S)e £cidóe6oti4ci/nt Verklaringen en „bekentenissen" van Kard. Mindszenty Onbegrijpelijkheden in het proces te Boedapest Andere beklaagden geven allen toe Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 4 FEBRUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11610 Het „proces-" tegen de Hongaarse Kardinaal Bur. Papengracht 32. Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m-m. Telefoontjes f 1.50 DIJ HET BEGIN van het proces tegen kardinaal Mindszenty werd gisteren, zoals wij reeds meldden, een brief van de kardinaal voorge lezen, geridht aan de Hongaarse minister van Justitie. In deze brief zou de kardinaal toegeven, schuldig te zijn en verzocht hebben de actie te steken op voorwaarde, dat hij tijdelijk zou aftreden als prins-primaat van Hongarije. ER KLOPT IETS NIET Deze verklaring aldus schrijft het Kath. Ned. Persbureau bevat, indien zij inderdaad door hem zou zijn afgelegd, de grootste onzin. Im mers hij kan een dergelijke verkla ring niet afleggen. Een aartsbisschop of bisschop kan alleen verklaren te zullen aftreden, nadat hij hiervan aan Z. H. de Paus verlof heeft ge vraagd en hij er zeker van is, dat de Paus bereid is, dit ontslag te ac cepteren. Kardinaal Mindszenty is echter na zijn arrestatie met geen enkele ker kelijke instantie in contact geweest, en zeker niet met de Paus. Hij kan dus ook niet zeker zijn, dat de Paus deze demissie zal aanvaarden en dit bijgevolg ook niet verklaren. Hieruit blijkt, dat ofwel de Kardi naal de brief niet geschreven heeft, of, zo hij die wel geschreven heeft, dit is geschied onder pressie en on der invloed van verdovende midde len. Was hij immei's in het volle bezit van zijn verstandelijke vermogens, dan zou de Kardinaal, die toch op de hoogte moet worden geacht van de kerkelijke voorschriften, geen verklaring hebben kunnen afleggen, die zo duidelijk een dwaasheid be vat en met alle kerkelijke voor schriften in strijd is. In verband hiermede herinneren wij aan :t verzoek van het Franse parle mentslid Abbé Gau om tot Kardinaal Mindszenty te worden toegelaten, hetgeen door de Hongaarse regering geweigerd is. Dezelfde Abbé Gau heeft daarna voorgesteld, Kardinaal Mindszenty te doen onderzoeken door een aantal buitenlandse artsen om te kunnen vaststellen, of hem verdovende mid delen zijn toegediend. Tenslotte is reeds algemeen be kend, dat Kardinaal Mindszenty en kele dagen voor zijn arrestatie aan de bisschoppen een verklaring heeft afgelegd, waarin hij zeide, dat hij nooit had deelgenomen aan enige samenzwering, dat hij geen beken tenis had af te leggen en dat hij niet af zou treden. Indien zij zouden ho ren, dat hij zou zijn afgetreden of dat hij bekend had. dan zouden zij dit zelfs als hij de verklaring zelf zou hebben ondertekend moeten beschouwen als het gevolg van men selijke zwakheid. Hij verklaarde een dergelijke me dedeling bij voorbaat van nul en generlei waarde. DE CONCLUSIE IS NIET JUIST Gistermiddag zou de kardinaal in antwoord op een vraag van de open bare aanklager, of hij de beschuldi gingen gelezen en begrepen had en of hij zichzelf schuldig gevoelde, verklaard hebben: „Ik voel mijzelf schuldig voorzover ik de daden, die mij ten laste worden gelegd, heb begaan en ik ben het ook niet on eens met de bijzonderheden van de tenlastelegging". Hij voegde er echter aan toe, dat hij de uit deze daden getrokken con clusies niet kon aanvaarden. BARANAYI EP* ZAKAR BEKENNEN ALLES Dr. Baranayi ontkende schuldig te zijn aan verraad, doch tijdens een kruisverhoor van twee uur bekende hij schuld op alle punten, die tegen hem werden ingebracht en beschul digde hij andere leiders van de voor- en na-oorlogse royalistische bewe ging en tevens kardinaal Minds zenty. Dr. Baranayi verklaarde, dat de documenten, die in het paleis van de kardinaal en in zijn eigen flat ge vonden zouden zijn, authentiek wa ren. Hijzelf en kardinaal Mindszenty zouden een terugkeer van de vrofe- gère regent Nicolaas Horthy na een Amerikaanse overwinning op de Sovjet-Unie willen verhinderen. Daarom zou de kardinaal tijdelijk statasnoofd willen worden tot Otto von Habsburg zou kunnen terugke ren. Andreas Zakar, de jeugdige privé- secretaris van de kardinaal, gaf een gedetailleerde uiteenzetting over de betrekkingen, welke kardinaal Mindszenty zou onderhouden heb ben met kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, aarts hertog Otto von Habsburg en de Amerikaanse gezant te Boedapest, Selden Chapin. Zakar zeide, dat hij aanwezig was bij een bijeenkomst te New York van de twee kardinalen doch in een andere kamer wachtte terwijl de primaat confereerde met aartsher tog Otto en bij een andere gelegen heid met de moeder van Otto, ex- keizerin Zita. Zakar sprak ook van zekere fi nanciële transacties, waaronder het ontvangen van het Vaticaan en uit Amerikaanse bronnen van verschei dene tienduizenden dollars, welke haar hij zeide niet waren ingewis seld of aangegeven bij de Nationale Bank. Hij zeide echter, dat kardinaal Mindszenty nimmer persoonlijk geld zaken behandelde, doch deze altijd overdroeg aan Zigmund Mihalovitsj, de directeur van de Hongaarse Ka tholieke Actie, die uit Hongarije ge vlucht is en beschuldigd wordt van spionnage voor de V .S. MOGELIJKHEID VAN DERDE WERELDOORLOG. Tijdens het verhoor zeide kardi naal Mindszenty, dat al zijn plannen slechts betrekking hadden op de mo gelijkheid van een derde wereldoor log en de omverwerping van het, hui dige regiem door middel van 1 een derde mogendheid. Nimmer had hij deel wilien nemen aan enige directe poging om de Republiek omver te werpen. De kardinaal legde zijn ver klaring af voor een microfoon in het midden van de rechtszaal. Toen het verhoor een uur geduurd had, vroeg de rechter of de kardi naal vermoeid was. „Zo ja, dan kunt u gaan zitten", aldus de rechter. Een ling beschreven van Hongarije in propaganda-districten, in elk waar van een royalistische leider illegale activiteit moest voeren. Volgens de kardinaal waren er alles bij elkaar ongeveer 300 van d^ze leiders. Al deze plannen bestonden echter slechts in theorie en hielden verband met de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. Het Hongaarse volk zou uiteindelijk moeten beslissen. Het verdere ver hoor hield zich voor een groot deel bezig met de 1000 jaar oude kroon van de H. Stephanus, die naar de kar- diaal verklaarde, „aan het Hongaar se volk behoort", doch die hij sinds het einde van de oorlog buiten het land trachtte te houden. De kroon werd door de Duitsers uit Hongarije weggehaald. „ONDERSCHEPTE BRIEF". Na een ondervraging" van vijf uur, waarin de kardinaal deze verklarin gen aflegde ongeveer overeenkom stig de verwachtingen van onbevoor oordeelde aanwezigen, verwekte een mededeling, nu van de aanklager, opnieuw beroering. Ook de aankla ger haalde een brief voor de dag, waarvan hij zei, dat hij gericht was aan de Amerikaanse gezant in Boe dapest en dat de kardinaal getracht had deze uit de gevangenis te smok kelen. Deze brief was onderschept, zc deelde de aanklager mee. De brief luidde als volgt: „Mijnheer de gezant, vóór Donder dag moet er iets gebeuren. Het von nis zal worden uitgesproken, het pro ces is tegen Amerika gericht en men wil ook bewijzen, dat ik geld van Amerika heb ontvangen voor spion nage. Ik verzoek om een auto en een vliegtuig. Er is geen andere uitweg. Mindszenty". In een eveneens door de kardinaal ondertekend post-scriptum verzoekt hij de overbrenger van de brief de voorbereidingen te laten treffen voor de ontsnapping. In een tweede post-scriptum vraagt de kardinaal voor de piloot van een vliegtuig 4000 dollar, die hij belooft terug te zullen geven. De president keek neer op de in de verdachtenbank zittende kardi naal en vroeg hem:. „Wilt u toegeven, dat u deze brief hebt geschreven?" De kardinaal scheen nauwelijks meer te kunnen spreken. Hij stamel de iets wat voor de meeste personen wacht bracht een stoel voor de kar- in de zaal vrijwel niet te verstaan dmaah die ging zitten om zijn ver- j Was. De president zei toen, dat hij het klaring voort te zetten. Kardinaal Mindszenty begon met I te zeggen, dat in het voorjaar van 1947 net geloof aan een op handen zijnde oonog in geheel Europa zeer sterk was. Als gevolg van zulk een oorlog zou een wijziging van regiem ieder ogenblik kunnen komen. Prof. Baranayi (de tweede aangeklaagde) vestigde mijn aandacht op het geval van de Griekse aartsbisschop en zei de, dat in geval van een derde we reldoorlog een dergelijke toestand ook hier zou kunnen ontstaan. In dat geval, zo zeide hij, zou ik het zijn als primaat van Hongarije, die de functie van tijdelijk staatshoofd zou moeten vervuilen. Toen Baranayi en ik dit bespraken, werden wij het eens, dat wij persoonlijk geen deel konden nemen aan pogingen om het regiem over te werpen, doch in zo verre dit door buitenlandse interven tie zou geschie'den, zouden wij het onze doen. Hierop zeide president Olty: „Als u geestelijk vermoeid bent, zullen wij de zitting verdagen." De kardinaal verklaarde echter heel goed verder te kunnen gaan. v i De rechter vroeg vervolgens naar de royalistische activiteit in Honga rije. De kardinaal bevestigde hetgeen prof. Baranayi voor hem had ver klaard over de illegale monarchisti sche organisatie en zijn eigen deelne ming er aan- Hij bevestigde even eens, dat de tekst van een monarchis tisch propagandaplan, dat Baranayi het Hof had voorgedezen, juist was en door hen) was goedgekeurd. In .dit plan werd o.m. de verde- antwoord als„ja" beschouwde. VOLKSPARTIJ WEIGERDE „SCHULDIG" UIT TE SPREKEN. Barankovics, leider van de Hon gaarse katholieke Democratische Volkspartij, die einde vorige week zichzelf heeft ontbonden, is in We nen aangekomen. Over de gebeurte nissen, die tot de opheffing van de Democratische Volkspartij hebben geleid, zei Barankovics, dat de vice- premier Rakosi hem gewaarschuwd had de partij niet te ontbinden vóór of tijdens het proces tegen kardinaal Mindszenty. Barankovics werd met strenge represailles bedreigd, wan neer hij niet zou toegeven, dat de kardinaal schuldig was. Vorige week Woensdag werd vaD de leiders der Democratische Volks partij een schriftelijke verklaring over de schuld van kardinaal Minds zenty geëist door de regering", zei Barankovics. Barankovics weigerde en deelde de voorzitter van het Hon gaarse parlement mee, dat de Demo cratische Volkspartij opgehouden had te bestaan. „Zoals de toestand thans is, is het zeer goel mogelijk, dat po gingen zullen- worden gedaan om le den van de partij de proclamatie te doen desavoueren, waarin de Demo cratische Volkspartij werd opgehe ven. In bepaalde gevallen is dit reeds gebeurd. Wanneer bepaalde personen dit doen, dan handelen zij om redenen van persoonlijke vrijheid. Voor dergelijke verklaringen kan men ze niet ter verantwoording roe pen", aldus Barankovics. DE KARDINAAL WAS VOORBEREID. In een beschouwing over het leven van de Kardinaal schrijft de Linie: „Aandoenlijk zijn de vele verha len,, hoe hij over zijn naderend lot dacht en sprak. Het liet hem Sibe risch. En dit in een mate, die vele uit zijn naaste omgeving tot wanhoop kon brengen. Hij wist het, verwachtte het, re- kendo, erop Hij heeft zich volkomen voorbereid op de marteldood, doch hij liet bij herhaling doorschemeren, dat het hem volmaakt onverschillig is of deze snel en vlug of langzaam komen zal. Hij is volkomen afgestor ven van de wereld. En leeft zó ont hecht, zó vergeestelijkt en zó volko men overgegeven aan God's Wil, dat zijn dierbaren en trouwen letterlijk geen seconde over hem in zorgen ver keren, nu het allerergste dan einde lijk gebeurd is. Wat er met hem ook gedaan zal worden het zal hem koud laten. Maar het is ondraaglijk om te zien, hoe deze heldhaftige „kerel" kan wor den weggehaald, zonder dat ook maar iets daartegen te doen is. En thans zullen we het zien komen: Warchau. Praag. Ten slotte nog dit: hij heeft eens aan zijn Moeder gezegd, dat God haar zwaar zou beproeven. Zijn Vader heeft zijn verheffing tot Kardinaal nog beleefd, doch stierf kort daarna. Aan zijn Vader, zo zei hij, was groot leed bespaard gebleven, maar voegde hij hieraan toe alleen de sterken worden tot de grote eer van het lijden geroepen. Dit zei hij tot zijn Moeder, in het bijzijn van enige trouwe vrienden, tijdens een gesprek over zijn gestor ven Vader. MERKWAARDIGE TEGENSTELLING. Verklaring van Hongaarse gezant te Praag en verklaring van correspondent der Unita. Het blad van de Communistische Partij in Italië, de „Unitd", publiceert een bericht van zijn correspondent Ottavio Pastore, waarin deze ver klaart in de gelegenheid te zijn ge weest Kardinaal» Mindszenty te zien en te spreken. Deze verklaring, aldus de Osservatore Romano, is een vol komen logenstraffing van en staat in lijnrechte tegenstelling met hetgeen de Hongaarse gezant te Praag tijdens een persconferentie heeft verklaard. Toen deze immers sprak van het ver zoek van de Franse Abbé Gau, om de kardinaal te mogen bezoeken, ver klaarde hij op de meest nadrukke lijke wijze, da. de Hongaarse regering aan niemand en zeker niet aan bui tenlanders toestemming geeft, om in verbinding te treden met iemand, die in de gevangenis wacht op de rechts zitting. ENGELS-NEDERLANDSE HAN DELSBESPREKINGEN. In het Ministerie van Handel in Londen worden op het ogenblik de bespre kingen afgesloten voor een nieuw handelsverdrag tusen Groot-Brittan- nië en Nederland. Mr. S. Th. J. Tep- pema, pl.v. directeur-generaal voor de Buitenlandse Economische Betrek kingen (links) is hie rin gesprek met de heer S. L. Holmes van het Engel se Ministerie van Handel. De bespre kingen beogen een grotere afzet van Engelse eindproducten naar ons land in ruil voor landbouwproducten. eigen vrije wil, zonder daartoe door physieke middelen te zijn gedrongen, voor de „rechtbank" schuld hebben bekend, hebben verklaard, zijn pri maatschap der Hongaarse Kerk te willen neerleggen! De Kardinaal zélf blykt, deze gang van zaken te hebben voorzien. Zoals bekend, heeft hij enkele dagen voor zijn gevangenneming een brief laten circuleren met het verzoek om niets te geloven, wanneer hij een „beken tenis" zou afleggen. Hij heeft wel héél goed geweten, welk lot hem zou treffen. Zijn vijanden zijn er in ge slaagd, deze mens na bijna veertig dagen gevangenschap tot een geeste lijk wrak te maken „Hij staarde verwezen voor zich uit", seinden de bij de „rechtzitting" aanwezige ver- EEN BRUG ZOEKT HET HOGER OP De noodbrug over het Oude Maas je bij Sprang-Capelle wordt ten be hoeve van het ^landverkeer verhoogd. In 1944 werd in de onmiddellijke nabijheid van deze brug zwaar ge vochten. Begin Februari hoopt men de werkzaamheden te beëindigen en de brug opnieuw voor het verkeer open te stellen Een schandelijk proces /""•ISTEREN is aangevangen het z.g. proces van Kardinaal Minds zenty. Kardinaal Mindszenty de ster ke, de onverschrokkene, een reus in geesteskracht! Kardinaal Mindszepty hij schreef op 1 Dec. 1948 zijn laatste herderlijke brief, welke hij besloot met deze van heldhaftige moed vlam mende woorden: „In het volste vertrouwen op God zie ik wat komen gaat tegemoet. De plaats, die ik inneem dank ik niet aan de wil van eerf partij, maar dank ik aan het vertrouwen van de H. Stoel in Rome en die plaats zal ik verdedi gen. Niemand van mijn 78 voorgan gers is ooit zo eenzaam op zichzelf aan gewezen geweest als ik. Wat men aan leugens bij elkaar heeft gebracht te gen mij, is méér dan alle lasteringen te zamen, die men in de loop der ge schiedenis tegen mijn voorgangers heeft uitgebracht. Maar ik wijk niet en ik zal blijven staan om mijn God, mijn Kerk en mijn vaderland te ver dedigen, omdat de dienst aan U, mijn Hongaarse volk, het meest verlaten volk ter wereld, mijn plicht is. Ver geleken bij uw lijden legt mijn leven en lot geen gewicht in de schaal". Kardinaal Mirtdszenty hij wordt nu er van beschuldigd een vijand te zijn van de democratie, hij die met •apostolisch vuur in eèn herderlijk schrijven van 18 October 1945 schreef. „Reeds in onze voorafgaande brief', aldus de Kardinaal, „hebben wij de democratie met vertrouwen be groet. De v/ereld heeft genoeg onder de tirannie geleden. Zij heeft aan ons allen, die een beter lot verdienen; de wil van één mens opgelegd. De tirannie heeft Europa op tot nog toe ongekende wijze in èen medogenloze oorlog gestort en heeft deze moor dende strijd tot in het absurde voort gezet. De tirannie heeft met de hei ligste menselijke rechten, de gewe tensvrijheid en het recht van opvoe ding der ouders de spot gedreven". „De democratie maakt een einde aan deze dwaling der tirannie. Maar, let wel, niet de democratie die de absolute macht van één mens ver vangt door die van een ander. Noch de democratie die de egoïstische en mateloze overheersing van één groep mensen vervangt door het bewind ontwortelde groep". Deze krachtige figuur zou nu nit Tallozen, die gisteren over deze rechtzitting lazen, zijn in een felle prertest-stemming geschoten En die stemming is alleszins redelijk. Maar wij allen, die onder die tallozen be horen, zijn wij óók gisteren de dag begonnen met een hartelijk gebed voor de Kardinaal, zo mogelijk in het „memento" van het heilig Mis offer? Dit- moge voor ons allen een gewetensvraag zijn. En gaat de felle protest-stemming gepaard met gebed en offer voor hen, die de Kardinaal en zoveel anderen dat gruwzame leed hebben aange daan? De laatste wr arden van de Kar dinaal vóór zijn arrestatie waren een gebed voor zijn vijanden: Heer, ver geef het hun. Voor die les, gegeven ir navolging van onze Heer Jezus Chris tus, danken wy die voorbeeldige priester. Zulk een lerend voorbeeld hebben wij in deze tijd zo brood nodig! Tallozen verkeren in een felle pro test-stemming. Maar toch velen, van wie we misschien anders zou ver wachten, vatten „het geval" heel nuchter op. Een liberaal blad schreef boven een eigen kort verslag van de rechtzitting: „Kardinaal Mindszenty vergevingsgezind", een protestants- christelijk blad: „Mindszenty bekent schuld", zonder meer. Ook uit zulk een houding valt voor ons een be paalde lering te trekken. De motie Serrarens c.s. F\E spreker van de A.R., de heer Gerbrandy, heeft bij de behande ling van de begroting van Buiten landse Zaken verklaard, dat hij het met de wortel van de motie-Serra- rens eens is. Zoals men weet, heeft de heer Serrarens een motie inge diend, waarin wordt geprotesteerd tegen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty. Deze motie was onder tekend behalve door K.V.P., ook door P. v. d. A.. Chr. Hist, en V.V.D. niet door de A.R. Waarom niet? De heer Gerbrandy-verklaarde het e'ens te zijn met de strekking van de mo tie, inzover hij het de plicht acht van andere Staten m te grijpen, als er in een Staat onrecht geschiedt. Hij beriep zich hierbij op de mening van de heilige Augustinus, Maar, zo zei de hij, er moet méér worden gedaan, dan eeh motie aan nemen. Zeer juist! Liever geen motie, dan een motie, waarbij de voorstemmers den ken, dat ze nu over zichzelf tevreden kunnen zijn, dat nu zoals de volks mond het zegt „de kous af is". Maar er zijn o.i. geen verschijnselen, die er op wijzen, dat zulks in dit ge val, bij de motie-Serrarens c.s., zal geschieden. Integendeel, wij zien veel eerder in de indiening en aan vaarding van deze motie een prikkel om verder te gaan en het hierbij niet te laten. 't Zou ons daarom bevreemden, als de beginsel-sterke A.R. ten slotte niet voor de motie-Serrarens zouden stem men. Kruistocht van gebed IJ ET'schrijven van Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, dat Zon dag in onze kerken is voorgelezen, hebben wij Maandag in zijn geheel afgedrukt; en wij hebben ook ge wezen op h grote belang, dat er gelegen is in de vervulling van wat de Bisschop ons in dat schrijven voorhoudt. Het krachtigste middel om redding té verkrijgen uit de verschrikkelijke nood van deze tijd, is: het gebed. Onze Bisschop wekt ons daarom op tot het houden van een novene tot de Moeder Gods van 2 tot 11 Febr. En speciaal willen wij er hier nóg eens aan herinneren, dat wij a.s. Zon dag mét de Bisschop de toewijding aan het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria vernieuwen. NIEUWS UIT IKDIE COHRAN VIA DEN HAAG NAAR INDONESIA Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, is Woensdag avond uit Washington naar New York vertrokken, ./aar hij gisteren een lang onderhoud had met de republi keinse delegatie bij den Veiligheids raad. Cochran zou gisteren per vlieg tuig naar Brussel reizen, waar hij verwacht minister-president Spaak te ontmoeten. Daarna zal hij naar 's-Gravenhage gaan voor besprekin gen met minister-president Drees en minister Stikk. Vervolgens zal Co chran zich per vliegtuig rechtstreeks naar Indonesië begeven. B.F.O. HOUDT ZICH OP DE VLAKTE. In een brief aan de Hoge Verte genwoordiger der Kroon, welke werd opgesteld in de vergadering der Bij eenkomst Federaal Overleg van he den, schrijft de voorzitter der B.F.O., Sultan Hamid II, dat het de B.F.O., i in verband met de huidige verhoudin gen in Indonesië, minder gewenst voorkomt, zich reeds aanstonds uit te spreken met betrekking tot de reso lutie van de Veiligheidsraad. Het schrijven, dat werd opgesteld naar aanleiding van het verzoek van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon aan de B.F.O., om de resolutie in be schouwing te nemen. In het bijzonder is de B.F.O. van oordeel, dat een zodanige uitspraak mogelijkerwijs de voorgenomen be sprekingen met de republikeinse lei ders op ongunstige wijze zou kunnen beïnvloeden, hetgeen zij zo mogelijk zou willen voorkomen. Hierbij heeft mede een punt van overweging uit gemaakt dat, indien de bedoelde be sprekingen tot positieve resultaten zouden leiden, het waarschijnlijk mo gelijk zal zijn, met evengenoemde re publikeinse leiders een gezamenlijk standpunt met betrekking tot meer genoemde resolutie te bepalen, het geen, naar het on§ voorkomt, zowel in het binnenland als in het buiten land meer effect zou kunnen sorte ren dan kan worden verwacht van een uitspraak der B.F.O. alleen. In tussen zal de B.F.O. op deze aangele genheid gaarne terugkomen en mo gelijk te zijner tijd alsnog van haar oordeel laten blijken, aldus besluit de brief. INTOCHT COMMUNISTISCHE TROEPEN IN PEIPING. Lange colonnes communistische troepen, voorafgegaan door 100 tanks, marcheerden Donderdag in triomf door Peiping. Een speciaal vliegtuig met een „vclks-vredesdelegatie" uit Nanking kreeg geen toestemming om te-landen. D- hoop van de regering op vrede verminderde door de aan komst van dj delegatie te Sjanghai. £en HoAAeitje... Vóór alles moeten wij opnieuw de waarde leren beseffen van eenvou dige genoegens.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1