T elevisie -experimenten OP DE VELUWSE HEIDE KRIOELDE HET.... Mr. H. P. Marchant 80 jaar Veijawtt in Jndië Een arts, die verklaart „de Hongaarse kuur'' te hebben ondergaan ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 DE LEEDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 STERK VERHAAL Er ging niemand ongetroost naar huis toen er geen personen-wa- i 7elfs als men over een karise gens meer beschikbaar waren verbeeldingskracht beschikt, kan (ofschoon ook het oudste materiaal zich de ontsteltenis van de ko- van stal was gehaald) lieten de nijnen, de reeën en de korhoen- Süoorwegen goederen- en kolentrei-ders indenken, toen een springvloed aanrukken om de ontzaglijke I van tienduizenden en tienduizenden - mensen fnn wip Hp 'pvpndp havp van menigte te vervoeren, welke zich voor de stations in lange rijen ver drong.... Over de hoofdwegen da verde een onafgebroken keten van stampend-voTe bussen, motoren en vrachtwagens. Op de zijwegen ga loppeerden in gesloten gelid boeren wagens, kaasbrikken en ouderwetse koetsen. Op de fietspaden reden dui zenden peddelaars band-aan-band, en, als daar aanleiding toe was, hand-in-hand. Er waren ook troe- mensen (op wie de 'evende have van de hei het niet erg begrepen 1 ceft) 's anderendaags de bruine velden overspoelde; toen de dikke torren van zware autobussen over de smal- ie paadjes waggelde en alle konijnen tot in de diepste holen hun oren slopten, om niet gek te worden van het gebel der fietsers. „Laat ze maar komen!'' bleef tiet pastoortje vo^ouden. Hij had een tafel buiten laten zetten onder het pen wandelaars, die met de rugzak j groene baldakijn van een verweerde op, de staf in de hand, in versneld I denneboom. Hij had de omringende tempo voortmarcheerden, en, als zij bossen opgedragen orgel te spelen zich dichter bij het doel van de reis erij machtig zwol hun ruisen op de wisten, er met z'n a len de draf in- blaasbalg van de wind. En met de zetten. wind woei de wierook van dennen- Het hele land was in rep en roer. hars *»n dennen srroen in dn new- *a- Kantoren en fabrieken waren half ten der mensen-zee, die ze beha?eLj leeg-gelopen, de winkeliers hadden opsnoven. Er gaf niemand no1-' oen hun winkels en de boeren hun koeien in de steek gelaten. Dan moest er toch wel iets heel bijzonders van doen zijn! De zieken waren uit de ziekenhuizen gedragen en met bed en al op ko'en-wagens geschoven. De armlastige ouden van dagen werden in particuliere „sleeën getild. Zelfs de krankzinnigen en de idioten had men, onder bijzondere voorzorgmaatregelen, weten in te la den en voor hen de Pullman-treinen ter beschikking gesteld. Het ging in die Putman-treinen zeer vrolijk toe; imen zong van alles door elkander maar onder de tienduizenden, wier verstand niet omneveld was, de op gepropte trein- en busreizigers, do fietsende legioenen en de tippelende regimenten heerste wel een opge wekte, echter geen uitgelaten stem ming. Le spanning was al te hevig. Het was ruchtbaar gewor den maar hoe was een raad sel dat op de Veluwse heide Chris - tus uit de heme1 zou neerdalen en de menigte toespreken. De faam van, deze buitengewone gebeurtenis was als een vlam in het volk geslagen en plantte zich met electrische vonken van huis op huis, van stad op stad voort. De telefoon van de bisschop pen belde da<? en nacht en het ge rucht werd daar. evenals op de nun tiatuur in Den Haag, niet tegen ge sproken. pERDER DAN WIE OOK hadden wij er lucht van gekregen en ons naar de Veluwe gehaast, naar de aangeduide omgeving. Het miezerde en motregende uit een grijze wo'ken- deken, die zwaar over de bruine gol- vin?en van de heide hing. Het was er zo stil als een middernacht bij daglicht. Het geritsel van een weg huppelend konijn maakte in het zwi'rten van de heide, een verschrik kelijk kabaal. Er was weinig of geen wind, maar op verre afstand kon men het ruisen opvangen van de donkere, vierkante dennebossen als de adem haling van een vredig-ineoslaoen mens. Enfin u heeft nu we1 enig idee, hoe stil en hoe eenzaam het daar op de Veluwe was! Wij waren dus in niet geringe ma te verbaasd bij het afdalen in de vallei een gloednieuw kapelletje te vinden doodeenvoudig vier muren en 'n gevouwen dak erboven op. Het was dan ook door de Wederopbouw goedgekeurd. B'j deze kersverse ka pel troffen wii eei\ stok-oude pastoor aan, gebukt en gebogen onder de bijna volle maat der jaren. „Hebt u het a' gehoord?" riepen we hem toe, verheugd een menseliik wezen te ontmoeten in deze uithoek „Christus zal op deze heide mor gen uit de hemel neef-dalen." Het grijze pastoortje keek ons ooliik aan en zei; „U bent te laat. Het is al gebeurd." „Gut" riepen we uit „wat een teleurstelling voor die drommen van duizenden, welke naar hier op trekken. Zij zuilen wel lelijk op hun neus kijken." „Laat ze maar komen" ant woordde de pastoor „er is meer ruimte dan in de St. Pieter van Ro me of de dom van Keulen." Met zijn bleke perkamenten hand zwaai de hii naar de flauwe glooiingen van de heide „Er is nog meer ruimte dan op de eeuwige heuvelen van het Beloofde land. Laat ze maar komen." kiK toen de pastoor, met priester lijk gewaad bekleed naar K-i+or. rad en aan de tafe1 de H. Mis ging opdragen. Er viel niemand in slaap, ondanks de vermoeienissen van dc reis, toen de pastoor, met de ver weerde denneboom als klankbord achter zich, een korte preek hield en daarbij de tekst nam uit het boek Leviticus: „Door wie Mij naderen, zegt de Heer, wil Ik als heilie worden erkend". Enerzijds drukte hij de me nigte op, het hart, zich in de kerk eerbiedig te gedragen en niet achte loos en zonder voorbereiding naar de Communie-bank te lopen. Ander zijds wees hii de al-te-zwaar-tHen- den op de uitspraak van St. Augus- tinus: „Gij zondigt iedere dag? Ga dan iedere dag ter Communie." De hei was nog nat van de motre gen, welke de vorige dag was geval len, maar op 't ogenblik, dat uit het •koor van dennenkruinen: „Gezegend Hij, diè komt in de Naam des Heren" aanruiste, zonk de ge hele mensen-zee op de knieën, aan gegrepen door het geweldige ogen blik. Zo bleven zij met doorweekte knieën liggen, tot de pastoor, bijge staan door de talloze geestelijk ad viseurs, die met hun verenigingen waren meegekomen, het „Brood der Engelen" aan ieder die knielde uit reikte. De pastoor vond de gele genheid te schoon (en wie zal het hem kwalijk nemen?) nog een enkel woord onder de denneboom te spreken; „Gij zijt nu" zei hij „levende monstransen geworden van Christus de Heer. Ge moet zulk een monstrans of toonder van Christus blijven in het dagelijks leven. In ieder geval probeer het. Met Gods genade lukt het. Indien ieder in zijn gedrag een stralende monstrans is van zijn Heer en Heiland, wordt wel dra de hele wereld Katholiek. Gij zul* daarbij verdrukking en ver volging te lijden hebben, maar ge weet het: „Zalig zijt gij, a1s men u om Mijnentwil beschimpt en vervolgt en vats beschuldigt van allerlei kwaad. Verheugt en verblijdt u. want «root is ons Innn in de hewl." Ver heugt en verb1 ijdt u dus, al ziet ge, dat de lueh* betrekt en er onweer op komst is. Want men zal de herders sb'n en de srhaoen verstrooien. „ZaMg zij. die dan aan Mij niet "°- er„erd worden." Dit is het. wat o.l. Heer u ten afscheid heeft te zeggen. At-en!" Hierop verspreide zich de menigte dankbaar, voldaan en op alles voor bereid. De grote uittocht be^on naar de steden en dnroan van Neder^nd De konijnen glipten weer uit hun holen, de reeën graasden we°r aan de zoom der hossen, en over de ver stalde heide streek de wind en ruiste in de harp der kruinen zijn einde7oos lied (Dit sterk verhaal is een nogal vrije parafrase of bewerking van Thomas a Kempis: „Indien dit al lerheiligst Sacrament slechts op één plaats ter wereld werd gevierd, met welk een verlangen zouden de men sen toestromen, om de goddehjke ge heimen te zien." De in het verhaal opgenomen preekjes zijn samenvat tingen van elders gehoorde. Ook de ondergetekende kan er zijn nut mee doen.) v. p. De overbrenging van het beeld ener operatie door middel van tele visie op een scherm in een ander locaal, zoals dat dezer dagen by wijze van proef heeft plaats gevonden in bet Academisch Ziekenhuis alhier, heeft de belangstelling voor de tele visie-mogelijkheden weer eens ver levendigd. „Er zijn toch wel heel wat interes sante toepassingen mogelijk voor te levisie", denkt men onwillekeurig. Dat is inderdaad zo. Deze proef heeft bijv. bewezen, dat het mogelijk is, een operatie te doen meemaicen door een paar honderd medici en studen ten. Zij kunnen de handelingen van de chirurg volgen, alsof zij er met de neus bovenop zaten en toch wordt van zijn kant de operateur niet ge stoord in zijn werk, noch wordt de steriliteit van de operatiekamer in gevaar gebracht. Een bezwaar is ongetwijfeld, dat de eigenlijke sfeer van de operatie kamer ontbreekt. Eén van de medici, die de proef meemaakte, ondervond dit zeer ste k en schreef: „Het was nu zo koel-zake'ijk; men kreeg niet de indruk, dat men met een mens te doen had die werd ge holpen. Men rookte een sigaretje en maakte een babbeltje; de spanning ontbrak. En deze spanning is hot juist, welke de gehele omgeving zo grijpt en de ernst van een operatie dubbel doet gevoelen. Wat men zou kunnen noemen: de medische opera tiesfeer ontbrak." Dat neemt echter niet weg, dat deze toepassing van de televisie toch een buitengewoon nuttig hulpmiddel kan zijn bij het medisch onderwijs Voorlbpig zien wij nog geen toepas sing op grote schaal in het verschiet. Vooreerst omdat er een hele appara tuur voor nodig is en al'es nog al kostbaar is. Maar vervolrins- ook omdat men vrijwel hetzelfde reeds geruime tijd bereikt heeft met film opnamen. Erv zijn verschillende films van operaties opgenomen en wij her inneren ons jaren geleden zo'n film gezien te hebben. Op de film kan men zelfs de bijzonderheden van een operatief ingrijpen veel beter naar voren brengen. Men kan er illustra tief materaal naar believen tussen lassen en men kan door tekst en on derschriften de manupulaties aan zienlijk verduidelijken. Het nadeel DE per televisie uitgezonden operatie ziekenhuis. van de film is, dat men niet de in druk krijgt er „bij" te zijn; de film heeft iets kunstmatigs, het televi sie-beeld is levende werkelijkheid. Wat men op het te~evisie-schevm ziet, gebeurt op hetzelfde ogenblik in werkelijkheid. Maar of dat voordeel van televisie nu wel zó groot is, dat het opweegt tegen de zoveel grotere paedogogi- sche kv/aliteiten van de film die niet eenmaal voor een paar honderd toeschouwers, nïaar ontelbare malen voor een veel groter gezelschap kan worden vertoond wagen wij te betwijfe'en. Men zie het bezwaar van boven aangehaalde medicus: zelfs de televisie geeft de juiste sfeer niet aan. En onaanks de toch in ieder ge val zeer grote kwaliteiten van de film, heeft men er tot dusver geen veelvuldig gebruik van gemaakt. Mis schien ligt het bezwaar ook hier in de kostbare apparatuur, wij kunnen dat niet beoordelen, maar het stemt ons ietwat sceptisch ten opzichte van de practische bruikbaarheid van te levisie op dit gebied. De radio is volgens onze zich snel ontwikkelende moderne begrip- peh ook al oud en toch vindt een zo voor de hand liggende toepassing als de schoolradio een naar ver houding slechts uitermate geringe en aarzelende practijk. Is het louter een kwestie van geld of speelt het persoonlijke contact van leermeester en leerling een te grote rol? Van de drie genoemde moderne hulpmidde'en bij het onderwijs is het zeker de televisie, waarbij dit persoonlijk contact het minst verlo ren gaat en daarom al staan we wat sceptisch, gezien de ervaring met film en radio hopen wij toch dat de televisie gelukkiger zal blij ken te zijn dan haar collega's en het televisie-apparaat zal gaan behoren tot de gewone outilage van een mo dern academisch ziekenhuis. Het spreekt vanzelf, dat beeldover brengingen van operaties niet bestemd zijn om door Jan en alleman te wor den opgevangen. Het experiment op het Academisch Ziekenhuis was dan ook geen televisie -uitzending in de gewone betekenis van het woord. Het beeld werd niet „uitgezonden" in de aether, het werd per kabel over gebracht van de operatiezaal naar een andere zaal in het gebouw. De gewone televisie-uitzendingen, die met een ontvanger kunnen wor den opgevangen, ve keren thans alle nog in het experimentele stadium. Philips is er reeds geruime tijd mee bezig in Eindhoven en ook v. Heem te Voorburg is ermee begon nen. Binnenkort za' men ook in Am sterdam een zender hebben; men is reeds bezig aan de bouw van een 10* meter hoge zendmast op het ge bouw van de Arbeiderspers aan het Hekelveld. Voorlopig zijn er nog heel wat moeilijkheden te overwin nen, voornamelijk veroorzaakt doov het gebrek aan deviezen, daar vele onderdelen uit Amerika moeten ko men. Maar er wordt intensief ge- we-kt aan de oplossing van het te levisie-vraagstuk. Er komen steeds meer zenders zij het dah experi mentele zenders en nu is het wach ten nog slechts op de toestemming tot het bouwen en in de handel brengen van pas-klare ontvangers. Wie een technische knobbe' heeft, kan nu reeds een eigen ontvangertje bouwen maar dat heeft heei wat meer voeten in de aarde dan vroege- het bouwen van een eigen radio-toestel! De oplossing van het televisie- vraagstuk zit evenwel in de lucht. Nog even geduld. Heden is de bekende Nederlandse staatsman Hendrik Pieter Marchant tachtig jaar geworden. de „Maasbode" schrijft pater Hyacinth Hermans over deze politi cus: In 1900 werd hij door zijn stadge noten te Deventer tot lid van de Tweede Kamer gekozen; na deze ver kiezing vestigde hij zich metterwoon in Den Haag, Progressief-democratisch van poli tieke inslag behoorde hij reeds in 1901 ;ot de eerste oprichters van de „Vrij zinnig-Democratische Bond", waarvan hij na de te vroege dood van dr. D. Bos in 1916 de geestdriftige voorzit ter en de bezielende leider werd. In 1926, toen het nog maar kort op getreden kabinet-Colijn homogeen met zijn drie katholieke ministers af trad wegens het aanvaarden van de motie van ds. Kersten inzake het Ne derlandse gezantschap bij het Vati- caan, werd Marchant als de leider der vrijzinnig-democraten door de Ko ningin aangezocht om een nieuw ka binet te formeren. Dit was ,voor Marchant de kans van zijn leven. Hoe had hij altijd de mó gelijkheid overwogen om ooit een re geringsmeerderheid te vormen met de vrijzinnig-democraten, sociaal-de mocraten en katholieken, die tezamen vooruitstrevend democratisch program zouden kunnen onderschrij ven. Al had Marchant ook mede zijn stem gegeven aan de motie-Kersten, 't was bij hem en zijn partijgenoten niet zozeer om de bedoeling gegaan het Nederlands gezantschap bij het Vaticaan te weren als wel om door dit afstemmen een definitieve breuk te veroorzaken in de hem niet sym pathiek en al te lang durende coali tie. Hij had te allen tijde het Neder landsVaticaanse gezantschap weer willen binnen laten. Marchant slaagde tot zijn spijt niet in de hem opgedragen Kabinetsforma tie, en wel door toedoen van mgr, dr. Nolens, die in de gegeven omstandig heden zijn deur voor mogelijke on derhandelingen hardnekkig gesloten v'ert hield. Johan Braakensiek heeft er dag voor de Groene indertijd nog een r,., geestige prent over getekend: Mr. Marchant met de portefeuille onder de arm wachtend op het bordes voor de hermetisch gesloten deur van mr. dr. Nolens. Niet thuis! Miste mr. Marchant aldus zijn kans nog eens als kabinetsformateur te slagen, in 1933 werd hij door Colijn aangezocht om in diens nieuwe kabi net op te treden als minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Een kolfje naar zijn hand, want hij v/as in die laatste jaren ook al wet houder van onderwijs geweest in het gemeentebestuur van Den Haag. Het onderwijs had zijn liefde en toewij ding. Als minister van Orderwijs begon hij reeds aanstonds een verwoede campagne voor de al zo lang begeer de vereenvoudiging in de oude schrijfwijze van De Vries en Te Win- keL Marchant heeft de voldoening gesmaakt ondanks alle tegenstand en strijd daarin toch gelukkig te zijn geslaagd. Maar nog iets anders ont moette en ontdekte minister Mar chant op zijn dagelijkse weg van het onderwijs. Hij heeft het later zelf bekend en geschreven in zijn Belijdend boekje. „Hoe ik er toe kwam". „Voor my is de bijzondere erva ring deze geweest, dat ik ambtelijk in nauwe aanraking kwam met ka tholieke instellingen, inzonderheid van onderwijs, met het personeel daarvan, en dientengevolge met vele priesters. Ik vond een intelligentie, een levenskracht, een levensblijheid, een organiserend vermogen, een lief devolle samenwerking, die mij sterk hebben getroffen. Ik wilde weten, waaruit deze krachten waren voort gekomen. Ik deed wat ik te lang had verzuimd:.... maakte studie van de katholieke geloofsleer...." Men weet nu met welk effect. Kort voordien had schrijver dezer minister Marchant uitgenodigd met hem het 75-jarig bestaansfeest mede te maken van het St. Henricus' Blin den Iinstituut te Grave, Wij mochten de minister rondleiden en voorlich ten langs alle stadia van onderwijs, die de eerwaarde fraters van Grave met zoVeel liefde, geduld en toewij ding aan de blinden geven. Op nieuw was mr. Marchant diep getroffen door dit machtige werk; zijn eigen vader was op veertigjarige leeftijd zelf blind geworden. Diezelf de avond hield Z.Exc. voor de radio een spontane feestrede over hetgeen hij te Grave had gezien en gehoord, een rede met zoveel heel bijzondere accenten, dat ze in den lande alom een diep ontroerénde indruk wekte. De katholieken hadden verstaan en begrepen, 's Ministers bezoek aan Grave was de slag op de vuurpijl ge weest. In Mei 1935 ging het opzien barend gerucht door het land, dat mi nister Marchant tot de Katholieke Kerk was overgegaan. Een geweldig besluit. Hij zou er vele offers voor moeten brengen en hij heeft het manmoedig gedaan. Opmerkelijk is, dat hij als minister moest aftreden; uit het openbaar le ven werd hij zo goed als weggedron gen. Als beproefd vrijzinnig geldt nog altijd, dat immer alleen op bekw, heid wordt gelet en nooit naar iemands gezindte of richting mag worden gerekend. Maar de knappe en ervaren Marchant eenmaal katho liek geworden, bleek nu opeens alle bekwaamheid te hebben verloren. Heden 12 Februari heeft mr. Mar chant meer dan de gezegende leeftijd A. J. VAN GILS, Concordiastraat 24, Alphen aan den Rijn, soldaat le kL, viert op 14 Februari zijn 3e tropische verjaardag op Java. MARTINUS KLEYN, Torenstraat 39, Alphen aan den Rijn, >o r» ^e':uari zijn 3e verjaar-1 i Indië als matroos II klas op W. A. DE GRIJS, Mare 67A, Leiden, P. J. DE GOEDE, Waldeck Pyrmontstraat 66, Leiden, viert op 14 Febr. zijn 3e Indische ver jaardag bij de genie-troepen te Eand- jar (Java). H. v. d. BERG, Teylingerlaan 64, Voorhout, geboren 14 Febr. 1^27, viert voor de soldaat le klasse, viert 13 Febr. zijn de maal zijn verjaardag in lndië, als Indische verjaardag te Sawit- chaufeur le klasse, te Padang (Su- Sibrang (Sumatra). Iroatra). „Ik begon zelf te geloven, een misdadiger te zijn" Een correspondent van de „Volks krant" bericht uit Parijs: „Men heeft kardinaal Mindszenty zijn bekentenissen afgeperst in de zelfde lokalen van de politieke politie aan de Andrassy Ut in Boedapest, waar ook ik verhoord ben. Ik kan er dus over meespreken", verklaarde dr. Tibor Ham, gewezen parlements lid van de Hongaarse partij der klei ne boeren, die na acht maanden ge vangenisstraf uit Hongarije naar Pa rijs wist te ontkomen. Hij legde zijn onthullingen, die nog aan waarde winnen, als men weet, dat Tibor Ham als geneesheer over de toegepaste instructiemethoden der politie tot oordelen in staat is, neer in een ar tikel in de „Figaro", waarin hij een afdoend antwoord geeft op de vraag, hoe het de communisten gelukken kan iemand in een paar weken tijds zo van uiterlijk te doen veranderen, dat men, om met Francois Mauriac in dezelfde „Figaro" te spreken, zwe ren zou, dat hij cok van ziel veran derd is. Dr. Ham beschrijft zijn eigen be levenissen in dezelfde kelders van ue Andrassy Ut, waar de politie juist omgekeerd te werk gaat als de psychiater en van gezonde, normaal denkende mensen, zenuwlijders maakt. Men begint er met een hon- gerkuur en verstrekt de gevangenen niet meer dan 350 calorieën per dag, om het organisme te ondermijnen. Bovendien verliest een gevangene door een voortdurend verblijf in een duistere kelder iedere notie van uur en datum. Eerst wanneer men de verdachte voldoende murw aèht, be gint men hem te verhoren. Biedt hij nog weerstand, dan tracht men die door martelingen, waarbij de com munisten wetenschappelijker - I werk gaan dan hun Duitse leermecs- der sterken bereikt; hij telt tachtig ters, te breken. Ook maakt de Hon- jaren en is nog gezond en vitaal. gaarse politie van de actedron ge- Hij verdient dat wij, zijn geloofsge-bruik, dat bij het slachtoffer een noten, hem een gedachte van eerbied I angspsychose verwekt. In die toe wijden en hem gedenken in een harl stand plaatst men hem met het ge- telyk gebed. zicfht tegen de muur, dc voeten stijf tegen elkaar gedrukt. Na een paar uur overvalt de verdachte een ver doving, die dikwijls van verblinding vergezeld gaat. Dit is echter niet ge noeg. Men schrikt er niet voOr terug de ongelukkige dagen en nachten lang tegen de muur te laten staan. Zeven dagen Dr. Ham meent zich te herinneren deze kwelling zeven dagen lang met bovenmenselijke inspanning ver duurd te hebben, doch precieze tijds duur weet hij niet, omdat hij alle besef van tijd kwijt was. Wel weet hij, dat wie de „kuur" ondergaat, na een paar dagen de indruk krijgt, dat zijn bloedcirculatie niet meer circu leert. De enkels beginnen op te zwel len, later ook de voeten cn geleide lijk wordt de kwelling zo hevig, dat men zijn weerstand volkomen ver liest. „Ik zag kringen voor mijn ogen dansen en de hele wereld wag gelde om mij heen", zegt dr. Tibor Ham. „Onderwijl hield men niet op me de misdrijven voor te houden, die ik bedreven zou hebben. Het werd een hallucinatie en ik begon zelf te geloven een misdadiger te zijn. Toen begon men morfine in mijn drinken te mengen. Dit was als een weldaad. Plotseling waren de pijnen verdwe nen en in die vreemde toestand be kende en tekende ik alles. Daarna weet ik niet meer, wat er om my heen gebeurde, zelfs van het proces der kleine boeren, waarbij ik be trokken was, herinner ik me weinig meer". Dr. Ham gelooft, dat men bij kar dinaal Mindszenty dezelfde proce dure gevolgd heeft als bij hem. Een naar Wenen gevluchte Hongaarse priester heeft verklaard, dat de kar dinaal 83 uur lang staande verhoord werd. De foto's van hot proces ver tonen een man met lege. starende ogen en zijn beide handen liggen met krampachtig uitgespreide vin gers op zijn knieën. (Het bovenstaande is in overeen stemming met wat een briefschrijver uit Boedapest aan de Linie heeft ge schreven, uit welke brief wij giste ren citeerden. Red. L. Crt.).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5