7 F Een orthodox Bisschop over de ar restatie van Kardinaal Mindszenty NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK EEN WEEK HEEFT DAGEN REDERIK Verleid door Huibert Vet EN DE ZEVEN DIRECTEUREN ZATERDAG 5 FEBRUARI 1949 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Vice-Patriarch der Grieks- Oriëntaalse Orthodoxe Kerk, die uit Hongarije vluchten moest, vertoefde begin November en einde Januari enkele dagen in Nederalnd. Op ver zoek van de Linie" was hij bereid, enkele woorden van diepe sympathie en solidariteit te publiceren voor zijn „katholieke en protestantse vrienden Mindszenty en Ordass (een bisschop der „Evangelische Kerk") zoals hij zeide. Wij ontlenen aan een verklaring van deze Orthodoxe bisschop het volgende: Het recht en de macht staan bo ven ons, beschermen ons, besturen ons, maar voeren ons tot de onder gang als dit recht en deze macht niet in handen is van waarlijk goed-wil- lende mensen. De wetenschap is een schoon en rijk geschenk, maar maakt niemand gelukkig als zij niet komt tot de mensen, als zij niet wordt aan gewend om het leven schoon, sterk en gelukkig te maken. Rijkdom, ontwikkeling, bescha ving zijn slechts verfoeilijke zelf zucht als in het hart van de rijke, beschaafde, ontwikkelde mens niet de ware liefde leeft, namelijk: te werken, te handelen, te helpen om de mensheid gelukkig te maken, om de wereld gelukkiger te maken. In de werken Gods is deze liefde de allesbeheersende kracht. Wij vinden deze terug in de Weste lijke landen, waar men de zedelijke waarden tenminste tracht te eerbie digen. Zo is het niet in mijn arm, ge knecht Hongarije, waar tengevolge van de Russische verovering de heer sende dienaren van Rusland Ma- tyas Rakosi en de zijnen het éérst de Hongaars-sprekende (Grieks) Oos- ters-Orthodoxe kerk aan hun macht onderwierpen, en de overige Kerken thans aan zich ondergeschikt trach ten te maken. Voor ieder denkend mens is het duidelijijk dat het ein de niet anders wil zijn dan de totale onderdrukking en uitroeiing van het Geloof. Dit voorzag Jozef Mindzenthy, Kardinaal-primaat van Esztergom, en hij onderhandelde derhalve niet met de Hongaars-bolsjewistische lei dende staf. In zijn herderlijk schrijven van 1 November 1945 reeds wees Kardinaal Mindszenthy het Hongaarse volk 'en de gehele wereld op het gevaar van het bolsjewisme. Dit herderlijk schrijven bracht op de in Novem ber 1945 gehouden Rijksdag de meer- Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM I. 301 meter. 8.00 Nieuws. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis in de kapel van het St. Jo- seph-Missiéhuis te Helden Panningen 9.30 Nieuws. 12.15 Apologie. 12.40 Lunchconcert door Orkest zonder Naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, aansluitend Kath. nieuws en boekennieuws. 13.25 Vervolg Lunchconcert. 13.50 Buffalo Bill. 14.35 Residentiekoor en Residentie orkest. 15.20 Pastoor A. J. Mulder over „Hop-hop-hop de kermis op". 15.20 Gesprekken met kunstenaars. 16.10 Sportreportage. 16.25 Vespers. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.30 Nieuws. 19.50 In het boeckhuijs 20.05 De gewone man. 20.12 Uit en thuis. 23.00 Nieuws. 23.15 Avond concert. HILVERSUM II; 415 meter. 8.00 Nieuws. 8.18 Ouverture Semiramis. 8.30 Voor de tuin. 8.40 Albert Sand ier en orkest. 9.12 Sportmededelin- gen. 9.15 Men'vraagtwij draaien 10.00 Meester-trio, 10.30 Briefgeheim 10.50 Boston Promenade-orkest. 11.15 Triangel. 12.00 Amsterdamse Politie- kapel- 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.mu- ziek. 13.20 Romancers. 13.50 Even afrekenen. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Concert met toelichting. 16.15 Filmpraatje. 16.30 Wekelijkse sport- revue. 17.00 De Krekels. 17.20 Schaat senrijden. 17.30 Ome Keesje. 18.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Repor tage. 20.15 Walztime. 20.45 Beau geste, hoorspel. 21.20 Muziekalbum. 22.00 Hersengymnastiek. 23.00 Nieuws. 23.15 Muzikale driesteden tocht. MAANDAG HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Re veille. 8.00 Nieuws. 9.15 Ochtendbe zoek bij jonge zieken. 9.30 Muziek bij het werk. 11.00 Weens Philh. Or kest. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 1.40 Zangrecital. 12.10 André Kostelanetz. 12.30 Med. voor land- en tuinbpuw. 12.33 Zigeuner orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoli- nata. 13.45 Victor Silvester. 14.00 Schoolradio. 16.45 Lente. 17.00JKleu- terklokje. 17.15 Populaire orgelbe speling. 18.00 Schuttede Raaff. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 20.00 Nieuws. 20.15 Met band en plaat. 20.30 Ferdinand Huyck, hoorspel. 21.30 Muzikaal maandblad. 22.00 Hollands Strijkor kest. 23.00 Nieuws. 23.15 Populair avondconcert. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek bij het ontbijt. £.00 Nieuws. 8.18 Filmselecties. 9.00 Ochtend Symph. concert. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 De regenboog. 11.40 De struikrover en het treurspel. 12.00 Accordeola. 12.30 Med. t. b. v. land- en tuinbouw. 12.38 Gram.mu- ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Ramblers. 14.00 Gerard Henge- vela. 14.45 Die Fledermaus. 15.35 Legende, 17.00 De school is uit, 17. Amsterdamse Politie Kapel. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Amster damse Politie Kapel. 19.30 Boston promenade orkest. 20.00 Nieuws. 20.10 Dingen van de dag.' 20,15 Pen- nies from heaven. 20.50 De ducdalf. 21.10 De onstei'felijke Verdi. 22.30 Actuele kanttekeningen. 23.00 Nieuws. 23,15 Dansmuziek. derheid van stemmen aan de Partij van de Kleine Boeren, en als deze Partij leiders gehad zou hebben, mannen als Daniel O'Conell, dan zou in Hongarije de bolsjewistische terreur nooit gezegevierd hebben. Het levende geweten van Honga rije was Kardiaal Mindszenthy, die als hoofd der Kerk in Hongarije en goed vaderlander met ongeëvenaar de ijver streed voor de rechtvaar digheid, want hij was er van over tuigd, dat het ook dan een plicht is te strijden voor recht en rechtvaar digheid, als op de overwinning geen hoop bestaat. Hij stond tegenover een vreselijke overmacht, maar hij gaf geen kamp totdat menselijke sluwheid de pen uit zijn hand sloeg, en dé folterkamer van de Hongaarse bolsjewistische politie de mond deed verstommen van de Priester naar Christus' hart. Kardinaal Mindszenthy is een mar telaar in de ware betekenis van het woord, en om zijn hoofd straalt het aureool van de rechtvaardigen, die heiligen genoemd worden. Uit eigen ervaring ken ik, helaas, de bolsjewistische terreur in Honga rije. Want ook tegen mijn Ijals is de loop van een pistool gedrukt door een chef van politie, een gewezep ar beider in de ijzer-industrie, die door de omwenteling in het nieuwe re giem politiechef werd. En aan mijn lichamelijke marteling heeft een po- litiekapitein, een gewezen kroegbaas, zich vermaakt als aan een spel. Aan dergelijke behandelingen is thans Kardinaal Mindszenthy bloot gesteld. De leiders van het bolsje wisme bepalen het recht en dus is het lot van Mindszenthy, indien de wereld niet in opstand komt tegen deze ten hemel schreiende misdaad. De beschuldigingen tegen de kar dinaal zijn door zijn vijanden in het leven geroepen. Immers: ieder den kend mens moet inzien dat het even onmogelijk is Mindszenthy van de- viezenhandel te beschuldigen, als om hem voor een minderwaardig vader lander té houden. Maar het is ook onmogelijk, de overwinning te behalen voor de rech ten van Mindszenthy door middel van diplomatieke nota's. Ik spreek tot het geweten van de wereld: - Laten de strijders voor het recht en de beschermers der Westerse be schaving de handen ineenslaan en de helden der rechtvaardigheid: Kar dinaal Mindszenthy en Bisschop Or dass' redden, en mét hen het land, dat eeuwenlang het bolwerk is geweest tegen de horden uit het Oosten, en dat nu het slachtoffer is geworden van de Oosterse veroveringszucht: Hongarije. Wie in Hongarije zijn stem durft te verheffen tegen het bolsjewisti sche regiem of tegen diens vertegen woordigers, wie critiek uitoefent, ja zelfs: wie niet sympathiseert, wordt beschouwd als een vijand van de Hongaarse „damocratie" en derhalve aangeklaagd of gevangen genomen, w.g. THEODORUS STEPHANUS DE NéMETH, Vice-Patriarch en Aartsbis schop der Orthodoxe Kerk in Hongarije. ALPHEN AAN DEN RIJN Gaat de heer L. C. Slootjes heen als Raadslid? Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van het raadslid, de heer L. C. Slootjes, die destijds door een groep onafhankelijken is gecandida- teerd, in de eerstvolgende raadsver gadering' als zodanig te bedanken. De heer C. Koren zal hem dan opvolgen. L.T.B. Duizend en een wetens waardige, actuele, alsook interessante aangelegenheden, alle de land en tuinbouw betreffende, werden, zowel door de voorz., de heer J. van Nie- kerk als door de spreker van de avond, de heer Th. W. Verhoeff, assis tent-bedrijfsleider bij de L.T.B., zo mede door B. Vergeer, een van de jongere garde van de boerenstand, op bevattelijkfe wijze onder de loupe ge nomen. De spreker behandelde o.m. de onderwerpen: bemesting; diverse weidemethodenconserveringsmetho den; opbrengsten van het land en de betekenis daarvan voor het bedrijf in het kader der zelfvoorziening voor veebedrijven; het gezamenlijk ge bruik van de nodige werktuigen, enz., terwijl uit de gevoerde gedachten- wisseling nog bleek, dat bedrijven tot 12 H.A. in aanmerking komen voor rijkssubsidie voor het aanschaffen van"bedrijfsmateriaal; dat de vrijwil lige veelevering te eniger tijd wel zal ophouden en er nu reeds gestreefd wordt naar centrale afzet van vee, zo mogelijk op coöperatieve basis, met welke vorm echter, naar de mening van het bestuur, niet iedereen gebaat is, doch men was het wel met elkaar eens, dat gebonden vrijheid Ave. de beste oplossing zal zijn en dat men ten deze een afwachtende houding dient aan te nemen tot de stichting voor de landbouAV in deze materie mét plannen ter tafel komt. Door de voorzitter werd, bij de aan vang der vergadering medegedeeld, dat er vastomlijnde plannen zijn om te Alphen aan dx Rijn, zo spoedig mo gelijk, een aanvang te maken fnet een cursus in kaasbereiding, welke cursus verzorgd zal worden door het Rijks- landbouwconsulentschap te Gouda plm.- 15 lessen zal omvatten, gedeel telijk uit practisch werken zal be staan en ongeveer 18 leerlingen kan betreffen. De secr., de heer Joh. C. Vink, ook een man, die met hart en ziel de boe renstand dient gaf, na 't jaarverslag zijn visie op vakkennis voor de boer in 't algemeen, in 't bijzonder vakken nis betreffende het vee, voorts ook van mensenkennis, geschiktheid om met mensen om te gaan, leiderscapa citeiten, inzicht in de bedrijfsvoering, beroepsliefde en belangstelling, orga nisatiezin, kennis van boekhouden en bedrijfsleer en tot slot accuraatheid en netheid. De g. a., deken Nieuwenhuizen, woonde deze vruchtbare cultiverende' en activerende jaarvergadering bij, waarop de L.T.J. traditie getrouw een belangrijke aandeel in de belangstel ling had. Ook bouwplannen voor een nieuwe Ned. Herv. Kerk. Schreven wij on langs enkele bijzonderheden omtrent de bouAvplannen voor een katholieke kerk met daarbij behorende scholen, aan de Lage Zijde, ter hoogte van de Cornelis de Vlamingstraat, thans ver nemen wij, dat er ook vanwege de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. ge meente plannen worden gekoesterd tot de bouw A?an een kapel aan de Steekterweg, alsmede van een school. De hiervoor benodigde grond is in Jan. 1944 reeds in principe wan de ge meente aangekocht ter .grootte \'an plm. 392 M2 voor de kerk en plm. 283 M2 ten behoeve van de school vereniging, alles tegen de prijs van f 0.50 per M2. De huidige grondprijs bedraagt plm. f 17.per strekken de M2. B. en W. stellen de raad voor tot verkoop te besluiten. Industrieterrein-Heimanswetering in Avording. Teneinde binnen zo kort mogelijke tijd te kunnen overgaan tot de verwezenlijking van het partiële uitbreidingsplan „Industrieterrein- Heimanswetering" stellen B. en W. de raad voor aan te kopen van de heer P. Verduijn een oppervlakte van 7.08.93 H.A. bestaande uit Aveiland, weg, water, erf en een tweetal schu ren. Na langdurige besprekingen is de koopsom bepaald op f 63.500, Avelk bedrag het college, na verklaring van een aantel factoren, die tot het be palen van deza koopsom hebber ge leid, niet onredelijk acht. Van mevr. H. J. van der Kloot- Meijburg, dient gekocht te worden 4.06.03 H.A, weiland ten bedrage van f 40.603,—. Partieel uitbreidingsplan voor Aar- landerveen. Te verwachten is, dat in het gemeentedeel Aarlanderveen de toekomst uitbreiding van de be bouwing noodzakelijk zal zijn. De gronden, waarop het partieel uitbrei dingsplan. dat door het architecten bureau Verhagen, Kuiper, Gouwetor en de Ranitz, in overleg met de di recteur van gemeentewerken is ont worpen, oetrekking heeft, Avorden in het Noord-Westen begrensd door de provinciale weg, in het Noord-Oosten door de ten Westen van de Dorps straat gelegen watering en in het Zuid-Oosten door de Kerkvaartsweg. Het plan sluit aan bij de bebouwing langs de Kerkvaartsweg. welke in het gehele plan is opgenomen. De voor lopige plannen betreffen tevens de bouw van plm. 50 woningen. Tussen de watering en de ontworpen bebou wing is een pleintje geprojecteerd, waarin winkels zullen mogen worden gevestigd en in het midden van het pleintje is ruimte voor een muziek tent opengehouden. Wetenswaardig Gemeente Nieuws. B. en W. delen aan de raad o.m. mee dat voor een volledig stel uit treksels uit de kiezerslijst volgens de legesverordening, een prijs van f 21, geldt; dat pogingen om de bouw van een nieuwe o.l. school, ter verhanging van die aan de Schoolstraat, op de urgentielij st voor 1949 geplaatst te krijgen, geen succes hebben opgele verd en dat trn aanzien van de plaat sing op het urgentieplan 1950 thans ook nog geen zekerheid kan worden gegeven; dat voorgesteld wordt aan de muziekverenigingen „Arti et Re- ligioni", „Crescendo" (Alphen) en „Door samenwerking sterk" (Aarlan derveen) een subsidie van f 100 per jaar toe te kennen onder voorwaarde o.m., dat ieder dezer verenigingen een nader vast te stellen minimum led»: tal moet hebben; dat ten aan zien van de overname door de ge meente van de Kerkvaartsweg en de daarin gelegen brug de tussenkomst van Ged. St. is gevraagd, aangezien het bestuur van de Drooggemaakte polder ran de Westzijde van Aarlan derveen daaraan blijkbaar' niet op reële basis wenst mede te werken; dat nog steeds verboden is bij artikel 148 der Alg. Politieverordening om vuilnis en andere afvalstoffen te wer pen in of langs openbare wateren en wegen of op en in terreinen en slo ten, zonder toestemming van de eige naren en dat strenge maatregelen te gen overtreding zullen worden ge troffen; dat toekenning van presentie geld voor het bijwonen van vergade ringen van alle,, raadscommissies zal worden voorbereid; dat teneinde te gemoet te komen aan de wenselijk heid van een parkeerterrein bij het Nutsgebouw het gemeentebestuur voornemens is een gedeelte van de sloot ten Noorden van dit gebouw te dempen en de totstandkoming van een parkeerterrein ten spoedigste te bevorderen. Personalia. - Brigadier E. J, Krui- zinga is bevorderd tot adjudant. Jo Vncent zingt te Alphen. Naar wij vernemen komt de bekende zan geres Jo Vincent binnenlf&rt te Al phen aan den Rijn zingen ten bate van de Stichting 1940/45. Geboren: Willem Adriaan, z. van A. Blom en J. C. Graafland. Evert, z. van C. van den Boom en A. Hes- seling; Cornelis Ferdinand, z. van E. van der Lelie en Th. A. van der Peijl. Ondertrouwd: W. van Schaik 31 j. en W. C. Verbeij 26 j.; E. A. van Eg- mond 27 j. en A. M. Ekelschot 18 j.; J. J. Goedhart 27 j. en J. J. Bosse- meijer 26 j.; F. H. Volker 29 j. en M. Hazebroek 30 j. Gehuwd: P. van der Horst 32 j. en .T. Vergeer 31 j.; G, van Amsterdam 34 j. en J. T. Veenendaal 24 j. Overleden: J. Braster, echtgenote van W. Hesseling 40 j.; Maria van Veen, ongh. 78 j.; Cornelis de Groot 80 j.; Hendrik van Egmond 1 jaar. Naargeestige visie. Op de hoek van een straat had een heel kleine aan- ij ding laats. Een vracht auto raakte het wiel van een fiets en de beide he ren, die verantwoordelijk waren voor de respectie- velijke vihikels, stonden even later als kemphanen tegenover elkgar. De man van de fiets, welk voer tuig toch maar een dwerg is in vergelijking met een vrachtauto, nad ,de groot ste mond. In een uitge breid betoog kwam hij tot de conclusie, dat zijn te genpartij stapel gek was, Avat reeds bleek uit de half gare bochten, die deze maakte. De chauffeur, die daarna het woord kreeg, wist er niet veel van te maken, wat misschien zijn oorzaak vond in het tal rijke publiek, dat ininid- dèls toegestroomd was. Hij volstond daarom met zijn vinger tegen het voor hoofd te drukken en ver volgens in de richting van de wielrijder te wijzen. Door deze gang van za ken was het nodig, dat de publieke opinie naar voren werd gebracht. Een oud heertje met verwrongen gezicht trad op de wielrij der toe en zei: „Jij ben gek!" Voor de chauffeur echter triomfantelijk kon glimlachen, voegde het heertje hem toe: ,.En jij ben ook gek". Nu vo'elde spreker wel, dat er nog enige verduidelij Icing no dig was. Hij maakte daar om een erg wijds gebaar met de opmerking: „De hele wereld is gek en ik ben het ook." Op dat ogenb'ik arri veerde er een politieagent, die alles opschreef. De in specteur zal bij het lezen van dit verbaaitje wel ge zegd hebben: „Gekken praat." Eigen spaarbank. Een begrafenisonderne mer in Nancy deed een de zer dagen een zonderlinge ontdekking. Hij was met zijn assistent in het lijken huisje bezig het stoffelijk overschot van Nicolaas Nottin te kisten. In het houten been van de over ledene blèken zich bank biljetten te bevinden met een totale waarde van 1 millioen francs. Zuinigheid en vlijt... In een Brabantse cou rant lazen Avij deze week een zonderlinge geschie denis. Een heer vervoegde zich aan het loket van de Schouwburg en wenste een nauwkeurige opgaaf van de prijs der verschillende zitplaatsen. ,De prijzen variëren van 1 tot 5 gulden, mijn heer", zei de juffrouw aan het loket. „Balconloge 5.zaal- loge 3.50, eerste rang 2.50, tweede rang 1.50 en de goedkoopste plaat sen 1. De heer dacht even diep na en zei toen: „Geef U me alleen maar een pro gramma van een kwartje, dan ga ik daar wel op zitten." Alle begin is moei lijk!! Geen schijn van kans. Maandag kwam er een dame bij een vogelhande laar naar binnen stormen. Met een schok kwam ze vlak voor d,e toonbank tot stilstand, plantte beide vuisten in haar zij er stak op ruzie-achtige toon het volgende verhaal af: „Nou, U bent me ook een mooi heer. Vorige week verkoopt U me een papagaai, die acht talen spreekt. Acht talen, ja- Avel! Zeven dagen he'b ik het beest ,al in huis en nog steeds heeft het geen bek open gedaan. Denkt U soms, dat'het geld me op de rug groeit. Dat beest is natuurlijk te stom, om ta len te leren. Maar daar heb ik geen boodschap aan Als U zegt, dat de papa gaai acht talen spreekt, moet ie er ook acht spre ken. Anders bent U een oplichter. Maar ik neem er geen genoegen mee! Binnen een half uur ben ik hier terug met een „Maar beste juffrouw", onderbrak de winkelier, „ik geloof, dat het goede dier nog geen kans heeft gehad, om zijn bek open te doen." Amateurwerk. De tewater! ating van het eerste schip, dat na de oorlog voor de Poolse koopvaardij werd gebouwd is geen succes geworden. Om te beginnen moest de plechtigheid worden uitge steld vanweg enkele dagen storm. Van dit uitstel maakte de autoriteiten ge bruik, om over de naam \'an het schip te beslissen. Allerlei originele namen werden naar voren ge bracht, zoals Stalin, Lenin. Marx en Revolutie. Plot seling kwam iemand op het idee het schip te noe men naar de arbeider, die er de meeste werkuren aan had besteed. Dit bleek een zekere mijnheer Zoupek te zijn. die inmiddels al met het volgende schiip be zig was. Hij Averd naar huis gestuurd, om zijn Zon dagse pak aan te trekken en zijn vrouw te halen. Vijf minuten voor het schip in het zilte nat zou glijden, kwam echter de secretaris van de plaatse lijke afdeling van de partij met de mededeling, dat Zoupek geen lid was. Na het ondertekenen van twee invulformu'ieren was dit zaakje in orde. Maar op dat ogenblik verscheen de volgende moeilijkheid. Mevrouw Zoupek wei gerde de fles champagne welke ze als een ca deautje beschouwde tegen de boeg te gooien. Toen men haar de fles wilde afnemen, riep ze om •hulp. waarop Zoupek rid derlijk genoeg was, om de belager bewusteloos te slaan. Het schip is toch te wa ter gekomen, maar Zoupek staat niet zo best meer aangeschreven. Interview. Een Amerikaanse jour- na" ist had een interview met een parachutist, die reeds honderd maal om laag was gesprongen. „Wat zou U doen", vroeg de journalist, „als de pa rachute nu eens niet open ging?" „Oh," antwoordde de ondervraagde, „dan zou ik even terug gaan om een andere te halei}!" Pa geeft advies. Pa: Zeg Jantje, waarom heb je sdhool moeten blij ven? Jantje: Ik wist niet waar de Azoren waren, Pa! Pa: Let dan \roortaan 'be ter op, waar je je spullen laat! BOSKOOP BEëDIGING DER HULPPOLITIE In de Raadszaal vond de beëdiging plaats van de hulppolitie. Bij deze plechtigheid waren tegenwoordig burgemeester Verkerk en het volle dige politiekorps met hun districts commandant majoor Warmolz. De bijeenkomst werd geopend door de burgemeester, die in het kort het doel en de taak van deze hulppolitie uiteenzette. Majoor Warmolz het woörd ver krijgende gaf een nadere beschou wing over hetgeen door de burge meester reeds was aangehaald, n.l. dat'de plaatselijke politie bij even tuele onlusten elders haar diensten zal moeten ven'chten ter handha ving van de openbare orde en vei ligheid in deze gemeente alsdan de hulppolitie zal worden ingezet. Het stemde spreker tevreden, dat even als elders te plattelande, zoveel ge gadigden zich hadden opgegeven, waaruit hij concludeerde dat de re gering in moeilijke tijdsomstandig heden wel op de bevolking kan re kenen. Om de rechtszekerheid van de be volking niet te kx-enken, zal aan de hulppolitie een degelijke opleiding wórden gegeven. Ook het oefenen in de wapenhandel zal een deel van deze opleiding omvatten, daar de hulppolitie met de meest moderne vuurwapenen zal worden uitgerust. Hierna werd overgegaan tot uit reiking der verbandacte. Geboren: Hilda d. van H. J. Hendriksen en T. H. Ramp; Wilhel- mina Suzanna MarL. d. van W. G. Mathot en M. A. L.Marijnissen; Cornelis Dirk z. van D. Budding en E. Schouten; Juliana Illona d. van A. Burggraaf en E. Kaufmann. Ondertrouwd: H. J. Brand 28 j. en A. T. M. Loom an 27 j.; H. Glazen- borg 41 j. en H. H. Hagen 35 j. Getrouwd: G. T. Hooftman 26 j. en M. S. Kluis 28 j.; L. J. van der Quast 40 j. en P. D. Groeneveld 37 j. Overleden: Helena van Vliet, echtg. van Kersbergen, 69 j.; Francina Ma ria van Veen, echtg. van Verhoef, 25 jaar. LEIMUIDEN St. Deus Dedit. Op de kaart avond werden de prijzen gewonnen door T. Vastenhout, A. v. d. Drift, C. de Rijk, H. v. d. Zwaan, J. v. d. Breg- gert J. van Rijn. K.A.B. In een vergadering stel den de heren Jac. Droogh, A. v. d. Drift en H. Vastenhout zich in dienst der -t.b.c.-bestrijding, door propagan dist te worden van Herwonnen Le venskracht. NIEUWKOOP Thuisfront Hedenavond te 8 u. wordt in de zaal-de Koster een to neelavond gegeven voor Kath. Thuis front. De ver „De Dilettant" voert op „De Huistiran" van Godfried Bo rn ans en de „Truc van Tinu§". Voor de Nieuwkoopse soldaten-vrienden een gezellige avond! ROELOFARENDSVEEN Personalia De heer Jac. Koek slaagde voor het vakdiploma heren kapper. TER AAR Raad van Arbeid Met ingang van 1 Februari is als vertegenwoor diger voor de gemeenten Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven aange wezen de heer P. H. van Heyningen, C 234e, Ter Aar. Breng nimmer door lawaai, of bravour-gebaar, Het leven van U-zelf of and'ren in gevaar! AMSTERDAMSE BEURS De handel op de effectenbeurs te Amsterdam had de laatste dag van de week al bijzonder weinig te be tekenen. Er waren bijna geen op drachten en slechts enke'e rubrie ken gaven nu en dan enige bewe ging te zien. Bij de opening was de stemming prijshoudend en de koer sen van de bekende toonaangevende aandelen der divei"se afdelingen wa ren onveranderd of iets beter. Wel dra echter kon een afbrokkeling worden Avaargenomen, die voorna melijk op rekening moest worden gesteld aan het gebrek aan affaire. Voor scheepvaartpapieren werd weer enige belangstelling aan de dag ge legd waarbij de koersen, behoudens enkele uitzonderingen, iets ^ger kwamen te liggen. De koersverbete- ring in de loop van deze week had gisteren klaarblijkelijk enig aanbod uitgelokt. De petroleummarkt was stil na prijshoudende opening liepen Koninklijke een paar punten achter uit. zodat ze per saldo iets ^ger kwamen te liggen. De toonaangeven de industrieaandelen Avaren aan vankelijk alle iets hoger bij het slot, doen ook deze fondsen gingen onder beurstijd wat achteruit. Bankaande len waren prijshoudend. De affaire in cultuurfondsen was zeer klein. De koersen waren weinig of niets veranderd. Nu en dan ontwikkelde zich enige beweging in H.V.A., die onder bfurstijd eveneens een paar punten achteruit liepen. De affaire in Indonesische fondsen was onbete kenend en de koersontwikkehng was onregelmatig. De beleggingsmarkt stil. Nederlandse staatspapieren wer den op ongeveer het vorige peil af- ZIJN AARDAPPELVEZELS TOCH NOG NUTTIG? Vele boeren hebben de laatste ja ren naast pulp ook aardappelvezels vervoerderd, maar wij hebben ner gens dit afvalproduct van de aard- appelmeelindustrie horen roemen. Men gebruikt het aReen bij gebrek aan beter*. Nu heeft echter de heer Bonda, eigenaar van een bekende veevoe derfabriek te Leiden, proeven ge nomen met het inkuilen van een mengsel van gras en aardappelvezels waarbij de silo werd afgedekt met een laag vezels van 20 cm dikte, die stevig werd aangetrapt. Daar boven op kwam nog een laag zand van 15 cm. De proeven werden genomen met vier verschillende mengsejs, nl. even vee1 gras als vezels, en twee^ maal, driemaal en viermaal zoveel gras als vezels. Het mengsel met de minste vezels was minder goed ge lukt dan de andere silo's, die een prima product bleken te bevatten. De uitkomsten waren veel beter dan de Landbouwvoorhchtingsdienst had verwacht. Ir P. Verhoeven vestigt er thans dé aandacht op, dat het goede resultaat wellicht alleen is toe te schrijven aan de luchtdichte afslui ting, die door het aanstampen van de vezels verkregen wordt. Z.i. wordt daardoor broeiing voorkomen en koolzuurvorming bevorderd waar door in de grashoop conservering door koolzuur optreedt. Er is zekejr alle aan'eiding om deze veronder stelling aan verdere proeven te toet sen. Geheel Uav leven zij op zelf beheersing gericht, ,.£r is daar iets niet in orde!" zei de tovenaar beslist tegen Frederik". „Ik heb in mijn lange le ven veel meegemaakt, maar als er plotseling een telefoongesprek afgebro ken werd r. et een ijselijk gekreun, dan was er al tijd iets vreemds aan de hand Een moord, of zoiets. Ik geloof dat deze Notaris Zwingelhout in grote moeilijkheden verkeert, anders zou hij niet zo kreu nen. Zeg nou zelf." Nee, dat vond Frederik ook. „Ik ge loof, dat ik er heen ga", zei hij diep in gedachten. Ik weet nog wel niet in welke stad Notaris Zwingelhout burgemeester is, maar dat zal voor een tovenaarsleerling toch niet zo moeilijk te vinden zijn, lijkt mij. Ik...." En toen rinkelde de telefoon op nieuw. Haastig zette Frederik ds hoorn aan zijn oor en hoorde: „Hal lo? U spreekt opnieuw met die eh.. eh., hum., eh die notaris Dinges... eh Zwimmelbout, geloof ik. Juist, Zwimmelbout. Er is niks bijzonders aan de hand, hoor. Ik kreeg opeens verschrikkelijke hoofdpijn en daarom kreunde ik zo.'Nou, goeienavond dan maar. Tjuus!" en toen werd de ver binding voor de tweede maal onder broken. „Nu vertrouw ik het 'helemaal ntet meer;" zei Frederik achterdochtig," „Die stem was beslist niet van de echte Notaris en bovendien zégt een burgemeester niet zulke onbeschaaf de woorden als: Tjuus! En dan heet de burgemeester niet Zwimmelbout maar Zwingelhout. Dat te een groot verschil, vind ik". De tovenaar knikte instemmend. „Het scheelt alles!" zei hij, en daarna sprak hij de naam Zwimmelbout nog eens uit met een gezicht alsof hij ie*s onsmakelijks in de mond had, „Ik zou er graag heen willen gaan om dit raadsel op te lossen," opperde Frederik voorzichtig, met een snelle blik op zijn leermeester. Deze keek even bedenkelijk, „Denk aan je examen, beste jongen," zei hij, „je" weet zelf hoe zwak je bent met haarspelden. Maar per slot van re kening moet je het geleerde ook eens in praktijk brengen. Ga maar. Denk er echter aan dat je slechts met mate tovert. Overdaad schaadt."

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6