Oproep tot de jongeren van Leiden Maria-kerk aan Haagse Schouw stevent omhoog ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Morgen (Zondag) zullen in alle vroegde bidstonden worden gehou den voor Zijne Eminentie Kardinaal Mindszenty alleen door de hieronderstaande groeperingep in het St. Liduina-huis, Zoeter woud- se Singel 34, Leiden. De opgeroepen deelnemers 1. Zorgen op tijd aanwezig te zijn op de voor iedere groepering aangegeven tijd en plaats van vertrek. 2. Gaan in stilte biddend van deze plaats naar het St. Liduina-huis. 3. Zorgen zo enigszins mogelijk in uniform te zijn. 4. Werken allen mede tot een keurig en ordelijk verloop. Van 45.30 uur is er een bidstonde voor alle Kajotters, Jonge Middenstanders en Voortrekkers. Dc Kajotters en Jonge Middenstanders zijn om 3.30 uur aanwezig in de Maria-Gijzensteeg (naast Overdekte). Er is gelegenheid tot fietsenstalling. De voortrekkers zijn om 3.30 uur aanwezig in hun Stamhut. Van 5.307 uur is er een bidstonde voor alle Leiders en Leidsters van de Mannelijke en Vrouwelijke Jeugd, de K.A.-kernen voor Jonge Vrouwen en voor de Pioniersters. Zij zijn om 5.15 uur aanwezig bij het Hoofd kwartier der Katholieke Jeugdbeweging aan de Garenmarkt, waar gelegenheid is tot fietsen stalling. Maandagavond om 8 uur zal er voor Zijne Eminentie Kardinaal Mindszenty in de Hartebrugskerk een Avondwake worden gehouden voor alle leden der K.K. Sportorganisaties hier ter stede. Zorgt allen op tijd aanwezig te zijn. Namens de Katholieke Jeugdraad, Rector F. A. Bernefeld. Rector L. P. M. yester. DE NIEUWE SNELVERKEERSWEG man Frangois Rabelais. Aan het ta- VOORSCHOTEN—HOGE RIJNDIJK !ent van Max Croiset ligt het niet. Hij heeft gisteravond opnieuw be- In verband met de nieuw aan te leggen snelverkeersweg tussen Voor schoten (ZilverfabriekHoge Rijn dijk grens Leiden) zijn thans bij de Lammenbrug de werkzaamheden be gonnen. Men is bezig met het maken van een balput, welke een lengte krijgt van twintig meter en een fcreeedte van zeven en een halve me ter ten behoeve van de nieuw te bouwen basculebrug (hetzelfde type als de Wilhelminabrug nabij de Ho ge Rijndijk). De nieuwe brug komt ongeveer zestien meter naast de be staande trambrug te liggen. De Nieu we Weg wordt verder doorgetrok ken, kruist ter rechterzijde de tram baan om aan te sluiten op de Nieu we Vaart en haar route te vervol gen tot de Wilhelminabrug (in de Nieuwe Vaart is thans reeds een houten brug vervangen dóór een bredere betonnen brug). De Provinciale Waterstaat heeft dit werk opgedragen aan de aanne mers L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuif zand te Leiden. MAX CROISET VOOR K. EN O. Begint het z.g. „eenmanstoneel", waarmede artisten als Nel Oosthout, Charlotte Kohier, Max Croiset en anderen zoveel succes hebben ge oogst, thans wat aan aantrekkelijk heid in te boeten? Men zou het zeg gen aan de slechts matige opkomst ven de leden van K. en O. gisteren avond, toen Max Croiset onder de titel van „Vrolijke Reuzen", voor droeg uit de werken van de Frans wezen, hoe hij zijn gehoor onophou delijk weet te boeien, zonder het een ogenblik los te laten. Aan de stof kan het ook niet liggen, want al is de oude Rabelais (die leefde van 14941553) wat wonderlijk in zijn humor, al is hij wat grof en onsma kelijk in zijn grappen, toch leent zijn spot zich wel voor een derge lijke voordrachtsavond, omdat men de natuur van de mens er doorheen ziet. Hij zet machtigen en groten on barmhartig in hun hemd en verge lijkingen met onze moderne tijd zijn gemakkelijk te trekken. Maar mis schien is de vorm, waarin Rabelais 400 jaar geleden zijn grappen goot, toch niet meer in staat om ons wer kelijk te raken. Eneerlijk ge zegd, wij kunnen er niet om treuren. Max Croiset vond echter in zijn stof mogelijkheden genoeg tot een levendige!en rijk gevarieerde ont plooiing van zijn talent, zodat hij een welverdiend applaus oogstte. Van Zondag 13 Februari af zal het Rijksmuseum voor Volkenkunde weer geheel voor net publiek geopend zijn via de hoofdingang aan de singelzij de van het gebouw. Met ingang van 16 Februari wordt het sluitingsuur van het museum steld op 17 uur. Dit geldt óok voor de tentoonstelling „Goden en Demonen van Tibet", welke tot dusver door bijna twee duizend bezoekers werd bezocht. „DE NEGEN" EXPOSEREN IN „DE LAKENHAL". „Een museum moet iets levends zijn", merkte burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot gistermiddag op, toen hij onder grote belangstelling in „Dc Lakenhal" een expositie van schilderkunst, beeldhouwkunst en grafiek opende, welke onder auspi ciën van K. en O. door een groep kunstenaars, die zich „De Negen" noemen, was ingericht. De burge meester vervolgde: „Deze tentoon stelling is weer eens een bewijs, dat „De Lakenhal" inderdaad leeft". En zo is het. Nauwelijks is de expositie van „De Equipe" verdwenen, of een andere groep meldt zich aan bij het Leidse publiek, om aandacht te vra gen voor hun werk. Deze negen kun stenaars hebben zich niet "erbonden door eenzelfde programma of door eendere opvattingen in hun kunst, doch slechts door vriendschap en waardering voor eikaars werk. Dit neemt niet weg, dat er in hun oeuvre wel degelijk bepaalde overeenkom sten te constateren zijn, zoals hun be wuste afkeer van bepaalde moderne stromingen en een teruggrijpen tot de realiteit als inspiratie-bron. Dui delijk is di't b.v. merkbaar in het werk van Harm Kamerlingh Onnes, die drie schilderijen exposeert van plekjes, die allerminst geëigend lij ken om te schilderen. Is er ooit een schilder geweest, die zich geroepen voelde een gezicht vanaf de Haagweg op de Cementfabriek van de fa. Wer. nink aan de Hoge Morschweg op het doek vast te leggen? Dat hij zich ove rigens niet star vasthoudt aan derge lijke onderwerpen bewijzen twee zeer romantische stillevens, an een uiterst gevoelige kleuren-composite. Het zou te ver voeren alle expose rende kunstenaars afzonderlijk te vermelden. Maar als we een wille keurige greep doen, moet toch even de aandacht gevestigd worden op de aquarellen van R. de Bruyn Ouboten en de tekeningen van de graficus H A Gerritsen, waarvan wij vooral zijn kinderportretten waarderen. Ver meldenswaard zijn ook de plastieken van de bekende beeldhouwer Albert Termote, van wie vele zijn St. Wil- librord en St. Maarten'oeelden in Utrecht kennen. Het negental wordt gecompleteerd met Paul Arntzenius, Alfred Löb Ru penning, J. J. Royaards en Paul Schutze. In de belangstelling van kunstminnend Leiden zij deze expo sitie bijzonder aanbevolen. Ook aan hen, die de schoonheid van een schil derij nog niet proefden, zij een be zoek aanbevolen. Juist door het rea listische karakter en de zuiverheid van de geëxposeerde werken, zullen de laatsten er gemakkelijker toe ko men een bron van schoonheid in de beeldende kunst te vinden. „DE LEIDSE GOLFBREKERS" In de Romanuszaal is de eerste ledenvergadering der R.K. Dames- en Ivleisjeszwemver. De Golfbrekers ge houden. De avond is heel vlot en ge zellig verlopen. De opkomst der ju nioren was goed, die der senioren kon heel wat beter geweest zijn. De geestelijk adviseur, de weleerw. pa ter G. Hogenelst sprak een opwek kend woord tot de vergadering. Ver volgens bracht de secretaresse een geestig op rijm gezet jaarverslag uit Hierna behandelde de voorzitster Plechtigheid in de damp Dc plechtigheid werd bijgewoond door pater provinciaal van de Mont- fortaanse congregatie, door de bur gemeester van Voorschoten, de heer C. J. van der Hoeven en wethouder G. Schrama door pastoor J. B. Th. v Woesik van de St. Joseph-kerk te Wassenaar, rector F. A. M. Berne feld uit Leiden, pater A. van Heus- den, kapelaan der parochie, het kerkbestuur, architecten, aannemers en arbeiders, en door vele parochia nen. wier jongste telgen levende bloem-kapitelen vormden op de aan zet der muren. Het kruis in de wolken. Op de plaats, waar het hoogaltaar komt, was een kruis opgericht. Het betonnen verhoog van het priester koor en de altaar-treden is reeds k^aar; de omvang der kerk en het be.oop der muren al duidelijk te onde. scheiden. Het was voor de eer ste maal, dat de pastoor Bonsel met zijn parochianen bijeenkwam in de nieuwe kerk, die zich in een dikke damp en nevel hulde, alsof er al te ede moedig met het wierookvat was Bioscopen Trianon. Het anti-semitisme schijnt in Amerika door de oorlog nog niets aan kracht te hebben ver loren; de hartelijke ontvangst die de film „Gentleman's Agreement" (De ongeschreven wet) ten deel gevallen is, bewijst wel dat het hierin behan delde inderdaad nog actueel is. Hier door is het waarschijnlijk ook te ver klaren dat het enigszins een tendenz- film geworden is, waarin men we mogen aannemen met de beste bedoe lingen het er een beetje al te dik bovenop gelegd heeft, met het ge volg, dat het geheel minder gemak kelijk aanvaardbaar is. Dit neemt niet weg, dat verschillende gecon stateerde feiten op werkelijkheid be rusten en als het kennisnemen hier van bij de mensen iets wakker ge maakt heeft, mag aan deze film, be halve de technische en fotografische goede hoedanigheden, ook een paeda- gogische strekking toegekend worden. Het verhaal speelt zich af in New York, waar een reporter opdracht krijgt voor een groot weekblad een serie artiekelen te schrijven over het anti-semitisme. Hij bemerkt daarbij dat zijn werk slechts oppervlakkig zal blijven, als hij zich niet inleeft in de persoon van een Jood, die dage lijks ondervindt dat hij geschuwd word't Dus geeft hij zich voor Jood uit en moet al dadelijk ervaren dat hij met achterdocht en kwaadwillig heid wordt bejegend. Zelfs zijn zoon tje op school moet daar onder lijden. Het ergste vindt hij te moeten con stateren dat het niet op de eerste plaats een bewuste minachting is, maar eerder een onbewust priori- teitsgevoel van mensen, die zich Christenen noemen. Zelfs zijn ver loofde hij was weduwnaar kan zich daaraan niet onttrekken, wat een aanvankelijke verwijdering tot gevolg heeft. De film' zou echter niet af zijn, als het huwelijk niet in orde kwam. Even vanzelfsprekend is het, dat zijn reportages, onder de kop „Ik was acht weken Jood" een groot suc ces werden. Gregory Peck vervult in deze film voortreffelijk de hoofd rol en zorgt er voor zo men niet geboeid wordt door de overtuigend heid van het verhaal dat men twee volle uren met zeer veel aandacht dit bijzondere filmwerk volgt. Voor 14 jaar en ouder. Casino. Een bankbediende wordt ontslagen na een beschuldiging van diefstal. Hij is onschuldig. Veront waardigd om de smaad, die hem wordt aangedaan, antwoordt hij zo ruw op de hem gestelde vragen, dat hij wordt ontslagen. Hij gaat zwer ven, raakt verward in een oplichters zaak en wordt hierin onwetend in be trokken. Op zijn verdere, avontuurlij ketocht komt hij in kennis met een jongetje, dat hem afho idt van onbe zonnen streken en hem, zij het zon der directe opzet, op het goede pad terugbrengt. De film „De Stijfkop" werd met een fijn gevoel voor de juiste waarden van het leven gemaakt. De sentimen taliteit, waardoor een film met een dergelijk verhaal dikwijls bedorven wordt, heeft deze film op een hoger niveau gebracht. De karakters zijn goed en scherp getekend. Iedereen, die van de romantiek öm een kind en van zijn fijne gevoelsleven houdt, zal telkens weer ontroerd worden. Voor 14 jaar. Rex heeft de film „Het verborgen leven van Walter Mitty", die vorige week in Trianon draaide, op zijn pro gramma genomen. Voer 14 jaar. Lido. Een grappige comedie wordt gegeven in „Het begon in de PuJman", een film, waarin Kit Mad den, de schrijfster van een boek, dat door iedereen in Amerika gelezen wordt, op weg is naar Hollywood, waar haar boek voor de film zal wor den bewerkt. In de trein maakt zij kennis met twee marine-vliegofficie- ren, die het niet bepaald eens zijn met de strekking van het boek. Ge- interesseerd luistert zij natuurlijk toe, komt met hen in contact zonder evenwel haar identiteit te verra den.... Dat levert natuurlijk op de duur moeilijkheden op, maar zij weet er zich flink doorheen te slaan. Zij gaat er zelfs toe over een der pi loten te bestemmen voor de hoofd persoon van haar boek-film, maar hij is er niet over te spreken, dat zij dit zo maar heeft uitgeknobbeld zonder zijn mening er over te vragen. Dus: herrie in de tent, maar ook dat ging over.... Een goed gespeelde iilm, waarbij Claudette Colbert en John Wayne op voortreffelijke wijze de hoofdrollen spelen. Luxor draait deze week de veel besproken film „Ditte een mensen kind", welke zeer terecht tot film van de maand werd uitgenoepen. Het rumoer, dat zich rond dit knap pe Deense werk ontspon, zou het bij voorbaat in een enigszins zwoele sfeer kunnen plaatsen voor degenen die de film nog niet gezien hebben. Daarom willen wij op de eerste plaats vaststellen, dat Ditte een eerlijke, zuivere film is, die tegenstelling met vele Amerikaanse producten nergens speculeert op de ongezonde sensatielustvan een bioscooppubliek zonder goeds smaak. Deze film toont de geschiedenis van een buitenechtelijk kind, dat zich ontwikkelt tot vrouw in een op een zeer verwarrende wijze er vaart. Het is duidelijk, dat de Deense filmindustrie nog met vrij beperkte middelen moet werken in vergelij king met veel andere landen, maar een resultaat als dit is er des te verdienstelijker om. Zelden zal men een dergelijk onopgesmukt film- rsalisme aantreffen. De fotografie is heel goed en bereikt haar hoogte punt in de weergave van het mooie landschap. De prachtige vertolkin gen van ongeschoolde spelers en speelsters zijn opvallend, vooral Tove Maës als Ditte. Slechts in de uitbeelding van het wrede treft men een neiging tot overdrijven aan. Een staaltje van zeer nauwkeurige ob servatie is de tekening van de drie kinderen, die een tijdlang aan de zorgen van Ditte zijn toevertrouwd. Hun optreden is echt kinderlijk ge houden en onderscheidt zich in alle opzichten gunstig van de over het paard getilde show-kinderen uit de Amerikaanse films. Het in deze film behandelde on derwerp vraagt onr psychologische redenen voorbehoud voor strikt vol wassenen. Maar voor deze categorie is er dan ook sprake van een bij zonder filmwerk, dat wij van harte kunnen aanbevelen. Aan het slot van de voorstelling wordt een collecte gehouden ten bate van inrichtingen voor onge huwde moeders. Geneeskundige diensten in de bedrijven Gisteravond hield de afdeling Lei den en omstreken van de Ned. Maat schappij tot bevordering dei genees kunst in één der collegezalen van het Acad. Ziekenhuis een vergadering, waartoe ook do leden van de Leidse Vereniging van Industieëlen waren uitgenodigd. In deze bijeenkomst heeft de heer P. A. van Luijt te Den Haag de in voering van bedrijfs-geneeskundige diensten bepleit. In het begin van zijn rede zette spreker uiteen, dat bij de modernisering der bedrijven en de opvoering van de productie, vooral ook de menselijke factor een rol van grote betekenis speelt. Daarnaast is ook de sfeer, welke in de diverse be drijven wordt gevonden, van invloed op de gang van zaken. Volgens de heer van Luijt kan ook de bedrijfs arts, vooral bij het bepalen van de menseliike factor, van bijzondere be tekenis zijn. De bedrijfsarts-, die het bedrijf goed zal moeten kennen en DE EERSTE STEEN IS GELEGD bouw van de Montfortaner-kerk bij de Haagse Schouw was gister middag vervangen door psalmgezan gen en gebed; het luide lied van de arbeid omgezet in zegeningen en litanie, maar het was één en hetzelf de lied ter ere Gods slechts in andere toonaard. De eerste steen werd gelegd van het uit de grond oprijzende heiligdom. De arbeiders stonden er belangstellend bij te kijk en en lieten de deken van Leiden dezen middag het werk doen, want deze eerste steen in oneigenlijken zin de eerste steen en meer een ged enksteen is het stenen gebed der Kerk, opdat de Heer het huis zal bouwen en de arbeiders niet te ver geefs zullen werken. gezwaaid. Ten teken van de pastorale en parochiale vreugde was voor de altaar-plaats de vaderlandse driekleur met de pauselijke wimpel opgericht,, die in het druilerige weer in dut wa ren gevallen. Dat vefmocht aan de wijding, welke van de plechtigheid uitging, geen afbreuk te doen. Het 'eggen van de eerste steen ener kerk op zichzelf een eenvou dige handeling is omkleed met een \eelkleurig gewaad van psalmen, ge beden, waarbij herinnerd wordt aan de temoelbouw van Sa'omon en de steen, die de aartsvader Jacob in Be tel legde na zijn droomgezicht: „Dit is het Huis van God en de deur des hemels". De steen wordt vastgemetseld. Het parochiale mannenkoor, dat onder leiding stond van de pastoor cier parochie, pater J. M. Bonsel, zong de liturgische gezangen, waarna dt deken van Leiden, de hoogeerw. hee A. H. M. J Homulle. die bij deze plechtigheid geassisteerd werd door pater Liedekerken S.M.M. en pa:er Van Cuyk S.M.M., vaardig de troffel hanteerde en de zware steen op zijn plaats werd geschoven. Vervolgens verd een sierlijk verluchte Oorkonde, -ermeldend feit en datum der steen legging en de daarbij aanwezige auto riteiten. in een loden buis gerold, in een holte van de steen gelegd en deze gesloten. Voor oudheid-kundigen verre eeuwen is dat een groot gemak, maar vermindert van de andere kant de sportieve voldoening van archeolo gische opsporingen! Het gebed dat de priester bij het ggen van de steen bidt, is te mooi om het niet over te schrijven: In het geloof aan Jezus Chris tus leggen wij deze steen in deze fundering in de Naam van Vader, de Zoon en de H. Geest, opdat hier bloeie het ware ge loof en de vreze Gods, en d( b-oederk'jke liefde, en opdat deze plaats bestemd zij tot gebed en om aan te roepen en te loven de Naam van Jezus Christus, onzen Heer Een gelukkig gekozen dag. Nadat psaim 50 was gezongen, hield de deken van Leiden een korte preek, waarin erop gewezen werd, dat do- ze legging van een steen het sym bool is van de Hoeksteen, Christus, op Wien wij ons hele leven hebben te bouwen, tot ons eeuwig en tijde lijk heil. Zonder deze Hoeksteen kan geen fundament worden ge'egd en zonder Hem bouwen de bouwlieden tevergeefs. De deken schilderde de gewichtige functie, die een eigen pa rochiekerk in leven van iedere paro chiaan vervult. De Kerk is van dit gewicht zo aoorö ongen dat zij haar bijzondere zorg aan deze gebeurtenis wijdt. Bizonder geiukkig noemde de deken het dat de steenlegging voor deze Mariakerk valt op de denkdag van de verschijning Moedermaagd te Lourdes. Zij zal een machtige Voorspreekster zijn bij haar Zoon. Ten slotte wekte de predikant de parochianen op, met gebed en ook met ieders bijdrage naar vermogen de zorgen van deze kerkbouw tc verlichten. Het moet een blijde ge dachte zijn, in 't groot of in 't klein, bijgedragen te hebben aan de tot standkoming van dit heiligdom. Deze toespraak gehouden, trok d^ deken zegenend langs de fundamen ten der kerk, terwijl de 86ste psalm: ,de Heer mint Zijn stichting op de heilige bergenwerd gezongen. Steentjes van bescheidener formaat dan de gedenksteen werden daarna gelegd door allen, die metterdaad aan de bouw der nieuwe kerk ter ere van Maria Middelares aller Genaden wil den deel hebben. VAC ANTIEVREUGD VOOR DE JEUGD, DOOR UW 1IULP? Na het prettige verloop van onze plannen in do maand Augustus en in de Kerstvacantie van het afgelopen jaar, gaan we door met onze voorbe reidingen voor de Paasvacantie en vooral voor de- zomervacantie. We hebben daarvoor de hulp nodig van mensen, die iets van hun tijd wil len geven, door zich beschikbaar te stellen als leider of leidster. Om de taak van deze leiders en leidsters te vergemakkelijken, opdat ze niet onvoorbereid voor hun taak komen te staan, wil het Comité voor Vacantie tevens een cursus organise ren in spel en spelleiding. Wij nodigen u uit, a.s. Woensdag 16 Februari des avonds te 7 uur voor een nudere bespreking te komen op het secretariaat Tiboel Siegcnbeek- straat 14, alwaar uiteengezet zal wor den, hoe we ons dgze cursus hadden gedacht. We hebben gemeend deze cursus zó op te zetten, dat ze nuttig is voor het werk en tegelijk een pret tige tijdpassering. Komt u in ieder geval even luiste ren. Deze le cursus is voor leiders en leidsters van 17 jaar en ouder. Voor het Comité De Secretaresse. achtereenvolgens de verschillende punten van de agenda in een zeer vlot tempo, totdat de besprekingen bleven steken op het punt van de contributiewijziging. De aanwezige senioren vonden n.l. dat zij in een te gering aantal aanwezig waren, om hierover een beslissing te nemen. Daarom werd er besloten, om op Donderdag 17 Februari na het zwem men dit punt ftog even met de se nioren te behandelen. Dus verzoeken we hierbij meteen de senoren zich ciie avond na het zwemmen naar de koffiekamer te begeven, teneinde tot een oplossing van dit probleem te komen. Na een korte pauze, waarin een kleine versnapering werd aangebo den, kon het bestuur de verzorging van de avond verder veilig in de handen van de heer J. Schmidt over laten. Deze enthousiaste propagan daleider van de K.N.Z.B. boeide de leden zeer met zijn mooie sportfilms, die grotendeels door hemzelf waren opgenomen en waarbij hij een inte ressante uiteenzetting gaf. De leden, die aanwezig waren zul len zeker geen spijt gehad hebben, deze aardige en nuttige avond bij gewoond te hebben. Het Bestuur. zeer armelijk m'ilieu. Het legt de ook zal moeten samenwerken met de dromen en verlangens, kortom (he brickskernen en de sociale afdeling, gehele zieleleven vast van dit op-1 al er zich rekenschap van moeten groeiende mensenkind', dat 't leven geven, dat het bij zijn optreden in de eerste plaats gaat om de preventie en niet om de behandelende taak der geneeskunde. Zo zal deze arts aller eerst worden ingeschakeld bij de keu ring van nieuwe personeel, waarbij hij er naar zal moeten streven om de juiste man op de juiste plaats in het bedrijf in te delen, voor Is zal hy het personeel regelmatig aan een on derzoek moeten onde-werpen. Van groot belang acht spreker volgens de instelling van een bedrijfsgeneeskun dig spreekuur. Het is vooral op dit spreekuur waar de arbeiders zich met groot vertrouwen tot de bedrijfsarts 'kunnen wenden. In dit verband be toogde spreker met klem, dat hier het ambtsgeheim van de arts stri gehandhaafd moet worden. Alleen op die voorwaarde zal hij het vertrou wen van de arbeiders kunnen win nen. Voorts zal zijn toezicht hebben te gaan over die arbeiders, die na een overkomen bedrijfsongeval, we derom in het bedrij* worden opgeno. men, terwijl hij ook zyn aandacht zal hebben te laten gaan over de hygiëni sche toestanden in de bedrijven en de bestrijding van eventuele ongevallen. Voor wat dit laatste betreft zal hij nauw moeten samenwerken met de technici. Tenslotte zal hij moeten worden ingeschakeld bij de bestrij ding van nodeloos verzuim bij ziekte en ongeval. Een dergelijk verzuim zal hij op rechtvaardige wijze zien te ver kleinen. Vanzelfsprekend zal hij er ook voor dienen te zorgen, dat in ieder bedrijf een E.H.B.O.-ploeg aan wezig is. Nadat de heer Van Luijt er ver volgens op gewezen had, dat reeds in tal van streken van ons land door bedrijven, het zij afzonderlijk of in combinatie, een bedrijfsgeneeskundi ge dienst is ingesteld, merkte hij op, dat maximaal 3 a 4000 arbeiders aan de zorgen van één bedrijfsarts kun nen worden toevertrouwd. Op grond van opgedane ervaringen becijfert spreker de kosten van een dergelijke dienst op Yx tot 1 pet. van het per jaar verloonde bedrag. Na het uitspreken van deze rede was er gelegenheid tol gedachten wis seling, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Zondagdienst der Huisartsen Morgen zal de dienst worden waar genomen door: dr de Bruyne, Lan- gezaal, Meyboom en Nieuwzwaag. Dienst der Apotheken De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 12 Febr. 13 uur tot Zaterdag 19 Febr. 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster Nieuwe Rijn 18, Tel20523 en de Doeza-Apotheek Doe- zashraat 31 Tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). TIJDELIJK REGEN Vanavond en vannacht tijde lijk regen. Morgen overdag en kele plaatselijke buien en op klaringen. Weinig verandering in temperatuur. Tijdelijk krach tige of vrij krachtige wind tus sen Zuid en West. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen Godgeleerdheid: mej. L. F. A. Granberg te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: mej. J. P. M. Kruytzer te Voorburg en de he ren Th. G W. B. M. Crijns te Heer den en N. L. Landsbergen te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde: Mevr. E. D Pie- ters-Franzie te Den Haag en de he ren J. L. Bots te Voorhout; J. C. H. de Man te Scheveningen, L. E. M. Valk te Maastricht en C. L. Zaman te Amsterdam. DISTRIBUTIEKRÏNG LEIDEN Maandag uitreiking van bonkaar ten 905 te Zocterwoude (Rijndijk), Maandag inlevering van naam lijsten bijzondere arbeid te Oegst geest BURGERLIJKE STAND. Overleden: W. Verhoeven, wednr 78 j.; S. M. de Tombe. hsvr. van W. van der Steen 63 i.; C. M. de Bol ster, vr. 84 j.; J. M. Paardenkooper, wed. van P Juffermans, 78 j.; C. J. Kokje, d„ 3 weken; L. Ponsé, man, 65 jaar. G-eboren: Jeroen, z. van J. Hellen - berg en D. van der Plas; Joanna Antonia Clementina, d. van J. J. Aartmrn en A- S- S"hoono; Adriana Maria Hendrika Antonia, d. van P. van Lierop en J. C. Klerx; Henn- cus Cornells Antonius, z. van H. M. Kramp en H. J. M. van Well; Chris tina Maria, d. van J. Boezaard en C. M. Si?ra; Abram, z. van A. Kers hof en C. Prins; Hendrika, d. van J. Lepelaar en H. Nieboer. LAATSTE BELICHTEN TWEEDE KAMER. De eerstvolgende openbare verga dering der "'Veede Kamer zal niet Dinsdag, maar a.s. Woensdag te 1 uur gehouden worden. Het ligt in het voornemen, dan met de reeds vast gestelde agenda verder tc gaan. Al lereerst komt dan dus de regering aan het woord ter beantwoording van de gestelde vragen bij de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. De verga ring zal des avonds worden voortge zet. PROTESTEN TEGEN VONNIS KARDINAAL MINDSZENTY Gisteravond werd in diplomatieke kringen der Amerikaanse hoofdstad verklaard, dat thans overleg zou worden gepleed tussen de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frank rijk om eventueel een klacht in te dienen bij de V.N. in verband met de veircordeling van Kardinaal Mindszenty, waardoor Hongarije sommige bepalingen van het vredes verdrag zou hebben geschonden. Het nieuwe stadsbestuur van Ma drid heeft besloten een telegram tc zenden aan het Vaticaan, waarin ge protesteerd wordt tegen de veroor deling van het primaat van Honga rije. Mgr. Segura. kardinaal-aartsbis schop van Sevilla, heeft in een her derlijk schrijven verklaard, dat kar dinaal Mindszenty „de ongeslagen verdediger van de rechten der Ka tholieke Kerk in Hongarije" is. PREDIKANT-JOURNALIST TOT 9 JAAR VEROORDEELD. Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde de 60-jarige predikant-journalist dr. H. W. van der V. S. tot negen jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit de politieke rechten voor de duur van het leven. Op 29 Januari eiste de pro cureur-fiscaal twaalf jaar gevange nisstraf. K-L.-KALENDER Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden" Jan Lievenstraat 2, Tel. 22761. Donderdag 17 Februari 19.30 uur Vrolijke Ark (Pieterskerkkoorsteeg) Ned. KatP. Giasenbeweging B.P. vuur voor groepsleiders van het dis trict Leiden. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 11 Febr. Groentenveiling. Waspeen I 8.25 13.50, idem II ƒ66.50, breekpeen 5.50—5.60, kroten f 3.60—6.60, spruiten ƒ1751. rode kool f 7 12.20, gele kool ƒ6.50—13.10, groene kool 1036, boerenkool f 2025, knolselderie 8.909.10, selderie ƒ9.80—10, uien ƒ3.20—4.10. TER AAR, 11 Febr. Groenten Witlof 31—40 ct idem II 21—26 ct, idem stek 818 ct. Prei 6 ct, Sprui ten 3551 ct; idem los 18 ct, Rode Kool 9 ct, per kg. Boerenkool 1.00 ct. idem afw 35 ct per kist, Kroten 45 ct Peen uitsch. 1 ct per kg. ROELOFARENDSVEEN, 11 Febr. Bloemen. v. d. Eerden 3047 et- Golden Harvest 4261 ct.. Cooland 36—54 ct.. Gen. de Wet 33—49 ct.. Rijzende Zon 5264 ct., Carnaval 48—56 ct, E. Eddy 40—58 ct., Oos tenrijkers 3146 ct., Krater 3648 ct., Nansen 3952 ct., Pink Gem 40—45 ct., Crown Imperial 2839 ct., Zenober 2636 ct., Krelage 28 39 ct., Weber 3448 ct., Ellen Moorc 28—49 ct., White Sail 62—79 ct.. Pi- quante 3750 ct., Comiform 4249 ct., Bandoeng 5058 ct., Albino 70 1.10, Amidonette 3642 ct., Dubb. Tulpen 3655 ct„ King Alfred 34 49 ct-, L. Koster 2334 ct., l'Inno- cense 2433 ct., Whrestler 3037 ct., Magnificense 3641 ct., Early Glory 37—43 ct., Helios 28—33 ct„ Crocussen 714 ct., Cyclamen 14 52 ct., Calla 8095 ct, Freesia 80 85 ct., Mimosa 4.759.75.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3