Verkeersregeling in dorpskern van Voorschoten ^Het Proc®! lfgen DONDERDAG 3 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 TAFELTENNIS NEDERLANDSE ZEGE TE KOPENHAGEN Het Nederlandse tafeltennis-team iheeft op weg naar Stockholm, waar aan de wereldkampioenschappen zal worden deelgenomen, Kopenhagen aangedaan om een ^ndenwedstrijd tegen Denemarken te spelen. De wedstrijd, welke door de Ne derlandse gezant te Kopenhage, jhr W. F. van Lennep werd bijgewoond, eindigde in een 5-1 overwinning voor de Nederlanders. De gedetailleerde uitslagen luiden Pelser slaat Juhl 21-19, 21-8; Du Buy s]aat Otte 21-8, 21-16; Van Ham ver liest van Runchel 10-21, 20-22; Du Buy slaat Juhl 21-14, 21-12; Pelser slaat Runchel 23-21, 21-15; en Van Ham slaat Otte 21-17, 17-21, 21-12. „De Sleutels". De training zal hedenavond wederom plaats vinden in de gymnastiekzaal aan de Ur- sulasteeg. Er bestaat echter een goede kans, dat met ingang van volgende week ons eigen clublokaal weer in gebruik genomen zal kun nen worden. Zaterdag a.s. zullen verschillende junioren-wedstrijden plaats vinden. Drie teams van de Sleutels zullen wedstrijden spelen tegen drie teams van Docos. De op stelling der team-s zal deze week in de courant worden bekend gemaakt. Het oorspronkelijk vastgestelde ju- nioren-toumooi op Zondag a.s. zal wegens de zaalmoeilijkheden enige weken worden uitgesteld. Bijzon derheden hieromtrent zullen nader worden bekend gemaakt. SKISPORT EEN „SCIÏIMMENRACE" IN TYROL Door wintersport-enthousiasten zal op 20 Februari van Innsbruck naar Imst een zg. „schimmenrace" geor ganiseerd worden. Deze ski-race is de oudste maskerade van Tyrol. Skiërs, die er aan deelnmen dragen mas kers en traditionele costuums. Men hoopt, dat koningin Juliana hierbij tegenwoordig" zal zijn voor het geval haar winteivacantie in Tyrol door gaat. BOKSEN AMATEURBOKSEN NEDERLAND—OOSTENRIJK. De Oostenrijkse amateurploeg heeft in de Rivierhal te Rotterdam gister avond met 53 de zege aan haar te genstanders moeten laten. De Ne derlanders bleken technisch beter en zij konden door beheerster boksen het verschil in kracht en het beter gebruik maken van beide handen de Oostenrijkers over het algemeen ni- villeren en de meeste punten - zamelen. Door ongeoorloofde hande lingen en foutslagen werden verschil lende partijen ontsierd. Wegens bij herhaling te laag slaan kreeg Ed. Kerschbauwer een open bare waarschuwing en hetzelfde overkwam Schalek wegens duwen en vasthouden. BIOSCOPEN De films van deze week zijn door de K.F.C. als vo^t gekeurd: Casino: La Symphonie fantasti- que 14 jaar; Lido: Night and Day, strikt vol wassenen. Luxor: afgekeurd. Rex: Jamaica Inn, onbekend. Trianon: Het verborgen leven van Walter Mitty, 14 jaar. Kardinaal Mindszenty Jaag die Rheumatische pijnen uit Uw ledematen! Dat kan! Met de eenvoudige bloed zuiverende Kruschen-kuur: Elke morgen de kleine dos's Kruschen Salts De zes minerale zouten waaruit Kru schen bestaat, zijn een wondere sti mulans voor de bloedzuiverende or ganen. Lever, nieren en ingewanden hebben de opwekking nodig, die Kru schen geven kan. Ze gaan weer krachtiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voorkomt zodoen de dat schadelijke, pijnverwekkende zuren zich gaan vastzetten in spie ren en gewrichten en voortdurende oorzaak worden van Uw ondragelijke pijn. Niet zonder reden gebruiken millioenen mannen en vrouwen over de hele wereld sinds jaar en dag Kruschen. De heilzame gevolgen worden alom erkend en er kan geen reden zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profiteren. Vraag" Kru schen bij Apotheker of Drogist. De acteur Henri de Vries is op 85-jarige leeftijd te AmsterGam overleden. Bij het touwtje-springen in de Knoller.damstraat te Amsterdam is eer. 2%-jarig meisje gestruikeld en. op de rijweg gevallen. Zij kwam on der een juist passerende' auto en werd op slag gedood. De landelijke organisaties van kapperspatroons hebben bij het Di rectoraat-Generaal voor de Prijzen een verzoek aanhangig gemaakt tot verhoging van enkele pry zen. Naar de mening van de kappersorganisa ties zijn de prijzen, die thans mogen worden berekend, in verschillende gevallen niet meer lonend. Prof. J. A. Honing heeft afscheid genomen als hoogleraar in de erfelijk heidsleer aan de landbouwhogeschool te Wageningen, waaraan hij bijna 30 jaar verbonden is geweest. Namens de oud-leerlingen is hem een door de Edese kunstschilder Eversen geschil derd portret aangeboden. Een aantal Zuid-Afrikaanse stu denten zal van 4 tot 10 Februari een bezoek aan ons land brengen, in aan sluiting aan een kort verblijf in En geland en Frankrijk, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Amsterdam en Delft zullen worden bezocht. Tot opvolger van wijlen ir. T. A. F. Funnekotter heeft de raad van de gemeente Eindhoven ir. A. W. A. van Velzen benoemd als directeur van Gemeentewerken aldaar. Ir. van Vel zen is sinds 1921 in Eindhoven werk zaam, waar hij 28 jaar lang de func tie van adjunct-directeur van Ge meentewerken vervulde. Nu de gemeenteraad van Voorschoten het plan van een commissie van deskundigen heeft aanvaard tot verbetering en omleiding van het verkeer in de dorps-kern, zal de levensgevaar lijke doorrit van de Schoolstraat eer lang tot het verleden behoren. De hoofdgedachte van de commis sie was: Het snelverkeer uit de Schoolstraat houden zonder deze straat af te sluiten. In feite bestaat deze situatie al lang. Bij de tramhalte Wijngaardenlaan staan al heel lang blauwe bordjes met witte pijlen, die het verkeer naar de Kon. Julianalaan (de zgn. nieuwe weg) wijzen. Maar zo goed als geen weggebruiker stoort zich aan deze aanwijzingen, wat niet te verwonderen valt, daar de weg niet in deze .richting voert. Nu wü men een stuk van de hoek bij het ge bouw voor Chi\ Belangen afsnijden, zodat de straten VeursewegSchool straatKon. Julianalaan geheel in elkaar over lopen. De trambaan zal dan niet meer door het andere weg verkeer bereden mogen worden. Door deze baan over een verhoogd wegge deelte te laten lopen wordt dit onmo gelijk gemaakt. Bijgaande situatiete kening geeft aan hoe men zich de si tuatie hier denkt. De vluchtheuvel wordt vergroot en iets meer naar het Westen verlegd. De trambaan wordt daar ook iets verlegd, zodat voor de winkels parkerende auto's niet meer voor de tram op zij hoeven. Ook hier is de trambaan nog verhoogd. De in gang naar de Schoolstraat blijft dus bestaan, maar wordt moeilijker be rijdbaar. Ook de hoek bij tandarts Gastelaars wordt gewijzigd, zo, dat het uit de Schoolstraat komende ver keer niet met grote snelheid op de nieuwe weg kan komen. De Kon. Ju lianalaan zal dan snelverkeersweg worden. En door een groenstrook van die weg gescheiden komt een zgn. dienweg voor het langzame verkeer langs de daar mettertijd te bouwen woningen. Ook bij de Gereformeerde Kerk zullen nog enige wijzigingen aangebracht worden, maar deze zijn minder ingrijpend. De bochten zullen flauwer worden gemaakt. Maai' de kerk blijft staan. (Ook het plan deze kerk geheel af te breken is ai eens in studie geweest). De toegang tot de Schoolstraat zal daar echer ook wat vernauwd worden, terwijl een vlucht heuvel het verkeer de nieuwe hoofd weg op zal wijzen. Een belangrijke verbetering zal daar ook zijn de ver legging van dspoorstrengeling van de tram in Noordelijke richting. Thans bevindt deze strengeling zich juist daar, waar de Schoolstraat zich vernauwt. De plaats van de strenge ling zal nu komen ter hoogte van het politiebureau. Het verkeer dat daar nu steeds midden op de weg rijdt, zal daar mogen blijven rijden, want ook hier zal de trambaan verhoogd wor den. Een versmalling van de weg daardoor zal van geen betekenis zijn, omdat de weg daar nooit op volle breedte benut wordt. De commissie heeft zich verder nog beziggehouden met een paar minder belangrijke pun ten, waarover echter eveneens gede gen advies gegeven is. Zo meende de commissie, dat de Wijngaardenlaan een weg is met 2 gelijkwaardige rij banen en dus zal iedere baan- slechts in één richting bereden mogen wor den. Dit zelfde geldt voor de Willem de Zwijgerlaan, maar niet voor de Narcisstraaf. De hoek bij de groente winkel op de W. de Zwijgerlaan zal minder scherp moeten worden. De doortrekking van de Wijngaardenlaan en de omlegging van het verkeer naar Wassenaar via PapelaanNarcisstraat Wijngaardenlaan moet nog nader bestudeerd worden. Wanneer inder daad al deze verbeteringen aange- brecht zullen zijn, zal de Schoolstraat ongetwijfeld minder druk en dus min der gevaarlijk worden. Mocht onver hoopt bij deze nieuwe situatie het verkeer, vooral uit de richting Lei den. nog te veel door de Schoolstraat gaan, dan zal overwogen worden de ze straat voor het verkeer van die kant geheel af te sluiten. De com missie heeft echter goede hoop, geba seerd op de practijk in andere ge- mppntpn Hat Hit niot -.-1 ui;; meenten, dat dit niet nodig zal blij ken. Het gehele verbeteringsplan zal wel hoge kosten met zich mee bren gen. Hoe hoog die kosten zullen zijn is nu nog niet precies te zeggen. Maar het steeds toenemende verkeer en de onhoudbare toestand, zoals die nu is, maken de uitgaven ongetwijfeld vol komen verantwoord. K.V.P. Op de ledenvergadering kwam het bestuur met een voorstel om bij de opkomst zijnde voorbe reidingen voor de gemeenteraads verkiezing, het oude puntenstelsel, hetwelk bij de stemming- over de definitieve candidatenlijst werd ge bezigd, te laten vervallen en hier voor in de plaats te stellen de wijze van stemming, zoals deze is vastge steld bij de samenstelling van de candidatenlijst voor de Tweede Ka mer. Bij deze laatste methoden de candidaat-leden en de candidaat- opvolgers zonder hierbij voorkeur uit te spreken. Besloten werd, dat het adviescollege zal adviseren vier candidaat-leden en vier candidaat- opvolgers, daar men het te ver wachten aantal zetels op vier stelt. Na een korte bespreking werd het bestuursvoorstel aangenomen. Na de pauze ging men over tot 't vast stellen van het afdelingsstandpunt in verband met de z.g. meningspei ling van de K.V.P. Bij dit punt ont spon zich een langdurige en uitge breide gedachtenwisseling en het is beslist jammer, dat niet meerdere leden bij de radio vandaan te trom melen zijn, wanneer zeer belangrij ke aangelegenheden besproken wor den. Bij de bespreking van de ge zinspolitiek kwam de heer C. For- tanier met het volgende puntje naar voren: voor de grote gezinnen spe ciale tarieven van gas, licht en wa ter en reductie, in de vervoersprijs van openbare vervoermiddelen voorts kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Aangaande de voor rang van bovengenoemde punten waren de meningen van de leden verdeeld. Het voor en tegen werd afgewogen. De meerderheid van de aanwezigen sorak zich tenslotte uit voor kinderbijslag voor kleine zelf standigen. Naast de gezinspolitiek zal naar de mening van de afdeling Voorschoten ook speciaal aandacht geschonken moeten worden aan de loon- en prijspolitiek, wederopbouw en huisvesting, industrialisatie en de jeugdpolitiek. Laat op de avond gekomen tot de rondvraag liet de heer P. Niersman een waarschu wen^ woord horen tegen „De Leid- se Post", die de zaak betreffende kardinaal Mindszenty op voor Ka tholieken ergerlijke manier behan delde. Ontvoering. Zondagmiddag om streeks 4 uur ging een leidster van de kinderinrichting Nieuw-Voordorp met een aantal kinderen wandelen. Even buiten de inrichting werd zij aangehouden door de 27-jarige M. de J uit 's-Gravenhage, wiens vierjarig zoontje zich ook bij de groep kinde ren bevond. De juffrouw maakte be zwaar, dat de man zich met het kind onderhield, omdat hij van de direc teur geen toestemming had voor be zoek. Na een woordenwisseling sloeg de man daarop de leidster tegen de grond en ontvoerde het kind. Na waarschuwing van een jongeman (vroeger verpleger aan de inrichting), ging deze terstond de dader achterna. Hij trachtte de jongen aan de man te ontnemen, waarbij een gevecht ontstond. De politie moest eraan te pas komen, om het kind te bevrijden, en de man in te rekenen. De politie verzoekt nogmaals de dame, die van een en ander getuige is geweest, zich aan het politiebureau te willen mel den. Brand. In de benedenverdieping van het perceel van Kempenstraat 12, bewoond door de familie Belt, werd gistermiddag brand geconstateerd. De bewoners waren afwezig. Gelukkig waren de deuren en de ramen ge sloten, waardoor de wind geen kans kreeg het vuur aan te wakkeren. S poedig na de brandmelding arriveer de de brandweer en de politie. Met emmers water was men in staat de nog kleine vuurhaard te doven, zodat de spuit niet in werking behoefde te komen. Een divanbed en een thee meubel ging verloren. Door tijdige waarneming en vlugge melding is ge lukkig erger voorkomen. Ontvreemding. Dezer dagen werd bij de polite aangifte gedaan door een inwonende dame van het feit, dat zij regelmatig lijfgoed vermiste. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat een medebewoonster zich gedurende het laatste halfjaar verschillende keren goederen heeft toegeëigend. Rooda. Dinsdagavond werd de vierde vergadering gehouden van de R.K. meisjeshandbalvereniging „Rooda". Hoewel de opkomst niet schitterend te noemen was, kon toch overgegaan worden tot het kiezen van een bestuur en een elftallen- commissie. Voorzitster werd mej. Th. Warmerdam, terwijl mej. C. Duivenvoorde en mej. W. den Elzen resp. tot penningmeesteresse en se cretaresse werden gekozen. De elf- tallencommissie bestaat uitde he ren C. Kriek, Th. Warmerdam,C. Duivenvoorde en G. Kooy. Ter spra ke kwam o.a. ook de aanschaffing van een nieuw terrein, wat enige moeilijkheden met zich meebrengt. Tot slot werd nog eens de aandacht nieuwe leden, om tot de vorming een derde, een z.g. jeugdelftal, over te gdan. Geboren: Maarten, z. van G. Bak ker en M. Rozeboom. Ondertrouwd: W. van Wijk 26 j. te Leiden en A. Bogerd 22 j.; D. Ver boon 29 j. en J. J. Blok 27 j. Gehuwd. J. Hendrikse 23 j. en P. Angel 28 j. Overleden: te Leiden E. G. J. Schenk 82 j„ weduwe van P. E. A- van der Zee; te Maassluis: N. E. C. Hoogendorp 85 j.. weduwe van L. van Rossen; W. E. Lagerberg 40 j., echtgenote van C. G. van der Peet. HILLEGOM R. Veldhuijzen van Zanten f. In de ouderdom van 82 jaar overleed alhier de heer Arend Veldhuijzen van Zanten, directeur der Bloembollen- kwekery en handel van Zanten Co. Personalia. Aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen medicijnen de heer G. C. Ph. Freriks alhier. LISSE Landarbeidersbond. „St. Deus Dedit" kwam Woensdagavond in ver gadering bijeen ter behandeling van een aanvulling van het coll. arbeids contract, betreffende het leidingge vend en vakbekwaam personeel in de bloembollenbedrijven. De voorz. de heer L. C. Elfering, gaf een uit voerige uiteenzetting, waarna de wij ziging met alg. st. werd aanvaard, nadat hieromtrent van gedachten was gewisseld. Door de voorz. werd de nadruk ge legd op de geestelijke belangen van de veren. De g. a, beklemtoonde dit nader. Spr. vertrouwde, dat de in te zetten actie met succes zal verlopen en dat Katholiek Lisse spoedig kan zeggen, dat allen georganiseerd zijn in de organisatie, waar zij thuis be horen. Bevolking Op 1 Januari 1948 telde de gemeente 5611 mannen, en 5304 vrouwen, totaal 11215 zielen. Geboren 176 m, 170 vr, totaal 346: gevestigd 339; over'eden 38 m., en 42 vr., totaal 80; vertrokken 492, zo dat uiteindelijk de bevolking is toe genomen met totaal 113. Het aantal inwoners der gemeente Lisse op 31 Dec. 1948 was 11328, zijnde 5663 m. en 5S65 vr. NOORD WIJK STERRIT MONTE CARLO. Serenade voor gravin van Limburg Styrum. In verband met het feit, dat gra vin v. Limburg Stirum de „Coupe des Dames" bij de de Sterrit Monte Car lo heeft gewonnen, zal haar deze avond te 8 uur op Huize Offem een serenade gebracht worden, op initia tief van alle sportverenigingen ter plaatse, waarbij naast B. en W. der gemeente Nooi'dwijk de dagelijkse besturen der sportverenigingen zul len tegenwoordig zijn. wijst de kiezer de namen aan van gevestigd op de aanwerving van NOORDWIJKERHOUT Thuisfront. De gem. toneelveren. „Jaja" voerde Dinsdag- en Woens dagavond het toneelstuk „De Tyran" op ten bate van Thuisfront St. Jozef parochie. Een kort openingswoord werd gesproken door de aalmoezenier van Thuisfront, kapelaan Vink, er zijn blijdschap over uitsprak, dat het publiek zo goed was opgekomen. Het publiek heeft deze avonden ge noten. „Jaja" speelde weer op de manier, zoals wij dat van het gezel schap gewend zijn, beschaafd en best, In een enthousiast slotwoord dankte de aanmoezenier de spelers en speel sters en alle weldoeners van Thuis front, in het bijzonder voorzitter Co- nijn, die zoveel tijd aan Thuisfront besteedt. SASSENHEIM K.A.B. Gisteravond vond de tweede ontwikkelingsavond plaats. De voorz., de heer Kortekaas, sprak zijn tevredenheid uit over de goede opkomst der leden en verwelkomde de spreker van deze avond de heer A. v. d. Veldt, districtsbestuurder der K.A.B., die sprak over de publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie. (Van deze toespraak werd reeds meerma len een samenvatting gegeven). Na deze toespraak werd een gratis ver loting gehouden van paling, koek, si garen e.d. wat door de leden zeer werd gewaardeerd. Voorzitter Korte kaas wekte de leden op deel te ne men aan de 2-jarige ontwikkelings cursus, die 18 Febr. a.s. zal aanvan gen. Geslipt in Amerika. Door het slippen van zijn auto, die daarbij in een sloot terecht kwam, is de heer F. Boot op zijn reis in Amerika verwond. Zijn toestand baart geen zorg, hoewel hij met inwendige kneuzingen in een ziekenhuis ter verpleging is opgeno men. Kardinaal Josef Mindszenty, pri maat van Hongarije, trad om 9.05 uur plaatselijke tijd de rechtszaal van de speciale volksrechtbank te Boedapest binnen om op beschuldiging van hoogverraad terecht te staan. Met hem worden zes anderen berecht. De kardinaal was gekleed in een eenvoudig zwart priestergewaad. Hij zag bleek. De president van de rechtbank, Vilmos Olty, verzocht hem naar de microfoon in het midden van de zaal te gaan en naam, leeftijd en beroep te noemen. De kardinaal zeide, dat hij 29 Maart 1892 was geboren. Op de vraag naar zijn beroep antwoord de hij „Prins Primaat van Hongarije, Aartsbisschop van Esztergom". Onder de andere beklaagden be vinden zich de secretaris van de kar dinaal, dr. Andras Zakar, de Katho lieke professor Jusztin Baranayi, de vroegere Katholieke hoofdredacteur dr. Laszlo Toth, en prins Paul Zszterhazy. Allen worden van hoog- erraad beschuldigd. De openbare aanklager is dr. Mar- -n Bodonyi. Het gerechtshof wordt streng be- waakt door politie in het grijs, die met tommyguns is bewapehd. In de rechtszaal zelf zijn echter geen ge wapende wachten te zien. In de bank achter de beklaagden zitten zes jon ge detectives in burger. Het proces begon met de voorle zing van de acte van beschuldiging. De president las een brief van de kardinaal aan de Hongaarse minister van Justitie voor, waarin hij toegaf schuldig te zijn en verzocht de actie tegen hem te staken op voorwaarde, dat hij tijdelijk zou aftreden als Prins-Primaat van Hongarije. Na voorlezing van de brief stond de kardinaal op om te verklaren, dat hij de brief zelf geschreven had uit vrije wlL De Kardinaal was tot de conclusie gekomen, aldus de brief, dat door zijn activiteit de totstandkoming van een accoord tussen Kerk en Staat was vertraagd. De brief zegt verder: „Ik wens thans bij te dragen tot de algemene vrede en verzoek daarom de gerech telijke actie te staken." De Kardinaal was, aldus zijn brief, van gevoelen, dat zelfs de Heilige Stoel geen bezwaar zou hebben te gen de totstandkoming van vrede op zulke voorwaarden. De openbare aanklager zei. dat de prosecutie geen reden zag om de actie stop te zetten. De verdediger, dr. Kiczfo, ver klaarde van mening te zijn, dat zulk een stap veel zou bijdragen tot de algemene vrede in het land. De zitting werd toen verdaagd op dat het verzoek in overweging kon worden genomen. Aldus wordt vanuit Boedapest over de wereld geseind. Het is vanzelfsprekend, dat men van een dergelijke berichtgeving moet kennis nemen met de reserve, welke ieder verstandig mens, geleerd door de ervaring, daarbij in acht neemt. Vanzelfsprekend is het ook, dat men, wat er nu voor de Russische „rechtbank" geschiedt moet bezien in het licht van wat reeds is gepu bliceerd over hetgeen de Kardinaal heeft moeten ondergaan, en over het gebruik van middelen, waartoe de wilskracht van een mens kan wor den verlamd en men hem tot een be kentenis kan dwingen. Er is trou wens in Rusland, voorzover wij we ten, nog nooit een proces gevoerd, waarbij de schuldige niet volledig schuld heeft erkend. Om te weten, wat er nu feitelijk voor de Russische „rechtbank" geschied moeten we gegevens ook uit andere bronnen afwachten. Van bevoegde zijde verneemt het A. N. P.. dat het lioogstonwaarschijn lijk is, dat de kardinaal een derge lijke verklaring vrijwilig zou hebben afgelegd, aangezien hij de bevoegd heid mist, zonder toestemming van Rome afstand te doen van zijn waardigheid als prins primaat. DE SCHOOLJEUGD VERZAMELDE 300.000 KG BEUKENNOOTJES Voor de olicfabriek „De Ploeg" te Maassluis is een schip aangekomen met 300.000 kilogram beukennootjes, die in de herfst van het vorig jaar door de schoolgaande jeugd In Over- ijsel, Veluwe, Achterhoek en Bra bant met duim en vinger zyn ver gaard. Van de verzamelplaatsen in den lande zijn de nootjes naar een centraal punt vervoerd, gereinigd en gedroogd en daarna via het schip Servus naar Maassluis verscheept. De totale opbrengst bedraagt niet minder dan 300 ton, een kwantum dat er zijn mag en een niet onaan zienlijke besparing van 's lands de viezenpot vormt. De beukennootjes worden via een pneumatische losin- richting naar de fabriek getranspor teerd. Daar worden zij met benzine geëxtraheerd en tens otte uitgeperst. Naar schatting zal van deze partij nootjes ongeveer 100.000 kilogram olie verkregen worden. De olie is bestemd voor de fabricage van mar garine. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond). HELDER VRIESWEER. Voor het Noord-Westen van het land: Droog weer met wei nig bewolking. Zwakke en langs de kust tijdelijk matige Zuid- Westelijke wind. 's Nachts lichte vorst, behalve dicht bij de kust. In de middag temperatuur en kele graden boven het vriespunt. Voor het Zuid-Oosten van het land: Droog weer met weinig be- nachts matige vorst, in de mid dag temperatuur iets boven het vriespunt. Wilt U iets weten? Vraag: Betreffende pandoeren. A heeft een 4 kaart van een heer 50 roem. B een 4 kaart van een boer 4- een 3 kaart van een 10 70 roem. Wie mag in deze spelen? A n t w o o rd: De heren-roem is de hoogste roem in dat geval, dus A speelt. Zelfs al zou B twee vierkaar- ten van een boer hebben, dan is deze roem waardeloos. Vraag: By oud-pandoeren doet A 110 zonder roem; daar i§ dan de pot bij. B doet 115, A doet 120, B doet 125. Maar B heeft voor troef 9, 10 en vrouw-heer, dus stuk, maar B hangt. Mag B nu A door stuk te roe men van de pot afhouden? Of hangt B nu ook voor de pot? A n t w o o rd: B hangt niet voor de pot, maar het is geen loyaal bod. DE „FRANEKER" OP MAURITIUS De K.L.M.-Constellation „Frane- ker" die gistermiddag onder gezag voerder De Haas van het vliegveld Kemajoran bij Batavia startte voor de vlucht naar Nederland is op Mauri tius geland Het toestel heeft drie ton post een ton vracht aan boord. Het zal waarschijnlijk Zaterdagmorgen Schiphol landen. DE GRIEP IN EUROPA Naar de wereldgezondheidsorga nisatie te Genève meedeelt, zijn tus sen 29 Januari en 2 Februari de volgende gegevens over de griep epidemie in Europa ontvangen: in de noordelijke provincies van Spanje breidt de epidemie zich in zekere mate uit zonder dat het algemeen sterftecijfer toeneemt. In de land- kreis Sonthofen (zuid-west Beieren) brak griep uit en in Endlosheim (Wuerttemberg-Baden) heerst een plaatselijke epidemie onder school kinderen. In het Saargebied is 30 pet. van dc bevolking ziek met lich te griep. Het aantal vastgestelde ge vallen in Frankrijk neemt af, doch het percentage ernstige gevallen stijgt. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaats-exa- men Geneeskunde; de dames M. Jo shua te Den Haag en J. v. d. Starp te Wassenaar en de heren L. J. Endtz te Den Haag, W. v. d. Heul te Vlaardingen, A. Nijhof te Den Haag, J. Ver wiel te Waalwijk en G. A. C. Voorhorst (cum laudc) te Den Haag. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Geen koerswijziging in Indonesië EEN OFFICIëLE MEDEDELING. Van officiële zijde is hedenmorgen bekend gemaakt, dat het ten enen male onjuist is, dat de Nederlandse regering een ingrijpende wijziging overweegt ten aanzien van haar tot nu toe in de Veiligheidsraad gevoer de politiek met betrekking tot het Inleid in Indonesië. Wel worden momenteel te Batavia niet het minst in Indonesische kringen be langwekkende agtivitelten ontwik keld om tot een snelle verwezenlij king te komen van de nieuwe rechts orde tussen Nederland en geheel In donesië. Alle berichten over een bepaald plan daarvoor zijn echter praema- tuur, daar het overleg over een alle partijen bevredigende oplossing in In donesië en tussen Indonesië en Ne derland nog in gang is. De Nederlandse regering kan daar om in dit stadium geen nadere me dedelingen doen. De berichten, waarop bovenstaande ontkenning doelt, meldden, dat de Nederlandse regering van plan was' over te gaan tot onmiddellijke op richting van een Indonesische Fede ratie. Daardoor zou de interim-perio de worden overgeslagen. GEREGELDE KLM-DIENST AMSTERDAM—BATAVIA VIA MAURITIUS. Naar wij van de K.L.M. vernemen, ligt het, naar aanleiding van opge dane ervaringen in de bedoeling via Mauritius een geregelde dienst van Amsterdam naar Batavia op te bou wen. MARKTBERICHTEN GOUDA, 3 Febr. Kaas. Aanvoer 34 partijen le soort 1.651.68, 2e soort 1.611.64, extra tot 1.71; handel ?tug. ROELOFA RENDS VEEN, 2 Febr. Bloemenveiling. v. d. Eerden 34— 54, White Sail 4975, Nansen 3854, Crown Imperial 3044, Copland 34 50, Pink Gem 3254, Piquante 44 57, Zenober 2638, Golden Harvest 50—68, E. Eddy 51—77, Krelage 27— 39, Albino 3342, Oostenrijk 3743, Gen. de Wet 36—48, Oelhe 41—53, Dubb. Tulpen 4256. Narcissen: Al fred 40—55, Am. Glory 3246, Spring Glory 36—41, Early Glory 32—46, Wrestler 3640, Helios 2732, Ag nes 2327, Magnificence 3239, Cro- cussen 12—14. TER AAR, 2 Febr. Groente. Witlof I f 0.29—0.35, idem II f0.23 —0.27,.idem stek f0.17—0.20, Was- peen I f 0.080.10, idem B f 0.03— 0.06, Groene kool f 0.100.14, alles per g. Boerenkool f 1.251.50 per kist, Prei f0.080.14, Spruiten 0.36 0.53. idem los f 0.210.26, Uien f 0.06 0.07 alles per kg.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3