S)e ÊakiócGoii^cmt „Hard en onverbiddelijk vonnis" geëist tegen kard. Mindszenty WAT IS WAARHEID? Laatste woorden van de kardinaa Nieuw Sovjet-voorstel aan Noorwegen r DRINGENDE OPROEP Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TBL WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 7 FEBRUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11612 Kard. Mindszenty's laatste woord Bur. Papengracht 32. Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.; 15 ct. p. m m. Telefoontjes f 1.50 WELEN ONZER LEZERS zullen de berichtgeving over het proces te gen kardinaal Mindszenty met be vreemding hebben gelezen. Wat heeft de houding van de kardinaal te be tekenen? Hij schrijft vóór zijn arrestatie een brief, waarin hij waarschuwt: „Ik zal niet aftreden. En als gij bekente nissen hoort, gelooft ze niet". Tijdens het proces herroept hij deze brief. Hij erkent zich schuldig: hij ziet nu in, dat hij verkeerd gedaan heeft en hij zou nu verschillende dingen anders gedaan hebben. Wij kunnen niet anders doen, dan onze lezers op het hart drukken, deze berichtgeving waarvoor wij zijn aangewezen op de mededelingen van de persbureaux met de grootste reserve te aanvaarden. Wij weten niet, wat de kardinaal erkend heeft, in welke bewoordingen hij zijn getuigenissen heeft gekleed: wij weten niet wat is weggelaten De halve waarheid vertellen kan erger zijn dan een leugen. Maar bovenal weten wij niet. in welk een toestand de beklagenswaar dige Kerkvorst zich bevindt. Welk een „behandeling" heeft men hem doen ondergaan? Wie de Zaterdag avond door de K.R.O. doorgegeven radio-uitzending van Boedapest heeft gevolgd, moet wel diep onder de in druk zijn gekomen van de brute wij ze, waarop de kardinaal door zijn rechters werd afgeblaft. Dat ge schiedde in het openbaar; wat zal in de beslotenheid van de kerker dan wel gebeurd zijn? Wat de gebrekkige eu onbetrouw bare berichtgeving ook moge hebben verzwegen: één ding is volmaakt dui delijk geworden en dat is: dat deze man zich zelf niet meer is. Wie de kardinaal gekend heeft vóór zijn arrestatie, wie zijn heroïsche strijd gadesloeg tegen de rode ter reur en de onderdrukking van de godsdienstvrijheid, wie zijn moedig woord van de kansel hoorde, herkent in deze gebroken man, die bekente nissen prevelt en zijn spijt betuigt, niet de echte Mindszenty. Eén maand gevangenis hebben deze man ge kraakt en gebroken; God weet met welke duivelse middelen. Nochtans staan bij alle vraagtekens in de berichtgeving over dit proces een paar feiten vast. Vooreerst heeft de kardinaal de authenticiteit van zijn waarschuwing omtrent zijn eventuele bekentenissen uitdrukkelijk bevestigd. En dan mo gen wij met de „Osservatore Roma no" zeggen, dat wij meer vertrouwen hebben in wat deze man in vrijheid schreef dan in hetgeen hij zeide na een maand lang gekweld te zijn in de folterkamers van een communisti sche gevangenis. Vervolgens staat het vast, dat het Vaticaan zich resoluut en onomwon den achter de kardinaal heeft ge plaatst. Er zijn in de loop der histo rie fouten gemaakt door kardinalen, maar nimmer heeft het Vaticaan deze fouten met zijn autoriteit gedekt. En op de derde plaats staat vast, dat alle processen voor communisti sche volksrechtbanken altijd eindigen met „bekentenissen" aan de lopen de band. Geen normaal denkend mens hecht enige waarde aan die zelfbe schuldigingen; zij vormen evenzovele nog niet opgeloste raadsels van achter het ijzeren gordijn. Er wordt in deze dagen herhaalde lijk gedacht aan het proces inzake de Rijksdagbrand te Berlijn en aan de raadselachtige houding van de hoofd- beschUldigde v. d. Lubbe. Wat er toen precies is voorgevallen, is nooit bekend geworden. Zal de historie ooit de waarheid kunnen vertellen omtrent het marte laarschap van kardinaal Mindszenty? Het Vaticaan hecht meer geloof aan wat de kardinaal vrijheid schreef in MORGENOCHTEND OM NEGEN UUR zullen de vonnissen uitgespro- ken worden in het proces tegen kardinaal Mindszenty. Dr. Alapi, de openbare aanklager, eiste Zaterdag aan het eind van zijn requisitoir een hard en onverbiddellijk vonnis", hetgeen hoogstwaarschijnlijk neer komt op de doodstraf. Kardinaal Mindszenty kreeg gelegenheid een laatste woord te spreken. Hij zeide, dat hij thans in dezelfde situatie zekere din gen anders zo i doen en toch trouw blijven aan de grondbeginselen. ERNSTIG BUSONGELUK BIJ RADOLFZELL Bij Radolfzell is een autobus met skiërs bij een scherpe bocht van de weg gegleden en van een stijle hel ling gekanteld. Negentien jonge mensen kwamen hierbij om het le ven en twintig raakten gewond, zo deelt 'het Duitse nieuwsbureau D. P. D. mede. Het gezelschap was op weg van Radolfzell aan het Boden- meer naar de Feldberg, de hoogste top van het Zwarte Woud. DE BESCHULDIGINGEN. De openbar? aanklager eiste brand merking van de verdachten als land verraders. Scherpe aanvallen richtte hij op d Verenigde Staten er. hun vertegenwoordigers, speciaal de New Yorkse kardinaal Spellman. Hij wilde in Mindszenty slechts de Hongaarse burger zien, die grote misdaden be dreven heeft, sinds het uitroepen van de republiek. De kardinaal heeft een organisatie geleid, die deze republiek wilde omverwerpen en de drager van de meest gehate naam Habsburg op de troon helpen. Grondslag van kar dinaal Mindszenty's activiteit noemde hij het speculeren op een derde we reldoorlog. Dr. Alap; z.'ide, dat alles wat tij dens het proces in de zaal gebeurd is in strikte overeenstemming was met de rechtsregels, die gelden in elk be schaafd'lanc1 en waarbij ieders ge lijkheid voor de wet tot uitdrukking kwam. De Hongaren willen, dat dit proces een einJ maakt aan de laatst- overgebleven reactie, vertegenwoor digd door sommige Rooms Katholieke leiders, door kardinaal Mindszenty in het bijzonder. Hij vond zich op deze plaats niet geroepen Westelijke pers berichten tegen te spreken, over het afpersen var bekentenissen met be hulp van wonderbaarlijke bedwel mende middelen of van andere me thoden. „Wie durft beweren", riep de aanklager uit, „dat hier in de ver- dachtenbank bedreigde of gemartelde mannen zitten? EEN TERNEERGESLAGEN EN UITGEPUT MAN. De „Osservatore Romano", het of ficiële blad van het Vaticaan, tekent hierbij aan, dat men geen geloof kan hechten aan de „automatische geba ren" van de primaat, die „benauwd, terneergeslagen machteloos en uitge put" is. Het blad veroordeelt open lijk de „geestelijke en lichamelijke martelkamer", waarin kardinaal Mindszenty tot ongeloofwaardigt be kentenissen werd gedwongen. Ieder, die de kardinaal vroeger gekend heeft, kan hem in zijn daden van thans, onmogelijk herkennen. Voor oordelen en laster zijn aan de docu menten toegevoegd om de schuld te verzwaren, aldus'het blad, dat niet gelooft in de bekentenissen e.i her innert aan de brief, die kardinaal Mindszenty schreef voor zijn arresta tie. „Wij geloven de vrije mens, die. waarschuwde, dat zijn daden er zijn woorden slechts mechanische bewe gingen zouden zijn, veroorzaakt door onweerstaanbaar geweld.'' DE VERDEDIGING. Alle verdedigers begonnen hun pleidooi met een lofzang op de volks democratie. Kardinaal Mindszenty's advocaat wees op de absolute afhan kelijkheid van de primaat van het onverzettelijke Vaticaan. 'ij voerde aan, dat de royalistische minderheid nimmer een massale steun had kun nen winnen en tot mislukken ge doemd was omdat niemand in Hon- H.K.H. PRINSES IRENE ALS BRUIDSMEISJE H.K.H. Prinses Irene was Zaterdagmiddag bruids meisje bij het huwelijk van mej. Vio let Charlie del Court van Krimpen met Jhr H. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. De bruid is de jongste zuster van mevrouw Feaver, die de huisgenote was van H.M.' de Konin gin in Canada. garije de Habsbur^ers terugwenst en omdat het vredesfront onder leiding van de grote Sowjet-Unie iedere dag aan kracht wint. Hij ontkende dat Otto Habsburg en kardinaa] Spellman politieke invloed zouden hebben in Amerika, „ec.i land waar vrij gedacht wordt". Kardinaal Minszenty heeft niemand geheimen verstrekt, orrdat de inlichtingen, die hij liet verschaffen wijd en zijd pu bliek tc :gankelijk waren. Het was zijn plicht deviezenzaken voor de Kerk te regelo Ten slotte wees hij de rechtbank op het oordeel van de wereldgeschiedenis in komende eeuwen. De grootste fout van dc kar dinaal was, geloofd te hebben, dat de nationalisatie der confessionele scho len zou leiden tot het opheffen van de godsdienstvrijheid. Dc verdediger stemde toe, dat kardinaal Mindszenty het land onnoemelijk veel schade had berokkénd. HET LAATSTE WOORD VAN DE KARDINAAL Om 19.00 uur plaatselijke tijd kreeg kardinaal Mindszenty gelegen* heid om nog een laatste woord te spreken. Volgens Reuter zeide hij: „Ik sta hier voor de rechtbank van het volk. Ik heb een hoge posi tie in het land. Ik ben reeds een hal ve eeuw oud en in die tijd wortit iemands mentaliteit doortrokken van zekere vaste principes. Deze prin cipes zijn in het leven van de mens even vast gebouwd a's hei ijzer en de rails. De principes geven in het leven van de mens de richting aan. Nu sta ik voor de politie en de rech ters. Men stelt mij vragen en ik ant woord. De vragen zijn van die aard, dat ik mijn eigen ziel net zo moet antwoorden al^ u. God is mijn getui ge, dat ik altijd goede bedoelingen heb gehad. Ik heb nimmer tegen de wetten van de Staat willen werken en a's dat toch gebeurd is, heb ik het hier verteld zonder opsmuk. Het is mij nu reeds duidelijk geworden, zoals ik eerder reeds heb gezegd. Ik heb mijn spijt betuigd en dat doe ik thans weer. Ik geloof, dat ik thans vele dingen anders zou doen, ook al kan ik niet de principes veranderen, die leiding aan mijn leven hebben gegeven. God is mijn getuige, dat ik geen vijand ben van het Hongaarse volk. Ik ben geen vijand van onze boeren en arbeiders, van wie ik er een ben. Ik wens hun geen enkel recht te ontnemen. Thans wens ik iets te zeggen, dat hier eigenlijk niet thuis hoort. Maar ik wil het in ieder geva' zeggen. Het betreft de kwestie van de agrarische hervorming en de Kerk. Ik wens te verklaren, dat de Hongaarse bis schoppen hun zegen hebben gegeven aan hen die land hebben gekregen Later werden hier en in het buiten- l£md ook verklaringen van hen uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de Kerk de grond niet van de kleine boeren wenste terug te ne men. Ook het Vaticaan is het hier mede nooit oneens geweest. Het keurde deze handelwijze van de Hongaarse bisschoppen goed. God is mijn getuige, dat ik mij geen vijand van de vrede voel. Ik ben niet tegen vrede tussen de Staat en de Kerk. Ik vind het juist, dat de verzoening tussen Kerk en Staat, wanneer die tot stand komt, duurzaam en hecht is. Ik blijf bij de brief, die ik aan de minister van Justitie heb gezonden en die hier is voorgelezen. Iedereen kent Je inhoud van die brief en ik behoef die niet te herhalen. Dat ik van te voren wist, dat ik m conflict met de wet kwam bij som mige hande'ingen heb ik toegegeven en ik erken mijn schuld. Wat de fi nanciële zaken betreft, heb ik aan geboden alle schade te vergoeden. Dit meen ik ernstig. Vanochtend steeg mij dit gebed naar de lippen: „Heer geef ons vrede in deze dagen, juist in deze dagen. Vrede in de Kerk, vrede in de Hon gaarse staat, waaraan ik gehoorzaam heid verschuldigd ben Geachte Volks- vechtbank, moge God u de wijsheid gever, een vonnis te vellen, dat in het buitenland en hier vrede en ver zoening zal brengen." Hierop keerde de kardinaal van de 'microfoon naar de bek'aagdei.bank terug, waar hij ging zitten. IN AFWACHTING VAN HET VONNIS Het proces tegen kardinaal Minds zenty c.s. is Zaterdagavond om 20.40 uur plaatselijke tijd geëindigd. Dins dag om 9 uur zal uitspraak worden gedaan. In afwachting van de uitspraak van het volksgerechtshof morgen ochtend om 9 uur, verblijft kardinaal Mindszenty in een voor hem in ge reedheid gemaakt kantoor van een functionaris van het gerechtsgebouw. EEN VERKLARING VAN VERSLAGGEVERS Alle verslaggevers op twee na bij het proces tegen kardinaal Minds zenty hebben Zaterdag een verkla ring uitgegeven, waarin wordt ont kend, dat op enigerlei wijze censuur is uitgeoefend op hun verslagen of dat de officiële tolken zich aan ver draaiing van het gesprokene hebben schuldig gemaakt. De twee correspondenten, die de gezamenlijke verklaring niet teken den, zijn Edward Korry van „Uni ted Press" en Gebriël Pressman van de „New York Times". Korry zei, dat hij een en ander reeds persoonlijk had ontkend en Pressman-was het niet eens met de redactie van d( verklaring. EEN VERKLARING VAN NAGY Ferenc Nagy, de voormalige Hon gaarse premier die naar Amerika is gevlucht, heeft gisteravond te Wash ington gezegd, dat het feit, dat kar dinaal Mindszenty heeft toegegeven de terugkeer van de Hongaarse ko ningskroon te hebben verhinderd, het beste bewijs is, dat hij gedwon gen werd op onware beschuldigin gen te bekennen. Nagy zei, dat hij, toen hij premier was, zelf het Ame rikaanse leger heeft verzocht de kroon van de H. Stephanus te bewa ken. Hij deed dit, nadat een lid van de Amerikaanse legatie in Boeda pest hem in Januari 1947 had ge vraagd wat er met de kroon moest gebeuren. Vglgens Nagy had „een hoogge plaatste kerkelijke leider" in 1947 gevraagd de kroon aan Hongarije terug te geven. Nader verklaarde Nagy, dat de hooggeplaatste kerke lijke autoriteit de prins-primaat was. dat wil zeggen kardinaal Mindszenty. Dinsdag verklaring van de Paus? Volgens een bericht van de „Volkskrant" zal Paus Pius XH Dinsdag, nadat het volksgerechts hof in Boedapest vonnis zal hebben geveld over kardinaal Mindszenty en zijn mede-beklaagden, een ver klaring afleggen over het „proces",. Aldus een mededeling van het Va ticaan. Radio Vaticana heeft gisteren „Oostelijke landen"' beschuldigd de uitzendingen van de Vaticaanse ra dio naar het buitenland te storen. De storingen zijn het zwaarst wan neer wij spreken over het heilig schennend proces in Boedapest, al dus de omroeper. De Oostelijke lan den zijn bevreesd, dat de wereld de waarheid over het proces te horen krijgt in plaats ^van de in Boedapest kunstmatig voorbereide „waarheid", besloot radio Vaticana. AANVALLER VAN SJAH OVERLEDEN Facher Rai, die Vrijdag de moord aanslag op de Sjah van Perzië heeft gepleegd, is Zaterdagnacht in het ziekenhuis aan de hem door de me nigte toegebrachte verwondingen over'eden. MIST LEGT LUCHTBRUG STIL Een dikke mist, die Berlijn be dekt, heeft het verkeer op de lucht brug sinds gisterochtend volkomen stilgelegd. Een officiële Amerikaanse woord voerder verklaarde te hopen, dat de I buitenlandse zaken, zou dit te ver- dienst later op de dag ten minste 1 staan gegeven hebben aan de Israë- Volgens diplomatieke waarnemers te Washington bestaat de mogelijk heid, dat de Ver. Staten hun econo mische hulpverlening uitstrekken tot het Midden-Oosten, wanneer de vrede daar gevestigd is. Dean Ache- son, de Amerikaanse minister van kunnen worden her- Sluiting van een non-agressie-pact De Sowjet-Unie heeft Noorwegen in een nieuwe nota voorgesteld een non-agressie-pact met haar te sluiten, aldus meldde gisteren radio-Moskou. Het Atlantisch Pact is agressief! In de nota wordt gezegd: „De Sow- jetregering (in haar nota van 29 Januari il) vroeg de Noorse regering haar standpunt uiteen te zetten ten aanzien van de kwestie van een At lantisch Pact, in het bijzonder over wegend, dat er een gemeenschappe lijke grens tussen de Sowjet-Unie en Noorwegen bestaat, en vroeg tevens, of de Noorse regering verplichtingen aan de Atlantische alliantie verbond met betrekking tgt de inrichting van lucht- of marinebases op het grond gebied van Noorwegen." In commentaar op het Noorse ant woord van 1 Februari zegt de nieuwe nota; „Uit het antwoord van de Noor se regering blijkt, dat zij met betrek king tot de -kwestie van de deelne ming van Noorwegen aan de Atlanti sche Unie, beweert, dat de V.N. nog niet voldoende sterk zijn geworden om de vrede en veiligheid van alle lan den in stand te houden. Daarbij ver klaart de Noorse regering, dat de At- la .ische Unie moet worden be- scnouwd als behorend tot de regio nale overeenkomsten, voorzien in het Handvest van de V.N. en dat zij de bedoeling heeft agressie te voorko men. De Sowjet regering deelt deze mening van de Noorse regering ten aanzien van de bedoelingen en aard van de Atlantische Unie niet". De nota gaat voort: „De opneming van Noorwegen in die groepering kan niet alleen de consolidatie van Noor wegens veiligheid niet dienen, maar kan integendeel er toe leiden, dat Noorwegen verwikkeld wordt in de politiek van een bijzondere groepe ring van mogendheden, die verstrek kende agressieve doelen nastreven. In haar antwoord geeft de Noorse regering de verzekering, dat Noor wegen nooit een politiek met agressie ve bedoelingen zal steunen en dat het niet zal toestaan, dat het Noorse grondgebied in het belang van een dergelijke politiek wordt gebruikt. De Sowjat-regering neemt nota van deze verklaring van de Noorse rege ring, ofschoon zij deze verklaring als onvoldoende beschouwt. De Sow jet-regering kan de omstan digheid niet voorbijzien, dat de Noor se regering in gebreke is gebleven een duidelijk antwoord te geven op de vraag van de Sowj et-regering, of het toetreden van Noorwegen tot de Atlantische Unie er toe zal leiden, dat Noorwegen verplichtingen op zich neemt met betrekking tot het inrich ten van lucht- of marine-bases op Noors grondgebied. Het is echter bekend, dat het bin nenhalen van kleine landen in deze Unie juist tot doel heeft hun grond gebied te gebruiken voor het inrich ten van dergelijke militaire bases, hetgeen in dit geval van bijzondere betekenis is voor de Sowjet-Unie, daar Noorwegen en de Sowjet-Unie buren zijn met een gemeenschappe lijke grens. In de verklaring van de Noorse re gering is er een suggestie, dat een aanvalsdreiging zou kunnen komen va-n de zijde van de Sowjet-Unie. Een dergelijke suggestie is van alle grond ontbloot, daar de Noorse regering geen rechtvaardiging of reden heeft om te twijfelen aan de bedoelingen van goede nabuurschap van de Sow jet-Unie ten aanzien van Noorwegen, hetgeen elke mogelijkheid van een aapval uitsluit. Indien de Noorse regering echter nog steeds aan de bedoelingen van goede nabuurschap van de Sowjet- Unie ten opzichte van Noorwegen tWijfelt, stelt de Sowjet-regering, ten einde elke twijfel ten aanzien van de bedoelingen va i de Sowjet-Unie weg te nemen, de Noorse regering voor een non-agressie-pact met de Sow.iet Unie te sluiten en op die wijze een eind te maken aan alle twijfel". NOG EENS PROBEREN? Noorwegen, Zweden en Denemar ken hebben besloten tot een nieuwe poging om een onafhankelijk Scan dinavisch militair verbond te vormen. Aldus wordt van betrouwbare zijde tq Kopenhagen vernomen. DE WERELD KOMT ER MET HET ETEN BETER VOOR TE STAAN. Volgens een rapport van de econo mische afdeling van de Uno over de internationale economische toestand in 1948 kunnen millioenen mensen langzamerhand een betere voedsel voorziening tegemoet zien. Het over zicht zegt o.a.: „Het vooruitzicht op een aanmer kelijk betere wereld-voedselvoorzie ning in 1948/'49 is wellicht de belang rijkste economische ontwikkeling van het afgelopen jaar. Uit bijna alle gebieden van de wereld wordt ge meld, .dat er gedurende de tweede helft van 1948 uitstekende oogsten zijn binnengehaald of dat er zeer goe de oogsten worden verwacht. Het re sultaat is, dat. de wereld thans over meer graan beschikt dan sedert 1931 is voorgekomen, hetgeen een aan merkelijke verlichting betekent van de wereld-graancrisis. Ook de situatie op het gebied van vetten en oliën en andere voedings- mirïrfplpri holn/-»f4- onirtn middelen belooft enige verbetering". lische vertegenwoordiger, Eliahoe Epstein en aan de Egyptische ambas sadeur, Mohamed Kamil Abdoel Ra- him. SOEKARNO EN AGOES SALIM NAAR BANKA Op het eiland Banka zullen bespre kingen plaats vinden tussen Soe- karno. Agoes Salim, Hatta en, als vertegenwoordigers van het Bijzon der Federaal Overleg, Anak Agoeng, premier van Oost-Indonesië en R. Ateng van Oost-Java. Soekarno zou gisteren in een Ne derlands vliegtuig van Prapat op Sumatra, waar hij zoals men weet vertoeft, naar Banka vliegen. Hij heeft telegrafisch aan de leiders van het B.F.O. verzocht voor vervoerge- legenheid voor hem en Agoes Salim te zorgen. Verliescijfers uit Indonesië Een officieel militair over zicht uit Batavia geeft de vol gende verliescijfers: van 2 tot 9 Januari 64 doden en 8 vermis ten: van 9 tot 15 Januari 37 doden; van 16 tot 22 Januari 40 doden en 3 vermisten; van 23 tot 29 Januari 48 doden en 4 vermisten, van 30 Januari tot 5 Februari 23 doden. AALMOEZENIER AL GEWOND Het hoofdbureau van Katholiek Thuisfront ontving heden het be richt, dat Kapitein-Aa'moezenier V. C. M. Al licht gewond is tijdens een vijandelijke actie, en is opgeno men in het militair hospitaal te Tji- mahi. Met het s.s. „De Grote Beer" ver trokken deze week naar Indonesië de kapitein-aalmoezeniers J. A. Paus en K. A. Noordman, die beiden reeds in Indië zijn geweest en Majoor- aalmoezenier J. W. H. Rietmeijer. Het hoofdbureau van Katholiek Thuisfront verzorgde de uitrusting van laatstgenoemde aalmoezenier, daartoe in staat gesteld door de paro chiële afde'ing van Katholiek TTiuis- front te Oud-Ade. LEIDEN Aan alle mannelijke katholieken boven 18 jaar Morgen vindt de uitspraak plaats in het proces tegen Zijne Emi- nenuc ivardinaai Mindszenty, Primaat Aartsbisschop van Hongarije. Het bestuur van de Vriendenkring ter Ere van het Allerheiligste Sacrament nodigt U allen zonder uitzondering uit om HEDENAVOND NEGEN UUR IN DE HARTEBRUGKERK bijeen te komen Voor het ter aanbidding uitgestelde II. Sacrament zullen wij daar in gemeenschappelijk gebed: eerherstel brengen voor alle vervolgingen, welke de H. Kerk, de Bruid van Christus, in Haar bedienaren en kinderen in deze tijd ondervindt; het Allerheiligste Hart van Jezus beloven door persoonlijk "beter leven voor onze schuld en die van de vervolgers van Zijn Kerk te voldoen; de H. Gees: vragen Zijne Eminentie Kardinaal Mindszenty en alle anderen die onder vervolging lijden, bij te staan met Zijn zevenvoudige gaven. Bij het vernemen van alle schokkende berichten uit pers en radio zouden we iets willen doen, maar gevoelen ons machteloos. Ons H. Geloof leert ons echter, dat wij door gebed en offer niet „iets" maar „zeer veel" kunnen doen. LAAT EEN MASSALE OPKOMST HEDENAVOND ONZE „DAAD" ZIJN!

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1