V Het ontslag van de gehuwde ambtenares De regering en het Indonesisch probleem DINSDAG 15 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I In onderstaand artikel zet de Ned. Katholieke Vrouwenbeweging haar standpunt uiteen ten aanzien van het ontslag van de gehuwde ambte nares. Van verschillende kanten vraagt men zich af, hoe het standpunt is van de Ned. Katholieke Vrouwèn- beweging inzake het ontslag van gehuwde ambtenaressen. Sommigen begrijpen niet, dat de Katholieke Vrouwenbeweging het adres van 12 grote vrouwenorgani saties, vertegenwoordigende 300.000 vrouwen aan de Ministerraad over deze kwestie mee heeft ondertekend. Een korte uitleg moge het stand punt dat werd ingenomen, nadat de zaak van alle kanten bekeken is, en nadat van deskundige zijde princi pieel advies was ingewonnen, ver duidelijken. De Katholieke Vrouwenbeweging is van oordeel, dat de eerste en al lervoornaamste taak van de gehuw de vrouw ligt in haar gezin. Dit is echter een zaak van het gezin van man en vrouw, niet van de staat. Op allerlei terrein vreest men terecht een te vèr gaande staatsbemoeiing; op dit sub tiele terrein dus zeker! De staat kan pas optreden, als het algemeen be lang in het gedrang komt, b.v. als er misbruiken ontstaan en het gezins leven in het algemeen gevaar loopt of, b.v. als een billijke verdeling van de beschikbare arbeid nodig is. In Nederland werken heel weinig getrouwde vrouwen buitenshuis, omdat èn de man èn de vrouw de grote waarde van de taak van de vrouw in haar gezin inzien. Hoe staat deze zaak met betrek king tot de gehuwde am'btenares? Als wij de staat pas een regelende taak toekennen, wanneer er alge mene misstanden voorkomen, dan moet de staat hier zeer zeker niet optreden, omdat het aantal gehuwde ambtenaressen maar zeer klein is ongeveer 200. Principieel heeft de staat hier dus geen taak. Dat de zaak ook door de overheid niet principieel wordt gezien, blijkt hieruit: dat telkens, wanneer er een arbeidstekort is, de gehuwde vrouw als ambtenares weer wordt binnen gehaald, dat de gehuwde ambtenares her haaldelijk als ambtenares .ontslagen wordt, om meteen als arbeidscon tractante te worden aangesteld, waardoor haar plaats in liuis even zeer open blijft, alleen haar redhten veel minder goed gewaarborgd zijn en haar salaris voor het zelfde werk vermindert, dat door de overheid wel in gro ten getale gehuwde vrouwen als schoonmaaksters worden aangesteld, hetgeen voor de gezinnen van deze vrouwen minstens evenveel bezwa ren mee kan brengen, als voor an dere gezinnen het feit, dat de moe der aan vaste kantooruren is ge bonden. Wat de Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging wenst,, is: dat de staat zijn taak positief opvat: dus misbruiken helpt voorkomen en verder de helpende hand biedt, om' het besef hoog te houden, van hoe SALARISVERBETERING VOOR VERPLEEGSTERS. Ook een pensioenregeling ontworpen. De technische herziening van het Rijksbezoldigingsbesluit heeft ook grote betekenis voor het verplegend personeel in dienst van het rijk. De salarissen zijn verhoogd met ingang van 1 Januari jl. en als volgt vast gesteld: Verplegenden: Bruto ƒ2280 tot 3240 per jaar, 8 jaarl. verhogingen van 120 na aftrek voor pensioen premie netto 2109 tot ƒ3010 per jaar, aftrek voor kost en ihwoning 900. Eerste verplegenden: Brito 2640 tot 3600 per jaar, 8 jaarl. verhogin gen van 120, na aftrek van pen sioenpremie netto 2442 tot 3363 per jaar, aftrek voor kost en inwo ning 9C0. Hoofdverplegenden: Bruto ƒ3360 tot J 45H0 per jaar, 10 jaarl. verhogin gen van 120, na aftrek voor pen sioenpremie netto 3128 tot 4304 per .laar. Aftrek voor kost en inwoning 1200. Leerling-verplegenden ziekenhuizen. Ie jaar 480, 2e jaar ƒ540, 3e ƒ720. Psychiatrische inrichtingen: le jaar 580, 2e jaar 640, 3e jaar 820, bei de groepen plus kost en inwoning. Verder deelt de vakgroep Verple genden van de Ned. Chr. Bond van Overheidspeisoneel mede, dat on langs is opgelicht een stichting Pen sioenfonds Volksgezondheid en Maat schappelijk Werk. Verschilllende vooraanstaande landelijke organisa ties op sociaal gebied hebben hier aan meegewerkt. Voor de verplegenden is een pen sioenregeling ontworpen, waarbij men is uitgegaan van een pensioen gerechtigde leeftijd van 55 jaai\ Bij toetreding op 25-jarige leeftijd kan na 30 dienstjaren een pensioen be reikt worden van 1290 per jaar. De premie voor bovenstaand bedrag is geraamd voor alle verpleegsters op 428 per jaar, waarvan de belang hebbenden fcelf 200 per jaar moe ten opbrengen. Bij toetreding op latere leeftijd dan 25 jaar wordt dezelfde premie be taald, maar de pensioenbedragen zul len voor ieder jaar met een zeker bedrag verlaagd worden. De verpleegsters werkzaam in een particuliere inrichting zijn verplicht na hun pemionnering op 55-jarigen leeftijd rentezegels tc plakken tot ze 65 jaar zijn. Het hiervoor benodigde bedrag geraamd op 50 per jaar zal door het for.ds verstrekt worden. grote waarde de taak van dc vrouw in haar gezin is. Ook voor het ge hele volk. Dat kan, b.v.: door goede vorming van de meis jes voor haar toekomstig leven (steun aan Mater Amabilis-scholen), door steun aan gezinszorg, enz., in de allervoornaamste plaats ech ter, door gezonde regelingen die ma ken, dat in het algemeen de man voldoende in staat is, de kost voor de zijnen te verdienen. Dr. Beel Woensdag voor kort bezoek in Nederland De hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, dr. Beel, is gisteravond om tien uur per K.L.M.- Constellation „Curasao" naar Ne derland vertrokken om overleg te plegen met de Nederlandse rege ring. De directeur van het kabinet van dr. Beel maakt de reis n Het ligt in de bedoeling, dat Curasao" geen nachtstop op Mau ritius houdt, zodat -het vliegtuig Woensdagmorgen te elf uur Neder landse tijd in Amsterdam kan wor den verwacht. Dr. Beel. die werd uitgeleid door luitenant-generaal Spoor, de vice admiraal Pinke en ve'e leden van de voorlopige federale regering er de B.F.O., verklaarde, dat zijn be zoek aan Nederland van zeer korte duur zal zijn. Tijdens zijn afwezig heid is professor Hussein Djajadi- ningrat belast met de dagelijkse lei ding. PASTOOR J. W. BROUWERS f Te Schoonhoven is op 71-jarige leeftijd, in het 45ste jaar van zijn H. Priesterschap overleden de zeer- eerw. heer J. W. Brouwers, pastoor van de St. Bartholomeusparochie al daar. De begrafenis zal Woensdag plaats hebben op het R.K. Kerkhof te Schoonhoven. •*"'33 EAST IS EAST.... Jeruzalem, de Heilige Stad van drie wereld- godsdiensen vormt het ontmoetings punt van Oosterse rust en charme en Westerse zakelijkheid Dit straatje, dat naar de Kerk van het Heilige Graf voert, laat deze tegenstellingen duidelijk uitkomen. De nieuwe staat I Israël heeft thans het Joodse deel van de stad onder burgerlijk bestuur geplaatst en daarmede nogmaals als uitdrukkelijk verlangen kenbaar ge maakt Jeruzalem tot hoofdstad te verklaren. Wat zal de K.V.P. doen De parlementaire redacteur van de „Maasbode" schrijft: Naar we- menen te mogen aanne men, heeft het overleg in de K.V.P.- fractie, dat Zaterdag heeft plaats ge had, op het ogenblik, dat wij dit schrijven nog niet tot een definitief resultaat geleid. Hetgeen voor wie de moeilijkheden van dit ogenblik kent, ook wel te begrijpen valt. W:I men binnen de K, V. P -fractie dien aangaande in het reine komen, dan dient men eerst de koers, welke de regering na het aftreden van minis ter Sassen wenst in te slaan, terdege te kennen. Het schijnt, dat de regering de ver klaring, die dr. Van Royen in de Vei ligheidsraad heeft afgelegd, zo wil verstaan, dat daarin nog niet een vol ledige verwerping van de Unci (Uni ted Nations Committee lor Indonesia) werd aangekondigd maar dat zij de mogelijkheid open liet dat lichaam tot op zekere hoogte te erkennen. Tot zulk een gedeeltelijke erken ning, die de regering noodzakelijk schijnt te hebben gevonden, is mi nister Sasser niet bereid geweest, Iedere toenadering tot het nieuwe door. de Veiligheidsraad gecreëerde lichaam zou volgens hem het gevaar insluiten van een verloochening van dc souvereiniteit,v en dit achtte hij onverenigbaar met de® verantwoor delijkheid die de Nederlandse rege ring voor het welzijn van Indonesië en Nederland draagt. Het is derhalve wel duidelijk, ge lijk wij hoven reeds opmerkten, dat de K. V. P.-fractie de beslissing over haar houding niet zal kunnen nemen dan nadat zij op de hoogte is ge bracht van de inhoud der „gedeelte lijke erkenning" van de Unci. Dit begrip laat immers alle mogelijke va riaties toe. Het zou kunnen beteke nen, dat de regering zeer ver wil gaan en zich tevreden ste't met het ophouden van slechts een schijn van de haar rechtens toekomende souve- reiniteit. Het zou ook kunnen bete kenen, dat men eist, dat de zgn. aan bevelingen, die van de Unci zullen uitgaan naar de Veiligheidsraad, in overeenstemming met de Neder landse regering zullen moeten wor den ontworpen. Wat er ook van zij, deze vragen zullen moeten worden beantwoord alvorens de K. V. P. haar stand punt in deze zal jtunnen bepalen. Ook zal zij zekerheid willen heb ben over een ander probleem, dat zich opdringt n.L: zal dr. Beel het standpunt der regering delen? Uit het feit, dat de K. V. P. reeds voor het aftreden van minister Sas sen een bespreking had met de ka tholieke ministers mag nog niet worden afgeleid, dat de pa-tij reeds zonder meer haar instemming heeft U?tuigd met de soepeler politiek, welke de regering wenst te voeren. VERTREK „WATERMAN" Het troepenschip „Waterman" zal Woensdag 16 Februari met detache- menen van het Kon. Ned Indon. Le per en de Kon. Landmacht uit de Rotterdamse haven naar Indonesië vertrekken. ONGEFRANKEERDE POSTPAKKETTEN Met ingang van 1 Maart 1949 zul len weer ongefrankeerde postpak ketten verzonden kunnen worden. Over de voorwaarden e.d. geven de PTT-kantoren alle nadere inlichtin gen. De opvarenden van het s.s. „Wa terman", dat binnenkort met troe pen naar Indonesië vertrekt, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan 17 Febr. a.s. ter post wordt bezorgd. Ook de opvarenden van het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt" dat op thuisreis is kunnen in Port Said post ontvangen. Hiervoor niet later dan 20 Febr. posten. TWEE LIJKEN GEVONDEN Bij graafwerk in Den Bosch Vrijdagmiddag zijn door genie soldaten in de Willem II kazerne te Den Bosch bij het verrichten van graafwerk ten behoeve van een kleine verbouwing, twee lijken ge vonden. Het zijn de lijken van bur gers, die waarschijnlijk zijn omge komen door terreurmaatregelen der Duitsers. Voor de identificatie zijn de lijken overgebracht naar Amers foort door de Dienst Identificatie en Berging van het ministerie van Oor log. aldus de Tijd." VIER VAN DE HONDERD HEBBEN GAAF GEBIT „De statistieken hebben aange toond, dat het gebit van 96 pet der Nederlandse bevolking is aange tast door tandbederf. Bij de mobili satie in 1939 wees een onderzoek uit, dat bij 70.080 militairen het aanbren gen van een kunstgebit noodzakelijk was. In Amsterdam bezit slechts drie procent van de 20-jarige vrouwen een gaaf gebit." Aldus tandarts F. J. J. Scherphuis op de vergadering van de Nederland se Vereniging voor Sociale Tand heelkunde, die Zaterdag te Utrecht werd gehouden. De enige uitweg is volgens de heer Scherphuis: de schooltandverzorging, die nu nog slechts» in twintig ge meenten werkt. Immers het blijven de gebit, na het wisselen, vormt zich in de leerplichtige leeftijd. Een tijd rovende behandeling van enkelingen is onmogelijk, een systematische be handeling in groepsverband, die tandbederf voorkomt is de oplossing Een dergelijke bohandeling vraagt niet meer dan 15 minuten per jaar per kind. INDONESIë BEHEERST DE BEURS Dc handel op de effectenbeurs was gisteren over het geheel genomen van beperkte omvang, want er waren niet veel orders voor rekening van het publiek, maar in enkele speciali teiten ontwikkelde zich toch een be hoorlijke affaire. De stemming was bepaald ongeanimeerd, hetgeen voor namelijk op rekening moest worden gesteld van het Indonesische pro bleem en alles wat daarmede samen hangt. Vooral voor Cultuurfondsen was de stemming zwak. De Indonesische fondsen waren aan aanbod onderhevig en de note ringen, welke te voorschijn kwamen wareh hiermede in overeenstemming Koninklijke hadden eveneens èen gedrukt voorkomen. De Nederlandse staatspapieren wa- versielening 1947, die op 97 3/8 was ren aan de gedrukte kant en de Con- ingezet, bedong later op de middag niet meer dan 97 1/8, op welke prijs echter goed weerstand werd ge boden. De Amerikaanse markt bleef verwaarloosd. EEN HALF POND BOTER EXTRA. Voor de distributie-periode begin nende op 25 Februari, zal een extra boterbon worden geldig verklaard Op deze bon zal men naar keuze 25C gram boter, margarine of vet kun- nei. verkrijgen. Kinderen tot de leef tijd van vijf jaar ontvangen voor deze periode een bon voor de helft van de hoeveelheid. AMSTERDAM HEEFT BIJNA AL ZIJN SCHOONMAAKSTERS ONTSLAGEN. Van de ruim vijfhonderd schoon maaksters, in gemeentedienst, dit ruim een maand geleden in staking zijn gegaan, hebben er maar vijf en dertig gistermorgen het werk hervat De overigen zijn volgens het door B. en W. genomen besluit ontslagen. TIEN STUKS VEE BIJ BRAND IN SCHUUR GEDOOD. Gistermorgen haliacht brak brand uit in een grote boerderij te Wijn gaarden (bij Sliedrecht), die werd bewoond door drie gezinnen. Tenge volge van de sterke wind brandde de boerderij snel uit. Een schuur, waar in zich de veestapel bevond, geraakte eveneens in brand. Tien stuks vee werden gedood. Van de inboedel van de boerderij kon een klein deei wor den gered. 5 DADERS VAN 3 ROOF OVERVALLEN GEPAKT. Vijf mannen, die het vorig jaar drie roofovervallen hebben gepleegd in respectievlijk Flcringen-Albergen, Hengelo en Dwingelo, zijn door de recherche van de gemeente-politie te Almelo m samenwerking met de dis trictsrecherche der rijkspolite gear resteerd. Deze arrestatie is een ge volg van de in Januari gepleegde overval op dc Boerenleenbank te Ypelo-Rectum. Twee van de daders N. en T. komen uit Almelo, drie L„ B. en L. uit Vriezenveen. Allen hebben een volledige bekente nis afgelegd. In Fleringen-Albergen en Hengelo drongen de daders, ge maskerd en met revolversgewapend, een café binnen en dwongen de café houder zijn geld uit de kas af tc ge ven. Zij maakten enkele honderden guldens buit. In Dwingelo mislukte hun overval opeen boerderij, omdat de vrouw van de boer terugkerende feestvierders het gebeurde in de feestweek van September wist te a'armeren en de mannen ijlings de vlucht moesten nemen. Het onder zoek wordt nog voortgezet. 12.000 BELGISCHE SIGARETTEN IN BESLAG GENOMEN. Bij een aantal sigarenwinkeliers in Almelo heeft dc plaatselijke poli tic totaal 12.000 Belgische sigaretten in beslag genomen. Bij controle werd in een der winkels een zekere M. uit Almelo aangehouden, die daar even tevoren een paar pakken Belgische sigaretten had afgeleverd. M. be kende deze sigaretten van een zekere T. uit Leiden te hebben gekocht, die de rokertjes op zijn beurt recht streeks uit België kreeg gesmokkeld. HAAGSE POLITIERECHTER. Een bandenzaak. De landarbei der A. L. te Hazerswoude, had in rij wielbanden een verboden handel ge dreven, hetgeen wat de boete than; betreft wel meeviel, doch er kwam nog een lelijke strop bij. Want de Of ficier eiste drie maanden gevange nisstraf met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen en verbeurd verkla ren der banden. De rechter deed het anders, die legde 60 boete of 30 da gen hechtenis op, voorts drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, maar de ban den werden verbeurd verklaard, en dat kost L. ook aardig wat. Om de kinderen. De kinderen waren oorzaak, dat de huisvrouw J. V. uit Ter-Aar mishandeling pleegde. Want een andermans kinderen had den haar kinderen geplaagd, en toen sloeg ze er op los. In het verbaal stond, dat ze getrapt had, doch daar was niets van waar volgens verdach te. Overigens vond de Officier het zo al welletjes, en hij eiste 20 boete of 10 dagen hechtenis, omdat hij met de omstandigheden rekening wilde houden. En de rechter veroordeelde conform de eis. Anderen door lawaai niet hinderen, Resultaat: risico's verminderen. Zielzorger van kermis-vakgenoten Flitsen uit een vaak miskend wereldje. (Van onze bijzondere medewerker.) Indien alles goed gaat, hoopt de organisatie van katholieke kermis exploitanten en kermisreizigers spoedig de beschikking te hebben over een zogenaamde rijdende pas torie en na verloop van tijd te kun nen overgaan tot stichting van een eigen internaat, waar de kinderen der leden regelmatig onderwijs kun nen ontvangen. Reeds kennen we het varende pa rochiehuis van pastoor H. M. Bran- dehof uit Monnikendam, het aposto laat van de Amsterdamse aalmoeze niers B. J. A. Haanen en J. Solle- veld ten bate van binnenvaart en schipperij. En nu komt de francis caner pater B. Brokx uit Brumm'en in de rij. Kardinaal De Jong heeft deze bekende ijveraar van het werk der Derde Orde onlangs aangesteld als zielzorger van de kermismensen, en hem in alle bisdommen jurisdic tie verleend voor degenen, die in het kermisbedrjjf werkzaam zijn. Hij is de man, die te zijner tijd in een rijdende pastorie er op uit hoopt te trekken. Over deze nieuwe vorm van ziel zorg hadden wij een gesprek met pastoor A. J. Mulder uit het verre Geesteren bij Almelo, bondsaalmoe- zenier van de kermis-exploitanten. Al meer dan twintig jaar is deze parochieherder bovendien herder van een verspreide kudde, die van de kermis-vakgenoten. Sindsdien kreeg hij hulp van vijf aalmoeze niers of geestelijk adviseurs; en nu komt pater Brokx dit aantal ver sterken. Nog slechts enkele maanden is hij ambulant. Hij zoekt de kerm'ismen- sen op, want in de winter zijn ze niet op reis. Nu leert- hij hen ken nen in eigen omgeving; maar straks, als zij de kermissen afreizen, doet de pater „huisbezoek" op de ont spanningsterreinen, zoals die in ons land verspreid liggen. En dan zal er ook wel even tijd worden gevonden voor godsdienstoefening of confe rentie vanuit de rijdende pastorie. Kermis als volksvermaak. Pastoor Mulder, die zijn beschei den automobiel houdt voor de zaak van de kermis-exploitanten, heeft ons gewezen op een misverstand. De buitenstaander legde hij uit weet dikwijls geen onderscheid te maken tussen woonwagen-mensen met hun nomadenleven en de ker mis-vakgenoten. Bij de eerste groep vindt het katholiek woonwagen liefdewerk zijn arbeidsveld; maar de bond van pastoor Mulder be weegt zich temidden van een grote groep Nederlandse burgers, die op het terrein van kermis of openbaar volksvermaak, in kraam of tent of groot kermisbedrijf, hun kost ver dienen. Ongeveer tachtig procent van de kernvisvakgenoten is katholiek; er overal hebben zij hun tenten opge slagen. Het ligt dus voor de hand, dat hun zielzorg bijzondere eisen heeft. Doch helaas niet altijd kan die zielzorg vlot verlopen. Pastoor Mulder heeft daarop gezinspeeld, toen hij onlangs voor de K.R.O.-mi- crofoon een voordracht hield onder de opwekkende titel: „hop, hop, hop de kermis op". Waarom aldus de bondsaalmoe- zenier moet de kermisexploitant door soms onjuiste actie van enige Jeugdvereniging het ontgelden met wat hij noemde oneerlijke concur rentie, als tijdens de kermisdagen de jeugd wordt getrokken naar een eigen opgebouwd kermisje in een of andere- zaal, waardoor het kin- dervermaak op het kermisterrein wordt leeggepompt? En waarom zouden de kleinen in de kinderver makelijkheden niet mogen gieren van het lachen op de paardjes en de schommeltjes, op de fietsen en an dere attracties, waarvan zelfs de vaders en moeders genoegen be leven? Ook hier: de belasting. Zelfs over de vermakelijkheids belasting heeft pastoor Mulder een woordje gezegd. Hij is van mening, dat daardoor de winst van menige kermis-zomer sterk wordt aangetast, zodat in de winter dikwijls finan ciële moeilijkheden aan c(e orde komen. De kermisvierende burger denkt vaak, dat de exploitanten een zoete winst meenemen uit de plaats, waar zij hun tenten hadden staan. Maar dat is lang niet altijd waar, aldus onze zegsman. In elk geval is zeker, dat de gemeente, behalve vermake lijkheidsbelasting een aardig bedrag aan staangeld in de Iade krijgt. En dat wordt o.i. niet goed gemaakt, stel, dat de weerspmstandigheden niet helbben meegewerkt. Hier zijn wij echter geraakt in een belangensfeer, die zeker niet de aanleiding was tot dit praatje over de zielzorg van kermis-vakgenoten. Daarom terugkerend tot het punt van uiteang, kunnen wij slechts be langstelling vragen voor het mo derne apostolaatswerk, waarmee pa ter Brokx ooit met zijn rijdende pastorie en zijn internaat voor de kermismensen hoopt te starten. eijaatt IN INDIE: GERARD MOURITS 's-Gravendamseweg 27 Voorhout, grenadier, geboren 16 Febr. 1927, viert zijn 2e Indische verjaardag te Koepang Timor. B. DE VOGEL, Groenendijk Hazerswoude, viert 16 Februari zijn 2e Indische ver jaardag. Komende boekenweek MEN KWAM ER TOE. BOEKEN TE SCHRIJVEN. Weer staat dc Boekenweek voor de deur. Dat is niet slechts een week van reclame voor uitgever en winkelier, maar ook een week van bezinning voor bobken-koper en lezer. Wie van boeken houdt, waarlijk van boeken houdt, zal waarschijnlijk van zeer weinig boeken houden, om dat maar weinig boeken het bezitten en raadplegen waard zijn. De vraag is dus wel gewettigd, hoe men er toe komt, boeken te schrij ven. Toen de Italiaanse humanisten ooit hadden vernomen, dat dc boekdruk kunst was uitgevonden, achtten zij dat louter barbarij. Voor hen was een boek belangrijk door zijn enig per soonlijk inslag en zijn zeldzaamheid. Helaas heeft de geschiedenis van de boekdrukkunst de Italianen in het gelijk gesteld. Men heeft name lijk het geschrevene op fantastische wijze vermenigvuldigd. Een merk waardige geest vond zelfs dc krant uit, dat is het boek, dat tot ideaal heeft, reeds de dag na haar verschij nen waardeloos te zijn. Vroeger bestond cr een homogene cultuur, die steunde op enkele hon derden boekwerken. Maar in onze dégen kennen wij een barbaarse la wine, die zich uitstort over gans de wereld. Indien HerocLites nog leefde, zou hij zeker deze vraag stellen: welke onbelangrijkheid heeft nog geen uit gever gevonden? Zelden werd een boek geschreven, of zogenaamde kenners hebben ge twist over de artistieke waarde er van. Maar niet kan men twisten over die andere waarde: de invloed op de mensen. De rechte schrijver toont aan de mensheid, wie haar medemensen zijn. „Zie zo spreekt hij door de mond van Gerard Walschap alle mensen lijden als gij; ieder heeft zijn droefheden gekend. Troost hen; ge zijt, ondanks uw zwakheid, nog wel in staat tot het goede, het zui vere, misschien zelfs het grotere. Veracht u zelf niet; blijf trouw aan u zelf; houdt goede moed, veroordeel uw medemensen niet". Van de uitgever van boeken is ooit gezegd, dat hij eigelijk iemand is, wiens beroep bestaat in het terugzen den van manuscripten, of dat hij zich verbeeldt met het uitgeven van enig werk een culturele daad te stellen. En inderdaad: onze tijd levert hon derden kilo's leesvoer, dat mogelijk smakelijk aandoet, doch weinig vita mine-rijkdom bevat. Dat zijn dan de boeken, waar minder in voorkomt dan in de hoofden dergenen, die deze boeken lezen. Gelukkig de schrijver, die na het verschijnen van zijn boek durft er kennen. dat hij zich heeft vergist Al les zag hij in zijn boek, behalve wat hij heeft gewild. Het is werkelijk een moeilijk be drijf. te schrijven wat men bedoelt. En wat men bedoelt, is contact met Je lezer. Wie nu straks bij gelegenheid van de Nederlandse Boekenweek binnen stapt in de winkel van een ernstig boekverkoper, zal deze man geen gro ter genoegen doen. dan een boek te vragen, dat inderdaad contact schenkt. v. O.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5