S)e CcldóeSoii^cmt Mr. Sassen treedt af als minister van Overzeese Gebiedsdelen Minister Sassen gaat heen ATLANTISCH PACT Conflict in de boezem van kabinet Spanning en bezorgheid in Indonesië Na Kardinaal Mindszenty Mgr. Beran? Nieuwe getuigenissen vóór Kard. Mindszenty ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11617 Directenr: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN «DE BURCHT" Bur. Papengracht 32. Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes 11.50 OCANDINAVIë ligt op de grens tus- sen de twee blokken van het Wes ten en het Oosten. Het voelt zich in een klem en zoekt naar meer hou vast voor z'n zelfstandigheid. Vandaar dat de ministère van de drie landen Noorwegen, Zweden en Denemarken de koppen bij elkaar hebben gestoken om de mogelijkheid van een regionaal defensie-systeem te onderzoeken. Tot dusver is men het echter niet eens kunnen wor den. Noorwegen voelt meer voor aan sluiting bij het Noord-Atlantisch Pact, want Scandinavië alleen acht het te zwak om zichzelf met succes te verdedigen, als het zou worden aangevallen. Zweden echter, dat in de jongste oorlog neutraal is geble ven en wondex boven wonder niet door Duitsland werd aangevallen, blijft nog altijd geloven in de kracht der neutraliteit. Het meent, dat het buiten de oorlog is gebleven, omdat Duitsland de neutraliteit eerbiedig de, en dat de Sovjets eveneens zo netjes zulen zijn en iemand, die per se vredelievend wil zijn, niet zul len aanvallen. Hitier heeft zich ech ter uitsluitend door opportuniteits- rnotieven laten leiden en er is geen hoop, dat Moskou anders zal hande len. In elk geval, Zweden is bang om zich in een Atlantisch Pact vast te leggen en weigert dus om Noorwe gen op die weg te volgen. Inmiddels heeft de Russische beer reeds een waarschuwend gebrom doen horen, in de vorm van een nota aan Oslo, waarin „vriendelijk'' ver zocht werd, om te mogen vernemen wat Noorwegen van plan was met dat Atlantische Pact. Want, zo zegt Moskou, dat Atlantische Pact "be weert nu wel. slechts een defensiëf pact te zijn, maar in werkelijkheid is het een gevaarlijk agressief pact; het is bedoeld om Rusland aan te val len. „En u begrijpt, zegt vadertje Stalin, dat k eine jongens, die zich met zulke gevaarlijke zaken inlaten, n;et kunnen rekenen op enige consi deratie van mijn kant". „Daar heb je het al", zegt Dene marken, de kleinste van de drie. Wij kunnen niet deelnemen aan een de fensie-stelsel op een grotere dan re gionale basis, zonder meteen het mis noegen van een andere statengroep op te wekken. Van de andere kant zijn wij maar een klein landje, zon der veel militaire afweermoge.ijkhe- den, zodat wij vanzelf naar midde len moeten uitzien om onze veilig heid te vergroten. Laten we nog eens gaan praten, of er geen middel is te vinden om de kool en de geit te spa ren. F*|E NOORSE minister Lange is dan *-^ook eens gaan praten in Amerika. Hij is bij de nieuwe Amerikaanse mi- nis eer van buitenlandse zaken Dean Acheson geweest en deze heeft daar na verklaard, een open oog te heb ben voor de moeilijkheden van de situatie in Scandinavië. Het gevolg is geweest, dat de Ver. Staten een aanpassing van het Pact hebben voor gesteld, waardoor het er minder „agressief" uit ziet. Volgens de New York Times komen de voorgestelde wijzigingen op het vo:genae neer. In ae eerste plaats zou het verdrag niet van kracht mogen worden voordat het is geratificeerd .door alle deelne mers. Volgens het oorspronkelijke plan zouden de verplichtingen al bindend worden zodra de helft der ceo-nemende landen het pact had be vestigd. Het tweede voorstel van Amerika is, de directe verwijzing nr.ar militaire hulpverlening uit het verdrag te schrappen. De tekst van hei omwerp verplichtte alle landen, die het pact ondertekenen, op staan de voet over te gaan tot „miltaire of andere actie" ter ondersteuning van elk lid der alliantie, dat gewapend werd aangevallen. Minister Acheson heeft dezer dagen aan verscheidene ambassadeurs meegedeeld, dat deze wijzigingen de ratificatie van het Pact door' de Senaat zullen vereen voudigen zonder dat de kracht der alliantie op enige wijze wordt ver zwakt. In Nederland vinden ze echter een ander onthaal; hier ziet men er wel degelijk een verzwakking in. Het Pact is bedoeld als een garantie pact en wil men een afdoende ga rantie geven dan behoort er zeker heid te zijn, dat elk land onmiddel lijk die stappen neemt, welke ge- eigend zijn om een aanval af te we ren. Wanneer dat niet in het ver drag mag staan, wat heeft men er dan aan? Het is trouwens nog de vraag, of deze wijziging tegemoet komt aan de bezwaren van Scandinavië. Het pact betekent iets of het betekent niets. Betekent het niets, dan zal Stalin er vrede mee hebben, maar dan heeft noch Scandinavië noch West- Europa ér iets aan. Betekent het met of zonder wijziging wel iets, dan zal Moskou er een agressie in blijven -zien, louter en alleen omdat het een doeltreffende verdediging van het Westen wil verhinderen en een stok zoekt om te kunnen slaan. Het is echter een feit, dat door de voorgestelde wijziging de kracht van het pact gebroken wordt. Wanneer men n.l. de verplichting om onmid dellijk tot militaire actie over te gaan uit 't Pact schrapt, betekent dit. 1V/IR. E. M. J. A. SASSEN heeft aan Hare Majesteit de Koningin ontslag gevraagd als minister van Overzeese Gebiedsdelen, aldus is gister avond officieel medegedeeld. Het regeringscommuniqué voegde aan deze mededeling toe, dat in de boezem van het kabinet geen principieel .ver schil is gerezen over de staatsrechtelijke doelstellingen met betrekking tot de hervormingen in Indonesië. De reeds bij herhaling kenbaar ge maakte doeleinden van de Regering zullen dan ook onveranderd worden nagestreefd en voor zover dat van de Regering afhangt op korte termijn worden verwezenlijkt. Terwijl ook het gehele kabinet wenste vast te houden aan de verklaring, welke dr. J. H. van Royen op 28 Januari j.l. in de Veiligheidsraad namens de Regering heeft afgelegd, rees menings verschil tussen de overige leden van het kabinet en minister Sassen over de te dezer zake verder feitelijk te volgen gedragslijn. Naar wij vernemen, zal mr. J. H. van Maarseveen, de minister van Bin nenlandse Zaken, voorlopig de portefeuille van Overzeese Gebiedsdelen gaan beheren. De Tweede Kamer-fractie van de K.V.P. is hedenmiddag 12 uur bijeengekomen om zich te beraden over de thans ontstane situatie. worden afgelegd,zou volgens som mige zegslieden mogelijk voor dr. Beel aanleiding zijn geweest om bij de regering in Den Haag nogmaals met grote klem aan te dringen op een duidelijke uitspraak op de kortst mogelijke termijn. Dat dr Beel in dit verband met heengaan gedreigd zou hebben, werd in deze kringen noch bevestigd, noch ontkend. Men hoop te in Batavia, dat de regering vóór het eind van deze week tot een be slissing zou komen. Principieel beleid gehandhaafd Wat precies de aanleiding voor mr Sassen is geweest om af te treden, is nog niet bekend. Blijkens het com muniqué betreft het hier niet de vraag of het staatkundig beginsel program van Linggadjati moet wor- öer gehandhaafd; dat staat buiten het geschil. Vervolgens is het gehele kabinet het eens met dr v. Royen, waaruit volgt, dat men algemeen van opvat ting is, dat de resolutie van de Vei ligheidsraad onaanvaardbaar is op de volgende vier punten; Het herstel van de republikeinse regering in Djakja; de bevoegdheid van de Commissie der V.N. om zich bezig 'te houden met de vestiging van een Federale Interim-regering, met het houden van verkiezingen en het overdragen van de souvereiniteit; het beginsel van stemming bij meerderheid in de Commissie der V.N.; de regeling van aanbeveling van de Commissie der V.N. betreffende het wederom onder republikeinse re gering terugbrengen van bepaalde gebieden en betreffende het terug trekken van Nederlandse troepen. Minister Sassen oordeelt kennelijk, dat de gedragslijn, waartoe de rege ring besloten heeft, de houding van de regering tegenover de resolutie van de Veiligheidsraad niet ,waar" zal kunnen maken, zodat deze ge dragslijn de doelstellingen der rege ring in gevaar brengt. Zoals men weet was het standpunt van minister Stikker, van buiten landse zaken, dat men 'de resolutie niet botweg kon afwijzen. Minister Sassen was het daarmee niet eens en heeft in de houding van de overige leden van het kabinet een reden ge zien om af te treden. Het schijnt dus dat het standpunt van minister Stikker heeft gezegevierd. DR. BEEL DRONG OP SPOED AAN. Vóór het bekend worden van het aftreden van. minister Sassen en de verklaring van de regering ten aan zien van de Indonesische politiek be richtte Aneta uit Batavia dat politie ke kringen aldaar met spanning de berichten uit Den Haag volgden over de verdeeldheid in he*t kabinet. Een verder uitblijven van een verklaring omtrent Nederlands houding t.a.v. de resolutie, aldus Aneta, zou de bespre kingen, welke in Batavia tussen de verschillende groeperingen gevoerd zijn en nog zullen worden gevoerd, in hoge mate aantasten, zo zei men. In welingelichte Nederlandse krin gen te Batavia verheelde men niet, dat op zulk een uitspraak reeds ge ruime tijd werd aangedrongen. Het bericht, dat het antwoord van minis ter Sassen in de Tweede Kamer werd uitgesteld tot 15 Februari, nadat eerst verwacht,werd, dat dit Donder dag zou worden gegeven en dat bij die gelegenheid een verklaring zou dat aan elk land de vrijheid wordt gelaten om te beslissen of het in een bepaald geval gewapender hand zal ingrijpen. Voor Amerika is dat wel gemakkelijk, want dan kan het in grijpen, als het hem goed uitkomt, en niet ingrijpen als het hem niet gelegen komt. Maar een garantie pact is dat niet. MINISTER SASSEN's LOOPBAAN. Minister Sassen verlaat hef, Plein na precies 27 weken het departement van Overzeese Gebiedsdelen te heb ben beheerd. Hij was op minister v. d. Brink na de jongste minister; n.l. 37 jaar oud. In 1936 deed de jonge Sassen zijn doctoraal examen te Nijmegen en vestigde hij zich als advocaat en pro cureur in Den Bosch. In 1939 werd hij lid van Brabants Provinciale Sta ten, in het bevrijdingsjaar Gedepu teerde. Verschillende keren heeft hij Nederland vertegenwoordigd als ge delegeerde op de algemene vergade ring der Verenigde Naties te Lake Success. Intussen werd hij in 1946, het jaar waarin hij lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal werd, opgenomen in het driemanschap, dat het presidium van de K.V.P. vormde, een plaats, die vacant werd toen hij tot minister werd benoemd en sinds dien open is gebleven. Tijdens de jongste kabinetsforma tie werd mr. Sassen herhaaldelijk ge noemd als aanstaand minister van Buitenlandse Zaken. Op 8 Augustus van het vorige jaar maakte hij ech ter zijn entrée in het departement van Overzeese Gebiedsdelen, juist aan de overzijde van het Plein dus, waar hij ministeriële ervaringen op deed tijdens een van de moeilijkste perioden van hef Rijk Mr. Sassen's vertrek uit het kabinet Drees-Van Schaik zal zijn politieke carrière niet afsluiten. Aartsbisschop van Praag mikpunt van communistische aanvallen (Speciale K.N.P.-correspondentie) Terwijl de openbare mening in de wereld nog in beroering is over het proces en de veroordeling van Kar dinaal Mindszenty, wordt ook in het aan Hongarije grenzende Tsjecho- Slowakije de strijd tegen de Katho lieke Kerk, het sterkste bolwerk van het geestelijke verzet tegen de com munistische dictatuur, volgens de bekende communistische tactiek voorgezet. Het is bekend, dat de aartsbisschop van Praag, mgr. dr. J. Beran, hoewel hij zich tegenover de regering be reid heeft verklaard, om te onder handelen over de vraagstukken be treffende de verhouding van de Kerx en Staat, vanzelfsprekend de ondub belzinnige duidelijke lijn van het christelijke geweten blijft volgen en weigert toe te stemmen in een com promis, da afbreuk zou doen aan de ware vrijheid van de christelijke mens. Ook is bekend, dat geduren de de laatste maanden de gelijkge schakelde pers een campagne voert tegen het Vaticaan als „de met het Amerikaanse kapitalisme verbonden macht", dat de ene katholieke school na de andere bijna ongemerkt ver dwijnt deels om voorgewende rede nen als gebrek aan schoolruimte, deels tengevolge van „technische sa mensmelting" met neutrale scholen, hoewel de wet op de nationalisatie der scholen officieel nog niet in werking is getreden. Men is op de hoogte van de wijze, waaroo de ka tholieke kranten in Tsjechoslowa- kije verdwenen en men herinnert zich het duidelijke optreden van het Episcopaat van Tsjechoslowakije te gen enkele ongehoorzame priesters, die ondanks verbod en susoensie het communistische bewind als mi nister of als commissaris dienen. De strijd van de communisten heeft zich meer en n^eer toegespitst op de persoon van Mgr. Beran en zulks te meer, omdat de aartsbis schop van Praag de Dopulairste per soonlijkheid in Tsjechoslowakije is. Mgr Beran, die od het ogenblik 60 jaar is, heeft vier jaar in de Duitse concentratiekampen Dachau en Mauthausen doorgebracht en werd na de oorlog door de Vereniging van Politieke Gevangenen in Tsjechoslo wakije tot vice-voorzitter gekozen. Deze vereniging, die thans volkomen in handen is van de communisten, heeft vorig jaar October Mgr. Beran geroyeerd wegens zijn onbuigzame houding tegenover de ongehoorzame priester, minister Plojhar. Toen Mgr. Beran wegens zijn bezoek ad-limina bij de H. Vader te Rome verbleef, verbreidde het Hongaarse pers agentschap MTI het uit Praag af komstige tendentieuze bericht, dat Mgr. Beran niet naar zijn aartsbis schoppelijke zetel te Praag zou te rugkeren, doch dat de H. Vader hem met een bijzondere opdracht zou be lasten. Het Hongaarse bericht, dat geen ander doel had dan verwarring te stichten onder de katholieken van Tsjechoslowakije, noemde Mgr dr Trochta, bisschop van Leitmeritz als zijn opvolger. Hieruit trekt hetzelfde agentschap de leugenachtige conclusie, dat dit betere vooruitzichten zou openen voor een overeenstemmming tussen Kerk en Staat in Tsjechoslowakije, Mgr. Beran is natuurlijk gewoon naar Praag teruggekeerd en is nu het mikpunt van de meer of minder verhulde aanvallen van de meest verscheidene communistische groe pen. Gedurende de laatste weken is er een stroom van brieven op het aartsbisschoppelijke paleis binnenge komen, waarin ook een kerkelijke 'bestraffing wordt geëist van de priesters, die op gewetensgronden niet accoord kunnen gaan met de communistische dictatuur en daar om^ zich schuldig maken aan „mis daden" tegen het volksdemocratische bewind, vooral door de beoefening van de christelijke naastenliefde te genover de door de communisen on schuldig vervolgden. Tezelfdertijd ging men regelmatig door met de inbeslagnaming van gebouwen, die het eigendom waren Een laatste formele bespreking van de vertegenwoordigers van het Tsjechoslowaakse Episcopaat met president Gottwald werd op 18 Ja nuari gehouden. Mgr Beran was hierbij niet aanwezig, omdat hij er de voorkeur aan gaf door zijn af wezigheid duidelijk te doen uitko men, dat hij overtuigd was van de absolute waardeloosheid van derge lijke besprekingen. Ook heeft in feite de door de regering aangewe zen persoon zich niet met de bespre kingen bemoeid. Het was de com munistische minister van Justitie, dr Cepicka, de schoonzoon van Gott wald. Van ingewijde personen heb ben wij vernomen dat er bij de"e be spreking alleen maar gerookt en ge praat is, anders niet. De katholieke geestelijkheid, de broeders en zusters krijgen geen dis tributiebescheiden meer voor de aan koop van kleding en schoeisel. De 60 jonge seminaristen, die binnen kort hun priesterwijding zullen ont vangen, krijgen geen deviezen toe gewezen om hun brevier in Rome te kunnen konen. Een re'igieus boek. zoals O.L. Vrouw van Fatima. wordt in de winxels inbeslaopenomen. Ty perend vobr de anti-katholieke stem ming die door de communisten m het land wordt aangekweekt, is dc publicatie van de brief van een le zeres in het communistische dag blad Svët Prace fDe wereld van de arbeid), dat te Praag wordt uitge geven. Tn deze brief wordt o.m. ge schreven: „Nu eindelijk kunnen wij zonder meer met de goede God en Zijn die naren afre'-enen. Het dialectische materialisme zegt duidelijk, waar de plaats is van iedere bewuste socia list. Laten wij nu eindelijk eens een einde maken aan het le"genachfige godsdiensthcriD en aan de zeden leer, die in de naam van God wordt gepredikt." KARDINAAL SÜHARD OVER PROCES TEGEN KARDINAAL MINDSZENTY. Uit naam van alle Franse bisschop pen heeft Kardinaal Suhard een pro testnota gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat het proces tegen Kardi naal Mindszenty allen, die nog enig gevoel hebben voor gerechtigheid, van de Kerk. In Horazdovioe in vrijheid en de waardigheid van de Zuid-Bohemen werd het klooster en mens, in grote beroering heeft ge- de school van de zusters van O.L. bracht. Vrouw geconfiskeerd, in Trnava in Slowakije het retraitehuis. Te Hradisch in Moravië is een concentratiekamp opgericht voor on geveer 600 personen, die in het open bare organisatieleven opgekomen zijn voor de ka'holieke beginselen. Onder hen bevinden zich vier vroe gere afgevaardigden van de Katho lieke Volkspartij, talrijke vooraan staande leden uit de thans opgehe ven gymnastiekvereniging „Orel", enz. Kardinaal Mindszenty heeft zijn plicht als bisschop gedaan, toen hij de Hongaarse katholieken verdedig de tegen alle aanvallen van de com munisten en het totalitaire bewind. En alleen daarom werd de Kardinaal gearresteerd, voor het gerecht ge bracht en veroordeeld. Het proces zal altijd een getuigenis blijven van het infame karakter der rechters en der lieden, die voor dit proces verantwoordelijk zijn. Zij ontvluchtten het ijzeren gordijn jRJIKLOS NYARADY, de vroegere Hongaarse minister van Financiën, die twee weken geleden zijn land ontvluchtte, verklaarde te Parijs, dat hij bereid is om voor de Ver. Naties te verschijnen, ten einde met zijn officiële kennis van zaken te getuigen, dat kardinaal Mindszenty onschul dig is en dat het proces op last van Moskou is opgezet. De oudminister deelde mede, dat de communistische plaatsvervangende premier Rakosi zelf tegen het proces was. „Hij was verstandig genoeg om te weten hoe de reactie van de wereld zou zijn en hij zou niets liever ge had hebben dan dat de kardinaal het land verlaten had." De beide officiële grqfologen van i cretaris der Verenigde Naties heeft de rechtbank te Boedapest, welke het I meer dan duizend brieven ontvangen, proces tegen Mindszenty heeft ge voerd, zijn uit Hongarije gevlucht. Zij deelden aan de Westerse autoritei ten in Wenen mede, dat de kardinaal zijn bekentenissen niet geschreven zou hebben in het handschrift, dat hij gebruikte, indien hij niet onder df in vloed van bedwelmende middelen ge staan had. De grafologen, Sulnir en zijn vrouw, waren in het bezit van microfilm-kopieën van wat zij de ori- de "Hongaarse aanklager gebruikt wa- ginele documenten noemden, die door ren om de kardinaal te doen verooi- delen. Deskundigen bestuderen thans het materiaal. Trygve Lie. algemeen se waarin wordt aangedrongen op han delen der V.N. in de zaak Mindszenty. De Verenigde Staten hebben terug roeping geëist van de eerste secre taris der Hongaarse legatie te Was hington, „daar hij niet langer gewenst is". Naar uit Boedepest vernomen wordt, bereidt de Hongaarse regering thans een antwoord voor op de ver klaringen van Truman en Acheson. De verdedigers van de kardinaal en van de andere veroordeelden zijn be zig met de opstelling van hun appèl, maar het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de zaken voor Maart voor het hooggerechtshof gebracht zullen worden. MIJNEN RUIMEN IN DE DORT- SCHE KIL. De Mijnen Oprui- rr.ings Dienst (M.O.D.) is op het ogenblik bezig met het opruimen van een drietal accoustische mijnen, het restant van een achttal, dat tijdens de oorlog door de Duitsers in Dordtsche Kil werd gelegd. De mij nen wegen per stuk ong. 1.000 kg. en hebben de indrukwekkende lengte van 2 XA meter bij een doorsnede van 60 c.m. Met behulp van duikers, wordt de plaats, waar de mijnen zich bevinden, opgespoord, waarna de ge vaarlijke projectielen ter plaatse "tot explosie worden gebracht. De afda ling geschiedt op de meest simpele wijze, n.l. door over boord te sprin gen. De duikers dragen zg.. ondeir waterduikpakken en tasten met de blote hand langs een lijn de bodem af. NED VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd. KONINKLIJKE LANDMACHT: Gesneuveld 23 Januari:Serg. G. Lubbi, afkomstig uit Borger (Dr.) Gesneuveld 27 Januari: Sold. R. Jansma. afkomstig uit An- jum (Fr.). Gesneuveld 30 Januari. Sold. E. H. den Hartog, afkomstig uit Sliedrecht. Gesneuveld 31 Januari: Sold. Ie kl. E. Dobbenberg, afkomstig uit Dieren. Sold. Ie kl. J. W. M. Gieben, afkomstig uit St. Antonis ,Gem. Oploo). Gesneuveld 2 Februari: Sold. Ie kl. J. de Groot, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 3 Februari: Korp. H. Bosman, afkomstig uit Le.den. Sold. Ie kl. G. P. Harthoorn, afkomstig uit 's-Gravenhage. Sold. P. van Poelgeest, aikom- stig uit Hilversum. Gesneuveld 4 Februari. Sold. A. Verlaan, afk. uit Uithoorn. Gesneuveld 5 Febr. Sold. C. L. van Hoof, afkomstig uit Hooger- heide (gem. Wocnsdrecht). 4 Februari 1949 werd bij de verliezen in Indonesië vermeld: gesneuveld 26 Januari: Sold. M. A. Kuesken. afkomstig uit 's-Gra venhage. Dit moet echter zijn sold. M. A. Huesken. KON. NED. IND. LEGER. Gsneuveld 3 Febr. Korp. Artie A. C. Martens, afkomstig uit Rot terdam. Overleden t.g.v. oorlogsver- wonding op 4 Febr. 1949: res. 2e Lt. infie A. F. Reket, afkomstig uit Bussum. CHAOS IN CHINA. Officieuse berichten uit het door communisten bedreigde Itsjang, aan de boven-Jangtse gelegen, melden grote verwarring in de rivierhaven stad. Ordeloze soldaten en benden stropen de straten af en overvallen winkels en vluchtenden. Het tele graafkantoor t. Nanking weigerde te legrammen voor Itsjang aan te ne men. Veertigduizend onder commu nisten staande manschappen stoten bij Sjasji door naar de Noordelijke oever van de Jangtse. Er is een he vig gevecht gaande. In de buitenwij ken van Nantoeng, dat het verkeer over water tussen Nanking en Sjang hai beheerst, woedt eveneens een slag. Naar gemeld wordt rukken twee dc.r communisten geleide kolonnes ter versterking op. De communisti sche generaal Tsjen Yi zou 60.000 troepen, gesteund door guerillastrij- ders, bijeen gebracht hebben voor het oversteken van de Jangtse bij Woe- hoe, ten Zuid-Westen van Nanking. De Jangste is hier bijzonder smal. De vredesmissie van Sjangha:se burgers heeft haar vertrek naar Peiping an dermaal wegens slecht weer uitge steld. £en koM.e.ttje... Wel te doen en bl(j te zijn dat maakt het leven mooi.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1