Heftige discussies rondom de winkelsluiting NIEUWE BOEKEN DONDERDAG 17 FEBRUARI 1949 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Wij moeten zelf kracht voeder winnen Een gehouden telling toont aan, dat onze veestapel weer belangrijk uit gebreid is. Na de daling van de '46 heeft het herstel zich gelukkig door gezet Blijkens de memorie van toe lichting op de landbouwbegroting stelt men zich ten doel een veestapel te bereiken van de volgende grootte (tussen haakjes de cijfers van thans): melk- en kalfkoeien mestvee ander rundvee varkens 1.600.00 (1.363.000) 100.000 12.000) 1.080.000 914.000) 1.800.000 (1.158.000) Daarnaast wil men 700.000 schapen en lammeren, 150.000 geiten en lam meren, 325.000 paarden en 15.000.000 kippen houden. Behalve ruwvoeder, zulen deze dieren natuurlijk ook krachtvoeder nodig hebben en men schat de hoeveelheden als volgt: rundvee schapen paarden varkens 340.000 ton ïiten 25.000 ton 185.000 ton 565.000 ton pluimvee 765.000 ton Dat is in 't geheel 1.880.000 ton. Voorwaar geen kleinigheid! Daarvan zal 800.000 ton kunnen worden inge voerd, de rest zal het eigen land moe ten leveren. Bijgevolg zal ons vee des winters niet meer „aan de la Plata grazen", en is voederbouw uiterst belangrijk. In 't geheel zal men in Nederland 850.000 ton zetmeelwaarde méér moe ten gaan verbouwen. Bovendien zijn bovenstaande hoeveelheden minima. Voor het rundvee bijvoorbeeld zal er voldoende hooi, prima kuil- en ge droogd gras bij moeten komen; het gemiddelde mestrantsoen voor var kens zal uit 15 kg. gestoomde aard appelen, wei en 1.25 kg. krachtvoe der moeten bestaan enz.. Ook de kip pen zullen aan de gestq^mde aardap pelen moeten geloven en daarnaast zullen wij van het harde voer óók nog veel zelf moeten verbouwen. Bo vendien schat men, dat door grond onderzoek, gepaard gaande aan een juiste kali- en fosforzuurbemesting, de opbrengst van onze 500.000 HA. grasland nog wel met 18 pet. is te vehogen. Er is dus werk aan de win kel. Het spreekt vanzelf, dat ook de bouwboeren hun plannen moeten aan passen. Lucerne, voederaardappelen en op het zand bieten, aardappelen en mais zullen meer betekenis moe ten krijgen, desnoods ten koste van het broodgraan en van rogge en ha ver. Mechanisch rooien zal de aard appelteelt aantrekkelijk moeten ma ken en hetzelfde geldt voor de bie ten. Op de klei zal de lucerneteelt voor de droogindustrie moeten uit breiden en zo kunnen wij doorgan. Voorop moet natuurlijk staan, dat de betrokken teelten ook geldelijk aantrekkelijk moeten worden ge maakt, anders zal men weinig voor uit komen, zoals de aardappelles leert. Toch zijn er wel enkele pun ten, waar men nu reeds houvast aan heeft. Men denke slechts aan de maisteelt, die tot 20.000 HA. moet worden uitgebreid. Het staat vast, dat óók op het zand, mais méér op brengt dan rogge; de opbrengst kan wel het dubbele bedragen. Geldelijk komt men nu reeds met mais veel beter uit dan met de andere granen. Natuurlijk kost het gewas veel han denarbeid, maar deze valt voor vele bedrijven in een stille tijd (Sept., Oct) enhet komt bij de oogst niet op een dag aan. Een droog schuur kan men ^elf in elkaar zet ten en zij die de maistelt trouw zijn ten en zij die de maisteelt trouw zijn mende jaren volhouden. Dit staat vast. Dat men ook de graanstoppels volledig dient te gebruiken, moet eveneens voorop staan! Wordt aan de eisen voor voederbouw niet vol daan, dan zullen wij blijven zitten met de krachtvoedertoewijzing óf het voeder zal zó duur zijn, dat men wel wordt gedwongen zelf te gaan ver bouwen. Men houde een en ander in het oog, nu de voornaamste bouw plannen voor 1949 nog moeten wor den uitgevoerd. Een overvloed van veevoeder gelijk thans, komt niet ■ieder jaar oor en in de toekomst zal eigen verbouwd voeder steeds het goedkoopste zijn. ONZEKERHEID OP DE BEURS. Ter beurze van Amsterdam bestond gisteren aanvankelijk weer een ge drukte stemming, die voornamelijk moest worden toegeschreven aan alle onzekerheden die het Indonesische probleem oplevert. Bij de opening waren de toonaangevende aandelen, vergeleken met de vorige slotkoers, alle lager, terwijl zich vervolgens nog een kleine inzinking voltrok. Het verlaagde koerspeil lokte klaarblij kelijk in het tweede gedeelte van de beurstijd kopers in de markt, waar mede de aanvankelijke nadelige ver schillen grotendeels of geheel konden worden .gecompenseerd. Kon. opende een paar punten beneden het vorige slot, liepen vervolgens nog een paar punten achteruit, maar wisten zich nadien zodanig te redresseren, dat zij vergeleken met eergisteren, slechts een klein verlies te boeken kregen. Van de industriëlen kwamen Unile ver per saldo een kleinigheid hoger. De Philipsaandelen moesten zich echter een verlies van een paar pun ten getroosten. Cultuurfondsen wa ren aanvankelijk wat lager, doch kon den zich later op de middag even eens behoorlijk herstellen. Indonesi sche waarden was onbetekenend. Bankaandelen waren hier en daar wat luier. De Scheepvaartmarkt was goed prijshoudend. De Beleggings- markt was kalm. Nederlandse staats obligaties konden zich over het ge heel genomen, gemakkelijk handha ven. Aan de Amerikaanse markt werd geen aandacht geschonken. Pro longatie 2 1/4 procent. Kardinaal Mindszenty naar Nederland genodigd Henri de Greeve richt zich tot de Hongaarse regering. De protestvergadering, Maandag avond in het Concertgebouw gehou den, is, naar de „Maasbode" ver neemt, voor de voorzitter van de Bond zonder Naam, pater Henri de Greeve, aanleiding geworden tot volgend initiatietf. Hij heeft zioh namens genoemde bond. tot de Hongaarse regering gewend met het verzoek. Kardinaal Mindszenty naar Nederland te laten komen. Telegram aan minister Rakosi Mijnheer de Vice-President, Naar aanleiding van het proces ..Kardinaal Mindszenty" en 't alom gerezen protest verzoeken wij U beleefd, maar dringend de Kardi naal verlof te geven naar Nederland te komen om hier zijn nieuwe in zichten voor ons uiteen te zetten. Uwerzijds kan hiertegen geen be zwaar bestaan aangezien de Kardi naal zich geheel accoord heeft ver klaard met de uitspraak van het Volksgerecht. U zult er prijs op moeten stellen dat de inzichten van de Kardinaal, die Uwe inzichten zijn, door hem zelf voor ons uiteengezet kunnen worden. Dit zou trouwens een voor U wel zeer welkome propaganda zijn en een authentiek antwoord van de Kardinaal op ons verwijt, dat dit proces vals spel was. Wij hebben heden een uitnodiging gestuurd naar de C. P. N. om al haar invloed op U uit te oefenen om de Kardinaal hier zijn nieuwe in zichten uiteen te laten zetten. Wij hebben tevens de C. P. N. gevraagd de Kardinaal in deze da gen alle hulp te verlenen, zodat Hij vrjj en ongedeerd kan spreken. Wij weten, dat het een zeer ongewone procedure is een gevangene uit te nodigen. Daar het echter voor U een zaak van het grootste belang is, zult U ongetwijfeld een modus vi- vendien weten te vinden aangaande eventuele bewaking etc. Daar de Kardinaal geheel met U accoord gaat. is het zelfs niet te vrezen, dat hij een poging zal doen onder te duiken. Wij vertrouwen een gunstig ant woord te zullen ontvangen. Daarna zullen wij de Kardinaal persoonlijk uitnodigen. Het is uitgesloten, dat de Kardinaal zal weigeren. daar bekeerlingen altijd de vurigste pro pagandisten zijn. tl. DE GREEVE, Katholiek Priester. Iïnlp gevraagd van de C. P. N. Aan het Hoofdbestuur van de C P. N. De Waarheid, VijzelriVaat 65, te Amsterdam, werd tenslotte de volgende brief gezonden. Mijne Heren Naar aanleiding van het proces tegen Z.Em. Kardinaal Mindszenty te Budapest en het daartegen in de gehele wereld gerezen protest heb ik mij tot de Hongaarse regering gewend met het verzoek Z. Em. Kardinaal Mindszenty toe te staan naar Nederland te vertrekken om ons op de hoogte te stellen van zijn persoonlijk voor het Hongaarse ge recht verklaarde „veranderde "in zichten". Ik betoogde daarbij, dat er van de zijde van de Hongaarse regering zeker geen bezwaar zal bestaan, aangezien dit voor het Communisme een zeer welkome propaganda moet zijn en een authentiek antwoord van de beklaagde op ons verwijt, dat dit proces vals spel was. Voorts deelde ik de Hongaarse regering rnede, dat ik mij tot de Communistische Partij Nederiand had gewend om haar te verzoeken al haar invloed op de Hongaarse re gering uit te oefenen om tot inwil liging van mijn verzoek te ge~aken. Ik verzoek U daarom beleefd, doch dringend alles wat in Uw ver mogen ligt aan te wenden om van de Hongaarse regering te verkrij gen, dat Kardinaal Mindszenty m staat gesteld zal worden ons per soonlijk op de hoogte te brengen van zijn nieuwe inzichten. Mocht de Hongaarse regering be sluiten van deze uitzonderlijke ge legenheid gebruik te maken, dan verzoek ik U dringend in de dagen, dat de Kardinaal in ons land zal verblijven, alle hulp te verlenen, dat hij vrij en ongehinderd zal kun nen spreken. Vertrouwende, dat U aan mijr» verzoeken, zult willen voldoen te ken ik, Hoogachtend, H. DE GREEVE. pr. WETSONTWERP ALS VOORWENDSEL TOT OPLICHTING Te Uithoorn is de landbouwdeskun dige C. Chr. K. gearresteerd, ver dacht van oplichting tot een bedrag van ruim -twaalfhonderd gulden. Het onderzoek bracht aan het licht dat K. erop speculeerde dat het wetsont werp Pensioenvoorziening zelfstandi gen zou worden aangenomen. Een verzekeringsmaatschappij ging op zijn voorstel in, een aparte pensioenver zekering voor zelfstandige boeren te ontwerpen en droeg hem op een on derzoek in te stellen naar eventuele belangstelling in die richting. K. ver telde de boeren echter dat het wets ontwerp hun wel op dertig a veertig gulden per bunder land zou komen te staan. Hij bood hun een levensver zekering aan met een lijfrente van 24 gulden per week na de 65-jarige leeftijd .De premie zou 375 gulden per jaar bedragen. Toen hij echter ook een 63-jarige boer op deze voor waarden wilde verzekeren, kreeg men argwaan Het geld, dat K. op deze wijze had geïncasseerd, had hij eigen zak gestoken. Bovendien bleek hij ook nog schulden te hebben ■tot een bedrag van tienduizend gul den. Gisteren is er een officieel onder zoek ingesteld naar de toestand van de auto, waarmee de Haagse tand arts Hendriks onder Zaltbommel Dinsdagavond een ongeluk heeft ge had. Gebleken is nog, dat de steek vlam rechts uit de motor kwam en tegen de voorruit sloeg. Deskundigen zeggen, dat bij de Skoda, waarin de heer Hendriks zat, aan de rechterzij de van de motor geen electrische dra den voorkomen, zodat de gedachte aan kortsluiting ter zijde kan worden gesteld. De politie heeft na het ongeluk te Zaltbommel aan de moordzaak-De Boer gedacht, omdat er de laatste da gen tussen personen uit de illegali teit, die bij die moordzaak zouden zijn betrokken of kunnen weten wie de daders zijn geweest, ruzie was ont staan. Een zwager van de tandarts, een ex-illegaal, die ervan is beschuldigd tijdens de bezetting frauduleus bon nen te hebben verhandeld en ver raad te hebben gepleegd, doet ernsti ge pogingen om te worden gerehabi liteerd. Een deel van de oud-illegali teit is door een samenloop van om standigheden daartoe bereid. De heer Hendriks steunt hem daarbij krach tig. Een ander deel van de oud-ille galiteit verzet zich echter tegen deze rehabilitatie. De zwager van de tand arts heeft die groep onlangs per ad vertentie in enige Haagse dagbladen uitgedaagd. De advertentie luidde: T. Wolf, Ieplaan 8, en cons, wordt verzocht nu de z.g.n. bewij zen in te leveren, desnoods bij de Justitie. Zo niet, dan gelieven zij met hun lage, laffe anti-semietische laster te eindigen. Deze advertentie en een artikel in het „Vrije Volk" hebben een wig ge dreven in de groep, in welke de Ju stitie de daders van de moord op mr. De Boer zoekt. De toen ontstane ru zie schept de mogelijkhied, dat daar uit de oplossing van de moord en die van de aanslag op de heer Hen driks te voorschijn komt. De „Nieuwe Courant" vindt nog een belangrijk punt, dat enige dagen voor het ongeluk in de pers verband is gelegd tussen de moord op mr. De Boer en de arrestatie van de ille gale werker Elders in de bezettings jaren. Deze zou zijn geschied op aan gifte van een medewerker van de ille gale groep, tegen welke mr. De Boer ernstige bezwaren had en waarover hij een dossier zou hebben aangelegd. „Algemeen Dagblad". VRAGENRUBRIEK. Vraag: Kunt U mij enige inlichtin gen geven of het is toegestaan, dat men een radio luid kan laten spelen overdag, zonder daarmede last te krijgen met de Hinderwet. Voor zo- ik meen mag men dat. maar dan moeten de ramen gesloten zijn en niet na 's avonds 12 uur. Antwoord: Inderdaad mag men overdag de radio ongehinderd laten spelen, 's Avonds te circa 11 uur be gint de tijd voor de nachtrust be stemd en dan mag geen „burenge rucht" veroorzaakt worden. In deze tijd moeten de ramen gesloten zijn. Maar.... buiten de wet om zijn er ook nog overwegingen van men selijkheid! Vergadering R.K. Middenstand afd. Leiden C"EN BUITENGEWOON interessante vergadering beleefde gisteravond de Leidse afdeling van de R.K. Middenstandshond, toen, in de bo venzaal van „In den Vergulden Turk", het ontwerp Winkelsluitingswet werd behandeld. Een meer dan normaal aantal leden toonde voor dit zeer belangrijke onderwerp belangstelling en beperkte zich niet tot luis teren. Integendeel! Iedereen had hierover zijn eigen mening en stak die niet onder stoelen- of banked. Aan de heer F. de Hosson was de niet be nijdenswaardige taak toebedacht, als voorzitter de discussies in rechte banen te leiden en op alle opmerkingen en vragen een passend antwoord te geven. Dank zij de uitstekende wijze waarop dit werd gedaan, ver viel de vergadering niet in een ordeloos heen en weer praten en kon aan het einde een practische conclusie worden getrokken. Steunt de KJ.M.V. I Voor dat dit onderwerp echter aangesneden werd, hield rector L. P. M. Verier een korte inleiding, in plaats van dr. mr. N. v. d. Heuvel, die, wegens dringende werkzaam heden in de Tweede Kamer, ziin spreekbeurt niet kon vervullen. Ge heel onvoorbereid wilde rector Ves- ter geen gedegen redevoering afste ken, doch zich beperken tot wat hij noemde „een praatje over niet nader te noemen onderwerpen". Beginnend bij de moeilijke positie van de Middenstand, wees spr. als enige weg naar de oplossing: een krachtige organisatie, waarin de Middenstand, door gezamenlijk op te trekken, maatrege'en kan nemen, die nodig zijn om zich te handhaven. Vooral moet ook de jeugd in de organisatie betrokken worden. Jam mer dat in Leiden, de bakermat van de K.J.M.V., slechts zo'n kleine af deling bestaat van kath. jonge mid denstanders. Men besteedt alle mo gelijke aandacht aan de intellectuele ontwikkeling; iedereen wil gaan stu deren, met het gevolg»dat de karak tervorming, waarvoor de jeugdbewe ging noodzakelijk is, in het gedrang komt en het ambacht verwaarloosd, wordt. Noodzakelijk voor het laatste is de spoedige tot standkoming van een Kath. Bureau voor beroepskeuze, waar de ouders advies kunnen in winnen voor hun kinderen, die daar toe getetst worden. Door de veel te grote hoeveelheid huiswerk, die de kinderen mee krij gen, worden zij zodanig bezet dat van karakter- en wilsvorming wei nig terecht kan komen. In onderwijs kringen is men daarvan overtuigd en op een of andere manier moet daarin verandering komen, o.a. door b.V. huiswerkloze weekends te ge ven. De jeugd moet immers tijd over hebben om zich te vormen in de eugdbeweging. Op alle posten wor den karaktervolle mensen gevraagd, maar onder de jongeren worden die moeilijk gevonden, zodat men weer naar de oudere generatie moet te ruggrijpen. Het is daarom noodzake lijk dat er meer aandacht wordt be steed aan de jeugdvorming. Ook de R.K. Middenstandsbond wacht in de toekomst nog veel werk. Er moet daarom thans een generatie opgekweekt worden, die het werk straks kan overnemen. Een onmis baar hulpmiddel daarbij is de K. J. V., die beslist een zeer nauw con tact moet hebben met de N.R.K.M. Met een opwekking aan de leden hun medewerking te verlenen aan de verdere opbouw van jeugdbewe ging en K.J.M.V., door hun kinderen lid te laten worden, in p'aats van critiek te leveren en afzijdig te blij ven, eindigde rector Vester zijn in leiding. De Winkelsluiting. Nadat de voorzitter dank had ge bracht aan rector Vester, voor zijn enthousiast betoog, en de leden had opgewekt deel te nemen aan de re traite van 5 tot 8 Maart a.s. te Noord wij kerhout, gaf hij met enkele woor den een overzicht van het ontwerp Winkelsluitingswet en de moeilijk heden, die daarmede gepaard gaan. Een stroom van sprekers wes hier op de reactie. Het is onmogelijk dit alles in een kort bestek weer te ge ven, temeer daar de meest uiteenlo pende meningen werden verkondigd. Waar de een voor was, toonde de an der zich een heftige tegenstander van. Daarbij werd wel eens uit het cog verloren dat onmogelijk met de duizenden verschillende persoonlijke belangen rekening kon worden ge houden, evenmin als ten behoeve ■van een bepaalde branche verschil lende maatregelen al of niet geno men kunnen worden. Dit geldt des te meer als men bedenkt dat ook anderen een vinger in de pap heb ben, n.l. het groot-winkelbedrijf, het winkelpersoneel en de huisvrouwen. Daar het bestuur in een rapport de mening van de afdeling aan het Hoofdbestuur moest weergeven, ter bepaling van het standpunt van de Middenstand, en uit de verschillende meningen geen conclusie te trekken was, werd over enkele van de. belang rijkste punten gestemd. Achter de betrefende punten geven wij de aan tallen vóórstanders van de 40 nog aanwezige leden. Verplichte sluiting van alle winkels op Dinsdagmiddag (19). Openstel1 ing tot 's avonds 7.uur (3). Openstelling tot 's avonds 8 uur (0). Openstelling één avond per week tot 9 uur (15). Verplichte sluiting tijdens het middaguur (19). 14 dagen sluiting per jaar wegens vacantie (0). De voorzitter noemde het een ver heugend bericht van de heer Van £ijp, die meededeelde dat, dank zij bet optreden van de georganiseerde kleinhandel in rijwielen, het voorne men van V. en D. om rijwielen te gaan verkopen niet ten uitvoer kon worden gelegd. Hiermede is bewezen, aldus de heer De Hosson, dat men gezamenlijk in een organisatie wel ciege'ijk iets voor de Middenstand kan bereiken. Tenslotte werd er op gewezen dat Bongaarts Jan Het Rode La maklooster. Geill. met teken, dr Rein van Looy Haarlem; Antwerpen, De Sleutel (Globe trotter-serie) VI. Spoorloze ver dwijningen en sensationele be vrijdingen uit een Tibetaans klooster. Een echt avonturen boek. Van der Boom A dr Hans Holbein de Jonge. The servant- painter of the king. Geill. met 42 biz. reprod. en fig. Naar- den, In de Toren, IV-V. Dit be langrijke boek, met belangrijke aantekeningen en literatuurop gave, hoort in de boekenkast van iedere kunst1 iefhebber. de Broglie Louis Het conti nue en het discontinue in de mo derne natuurkunde, vert. uit h. Frans (Continu et discontinu en physique moderne) dr ir J. P. Schouten A'dam, L. J. Veen; Antwerpen, Het Kompas (De Wetenschappelijke Bibliotheek) V. Enige aspecten over de mo derne theori der natuurkunde. Vooral het hoofdstuk over het foton is interessant. Collodi C Pinokkio vert. uit het Italiaans (Pinocchio) dr mr A. v. Seters. GeilL met teken, dr Rein van Looy Haarlem, Antwerpen, De Sleute1, VL De groteske geschiedenis van een houten pop die levend wordt. Een haast klassiek kindersprook je, paedagogisch verantwoord en vol goede humor. Cooper R. W. Neurenberg De berechting van misdaden te gen de mensheid. Vert. uit, h. Engels (The Nuremberg trial) dr Jan Erik Romein A'dam. Arbeiderspers, IV, Boeiend overzicht van dit beroemde proces, door de speciale cor respondent van de Times Een les voor onze generatie Crick Jef Toen moeder heen ging Brugge, K. Beyaert (Beiaard reeks) V. (20x14), 147 blz. f 2.90; geb. f 390. Een van sentimentaliteit druipend ver haal. Deeping Warwick Levens ernst. Vert. uit h. Eng^s ■Hoorn, De Steenuil; IV-V Arts John Wolfe bindt de strijd aan tegen sociale en hygiënische wantoestanden. Een boek waar van geen kwaad, maar ook geen goed te zeggen valt. Knuvelder Gerard Hand boek tot de geschiedenis der Ne derlandse letterkunde van de aanvang tot heden. 2e deel: Van de Renaissance tot de Romantiek. Geill. met 4 blz reprod. Den Bosch, L. C. G. Malberg, IV. Dit deel bestrijkt de periode 1616-1778. Grote aandacht voor de wijsgerige achtergronden en een zelfstandige critische kijk. Schr. verdient grote lof voor zijn vakmanschap. Mason, Van Wijck Het fatale bewijs Hoorn, de Steen uil. IV. De lotgevallen van 2 agenten der geheime dienst in him ontmaskering van wapen smokkelaars. Een flitsende ro man met spannende avonturen. Mens Jan Lampions der liefde Zijnde enig^e spannende fragmenten uit het geheime dag boek van Maria PetroneTa Gou dentor. Geill. met teken, dr W. Bijmoer A'dam, Arbeiders pers. IV-V. Humoristische per siflage. Een klein maar koste lijk boekje. Nicolas Edmond ir Ver standig en gezond. Geill. met fig. Utrecht, Het Spectrum, IV. Positieve, christelijke gezond heidszorg, tintelend van humor en als een roman te ^zen. Van blijvende waarde in elk gezin. Ribble Magaret A. dr De rechten van de zuigeling. De vroegste psychische behoeften en hun bevrediging. Vert. uit h. Amerikaans (The rights of in fants) dr J. C. Soewarno- van der Kaaden Leiden, L. Sta-, fleu, IV. Interessante studie over de psychologie van de zui geling, populair wetenschappe lijk en opvoedkundig. Belang rijk voor moeder en voor hen die kinderen verzorgen. Dusse.1 Wim Heklichtjes Humoreskes uit het Mariniers leven in Indië. Geill met teken, door Nico Kotten R'dam, Wyt TV-V Deze aardige schetsen, aardig zowel voor de marinier als voor het thuisfront, geven enige uren van vlotte ver strooiing Frijns W. M. s.m.m. Vondel en de Moeder Gods. Geill. met frontispice Bilthoven, H. Ne- lissen, IV. De verhouding van Vonde,! tot Maria zoals deze zich in zijn gedichten openbaart. Be langrijke bijdrage voor de ge schiedenis van kath. kuituur en voor de Vondel-studie. Hamel J. C. ds Soldaten- dominee. Geill. met portret en teken, door L. F. Ohl Den Haag. W. van Hoeve, IV-V. Re laas van driefheid en ellende uit de kampen van Java, Siam en Japan, in het jicht van een levend en werkdadig geloof. Henderickx P. H. Het nieuwe electriciteitsboek voor jongens. Geill. met fig en 8 blz. foto's A'dam L. J. Veen (Jon gens Hobby-serie) V. Een zeer nuttig boek, eenvoudig van visie en breed van opzet. Alles wat de jonge electricien interesseert is in dit boek te vinden. Van de Vrande L. G. W., M.S.C. Ons groot avontuur. Met 2-14 R.I. Bataljon „Zeeland" naar In dië. Gei1!, met 72 blz foto's Tilburg, Missiehuis, 1948 (21x14) 162blz. geb. f 5.90. IV-V. Een bewonderenswaardig dagboek v. een aalmoezenier, met zeer vele foto's. Dit aantrekkelijke boek zij warm aanbevolen. Warndorff B. De kunst om met mensen om te gaan. Prac tische psychologie Leiden. Ned. Uig. Mij. IV-V. Populair- wetensch. sociale psychologie, met talrijke .tips en a^erlei voor beelden. Voor velen een lezens waardig boekje. Witsen Elias, J.S. Leonardo da Vinei. GeilL met 34 blz. re prod. Naarden, In den Toren. IV. Leven en werk van de gro te Italiaanse kunstenaar. De re producties zijn zeer instructief. Een boek voor een ruime kring van belangstePenden. Geschiedenis der Kerk. Ie Dl. Onder redactie van prof. dr Georges de Plinval en Romain Pittet pr. Vert. uit h. Frans {l'Histoire Hlustrée de lTSglise) Geill. met foto's en 8 blz. re producties A'dam, Brussel, E^evier, IV-V. Deze meesterlijke Kerkgeschiedenis biedt een weids en kleurig panorama. Bo vendien een selecte illustratie. Alle hulde voor dit leerzame, .leesbare boek. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; VI voor allen WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond.) WAT MEER BEWOLKING. Voor heit Noorden vgn het land: Morgen toenemende be wolking maar overwegend droog weer. Matige, later voor al langs de Waddeneilanden kradhtige wind tussen Zuidwest en Zuid. In de namiddag iets minder zacht. Voor het Zuiden van het land: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Zwak ke, later matige wind uit Zui delijke richtingen. Weinig ver andering van ^emperatu-ur. BIOSCOPEN. De films van de volgende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Schimmenjacht", strikt volwassenen. Lido: „Duistere wegen", volwas senen. Luxor: „Ditte, een mensenkind", strikt volwassenen. Rex: „Vliegende Tijgers", 18 jaar. Trianon: „Lassie komt thuis", alle leeftijden. Prof. dr A. Querido naar Amerika Prof- dr. A. Querido, tweede hoog leraar in de interne geneeskunde al hier, 'vertrekt morgen met het s.s. ,JSToordam" naar Amerika teneinde daartoe in staat gesteld door een research fellowship van de Rocke feller Foundation aan het univer sitaire ziekenhuis te Boston studies te maken van stofwisselings-proces- sen in het menselijk lichaah, o.a. ver band houdende met de harmonische groei en ontwikkeling van 't lichaam en het algemeen herstel na ziekte. Prof. Querido, die o.a. aan de on derzoekingen onder leiding van prof. dr. J. H. Means op het gebied van de schildklier zal deelnemen, blijft ver moedelijk een klein jaar in Amerika, in welke periode zijn functie te Lei den zal worden waargenomen dooi de eerste hoogleraar in de interne ge neeskunde, prof. dr. J. Mulder. kaarten voor de vastenavond-viering tot uiterlijk 18 Febr. schriftelijk moeten worden aangevraagd. Nadat een der leden de voorzitter hartelijk dank had gebracht voor zijn hoffe lijke, aandachtige en doortastende leiding van deze zeer zware verga dering, werd om kwart over twaalf met de christelijke groet gesloten. GYMNASTIEK-UITVOERING VAN JAHN. In de Stadsgehoorzaal hield de Chr. gymnastiekveren. „Jahn" gis teravond haar jaarlijkse uitvoering, met over het algemeen eenvoudige nummers, die echter gedisciplineerd werden uitgevoerd. Het tweede ge deelte moest wegens tijdgebrek wat al ie vlug afgewerkt worden wat de uitvoering niet ten goede kwam. Over het geheel maakteh de num mers toch een goede indruk. Speciaal vermelden wij hiervan het zangspel voor meisjes van 57 jaar, het In- dianenspel voor jongens van 57 jaar, een voortreffelijke vrije oefe ning voor jongens, een springspriet- oefening voor meisjes en een impo sant lintenspel. De Jahn-band ver zorgde de muziek en Willy Alberto bracht enkele goocheltoeren, om het jonge volkje tussen de verschillende nummers rustig -te houden. ZILVEREN JUBILEUM. Hedenmorgen herdacht de heer J. P. Prins het feit, dat hij vijf en twin tig jaar in dienst is bij de N.V. Broodfabriek, v.h. Z. v. d. Mey, aan de Korte Mare. In het bijzijn van het voltallige personeel werd de jubila ris door de directie toegesproken en geprezen als een der bekwaamste en meest vertrouwde krachten van het bedrijf. Natuurlijk bleef de traditio nele enveloppe evenmin als de bloemen voor mevr. Prins niet achterwege. Ook sprak de voorzitter van de personeelsvereniging, die na mens het personeel een fauteuil aan bood en voor mevr. Prins een fraai bouquet. De verdere dag bracht de jubilaris in huiselijke kring door. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Ge neeskunde: de dames O. Hoesen te Den Haag; V. Koens te Leiden en N. C. Louwerse te Tui: en de heren J. Biert te Capelle; J. Djajadiningrat te Leiden; P. II. M. van Casselt te Venlo; P. H. Gooskens te Eindhoven; J. E. Moltzer te Wassenaar; E. F. R. van Ouwenaller te Den Haag; O. K. L. Peiger te Haarlem; D. Pott Hof stede te Santpport: J. W. Reicher te Rotterdam en J. H. E. de Vries te Rotterdam.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2