De groei en bloei van de coöperatie SARINA CREDERIK (.Verteld door Huibert Vet EN DE ZEVEN DIRECTEUREN WOENSDAG 9 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA De K.A.B. en haar Instellingen Veel hebben we in het afgelopen jaar gehoord en gelezen over de Kath. Arbeidersbeweging, waarvan de Haarlemse Bond het zestigjarig bestaan luisterrijk vierde. In alle toonaarden is de lof bezongen van de pioniers, die de K.A.B. groot gemaakt hebben, tegen alle verdrukking in. Men is niet moe geworden met jubelende stem te wijzen op de emancipatie der arbeiders en de geweldige vooruitgang der sociale wetgeving, waardóór Ne derland aan vele landen ten voorbeeld Is. En de bestuurders, in groot en klein verband, hebben niet nagelaten te wijzen op de plicht van iedere ka tholieke arbeider: zich katholiek te organiseren, in plaats van aan de kant te staan en anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen. Over dit alles hebben wij meerdere malen uitvoerig geschreven. Opmerkelijk is het echter, dat bij dit alles zo weinig het licht gevallen is op de vele instellingen, die de K.A. B. bezit en waarvan wij slechts noe men: de sanatoria, het priesterstuden ten-fonds, het T.B.C.-bestrijdings- fonds, de spaarbank en... de Coöpe ratie. Over dit laatste onderwerp sprak gisteravond in het St. Antonius Clubhuis de heer Th. Viergever, voor de leden van de Leidse K.A.B., in het kader van de serie ontwikkelings avonden over de K.A.B.-instellingen. De grote belangstelling die hiervoor bestond, bewijst wel, dat vele leden niet voldoende weten over deze in stellingen, doch dat de coöperatie bij zonder in hun belangstelling staat. Geschiedenis en cijfers. De heer Viergever begon met een stukje geschiedenis en nam daartoe zijn aandachtig gehoor mee naar En geland, waar ruim 100 j. geleden en kele arme wevers in de omgeving van Manchester elke week een dubbeltje gespaard hadden, om daarmede de eerste verbruikscoöperatie te stich- ten. - Dit initiatief vond grote navolging, ook in bat buitenland, maar de ëorste pogingen in Nederland in do jaren I860—1870 faalden. Omstreeks de eeuwwisseling werd het nogmaals ge probeerd, deze keer met meer succes. Maar de grote opbloei kwam pas, toen tijdens en na de eerste wereldoorlog de prijzen schrikbarend gestegen wa ren. Thans telt Nederland ruim 300 coö peraties, alle ondergebracht in het overkoepelingsorgaan „De Centrale van Nederlandse Verbruiks-coöpera- ties". Tezamen tellen zij ongeveer 300.000 leden en beschikken over 1100 winkels, 250 bakkerijen, winkels voor schoenen, meubelen, huishoudelijke artikelen en kruidenierswaren, en betrekken een groot deel yan hun producten van eigen fabrieken, die in verschillende plaatsen in ons land zijn gevestigd. In 1947 bedroeg de omzet van de winkels ruim 102.000.000 gulden, terwijl de fabrieken voor f 40.000.000 omzetten. De aantrekkingskracht van de coö peraties meende spr. te moeten zoe ken in het huidige economische stel sel, waarin vooral de handel en groot industrie zich louter toeleggen op het maken van winst, in plaats van het hulp verlenen aan de mensen op de eerste plaats te stellen. Tegenover dit kapitalistische systeem stelt de coö- ptratie als doel, het dienen van de verbruiker, met uitsluiting van het winst-principe. In Zweden zijn hier reeds grote successen mee behaald. De coöperatie moet, aldus spr., niet gezien worden als een gevaar voor de middenstand, al komen er uiter aard wel eens wrijvingen voor. In tegendeel. De coöperatie is slechts een nieuw element in het economische stelsel en prikkelt de middenstand tot grotere activiteit, zowel op het gebied van prijs, als kwaliteit en ser- -|, om de concux-rentie vol te kun nen houden. De coöperatie mag ook niet gezien worden als zijnde in strijd met de sociale rechtvaardigheid; grote mannen als mgr. Angenent hebben dit duidelijk weeiiegd. Met een aan sporing om meer aandacht te schen ken aan het vraagstuk van de coöpe ratie, eindigde spr. zijn korte inlei ding, waarvoor de voorzitter, de heer J. A. M. van Oyen, hem hartelijk dankte. De K.A.B. in de bioscoop! De heer Viergever, die deel uit maakt van de film- en propaganda- öienst van de film- en propaganda- zijn inleiding een propaganda-filmp- je, waarin het element: samenwer king in de coöperatie, middels een aardig uitgewerkt gegeven, naar vo ren üwaiu, aansluitend op onk-ole fraaie opnomon ld da faforieko» van de Controle» tydon» da Vervaardi ging van vér&öblÜoado producten. Na do pauza, waarin de K.A.B.- sympbonie onder leiding van Jan Gordijn, zich nog eens liet horen, werd nog een grappig tekenfilmpje gedraaid, gevolgd door een fUm over de bereiding van thee en tenslotte hét succes-nummer van deze goed geslaagde avond een filmpje van de beroemde .komieken Stan Laurel en Oliver Hardy. Dit edele tweetal had zich een electriciteits-winkel aangeschaft, doch kon het maar bit ter s7echt vinden met de nieuwe buur een kruidenier Zoals gebruikelijk bij Stan en Oliver, eindigde het vrolijke drama met een eerste klas gooi- en smijtpartij. Om half elf (een prach tige tij d 1sloot de voorzitter deze eerste ontwikkelingsavond. HET RUIMTE GEBREK DER LEIDSE UNIVERSITEIT. Er wordt gewerkt aan het uitbreidingsplan. In het Leids Universiteitsblad le zen we het volgende: „Reeds voor de oorlog bestond er behoefte aan uitbreiding der Univer siteitsgebouwen. De geforceerde be- zuinigxngspolitiek van de regering echter was* de oorzaak dat er aan de plannen slechts gedeeltelijk werd tegemoetgekomen. Bovendien heeft de oorlog het uitbreidingswerk vol komen lam gelegd, -zodat er na 1945 een grote achterstand viel in te ha len. Daarbij komt nog dat intussen de wetenschap een grote vlucht heeft genomen en het aantal studenten aanzienlijk is gestegen. Het langza me bouwtempo, dat weer terug te voeren is op gebrek aan materiaal en het feit, dat de behoefte aan woon ruimte op het ogen.blik het meest nijpend is, zijn ook factoren, die de uitbreiding in de weg staan. Als rijks instelling heeft de Universiteit voorts een veel groter bureaucratisch proces te doorlopen om een bouwvergun ning te bemachtigen dan bijv. particuliere onderneming. Onder de gebouwen, die het eerst in aanmerking komen om uitgebreid te worden, valt wel het boekenma- gazijn van de bibliotheek. Het boe kenbezit (pl.m. VA millioen exempla ren) groeit voortdurend aan en om in de behoefte aan ruimte te voor zien zal een nieuw gebouw geplaatst worden achter de bibliotheek. De be zwaren van de Leidse monumen tencommissie, dat dit te plaatsen ge bouw te veel licht zou ontnemen aan het Pesijnhofje zijn niet alleen wat overdreven, maar houden ook te wei nig rekening met de belangen, die hiermee gemoeid zijn. Hierbijis het wel aax-dig te weten, dat de Falieden- begijnskerk, waarin in 1591 de Bi bliotheek en het Theatx-um Anatomi- cum gevestigd waren 'en dat zich nu achter de nieuwe bibliotheek bevindt het oudste gebouw is van de Rijks universiteit. y Eveneens verdient verbouwing van het Organisch Chemisch Labora torium de grootste aandacht. Is het berekend voor een tien a twaalf che mici per jaar, nu moeten er zestig tot zeventig studenten geherbergd wor den. De voornaamste verandering zal de herinrichting van het laboratorium zijn, terwijl er daarnaast een klein gebouwtje opgetrokken zal worden, dat door een ondergrondse gang met het hoofdgebouw verbonden wordt. Uiteraard zal de stijl hiervan enigszins verschillen van die van het laboratorium zelf. Eexx der projecten zal zijn het bou wen van een nieuw physio.ogisch la- boratoroium voor de opleiding^an praecandidaten op het Overwete- ringsterrein (de Wetering is het wa tertje tussen het ziekenhuisterrein en het complex aan .de-Wassenaase- weg). Voor de klinische opleiding zal het zogenaamde gebouw X op het ziekenhuisterrein ingericht worden. "Toen namelijk het oude Academisch Ziekenhuis niet meer aaxv de eisen voldeed werd er besloten een nieuw complex aan de overkant van de spoorlijn te bouwen. Dit is tussen 1920 en 1930 geschied en heeft de naam Boerhaave-kwartier gekregen. Onregelmatigheden bij de bouw en bezuiniging waardoor het gehele bouwplan werd herzien, waren de eigenlijke oorzaken, dat twee van de tien gebouwen niet ingericht konden worden en hun voltooiing is tot heden ten dage uitgesteld. Het zijn de gebouwen VI en X. Het achtergedeelte van gebouw X nu zal ter beschikking komen voor de neu rologie en neurochirurgie. Hierdoor zal eï in het gebouw voor heelkun de, waar de neurologie thans onder gebracht is, plaats vrij gemaakt wor den voor chirurgie. In het voorge bouw zullen bedden voor röntgeno logie worden geplaatst, die zich op het ogenblik in de interne kliniek be vinden. Bovendien zal in dit gedeel te prof. Querido, die de tweede leer stoel in de interne geneeskunde be kleedt, zijn intrek nemen. Voor rönt genologie is er voor het oorspronke lijk gebouw een uitbreiding ontwor pen.. Speciale ruimte is in het plan gereserveerd voor de zusters. Het tegenwoordige zusterhuis biedt plaats aan verpleegsters voor 500600 bed den, terwijl er in de toekomst ruim te beschikbaar zal moeten zijn voor verpleegsters voor ongeveer 800 900 patiënten. Ook zal er nog een geluidsvrij gebouwtje voor keel-, neus- en oorheelkunde worden opge- trokken. De phUiscphische faculteit kriigt nu ook meer armslag, doordat phy- siologie een apart gebouw zal krij gen en het Kamerlingh Onnes Labo ratorium nu het gehele complex het zijne kan noemen. Voor het Botanische en Zoölogische laboratorium zijn de plannen nog niet in details uitgewerkt, maar ook hier zullen in de komende jaren be- ^ngrijke verbouwingen plaats vin den. Nieuwe aspecten worden geopend doordat het gebouw 's Gravenstein door de gemeente aan de Universi teit ter beschikking is gesteld. Hier in zullen de gemeenschappelijke A- faculteiten nieuwe ruimten vinden. Collegezalen, leeskamer en werkka- mex-s voor hoogleraren zullen wor den ingericht, 's Gravenstein, dat geheel is opgeknapt, is een belang rijke aanwinst voor de Universiteit. De aldus ontworpen uitbreidingen, die, naar we hopen, oo redelijk kor te teiroijn verwezenlijkt zullen wor den, voldoen slechts aan de eerste dringende behoefte". DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Voortzetting van uitreiking bon kaarten 903 te Leiden Donderdag en Vrijdag inlevering van naamlijsten bizondere arbeid te Roelofarendsveen Men lette op een op de formulieren gestempelde datum. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP R.K. Vrouwenbond. Zoals ge bruikelijk werd de jaarlijkse feest avond verzox"gd door de ondex'afd. „Klimop", met het toneelstuk „Het meisje in de schaduw". Het betrof de lotgevallen van eon meisje, welks vader na het overlijden van zijn vrouw, voor de tweede maal huwde met een weduwe, welke eveneens in het gelukkige bezit van een doch ter was. En zoals dat meer voor komt in dergelijke gevallen, kwam de stiefdochter bij mama in de schaduw van haar eigen dochter. Na verschillende onaangename verwik kelingen kwam ten slotte toch het „happy end". Het geheel een leuk niemendalletje, wat door de goede bezetting en uitbeelding der rollen de talrijke aanwezige dames (heren waren geweerd) een aangename verpozing bracht. Na het eerste be drijf wekte de g.a., pastoor C. A. v. d. Ouwendijk, op tot een hax'te- lijk gebed voor kardinaal Mindszen- ty en spoorde aan om de H. Mis, welke Dinsdag voor diens intentie zou worden opgedragen, bij te wo nen. Aan het slot dankte voorzit ster, mevr. Blom. HAZERSWOUDE (Dorp) AUTO OVER DE ARM GEREDEN. Hedenmorgen is de rietdekker de Hertog komen te vallen voor de sme derij van Schouten. Ongelukkiger wijze naderde een zware vrachtauto, die het slachtoffer over zijn a*m reed. Nadat dr. Meist de eerste hulp verleend had, werd de man naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht. NIEUWE-WETERING Muziekver. „Door Gunst Verkre gen". In het verenigingsleven te Nieuwe Wetoring te hot Wol da tou- ziókVafc D.G.V., dia da haiaagyttk- sta bkoté bttxeemt» Wij zotiden hat bijna ia da plaatse lijke ontspanning JjUnnên nöexnén. Reeds de eerste avond was het café d. Geest te Roelofarendsveen ge heel met belangstellenden gevuld, toen voorz. M. Spring in 't Veld m'et een humoristisch woord allen een hartelijk welkom toeriep. Hij liet de activiteit der vereniging in het afgelopen jaar nog eens de re vue passeren. Het is mogelijk ge weest de instrumenten in een nieuw verguldsel te steken, maar één ding, aldus de voorz., hebben wij nog van node, en dat is de sierlijke uniform pet. Dat deze avonden de middelen geven om de hoofden van de muzi kanten met dit teken van waardig heid te kunnen vieren! Onder de bekwame leiding van dir. J. Ruijten had de muziekver. zich op het to neel, met haar voor deze avond ex tra glimmende en glinsterende in strumenten, op het toneel opgesteld, en klonk ons als openingsnummer de mooie mars „Jubelklange" van Ernst Nebel foutloos in het oor. Vooral „Le Baron Tzigane" van Jo- hann Strauss en de ouvertux*e „Re- gina" van Rossini toonden ofts, waartoe D.G.V. in staat is. Met het opgewekte „Le chef de Corps" werd het muzikale gedeelte besloten. Maai" ook op gebied van toneel toonden deze muzikanten zich van het goede hout gesneden. Wij moe ten het waarderen, dat D.G.V. zich voor deze avonden niet tot een goedkoop succes laat verleiden, maar het aandurft een sterk spre kend stuk, met een goede moralise rende invloed te presenteren. Het toneelspel in 3 bedrijven „Gerech tigheid" van Dick Faber toonde on; dat mensenhanden van gerechtig heid veelal tot onrecht vervallen, maar dat de ware gerechtigheid van God komt. Voorz. M. Spring in 't Veld toonde zich als bekwaam re gisseur ook hier de baas, maar was nog meer met zijn mooie vertolking van de hoofdrol een „baas" op ge bied van toneel te noemen. Men heeft ten volle van het werkelijk goede spel der spelers genoten. Met een gezellig samenzijn, waarin het duo Turk-van Zanten de boventoon voerden, werd deze mooie avond besloten. Donderdagavond a.s. -zal wel een uitverkocht huis D.G.V. ten deel vallen. met ii. V. Indische Visserslied Klllma Hawaiian* VOLOP H. G. v. LUYKEN - Breestraat 97 lent, de heer v. d. Peet ass. uinb.- consulent en de vele tüindex's. De heer Haxmxsen, assistent consu lent, gaf voor de Katwijkse gronden uitleg en verklaring. Dat er van de gelegenheid om vragen te stellen een ruim gebruik gemaakt werd ligt, ge zien de belangrijkheid voor de Kat wijkse tuinders voor de hand. Dr ir W. J. v. Liere sprak vervo'gens over ziekte in peen, bloemkool, sla, wit lof, prei, kroten, allemaal producten die hier in massa geteelt worden, en de bestrijdingsmiddelen van ziek ten. een onderwerp, waaruit mede zeer veel te leren vieT. Begrijpelijk dat, waar Katwijk vooral in het ge bied der „aardappelmoeheid" ligt, ook deze ter sprake kwam. Maar het was toch meer bijzaak. De voorz. kon de mededeling doen, dat spoedig in Katwijk een zgn. „aardbeien "-dag gehouden zal worden. Ook hiervoor zal veel belangstelMng zijn. LEIDSCHENDAM PSYCHIATRISCHE INRICHTING „HULP EN HEIL" De gebouwen van de psychxatri- sche inrichting „Hulp en Heil" te Leidschendam /uilen binnen eiv.ge maanden in gebruik worden geno men. In het begin van de oorlog is deze inrichting van de stichting „Ne derlandse Hervormde inrichtinger» voor zenuw- en geesteszieken", die twee gestichten te Amersfoort en twee te Assen heeft, gereed gekomen De gebouwen van „Hulp en Heil" werden echter aan hun oorspronke lijke bestemming onttrokken. Vètv Jfrfó to* ck> betfat 1Q4& Wörden zij gebruik* tkxtf bot Cóutraal voor de StotiSUok. Men hoopt, in de löop van dit voor jaar, uiteriijk 1 Juli, „Hulp en Heil" te Leidschendam in bedrijf' te stellen Geboren: Johannes A., z. van C. Th. Vreeswijk en P. J. van Leeu wen; Martinus M„ z. van W. J. Wil- iemsen en C. Poulisse; Leonardus W. z. van A. P. Haket en M. C. de Vreede; Catharina J. M. M., d. van J. B. van Leeuwen en M. M. Lex- mond; Jacobus N., z. van J. Th. van der Geest en G. Sehrama; Petrus, z. van J. A. v. ri. Plas en A. M. G. de Boer; Wilhe'-mina M. G., d. van A. J. Ense en M, M. W. Lexmond. Ondertrouwd: W. van Leeuwen en E. M. Speet beiden alhier. Getrouwd: L. H. N. v. d. Plas en M. M. Moons te Gouda; A. Schup- per te Rijswijk en H. Ritter alhier; J. S. van Nierop en A. C. P. van Hulst te Voorburg; G. Prins te Hxl- legom en C. P. C. van Nierop; W. Hovij te Driebergen-Rijsenburg en M. Uijterlinde; D. H. L. van den Berg en Theodora H. Borsboom. Overleden: W. Roffelsen 83 jaar echtgenote van L. C. Hoogendorp; G. J. Vierhout 52 jaar echtgenoot van J. A. Emmerichs; J. Th. Tet- teroo 54 jaar echtgenote van H. Paardekooper; N. Vletter 63 jaar echtgenote van W. in 't Veld. VOORHOUT L.T.B. De secr. bracht een zeer uitgebreid op rijm gesteld jaarverslag uit, waarvan het laatste couplet als volgt luidde: Mijne heren, dit was in 't kort bij elkaar Zo'n beetje de gang van 't afge lopen jaar; Maar één wens heb ik nog, en daar wil ik mee sluiten: Laten wij toch eens staken, met steeds maar te uiten Wat heb ik aan de L.T.B., hij UIT DE OMGEVING HILLEGOM DODELIJK ONGELUK. Gistermiddag stond de vrachtauto van de groentenhandeiaar De Jong voor de winkel aan de Hoofdstraat geparkeerd. Het 14-jarig zoontje van mevr. de wed. W. Naber, woonachtig aan de Wilhelminalaan no. 19 reed per fiats in de richting Leiden. Van de rich ting Leiden kwam een grote vracht auto met aanhangwagen. De jongen reed tegen het linker voorspatbord van de aanhangwagen en kwam te vallen. Hij kwam onder de wagen_ efi was op slag dood. Het slachtoffer werd naar het St. Joseph-gesticht overgebracht. KATWIJK Geboren: Huibertje d. v. A. Guyt en C. v. d. PJas; Petronella d. F. C. v. d. Mark en T. Kuyt; Jan Pieter z. v. J. de Graaf en E. v. d. Weg; Bouwe z. v. B. v. Beelen en M. v.Du'yn. Neeltje d. v. G. J. v. d. We- lie en P. v. Duin; Arie Nico z. v. A. Kuyt en J. v. Beelen; Willem z. v. C. v. Velzen en T. Guyt; Abigaël d. v. J. v. D-uyn en A. de Jong. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw-voorlichting Een zeer eerzame dag was het gisteren voor de tuinders, meest leden van de tuinbouwver K. en O. Zij waren ook in grote getale opgekomen, de zaal van „Kroon" was geheel bezet. Voor lichting waarmede thans en in de toekomst profijt van kunnen hebben. De voorzitter de heer J. v. d. Perk heette welkom de heer ir v. Buren Rijkstuinbouw consulent (dr ir v. Liere kon wegens ongesteldheid niet aanwezig zijn. Ook ir v. d. Helm was ongesteld) en dr L. E. v. 't Sant; ver- >der de heer te Meij landbouwconsu- De heer J. Warmerdam werd als bestuurslid hex*kozen. terwijl in de vacaturo-G. v. Leeuwen, de heer S. Heemskerk werd benoemd. Als can- dldaten voor het nieuwe vakgroep bestuur werden gesteld de heren y. Timmer uit Bi'eezand, C. Elders, Bo- venkarspel, L. v. d. Lans, Llsser- broek, P. Oosterveer, LisSe en A. v. d. Meer, Noordwijk. Als afgev. naar ,de algemene vergadering werden ge kozen de heren C. Prins en W. Borst, secundi C, v. d. Zalm en J. Warmer dam. Hierna hield de heer C. P, Vergou wen een leerzame causerie over eni ge^ algemene problemen, o.a. over de nieuwe wet, die klaar ligt, om de gronden stuifvrij te maken, over stalmest en stalme&tbewaring, het telen van wikken en lupinen als groenbemesting, mechanisatie, grond- onderzoke en het kleine kwekerspro- bleem. Van het vragen stellen werd een veelvuldig gebnaik gemaakt. WASSENAAR Katli. Kinderuitzending. Verle den jaar bevatte de afdeling Wasse naar van de Kath. Kinderuitzending haar activiteit na vele jaren van ge dwongen rust. Enkele weken geleden werd het eerste positieve resultaat bereikt: een meisje kon voor 7 we ken worden uitgezonden naar het vacantie ko'.oniehuis „St. Antonius" te BoxteL Er zullen echter dit jaar nog meer kinderen van de Wasse- naarse katholieke sdholen moeten worden uitgezonden, willen z\j spaard blijven voor ernstige ziekten in de toekomst. Het afdelingsbestuur doet dan ook een zeer dringend oe- roep op alle ingezetenen om het v/erk der afdeling te steunen. Welis waar dragen provincie en gemeente in de kosten van uitzending bij. maar verscheidene kosten komen toch voor rekening van de afdeling. Het adres vatf de penningmeester is: Vöft Zity- !éri vafl. Nfjeveltstraat 20€, hei giro nummer! 5S039S t. ft. V» K&tfcolféke Kinder ulftféi? ding fe Wassenaar» Oudheidkundige vondst. Een tuinder, die een stuk grond langs de Katwijkse weg aan het spitten was, werd plotseling in z(jn werk gehin derd door een hard voorwerp, dat hij aanvankelijk voor een grote steen aanzag. Toen het echter was uitge graven bleek het de vorm te hebben van een enorme wervel, van 1 me ter lengte en pl.m. 65 c.m. doorsnede. Dwars door de wervel loopt een ka naal van pl.m. 10 c.m. middellijn. Wanneer de vermoedens juist zijn be treft het hier een klein gedeelte van het geraamte van een voor-historisch monster van ontzaglijke afmetingen. De Oudheidkundige Dienst te Leiden zal dezer dagen een onderzoek instel len. ZOETERMEER „De Palesteyuruiters". Wedstrijd verslag van de Landelijke Rijverenx- ging „De Palensteynruiters" te Zoe- termeer en omstreken over het jaar 1948: 29 Mei: Concours Hippique te Klaaswaal: 3e prijs Afdelingsdres- suur voor viertallen; 12 Juni: Streek- wedstrijd te Zoetermeer. Klasse N., Is prijs J. Ve'dwisch; 2e prijs mej. J. v. d. Stoel; 7 Aug.: Springconcours te Rijnsburg: le pr. L. de Rooij; 7e pr. J. Rijneveen; 8e pr. mej. J. v. d. Stoel; 27 Aug.: Concours voor Lande lijke Ruiters te Leiden. Ruiterspelen: kaarshappen: 2e prijs mej. J. v. d. Stoel; eierrace: le prijs mej. J. v. d. Stoel; zadelrace: le pr. J. Veld-wisch; Poppenrace: le pr. mej. J. v. d. Stoel. Springen: groepen van twee: 5e pr. mej. J. v. d. Stoel en L. de Rooij; le pr. afdelingsdressuur voor viertallen; 16 Sept.: Concours Hippique te Ze venhuizen: Individuele dressuur: K'asse B: 2e pr. L. de Rooy; 5e prijs N. Huysman; 2e pr. afdelingsdx*essu-ur voor viertallen; 3e prijs Klavertje Drie; 3e pr. Groepsipringen25 Sept.: bezorgt mij geen duiten. Grote Streek wedstrijd tet Koudekerk Het vonnis van Boedapest Naax- dc correspondent te Boeda pest van het Britse blad „The Ti mes" meldt, stond, onmiddellijk na de uitspraak, de openbare aan klager op en verzocht om de dood straf tegen de kardinaal on om zwaardere straffen tegen de andore beklaagden. Alle verdedigers te kenden beroep aan. Aan de ver dachten word gevraagd of zij in stemden met een beroep te hunnen behoeve, Prins Eszterhazy, dr. Za- kar en pater Nagy zeiden geen be roep te Wensen, de anderen stemden in met het verzoek van hun verde diger. Begrijpt toch eens goed, wat de L.T.B. voor u doet, Om steeds vooraan te zijn, Op godsdienstig-, sociaal- en onder wijs-terrein. En ook dat u leest voortaan Eens beter uw Boer- en Tuinder orgaan. Individuele dressuur: Klasse B: pr. L. de Rooy; 3e pr. mej. J. v. d. Stoel; 4e pr. N. Huysman> 4e pr*. af delingsdressuur voor viertallen-; le pr, bestgaand landbouwrijpaard; N» Huysmfin; 2e pr. Klavertje Drie. In dividueel springen: le pr. J. Rijne veen; 5e pr. mej. J. v. d. Stoel. ï"\e hele ruimte werd ge vuld door een regel matig gedruis, en Frederik begreep dat dit door de torenklok veroorzaakt werd. Opeens nam het ge luid sterk in kracht toe en even later galmden tien zware slagen door het vertrek. Het was tien uur. Frederik zette zijn hor loge gelijk en knikte voor zich heen. „Ik ben benieuwd of dit vertrek nog iets bijzonder oplevert", prevelde hij. terwijl hij de lucifer aanstak en deze boven zijn hoofd ihield, om zijn om geving nauwkeurig op te kunnen ne men. Plotseling liet 'hij de lucifer echter bijna uit zijn vingers -• vallen van schrik; vlak boven hem staarden hem twee vurige ogen onbeweeglijk aan. „Wie bent U?" vroeg Frederik met barse stem, om zijn ontsteltenis te verbergen. „Raak me niet aan, anders zijt gij een kind des doods!" (Deze mooie zin had hij eens in een India nen-boek gelezen!) De gloeiende ogen knipperden even, maar verder was aan niets te zien, dat Frederik bedreiging enige indruk had gemaakt. „Een kind des Doods!" -herhaalde Frederik nog eens met hol stemge luid; toen streek hij een nieuwe lu cifer af en bij het licht hiervan zag hfj tot zijn grote opluchting dat de ogen slechts aan een grote witte poes behoorden. „Miauw!" zei de poes tegen Frede rik op een zó trieste toon, dat het knaapje nieuwsgierig naderbij trad. Medelijdend aaide hij de poes troos tend over haar glanzende vacht, en toen merkte hij pas dat het hele ge zicht van de poes nat was van tra nen. Zoiets had Frederik nog rfooit mee gemaakt „Een poes die huilt....", lispelde hjj verbaasd. „Hier is iets niet in orde. En bovendien: hoe komt deze pees in dit verlaten toren kamertje?" Hij wendde zich af en begon het vertrek verder te doorzoeken. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Z.H. DE PAUS LAAT ZICH INLICHTEN. In bevoegde kringen van het Vati- caan meent men te weten, dat Z.H. de Paus zal protesteren tegen de ver oordeling van kardinaal Mindszenty. In dezelfde kringen voegt mA er aan toe, dat de Hj Stoel officieel namens de gehele Kerk zal spreken, zodra Aen in het bezit is van alle gegevens over het vonnis. Z.H. de Paus werd door monseig neur Giovanni Battista Montini, waarnemend secretax-is van staat, in gelicht omtrent het tegen kardinaal Mindszenty gevelde vonnis; dit ge schiedde in het particuliere vertrek van de Paus, waar hij de ochtend in gebed had doorgebracht. De audiënties, die door de Paus voor heden waren toegezegd, wer dén Voor de tijd van een uur uitge- SU>ldf «aagtriou da H» Vader alleen wenste to Zijn onv ia kuimoui bidden. t>o IL Mie, dra dagol^ka ia de pw- fieliJoro kapel van de Paus wordt gelezen, werd heden vooraf gegaan en gevolgd door lange gebeden, spe ciaal voor kardinaal Mindsze.nty en waarin de bescherming van de Aller hoogste voor de Katholieke Kerk werd ingeroepen. DE OPVOLGING VAN DE PRIMAAT VAN HONGARIJE. Het is nog niet bekend, wie de kar dinaal als primaat van Hongarije zal opvolgen. Tijdelijk zal het de oudste der bis schoppen, dr. Groesz, de aartsbis schop van Kalican, zijn. Groesz is 61 jaar. Waarnemers ge loven, dat, met het'oog op de zwak ke gezondheid van kardinaal Groesz, de aartsbisschop van Agria, mgr. Ju- lsiu Czapik, die eveneens 61 jaar is, tot de permanente opvolger van kar dinaal Mindszenty zou kunnen wor den benoemd. SOUVEREINITEIT A£N INDONESIë Het hoofdbestuur van de federalis tische partij „Pardafi" heeft een re solutie aangenomen, waarin gecon cludeerd wordt „dat de Ned. regering besloten heeft, de souvereiniteit over Indonesië op zeer korte termijn over te dragen aan het daartoe in le ven te roepen Indonesische orgaan, waarna de vertegenwoordigers van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië op voet van gelijkheid met de vertegenwoordigers van het Ne derlandse koninkrijk overleg kunnen plegen terzake van de culturele en financiële samenwerking binnen het kader van een bilateriale Unie." De resolutie wijst buitenlandse in menging in de Indonesische kwestie af, zeggend, dat het de uitdrukkelijke wens van het gehele Indonesische volk is, de souvereniteit op de kortste termijn rechtstreeks over te dragen van Nederland aan Indonesië en niet aan de Verenigde Naties. De resolu tie zegt, dat de Veiligheidsraad door de resolutie een feitelijke deeL van de souvereiniteit over Indonesië aan. zich getrokken heeft, De Nederlandse re gering noch de B,F.O. (Bijeenkomst Federaal Overleg) deed een duide lijke uitspraak ten aanzien van de resolutie, zo zegt het bestuur van de Pardafi, dat opmerkt, dat ,de Neder landse regering, de jure nog uit oefenend de souvereiniteit over In donesië, door deze houding niet toon de langer bij machte te zij nde uit de souvereiniteit voortvloeiende ver plichtingen ten aanzien van Indone sië na te komen." AUTO VAN DIJK GESTORT. Eén dode. In de afgelopen nacht gingen 4 per sonen, 3 mannen en een vrouw, na een te Deventer gehouden feestje met een auto naar huis. Nabij Deven ter is deze auto vanmorgen omstreeks 4 uur van de dijk nabij Twello ge stort. Een der inzittenden de persfo tograaf A. H. uit Deventer, was di rect dood. De 'fabrikant W. H. uit Deventer brak een paar ribben. De inzittende dame bleef ongedeerd evenals de bestuurder van de auto, de caféhouder W. uit Apeldoorn, die in hechtenis genomen. Men neemt namelijk aan, dat W. onder invloed van sterke drank ver keerde. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 8 Febr. Vee. Totaal aangevoerd 3173 stuks. 300 vette koeien en ossen. 946 .gebruiksvee 3J graskalverer:, 9-15 nuchtere kalveren, 433 biggen, 15 veulens, 200 paarden, 56 schapen en lammeren 101 bokken ën geiten, 26 varkens. Prijzen per stuk: kalfkoeien le soort 870, 2e' soort 730, 3e soort 626; melk koeien 870730625; varekoeien 490—390—200; vaarzen 590—429— 320; pinken f 42029020; g2raskal- veren f 250—170IOC; biggen 70 CO—40; hitten 600—500—300; werk paarden 77575400. Prijzen per kg.: slachtpaarden 1.30, 3.10 en 1.—

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2