NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Gemeenteraad van Warmond VRIJDAG 4 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Aanleg van een industrie-weg Ook een markt-terrein Wil het streven naar industrialisa tie van de gemeente succes hebben, dan dient op korte termijn to-t ont sluiting van industrieterreinen te wor den overgegaan. Een provisorische oplossing is mogelijk en verantwoord, door een toegangsweg te maken naar de gronden, die na de totstandko ming van de verkiezing van het uit breidingsplan voor industiieterrei- nen zullen zijn aangewezen. Door deze weg moet aansluiting worden verkregen op de Willemstraat en de Brittenruststraat. Door verbetering en verlenging van de Tolstraat zal de aansluiting binnenkort nog wor den verbeterd. Uit zuidelijke rich ting zal een aanmerkelijke verbete ring van de verbinding tot stand ko men, wanneer de bebouwing ten noorden van het raadshuis zich uit breidt. Een de'el der uit te voeren werken kan beschouwd worden als normale straataanleg en wel de ver binding van de Willemstraat en de Brittenruststraat met de eigenlijke in dustrieweg. Deze kosten worden be groot op 75 000.en komen geheel ten laste van het grondbedrijf, wijl deze dienst hierdoor bouwrijpe grond verkrijgt. De industrieweg komt te liggen op de plaats, waar in de toekomst een belangrijke verkeersweg hefc ontwor pen marktterrein met de nieuwe Rijh- brug verbindt. Over het marktterrein wordt dan in westelijke richting het industrie gebied bereikt. Deze weg zal in de toekomst ver der moeten worden doorgetrokken. Uit dezen hoofde moet op een uitgaaf van rond ƒ66.000.rekening wor den gehouden. Een bedrag van 110. per strekkende meter zal gemoeid zijn met verlenging van de weg. Ofschoon een bijkomende omstandigheid, is het toch een factor van betekenis, dat door het aanleggen van de industrie weg de mogelijkheid ortstaat om twee ontworpen sportvelden te be reiken. Verdere grondaankoop ter plaatse is noodzakelijk om aan even tuele vraag naar industrieterrein te kunnen voldoen„In verband met een en ander stellen B. en W. de raad voor een crediet van f 141.000.be schikbaar te stellen. VERHOGING VAN GASTARIEF. Gevolg van subsidie-intrekking door regering. Was niet in October van het vorig jaar pas besloten tot verhoging van het gastarief met 2 cent per M3? En hebben B. en W. hun voorstel hier toe niet besloten met de toezegging, dat, zodra de bedrijfsuitkomsten dit zullen toelaten, zij met voorstellen tot verlaging zullen komen? Een toe zegging die ongetwijfeld bij velen de hoop vestigde, dat die verhoging, zo zij niet voor korte duur zou gelden, dan toch zeker wel de laatste zou zijn. Na nauwelijks vier maanden evenwel komen B. en W. opnieuw m~ een voorstel om de gasprijs mei; 2 cent per M3. te verhogen, inplaats van te verlagen. Zij motiveren dat op grond van het intrekken van de regeringssubsidies, tengevolge waar van de kolenprijzen, met ingang van 1 Januari 1949 met ƒ7.80 per ton zijn verhoogd, zomede op grond van de intrekking van de subsidie op de gas- cokes ad 3.30 per ton. De beschikking van de minister van economische zaken, eveneens ge wijzigd, laat -thans weer toe om de gasprijzen naar rato, met 2 Oct. per M3. te vefhogen en B. en W. willen daarvan, gezien de noodzakelijkheid wegens te slechte bedrijfsuitkomsten, gebruik maken, waardoor een ho gere ontvangst van ƒ45.440 wordt gewaarborgd en het nieuwe tekort van ƒ47.321.tot ƒ1881.terugge bracht, inet welk bedrag het geraamd tekort zal moeten worden verhoogd. Indien de raad het voorstel aan neemt, zal de prijs, met ingang van 1 Januari derhalve bedragen voor gewoon tarief 16 ct. p. M3., héP vast rechttarief (A) ƒ0.70 vermeerderd met 15 ct. voor alke afgenomen M3.. ider (B) ƒ3.vermeerderd met 13 ct. voor elke afgenomen M3., idem (C) ƒ2.vermeerderd met 14 crt. voor elke afgenomen M3. gedurende de maanden April tot en met Sep tember en 4.vermeerderd met 12 ct. voor elke afgenomen M3., ge durende de maanden October tot en met Maait. Gemeenteraad. De agenda voor de raadsvergadering op Maandag 7 Febr., des avonds te 8 uur vermeldt o.m.: het vaststellen van een partiëel uitbereidingsplan Aarlanderveen;aan- kpop van eigendommen van P. Ver- duijn en mevr. H. J. v. d. Kloot-Meij- burg; i.z. verkoop van grond aan de Steekterweg aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk van Alphen c.a. en aan het bestuur van de Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs. Voordracht directeur gemeente werken. B. en W. hebben op de voordracht aan de raad tot benoe ming van een directeur van gemeen tewerken geplaatst de heren ir. J. Snijder te Dordrecht en P. J. Baauw te 's-Gravenzande. In de raadsver gadering van Maandag 7 dezer zal de benoeming geschieden. A.N.W.B.-avond. Onder auspi ciën van de Ned. Kath. Jongerenbe weging werd Donderdagavond in de goed bezette St. Josephzaal een pro paganda-avond gehouden door de A. N.W.B. Een propagandist ontwikkel de op prettige wijze enkele gedach ten over de bond. In 1883 werd de bond opgericht, aanvankelijk veloci- pedistenbond genaamd, nadat het huidige rijwiel in zijn eerste gedaan te en vorm op de weg was gebracht. Tien jaren lafcr kwam de automo biel ter wereld. Er waren gemeen ten waar een auto niet harder dkn 30 km. mocht rijden, maar ook waar hij slechts 6 km. snelheid mocht ont wikkelen. Een historisch feit memo reerde spr. van een gemeente, die uitvaardigde het voorschrift, dat de automobiel slechts zo snel mocht rij den „als een paard in het land lopen kon". Weldra behartigde de bond ook de belangen van de automobilis ten. Hij telt nu 225 duizend leden. Later werd ook de Kon. Ned. Auto mobielclub opgericht. Deze bestaat nu ongeveer 50 jaar en telt ongeveer 10.000 leden. De beide instanties zijn volkomen zelfstandig doch werken nauw samen, voor zover het doel bei der werkterrein kruist. Behalve de belangen van wielrijders en automo bilisten, verzorgt de A.N.W.B. alle mogelijke toerismen en biedt de grootst mogelijke service en hulp. Over de wegenwacht zeide spr., deze van grote betekenis is te ach ten voor het automobielverkeer. De wegenwacht werd ongeveer twee ja ren geleden ingesteld met 7 motoren en 7 monteurs. Thans rijden er 75 door het hele land op de belangrijk ste wegen. Uitbreiding van het aan tal is urgent. De bond overweégt ook om de wegenwacht des avonds in dienst te stellen. Een interessante tentoonstelling van fotomateriaal, miniatuur ver keersborden e.a., alsook een groot aantal uitgaven van de A-N.W.B. stond de bezoekers ten dienste de kennis omtrent deze materie verder te verdiepen. Een aantal films, waar onder de grote A.N.W.B.-propagan- dafilm, illustreerden het grote werk van deze bond. De heer Jac. Verkleij, voorzitter van de N.K.J.B., opende met een kor te inleiding en de heer B. Knaapen, consul van de A.N.W.B.,' sloot, na een propagahdistisch woordje en op wekking om lid te worden, deze avond, welke was voorafgegaan door een soortgelijke bijeenkomst des mid dags van de leerlingen der hogere klassen van de kath. scholen. ALKEMADE Gemeentehuis. De kantooruren van het gemeentehuis te Roelof- arendsveen zijn: iedere werkdag van 913 uur. Des namiddags is het kan toor voor alle zaken gesloten. Geboren: Antoon Cornelis Petrus, z. van P. C. van Zanten en H. P. Akerboom: Bea, d. van J. Horsman en J. M. de Ridder; Cornelia Hele na Maria, d. van C. J, v. d. Hoorn en C. Th. Meijer; Henri Martien, z. van H. Turk en M. de Blanken; An na Maria Hiltrudis, d. van H. J. Mu- ris en H. Hartmann. Ondetrouwd. J. A. van Klink en C. J. M. van der Meer; C. Loomans en H. van Zanten. C. G. Strijk en C. A. Disseldorp. Overleden: Henricus Johannes Tersteeg 10 mnd. KOUDEKERK Geboren: Beatrix d. van K. Vergunst en B. Schellingerhout; Arie z. van J. Staring en S. Ver- gunst; Jacobus Theodorus Michaël z. van Th. Meyer en T. H. v. d. Voort. Overleden: Aagje Oudshoorn, we duwe van A. v. d. Ent, 71 j. NIEUWKOOP Geboren: Bertus z. van M. Wij- man en E. B. van Leeuwen; Gert jan z. van L. Slingerland en J. Rietveld; Hendrika d. van P. Slingerland en H. Geerestein. Getrouwd: Jan Immerzeel 27 j. en Petronella van der Ham 25 j. gadering bijeen. Afwezig waren de heer J. Dekker en de heer C. J. de Vroomen. Goedgevonden werd, dat de huur van de woning, bewoond door W. Kwaak, werd verhoogd, in verband met het feit, dat deze wo ning thans door twee gezinnen wordt bewoond. De eendenkooi. Aan de orde kwam hierna de ver pachting van de eendenkooi. Het ligt in de bedoeling van het college van B. en W., aldus de voorz., een lid van de raad aan de eendenkooicom missie toe te voegen, doch B. en W. wilden hiermede wachten totdat de nieuwe raad in functie zou treden. Zowel de heer van Elburg als de heer Vergeer willen reeds nu een raadslid aan deze commissie toevoe gen .desnoods slechts met adviseren de stem. Ook de heer van Vliet wil de in deze geest een besluit genomen zien. De voorz. had hiertegen geen bezwaar; als zodanig werd benoemd de heer Vergeer. De heer Vergeer vroeg of bij de openbare inschrijving elke prijs getolereerd was. De voorz. zegt, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt na de inschrijving zich te verstaan met de prijzencommissie voor onroerende goederen om de me ning van dit instituut te vernemen. De heer Weijers vraagt, of de raad ook iets te zeggen heeft met betrek king tot de gunning. De voorz. zegt, dat de gunning behoort tot de com petentie van B. en W. De heer van Bladel vraagt hoeveel kooien er in Nederland zijn en hoe de kooi in Warmond staat aangeschreven. Voor heen, aldus de voorz., was de eenden kooi op het eiland Rozenburg de beste kooi, doch deze heeft tijdens de oor log veel geleden, zodat een poosje Warmond aan de kop heeft gestaan. Warmond kan dus tot een van de beste kooien 'in den lande gerekend wort"en. Nadat nog enige tijd over het te sluiten pachtcontract was ge discussieerd werd met lg. st. besloten tot openbare verpachting over te gaan, terwijl 9 en 10 Februari de dagen zijn, waarop de kooi voor be langhebbenden is te bezichtigen. De waterfitter is nu eindelijk benoemd voor een half jaar. Hierna kwam wederom de benoe ming van een waterfitter aan de orde', een punt dat reeds tweemaal op de agenda had gestaan. De voorz. zegt, dat de getuigschriften van de heer Haverkort beter waren dan die van de heer v. d. Willigen, een mening die mevr. v. d. Struijs, de heer Weijers en de heer van Bladel niet konden onderschrijven. De heer van Bladel vond de getuigschriften van de heer v .d. Willigen zakelijker en achter deze getuigschriften was geen dwang gezet. Aangezien over deze kwestie in de laatste twee vergade ringen uitvoerig was gedebatteerd werd op voorstel van de voorz. over gegaan tot stemming en werd de heer Haverkort benoemd met 5 te gen 4 stemmen. De heer Weijers vroeg, of deze aanstelling nu geldt voor een half jaar, waarop de voorz. bevestigend antwoordde. Tevens wees de heer Weijers er op, dat de wedde wel wat laag was en verzocht hij, wanneer belanghebbende voldeed, niet te lang te wachten met een her ziening van zijn wedde. „Klein-Leerust" wordt ambtswoning. Aan de orde kwam hierna de aan koop van de buitenplaats „Klein Lee- rust", die zou verhuurd worden aan de burgemeester. Van Ged. St. was een schrijven binnengekomen, dat dit college de aankoop wilde zien als een ambtswoning. De heer Vergeer vroeg, of de burgemeester er be zwaar tegen had, dat op een gedeelte van het terrein, wanneer zulks mo gelijk bleek, een schoolgebouw zou komen. De voorz. zeide hiertegen geen bezwaren te hebben. Hierna werd door de raad met alg st. een besluit genomen, om „Klein Leerust" aan te kopen als ambtewoning. De heer de Greef sprak er zijn voldoe ning over uit, dat de raad dit besluit genomen had, waardoor thans de huisvesting van de burgemeester is opgelost, niet alleen voor hem maar ook voor zijn eventuele opvolgers. De voorz. was zowel de wethouders als de raad erkentelijk voor de geno men beslissing en ook hij ziet deze zaak in breed verband, want hij denkt niet alleen aan zichzelf, maar ook aan hen, die na hem komen. De gebruikelijke rondvraag bracht nog enige zaken' van ondergeschikt be lang naar voren. Nog deelde de voorz. mede, dat het in zijn bedoe ling ligt een zogenaamde gemeente avond te organiseren, waarop door deskundigen, zowel voor als tegen het onderwerp industrialisatie, zal worden besproken. Hierna sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN K.A.B. In het jaarverslag, het eerste, herinnerd de secr. aan de op richting in 1948; in Maart waren de plannen gerezen, tegen September was de afdeling goed op gang. zij telt thans 49 leden. 1948 was een jaar van activiteit geweest. Het financieel verslag kon al een flink batig saldo wijzen. De kascommissie, bestaan de uit de heren J. v. d. Nouweland en C. v. d! Laken, had alles accoord bevonden. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de per. aftr. secr., de heer Jac. F. Meijer, werd herkozen en ih de plaats van de vice-president, de héér C. v. d. Kamp, die niet voor herkiezing in aanmerking wenste te komen, gekozen werd de heer C. v. d. Laken. De voorz. bracht woorden van dank aan de heer C. v. d. Kamp voor wat hij voor de afd. had gedaan. De bespreking over de oprichting van een „Meer vreugde-kern" had tot re sultaat, dat een 7-tal leden zich hier voor reeds opgaven. Tot leden van de Vaandelcommissie werden be noemd de heren C. v. d. Laken en J. v. d. Kamp. De g. a. pastoor Hesp, herinnerde in een slotwoord aan het feit, dat vorig jaar in deze tijd nog niets was te bespeuren van een K.A. B. en hoe we nu een flinke afdeling rijk zijn. Na een propagandistisch woord tot degenen, die nog van verre staan en de wens uitsprekend, dat ook deze hun plicht zuilen gaan begrij pen, werd de vergadering door de voorz., de heer A. Hensen, gesloten. NOORDWIJK HULDIGING GRAVIN v. LIMBURG STIRUM. Onder flinke belangstelling werd gisterenavond hulde gebracht aan Gravin van Limburg S-tirum ter ge legenheid van de behaalde „Coupe des Dames" van de Monte Carlo-Ster- rit. Burgemeester van Berckel sprak namens de gemeente Noordwijk waarderende woorden aan het adres van mevr. v. Limburg Stirum en mevr. Hall voor hun geleverde pres tatie, waarop niet alleen Noordwijk doch geheel Nederland trots is. De heer van Haaren voerde hierna nog het woord als sportcommissaris van de K.N.A.C., terwijl de heer Beek- Calkoen sprak namens de Ford-auto- fabrieken. Hierna werden de afge vaardigden van de sportverenigingen in de gelegenheid gesteld de dames -te complimenteren. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: L. H. de Graaff 96 p., Ie klasse: K. Passchier 99 p., 2e klasse; J. C Schmidt 93 p., 3e klasse. Van de da mes behaalde deze week mej. Ohms met 93 het hoogst aantal punten. Schaakveren. „Daniël Noteboom" De aftr. bestuursleden F, C Wieder Jr. en W. Klok werden bij accl. herkozen. Dti zou ongetwijfeld ook gebeurd zijn met de wedstrijd leider A. Bonfkes, indien deze zich herkiesbaar had gesteld. Hij zegde enkel toe tot het eind van het sei zoen (eind April) te zullen aanblij ven. Her vernieuwde huish. regle ment werd na levendige discussie vastgesteld. Bij de prijsuitreiking ontving de heer L. Turk als kam pioen van Noordwijk voor de 2e maal in successie de coupe „Van Sterken- burg", J. A. Scheepmaker werd hier 2e. De beslissing om de Bauck- en Tissing-beker was nog niet gevallen. De heren A. Bontkes M.. Giezekamp en P, Hageman eindigden gelijk in deze 'afdeling en zullen in een drie kamp uitmaken, wie deze wissel beker een jaar lang de zijne mag noemen. De Flora-tak werd gewon nen door P. de Groot, terwijl G. Turk in deze afdeling 2e werd. De plan nen voor de 2e helft van het seizoen, alsmede voor de zomermaanden wer den besproken en, voor zoveel mo gelijk, vastgesteld. In de kascommis sie werden voor 1949 benoemd de he ren J. J. Zizot en C. v. d. Luyt. Be sloten werd o.m. nog, dat in 1949 we derom een Kerst wedstrijd zal worden georganiseerd. Aanrijdingen in serie Op de hoek H. Geest wegGoo'weg had een aanrijding plaats tussen een dame, welke niet wist of zij afstappen moest of doorrijden, met een perso nen-auto. Gevolg was een deerlijk verminkt rijwiel. Een vrachtwagen, welke achteruit het Kerkhofpad in wilde rijden, ramde de fiels van Z., welke er begrijpelijkerwijze niet be ter op werd en op de hoek Offenweg Voorstraat kwam een fietsrijder zo hard de Offenweg uitrijden, dat hij niet meer kon stoppen voor een passerende vrachtauto, met het ge volg dat hij er boven opreed. Ook hier een flink gehavend karretje. In al de drie gevallen kwamen de per sonen er goed van af. -Geboren: Johannes Maria z. v. H. Wetter en C. A. Berg; Gerarda Henrica Wilhelmina d. v. J. C. Beijk en C. J. v. d. Lans; Cornelia Elisa beth d. v. N. J. Nederpelt en M. W. Lieverse; Albeftus z. v. A. Claij en A. Burgerhout; Anneke. EMsabeth d. v. K. v. Egmond en E. Cammenga. Ondertrouwd: Hendrik van der Kwaak 24 jr Rijnsburg en Wilhelmi na v. d. Dam 22 jr; Pieter Star 30 jr en Johanna v. Duijn 28 jr te Katwijk Getrouwd: J. G. v. Lierop Hille- gom en J. P. A.; P. v. Loenen en J. Keijzer. Overleden Catharina Maria v. d. Valk 84 jr, wed. van J. J. v Paridon. SASSENHEIM Geboren: Elisabeth Diederica Ph. d. van T. Niemijer en W. de Kwaasteniet; Petronella Helena J. d. van C. J. H Hoogervorst en P. S. v. cL Berg; Joannes Theodorus z. van Th. F. Homan en C. J. v. d. Meij; Dirk Willem z. van B. van Loo en A. Visser. Ondertrouwd: Leonardus C. v. d. Eist 29 j. en Alida M. Bakker 23 j Simon Braam 26 j.' en Jantje v. Dijk 21 j. Getrouwd: P. A. Kipping 27 j. en M. C. v. d. Broek 25 j.; P. J. v. Dijk 27 j. en A. M. Kraan 25 j. Overleden: G. S. de Haan 59 j.; C. E. Fikkers 81 j. OEGSTGEEST Geboren: Arnoldus Teunis, z. van A. T. Kraan en H. A. Westerbrink; Alexander Balderik, z. van T. Lek- kerkerker en F. C. de Vries; Wouter,- z. van M. J. van Heuven en A J. W. Rotteveel. Ondertrouwd: L. J. M. Onderwa ter 24 j. en C. M. Stuifzand 24 j. Overleden. Luigi V. G. de Ferrante 57 j., echtgenoot van O. C. v. d. Plas; Emelia M. Westerwoudt 84 j„ wedu we van Hermanus J. M. H. van Rij- ckevorsel. Gehuwd: H. Glastra en C. J. van Ekeris. WASSENAAR EEN HONDERDJARIGE! Er zullen in Wassenaar betrekke lijk weinig mensen zijn, die mevr. de wc W. BrouwerVerboon kennen, die in 1943 gedwongen werd haar huis in Den Haag te verlaten en sindsdien in onze gemeente woont met haar dochter. Maar, al betreft het dan geen bekende Wassenaars inge zetene, toch is 't een gedenkwaardig feit, dat deze mevrouw Brouwer morgen haar honderdste verjaardag viert. De jubilaresse is goed gezond; alleen haar ogen zijn niet zo goed meer. Zij interesseert zich nog voor alles wat er in de wereld gebeurt en driemaal per dag beluistert zij de nieuwsberichten. Stilzitten is haar vreemd. Ze breit veel, ze helpt af en toe nog wat in het huishouden, wandelt graag als het weer goed is en iedere middag luistert ze r wat haar dochter die haar nu reeds 30 jaren lang trouw verzorgt voor leest. Mevrouw Brouwer werd een eeuw geleden geboren in Krimpen aan de IJsel, waar haar vader het ambt van hoofdonderwijzer bekleedde. Toen ze 23 jaar was, huwde ze met Wil lem Brouwer, ook een onderwijzer. Jarenlang was de heer Brouwer na eerst nog naar Barendrecht te zijn overgeplaatst hoofd van een openbare lagere school in Schiedam, die thans nog de naam draagt van Willem Brouwerschool, terwijl de straat er langs Willem Brouwerstraat heet: een bijvende herinnering aan deze grote figuur in het Schiedamse onderwijs. Mevrouw Brouwer heeft vier oor logen meegemaakt. De hongerwin ter in de jongste oorlog heeft haar bijna het leven gekost. Maar zo vertelt haar dochter ze heeft al tijd gezworen: „Hitier krygt me er niet onder", en ze heeft woord ge houden! Morgenmiddag is er tussen half vier en vijf uur een receptie in hotel Bianca in de Gravestraat. Geboren: Maria Hendrica d. v. T. A. Gordijn en Q. A. Knijnenburg. Adrianus Cornelis Johannes z. v. J. Slats eiF M. A. van Rooden. Jozef Maria z. v. R. A. T. Zumpolle en M. E. Hoogeweegen. Onno Klaas z. v. R. Zijlstra en M. van der Land. Wil lem Jacobus Adrianus v. J. W. Wouterse ne M. F. Kukler. Auke z. v. S. Leenstra en R, Eringa. Overleden: Constantia Wurfbain 79 j. e. v. F. L. Wurfbain.Irma Ste phania Henriëtte van Liebergen 75 CHURCHILL ONTVANGT GROTIUS MEDAILLE. Uit erkentelijkheid voor zyn dien sten aan de zaak van de Vrede be wezen heeft Winston Chrurchill gis ter (Donderdag) bij een plechtigheid in de Londense GuiidhaT de gouden Grotius-medaille gekregen. Mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, voorzitter van de Vereni ging voor Internationale Rechtsorde, overhandigt Winston Churchill de reeds enige tyd geleden d<y>r de Ver eniging voor Internationale Rechts orde verleende gouden Grotius-me daille. Links de Nederlandse Am bassadeur in Enge'and, Jhr. Mr. H. F. H. J. Michiels van Verduynen en mevrouw Churchill. j. wed. van A. A. T. A. Bloemarts;; Cornelia Oosten 90 j. wed. van J. A. van Soet; Jphannes Matijs van der Leek 47 j. v. Josepehina Jesen Amelberga; Alida Reijnen 63 j. e. v. rD. van den Burg; Joost Huybregtse 40 j. e. v. C. van Leerzen. Getrouwd: J. M. Vlaming en C. H. Konings; J. M. Zegger en F. M. C. Conijn. Ondertrouwd: L. J. E. van Mee- verden te 's-Gravenhage en E. M. C. Arntz; J. Knaap te Vlaardingen en J. M. Lemmens. Wat lezers schrijven Leiden, 3-2-'49. KOMT RE R.K. HARMONIE ER NOG? Velen van u zullen nieuwsgierig zijn te vernemen hoe het nu eigenlijk staat met de R.K. Harmonie. Geachte lezers, wij zijn op de goe de weg. Reeds is er een commissie benoemd, die de taak op zich heeft genomen, om de grondslag te leggen tot de oprichting van de Harmonie. Reeds is van verschillende zijden toezegging gedaan, om te helpen. De commissie hoopte dan ook, dat de Harmoniekapel nog dit jaar haar doel zal bereiken, maar, geachte le zers, daar vragen zij ook uw mede werking voor. Alles kan toch niet van één kant komen. Daarom, als er aanstonds een beroep op u gedaan wordt, helpt dan zo veel het in uw vermogen is. Want nogmaals in het belang van geheel Katholiek Leiden is *en R.K. Harmoniekapel hard no dig. Ook zij heeft een taak te ver vullen om het katholiek-zijn uit te dragen door Leiden's straten. Tevens ook om de katholieke muzikanten, die nu in neutrale verenigingen zijn gelegenheid te geven zich bij ons aan te sluiten. Daarom, wanneer u nu reeds be reid zijt uw medewerking aan dit doel te geven geeft u zich nu reeds op bij de onderstaande adressen; ook muzikanten, tamboers, hoornblazers, leerlingen die opgeleid willen wor den tot muzikant, tamboer, enz. enz. J. N. Kok, Anna v. Saksenstraat 10 A; W. Reinaldus, Haarlemmer weg 75 A; J. Versteeg, Stationsw. 6 A LAATSTE BERICHTEN EEN DOODSTRAF VOLTROKKEN. Bij K.B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van W. C. Mollis, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Het tegen Mollis gewezen doodvonnis is hedenmorgen voltrokken. Bij K.B. is gratie verleend aan A. Puls, eveneens tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam. RIVIER IN NIEUW GUINEA ONTDEKT Eerst thans is bekend geworden, dat twee Nederlandse missionarissen van het H. Hart (de paters C. Meu- wese en J. Verschueren) op 6 Sep tember 1948 in het Noordelijke deel van het Frederik Hendrik eiland in het Mapimapi-gebied een rivier heb ben ontdekt, die bij de monding 2 km breed is. De pastoors hebben deze rivier „Koningin Juliana-rivier" gedoopt, aangezien de ontdekking plaats had op de dag der kroning van Koningin Juliana. Resident Eek hout van Hollandia heeft onlangs aan deze naam de goedkeuring der regering gehecht. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN NED. KATH. VROUWENBEWEGING 35-jarig bestaan Men schrijft ons: Zoals Maandag j.l. in de rubrieken van de Leidse Crt. werd aangekondigd, komt Nel Oost hout in de schone, Chinese legende „De Krijtkring" op Woensdag, 9 Fe bruari a.s. in de Leidse Schouwburg, om aan het 35-jarig bestaan der N. K.V.B. luister bij te zetten. Wij ver wachten een massale opkomst der le den met haar introducé's, zodat deze prachtige avond geen teleurstelling worde voor het ijverige en hardwer kende bestuur. Een enkele maal hoort men de klacht uiten: Ik, als oud-lid van de vroegere R.K. Vrouwenbond (ca. 1200 leden), ben thans niet aange zocht om opnieuw toe te treden tot de Ned. Kath. Vrouwenbeweging. Is WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond). AANHOUDENDE VORST 'S NACHTS Droog weer met weinig be wolking en zwakke wind. Des nachts in het Noord-westen van het land, behalve dicht bij de kust, lichte vorst, in de rest van het land matige vorst. In de middag temperatuur enkele gra den boven het vriespunt. dit echter, met slechts 3 beschikbare bestuursleden, met te veel gevergd, dames? Driemaal heeft de Leidse Crt een klaar en duidelijk artikel over deze materie gebracht: één maal heeft Sursum Corda voor een heldere op roep der N.K.V.B. een plaats inge ruimd. Waarom geeft gij u zelf dan niet op aan het Secretariaat, van de Gildegroep, Joh. de Wittstr. 21 (tel. 26292)? Ofwel bij mevr. J. Manders- Vermeulen, Boerhaavelaan 12 (tel. 26292). of bij mevr, B. Simonis-Kor- tekaas, Ilaarl.str. 138 (tel. 20899), of bij mevr. J. Bergers-van Bruggen. Doezastr. 23 (tel. 20686)? Helpt u het bestuur, het bestuur helpt u! Thans hebben de dames Manders, Bergers en Bender zich bereid ver klaard, aan al de tot .heden inge schreven leden van de Gildegroep de beloofde plaatsbewijzen voor de schouwburg-voorstelling persoonlijk te bezorgen. Daarom, mocht u van huis gaan, laat dan een boodschap achter, of gij van deze uitnodiging gebruik zult maken, en eveneens, of gij 1 of meer introductiekaarten ver langt. De prijzen voor deze introduc ties en alle verdere gegevens vindt u in de advertentie elders in dit blad. Bovendien zijn de plaatskaarten eventueel nog tot en met Zaterdag 5 dezer, verkrijgbaar aan bovenbedoel de adressen. Daarna, vanaf Maandag 7 Februari en volgende dagen aan de Schouwburg van 10 tot uur tegelijk met de plaatsbespreking. De tabaksrantsoenering Zoals bekend, wordt op het ogen blik in twee belangrijke sigaretten- fabrieken te Amsterdam gestaakt. In deze fabrieken wordt ruim 43 pet. van de Nederlandse sigarettenproduc- tie vervaardigd. In verband hierme de ziet de regering zich voor de nood zaak geplaatst ernstig te overwegen om bij de eerstvolgende bonaanwij zing op 10 Februari a.s., welke 6 rantsoenen voor de mannen en twee voor de vrouwen zou hebben bedra gen, deze terug te brengen tot vier voor de mannen en één vodr de vrou- ARRESTATIE IN TSJEStylO- SLOWAKIJE. De Tsjecho-Slowaakse ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken hebben vandaag in een gezamenlijk communiqué de arrestatie bekend ge maakt van generaal Karei Kutlvasr als leider van een groep personen, die van samenzewering worden be schuldigd en sinds December in ar rest zijn. De groep werd gearresteerd op de beschuldiging terroristische activi teit te hebben voorbereid en te heb ben samengewerkt met „een spion- nagecentrum van een Westelijke mo gendheid". MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Febr. Vee. Aange voerd: 3 fokstieren, 2 slachtdieren, 66 kalf- en melkkoeien '450850, tam. vlug, 122 varekosién 375 575, handel tam. vlug. 100 vette koeien, 17 pinken f 2*40370, han del matig, 3 vette kalveren, 227 kal veren, 8 vette schapen. 99 weide- schapen 6080, handel matig, 5 zeugen, 60 mestvarkens 6080, handel matig, 266 biggen 4560, handel matig, 11 paarden, 14 bokken en geiten. Kaas. Aangevoerd: 37 par tijen Goudse kaas: le srt f 165168, 2e srt. 160164, handel matig; 5 partijen Leidse kaas 156159, per 100 kg. ALKMAAR, 4 Febr. Kaas. Aan voer twee stapels boerenkaas, totaal 828 kg- Prijzen 77.per 50 kg. De handel was vlug. DELFT, 3 Febr. Vee. Aanvoer: 105 runderen, 151 nuchtere kalveren. 322 biggen. 15 schapen, 19 geiten of bok ken. Hiervan werden overgenomen 93 runderen, 151 nuchtere kalveren, 2 schapen. De prijzen voor de run deren beliepen van f 550776, biggpn 40—70.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3