. 23.00 Nieuws, 23.15 In huwelijk en gezin. 23.30 Viool concert, William Walton. RUIMTF VOOR MEDISCHE FACULTEIT TE NIJMEGEN. Naar wij vsrnemen heeft het be stuur van de St. Radboudstichti'ng', met het oog op zijn plannen tot stich ting van de medische faculteit aan de R.K, Universiteit te Nijmegen, „Huize Heijendaal" en een gedeelte van de omliggende gronden aan de St. Ann astraat te Nijmegen aange kocht. Men kan daarin een belangrij ke stap zien op de weg naar de ver wezenlijking cler plannen. Verteld door Huiberl Vet 1 EN DE ZEVEN DIRECTEUREN TVTu waagde Frederik zich voorgoed uit zijn schuil hoek; zijn eerste daad was Notaris Zwingelhout weer uit ihet water te vissen. Toen zette hij zich om de rest van de geschiedenis van de zeven directeuren aan te horen. De notaris hijgde nog een beetje van de doorge stane emoties. „Die zwarte vent werkt op mijn zenuwen, Fre derik", zei hij. „Waar was ik geble ven met mijn vernaai?" „De deurwaarder en de portier van het stadhuis, en de werkster en de ambtenaren en de wethouders waren allemaal verdwenen en op het laatst was alleen U nog maar ever", hielp Frederik. .Juist", zei Notaris Zwingelhout. „Je begrijpt, dat ik in een volko men duister tastte over die verdwij ningen; ik vermoedde eerst een ze kere ontevredenheid met hun sa laris, maar toen ik uitgerekend had, wat ze voor dat geld elke week kon den kopen moest ik die mening verwerpen als zijde belachelijk. Be lachelijk, Frederik. Er bleef zelfs een enkele keer nog iets over om snoepgoed te kopen en dat is toch een zonneklaar bewijs, dat eh.. waar was ik ook weer gebleven?" „AI die mensen waren opeens verdwenen', zi Frederik geduldig. „Oh juist, al die mensen waren dus opeens verdwenen. Ik vroeg me eerst af of .een zekere ontevreden heid.. eh.... héb ik dat al verteld?" „Jawel", zei Frederik. „Dat dacht ik al", knikte Zwin gelhout. „Mijn hersens zijn niet meer wat ze vroeger waren dat komt door mijn gedaanteverwisseling, denk ik. Nadat ik dus enkele dagen in het duister had getast, kreeg ik opnieuw bezoek van de zeven direc teuren. Ze vertelden mij, dat al die verdwijningen hun werk waren. Zij hadden een tovenar in de arm ge nomen om dit zaakje op tc knappen en deze tovenaar had de moeilijkhe den opgelost door alle bewoners van het stadhuis in visjes om te toveren. „iMaar waarom deed hij dat?" vroeg Frederik verbaasd. „Dat zal ik je vertedllen", ant woordde Notaris Zwingelhout.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5