25 sprekers over de Leidse begroting inyeó/ieeuwde WOENSDAG 16 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 CONCURRENTIE MAG NIET ONTAARDEN IN EXCESSEN. Minister Mansholt ontving: slagersdeputatie. „Wanneer de vrijheid voor het sla- gersbedrijf in September a.s. komt, aan mag de slager niet in dezelfde fout vervallen als de kruidenier. Een aan de „suikcroorlog" analoge toe stand in het slagerbedrijf zou velen uit de toch al zo verarmde slagers stand doen ondergaan". Dit zeide de voorzitter van de Algemene Neder landse Slagershond, de heer D. van der Eijk, naar aanleiding van een on- houd, dat hij op 9 Februari jl. met minister S. L. Mansholt had, op een te Utrecht gehouden ledenvergade ring aldus „Trouw". Sprekende over deze audiëntie, waarbij verschillende bestuursleden van de A.N.S. aanwezig waren, merk te de heer Van der Eijk o.m. op, dat de vermindering van het vleesrant soen ook voor de regering een grote teleursteling is geweest. De lang- zaam-aan-actie in Argentinië en de slechte nalt ving van het voor 1948 met Denemarken gesloten veeleve- ringscontract hebben deze verlaging echter noodzakelijk gemaakt. Argen tinië is tot nu toe 4000 ton vlees in zijn levering ten achter, terwijl De nemarken nog 9000 runderen moet leveren. Minister Mansholt staat op net standpunt, dat er bij de toekomstige vrijheid in het slagersbedrijf een ge zonde concurrentie moet kunnen be- «taan, welke echter niet tot excessen mag uitgroeien. Suggeesties uit 't be drijfsleven over het eventueel vast" stellen van minimum-prijzen zal de minister met zijn ambtgenoot van Economische Zaken bespreken, aldus de heer Van der Eijk. Voorts heeft de minister het be stuur van de A.N.S. de verzekering gegeven het vleesrantsoen weer op 200 gram te brengen, zodra dit ten opzichte van de vleesvoorziening ver antwoord is. De heer Van der Eijk vestigde de aandacht op de verbeterde winst marge. welke de bedrijfsonzekerheid in slagerskringen enigszins heeft wegenomen. De verlaging der in koopsprijzen voor ingevoerd en in lands bevroren vlees en de verhoogde varkensvlees- en veetprijzen hebben de winst der Nederlandse slagers hu een rantsoen van 200 gram per week jaarlijks met twaalf millioen golden verhoogd. De 49-jarige glazenwasser A. F., die gistermorgen in de van Oosten de Bruynstraat te Haarlem op een luifel stond, bezie ramen te lappen, is op straat gevallen. De man was op slag dood. Aatherktanken DONDERDAG. HILVERSUM I (301 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgyimn. 7.30 Fritz Kreisler, piano. 8.00 Nieuws. 8.15 Promenade-orkest. 9.05 „Muziek houdt fit". 9.40 School radio. 10.00 Concerto Grosso. 11.00 „De Zonnebloem". 11.40 School radio. 12.03 Pianowerken van Max Reger. 12.30 Land- en tuinibouw- nieuws. 12.33 Amusementsorkest. 13.00 Nieuws. 14.00 Metropole-or- kest. 14.40 „Roodvonk". 15.00 Can tate „Die Tageszeiten*, Telemann. 16.40 „Drie Gamba-sonates van Bach". 17.00 Radio jeugdjournaal. 17.30 „Overzicht der Vocale Kwar- tetliteratuur". 19.00 Nieuws. 19.15 Nederlandse organisten spelen eigen werken, Frans Hasselaar. 19.45 De R.V.D. 20.00 Nieuws. 20.15 Studio- Steravond. 22 05 „De vaart der vol ken". 22.25 „De liederen uit Vale rius' Gedenckclanck". 23.00 Nieuws. 23.15 Don Quichotte, van Strauss. HILVERSUM n (415 irt). 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu- ziek. o.OO Nieuws. 815 Gr.pl. 9.00 Suite voor strijkers, Purcell. 9.35 „Een lied gaat de wereld rond". 10.50 Kleutertje luister- 11.00 Gra- mofoonmuziek. 12.00 Trio Jan Hof meester. 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws. 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 ..The Avroleans". 14.20 Solistenconcert. 15.00) Voor zieken en gezonden. 16.00 Radio programma in een Notedop. 17.00 „Welkom vreemdeling". 17.20 „Welk dier deze week?" 18.00 Nieuws. 18.30 „Songs of sorrow, hope and glory". 19.00 Kobus Kwint. 19.10 Avondschool. 20.00 Nieuws. 20.15 Radio Philharmoniseh Orkest. 21.00 „Mijlpalen", hoorspel. 22.45 „De so ciale betekenis van de Nederlandse industrie". 23.00 Nieuws. 23.15 Ar- turo Toscanini dirigeert. NIEUW KLOOSTER VAN PRIESTERS VAN HET H. HART. Gisteren is als eerste rector van het nieuwe klooster van de Priesters van het H. Hart aan de Buitenwalevest 4 te Dordrecht geïnstalleerd pater H. Sloekers S.C.J. Hij is tevens direc teur van 't „Apostolaat van Eerher stel", dat in dit klooster wordt on dergebracht. PROCESSIES NAAR KEVELAER. Namens de hoogeerw. heer deken van Kevelaer is aan pastoor Th. Roor- da O.F.M. te Haarlem, voorzitter van de Nederlandse processie-verenigin gen naar dit genadeoord, bericht, dat op dit ogenblik door middel van de R.K. Caritas-missie te Sittard alles in het werk wordt gesteld om de grens- moeilijkheden te overwinnen. Zodra dit probleem is opgelost, zullen nade re berichten volgen. SUIKERWERKEN VRIJ IN PRIJS. Met ingang van 16 Februari a.s. zijn, 'blijkens een publicatie in het Voedselvoorzieningsblad van giste ren, thans alle soorten versnaperin gen niet meer aan een officiële prijs vaststelling gebonden. DE PRIJS VOOR ZOUTLOOS BROOD. Bakkers mogen voor het vervaardi gen van zoutloos brood hoogstens 2 cent per 800 gram extra boven de maximumprijs van normaal brpod in rekening brengen. De prijs van zout loos wittebrood is, zoals bekend, vrij. HAAGS KANTONGERECHT ZAAK KRANTZ VOOR HET TRIBUNAAL Onder niet mindere belangstelling dan bij een vroegere zitting vond gisteren voor de Haagse kantonrech ter (afd. overgang Bijz. rechtsple ging) de hernieuwde behandeling plaats van de zaak tegen de 62-jarige mededirecteur van de N.V. Laken fabrieken J. E. Krantz en Zn. te Lei den, L. P. Krantz uit Oegstgeest, thans in het kamp Crailo bij Laren gedetineerd. Het eerste, wat thans bij de aan vang van de zitting aan de orde werd gesteld, voor de kantonrechter mr. A. W. van Vrijberghe de Coningh, was dc kwestie van het vermogen, hetwelk op 'n bedrag van 410.854 40 werd vastgesteld, waarmede besch., die niet in gemeenschap van goede ren gehuwd bleek, zich zeide te kunnen verenigen. De aanwezige beheerder, de heer Roesingh, weersprak dat Kr. colla boratie zou hebben gewild. Als. Kr. het voor het zeggen had gehad zou den de Duitsers geen meter stof van hem hebben gekregen. Kr. zelf ver klaarde alle opdrachten van jhr. Wisselingh van het Rijksbureau te hebben gekregen. Als de fa. Kr. eventueel niet had geleverd, zou geen enkele soldaat er minder om gekleed geweest zijn. Wij hebben gezorgd, aldus spr., het personeel zo veel mo gelijk aan het werk en uit Duitse handen te houden. In zijn uitvoerig pleidooi stelde de verdediger mr. Rugenholtz uit Lei den, voorop, dat zijn cliënt, alhoe wel fout geweest, toch oprecht heeft gemeend, het Nederlands belang niet beter te kunnen behartigen. Hierna ging pl. uitvoerig op de verschillen de punten van de tenlastelegging in. De benoeming tot Commissaris van de N.O.C. heeft Kr. zich laten aan leunen om zijn broer dr. Kr. als di recteur der onderneming te steunen in zijn steeds groeiende controverse met de pres. van de N.O.C. mr. Rost van Tonningen. Het adviseurschap van Mussert was slechts een wassen neus meer titel dan functie; Mus sert stoorde zich toch niet aan advi seurs, maar ging z'n eigen gang. De kantonrechter: Ja, nu redeneert u zó, maar o wee als de zaak anders had gelopen! Verder besprak pl. de kwestie van de leerstoel die aan de Rijksuniver siteit zou gesticht worden ter bevor dering van de Nat. Soc. ideeën. De plannen daartoe waren van prof. de Vries en prof. Schriecke uitgegaan. De schenkingen aan Winterhulp wa ren maar gering in verhouding tot de sommen, die zijn cliënt o.a. tij dens de hongerwinter aan de stad Leiden (50 mille) en Oegstgeest (5 mille) schonk. Over de brief van prof. Bok heeft pl. reeds eerder ge sproken, evenals over de verklaring van dr. Salomonson en die van dr. Cramer over het behoud van het Ka- merlingh Onnes laboratorium. Ook aan de kwestie van de razzia's wijd de pl. enkele beschouwingen. De economische zijde van dit probleem besprekende verklaart pl. dat Kr. niet vrijwillig doch op order van het Rijkslompenbureau te Tilburg heeft gehandeld en dat de fabriek onder controle van de Duitsers stond, die de capaciteit van machinerieën en weefgetouwen kenden, zodat hij aan leveringen niet vermocht te ontko men. Komende tot de kwestie van de ontvangst van dr. Schwebel en de Rijkscommissaris op Meerrust te Warmond, zeide pl. dat de opzet van de uitnodiging van de exploitant was uitgegaan, teneinde de Duitsers te laten horen, hoe goed ons eigen Ne derlands orkest was. Kr. is er slechts bij geïnviteerd geweest. De uitroep: Heil Hitier onder aan Kr. brieven waren meer als slagzin bedoeld. Op het ogenblik vindt hij het zelf belachelijk. „Ik ook", interrumpeert de kantonrechter, Kr. heeft als enig richtsnoer slechts het Nederlands be lang op het oog gehad. Als idealist heeft hij het eerlijk met zijn volk bedoeld. Aan prijsopdrijving en zwarte handel heeft hij zich nimmer schuldig gemaakt. Zuiver uit ideële overwegingen is hij tot het Nat. Soc. gekomen. Pl, wees ten slotte op het leed en de nadelen door zijn cliënt, die thans 62 jaar is, geleden. De oude bekende zaak is aan de rand van de ondergang gebracht, zodat 5 ton leningsgeld nodig waren, om het bedrijf in stand te houden, terwijl zijn gezin uiteen is gescheurd. Pl. verzoekt invrijheidsstelling en een lichte boete op te leggen. De kantonrechter merkt wat de financiële schade van verd. betreft op, dat dit met hem hetzelfde geval is tengevolge van het beleid van Rost van Tonningen c.s. De door hen aangerichte schade dienen wij be lastingbetalers gezamenlijk te beta len en zou men nu degenen, die daar voorheen van hebben mede geprofi teerd, willen uitsluiten. Te dwaas om los te lopen! Pl. wees op de kin deren en erfgenamen, die de dupe zullen worden, maar spr. merkt op, dat het eenmaal een natuurwet is dat de zonden der ouders door de kinderen moeten worden uitgeboet. Nadat de kantonrechter de ge vraagde invrijheidsstelling had ge weigerd. werd de uitspraak op 24 Februari a.s. bepaald. VAN RECHTSGELEERDE TOT TIMMERMAN Een van de laatste Leidse land- wachters, de 43-jarige meester in de rechten A. J. Leliveld uit Warmond, stond gisteren voor het Bijz. Ge rechtshof terecht. Veel kwaad scheen hij als zodanig niet te hebben uitge richt, alleen had hij patrouille gelo pen, aan welke actie hij deelnam als hij thuis kwam uit Amsterdam, waar hij werkte bij de Rijksverzeke ringsbank. Ook scheen hij zich nog al druk te hebben gemaakt over mensen, die met legerspeldjes liepen. De proc. fiscaal kon zich moeilijk voorstellen, hoe iemand met een der gelijke intelligentie zich in slaap had kunnen laten wiegen, gezien de ern stige gevolgen die de landwacht toch overal te weeg had gebracht. Hij eiste 9 jaar gevangenisstraf m.a. De raadsman, mr. M. vap Kinderen achtte het een raadsel hoe deze man tot dergelijke daden was gekomen en hij noemde dit dan ook het moei lijkste geval, dat hij ooit had behan deld. Deze man was uit een weten schappelijke familie voortgekomen, waar het alles wetenschap was wat de klok sloeg. Overigens leefde men daar buiten alles en van de politiek wist men weinig of niets af. Deze man is steeds een zoeker geweest op allerlei terrein ook op het godsdien stige. Ten laatste is hij in het net van de N.S.B. verward geraakt. Onbe heerst en driftig als hij was heeft hij als 't ware met oogkleppen gelopen. Na de bevrijding is hij bekeerd en in dc kampen heeft hij van ieder intellectueel werk afgezien en zich op het timmervak toegelegd, waar mede hij na zijn terugkeer in de maatschappij zijn brood wil gaan verdienen. Gebrek aan politiek in zicht is feitelijk alles wat deze een zijdig opgevoede man kan worden verweten. Pl. verzocht het Hof met dit alles rekening te willen houden. Uitspraak in al deze zaken op 1 Maart a.s. BIJZONDER GERECHTSHOF VAN ANARCHIST TOT N.S.B.'ER Een veteraan onder de landwach- ters, zo zou men de 72-jarige kleer maker Chr. J. Akkerman uit Leiden die gisteren voor het Bijzonder Ge rechtshof in Den Haag terecht stond, gerust kunnen kwalificeren. Reeds in '35 was hij tot de NSB toegetre den na in ver vervlogen jaren tot de uiterst linkse groepen van ons volk te hebben behoord. Toen hem dat uiteindelijk de nodige teleurstellin gen had gebracht, keerde hij de po litiek jaren lang de rug toe, totdat deze man, wien het maatschappelijk allerminst naar de vleze was gegaan, van de „zegeningen" van het Nat. Socialisme hoorde spreken, en zich daarbij aansloot. In April '44 trad hij tot de hulplandwacht toe en marcheerde als een jonge kerel met geweer op de rug door Leidens stra ten, deed verder mede aan wachtlo pen, huiszoekingen en verder alles wat in een landwachterskraam nu eenmaal te pas kwam. Voor het Hof legde hij gisteren een ongeëvenaarde welsprekendheid aan de dag en motiveerde al zijn handelingen even vlot als hij zijn daden verontschuldigde. Hij had o.m. deelgenomen aan de overval op de Ar.na-kliniek en voorts aan een aan tal huiszoekingen o.a. bij Meeuws en mevr. Scheltema e.a. Ook aan de huiszoeking bij Wagtendonk te Voor schoten, dat zulk een tragisch ver loop heeft gehad, had hij medege daan. Zelf verklaarde hij het nooit verder te hebben gebracht dan op wacht te staan. Wat ik gedaan heb, is zo veel mogelijk mensen uit de handen der Duitsers te houden. De Proc. fiscaal, mr. Braun zeide bewondering te hebben voor een man, die zich middels zijn breedspra- lterigheid zo goed wist te weren. De zaak echter waar het om gaat is hoogst ernstig, al is er tijdens deze zitting nog al eens om 's mans optre den gelachen. De P. F. meende, ge zien de verschillende opdrachten waaraan hij heeft medegedaan, geen beroep te kunnen doen op dc hoge leeftijd van verdachte; hij eiste tien jaar gevangenisstraf. Mr. Schaper beweerde als raads man dat deze man best zich zelf en zelfs zeer goed had kunnen verde digen. We hebben hier met geen grap, doch met bittere ernst te doen. Deze man met zijn ongekende vita liteit zou, indien hij voorheen een opleiding had gekregen, zich een beter gefundeerd oordeel over het fascisme hebben kunnen vormen. Gemis aan critisch oordeel heeft hem in de armen van het Nat- Soc. ge dreven met alle gevolgen van dien. De straf door de P. F. geëist noemt pl. buitensporig hoog, slechts een enkele maal deed hij positief aan een huiszoeking mee en daarvoor had hij speciale redenen. Nergens echter is er sprake van het vele goede dat deze man heeft gedaan en van de tallozen die hij heeft geholpen. Pl. vroeg ten slotte onmiddellijke invrij heidsstelling, hetgeen het Hof na raadkamer weigerde. DE BESTE JAREN VAN ZIJN LEVEN „Waar is je vent?" had de 47-ja- rige kapper N. G. Kok uit Leiden tegen de vrouw geschreeuwd, wier man hij als landwachter van het verspreiden van illegale lectuur ver dacht. Fluks was hij het huis binnen gestapt waar hij het dakraam vond open staan en niet anders dacht, of de man was het dak op gevlucht. „We hebben een dooie muis gevan gen", zeide K. tegen zijn kameraden die buiten stonden, toen hij onver- richterzake naar beneden kwam, waar bleek dat de vrouw hem voor gelogen had al tien jaar van haar man af te zijn. Het was een hele se rie van huiszoekingen; die K. ten laste was gelegd, waarbij het zoeken naar onderduikers en radiotoestel len schering en inslag was. K„ die reeds vanaf 1935 lid van de N.S.B. was, zeide, na de bezetting gedwon gen te zijn tot de landwacht toe te treden. De Proc. fiscaal, die de gehele se rie misdrijven even de revue had doen passeren en K. als een der fel ste figuren uit die dagen kwalificeer de, eiste 12 jaren gevangenisstraf. De raadsman, mr. A. Graftdijk, schetste de aanvankelijke moeilijke levensomstandigheden van deze maatschappelijke mislukkeling, die als colporteur van het Nat. Dagblad tot het landwachterschap was geko men dat hem eindelijk een behoor lijk weekgeld garandeerde. Pl. drong ten slotte op clementie aan. MIJN HARDT Dé begrotings-bespreking w a gistermiddag voortgezet. De rust op hoge feestdagen De heer Van Oyen (K.V.P.) zeide, dat het uitkamen van de woning ruimte willekeurig geschiedt. Hier van gaf hij enige treffende voor beelden. $pr. diende een voorstel in, waarin dë wens werd uitgesproken, dat B. en W. in den vervolge geen dispensatie meer verlenen van art. 4 van de Zondagswet, wat betreft het openstellen van bioscooptheaters en het geven van toneelvoorstellin gen en daarmee gelijk te stellen amusement op Goede Vrijdag, le Paasdag, le Pinksterdag en le Kerst dag. Spr. wees op het gewijde ka rakter dier dagen en op de behoefte van het personeel van amusements instellingen, die avonden in eigen huiselijke kring door te brengen. Consultatie-bureau Mevr. Van Staveren (Comm.) ver dedigde een voorstel, plannen te doen ontwerpen voor de vestiging van een consultatie-bureau voor zuigelingen in de binnenstad. Pover figuur De heer Van Iterson (Prot.) vroeg zich af, welke nieuwe industrieën zioh in Leiden hebben gevestigd? Gelukkig blijft een groot bedrijf, dat zich elders wilde vestigen, voor Lei den behouden. Spr. besprak het ge- val-Jesse. De vliegas-plaag bij de gasfabriek noemde spr. zeer hinder lijk. Spr. verdedigde een voorstel op korte termijn de Wassenaarse weg te doen dortrekken, om tot ontlasting te komen van het verkeer bij de uit voering der spoorwegplannen. Een lijst van gemeente-eigendommen aan, spr. toegezegd heeft hij nog steeds niet gezien. Spr. verlangt, dat voor tot bouw wordt overgegaan, grondboringen worden verricht. Bij de woningbouw slaat Leiden een zeer pover figuur met zijn 83 gebouwd, 103 in aanbouw en da ondanks de bombardementsschade. Spr. noemde cijfers uit andere plaatsen. De vraag is; hoe kan het mogelijk zijn dat an dere plaatsen ons verre vóór zijn? Spr. heeft altijd bepleit vereenvou diging van plannen en inschakeling van meer architecten. Dat werd af gewezen, maar is nu toch door moe ten gaan. Meer aannemers moeten worden uitgenodigd. Het is niet vol doende mooie plannen te maken, plannen moeten ook worden uitge voerd. Dienstcommissies De heer Knetsch (Prot.) toonde zich een groot voorstander van dienst commissies en bepleitte herzièning van de salaris-regeling van de brand weer. De woonruimte-ellende De heer Hordijk (Prot.) betreurde de geringe medewerking van het pu bliek met de woning-verruiming. Spr verwees de heer Van Ctyen naar de v/oonruimte-commissie. Als ieder een besefte hoe verschrikkelijk de toestanden hier en daar zijn, zou de hulp en medewerking algemeen zijn. Critiek op een tak van dienst De heer Schüller (P.v.d.A.) meent, dat met de doortrekking van de Wassenaarse weg geen verlichting van v'erkeers-opstopping bij de uit voering der spoorwegplannen kan worden bereikt. Bovendien is die aanleg kostbaar. Spr. achtte het be ter de onderhoudswerken van „En degeest" te brengen onder „Gemeen tewerken". Ook deze spr. bleek een groot voorstander van dienstcommis sies voor het gemeentepersoneel te zijn. Spr. ging uitvoerig in op perso- neels-aangelegenheden bij een van de takken van dienst (blijkbaar de Gem. Reinigingsdienst), waarover hij uitvoerig zijn ontevredenheid be tuigde. r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 4) Toen de man, een opmerking ma kend tegen zijn jonge metgezel, door het vertrek keek, rustte zijn blik 'n ogenblik op Poirot en juist die secon de was er een vreemde kwaadaar digheid een onnatuurlijke span ning in zijn blik. Dan stond hij op. „Betaal de rekening Hector," rei hij. Zijn stem was lichtelijk hees van klank. Ze had een vreemde zachte, gevaarlijke klank. Toen Poirot zijn vriend in de hall opzocht, verlieten de twee andere mannen juist het hotel. Hun baga ge werd naar beneden gebracht. De jongste hield er het oog op. Even la ter deed hij de glazen deur open en zei: „Kant en klaar, mijnheer Rat chet." De oudere man bromde toestem mend en ging de deur uit. „Zeg," zei Poirot. „Wat denk je van deze twee?" „Het zijn Amerikanen," zei mijn heer Bouc. „Zeker zijn het Amerikanen. Ik 'bedoel, wat denk je van hun per soonlijkheid?" „De jonge man leek heel sympa thiek.0 „En de andere?" „Om je de waarheid te zeggen, vriend, mag ik hem niet. Hij maakte een onaangename indruk op me. Wai vind jij?" Hercule wachtte even voor hij antwoordde. „Toen hij me passeerde in het res taurant," zei hij en laatste, „had ik een eigenaardige indruk. Het was of een wild dier, maar woest, woest begrijp je me gepasseerd had." „En toch zag hij er zo eerbied waardig uit." „Precies! Het lichaam de kooi is zo respectabel mogelijk, maar door de tralies kijkt het wilde dier." „Je hebt fantasie mijn beste," zei mijnheer Bouc. „Best mogelijk. Maar ik kon de indruk niet van me afzetten, dat er iets slechts heel dicht langs me was gegaan." „Die keurige Amerikaanse mijn heer?"' „Die keurige Amerikaanse mijn heer." „Wel," zei mijnheer Bouc vrolijk, „het kan zijn. Er is veel kwaad in de wereld." Op dit ogenblik ging de deur open en de congierge kwam naar hen toe. Hij keek bezorgd en verontschuldi gend. „Het is onbegrijpelijk mijnheer." zei hij tegen Poirot. „Er is niet één eerste klasse te krijgen in de trein." „Wat?" riep mijnheer Bouc. „Om deze tijd van het jaar? Ah ongetwij feld is er een groepje journalisten politici. „Ik weet het niet mijnheer." zei de congierge zich eerbiedig tot hem wenden. „Maar zo is het." „Wel, wel," mijnheer Bouc wend de zich tot Poirot. „Wees maar niet bang vriend. We zullen het wel schikken er is altijd eën coupé, no 16 die vrij is. De conducteur zorgt daar voor!" Hij glimlachte, keek teen op de klok. „Kom" zei hij „het is tijd om te gaan." Op het station werd mijnheer Bouc met eerbiedige voorkomendheid be groet door de bruin geüniformeerde vagon-lit-directeur. Goedenavond mijnheer. U hebt coupé no Hij riep de kruiers en zij reden hun lading halverwege langs de trein, waarop de bordjes zijn bestemming vermelden: IstanbulTriesteCalais. „Alles is vol vanavond, hoor ik?" „Het is ongelofelijk mijnheer!" Toch moet je plaats vinden voor deze heer hier. Hij is een vriend van mij. Hij kan no. 16 krijgen." „Die is bezet, mijnheer." „Wat? No 16?' Ze wisselde een blik van verstand houding en de conducteur glimlach te. Hij was een lange gele man van middelbare leeftijd. „Ja zeker mijnheel'. Zoals ik u zei, we zijn vol overal vol." „Maar wat is er aan de hand?" vroeg mijnheer Boue boos. „Is er er gens een conferentie? Is het een ge zelschap?" „Neen, mijnheer. Het is maar toe val. Toevallig hebben zoveel men sen verkozen vanavond te reizen." Mijnheer Bouc maakte een gebaar van ergenis. „In Belgrado," zei hij, „komt de wagen uit Athene. En ook de BoekarestParijs-wagen. Maar we komen pas morgenavond in Bel grado. Het probleem is deze nacht. Is er geen tweede klas cabine vrij?" „Er is een tweede klas cabine, mijnheer." „Nu dan „Maar het is een damescabine. Er is al een Duitse in de coupé een kamenier." „Ro-ho, dat is lastig," zei mijn heer Bouc. i „Maak je geen zorgen, nvn vriend" zei Poirot, „ik reis in een gewone coupé." „Volstrekt niet. Volstrekt niet." Hij wendde zich weer tot de conduc teur. „Is iedereen er?' „Wat is waar ook,' zei de man, „er is één passagier nog niet gekomen." Hij sprak aarzelend. „Maar, spreekt dan toch!" „Cabine no. 7 een tweede klas. De heer is nog niet gekomen en het is vier minuten voor negenen." de treeplank af om Poirot te laten instappen. „Wie is het?" ..Een Engelsman." De conducteur raadpleegde zijn lijst. „Een mijnheer Harris." „Een gelukkige naam," zei Poirot „Ik ken mijn Dickens. Mijnheer Har- ris zal niet komen." Breng mijnheer's bagage in no 7," zei mijnheer Bouc. „Als die mijnheer Harris komt zullen we hem zeggen dat hij te laat is dat de cabines niet zolang opengehouden kunnen worden. We zullen de zaak wel schikken. Wat geef ik om een mijn heer Harris?" „Zoals mijnheer wil," zei de con ducteur. Hij wees Poirots kruier waar hij heen moest gaan. Toen ging hU van i „Helemaal aan het eind mijnheer," Het Rijtijden-besluit De heer Pina (P.v.d.A.) betoogde, dat de industrieën zo veel doenlijk mogelijk moeten worden bevorderd. De instelling van dienstcommissies dient zo spoedig mogelijk te ge schieden. Extra moet de politie acht geven op het naleven van het rijtij den-besluit. In de goede richting De heer Hendriks (Prot.) zag gaar ne meer initiatief bij de uitbreiding van het afzetgebied der Lichtfabrie ken. Over de woningbouw sprak hij als zijn mening uit, dat men in Lei den een heel eind in de goede rich ting gaat. Spr. zou het billijk vinden, indien Leiden, dat* door allerlei om standigheden achterop is gekomen, een extra toewijzing krijgt. Er zijn in 1946 in Nederland 36269 woningen gebouwd, waarvan geen te Leiden, al zijn er in aanbouw. Aanstelling van een sociograaf vond spr. wen selijk. Spr. deed eèn goed woordje voor het aanbrengen van beeldhouw werken aan bruggen en andere open bare werken en brak een lans voor gem. avond-lyceum. Uitvoerig betoog de spr., dat, ondanks de historisch- gegroeide antithese tussen de P. v. d. A. en alle andere partijen, een zeer goede samenwerking gewenst en mogelijk is. Gas en electriciteit De heer Stolp (Prot.) liet een dankbaar geluid horen bij het slui tend zijn der begroting. De toekomst is Gods bestel, maar ontslaat ons niet van onze arbeid. Een politiek van nuchtere werkelijkheid behoeft geen bekrompen politiek te zijn. Spi*. vroeg: hangt er een verhoging van de electriciteits-prijs in de lucht en een concentratie der gasbedrijven? Hoe zijn de ervaringen met de ac countantsdienst opgedaan? Hoe groot is de leningschuld van Leiden. Stopt u eens! De heer Key (P.v.d.A.) verklaar de, dat hij niet iedere paar maanden een principiële verklaring kan af leggen inzake de gelijkstelling van het openb. en bijz. onderwijs. Spr. maakte deze opmerking om zijn stemmen tegen de motie-Wilmer te ïechtvaardigen. Ook deze spreker wees op het gebrek aan ziekenhuis ruimte en verzocht medewerking voor de opname van acute patiënten. Het toezicht op het "verkeer acht spr. onvoldoende; er wordt wel naar rij bewijzen gevraagd, maar nooit b.v. controle uitgeoefend op de werking der remmen, richtingwijzers enz. Het komt spr. voor, dat het college van B. en .W. in de schulp kruipt voor de N.Z.H. Het lag op de weg dier maat schappij een parkeergelegenheid voor de bussen te maken. Nu is de Boer- haave-laan afgestaan tot groot on gerief der bewoners. De middenstand De heer De Hosson (K.V.P.) had een orgie van vreugde verwacht bij het sluitend zijn der begroting. Dat is hem echter tegengevallen. Men schuift het op het toevaL Billijker heffingen wenst spr. voor de han deldrijvende middenstand. Hij acht de tarieven van het slachthuis te hoog en de marktgelden te laag. Voor kapitaalvorming onder de mid denstand behoeft men niet bevreesd te zijn! Spr. is van mening, dat het zeer nuttig zou zijn de Nieuwe Rijn tussen Karnemelksbrug en Koren- brug te overkluizen, ter verkrijging van een ruimer parkeer- en markt terrein. Een tuinbouw-school De heer Riemens (P.v.d.A.) vroeg, of het overleg met de Middenstands centrale bevredigend heeft gewerkt. Is er al iets bereikt voor de Bos- en Gasthuis-tuinders. Wees zuinig met cultuurgrond! Waarom kan er in Leiden geen tuinbouwschool komen? Bedrijfs-economie. De heer Frohwein (V.V.D.) vroeg, naar aanleiding van de verhoging van de g'asprijs tot tweemaal toe, om een rapport over het drukken van de kosten door maatregelen van interne bedrijfs-economische aard. Spr. gelooft zeker, dat hier nog wel iets te beueiken is. Ten slotte wijst spreker op de noden van de mid denstand. Vele middenstandei's lij den „keurige armoede". Het verhu ren van de gehoorzaal aan de com munisten blijft spr. onjuist vinden. Men stelle geen overheidszaal be schikbaar voor deze partij. Hij is te gen het voorstel-v. Oyen inzake slui ting van bioscopen enz. op genoem de dagen. Nadat hiermede de 25ste spreker het woord had gevoerd, werd de vergadering verdaagd tot hedenmid dag 2 uur. Dan komen B. en W. aan het woord. riep hij. „Op één na de laatste cou pé." Poirot ging de gang dooi', een enigszins moeizame tocht, daar de meeste reizigers buiten hun coupé's stonden. Zijn beleefden ..pardons" wer den geuit met de regelmaat van een wekker. Ten laatste bereikte hij de aangewezen coupé. Daar, omhoogreikend narr een handkoffer, stond de lange, jonge Amerikaan uit het Tökatlian-hotel. Hij fronste de wenkbrauwen toen Poirot binnenkwam. „Pardon," zei hij, „u hebt zich ze ker vergist." Toen, in moeizaam Frans: „Ik geloof u maakt vergis sing." Poirot antwoordde in het Engels; „Is u mr Harris?" „Neen mijn naam is MacQueen. Ik Maar op dat ogenblik sprak de stem van de wagon-lit-conducteür over Poirot's schouder. Een veront schuldigde, enigszins ademloze stem: „Er is geen andere cabine in de trein mijnheer De heer moet hier in." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2