S)e CcidóeSou^vrit Vandaag begint »proces«- Mindszenty De grootste belediging voor de Kerk Medebeklaagden Pro-Russen aan het woord Tweede aanbod van Stalin afgewezen Eerst netjes officieel vragen Opstand in Birma Nederland tot spoed aangemaand Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 3 FEBRUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11609 Hoe Amerika op de Russsiche „vredespoging" reageert Bur. Papengracht 32. Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 1 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes 11.50 ^rAN VATICAANSE ZIJDE is het proces tegen kardinaal Mindszenty, dat vandaag te Boedapest is begonnen, bestempeld als „dë grootste belediging van de Rooms-Katholieke Kerk sedert de deportatie va^i Paus Pius VII door Napoleon Bonaparte". Dit proces doet denken aan de haat van het Sanhedrin, de spot van Herodes en de onrechtvaardigheid van Pilatus", Aldus de verklaring. De ,.Osservatore Romano" schrijft, dat niet Mindszenty doch zijn rechters terecht zullen staan. Naar verluidt zullen minstens zes a zeven andere personen tegelijk met de kardinaal terecht staan, onder wie de privé-secretaris van de kardinaal, dr. Andreas Zakar. Behalve de kardinaal en zijn secre taris zijn, in deze zaak, nog twaalf personen gearresteerd, onder wie ver scheidene functionarissen van de Hongaarse Katholieke Actie. Degenen, die vandaag terecht staan, worden beschuldigd van spionnage en samenzwering tegen de Hongaar se republiek voor de restauratie van de Habsburgse monarchie in Cen- traal-Europa na een eventuële derde wereldoorlog. Voorts worden de kar dinaal en anderen beschuldigd van zwarte handel in buitenlandse valuta. Beweerd wordt, dat de Amerikaan se gezant in Hongarije, Selden Cha- pin, van de aan de kardinaal ten laste gelegde activiteit heeft afgewe ten en spionnage-boodschappen van hem ontvangen heeft. Volgens een communistische cor respondent, Pastore, verbonden aan het romeinse communistische dagblad „Unita", die Zondag j.l. een inter- viw met de kardinaal heeft gehad, zag mgr. Mindszenty er goed uit. Vol gens pastore droeg de kardinaal zijn gewone geestelijke kleding en het gouden bisschopskruis. Hij had ech ter alle commentaar, dat hij als „van politiek karakter" beschouwde, 'ge weigerd. PROTESTEN. Vijftig leden van het Britse parle ment van verschillende partijen en godsdienstige overtuiging zijn Woens dagavond in het Lagerhuis bijeenge komen om protest uit te brengen te gen de arrestatie van kardinaal Mindszenty en andere kerkelijke lei ders in Hongarije. John McKay (Labour) leidde de bijeenkomst. Men benoemde een de legatie om een onderhoud te verzoe ken met de minister van buitenland se zaken, Bevin, of minister van staat Hector McNeil. De delegatie zal uitdrukking ge ven aan de „ernstige bezorgdheid" welke naar aanleiding van de arres tatie is gerezen en zal om nadere in lichtingen verzoëken. Men hoopt, dat het aan te vragen onderhoud begin komende week zal kunnen plaats vinden. Canada heeft een „krachtig pro test" gezonden aan de Hongaarse re gering terzake van de arrestatie van de kardinaal, welke het beschouwt als „een schending van het Hongaar se vredesverdrag", dat mede door Canada is ondertekend". De Canadese minister van buiten landse zaken, Lester B. Pearson, deel de in het parlement mede, dat de Canadese ambassadeur te Washing ton de Hongaarse gezant aldaar heeft doen weten, dat naar het inzicht van Canada de tegen kardinaal Minds zenty ingebrachte beschuldigingen „niet op eerbiediging aanspraak kun nen maken". „Dat is de diplomatieke taal voor: wij geloven het niet", al dus voegde Peargon er aan toe. Canada brengt dit protest uit, aldus Pearson, "nadat het niet mogelijk ge bleken is tot een gezamenlijk pro test door de geallieerde landen, die het Hongaarse vredesverdrag onder tekenden, te komen. VERSCHERPING BERLIJNSE TEGENBLOKKADE. De tegenblokkade der Westelijke mogendheden te Berlijn is heden verscherpt, als gevolg van een op dracht van het hoofd van de politie in de Westelijke zone van Berlijn, om onmiddel ijk controle-posten aan de ^rens met de Sovjet-zóne in te stellen. Veertiery dagen geleden is door het gezamenlijke geallieerde mili taire besiuur van Berlijn een veror dening uitgevaardigd, waarbij verbo den wordt bepaalde, uit de Westelij ke sectoren van Berlijn afkomstige goedgren uit te voeren. Met ingang van heden zullen alle goederen, welke op onwettige wijze naar de Sovjet-Russische sector van Berlijn, of naar de Sovjet-zóne van Duitsland worden vervoerd, door de politie van de Westelijke Berlijnse sectoren in beslag worden genomen. HET KRAVCHENKO-PROCES J7EN AMERIKAANSE SCHRIJVER en een Engels parlementslid heb ben gisteren in het proces-Kravchenko Rusland verdedigd tegen de aanvallen in het boek „Ik verkoos de vrijheid". Kahn, de schrijver, zei, dat Kravchenko bevriend was met de hoofdredacteur van een Oekrai- nisch krantje Svoboda, dat in de Verenigde Staten verscheen. Kravchen ko ontkende echter de man ooit ontmoet te hebben. VERDELING EN PRIJZEN VAN DE ZEEVIS VRIJ In de Scheve- ningse vishallen is Dinsdagochtend ter gelegenheid van het feit, dat de verdeling van zeevis onder de han delaren is opgeheven en de prijzen zijn vrijgegeven, het gehate visver- dolingsboek door de verheugde vis sers en handelaren ter aarde besteM. Onder gejubel dragen de met feest neuzen getooide doodgravers het verdeljngsboek ten grave. Ik geloof, dat het boek past in het raam van een geweldige samen zwering, die al veel kwaad heeft ge daan, zei Kahn, die zichzelf een des kundige noemde op het gebied van de werkzaamheden van de vijfde kolon- ne in Amerika. Niet Rusland heeft dertig jaar lang samengezworen te gen de rest van de wereld, verklaar de hij, maar het is de Amerikaanse regering, die al dertig jaar samen zweert tegen Rusland. Toen Kravchenko's verdediger aan Kahn vroeg of hij Sir Thomas, de schrijver van de tegen Kravchenko gerichte artikelen in Les Lettres Fran^aises kende, antwoordde de Amerikaan: Ik heb zijn naam nog nooit horen noemen. e rechter vroeg hem of hij de stukken gelezen had. Nee, zei Kahn. U bent niet erg nieuwsgierig, merkte de rechter droogjes op. Het publiek schoot in de lach. Zilliacus, het pro-Russische Britse parlementslid, zei, dat het boek vol „onjuistheden, overdrijvingen en duidelijke leugens" zat. Ik ben van mening, dat het boek een deel is van de afschuwelijke propaganda, om de volken rijp te maken voor een derde wereldoorlog tegen een vroegere bondgenoot, zei hij. Hij ging verder: De wreedheden, welke Kravchenko in zijn boek heeft beschreven, zijn niet door het Bolsje wistische regiem uitgevonden. In 1917 was ik officier van de inlichtingen dienst in Rusland en toen heb ik gru welen gezien, welke door de geal lieerden of onder hun toezicht wer den bedreven. De zuiveringsacties, waarover Kravchenko het heeft, zijn geen wraaknemingen; zij waren ge richt tegen de Duitse vijfde colonne. De advocaten van Kravchenko vroegen of Zilliacus dacht dat de schrijver na zijn critiek op de Russi sche leiders ongestraft naar Rusland zou kunnen terugkeren. Nee, was het TRAINING VOOR HOLLAND— BELGIë De Nederlandse elftal club is Dinsdagavond begonnen met de avondtraining ter voorbereiding vooi de landenontmoeting Holland België, welke op 13 Maart in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Op het V.UC.-terrem in Den Haag geeft trainer Kaufmann (Mnks) zijn aanwijzingen. V.l.n.r.: Everse, v. d. Tuyn, v. Sohijndel, Koe neman, v. Dijk, v. Raalte, Albers, Brandes, Wimers, Möhring en Scnij- venaar. SPOORWEGONGELUK BIJ PARIJS Gisteravond is te Le Bourget, bij Parijs, een spoorwegongeluk ge beurd, dat één dode heeft geëist. Er werden 22 personen ernstig en 150 licht gewond. Een trein ontspoorde op een spoorwegviaduct. Door de schok stortte de brug in en kwam bo- antwoord, maar misschien is de toe- j ven op een andere trein terecht. Een stand in Rusland binnen dertig jaar j derde trein, die juist kwam aanrij- zo gewijzigd, dat dat wel mogelijk- is. j den, reed op de brokstukken in. \/OOR DE TWEEDE MAAL in drie dagen heeft Stalin zich, via Inter national News Service, bereid verklaard president Truman te ont moeten voor de opstelling van een „wereldvredespact". De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft echter verklaard, dat ook dit tweede aanbod van de hand is gewezen. Het Witte Huis blijft op het standpunt staan, dgt niet op een Russische uitnodiging zal worden gereageerd, zolang zij niet officieel zal worden aangeboden. GEVECHTEN NABIJ RANGOON. Kareense opstandelingen in Bir ma, die een eigen staat wensen en sinds enkele dagen een georganiseer de strijd voeren, hebben gisteren een aanval gedaan op een politiegebouw in Insein, slechts 16 kilometer ten Noorden van Rangoon. Versterkingen zijn per auto naar het toneel van de strijd gevoerd, waar de -belegerden door in de bomen verscholen opstan delingen worden beschoten. RAAD VAN EUROPA IN WORDING. Vandaag zal de permanente com missie van de landen van het pact van Brussel een begin maken met het opstellen van gedetailleerde plannen voor de vorming van een Raad van Europa. De Nederlandse, Britse, Bel gische, Franse en Luxemburgse mi nisters van buitenlandse zaken heb ben de vorige week aan de commis sie verzocht adviezen op te stellen voor het bijeenroepen en voor het functionneren van de raad van het eerste West-Europese „parlement" STALIN KAN NIET NAAR AMERIKA KOMEN. Kingsbury Smith, algemeen direc teur van de afdeling Europa van In ternational News Service, had eer gisteren aan Stalin een telegram ge stuurd, waarin hij meedeelde, van een officiële vertegenwoordiger van het Witte Huis vernomen te hebben, dat president Truman bereid was Sta lin te ontmoeten in Washington. Gis teren heeft Stalin hierop geantwoord met het volgende telegram. „Een bezoek aan Washington is sinds lang mijn wens. Ik heb die des tijds in Yalta aan president Roose velt en in Potsdam aan president Tru man te kennen gegeven. Ik betreur het op het ogenblik niet in staat te zijn aan deze wens gevolg te geven. De dokters maken bezwaar tegen een lange reis vooral per vliegtuig of per schip. De regering van de Sovjet- Unie zou een bezoek van president Truman aan Rusland toejuichen. Naar keuze van de president zou een con ferentie kunnen worden belegd in Moskou, Leningrad of Kaliningrad (het vroegere Koningsbergen), Odes- sa of Yalta. Mocht de president be zwaren hebben, dan zou de conferen tie kunnen worden gehouden in Po len of Tsjechoslowakije. Hoogachtend Stalin. 2 Febr.". WITTEBROODOORLOG IN HAARLEM UITGEBROKEN. Kortgeleden zijn enkele firma's ii Haarlem er toe overgegaan de prijs van het wittebrood te verlagen van 34 tot 30 cent, waarop andere bedrij ven, door concurrentie-overwegingen, dit voorbeeld hebben gevolgd. De aanvankelijke prijs van 34 cent was na onderling overleg vastgesteld. Nu deze afspraak vervallen is, is het hek van de dam, want voor het zuivei witte brood gelden geen prijsvaststel lingen. Verscheidene firma's klagen, dat de prijzen de kosten niet meer dekken en bovendien wordt de om zet van het kleinbrood door de lage prijs'van het wittebrood gedrukt. Hierdoor zouden vele bedrijven ge noodzaakt zijn over te gaan tot ver mindering van de personeelssterkte om hun bedrijven rendabel te hou den. Dit alles heeft ongerustheid ten gevolge onder de bakkersgezellen, die besloten hebben Donderdagavond in een door de Bedrijfsunie voor het Bakkersbedrijf uitgeschreven verga dering zich over deze broodprijskwes tie te beraden. „Niet zonder het Westen". Acheson verklaarde, dat het aanbod van Stalin om met Truman een pact voor de wereldvrede te sluiten, niet was verworpen om de voorwaarden, die de generalissimus Zondag in zijn eerste „vredesaanbod" had gesteld. Deze voorwaarden, aldus Acheson, zijn niet in strijd met het Amerikaan sc standpunt. „Maar de Verenigde Staten weigeren met een ander land besprekingen te voeren over proble men, die andere landen ook aangaan, zonder dat deze belanghebbenden aan de onderhandelingen zouden deelne- men GEEN VERTROUWEN IN C.P.N.- LID VAN GEDEPUTEERDE STATEN De heer Groen, lid van de Provin ciale Staten van Noord-Holland voor de K.V.P., heeft gisteren tijdens de debatten over de provinciale begro- medegedeeld, dat „zijn fractie geen vertrouwen stelt .n een commu nistisch lid van de Gedeputeerde Sta ten". Hij deed een beroep op de Par tij van de Arbeid om „de vergissing van 1946 goed te maken door een voorstel in te dienen tot verwijdering van dit communistische lid De „ver gissing van 1946", waarop de heer Groen doelde, heeft betrekking op de verkiezing van de communist Harm- sen tot lid van de Gedeputeerde Sta ten. De heer De Roos (P. v. d. A.) antwoordde, dat van de zijde van zijn partij een dergelijk voorstel niet kon worden verwacht. Voorlopig komt dit product niet vrij Stagnatie in de export van kaas heeft aanleiding gegeven tot de ver onderstelling, dat dit product binnen afzienbare tijd vrij verkrijgbaar zou zijn. Naar de „Nieuwe Haagse Crt." in zuivelkringen verneemt is hiervan geen sprake. De grotere voorraad in de pakhui zen spuit men op het ogenblik door het verhoogde kaasrantsoen. Het ligt in de bedoeling deze verhoging gedu rende zes weken van kracht te doen blijven. Men hoopt, dat de besprekingen over export, die momenteel gaande zijn, dan een zodanig verloop hebben gehad, dat de kaasvoorraad weer naar het buitenland kan worden afgevoerd en dit zuivelproduct zijn functie als deviezenkweker kan hervatten. Of tegelijkertijd een verhoging van het vleesrantsoen aangekondigd kan worden is thans nog zeer onzeker. De vooruitzichten voor dit product wor den als „erg somber" geschetst. VIERDE BONAANWIJZING SINAASAPPELEN. De aanvoer van sinaasappelen van Overzee geschiedt thans in een zoda nig snel tempo dat een vierde bon aangewezen kan worden. Uiterlijk 12 Februari moet het publiek de bonnen 614 en 619 Algemeen bij een hande laar in groenten en/of fruit inleve ren. Bon 614 Algemeen (voorkomen de op A-, B- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 619 Algemeen (voorkomende op de D en E-kaarten) op 1 kg. sinaasappelen. W-attde. 7,at(de. Voorbeeldig Sinds 1 Februari is in Enge land wollen kleding vrij van pun ten. De minister van handel, Wilson, deelde dit daagate voren als een verrassing mede. En zó goed had hij het geheim gehou den, dat zijn eigen vrouw een paar dagen tevoren nog een wol len japon had gekochtop pun ten. De „Daily Express" had er een foto van. Een voorbeeldig man, die mi nister. Ik vertelde dit staaltje van plichtsgetrouwheid aan mijn vrouw je kunt nooit weten, hoe het nog eens te pas kan ko men! en zei: „Jij zult dat als vrouw misschien niet zo kunnen waarderen, lieve, maar zó hoort het. Als je het mij vraagt, zeg ik: plicht vóór alles. Zaken gaan vóór het meisje; ambtsplich ten „Och, zei zc, hoeveel kostte die wollen japon?" „Ja, dat weet ik niet". „Zou die japon vóór de afschaf fing van de punten duurder of goedkoper zijn geweest dan daarna?" Vrouwen hebben een eigen kijk op de dingen, dat is niet tegen te spreken. Ik vond die minister opeens niet meer zo'n voorbeel dig man. Inzake de houding t.o.v de Veiligheidsraad j^E COMMISSIE VAN DE UNO voor Indonesië zet er haast achter. Zij heeft er bij de Nederlandse regering op aangedrongen om de al vijf dagen oude resolutie van de Veiligheidsraad inzake Indonesië na te komen. In een brief aan de Nederlandse delegatie heeft de commissie zo spoedig mogelijk om inlichtingen gevraagd over de houding van de Nederlandse regering tegenover de resolutie. De commissie vindt, dat spoed vereist wordt door het haar gegeven mandaat inzake de vorming van een federale interim-regering. Als vertegenwoordigster van de Veiligheidsraad meent de commissie haar plicht te verzaken als zij er niet bij Nederland op aandringt om de resolutie na te komen. Tenzij Neder land en de Republiek overeenstem ming over een interim-regering be reiken, moet de commissie een rap port aan de Veiligheidsraad uitbren gen en aanbevelingen doen voor een oplossing van de moeilijkheden. Soekarno en Hatta hebben na een federalistische uitnodiging verklaard, dat zij de hoofden van de federale staten onder zekere voorwaarden wil len ontmoeten. Die voorwaarden zou den zijn, dat zij als Republikeinse re gering en niet als individuele perso nen met de hoofden van de federale staten willen bijeenkomen. Van federalistische zijde is hierop geantwoord, dat de hoge vertegen woordiger heeft verklaard, dat de regering van Indonesië bereid is me de te werken aan het scheppen van een gelegenheid tot een vrije gedach- lenwisseling ti^-en de federalisten en Soekarno en de zijnen. Wanneer het overleg tot resultaat zal hebben, dat op korte termijn tot de instelling van een federale interim-regering kan worden overgegaan, dan zal het mogelijk zijn de bewegingsvrijheid van de Republikeinse leiders te be zien in het licht van de dan heersen de omstandigheden. De hoge vertegenwoordiger van de Kroon heeft ook medegedeeid, dat de Nederlandse regering de door de fe deralisten benaderde leiders be schouwt als de leiders van een Repu bliek, welker status en verschijnings vorm afhankelijk zal zijn van de volkswil. Zulks met inachtneming van het beginsel van gelijkwaardige deelstaten binnen het raam van de Republiek der Verenigde staten van Indonesië. Wanneer Soekarno en Hatta op de ze voorwaarden ingaan, dan zullen de conferenties tussen hen en de fe deralisten in Menumbing worden ge houden. P.T.T. bestellers in dienst van smokkelhandel Uitgebreid complot ontdekt Een uitgebreid smokkelcomplot, dat zich over een groot gedeelte van het 1and uitstrekt, is ontdekt nadat men door een toeval de verzending van contrabande behierkte. In het Noorden van het land vond men al spoedig een van de draden, die leid den tot de ontdekking, dat het post bedrijf misbruikt werd om het smok- kelfront te dekken. PTT-bestellers nl. werden door aanlokkende asnb'e- dingen verleid handlangers van de smokke'aars te worden, die zelf achter de schermen bleven. Ofschoon men in een plaats in midden Lim burg de hand wist te leggen op een viertal postbestellers, waarmee dit zaakje aan het rollen werd gebracht, is deze affaire toch niet nlaatselijk, noch regionaal, maar strekt zich uit over diverse provincies. Het uitge breide onderzoek, dat nog steeds gaande is en waarin de no1itie sa menwerkt met de postrecherche, dwingt tot soberheid in de bericht geving er over. De smokelwaar, die voornamelijk bestaat uit frauduleus uit België in gevoerde textiel, meestal vitrage, werd door de smokkelaars in pakjes gestopt. Deze Dakketies werden door de ingeschakelde postambtenaren af gehaald, ten nostkantore van adres kaarten voorzien met een ge'ingegr- de afzendadres, alsmede van door smokke^ars aangegeven adressen ergens in Neder'and. Ook gebeurde het, dat bestellers de smokkelwaar thuis ontvingen, ze vernakten en in oostaüto's vervoerden. Wanneer men nu bedenkt, dat in een nakketie van ongeveer 5 kg 1000 meter vitrage verpakt kan worden en naar schat ting bij de duizend van deze pakket jes zijn verzonden, kriigt men eni®s- '<ns een beeij van de omvang van deze zaak. Uiteraard was het voor de oolitie zeer moeilijk deze „stunt" van het smokkelgilde te achterhalen. Maar een toeval, n1. het openscheu ren bij het overladen van een zen ding bracht dit alles aan het licht. ONTPLOFFING IN ZIEKENHUIS. Een ernstig gewonde. Vanmorgen om zeven nur heeft zich in de polikliniek van het algemeen ziekenhuis te Harlingen een ontplof fing voorgedaan, waardoor een hoofd verpleegster ernstige verwondingen heeft opgelopen. De zaal, waarin de verpleegster een recept aan het klaarmaken was, ge raakte in brand. Toegesneld verple gend personeel schoot onmiddellijk te hulp. De hoofdverpleegster bleek zeer ernstige brandwonden te heb ben opgelopen en verkeert in zorg wekkende toestand. Voorbijkomende arbgjders hielpen de brand blussen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing, hetgeen ten zeerste bemoeilijkt wordt door het feit, dat de verpleegster nog niet verhoord kon worden. Men ver moedt, dat zij een verkeerde vloei stof heeft gebruikt zij zou aether inplaats van gedestilleerd water ver warmd hebben waardoor de ont ploffing is ontstaan. KATHOLIEKE GEZINSZORG Het Nationale Bestuur van Katho lieke Gezinszorg is overgegaan tot de aanstelling van een Directeur- Secretaris voor zijn bureau te Utrecht. Als zodanig is per 1 Febr. in functie getreden de heer drs J. G. C. J. Timmermans uit Driebergen £en fco.VijMj.e.... Vertrouwen ontstaat daar waar de meester dient.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1