A.s. Interlandwedstrijden.... alleen voor voetballers? Onze schaatsenrijders in Davos DONDERDAG 3 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 amendement had ingetrokken werd de verdere beraadslaging over de amendementen uitgesteld tot heden. De artikelen, waarop geen amende menten waren voorgesteld werden goedgekeurd. Te zes uur is de vergadering ver daagd tot hedenmiddag een uur. OPSTELLETJE OVER DE GEMEENTERAAD Tien leerlingen van de Chr schooi te 's-Gravenzande woonden de eer ste vergadering in 1949 van de raad van genoemde gemeente bij, om stof te vergaren voor een opstel. Het Des- te opstel zal in de volgende raads vergadering worden voorgelezen. De paedagogische waarde van deze methode staat o.i. niet zo heel on omstotelijk vast! MOLESTATIE WERKWILLIGEN IN AMSTERDAM-NOORD Gisteravond zijn in Amsterdam-N. wederom ruiten ingegooid van hui zen van werkwillige meisjes van de Hollandia Kattenburg fabriek. De po'itie surveilleert thans in heel Amsterdam Noord en heeft maatre gelen getroffen om streng op te kun nen treden tegen de groepen, die zich hieraan schuldig maken. ONEERLIJKE JEUGD. De politie te Amsterdam heeft negen jongens, leerlingen van de zes de klasse van de Insulinde-school aan het Javaplantsoen aangehouden, om dat zij in tal van winkels diefstallen hadden gepleegd. De goederen wer den in een schuilplaats in de school teruggevonden. Het waren schrif ten, stukjes vlakgummi en leerboek jes. Dit was volgens de verdediger het beste bewijs, dat zij inderdaad uit angst om haar ouders heeft gehan deld. De procureur-fiscaal wilde deze angst wel aannemen. Een werkelijk hoogstaand iemand zou dergelijk ver raad, vooral van illegale werkers des ondanks nimmer hebben gepleegd. Hij noemde haar handelwijze lelijk en afstotend, al kon hij haar houding van „kat in benauwdheid" wel enigs zins begrijpen. Hiermede rekening houdende con cludeerde hij tot een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek van voorar rest. Uitspraak op 2 Maart. BESTRIJDING VAN AARDAPPEL- MOEHEID. De behandeling in de Staten-Gene- raal van het voor onze aardappelteelt zo belangrijke wetsontwerp ter be strijding van de aardappelmoeheid kan niet meer zo tijdig worden ver wacht, dat het opleggen van een ver plichting tot wisselbouw in 1949 mo gelijk zal zijn. Volgens het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening zal het echter op terreinen, die een gevaar vormen voor de verspreiding van aardappelmoeheid, in ieder geval verboden zijn in 1949 aardappelen te telen op grond van het geldende „be sluit bestrijding aardappel mccheid 1943". De desbetreffende percelen zijn geregistreerd en worden omschreven in door de burgemeesters uit te geven officiële bekendmakingen. Zullen ten aanzien van de vrucht wisseling voor 1949 dus nog geen dwingende voorschriften op grond van de wet van kracht zijn, voor de bedrijven met veel aardappelteelt wordt aangeraaen 1949 als een over gangsjaar te beschouwen en thans reeds rekening te houden met een eventueel verplichte vruchtwisseling, die aardappelverbouw slechts eens in de drie jaar op dezelfde grond toe staat. Naar de „Nieuwe Courant" ver neemt, zullen 62 bussen van de H.T. M. in de loop van '49 en '50 door nieu we worden vervangen. Dit is wegens slijtage dringend noodzakelijk. De tramwagens volgens Ameri kaans model, de z.g. P.C.C.-cars zul len over enkele maanden gereed zijn. Men zal dan een nauwkeurige studie maken of dit type aan de (Haagse) praktijk voldoet. Van de uitslag hier van hangt het af of in de toekomst deze óf de wagens van het type zoals nu op lijn 9 en 14 rijden zullen wor den besteld. Het is echter zo, dat nieu we bestellingen geen uitbreiding van het wagenpark betekenen, aangezien iedere nieuwe wagen dient ter ver vanging van het oude materiaal. DE TELEGRAAF TERUG? In journalistieke kringen doet hardnekkig het gerucht de rondte, dat in Mei a.s. het dagblad „De Te legraaf" en „Het Nieuws van de Dag" opnieuw zullen verschijnen. Het hoofdredacteurschap zou worden vervuld door J. M. Goedemans. BLOEMBOLLEN GETEELD ZONDER VERGUNNING. Boete van 7000 op 300 g!d. gebracht. De bloembollenkweker W. J. G. uit Ilillegom had 5252 are geteeld met vroege en late tulpen. Hij had daar voor geen vergunning en overtrad zo doende het organisatiebesluit voed selvoorziening. Deswege werd hij door de Haagse rechtbank veroor deeld tot een geldboete van f 7000. Hij was tegen dit vonnis in beroep gegaan. Bij de behandeling vaivdit beroep door het gerechtshof bekende G. de overtreding. Hij heeft van deze teelt maai* zeer geringe geldelijke voordelen gehad; het was een slecht gewas. Nadat als getuige-des-kundige de heer J. J. Bosman van de sierteelt centrale gehoord was, eiste de procu reur-generaal een geldboete van 300 subs. 1 maand hechtenis, alsmede een gevangenisstraf van 3 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. AMSTERDAMSE BEURS. In het voorkomen van de beurs was geen verandering gekomen in zoverre de handel weer van geringe afmetin gen was. De algemene stemming was echter prijshoudend en enkele aan delen waren zelfs goed gedisponeerd, doch omtrent de oorzaak tastte men vrijwel in het duister. De beleggings- markt was stil. De conversielening 1947 was een fractie lager. Overigens waren de Nederlandse staatspapieren onveranderd. TL1ET BESTUUR VAN DE K.N.V.B. deelde aan het „Alg', Dgbl.'' mede, *dat voor particulieren en instellingen geen kaarten voor interland wedstrijden meer beschikbaar kunnen wojden gesteld. Het aantal ver zoeken voor de komende ontmoetingen tegen België en Frankrijk is zo overweldigend groot, dat het ondoenlijk is, de gegadigden schriftelijk te doen weten dat hun aanvrage is afgewezen. Ook Italië weet geen raad met de aanvragen voor kaarten. Ook in Italië schijnt de belangstel ling voor de internationale voetbal wedstrijden zeer groot te zijn. Op 27 Februari komt te Genua Portugal op bezoek en de aanvrage voor kaarten is zo groot, dat ben een nieuwe hou ten tribune heeft bij gebouwd voor 12.000 toeschouwers. In 't totaal kun nen nu 50.000 toeschouwers deze wedstrijd bijwonen. In Nedej^and zou dit zelfs niet voldoende zijn om de actieve voet balspelers, bondsofficials en scheids rechters te bergen. Bovenmate groot aantal aanvragen noopt tot uitsluiting vaa particulieren Ja, het is beroerd, maar het kan niet anders, verzuchtte de heer A. J. Staal, secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., toen hij verklaarde, dat besloten was voor de interland-wed strijden (tegen België en Frankrijk) onder geen beding meer kaarten voor particulieren of instellingen beschik baar te stellen. Kijk, het aantal aangesloten ver enigingen en dus het ledental van de K.N.V.B. is nog steeds stijgende. Wij hebben thans meer dan 3000 aange sloten verenigingen, die alle een aandeel voor hun leden in de be schikbare plaatsen willen hebben. Verder hebben vanzelfsprekend de officials en oud-officials van de bond recht op het aanvragen van kaarten. Zij hebben immers altijd de voetbal zaak trouw gediend. Als u dan verder weet dat b.v. voor de wedstrijd tegen België aan de Belgen een 8000 kaarten ter be schikking worden gesteld, en dat de aandeelhouders van het stadion con tractueel kaarten moeten kunnen ko pen, dan begrijpt u, dat het uit de lengte of uit de breedte moet ko men, want de capaciteit van het sta dion heeft nu eenmaal met de uit breiding van ons ledental geen ge lijke tred gehouden. De heer Staal betreurde het, dat veel voetballiefhebbers (die toevallig geen bondslid zijn) dor deze maatre gel worden getroffen, want velen van hen zijn reeds gedurende tal van jaren trouwe volgelingen van het Nederlandse elftal. Ook in de tijd die er werkelijk geweest is! toen de bond moeite had om een uitver kocht huis te krijgen. De lawine van aanvragen, duizenden en duizenden, van de laatste jaren, hebben het bondsbestuur echter tot deze maat regel gedwongen. LAWNTENNIS AUSTRALIë EN DE DAVIS CUP. De president van de Australische tennisbond deelde mede, dat het Australische Davis Cup-team niet bekend zou worden gemaakt voordat Kromwich bericht zou hebben of hij al dan niet beschikbaar is. Naar ver luidt zou Bromwich een week be denktijd hebben gevraagd. Later werd echter gemeld, dat het team uit Bromwich, Sidwell en Sedgman zou bestaan, 'met Sidwell als captain van een tweemans ploeg indien Bromwich zich terug trok. De Australische bnod verklaarde dat het team zou klein wordt gehou den om de kosten te drukken, en voorts op grond van de overtuiging, dat inschakeling van minder goede spelers de Australische kansen niet zou verbeteren. Indien ean invaller nodig mocht zijn zou deze per vlieg tuig worden uitgezonden. ATHLETIEK WEER PECH VOOR FANNY Tijdens een demonstratie horden lopen op athletiek wedstrijden te Brisbane raakte Fanny Blankers- Koen, die nog steeds last ondervond van de knie-blessure, wejke zij Za terdag jl. te Perth opliep een der horden. De Nederlandse athlete liep hierop onmiddellijk de baan uit en zei verdrietig met haar hoofd schud dend, tegen haar man en trainer Jan Blankers dat ze niet meer „ging". Tegenover de pers verklaarde Jan Blankers, daarop, dat zijn vrouw niet verder in Austra'ië zou starten. OOK SLIJKHUIS EERDER NAAR HUIS? Wim Slijkhuis vertelde, dat hij misschien naar huis zal vliegen na zijn Canadese wedstrijden te Mon treal op 7 Maart en te Hamilton op 12 Maart. Slijkhuis zeide: Ik begin een beetje heimwee te krijgen. Mijn zoon viert op 18 Maart zijn derde verjaar dag en daar zou ik graag bij willen zijn. Ook zou ik graag op 20 Maart aan de Nederlandse cross country- kampioenschappen willen mee doen. Aanvankelijk bestond het plan dat hij op 19 Maart te Chicago zou lopen. Don Gerhmann is ook voor deze wed strijd ingeschreven. Slijkhuis traint voor de wedstrij den van Zaterdag te Boston, waar hij de mijl zal lopen. -jAlg. Dgbl." IJSHOCKEY DEN HAAG—TILBURG 11—3 Op de Hokij te Den Haag werd gisteravond een wedstrijd gespeeld voor de West-Europabeker tussen HHIJC en Tilburg. De Hagenaars wonnen met 11-3 (5-0, 3-2, 3-1). De stand in de competitie om de West-Europabeker luidt thans: Den Haag 6 5 1 0 11 48-24 Amsterdam 5 3 0 2 6 39-28 Parijs 5 2 2 1 6 19-16 Luik 5 3 0 2 6 31-29 Brussel 2 10 1 2 9-9 Antwerpen 4 1 0 3 2 29-28 Tilburg 7 0 1 6 1 23-64 Na Jan Langedijk ook Kees Broekman gewond T^A DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG, waarin .Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes zulk'e fraaie tijden maakten en daar mede bewezen in uitstekende vorm te zijn, is er van ernstige training niet veel meer gekomen. De wind, die Broekman tijdens de 5000 m. hinderde en eigenlijk voor een belangrijk deel de ogrzaak was, dat onze landge noot er niet in slaagde het wereldrecord op dè 5000 m. te verbeteren, bleek een ongunstig teken voor de weersomstandigheden van de volgen de dagen te zijn geweest. Want de wind wakkerde elke dag meer aan en Woensdag woei er een gure Noord-Wester, wélke in het Zwitserse win tersportplaatsje eigenlijk zeldzaam is. Voorts vernamen wij nog, de mo gelijkheid is groot, dat de heer van der Scheer, die zelf in de historie van de Nederlandse schaatsensport de beste korte afstand-rijder is ge weest, Broekman's fout in de wijze van rijden op de korte afstand heeft geyonden. Er wordt nog steeds hard aan die 500 m. gewerkt en het wekt vertrouwen, dat Broekman tijdens de training beneden de 46 sec. is ge komen. Over de resultaten van" Wim van der Voort en Anton Huiskes bij de training mag men tevreden zijn. Zij zijn beiden voortreffelijk in vofm. De stemming in het Nederlandse kamp, dat zijn tenten in het clubhuis van de ijsclub Davos heeft opgesla gen, is, ondanks de beide ongevalle tjes, bijzonder goed. De eigenaar van het restaurant van dit clubhuis zorgt als een moeder voor dit vierfal. Men heeft er een aantal eenvoudige slaapkamers ingericht voor de rij ders en hun coach. De maaltijden worden in de zaal van het clubhuis gebruikt of in de keuken, de massa ge geschiedt door de bekende Zwit serse ijshockey-speler Bibi Torriani, kortom iedereen voelt zich er thuis. Maar alleen Broekman heeft wat heimwee naar zijn trainingskamp in Hamar. naar de boerderij Fjetre bij de Sinneruds, waar hij zo'n prettige huiselijkheid heeft ondervonden. Omtrent de deelneming aan de Europese kampioenschappen valt nog te vermelden, dat Ake Seyffarth de finitief niet komt en dat hij eerst het volgend jaar zijn training zal hevat- ten. Verder zullen, bedriegen de voortekenen niet, ditmaal ook geen Finnen en geen Tsjechen aan de start verschijnen. Farstad en Liaklev zijn reeds gearriveerd, Lundberg en Hjal- mar Andersen, de beide andere No ren, komen heden, evenals de Zwe den. En verder weet men, dat de Hongaren, Italianen, Engelsen, Bel gen en Oostenrijkers reeds in Davos zijn aangekomen. Natuurlijk stonden onze vier land genoten de afgelopen dagen toch op het ijs, maar het verblijf was er niet aangenaam en zo duurde de training gewoonlijk niet lang. Intussen is de dij-been-blessure van Jan Langedijk practisch genezen en de Nederalndse kampioen draaide zijn rondjes weer vlot af, met gemiddelde tijden van 40 secmaar het is helaas niet bij dit ene ongelukje gebleven, want gisteren was Kees Broekman slacht offer van een botsing. Johhny Crons- hey, die niet voor Groot-Brittannië wil starten en van de I.S.U.-officials .toestemming heeft gekregen om op de Europese kampioenschappen als „rijder zonder land" uit te komen, kwam op onverklaarbare wijze in botsing met Broekman. De Engels man had toen zeker een vaart van 45 k.m. en vloog met het hoorn tegen de rechter onderkaak van de West lander op. Het gevolg was, dat beide rijders voor tien tellen neer gingen. Beiden werden naar een bankje langs de ijsbaan gebracht. De En gelsman, die onmiddellijk, toen hij weer bijkwam, informeerde hoe het met Kees was, klaagde over pijn in het hoofd en ook een van zijn been spieren zou gevoelig geraakt zijn. De kaak van Broekman was gezwollen en óok hij had pijn in het gedeelte van het lichaam, dat op zo onver wachte en zeer harde wijze met het ijs in aanraking was gekomen. En wat erger was, zijn spiksplinternieu we Noren waren ontzet. Dadelijk werd de beste reparateur van schaat sen te Davos opgezocht. Deze des kundige was van oordeel, dat de schade gelukig nogal meeviel. He denmiddag zou Broekman er al weer op kunnen rijden. De leider van de ploeg, dr. ir. A. F. van der Scheer, is vol hoop, dat zijn pupil verder geen last van dit ongeval zal hebben. Bedrijfspensioenfonds Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer de behandeling van het ont werp houdende wettelijke regeling betreffende verplichte deelneming in een Bedrijfspensioenfonds voortgezet. De heer Droesen (KVP) bleek niet voldaan te zijn over het antwoord van de minister, die niet was inge gaan op de moeilijkheden van kleine zelfstandigen met niet-verdienende kinderen. Hij diende een motie van de volgende inhoud in: „De Kamer, van oox*deel dat de in de jaren 1947 en 1948 gevoerde loon- en prijspolitiek geen discriminatie (verschil) tussen de zelfstandigen en de werknemers in de landbouw toe laat, gelet op de in 1947 op die grond verkregen overeenstemming tussen de regering en de stichting voor de landbouw nopens de reservering ten laste van het landbouw-egalisatie- fonds, ten behoeve van het bedrijfs pensioenfonds in de landbouw, nodigt de regering uit die reservering gelij-; kelijk voor zelfstandigen en werkne mers te doen plaats hebben, met dien verstande, dat uitkering slechts zal plaats vinden, indien verplichte deel neming voor de betrokken groep wordt ingevoerd." De heer Droesen bracht na enige discussie een wijziging in ziin motie aan; hij liet daaruit de tweede alinea vervallen, terwijl de slot alinea nu aldus kwam te luiden: „nodigt dc re gering uit, de reserveringen ten laste van het landbouwegalisatiefonds, ten behoeve van het bedrijfspensioen fonds in de landbouw gelijkelijk voor zelfstandigen en werknemers te doen plaats hebben, met dien verstande, dat de uitkering slechts zal plaats vin den. indien de verplichte deelneming voor de betrokken groep wordt inge voerd." Op voorstel van de heer Schouten (A.R.) werd tenslotte besloten de be slissing over de motie uit te stellen, opdat kan worden nagegaan, hoe het met de toezeggingen staat. Vervolgens kwamen de artikelen en daarop ingediende amendemeten aan de orde. De heer de Kort (KVP) verdedig de een amendement, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat de re presentatieve vertegenwoordiging van het georganiseerde bedi'ijfsleven zoveel mogelijk de bevoegdheden krijgt toegewezen en de taak krijgt opgedragen, welke normaliter door de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie behoren te worden waargenomen. Nadat op advies van de minister, nog een wijziging in het amendement was aangebracht, nam de minister het over. Voorts nam hij over een amende- Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I (301 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Licht pianospel, 8.00 Nieuws. 9.00 Morgenconcert. 9.35 School radio, 10.05 „Muziekhoudt fit!" ll!00 „De Zonnebloem", 11.40 Schoolradio 12.03 Zang en piano, 12.30 Land- en tuinbouwnieuws, 13.00 Nieuws, 14.00 Het Domstad-kwartet. 15.00 Kris kras door de opera. 16.00 „De Zon nebloem",- 17.00 Na schooltijd, 17.15 Pianodu<f. 17.45 „Wat het buitenland leest", 18.00 Metropole Orkest, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.30 ,,De drie landen" (actualiteiten), 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man. 20.12 Amusementsorkest, 21.30 Ra dio Philharmonisch Orkest o.l.v. Al- mert van Raalte, 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoonplaten. HILVERSUM II (415 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Gr.pl.. 8.00 Nieuws, 8.18 Opera-progr.. 9.00 BBC Symphonie Orkesto.l.v. Arturo Toscamni, 9.35 Licht instrumentaal programma, 10.30 „Kleuters naar school". 10.45 Schubert-liederen, 11.25 Accordeon-orkest, 12.00 De Kwintetspelers, 12.30 Land- en tuin bouwnieuws, 13.00 Nieuws, 13.20 Luchtige lunchmuziftk, 14.00 Kook kunst, 14.20 Requiem, Gabriël Fau- ré, 15.00 Modernste poëzie door dr. P. H. Ritter Jr.. 16.00 Het Omroep- kamerorkest. 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17.20 „Massenet in het panorama der muziek", 18.00 Nieuws 18.45 Silvestri-kwartet, 19.30 „Ne derland en zijn gewesten" (N.-Bra bant), 20.00 Nieuws, 20.05 Alt en piano, 20.30 Jeugd in Nederland, 21.00 Men vraagt., en wij draaien, 21.30 Het mysterie van de Prinsen gracht, serie-hoorspel, 22.00 Week overzicht, 23.00 Nieuws, 23.30 Sym- phonisch concert. DE VACANT1E 36) Hij was alleen en droeg rubber schoenen, een rijbroek, een los fla nellen hemd en een dikke jagersjex- ker, tot hoog aan zijn hals dichtge knoopt. Even voor het huis splitse zich de rijweg; de ene weg ♦voerde naar het huis zelf en de andere naar de garage en het bediendenverblijf. Mijnheer Eberlé sloeg die weg in en op het pleintje voor de garage ge komen toeterde hij luid. Boven de garage bevond zich een woning. Voor een der vensters vertoonde zich een man, die riep: „Mooi zo, Carl! Ik kom naar ■beneden!' Mijnheer Eberlé bleef in de auto zitten en liet de motordoorlopen. Zijn pols k'optc ietv/a> onrustig. Even later verscheen Lafarge met z'n visiuig in de hand. Hij kwam leven dig naar de auto toe, klein, grijs van haar, met een lange neus en ietwat Tweede Kamer ment-de Kort, waarin wordt vastge legd dat bij het nemen van besluiten en het houden van toezicht ook de stichting voor de landbouw wordt be trokken. Een ander amendement-de Kort be oogde bij de wet alle twijfel weg te nemen, dat bedrijfsgenoten, die op vrijwillige basis voorzieningen heb ben getroffen, geen schade en belem mering zullen ondervinden in dr door hen in het verleden volkomen terecht genomen maatregelen en hen derhal ve voor een gedwongen toetreding tot een bedrijfspensioenfonds vrij te stel len. Dit amendement verdedigende voegde de heer de Kort (KVP) er nog de bepaling aan toe, dat de minister, de Stichting van de Arbeid gehoord, aan de vrijstelling van toetreding voorwaarden kan verbinden tot een goede sociale werking van het fonds. De heer Droesen (KVP) verdedig de een amendement om een vermin dering van premiebetaling toe te staan aan groepen van deelnemers, die kinderbijslag zouden ontvangen, indien zij werknemers waren. De heer Hoogcarspel (CPN) diende een amendement in om vast te leg gen, dat art. 1637 van het Burgerlijk Wetboek mede van toepassing is, zulks omdat volgens het ontwerp de arbeiders gedwongen zullen worden tot deelneming aan een fonds. De minister ontwikkelde bezwaren tegen het amendement-Droesen, be zwaren welke hij zeer overwegend noemde. Het amendementHoogcars pel vond hij niet aanbevelenswaardig. Van het nader gewijzigde amende mentde Kort had de minister de tekst nog niet, welke hij eerst wenste te bestuderen. Nadat de heer Droesen (KVP) zijn Geruchtmakende verraad-zaak De vrouw Bet je Wery werd door het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Zij zette na de dood van haar man in 1943 diens zaken voort. Voor een deel waren deze zaken zwart. Bij een transactie te Antwerpen in briljant liep zij in de val van het Devisen- schutz Kommando. Een agent van dit kommando kwam te weten, dat haar ouders niet „geariseerd" waren. Vol gens verklaringen van deze vrouw heeft zij uit angst voor het lot van haar ouders erin toegestemd, voor dit Kommando te werken. Verschillende handelaren in goud, briljanten, plati na etc. werden verraden. Geld en goe deren werden in beslag genomen. De meeste betrokkenen werden gearres teerd, doch vrij spoedig weer in vrij heid gesteld. In beroep van cassatie werd uitvoe rig ingegaan op die tragedie, die zich in Juni 1944 in het huis van requiran- te afspeelde. Naar zij verklaart, werd in die tijd bij haar thuis hazardspel bedreven. Op een ayond ontstond ru zie over vermissing van biljetten van f 1000. Bevreesd voor moeilijkheden, wendde zij zich, naar haar zeggen tot iemand van de S.D. Een andere SD- er, die haar ook kende en had laten volgen, kwam binnen en ging haar ondervragen over een relatie met il legale werkers, van wie zij valse per soonsbewijzen voor haar ouders trachtte te verkrijgen. Men wist. dat beweert thans, dat de SD haar dwong haar ouders joods warén. Zij bekende, dat zij deze illegale werkers onderdak had aangeboden en deze mensen bij haar in huis te halen. Requirante heeft toen eerst met deze illegale werkers op hun oude adres geluncht en hen daarna per auto mee naar huis genomen. Hier zaten S.D.- ers verstopt. Een schietpartij ont stond, waarbij een SD-er en de ille gale werker G. B. het leven lieten. Van de andere slachtoffers zijn tWee later door de Duitsers gefusileerd. Na deze tragedie heeft requirante haar woning verlaten, werd eerst door de S.D. ondergebracht in een huis te Amsterdam en ging later naar Antwerpen, waar zij nog enkele ma len voor het Devisenschutz-Komman- do heeft gewerkt. De verdediger, mr. Th. Muller Mas- sis, bestreed de te Amsterdam opge legde levenslange gevangenisstraf op grond van de dwangpositie waarin zijn cliënte zich zou hebben bevon den. Van haar familie zijn 91 perso nen tijdens de bezetting omgekomen. Haar ouders zijn behouden gebleven. schuine ogen, alsof hij Oosters bloed in zijn aderen had. Na een b'ik op het huis achter zich geworpen te heb ben, stapte hij in de auto en gaf Eberlé een hand. „Hoe gaat het, Carl?" „Uitstekend," zei Ebei'lé. „Ik heb even opgebe'd, om zeker te zijn, dat je hier was. Je bent zo vaak genood zaakt, je plannen te veranderen." „Gelukkig, dat je het gedaan hebt," antwoordde Laforge. „Mijn zuster heeft visite. Die juffrouw Delmont van jou. en een stroeve, zure dame, die ik niet ken. Alice moppert er al tijd over, als ik mijn oude kleren in huis draag. Daarom vroeg ik je, lie ver hier te komen, dan aan de voor deur. De wind is Westelijk. Goed weer voor de forel'en." Eberlé zei daarop niet veel. Hij stuurde de wagen langs de kronke lende weg naar de forellenvijver Een dicht struikgewas had het huis achter hen reeds aan het gezicht onttrokken. „Ik heb echt zin, om te vissen, Carl," zei Laforge. „Ben Parijs meer dan beu! Ik zou hier wel een maand willen b1 ij ven er. niets - anders doen dan vissen, samen met jou." „Hoe staan de zaken in Parijs?" „Och," antwoordde Laforge schok schouderend, alsof hij een zware last van zich wilde afwerpen. „Ik héb een paar vervelende dagen gehad. Het is met Sarton misgelopen, Carl. Maar laat ik nu niet over zaken gaan praten. Heb jij nog gevist in de laat ste tijd?" „Ik heb me een nieuwe hengel aangeschaft," zei Eber'é. „En ben weer teruggekomen op kustvliegen." „Daar zien dq forellen toch geen onderscheid in," lachte Lafarge. „Zie zo, we zijn er!" Eberlé stopte naast het 'botenhuis- je, waar ze uitstapten en hun hengels in orde maakten. Laforge ging voor op en Eberlé liep achter hem aan; hij schraapte vrij luid zijn keel en vroeg dan met schorre stem: „Zeg, Rufus. voel jij je wel helelemaal goed?" Laforge keerde zich om en keek hem aan „Welzeker! Ik ben wat moe. maar ik ben altijd moe. Hoe zo?" „Ik weet het niet precies," zei Eberlé. „Maar je hebt iets... dat me vreemd lijkt. Je stqm... en de ma nier, waarop jij die hengel hanteert. En je lijkt me wat magerder dan an ders." Laforge lachte, maar het klonk niet vrolijk. „Als jij zo hard werkte, a's ik... bovendien... ik -heb kou gevat." „Ja, ik ook," zei Eberlé. „Daarom heb ik me zo ingepakt tegen de gu re wind. Ik weet Diet wat het toch is. Misschien je manier van lopen. Je lijkt me langer" „Onzin," verweerde Laforge zich bruusk. „Kom nu maar, stap in.'* Hij liet de kano te water. „Ik voel me heel wat veiliger in de roeiboot," zei Eberlé weifelend. „De forel1 en voelen zich dan ook veiliger," wierp Laforge lachend te gen. „Ze horen de roeispanen, zodra we van wal steken. Het wordt toch heus tijd, dat je over je angst voor een kano heenkomt ouwe jongen!" „Nu ja mij goed. Ik vertrouw mijn leven aan jou toe," zei Eberlé grin nikend en ging op de voorste plank zitten. Hij hield de boot aan de stei ger vast tijdens het instappen van Laforge, nam toen zijn pagaai op en ze voeren de kleine inham uit, om de landtong heen, dwars de vijver over. Eberlé keerde zich eens op zijn p'aats om en keek achter zich. Het botenhuisje lag nu geheel verborgen achter de bomen. Ze hadden de wind achter en deze woei in de richting van de dam, die het water belette, zich. in de diepe kloof aan het eind van de vijver te storten. Toen ze honderd meter van wal waren, zei Laforge. „^eg Carl, schei maar uit met pagaaien en laten we het hier eens proberen. Dan drijven we met de wind mee, vissen hier eerst de ondiepte af en nemen dan het diepe water."' „Ja, dat is best!" stemde Eberlé toe. Hij legde zijn pagaai neer en be gon, zijn snoer uit te werpen, zich een weinig van Laforge afkerend, om deze niet in de weg te staan.. Maar hij kon hem toch nog van ter zijde in het oog 'houden en dat vond hij geruststellend. Het kriebe'de hem niet meer in zijn nek en hij' voelde geen rillingen meer over zijn rug. Toch wierp hij zijn snoer slecht uit. zodat het als een verwarde massa op het water terecht kwam. Maar La forge, dat zag hij wel, bracht er niet veel beters van terecht. Het snoer van de ander kronkelde en verwarde zich tegen het boord van de kano. Het scheen, dat Laforge de zijde lingse b'ik van Eberlé voelde, want hij zei: Mijn snoer is kleverig. Ik zal een nieuwe moeten nemen." En even later „Maar Carl, wat heb jij het warm. Je zweet als een paard. Maak je jas toch wat los." Eberlé aarzelde. „Ja. ik heb het wel warm." gaf hij toe, en maakte toen met zijn rug naar de ander toe de bovenste knopen van zijn jas los. Daarop zei hij: „Zeg, Rufus, je schijnt er geen s'ag meer van te héb ben." Even was het stil. Ze waren, zo als Eberlé bemerkte, afgedreven naar het diepe gedeelte, waar zich het vroegere afvoerkanaal bevond dat nu afgedamd was. Toen zei La-* forge: „Ik zal het eens staande pro beren. Dat gaat me altijd wat beter af." Hij kwam onzeker overeind en scheen te wankelen. En plotseling lagen ze beide te water. De kano was toen Laforge bij zijn va1 het boord vastgreep, omgeslagen, waarbij het andere boord vrij onzacht tegen dr; heup van Eberlé terecht was geko men, die er niet snel genoeg uitge sprongen was. De landtong, die het bqtenhuisje aan het gezicht onttrok, was meer dan honderd meter ver; de dam en de rand van de kloof zowat vijftig. Zonder een woord te zeggen, begon Laforge naar de rotsige oever naast de dam te zwemmen. Eberlé begon niet te schreeuwen, toen hij Laforge daar zo bedaard zag wegzwemmen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2