Zachte wenk aan Nederland Prof. Romme vraagt duidelijk standpunt inzake Indonesië Nederland en de Marshall-hulp SAHAFMRiN DONDERDAG 10 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURAN'l PAGINA 2 Doe braaf wat Veiligheidsraad zegt ^^MERIKAANSE regeringsfunctionarissen te Washington hebben tegen over de diplomatieke correspondent van Aneta verklaard, dat een Nederlandse weigering onf mee te werken aan de uitvoering der reso lutie waarschijnlijk een verdere ongunstige ontwikkeling van de Ame rikaanse en internationale publieke opinie ten gevolge zou hebben met de daaruit voortvloeiende versterkte druk op de V.N. Terwijl zij verklaarden geenszins te twijfelen aan de ernst van de Nederlandse regering bij het stre ven naar vervulling van het aange kondigde voornemen om Indonesië het volgend jaar volledige onafhan kelijkheid te geven, zeiden deze Amerikaanse functionarissen, dat de Nederlandse regering vermoede lijk met meer en meer moeilijkhe den te kampen zou krijgen indien zij er de voorkeur aan zou geven een eigen plan uit te voeren, dat onverenigbaar zou zijn met de for mule van de Veiligheidsraad. Zij legden er de nadruk op. dat deze mening geenszins voortvloeide uit onvriendelijke gevoelens tegen over Nederland doch integendeel geïnspireerd door vriendschap voor Nederland, aangezien zij er diep van overtuigd zijn, dat niet alleen Indonesiërs maar ook de Nederlan ders uiteindelijk voordeel zouden hebben van de koers, welke door de Veiligheidsraad is aangegeven. De regering van de Verenigde Staten heeft grote verwachtingen van de Nederlands-Indonesische Unie, wel ke resultaten over een zeer lange tijdsperiode van de grootste beteke nis zouden kunnen ziin voor Neder land zowel als voor Indonesië. Zij gaven echter te verstaan dat huns inziens een nauwe samenwerking tussen Nederland en Indonesië in de toekomst ontwityceld en voort gezet dient te worden, daar elke an dere ontwikkeling ongetwijfeld schadelijk zou zijn voor de belangen van beide landen. De vooruitzichten voor zulk een samenwerking zou den in gevaar kunnen worden ge bracht door het psychologisch ef fect, in Indonesië zelf, van. een eventuele intransigente houding van Nederland ten aanzien van de aan bevelingen van de Veiligheidsraad. Deze aanbeveling houdt o.a. in, Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht,gymn. 7.30 Gram.pl. 8.00 Nieuws. 8.45 Quartet No. 2 in D, A. Borodin. 9.15 Bij onze jonge zieken. 10.00 Walter Gieseking, piano. 11.00 Jascha Heifetz, viool. 11.15 Zangrecital. 11.45 De orkesten van Nisse Lind en Morton Gould. 12.00 Bekende melodieën. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Vrij en Blij. 14.40 Onder dak en dan15.00 Promenadeconcert. 15.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 16.00 Mexicaanse muziek. 16.40 Daar is geen stad als Amsterdam. 17.00 Re cital door Jaap Stotijn. 17.30 De vijf Zapakaras. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieupws 21.15 Een andere wereld. 22.00 Otto Dobrindt. 23.00 Nieuws. 23.15 Serenade. 23.45 John McCor- mack, tenor met pianobegeleiding. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek bij het ont- bent. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Ludwig van Beethoven. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.20 Cello en vleugel. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Leon Combe, bariton 11.25 Accor- deola. 12.00 Pierre Palla, orgel erutrio melodia. 12.30 Land- en tuinbouw nieuws. 12.45 Gr.pl. 13.00 Nieuws. 13.20 The Romancers. 13.50 Peggy Lee zingt. 14.00 Kookkunst, 14.20 Concert der jongeren. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Richard opent de deur. 16.00 Orgelspel door Johan Jong. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianoduo. 18.45 Morton Gould speelt marsen, 19.00 Denk om de bocht. 19.30 Nederland en zijn gewesten. 19.50 Tien voor acht. 20.00 Nieuws. 20.05 Violoncel en piano. 20.30 Jeugd in Nederland. 20.55 Zo juist versche nen. 21.00 Men vraagten wij draaien. 21.30 Het mysterie van de Prinsengracht, hoorspel. 22.00 Bui tenlands weekoverzicht. 22.40 Van daag. 23.00 Nieuws. dat vóór 15 Februari overeenstem ming moet zijn bereikt over de vor ming van een interimregering vóór 15 Maart. Deze wenk van Washing ton staat uiteraard niet los van de nadering van de 15de Februari. Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 11 en L 11 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkpak van driU, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboralo- riumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 11 kafi' men kopen; een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, engels leer manchester of pilow, een korte wit te jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 12 en L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. 10 en L 1 t.m. 10 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig nog ge1 dig. Tweede Kamer Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer bij de aanvang der vergade ring een aantal kleinere wetsontwer pen zonder beraadslaging of stem ming goedgekeurd. Daarna zijn de algemene beraadsla gingen over de begroting van het de partement van Overzeese Gebiedsde len voortgezet. De heer Schouten (A.R.) kenschetste de rede van de heer Schermerhorn als een apologie van zijn eigen beleid ten aanzien van Indonesië. Spr. meende, dat de re gering de resolutie van de Veilig heidsraad feitelijk onaanvaardbaar heeft verklaard. Als dat zo is, dan is spr. het met de regering eens. Z.i. is de Veiligheidsraad onbevoegd. In brede kring in Indonesië wenst men, dat Nederland kleur zal beken nen. Waarom spreekt de regering het verlossende woord niet uit? De re publiek heeft op alle punten gefaald. De politionele actie was niet alleen noodzakelijk, om aan de ellende der bevolking een einde te maken, maar ook om een einde te stellen aan het regiem van de republiek. Sprekers standpunt is, dat de re publiek niet meer bestaat en even min de republikeinse regering. Voor de vorming van een interim-bewind behoort ze niet te worden gehoord. De heer Romme (K.V.P.) gaf te kennen, dat de bewering, dat het Vaticaan op zijn houding inzake In donesië invloed zou hebben uitge oefend, louter fantasie en in flagran te strijd met de waarheid is. Het regeringsstandpunt in het a-gemeen en in enige grote bijzonderheden, zeide hij te kunnen volgen. Van har te zeide hij te hopen, dat de regering als het even mogelijk is er voor zal waken, dat de termijn, waarbinnen de voorlopige interim-regering moet zijn ingesteld, niet wordt overschre den. Indonesië kan niet op zijn nieuwe rechtsorde gaan zitten wach ten. Met de houding der regering ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad was spr. het eens. Aan een nadere verklaring had hij geen behoefte. Maar omdat in Indo nesië blijkbaar telkens weer onrust groeitde samenwerking met de In donesiërs wil hij niet missen vond hij het gewenst, dat een duide lijke voor Indonesië verstaanbare herhaling van een uiteenzetting van het regeringsstandpunt ten opzichte van de resolutie van de Veiligheids raad wordt gegeven. De heer Stul'kens (Arb.) bepleitte snellere regeling van de schadever goeding aan slachtoffers van de Ja panse overheersing en uitbetaling der achterstallige salarissen. Voor de ge zinshereniging vroeg hij spoed. De uitzending van arbeidskrachten be hoort verantwoord te geschieden. De terugzending van een aantal in In donesië gedemobiliseerden, die werk kregen, dat niet aan de verwachtin gen beantwoordt, moet z.i. mogelijk gemaakt worden. De heer Gortzak (C.P.N.) zag in het optreden in Indonesië uitsluitend behartiging van materiële belangen van een bepaalde groep. Na o.m. opgemerkt te hebben, dat er afdelingen van de Partij van de Arbeid zijn, die zich tegen de oor logspolitiek hebben uitgesproken, herhaalde hij zijn eis tot terugtrek king der Nederlandse troepen uit In donesië. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) zei de het te betreuren, dat dit debat niet is ingeleid door een regerings verklaring, waarin uiteengezet had moeten zijn, wat er sinds 20 Dec. is gebeurd. Hij sprak zijn verwondering over uit, dat de heer Schermer horn als minister-president niet heeft verwezenlijkt, wat hij nu wenst. De vergadering wordt daarop ver daagd tot hedenmiddag één uur. K.L.M.-PERSONEEL. Het ongeveer 11000 koppen tellen- dé personeel van de K.L.M. heeft tot voor kort nog weinig belangstelling voor bonafide vakorganisatie aan de dag gelegd. In de Katholieke Arbeidersbewe ging y/as men al geruime tijd bezig met de vorming van een verticaal op gebouwde vakorgansatie voor ver- keerspersoneel. Aangezien de Ned. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel c.a. „St. Raphaël'l reeds een 46- jarige practijk heeft van verticaal gerichte vakorganisatiearbeid en bij ha 18090 leden telt onder het perso neel van spoorwegen, tramwegen en autobedrijven, werd deze bond aan gewezen als de meest voor de hand liggende organisatie voor het K L.M.- oersoneel. ,St. Raphaëheeft nu binnen het raam van de bestaande organisatie een bedrijfsgroep „Bur gerlijke Luchtvaart' gevormd. Het bestuur zal in meerderheid worden geformeerd van het përsoneel. Op 25 Januari heeft Mgr. Leven SVD aan vier theologanten van het Groot Seminarie te Leda-Lero (Flo- res) de H. Priesterwijding toege diend. De namen der wijdelingen zijn: Herman Embu Iru (Sikka), Pius Kibo (Larantuka), Jan Lali (Riung), Joseph da Silva (Laran tuka). Op het ogenblik zijn 9 Florinese priesters en 1 Timore es priester werkzaam in de beide Vicariaten van Flores en Atambua. Bovendien zijn verleden jaar 2 Florinese pries ters naar Neckrland vertrokken om aan de R.K. Leergangen in Tilburg hun studies voort te zetten, terwijl 3 Florinese fraters in Nederland hun theologische studies ir-ken. Het Groot Semina - te Leda- Lero telt op het ogenblik 17 theolo ganten, 15 philosophen en 11 no vicen. Het aantal studenten op het Klein seminarie (Tode Beloe) bedraagt ongeveer 150. MEDISCHE ZUSTERS NAAR SOLO. Dinsdag vertrokken met de „Wil lem Ruys" Zr. M. Edward Jansen en Zr. M. Margaretha Cuijpers, van het Gezelschap Medische Missiezusters, naar Batavia. Daar wacht een derde zuster hen op, om tezamen in Solo (Midden-Ja va) medisch missiewerk te gaan beginnen. Dit wordt het tweede arbeidsterrein van deze Con gregatie in Indonesië. Binnenkort z$l dit drietal nog van Nederland uit met meer krachten worden aangevuld. Het bestuur van de Katholieke Wetenschappelijke kring te Batavia voor het jaar 1949 is als volgt sa mengesteld: Voorzitter: Prof. Mr. W. L. G. Le- maire; Secretaris: Mr. F. Reijnders; Penningmeester: A. L. M- Muskens; Commisarissen: Dr. H. Th. M. Ja cobs S.J.; Ir. A. M. Semawi. H, Krijgsman fen Mr. Khöuw hoey Tin, Uit China zijn enkele telegram men ontvangen over de toestand van de Neder1 anders aldaar. Zo werd uit Tientsin (Noord- China) bericht ontvangen, dat alle landgenoten daar in goede gezond heid verkeren. Gemeld weed nog, dat het gebouw van de Holland China Trading Cy zwaar bescha digd is. Ook de Nederlanders in Peiping maken het uitstekend. DE VACANT1E VAN 42) Twee weken geleden had u reeds n poging gedaan, om er achter te ko men, of hij enig onderscheid zou zienu probeerde hem te spre ken te krijgen, maar hij was niet thuis. Reeds een tijdje tevoren poogde u er achter te komen, of hij en de vrouw van Bonnet zouden be merken, I at u Rufus niet waart. U moet dat idee al in uw hoofd ge had hebben, voordat Rufus ziek werd en u gelegenheid gaf het 'uit te voeren. U hebt haar toen misleid; en toen hebt u ook een kansje gewaagd om te zien, of Eberlé er ook in zou vliegenDaarom heb ik toen te gen hem gezegd, dat hij moest voorgeven, u anders, dan gewoon lijk te vinden. Hij deed het. En met een trachtte u, hem te doen ver drinken." „Dat v is bespottelijk! Dat was slechts verbeeMing van hem!" „En juffrouw Bonnet." vervolgde Dupuy, „kwam bij haar terugkeer ok tot de ontdekking dat u Rufus h niet waart; en toen hebt u haar dood." „Man, je bent krankzinnig begon Laforge, maar Dupuy viel hem in de rede: „Maar als u daar niet geweest bent hoe kwam u op het idee, overdie schoenen met ijzerbeslag van Bonnet te praten, hoewel ik daar geen woord over gezegd had? Ik heb al leen van voetstappen gesproken, maar niet over Bonnet of over zijn schoenen met hielbeslag." Laforge bevochtigde zijn droge lippen. „Dat was niet meer dan een gissing. Het was heel natuur1 ijk, dat Sarton schoenen van iemand anders zou aandoen; en die van Bonnet wa ren bij de hand." Dupuy keek als terloops naar de deur welke naar de hal voerde en die door Bé opengelaten was; en Ar thur kreeg opeens het gevoel dat Du puy iemand verwachtte. Maar de oude heer praatte vlot en gewoon tjes verder. „Fror eens hier, mijnheer Lafor ge," erkende hij bedaard, „toen ik u daareven de geschiedenis vertel de, heb ik een paar strikken voor u gespannen. Ik heb u niet verteld, dat die trui grijs was. U bent in die strik gelopen. Ik heb niet gezegd, dat het ontstekingsdraden van een auto waren, zelfs niet, dat het e*ec- trische draad was. en evenmin, dat het een hondendeken was. Ik heb niet vermeld, dat uw broer be dwelmd was, maar u wel! Ik heb niet gezegd, dat het lijk van uw broer achter in die coupé gestopt is, NIEUWE WERKKLEDINGBONNEN GELDIG VERKLAARD Op verzoek van de regering. Op verzoek van de regering zullen de openbare vergaderingen der Twee de Kamer, die heden en morgen zou den worden gehouden, geen voort gang vinden. De eerstvolgende openbare verga dering der Tweede Kamer is thans bepaald op Dinsdagmiddag één uur. Waarschijnlijk vindt het verzoek van de regering aan de Tweede Ka mer zijn grond in de overweging, dat de jongste ontwikkelingen, zowel in Indonesië als internationaal, eerst door het kabinet dienen te worden besproken, alvorens de regering zich in staat acht de Kamer te antwoor den op de vele gepreciseerde vragen, welke gedurende het debat zijn ge steld. VOORGESTELDE ECA- TOEWIJZING VOOR 1949. De administrateur voor het plan- Marshall, Paul Hoffman, heeft aan de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen me degedeeld, dat de voorgestelde toe wijzing in het kader van het pro gram van de Eca voor het fiscale jaar 19491950 voor Nederland en overzeese gebiedsdelen 355 miliicen dollar bedraagt.. (Gevraagd was 507 millioen dollar.) STOPZETTING ZOU ZEER ON GELUKKIG ZIJN. In verband met de resolutie, die Maandag jl. in de Amerikaanse Se naat werd ingediend door senator Owen Brewster, waarin werd voor gesteld, dat het plan-Marshall voor Nederland niet zou worden toege past, totdat Nederland bepaalde voorwaarden met betrekking tot de maar u wel!En dan was er nog één, de ergste van allemaal. U hebt uw nek daar regelrecht ingestoken, mijnheer Laforge! En u hebt dat on middellijk bemerkt, nadat u het ge daan had!" „Je bent gek." schreeuwde Lafor ge schor. „Ik bedoe1, dat i,k u niet verteld heb, dat de vrouw van Bonnet ge wurgd werd. Ja, dat is gebeurd, on getwijfeld. Jlaar.hoe wist u dat?" Onder het spreken had Dupuy het hoofd naar de deur omgewend. En voordat Laforge, die totaal over stuur was, iets antwoorden kon, riep hij uit: „Aha, juffrouw Laforge, bent u daar?'' Aller ogen richtten zich op de deur Op de drempel verschenen mevrouw Dupuy en Bé die samen juffrouw La forge ondersteunden. De kleine oude dame, lijkbleek en angstig, strom pelde het vei trek binnen. Ze keek de aanwezigen 'beurtelings aan, tot dat haar blik op haar broer bl~sf rusten. „Christophe!" f'uisterde ze. „Chris- tophe!" Ze wankelde van zwakte. Laforge deed een stdp naar haar toe. 't Had alle schijn, dat ze flauw viel op de grote divan, waarnaast ze stond. Mevrouw Dupuy had haai» opgevan gen, voordat ze viel. De oude dame bleef met gesloten ogen hijgend naar adem, liggen. Laforge ging meteen naar haar VIER PRIESTERWIJDINGEN OP FLORES. PATER W. SCHOEMAKER M.S.C. APOSTOLISCH ADMINISTRATOR VAN PURWOKERTO. Op de Apostolische Delegatie te Batavia is bericht ontvangen, dat bij Decreet van de H. Congregatie tot Voortplanting des Gelocfs aan Mgr. B. J. Visser, op diens verzoek eervol ontslag is verleend als Apos tolisch Administrator van het Vica riaat van Purwokerto, onder dank betuiging voor de vele diensten aan de H. Kerk- bewezen, vooral onder de huidige omstandigheden. Tot zijn opvolger werd benoemd de Zeer- eêrw. Pater W. Schoemaker M.S.C. KATHOLIEKE WETENSCHAP PELIJKE KRING TE BATAVIA. Indonesische Republiek zou hebben vervuld, heeft dr. Valentine, het hoofd van de Eca-missie in Neder land, de volgende verklaring tegen over Aneta afgelegd: „Het stopzetten van dc Eca-hulp aan Nederland ?ou ongelukkig zijn om de volgende redenen: 1. Ik twij fel er aan, of Nederland met succes zijn economische evenwicht zou herkrijgen zonder verdere dollar hulp; 2. indien Nederland zijn eco nomisch evenwicht niet kan herkrij gen, kan de Benelux-Unie heel klaarblijkelijk niet met succes tot stand worden gebracht; 3. Onze ge hele ervaring op het gebied van de Eca in Europa toont steeds duide lijker aan, dat de landen van West- Europa economisch onderling af hankelijk zijn. Daarom zou de eco nomische verbetering van vele an dere landen van West-Europa in hoge mate belemm'erd worden, in dien Nederland economisch oneven wichtig blijft. toe. „Voorzichtig, heren," zei hij waarschuwend. „Mijn zuster heeft een zwak hart. Het kan geen zware schok verdragen." Hij kwam naast de divan staan en greep haar hand, om haar pols te voelen; hij bleef aandachtig, a^s in luisterhouding staan. Daarop haalde hij, zonder een woord te zeggen, uit rijn vestzak een tube te voorschik n, schudde enige pilletjes er uit op zijn hand, zocht er een uit en deed de andere er weer in. „Wil iemand een beetje wpter aangeven?1" vroeg hij fluisterend. „Kom, Alice, neem dit eventjes in!" Hij raakte zacht haar wang aan. Ze opende haar mond en nam het pipetje in. Ze trachtte, te slikken. En Dupuy, vlak achter Lafogre staan de. vroeg zachtjes. „Dokter, zou ze dood gaan?" „O neen," antwoordde Laforge zonder enige aarzeling; en plotseling keerde hij zich naar de inspecteur om, tui zijn gezicht was asgrauw. „Ik ben geen dokter!" riep hij wan hopig uit. „Maar u hebt haar de pols gevoeld, net als een dokter doet," zei Dupuy „En u hebt geantwoord, toen ik „dokter" tegen u zei! En uw zuster is het met mij eens. Ze noemde u Christophe! En Christophe is dok ter." „Neen, luister nu eens." zei Lafor* ge gejaagd. „Heren, ik zal het u uitleggen. Mijn zuster lijdt aan hal- lucinaies. Al jarenlang is ze min of „MIJDRECHT" OP THUISREIS. Naar wij van de Nederl. Maat schappij voor de walvisvaart verne men bevindt de tanker „Mijdrecht" zich reeds op de thuisreis. Het schip wordt 17 Februari te Kaapstad verwacht; medio Maart zal het waarschijnlijk een Nederlandse haven binn n lopen. TWEE SCHOORSTENEN OMVERGEWAAID. Eén dode. Door de storm werden gisteravond van de bakkerij van de firma van Tie nen, aan de Parallelweg te Vlaardin- gen twee schoorstenen, elk van ruim acht meter hoog, omver gerukt. Zij stortten door het dak van de aan de ze bakkerij grenzende vispakkerij van de naamloze vennootschap van der Windt's handel-maatschappij, waar en zes-tal arbeiders bezig was niet het pakken van vis. De 19-jarige J. F. Z. werd door de vallende brok stukken zodaniggewond, dat hij ter plaatse overleed. Twee andere arbei ders, de 55-jarige G. van Z. en de 50-jarige A. V. liepen lichte verwon dingen op en konden, na te zijn ver bonden, naar hun respectieve wonin gen worden vervoerd. I Medicijn bij Kou en Pijn AMSTERDAMS GEMEENTE BEGROTING 1949 GOEDGEKEURD. Communisten stemden tegen. Gistermiddag te 17.20 uur heeft de gemeenteraad van Amsterdam de be groting voor het jaar 1948 in in komsten en uitgaven sluitend met een bedrag van f 172.024.684.met 22 tegen 12 stemmen goedgekeurd. Te gen stemde n de C.P.N.-fractie en de onafhankelijke mevr. Heyermans- De Amsterdamse raad heeft in 15 zittingen c.a. 50 uur over deze begro ting gediscuss:eerd. ONTSLAG VOOR GEMEENTE WERKSTERS TE AMSTERDAM ALS ZIJ BLIJVEN STAKEN B. en W. van Amsterdam zullen de slakende schoonmaaksters van de ge meente volgende week ontslaan, als zij het werk niet tijdig hervatten. Dit deelde wethouder mr Van Wijck mede op de zitting van de gemeente raad, waar deze kwestie uitvoerig ter- sprake kwam. Burgemeester d'Ailly verklaarde, dat hij volkomen achter de uiteenzetting van de wethouder staat. „De overheid wijkt niet voor een staking," zei hij. De publieke tribune was vol etaató sters, die de debatten over haar actie volgden. Over de gemeentelijke schoon- maaktsers sprak de heer Brandsen (CPN). Zij staken reeds sinds 11 Ja nuari. Een adres van haar is drie weken blijven liggen. De heer Herfst (PvdA) behandelde het verschil tussen lonen in particu lier en gemeentebedrijf. Op finan- ciee1 gebied hebben B en, W voor het gemeentepersoneel wel een en ander bereidt. Al deze stakingen in Amsterdam door CPN en EVC geor ganiseerd, zijn er, om aan de eisen uit Moskou te voldoen. (Rumoer bij de communisen). Hoelang laten ar beiders zich nog voor het karretje van de EVC spannen? Vervolgens sorak nog de heer De Groot (KVP), die na communistische interrupties het proces tegen de kar dinaal te Boedapest ter 'sprake bracht. Dit veroorzaakte hernieuwd tumult en gehamer van de voorzitter. Wethouder mr Van Wijck beant- woordde de sprekers. Hij zette uit een, hoe met het rijk over de lonen van het overheidsoersonee1 is onder handeld. Binnen dat overleg zijn be langrijke resultaten bereikt. Spr. ging de kwestie van de schoonmaaksters na. Het Georgani seerd Overleg heeft besloten, de technische herziennig van het loon- besluit af te. wachten. Inmiddels is de staking uitgebroken. Het gemeen tebestuur gaat onder geen enkele voorwaarde met het comité onder handelen. De niet-kost winners ver dienen 63 cent. de wei-kostwinners 72 cent. Later in dienst gekomenen krijgen 60 cent. Met deze staking wordt niets be reikt. B. en W. zijn reeds al te lang lankmoedig geweest. B. en W. zul len maatregelen nemen, nl. het ge ven van ontslag. Communistische moties werden verworpen met 25-12 stemmen. „Parool". meer zwakzinnig. En op het ogenblik is ze heel erg van streek. En ze heeft Rufus altijd aanbeden." Dupuy keek langs Laforge heen naar de oude dame op de divan. „Dus is het Rufus die dood is.... niet Christophe!" - „Neen! Neen!" stotterde Laforge. „Ikik bedoelde.. Christophe." Maai- achter hem zei juffrouw La forge, zwakjes en toch duidelijk ver staanbaar: „Als Rufus dood is, dan hebt jij hem vermoord, Christophe." Laforge keerde zich onge^oflijk verbluft om; hij deed een beroep op alle aanwezigen. „Hoe kan ze horen, zonder haar gehoorbuis? Ze is im mers stokdoof!" „Ik kan het van je lippen aflezen, Christophe," zei juffrouw Laforge. „Dat heb ik al jarenlang gedaan en zo ben ik achter heel wat lehjke ge heimen van je gekomen." „Je moet niet zoveel praten, Ali ce," riep ï^aforge uit. „Ja „Och, ze /.al er niet aan sterven, dokter Christophe," zei Dupuy kalm „Ze heeft het pilletje door u inge geven, niet ingeslikt Als u ook nog Eberlé en uw zuster had kunnen ver moorden, dan zou er niemand meer over zijn geweest, om te bewijzen, dat u Rufus niet bent. Maar Eberlé is nog in ^ven en zij ook." Hij wendde zich tot zijn vrouw en zei: „Geef het pilletje, dat juffrouw Laforge niet ingeslikt heeft, aan La- combre, lieve. Hij zal het wel graag willen laten ontleden en Onderzoe Utat&ie. Xa£Hie Klein Marshall-plan In 't dorpje Een, daar woont er één, Die weet in enk'le weken Op knikkers, kaler dan een een steen, Een lokkenpracht te kweken. Het haren knippen in fatsoen Dat is zijn lust en leven. Maar ach, wat moet een kapper doen, Als haar na haar gaat sneven. De brodeloosheid grijnst hem aan Van elke kale knikker. Men plukt en dat is te verstaan Geen veren van een kikker. Zo heeft de man een plan bedacht, Waar Marshall aan kan tippen: Hij schenkt elkeen een lokken pracht En -gaat ze daarna knippen. DISTRIBUTIKNIEUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 13 FEBRUARI t.m. 26 FEBRUARI. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES. 001, 003 vlees 100 gram vlees 002 vlees 200 gram vlees ALLE BONKAARTEN 901. 005 algemeen250 gram boter mar garine of vet BONKAARTEN KA, KB 9,03. 006 alg250 gram boter, mar garine of vet 007 alg400 gram kaas of 500 gram korstl. kaas 012 alg500 gram boter, mar garine of vet -f) 614 alg. 500 gram sinaasap- (bonk. 901) pelen (reeds aange- wezen). BONKAARTEN KD 903. 014 alg125 gram boter, mar garine of vet 015 alg100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas 619 alg. 1 kg. sinaasappelen (bopk- 901) (reeds aangewezen) TABAK- EN DIVERSEKAARTEN ENZ. QA, QC 903. 61 tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak 63 tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA. ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 903. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldi? zijn de bonnen van de strook E. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 901 kun nen worden veïnietied. De ree-Is aangewezen bonnen 614 algemeen (500 gram sinaasappe len) en 619 algemeen (1 kg. sinaas appelen) moeten uiterlijk op 12 Fe bruari bij een handelaar worden in geleverd. EFFECTENBEURS ZWAK. De stemming op de effectenbeurs te Amsterdam, die de beide laatste dagen uitgesproken gedrukt was, gaf gisteren nog geenszins tekenen van verbetering. Integendeel was de al gemene beurstoon wederom aan de zwakke kant. Het waren niet alleen de toonaangevende soorten, doch ook de meeste minder courante aandelen, die een uitgesproken neiging to+ re actie -an de iag legden. De aanlei- dende oorzaak hiervoor moest klaar blijkelijk worden gezocht in het feit, dat de beurs te New York na de re cente vrij sterke inzinking nog geen tekenen van verbetering had gege ven, terwijl daarnaast de stemming op de productenmarkten bepaald flauw was. De handel was overigens van bescheiden omvang en het pu bliek hield zich grotendeels afzijdig, doch voor zover er orders waren, had den deze betrekking op liquidaties en daartegenover was de kooplust minimaal. ken, om er achter te komen, of het wel het-juiste geneesmiddel is om aan een oude dame die een aanval van hartzwakte heeft, toe te dienen."'' Mevrouw Dupuy legde gehoorzaam het kleine pilletje op de grote hand haar door Lacombre toegestoken, Maar Laforge begon te lachen en zei heftig: „Natuurlijk is het goed!" Hij haal de de kleine tube weer tevoor schijn en schudde pilletjes op zijn handpalm. „Ik heb er altijd wat in voorraad." zei hij. „Ze hebben haar steeds geho^en. Ze zijn allemaal hefzêTfde. Net als deze Hij koos er een uit en bracht die p'otseling naar zijn mond. Maar Arthur, er reeds lang op voorbereid, was hem voor. Zijn geweldige vuist slag deed Laforge bewusteloos te gen de grond slaan. De pilletjes rol den naar aTe kanten over de vloer. Dupuy bukte zich over de gevai- len man heen. Het ene pilletje dat hij wilde innemen, zat nog tussen zijn gevoelloze vingers. Dupuy nam het op. „Dit ene hebt u ook nodig," zei hij tot Lacombre. „U zult tot de bevin ding komen, dat het dodelijk is." In hun eigen kleine auto reder, in specteur Dupuy en zijn vrouw naar de Molen van Delmont terug. Onder weg maakte Dupuy de opmerking: (Slot volgt)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2