NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Betovering van de 3e bloemen tentoonstelling te Lisse WOENSDAG 16 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN 30-JARIG JUBILEUM-UITVOERING „WILSKRACHT**. Voor een geheel gevülde Nutszaal gaf de R.K.S."". „Wilskracht" Dins dagavond ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan, een uitstekend ge slaagde avond, welke, zoals gewoon lijk, tevens een demonstratieavond diende te zijn van hetgeen in het af gelopen verenigingsjaar werd geleerd. Al aanstonds maakte de massale opmars van de bijna 200 leden tellen de sportvereniging een prettige in druk. Na c\ gebruikelijke vaandel- groet werd het verenigingslied gezon gen en sprak de voorz., de heer G. Ponsio». Ik - bruidspaar N. Radema ker en P. Loogman, beiden leden vaandeldragers van „Wilskracht" en kele felicitatiewoorden toe en bood het bloemen aan. Tevens dankte spr. voor de vele jaren verleende hulp bij de oefeningen der kleinen. Een wel gemeend dankwoord werd gebracht aan de directeur, de heer P. Zuidam, die thans ruir 25 jaren zijn beste we ten en kunnen aan de vereniging dienstbaar maakt. Het maakte deze avond een prettige indruk, dat ue heer Zuidam eer. aan gename en rijke variatie wist te bren gen in de anders gewoonlijk eentonig aandoende oefeningen. Zoals wij dat van hem gewend zijn, werden ook de ze keer de oefeningen op vlotte wijze afgewerkt. Vooi de pauze werden op goede wijze gedemonstreerd vrije oefeningen door de dames van de A- afdeling, brug-werk door jongens en meisjes, vrije oefeningen door de ad- spirant meisjes, waarna adspirant jongens hun kunner toonden op laag- rek. De vrije en baloefeningen door de meisjes der B-afdeling was iets nieuws voor de toeschouwei's en zorg den voor aangename afwisseling. De brugoefeningen door de adsp. meis jes en de dames B werden goec. ver zorgd en vormden eveneens een af wijking in de traditie. Het paard- springen door de jongens en oefenin gen, van en op de plaats door de klei ne meisjes gebracht, vormden hier en daar hoogtepunten, maar ware», ook oorzaak /an veel hilariteit. Vooral de laatste oefening, waarmede tevens het eerste deel van de avond werd besloten, gaf veel leuke momenten te waarderen. Het tweede deel van deze uitvoe ring g_ heel veel staaltjes van kun nen en willen ie genieten en vestigde zeker de indruk, dat „Wilskracht" een nieuwe periode van opgang naar mooie sportprestaties heeft ingeluid. De heren op hoogrek waren, "ondanks handicar door ziekte van een aantal leden, prachtig in vorm. De rhythmi- sche- en knotsoefeningen, besloten met een mooie stand, werden gelijke lijk afgewerkt en ook hierin had de heer Zuidam 'n afwisseling gebracht, die de hinderlijke eentonigheid brak. Hetzelfde wa: het geval bij de boog- en vlagoefening der meisjes die bo vendien door een kleurrijke schake ring een nieuwheid betekende. On berispelijk voerden de dames B de hoepel- en staafoefeningen uit, welke mede door de gelijkopgaande bewe gingen van hoepel en staaf, afwij kende atributen, het aanzien ten vol le waard waren. De verrichtingen van de heren op de brug waren af en toe adembenemend en ook hierbij vielen weldra uitstekende krachten te on derscheiden. Je rhythmische oefe ningen met standen van de dames der A-afdeling, als naar gewoonte te- vens het sir- van de getoonde sport prestaties, vormde in het genre wel het hoogtepunt van de avond. Hier aan zijn kosten noch moeiten ge spaard. Het was gracieus, het licht effect wat minder goed, het decor deed prettig aan en aan de kleding was alle zorg besteed. Het geheel maakte een fijne indruk en bezorgde voor „Wilskracht" een ten top geste gen bijval der aanwezigen, die met de beste in ".ruk van deze avond huis waarts keerden, nadat de g. a. kap. Chr. Vriesekoop, met enkele woorden had gewezen op het doel van de ver eniging en het lidmaatschap ten zeer ste had aanbevolen. Deze uitvoering werd o.m. bijge woond door de geestelijkheid, een de putatie van Leidse R.K. Turnkring en afgevaardigden van Alphense-zuster verenigingen. Donderdagavond herhaalt „Wils kracht" het programma, dat wij gaar ne in ieders belangstelling aanbeve len. Afscheid burgerij van directeur ge meentewerken. Veel officiële waardering is tot nu toe geuit bij het vertrek van ir. Waardenburg. Maar het afscheid van de heer Waarden burg zou zeker niet volledig zijn. zo daartoe geen gelegenheid was gebo den voor zijn talloze vrienden, ja voor gans de burgerij. De vorming van een burgerlijk-comité, op instigatie van de heer Ph. J. G. Roest, onder voor zitterschap gesteld van de heer P. Stouthamer, vond, op de bodem van de onbaatzuchtige dienstvaardigheid van ir. Waardenburg, waarvan reeds in brede kringen was getuigd, de weg geplaveid en zo kwam dan Dinsdag avond in de trouwzaal van het raad huis een grote schare vrienden en kennissen uit de burgerij te zamen om de heer Waardenburg met toe spraak en handdruk vaarwel te zeg gen en tegelijkertijd ook een schil derstuk voorstellende een deel van de Nieuwkoopse Plassen, van Rijnstreeks bekende kunstschilder W. Segaar te Nieuwkoop, aan te bieden. Toen de trouwzaal geheel met be langstellenden was gevuld en ir. Waardenburg, vergezeld van zijn echtgenote en zijn vier zoons achter de lange tafel had plaats genomen, overhandigd: mevr. Stouthamer aan mevr. Waardenburg een prachtig bouquet. Na de tot standkoming van deze bij eenkomst te hebben geschetst, over woog de heer Stouthamer het geheim van het feit, dat de heer Waarden burg zoveel vrienden heeft weten te kweken en concludeerde, dat zulks alleen mogelijk is gebleken door zijn alles en allen dienend karakter, zijn plichtsbesef en gemeenschapszin. De naam Waardenburg zal in Alphen aan de Rijn lange tijd een uitstekende klank behouden. Hierna werd de heer Waardenburg de gelegenheid gebo den om uit een drietal schilderstuk ken een keuze te doen. De heer Waardenburg sprak hierna het gezelschap, dat de burgerij ver tegenwoordigde. toe, dankte voor de geboden gelegenheid en niet minder hartelijk ook voor de geboden stoffe lijke waardering. Spr. noemde het een grote gave, dat hij zulk een grote kring van vrienden heeft mogen krij gen. Bij dit moment van afscheid wordt iets schoons achtergelaten.. Wat men achterlaat, is echter niet altijd verloren. Zo ook de vriendschap der Alphenaren. Met grote dankbaarheid jegens de ontvangen troost en hulp, toen hij min of meer uit het openbare leven was gerangeerd, memoreerde spr. de bezettingstijd, een van de >vei- nig moeilijke perioden die hij mocht beleven, maar die door zijn vele vrienden voor hem en zijn gezin dra gelijk werd gemaakt. Veel geestelijk goed mocht spr. die dagen ontvangen. Veler gebed' was toegezegd, van ka tholieke en gereformeerde vrienden, wat spr. van onschatbare waarde achtte. Spr. memoreerde veler verdiensten, die met hem hebben gewerkt en veel bereikt op het terrein van de gemeen schapsidealen, zomede met betrek king tot bijzondere taken. Spr. ver klaarde met de beste herinneringen aan de gemeente Alphen aan de Rijn de weg te zullen volgen, die hem ge wezen is naar zijn nieuwe werkkring te Voorburg. Spr. besloot me: een lang leve Alphen en 't ga u allen goed. BODEGRAVEN Geboren: Petronella Maria d. van F. Oostveen en P. Kamps. Getrouwd: Leendert Cornelis van Vliet 26 j. en Marrigje v. d. End 23 j.; Gerrit Aalbert v. d. Lustgraaf 24 j. en Janneke Jacomina de Vlie ger 29 j. Overleden: Aaltje v. Ingen 84 j., wed. van J. de Bruin; Aletta de Waal 66 j., wed. van F. Th. v. Pelt; Pieter Cornelis v. Velzen 82 j., echtg. van M. Koster. OUD-ADE Toneel. De meisjes van de Ma- riacongregatie traden voor het voet licht met de fantastische klucht: Nachten van lijden - jaren van leed - door Rheumatische pijnen. En dat, terwijl toch voor velen de af doende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumati sche aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloed zuiverende Kruschen-kuur uitkomst. De zes minerale zouten waaruit Kru schen is samengesteld hebben re gelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dagelijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking; onzuiverheden inhet bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spie- re en gewrichten, waar ze anders oorzaak zouden worden van die on dragelijke pijn. - Volg het voor beeld van die talloze Rheumatiek- lijaers over de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zi.in van die tergende, slopende pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apo theker of Drogist. „Doedeltje wil beroemd worden". We mochten constateren dat Doedeltje in derdaad beroemd werd en met haar al haar medespeelsters, zonder uitzon dering. 'n Fantastische droom van Doedeltje werd werkelijkheid. Hier door ontstonden natuurlijk allerlei dolle scènes, ja zelfs griezelige tafe- ferelen. Er is prachtig, vlot en leuk spel ten beste gegeven. De meisjes van de Maria-congregatie zijn er in geslaagd .de bezoekers een echt leuke avond te ^fezorgen. Wie door omstan digheden nog niet in de gelegenheid was. verzuime niet hedenavond de laatste kans te benutten. Kath. Thuisfront. De hoofdprijs, een nieuw dames- of herenrijwiel, is gevallen op lot no. 238. ZWAMMERDAM Geboren: Wilhelmus Hendricus Maria z. van W. Boere en E. J. Spruit: Petrus Franciscus z. van M. de Keijzer en W. v. Leeuwen; Su- zanna Cornelia d. van G. Blom en C. Kiebert; Sijmen Willem z. van B. Hij koop en M. J. de Vink; Nico- laas z. van P. Slappendel en D. de Gans; Wilhelmina Anna Elizabeth d. van B. v. Velsen en Q. J. Stolwijk. Ondertrouwd: Jan Tuithof en Ma ria Hoogeveen; Willem v. Schaik en Wilhelmina Verbeij. Getrouwd: Cornelis Sombroek en Johanna Kraan. Minister Mansholt opende de Jubel-show De derde en laatste bolbloementen- toonstelling van de stichting „Bloem- lust" is Dinsdagmiddag geopend door minister Mansholt, minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Bij de opening waren aanwezig, de heren Dupuy, ambassadeur van Ca nada, mr. Bolster, landbouw-attaché van de Amerikaanse ambassade, mevr. de baronesse De Vos van Steen- wijk, prof. dr. E. van Slogteren, van het Laboratorium van Bloembollen- onderzoek, jhr. mr. dr. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hille- gom tevens alg. voorz. van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur mr. W. Lambooij, burgemeester van Lisse, jhr. Sandberg van Boelens, burge meester van Sassenheim. de heer E. H. Krelage, oud-voorzitter van Bloembollencultuur, ir. Volkersz oud- rij ktuinbouwconsulent, de heer M. Veldhuijzen van Zanten, voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur afd. Lisse, de wethouders der gemeente Lisse en vele prominente figuren uit de bloembollenstreek. De voorz. van „Bloemlust". de heer C. J. Segers, verwelkomde op de al lereerste plaats Z. E. de minister van Landbouw. Spr. weet niet, waarmede hij de afd. Lisse het meest moet feli citeren, met het 70-jarig jubileum of met de prachtige inzending. Met gro te voldoening kunt u en uw mede werkers terugzien op datgene wat tot stand is gebracht en niet in het minst daardoor, dat de benodigde gelden spontaan door de leden der afdeling zijn bijeengebracht. Wat „Bloemlust" thans biedt, overtreft al het voorgaande. Onder leiding van de arrangeur, de heer van der Lee, is dit gebouw weer in een sprookjes- tuin herschapen. Veel zijn wij ge wend, maar wat de inzending van de jubilerende afdeling ons biedt, grenst aan het ongelofelijke en heeft men in Bloemlust of waar ook ter wereld nog nooit aanschouwd. Hoe wel de kunst van de opsteller ons bekend was, moeten wij zeggen, dat dit unieke arrangement onze groot ste verwachtingen heeft overtroffen. Wij zijn dan ook overtuigd, dat de bezoekers onze beste propagandisten zullen zijn en zij allen hun kennis sen tot een bezoek zullen animeren. Al dit schoons is evenwel niet tot stand gekomen zo maar, doch hier voor is ontzaglijk veel werk verzet. Spr. brengt allen hiervoor dank, in het bijzonder aan de technische com missie. Rede minister Mansholt. Het deed minister Mansholt een bijzonder groot genoegen deze ten toonstelling te mogen openen, orn aat dit geschiedt in een omgeving die uniek in de wereld is: midden in de winter in een waar bloemenpaleis. De vakgenoten vinden dit zeer ge woon, doch de bloemenliefhebbers vinden dit een buitengewone presta tie. Het mag met recht een buitenge wone prestatie genoemd worden, om dat hiermede getoond wordt wat met bolbloemen bereikt kan worden. Hierop zijn wij dan ook trots. Om deze resultaten te kunnen bereiken moet evenwel zeer hard worden ge werkt om de juiste kwaliteit voort te kunnen brengen. Deze laatste ten toonstelling is de klap op de vuurpijl en geeft het peil van het vak aan. Het pad van de teler der bloembollen en dat van de exporteurs gaat even wel niet steeds over bloemen. Het geeft strijd en het komt er op aan, om deze strijd goed te volbrengen, wil men niet verdrongen worden van de wereldmarkt. Men heeft te kampen met de handelspolitiek, met de con currentie van het buitenland en met ae overheidsmaatregelen. Het is noodzakelijk, dat er wijzigingen ko men in de maatregelen, indien dit mogelijk is. Hiermede kan volgens minister Mansholt niet meer te lang worden gewacht. Het js daarom zeer gewenst, dat de organisaties van het bloembollenvak de handen ineen slaan en tot een oplossing komen op dit gebied. Het behoud van de we reldpositie op dit gebied houdt hier mede zeer nauw verband. Een pluim voor dc rustige afdeling. Namens het hoofdbestuur feliciteer de de Alg. Voorz. de afd. Lisse met haar 70-jarig bestaan. De afd. Lisse heeft een goed staat van dienst en is één van de grootste afdelingen der vereniging. Zij speelt in de vereni ging steeds een grote rol en uit haar zijn veel bestuursleden voortgeko men, die hun stempel op de gang van zaken der vereniging hebben afge drukt. De afd. kenmerkt zich door zijn rustige sfeer en gedegen voorstellen, hetgeen zij thans weer heeft doen blijken in de samenwerking bij de ge meenschappelijke inzending. Toch niet aan de leiband. De heer M. Veldhuyzen van Zan ten, voorzitter van de jubilerende afdeling Lisse, hield een jubileumre de, waarin hij de verschillende pun ten nader aanstipte. Dit 70-jarig be staan is op waardige wijze tot uiting gekomen door de inzending op deze tentoonstelling. Dank bracht spr. aan de stichting „Bloemlust" voor deze mogelijkheid. De samenwerking met het hoofdbestuur is steeds goed ge weest, ofschoon de afdeling, al is zij evenwichtig en kalm, toch niet steeds aan de leiband van het hoofdbestuur heeft gelopen. De leden van de afde ling hqbben een bijzondere belang stelling voor de hyacinthencultuur en spr. drukt met grote klem de leden op het hart mee te gaan met hun tijd om de bloembollen steeds- een goede en juiste schuurbehandeling te geven, opdat de afgenomen producten in het buitenland steeds voldoen in kwaliteit en op het beloofde tijdstip in bloei kunnen komen. Vervolgens deelde de heer Segers mede, dat de gezamenlijke arbeiders organisatie wederom een huisbroei- afdeling hebben en dat de wisselbe ker, beschikbaar gesteld door de ge meente Lisse, ditmaal wederem is ge wonnen door de heer K. Willemstein te Lisse. Een bijzondere mededeling was, dat H. M. de Koningin een gouden medaille beschikbaar heeft gesteld voor deze afdeling, welke hij. aan de samenwerkende organisaties over handigde om hierom het volgende jaar te kampen. Prijsuitreiking. Overgegaan werd hierna tot de toekenning der prijzen. Zij werden behaald door: Narcissen: le prijsvraag, wisselbeker, beschik baar gesteld door de Alg. Ver. v. Bloemb.cultuur afd. Sassenheim, voor 30 soorten narcissen, G. Zandbergen, Terwegen, Sassenheim. In deze prijs vraag verwierf de N.V. Warnaar en Co. te Sassenheim het diploma van de gouden medaille: 2e prijsvraag, wisselbeker beschikbaar gesteld door de burgemeesters der gemeenten Hil- legom. Lisse, Sassenheim, voor inzen ding 20 soorten narcissen: T. Vos en Zonen. Sassenheim; 3e prijsvraag, wisselbeker beschikbaar gesteld door de Vereniging „de Narcis", voor de beste inzending div. soorten narcissen onbehandeld, G. Zandbergen, Terwe gen, Sassenheim; certificaten werden uitgereikt voor de narcis. „Spencer Tracy" van T. V's en Zonen, Sassen heim; „Ping Select" van F. Rijnveld en Zonen. Hillegom; „Golden Marvel" van N.V. Warnaar en Co., Sassenheim. Tulpen: le prijsvraag, wisselbeker, aange- bodne door de vereniging „de Tulp", voor inzending 30 soorten tulpen Gebr. Nieuwenhuis, Lisse; 2e prijs vraag, wisselbeker, beschikbaar ge steld door de veiling „West Friesland" te Bovenkarspel, voor 20 soorten tul pen. Gebr. Eggink, Voorschoten; 3e prijsvraag, wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur afd. Bovenkarspel, voor de beste inzending tulpen 10 soorten, Gebr. Eggink, Voorschoten; 4e prijs vraag, wisselbeker, beschikbaar ge steld door de N.V. Veilingsver. Hoba- ho te Lisse, voor de mooist gemengde inzending tulpen, Gebr. Nieuwenhuis ■te Lisse. Het diploma gouden me daille hiervoor werd toegekend aan G. B. de Vroomen en Zonen te Sas senheim. terwijl eervolle vermeldin gen werden verleend aan: N.V. J. J. Grullemans en Zn. te Lissen; F. Rijn veld en Zn. te Hillegom; D. W. Lefe- ber en Co. te Lisse en Ruigrok's Broeiproevenbedrijf te Hillegom. Hyacinthen: le prijsvraag, wisselbeker, be schikbaar gesteld door de gemeente Lisse, voor 10 soorten hyacinthen G. van der Meij's Zonen te Lisse; 2e prijsvraag, wisselbeker, beschikbaar gesteld door afd. Voorhout van de Alg. Ver. v. Bloemb.cultuur, voor mooiste groep hyacinthen decoratief opgesteld, G. van der Meij's Zonen Lisse. m De afd. Lisse van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur verwierf met haar inzending het diploma gouden medaille met lof der jury. De tentoonstelling. Een beschrijving te geven van de tentoonstelling op zich is zeer moei lijk. Zij maakt een feeërieke indruk. Men wordt beduusd van de bloemen pracht. De buitengewone en zeer ver zorgde inzending van de afd, Lisse geeft een machtige indruk en is over weldigend. Het keurcnspel van de hyacinthen is zeer mooi. Voortgaande wordt men gebracht in een schittering van de mooiste kleuren der tulpen, afgewisseld door prachtige collecties Narcissen. Beto verend mooi is de indruk. De tentoon stelling is geopend tot en met Zater- da ga.s. HAAGSE SCHOUW Schietfeest. In „De Grote Vink" hield de schietvereniging „D.O.B." haar jaarlijkse feestavond, die werd geopend door de voorz. van de feest commissie, de heer W. Dérogé, met woorden van welkom, speciaal tot de burgemeester van Voorschoten, de heer J. C. v. d. Hoeven, de wet houders G. Schr*ma en B. van Vliet, de gemeente-secr., de heer J. de Bres, de voorzitter van de Oranje vereniging, de heer N. van Til en de voorzitter van de ijsvereniging, de heer C. Bakker. Met een beschaafd en keurig verzorgd cabaret-program ma kwam het Haagse duo Koolmees en Stiefelhagen op het podium,, om de aanwezigen tot 12 uur te verma ken. De voorzitter van D.O.B., de heer G. Schrama, sprak een kort woord. Ten slotte zorgden „The hap py players" voor de muziek bij het bal, dat onder leiding van de heer Dérogée tot diep in de nacht voort duurde. KATWIJK Geboren: Jenny d., van J. C. de Krijger en J. van Bergeijk; Corne lia. d. vtn T. Vlieland en C. E. Meij- vogel; Jan, z. van J. van 't Zelfde en M. Fakkel; Cornelis. z. van KI. Ge- buis en M. v. d. Mark; Herman, z. v. G. J. v. d. Pla3 en A. Zwitser; IJs brand, z. van H. van Duyn en H. Ver does; Dirk, z. van A. van Duyn en D. v. d. Plas; Maartje, d. van W. van Duyn en A. Twigt. Ondertrouwd: KI. v. d. Plas en M. H. ten Bruggekate; J. van Duyn en L. v. d. Plas. Getrouwd: J. Plug en J. de Mol; H. Ouwehand en M. van der Luyt; C. ter Meer en A. Weening. Overleden: J. Kraayenoord 82 jaar A. C. Wassenaar 74 jaar; J. Guyt 47 aar; A. J. Hoek 49 jaar; J. K. M. ■an Duyn 1 jaar; j. Schaap 45 jaar; A. Noort 73 jaar wed. van C. v. d. Nagel. NOORD WIJKERHOUT Harmonic „St. Jeanne d'Arc." De R.K. Harmonievereniging „St. Jeanne d'Arc" gaf een winteruitvoe- ring. Voorz. v. d. Togt verwelkomde in het bijzonder de ere-voorzitter, pas toor v. d. Waarden en de burgemees ter. Hij zeide, dat de Harmonie tegen slag heeft gehad, omdat zij een tijd zonder dirigent is geweest doch het deed spreker genoegen mede te kun nen delen, dat de heer G. Dik uit Lei den, die vroeger ook dirigent van „St. Jeanne d'Arc" is geweest, thans wederom directeur van de Harmonie is geworden. De heer Dik werd met een hartelijk applaus door het pu bliek verwelkomt. Vervolgens werd begonnen me', de afwerking van het muzikale gedeelte van het program ma. „St. Jeanne d'Arc" speelde een achttal muzieknummers. Directeur Dik gaf, vóór elk nummer werd ge speeld, uitle" van de inhoud. Dit werd door het publiek zeer op prijs gesteld. De diverse nummers werden fijn ge speeld. Men kon goed merken, dat de leiding weer prima in orde was. Na de pauze trad de Haagse Toneel-, vereniging „Ernst en Luim" op. Op gevoerd werd het toneelstuk „Kinde ren van ons Volk", een spel naar het gelijknamige boek van Antoon Coo- len. Er verd zeer goed gespeeld. Vooral Marie, Godefridus en pastoor Vogels blonken uit. De schoolmeester was niet rolvast. Het stuk boeide de aanwezigen. Serenade. De muziekvereniging „De Harpc Davidsbracht een sere nade bij de militair W. C. v. d. Burg, Zeestraat 109 alhier. Deze keerde 17 Oct. van het vorig jaar uit Indië in het vaderland weer, doch moest di rect opgenomen worden in het mili tair hospitaal. Een paar dagen gele den werd hij uit het hospitaal ontsla gen en mocht naar zijn ouderlijke woning. VOORSCHOTEN Afscheid directeur Openbare Wer ken. Het was gisteren de dag, dat de heer A. J. Turion, directeur van openbare werken, definitief de ge meentedienst vaarwel zei. In Verband daarmee was er gistermiddag om 4 uur in de raadszaal van het gemeen, tehuis een afscheidsreceptie. Nadat de heer Tux-ion met echtgenote en beide kinderen was binnengeleid, werd hij door de voorz. van het per soneelscomité, de heer P. C. Kraaye- veld, welkom geheten, Spr. hoopte, dat de Pensioenraad een flinke strop aan hem zal hebben. Hierna nam de burgemeester het woord, die memo reerde, hoe de heer Turion sedert 1 Augustus 1921 in dienst der gemeen te is geweest. Aanvankelijk met de titel van gemeente-opzichter en nog niet in volledige dienst, omdat hij daarnaast, nog als particulier het be roep van aannemer uitoefende. Bur gemeester herinnerde er ook nog aan, dat de heer Turion, voor hij in ge meentedienst traa, reeds voor de ge meente gewerkt had, n.l. door als aannemer de watertoren aan de Pa pelaan te bouwen. Spr. deelde nog mede, dat de beide wethouders ver hinderd waren aanwezig te zijn, doch dat hij mede namens hen als dagelijks bestuur van de gemeerte, hartelijke dank wil uitspreken voor het vele werk. Namens het secretarieperso- neel sprak daarna de heer J. de Bres, gcmecnte-secr., zijn dank uit voor de loyale medewerking, welke de heer Turion steeds aan het secretarie-per- soneel heeft verleend. De heer van Grol, de tegenwoordige tekenaar-op zichter, was de volgende spreker. Hij roemde de heer Turion als een hu- mgan chef. Hierna voerde het woord de heer Verhey, de opvolger van de heer Turion. Deze dankte voor de wijze waarop hij de afgelopen weken door de scheidende directeur is gewerkt. Namens het gezamenlijk werkliedenpersoneel van de openbare werken bracht de heer W. Albles de dank over, voor de prettige wijze, waarop de heer Turion de leiding over het personeel heeft gevoerd. De heer J. J. Schrama, gewezen adjunct opzichter, diepte enige herinneringen op uit de tijd, dat hij met de heer Turion samenwerkte en bewees daar- mee de goede verstandhouding, die er heerste. Hij bracht mede namens de heer M. Laurentius, die ook aas wezig was, zijn dank over voor de wijze, waarop als particulier archi tect met de heer Turion kon worden samengewerkt. De heer D. J. Brinks, oud-directeur der bedrijven, sprak ook nog een enkel woord ter herinne ring aan de 20 jaren, dat hij met de heer Turion heeft samengewerkt. De rij der sprekers werd gesloten door de heer C. van Meurs, die zijn woor den vergezeld liet gaan van de aan bieding namens het gehele gemeen- tepersoneel van een fraaie actetas en een portefeuille, terwijl hij aan vrouw Turion een plant aanbood. De heer Turion sprak een dankwoord. WASSENAAR R. K. Bouwvereniging; „St. Willi- brordus" In het raadsverslag van gisteravond is reeds terloops mede gedeeld, dat de nieuwe voorschotre- iing ten behoeve van de R. K. Bouw vereniging St. Willibrordus werd goec gekeurd. Voor de bouw van de vo rig jaar voltooide 23 woningwet woningen werden reeds bij raads besluit in September 1947 de nodige voorschotten verleend. Intussen zijn de rijksregelingen van de financie ring en voor de bijdrage in de ex ploitatiekosten gewijzigd en moest dus ter zake een nieuw besluit wor den genomen. Het benodigde bedrag van de voor schotten werd bij de Pensioenraad opgenomen tegen een rentevergoeding van 3 Vs pet. De rijksbijdrage is ge baseerd op een rentetype van 4 pet. Dat brengt jaarlijks een rentevoor deel op van rend 1700.gedurende 75 jaren, tenzij natuurlijk het rijk de rente lager stelt. Dit rentevoordeel zal ten goede komen aan de gemeente. Daaruit zal :n de eerste plaats worden bestre den de verplichte jaarlijkse stor ting in een te vormen „risico-fonds" Het dan nog overblijvende deel zal gestort worden in een reserve-fonds van de Bouwvereniging St. Willi brordus, die op haar beurt daaruit o.a. zal kunnen dekken het onge dekte nadelige scaldo van 23.000. dat de positie der bouwvereniging zeer zorgelijk maakt. Zó houdt dus de gemeente het rentevoordee! in eigen hand terwijl het tooh groten deels gebruikt wordt om risico's der Bouwvereniging te dekken. TOSEA besprak de winkelsluiting. Gisteravond heeft de winkeliers vereniging TOSEA in een vergadering aan de leden de gelegenheid gege ven zich uit te spreken over de win kelsluitingswet, zoals die thans is voorgesteld. Van die gelegenheid is druk gebruik gemaakt. Nadat de voorz., de heer M. Kraan, het gehele wetsontwerp had voorgelezen, meld de zich een 10-tal sprekers, die una niem tegenstanders bleken van het verzetten van de sluitingstijd van naar 7 uur 's avonds, omdat naar hun mening in dit uur weinig klan ten in de winkels zullen komen. Over WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond). PLAATSELIJK MIST Voor het Noorden van het land: matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-west. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist, overi gens droog weer. Weinig veran dering in temperatuur. Voor het Zuiden van het land: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Op vele plaatsen nevel of mist, overi gens weinig bewolking en droog weer. Iets kouder in de och tend. Woningen, Jenever en Tabak Tijdens de behandeling van de be groting van het Ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting in de Tweede Kamer heeft Minister in 't Veld, sprekende over de deviezen- moeilijkheden, die de materiaalaan koop voor bouwnijverheid belemme ren, gezegd, dat eefi vermindering van het jeneververbruik de deviezen- positie voor de bouwnijverheid zou kunnen verbeteren. Een nadere bestudering van de cij fers heeft deze opvatting van de mi nister niet bevestigd, zo deelt het mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting thans mede. Daar voor de bereiding van gedistilleerde dranken practisch geen grondstoffen ingevoerd behoeven te worden zou een beper king van het jeneververbruik geen deviezen besparing van enige beteke nis met zich brengen. De minister stelt er daarom prijs op te verklaren, dat zijn desbetreffende mededeling niet juist is gebleken. In tegenstelling tot het jeneverver bruik heeft het tabaksverbruik wel een nadelige invloed op de positie van d^ bouwmaterialen, al mag deze in vloed niet te hoog worden aangesla gen. Minder roken zou echter inder daad kunnen betekenen: meer huizert bouwen. LAATSTE BERICHTEN ELECTRISCHE STROOM UIT HET BUITENLAND. Per s.s. Dotterell van de Holland se Stoombootmij is in Amsterdam het eerste deel gearriveerd van een 220 k.v. (kilo volt) transformator, de grootste van Nederland en een van de meest krachtige van geheel Europa. De transformator is in op dracht van het directoraat-generaal van de energievoorziening op kos ten van het rijk in Engeland ge bouwd en bestemd voor het in aan bouw zijnde 220 k.v. transformator en schakelstation te Lutterade in Zuid-Limburg. Door de aankoop van deze trans formator kan het Nederlandse elec- triciteitsnet gekoppeld worden aan het sterke Europese net. De energie behoefte van het Nederlandse be drijfsleven is daardoor veilig ge steld. Het ligt niet in de bedoeling, zo vernemen wij, na dc- voltooiing van het koppelnet de centrales in Ne derland voortaan geregeld van elec- triciteit uit het buitenland te voor zien. Nederland zal blijvend moeten proberen de eigen behoefte uit eigen middelen te dekken. Wanneer echter de Nederlandse energiebron nen door de een of andere oorzaak niet of niet voldoende zouden kun nen functionneren, zou de industrie toch door kunnen werken dank zij de via het koppelnet geleide elec- triciteitsvoorziening uit het buiten land. Internationaal overleg zal no dig zijn om deze wederzijdse steun te regelen. Met België heeft Neder land reeds een regeling getroffen. Wanneer België tekort aan stroom heeft, helpt Nederland en omge keerd. de uniforme sluiting op Dinsdagmid dag liepen de meningen nogal uiteen. Bij de beantwoording der sprekers, wees de voorz. er op, dat in Wasse-" naar heel wat mensen wonen, die el ders hun werkzaamheden verrich ten en die wellicht gebaat zouden zijn bij een verlating van het slui tingsuur voor het doen van hun inko pen. Bovendien zijn er in de zomer maanden veel vreemdelingen en va- cantiegangers in onze gemeente, die wellicht ook graag tot 7 uur inkopen zouden willen doen. Tenslotte wees spr. op de dienende taak van de mid denstand, die geroepen is haar afne mers een zo groot mogelijke service te bieden. Vanuit de vergadering kwam daarna het voorstel te advise ren tot openstelling tot 7 uur en een tegenvoorstel voor sluiting om zes uur. Tenslotte werd het standpunt der Wassenaarse winkeliers aldus samen gevat: sluiting om zes uur en de vrij heid om de kwestie van de middag sluiting en van de openstelling tot 9 uur op één avond in de week plaatse lijk zelfstandig te regelen. De heren M. Kraan en J. N. Beuk zullen dit standpunt naar voren bren gen op dc vergadering, die Donder dagmiddag door de Kamer van Koop handel te Den Haag over dit onder werp wordt belegd. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 15 Febr. Vee. Totaal aanvoer 3032. 250 vette koeien en ossen, 971 gebruiksvee, 74 graskal veren, 851 nuchtere kalveren, 386 biggen, 27 veulens, 301 paarden, 81 schapen en lammeren, 108 bokken en geiten, 33 varkens. Prijzen per stuk: Kalfkoeien le srt. f870, 2e srt. f730, 3e srt. f625; Melkkoeien f870, f7.30, f625; Varekoeien f490, f390, f300; Vaarzen f590, f420, f320; Pinken f 425, f 350, f 225. Graskalveren f 250, f 170, f 100; Biggen f 70, f 60, f 40; Hit ten 1600, f500, f300; Werkpaarden f725, f575, f400. Prijzen per kg.: Slachtpaarden f 1.30, f 1.10, fl

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3