INSPECTEUR DUPIIY Het gaat er Ru 13iwtz ssisch naartoe Minister Stikker over Kard. Mindszenty Oproep van pater Wesseling Oud-minister Marchant nog eens op oorlogspad Indonesië WOENSDAG 9 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HET KRAVCHENKO-PROCES Gisteren moest Semyon Wassilen- ko, een te Moskou wonende technicus, die speciaal per vliegtuig naar Parijs is gekomen om gehoord te worden in het proces van Kravchenko, vragen beantwoorden. Mr. Izard, die voor Victor Kravchenko optrad, noemde een aantal namen van leden van het politieke bureau der Oekrainse com munistische partij. Op de vraag wat er met hen gebeurde, antwoordde "Wassilenko bij iedere naam. „Ik weet het niet". Daarna vroeg Izard wat er met een aantal, wat hij noemde, leidende fi guren was geschied uit het Oekrainse technische leven. In de meeste gevallen zeide de ge tuige het niet te weten of het zich niet meer te kunnen herinneren. In één geval zeide hij „dood". Izard zei- de daarom, dat al deze namen toebe hoorden aan de grootsten uit het vak van getuige. Zij waren allen tijdens de zuivering in de Oekraine verdwe nen. Hierop antwoordde Normann (voor de „Lettres Frangaises"): „Daarom heeft de Sow jet-Unie de oorlog ge wonnen". Op dit ogenblik riep iemand van de kant, waar de getuigen a décharge zaten, dat Kravchenko alles van deze DE VACANT1E VAN 41) „Dat geloof ik niet. U bent heen en terug.... gevlogen! U hebt uw piloot een of ander bedwelmings middel ingegeven denkelijk uit uw eigen veldfles, zodat hy niet de reinste argwaan kon koesteren om hem na z\jn opstijgen te doen neer- sioren, zodat hij niet kon getuigen tegen u. U bent hier zelf vast en ze ker geweest." Laforge lachte verachtelijk. „U hebt het glad mis, mijnheer!" „Zo? Nu dan, als u hier niet ge weest bent, hoe weet u dan, dat het een grijze trui was, die men Chris- toj.he had aangetrokken?" „U nebt me zelf verteld, dat het zo vas!" „Neen," antwoordde de oude heer. „Ik heb er juist voor opgepast niet te verellen, dat het een grijze was. Dat kan Arthur Bruce hier getuigen. Hijj heeft er speciaal op gelet, wat ik Laforge fronste de wenkbrauwen. „Nu ja. dan heb ik zeker die oude trui van Bonnet wel eens in de werk mannen wilde weten, doch niets om trent zijn moeder had gevraagd. Kravchenko sprong hierop overeind en riep met bevende stem nooit iets omtrent zijn moeder te zullen gelo ven, zolang hij haar niet in Parijs zou zien. Er was nooit enig antwoord op zijn brieven en telegrammen geko men. En tegen getuige Wassilenko zeide hij: „Ge kent deze namen zeer wel. Gij weet dat zij in de gevangenis zitten of dood zijn. Waarom zwijgt ge?" Eerder op de dag speelde zich een woordewisseling in het Russisch af tussen Kravchenko en een Sowjet- technicus genaamd Kolybalof. Koly- balof verklaarde namelijk, dat Krav chenko een vonnis van twee jaar had ontvangen wegens verduistering van 60.000 roebel, toen hij het toezicht had over de bouw van een fabriek in Si berië. Het vonnis werd later verzacht tot één jaar. Kravchenko maakte toen een op merking over de slechte toestanden daar en „praten over onze geliefde leider". Kolybalof toonde zich hierop pijnlijk getroffen en zeide: „Gij moogt zo niet over mijn geliefde leider spre ken." Kravchenko antwoordde. „Ik ben in vry Frankrijk en ik kan ervan zeggen wat.ik wil." De rechter berispte Kravchenko la ter omdat hij had gedreigd Kolyba lof „twee hoofden af te slaan" indien hij hem in een Parijse straat zou ont moeten en indien Kolybalof geer ge tuige was. De zitting werd tot heden verdaagd. plaats achter de garage zien liggen. Toen u het over een trui had, dacht ik natuurlijk dadelijk aan dat ding". De deur van de hal werd geopend en allen keken op; het was Bé Del- mont. ATen hielden zich stil en Bé zei: „Gaat u altublieft door. Mag ik het ook horen?" „We zijn juist bezig," zei Dupuy toen, „om mijnheer Laforge te doen bekennen, dat hij de man is, die ver leden Vrijdagavond in „De Kleine J? r" is geweest." Toen keerde hij zich wederom tot Laforge: „Als u het niet geweest bent, hoe weet u dan, dat het een hondende ken was, waarmee zijn handen en voeten omwikkeld waren? Ik heb ge sproken van een „deken", maar ik heb geen enkele maal daarbij het woord „hond" gebruikt." „Och, meermalen ben ik in de ga rage van Sarton geweest.Toen u het over een „deken" had, dacht ik dadelijk aan de herderhond, die daar op e endeken in de hoek ligt." „Hm.... best mogelijk," mompel de Dupuy, imaar voordat hij iets ver der kon zeggen, nam Danet het woord. Nu was het niet alleen zijn tijd, maar bovendien had hij Bé Delmont onder zijn gehoor en dus een goeds gelegenheid, zijn handig heid te tonen. Hij kwam een pas naar voren en zei bruusk: „Kom, Dupuy, me dunkt, dat u nu wel zo ver gegaan bent, als enigszins mo gelijk is, is het zo niet? Misschien hebt u het bij het rechte eind, mij DE VASTEN- EN ONTHOUDINGS- WEREN. Volgens Reuter heeft de H. Con gregatie van het Consistorie beslo ten de met het oog op de oorlogs omstandigheden buiten gebruik ge stelde Vasten-wetten weer in te voeren. De Vasten- en onthoudings- wetten moeten weer worden nage leefd met ingang van As-Woensdag. Wij merken hiei*by op, dat het tot de bevoegdheid van het Nederlands Episcopaat behoort, te bepalen, hoe in ons land de Vasten- en onthou- dingswetten moeten worden nage leefd. Tot nu toe is in de bisschop pelijke voorschriften geen verande ring gebracht. HET VERBLIJF DER KONINKLIJKE FAMILIE IN SANKT ANTON. Koningin Juliana wordt niet voor het einde van deze week in Sankt Anton Verwacht. De Franse hoge commissaris in Oostenrijk, generaal Bethouard, blijft ter begroeting in Sankt Anton. Hij bewoont een villa even buiten he tdorp. De prins en de prinsesjes gebrui ken de maaltijden aan een gereser veerde tafel in de eetzaal van het Posthotel en de thee aan kleine ta feltjes in de hal, waarop een rood- wit-blauw vlaggetje is geplaatst. Ook Van Klastersky, de chef van het kabinet van het Oostenrijkse staatshoofd, vertoeft nog in het Post- hotel in afwachting van de aankomst van koningin Juliana. De koninklijke familie zal veirnoe- delijk na haar verblijf in Sankt An ton nog enige weken naar Zermatt in Zwitserland gaan. Tweede Kamer voor do republiek, terwijl hij onpar- •fctfdig moest Zijn. Zo heeft WJ de oom- muWstisoho teak bevorderd. Spreker vroeg o.a. of de regering inlichtingen heeft gevraagd te Washington over de Amerikaanse contracten, welke in Djocja zijn gevonden. De heer van der Goes van Naters (Arb.) zeide, dat wij de resolutie van de Veiligheidsraad niet naast ons neer mogen leggen. Ze moe. worden uitgevoerd, voorzover dit practisch niet onmogelijk blijkt. En wanneer dit onmogelijk is, moeten we aanto nen waarom dit zo is en er iets be ters voor in de plaats stellen. Wij willen thans geen motie indienen, zeide spr., maar wij staan er op, dat de republikeinse prominenten volle dig worden vrijgelaten, zo spoedig mogelijk. De heer Goedhart (Arb.) vroeg een duidelijke verklaring over hetgeen men voornemens is te doen met be trekking tot de vrijlating van de re publikeinse leiders. Een accoord met de republikeinen is z.i. bij voorbaat onmoglijk, zolang dezen nie* geheel vrij zijn en een duidelijk omschreven positie innemen. De heer de Groot (C.P.N.) maakte enkele kanttekeningen op de resolu tie van de Veiligheidsraad. Volgens de heer De Kort (K.V.P.) kan immigratie in Suriname de wel vaart wel aanmerkelijk verbeteren. De heer Oud (V.V.D.) sprak als zijn oordeel uit, dat de heer Scher- merhorn over onze souvereiniteit en verantwoordelijkheid te lichtvaardig denkt. De resolutie van de Veilig heidsraad noemde spreker een on recht ons aangedaan. Wat de regering onaanvaardbaar heeft verklaard, moet zij als zodanig blijven beschou wen. Te elf uur werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. Tweede Kamer neemt motie aan. In de vergadering der Tweede Kamer is gistermiddag de algemene beraadslaging over de begroting van Buitenlandse Zaken voortgezet. De heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) brengt in verband met reeds gebleken en erkende bezwaren, eni ge wijzigingen in zijn motie aan. De heer Schouten (A.R.) merkt op, dat nu de regering wordt uitgenodigd iets te doen, de motie is gekomen in een vorm, waardoor de formele be-1 zwaren, welke hij aanvankelijk had, best; maar kijk eens, voor mij is het niet genoeg, de waarheid te weten. Ik moet in staat zijn die te bewijzen. Ik moet gegevens hebben, die voor de rechtbank als afdoende bewijzen gelden." Dupuy staarde hem nadenkend aan. „Dat is zo, jongen. Jij moet de instructie in deze zaak voeren, is het zo niet?" „Juist," knikte Joseph. „En terwijl u in droomboeken hebt zitten lezen en de toekomst tracht te voorspellen uit kaarten en koffiedik, heb ik en kele feiten verzameld. Nuchtere fei ten. En, natuurlijk, één heel opmer kelijk feit! Eén enkel onomstootbaar feit is immers het enige, wat we no dig hebben, niet waar?" Arthur Bruce vroeg driftig: „Zeg, Danet, moet jij je nu beslist twee maal op één dag a1s een dwaas aan stellen?" Maar Dupuy legde zijn hand op Arthur's arm en suste hem. „Kom nu, Arthur, laat Joseph toch zijn vuurwerk naar hartelust afste ken! Heus het zou niet verwonderen, als hij werkelijk iets van belang ontdekt had. Hij is een snuggere jongen!" „Dan moest hij verstandiger zijn en „Wacht nu eens even, Bruce." riep Danet ontstemd. „Per slot van reke ning is dit geval toch een zaak voor mij. Die oude heer heeft geen schijn van bewijs. Ik we'. Ik kan bewijzen, dat Rufus Laforge die Vrijdagavond zijn vervallen. De minister van Buitenlandse Za ken, mr. Stikker, wijst er o.m. op, dat de 315 personen, werkzaam aan de ambassade te Londen, mede omvat ten het personeel van technische diensten en personeel behorende tot andere ministeries, werkende onder ambassadeverband. De motie acht spr. een levend bewijs er van hoe zeer deze aangelegenheid de aan dacht der Kamer heeft. De regering heeft tegen deze motie geen enkel bezwaar en is bereid er gevolg aan geven. Ten aanzien van de vervolging van Kardinaal Mindszenty, waarvan ook de regering met afschuw heeft ken nis genomen, kan Nederland alleen reageren op een wijze, welke past in hel kader van de internationale ge bruiken van deze tijd. Spr. merkt op, dat de souvereiniteit van iedere staat op zekere hoogte beperkt is. De Nederlandse souvereiniteit wordt beperkt door verplichtingen jegens internationale organisaties. Bij interventies, als welke gevraagd werden, moet men er altijd reke ning mee houden, dat mogelijk vreemde mogendheden in onze bin nenlandse aangelegenheden zouden willen interveniëren met een verwij zing naar wat we zelf gedaaii zou den hebben. Minister Stikker verklaart nog, dat er eenheid van beleid in het kabinet is en tevens eenheid tussen een groot deel van de Kamer en het ka binet. De begroting wordt daarna z.h.s. goedgekeurd met aantekening, dat de fractie der C.P.N. geacht wil wor den te hebben tegengestemd. De motie-Serrarens in verband met de arrestatie van Kardinaal Minds zenty wordt z.h.s. aangenomen, met aantekening, dat de fractie der C.P. N. geacht wil worden te hebben te gengestemd. Op dezelfde wijze Wordt de motie- Van dor Goes Van Naters aanvaard. WANNEER KOMT DE TEXTIEL VRIJT Men mag wel als zeker aannemen, dat in de loop van dit jaar de distri butie van textie1 opgeheven zal wor den. Immers met 1 Januari 1950 zal de economische unie met België van kracht worden, waardoor Belgische en Nederlandse leveranciers de vrij heid krijgen in beide landen zonder enige beperking handel te drijven. België heeft reeds een overschot aan texiel, door dat het binnenland verzadigd is en verschalende export landen steeds moeilijker te bewer ken zijh. Zo spoedig het Belgische aanbod vrijelijk naar Nederland zou kunnen komen, zou dus aan de dis- ti-ibutie een einde moeten komen: later dan 1 Januari 1950 kan het dus in geen geval worden. Maar de Ne derlandse textielindustrie zal er op staan, (vóór het zover is, de gelegen heid te krijgen ze^ meer textiel in het binnenland te kunnen leveren. Daarom zal dus in de loop van dit jaar de distributie worden opgehe ven. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit tegen de zomer za1 gebeuren. De grote moeilijkheid voor de textiel industrie is op het ogenblik, dat de invoer van garens nog steeds niet voldoende zeker is, terwijl het tekort aan personeel de productie remt. Te gelijk wil men ook de exiport zoveel mogelijk verzorgen en daarom werd tot nu toe het binnenland aan de straffe distributie gebonden. Ook hieraan za1 thans binnen afzienbare tijd een einde komen. WEINIG SIGARETTEN IN DE WINKELS. Naar wij van de vakgroep detail handel in tabak- en tabaksfabrica- ten vernemen, zijn de Nederlandse sigarenwinkeliers, door de stakingen in de sigarettenindustrie, minder dan ooit in staat aan de vraag naar signetten te voldoen. Het publiek zal op zijn bonnen voor het grootste deel met kerf tabak genoegen moeten nemen. DE TUINBOUW EN DE KOLEN- TOEWIJZINGEN. Te'Naai dv/ijk is gisteren een druk bezochte vergadering gehouden, waarin de klachten zijn besproken omtrent de kolentoewijzingen aan de tuinbouw. Men bleek in de mees te gevallen kolen te hebben gekregen die niet voor de bedrijven geschikt zijn. De vergadering besloot de kwes tie in een dezer dagen te houden ver gadering van voorzitters der veilings verenigingen uit het Z.-H. glasdis trict te doen bespreken, om daarna I te bezien, welke actie gevoerd moet worden om verbetering te krijgen. in „De Kleine Beer" is geweest." ein digde hij triomfantelijk. „Rufus was daar, dat is volkomen waar," stemde Dupuy met hem in. „Dat weet ik ook." „Maar u kunt het niet bewijzen." „Och, dat hangt er van af. Mis schien niet." „Maar ik kan het wel." zei Jo seph aanmatigend. „Terwijl u her senschimmen hebt nagejaagd, heb ik een echte getuige gevonden. Ik heb een man ontdekt, die weet, dat de vrouw van Bonnet die avond in dat ■huisje, Laforge hier bij zijn voor naam heeft toegesproken." „Wel, als je zo'n getuige hebt," gaf Dupuy toe, „dan is dat zeker een ding van veel betekenis." „Dat zal wel waar zijn." lacht Da net zegepra^nd. „Het is meer -yaard, dan al uw gissingen." Heeft ze hem bij zijn voornaam ge noemd heus?" vroeg Dupuy peinzend „Ja, dat heeft ze zeker gedaan," riep Danet verrukt uit. „Ik denk dat ze hem smeekte, de ongelukkige Christophe daar niet achter te laten om te sterven. In elk geval zei ze. ,,Toe, doe dat toch niet, mijnheer Rufe! Doe het niet!" „Rufe, zei je?" „Ja. Hetzelfde als Rufus. Rufus Laforge. En dat is 'bewijs genoeg om iedere jury te overtuigen, in verband dan met wat we verder gevonden hebben, dat Rufus Laforge die avond in „De Kleine Beer" is ge weest." Pater Wesseling heeft via de K.R.O. gisteravond een oproep gericht tot de katholieke jeugd van Nederland om Donderdagmorgen de eerste H. Mis in de parochie-kerk bij te wonen tot in tentie van kardinaal Mindszenty en te bidden Voor de vijanden van de Kerk, de,communisten. De leden van een jeugdorganisatie wekte hij op in uniform te verschijnen. De Katholieke Jeugdraad voor Ne derland heeft een telegram verzon den aan de Hongaarse regering, waar in namens alle Nederlandse Katho lieke jeugdorganisaties, met geza^ menlijk meer dan een half millioen leden, wordt geprotesteerd tegen het schandelijk onrecht en de mensont erende behandeling, die kardinaal Mindszenty zijn aangedaan. Het pro ces wordt een schending van de men selijke waardigheid, van de vrijheid van geweten en van de heilige rech ten der Katholieke Kerk genoemd. De Katholieke Jeugdraad roept de jeugd van Nederland op tot een ge bed voor allen, die onder het com munistische geweld vervolging lijden. Tevens werd namens de Katholieke Nederlandse jeugd telegrafisch aan het Nederlandse Episcopaat de verze kering gegeven van onwankelbare trouw. OPBRENGST ZOMERZEGELS. Van de zomerzegels 1948 zijn de navolgende aantallen verkocht: 2- (4) ct 1.356.241, 6- (10) ct 1.217.464, 10- (15) ct 1.732.025, 20- (25) ct 1.027.263. De bruto-opbrengst boven de frankeerwaarde 'hiervan bedraagt 213.787,78. De tussen haakjes ge plaatste getallen geven het bedrag aan waarvoor de zegels werden ver kócht. „WILLEM RüYS" WEER NAAR INDONESIA Uitgerust met de beruchte schroef en bovendien volgens de regelen van de scheepskunst „geknipt en gescho ren" is de „Willem Ruys" gistermid* dag onder commando van kapitein C. H. Vellenga naar Batavia vertrokken. Bij de 917 passagiers, van wie er 140 in Southampton embarkeren, zijn ruim 250 kinderen en ongeveer 200 dames, die in het kader der gezins hereniging naar Indonesië vertrek ken. Ook 56 „vrouwen in uniform" leden van het V. K. en het V. H. K. en Marva's zijn aan boord. Voor het rode kruis in Indonesië neemt het schip een partij medica menten mee. Bij de passagiers, die zich inscheep ten merkten wij op prof. dr. K. H. Heeroma, beter bekend als de dich ter Muus Jacobs, die onlangs als eer ste hoogleraar in de Nederlandse taal en letteren aan de nieuwe facul teit van de universiteit van Indone sië werd benoemd, prof. dr. mr. C. de Heer, tot voor kort gemeenteraads lid en oud-wethouder van Rotterdam, thans benoemd tot hoogleraar in de bedrijfs-economie aan de hogeschool te Makassar, de heer T. K, Lie evan gelist van het zendingsbureau te Oegstgeest, ruim dertig priesters, o. w. de hoogeerw. pater J. van Erp, président der missionarissen van het H. Hart te Tilburg. VERGETEN GLIMLACH HIELD DE WILLEM RUYS GEVANGEN De trossen van de Wriem Ruys, die gisteren naar Batavia is vertrok ken waren al bijna losgegooid, toen de kapitein na enig gefluister en sen begrijpend knipoogje van plan ver anderde en het bevel gaf, dat men met het vertrek moest wacnten In tussen stond er in de loods aan de wal, een wanhopige dame ongedul dig te wachten op een kunstwerk, dat zij thuis had laten liggen. En zonder dat kunstwerk kon zij on mogelijk de verre reis ondernemen» In pe^snolle vaart was een taxi. in tussen naar Den Haag gereden ooi het voorwerp te halen en binnen re cordtijd werd de oude dame iets overhandigd, dat zij met een ele gant gebaar naar haar mond bracht. Nu heb ik mijn glimlach weer te rug zei zij opgelucht. De dame haast te zich de loopplank op, waar de ka pitein haar ontving met de woorden: Een recoiJ, mevrouw, een verge ten glimlach, die sterk genoeg is om 28.000 ton plus 917 passagiers een kwartier langer dan nodig is tegen te houden. We gaan varen, jongens. Dupuy wreef met zijn handrug over zijn mond en schudde het hoofd „Wel Joseph," zei hij. „Rufus La forge was werkelijk die avond in „De Kleine Beer". Of tenminste in de buurt op dat ogenbhk. Maar die vrouw, de vrouw van Bonnet, spra* niet tegen hem. En als ze het gedaan had, dan zou hij het niet gehoord, hebben. Rufus lag op dat ogenblik bewusteloos onder het bed, ziek en bedwelmd. Neen, Rufus zou haar niet verstaan hebben!" „Wat beweert u nu weer?" vroeg Danet beteuterd. „Deze man hier voor ons is niet Rufus Laforge, beste jongen," zei Dupuy. „Deze is... hoe heet die broer ook weer?O ja.... deze is Christophe." En terwijl ze allen enige ogenblik ken geen woord wisten uit te bren gen, sloop Bé Danet als had ze nu datgene gehoord, waarvoor ze was komen bisteren stilletjes weg. Bé was weg; maar niemand ver roerde zich verder. Alleen Laforge lachte en keek naar Danet en La- j combre, als wilde hij een beroep op hen doen. „Wie is diedie oude jakhals eigenlijk?" vroeg hy verontwaar digd. „Onze beste vrienden kenden ons niet uit e^andor, dat kunt op mijn woord geloven, ik verzeker u, dat ik Rufus ben en niet die arme Chris tophe!" „Wie is uw tandarts?" vroeg Dupuy. „Dokter Loude soms?" WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond). BUIEN. Enkele regen- of hagelbuien, afgewisseld door opklaringen. Aanvankelijk langs de kust nog stormachtige en in het binnen land krachtige of harde Weste lijke wind, later geleidelijk af nemend. Iets kouder overdag. Oud-minister Marchant, die Za terdag tachtig jaar wordt, heeft gis termiddag ervoor gepleit om de in 1942 en in 1946 aangebrachte veran deringen in de statuten van de stich ting De Hoge Veluwe ongedaan te maken. Ook nu bleek de oud-minis ter nog niets van zijn oude scnerpte te hebben verloren. Hij zette uiteen, dat hij op verzoek van mevrouw Kröller in 1935, toen •hij minister van- onderwijs was, zit ting had genomen in het stichtings bestuur. Hij was toen voor zijn le ven benoemd. In 1942 was hij afge treden, omdat de Duitsers hem daar toe als het ware hadden gedwongen. Wanneer hij niet zou zijn afgetreden, zou eenvoudig abes zijn geannexeerd Nu vroeg mr Marchant aan de afde ling rechtspraak van de raad voor het rechtsherstel om de ongeldig ver klaring van de nieuwe statuten. Geheel tegen de bedoeling van het oude stichtingsbesuur in was men op De Hoge VelUwe aan het fuivou en f oog ten gogaan, zo zeide LU» laak te de houding vaü de beo* on mo- VY&UW Sckot-mo^iioini, die gebruik hadden gemaakt van de kamer* van de overledén vroegere eigenaars van het landgoed, welke kamers op s'ot waren gehouden. Naar zijn oordeel had men in het geheel geen piëteit gehad voor de overledenen, welke De Hoge Veluwe hadden geschonken. Ik had de deurwaarder kunnen sturen toen zij feest vierden op De Hoge Veluwe, aldus mr Marcnant, maar dat vond ik een beeje cru. Ik heb met de minister van onderwijs ever,de zaak gesproken, dóch ik heb niets meer gehoord. Men is rustig doorgegaan. De by de zaak betrokken afdeling was van mening, dat de wijziging van de statuten in 1942 ongedaan was gemaakt, omdat er in 1946 nieu we statuten zijn gemaakt. Een datum voor de uitspraak is niet vastgesteld. HAARLEMMERMEER. DE WEG HILLEGOM—O. WETERING. De weg HillegomOude Wetering, eigendom van de Haarlemmermeer- polder en 6.400 km lang, zal binnen kort worden verbeterd, om te vol doen aan de minimum-eisen. Van de weg zal door de provincie Noord- Holland 5.200 km worden geplaatst op de lijst B (van aan te leggen nieuwe wegen). HAVENARBEIDERS WILLEN WEER WERKEN. In een vergadering van Amster damse havenarbeiders, die door de E.V.C.-Transport in Bellevue werd gehouden, is het niet tot opheffing van de staking gekomen. Namens het E. V. C.-bestuur en de stakingsleiding werd medegedeeld, dat men het werk wil hervatten ook zonder dat bepaalde eisen zijn inge willigd. Men wenst echter dat van directiezijde schriftelijk wordt te kennen gegeven, dat men tot overleg bereid is op de punten waarover 1 wordt gestaakt. Bij de discussies kwam tot uiting, dat een aantal arbeiders Van de Hol landse Lloyd het plan had weer aan het werk te gaan. Het posten van de stakers werd een fiasco genoemd. „DE TURMAC" WERKT WEER. De Turmae Sigarettenfabriek te Amsterdam die Maandag 31 Januari als gevolg der staking van een deel van het 110 man tellende personeel door de directie zelf werd gesloten, werkt thans weer. 35 Stakers heeft de directie ontslagen. Laforge glimlachte. „Neen, dok ter Loude was die van Christophe!" Ik was bij een andere tandarts." En spottend voegde hij er bij„Heus, ik verzeker u, dat wij om alles ge dacht hebben, ook, om niet naar de zelfde tandarts te gaan." „Komt op hetzelfde neer, maar u •ben Christophe!" hield Dupuy vol. „Rufus kon geen enkele doorslaan de reden hebben, om Christophe te vermoorden. Maar Christophe in aanmerking genomen, dat hij de plaats van zijn broer kon innemen, tegelijk met de inbezitname van het geld en de macht door zijn broer verworven, die had méér dan ge noeg reden, om Rufus te vermoorden Ja, u bent Christophe! Zo alleen is er een redelijke verklaring mogelijk" Laforge wilde iets zeggen, maar Dupuy ging onbarmhartig door: „Daarom hebt u ook een poging ge daan, om mijnheer Eberlé te laten verdrinken. Omdat hij tegen u zei, dat hij vond, dat u er zo vreemd uit zag, zo heel anders dan Rufus. Ik waagde de veronderstelling, dat u een aans^g op hem zoudt plegen, als hij achterdocht toonde. En toen hij van u die uitnodiging kreeg en ik er achter kwam, dat hij niet kon zwemmen, kreeg ik een vermoeden op welke wijze u het wilde doen. (•Wordt vervoigd) Een bestelauto van een Amster damse textielfirma in brand gevlo gen. De brandweer wist het Vuur, dat ontstaan was,' doordat de houten bo dega bóven de uitlaat vlam vatte, spoedig te bedwingen. Een partij van 368 zomermantels ging verloren, Een boerderij te Echteld nabij Tiel in vlammen opgegaan. De brand ontstond in het achterhuis en vond gretig voedsel in het dak van stroo. Het'vuur greep daardoor zo snel om zich heen, dat bewoners en vee ter nauwernood zich konden redden. De gehele inboedel ging verloren. De schade wordt slechts gedeeltelijk ge dekt. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk dedag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Muziek houdt fit! 9.40 Schoolradio, 10.00 Gr.pl., 10.15 Morgendienst, 1045 Paul Robe son zingt, 1100 De Zonnebloem, 12.03 Pianorecital, 12.30 Land- en tuinb.- nieuws, 12.33 Metropole-orkest, 13.00 Nieuws, 13.45 Roeromme, 14.00 Can zonetta Sextet, 14.40 Even onder ons, 15.00 Spaanse volksliedjes, 15.15 Gr. platen. 15.30 Rotterdams pianokwar tet, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Fluit concert, 17.30 Amsterdams Vocaal Kwartet, 18.15 C.W.V.-kwartier, 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws, 19.15 Organis ten spelen eigen werken. 20.00 20.15 Studio-steravond. 21.30 Familiecompetitie, 22.00 Hobo en strijkorkest. 22.05 De vaart der vol ken. 22.25 Valerius gedenck en clanck, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Utrechts Stede lijk Orkest. HILVERSUM H (415 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.muz., 7.50 DagoDening, 8.00 Nieuws, 8.15 Gr.p1. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Boston promenade-orkest. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje lufster! 11.00 Orgelconc- uit de Grote Kerk te ZutDhen. 11.45 Een eerlijke vinder. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.38 Gerard van Krevelen, niano, 13.00 Nieuws, 13.50 Gr.oL 14.00 Wii en de mode. 14.20 Solistenconc. 15.00 Voor zieken en pezonden. 16.00 Assortimento (XV) 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier deze week' 17.30 Modelvliegtuigbou wers, 17.50 Kindercabaret, 18.00 Nieuws, 18.30 Oude tableaux, 19.00 Kobus Kwint. 19.10 Avondschool. 19.45 Gramofoonmuz. 20.00 Nieuws, 20.15JVIesse in.B. zg. Theresienmesse, van Joseoh Haydn. 21.05 Dat huwe lijk.... moet voorkomen worden, hoorspel, 21.45 Schilderijen op een tentoonstelling. 22.20 Frans-Engelse chansons, 22.454 Piilers van Neer- lands welvaart, 23.00 Nieuws, 23.15 Van al1 es wat. De Kamer heeft een aanvang ge maakt met de behandeling van de begroting van het departement van Overzeese Gebiedsdelen. Met de mi nisters Sassen, Goetzen en Stikker waren bij deze behandeling o.a. ook aanwezig de minister-president, de heer Drees, en de vice-voprzitter van de ministerraad, de heer van Schaik. De heer Serrarens (K.V.P.)de be handeling der Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad besprekend, zeide verontrust te zyn door de ge dachte, dat reeds bij voorbaat was uitgemaakt, dat Nederland ongelijk had. De heer van de Wetering (C.H.) ontzegde de Raad het recht zich in zuiver binnenlandse zaken van Ne derland te mengen. Hij drong aan op een duidelijk gedocumenteerd wit boek, omdat in Amerika geen begrip van de toestand bestaat. Zijn fractie zal de regering krachtig steunen, waar dat mogelijk is en haar daden krachtig afwijzen, wanneer dat ge boden is. De heer de Graaf (K.V.P.) bepleit te de noodzakelijkheid van eenheid in de deelstaten ten aanzien van de kwestie der godsdienstvrijheid. De heer Schermerliorn (Arb.) zei de, dat er een geestelijke traagheid is, in vele groepen van ons volk. Met het nationale probleem van Indone sië is men zijn inziens sterk achter uitgegaan, twee militaire acties heb ben die achteruitgang niet kunnen voorkomen. Er is- geen internationale politiek meer mogelijk buiten Ameri ka om. De Amerikaanse belangen zijn nu eenmaal onze belangen. In wezen willen Amerika en Nederland in In donesië hetzelfde: de vestiging van de souvereine republiek der Ver enigde Staten van Indonesië. Het eindpunt is z.i. nu wel zichtbaar: een Indonesische staat onder Indone sisch bestuur, waarin Nederlanders een arbeidsveld kunnen vinden. Het is noodzakelijk, dat er in Indonesië echte Nederlanders komen, die kei hard kunnen opkomen voor de Ne derlandse belangen. De heer Meijerink (A.R.) besprak de positie der Indische. Nederlan ders. Na de oud-minister van Koloniën, de heer de Graaff, te hebben her dacht, zeide de heer Weiter, dat het gehele bétoog van de heer Schermer- horn zich verliest in de ijle hoogten van een politieke stratosfeer. De voorlichtingsdienst heeft, naar spr. meent, niet mogen doen, wat hij wil de doen. Deze dienst is daardoor waardeloos geweest, de schuld daar van lag in den Haag, bij Buitenlandse Zaken en bij het kabinet-Beel. De here Cochran heeft partij gekozen

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1