Ratten bij het clandestiene vlees Activiteiten van de H. Stoel in '48 WOEL - AG 2 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 AFSCHEID VAN DE HEER B. GRUN Het afscheid van de heer B. Grün als oiiderwijzer aan de R.K Jongens- ULO-school aan het Vrouwenkerk hof klonk als een klok. Het zette a' prachtig in met een prachtige H. Mis ter intentie van de vertrekkende le raar. Daarna volgde het feestelijk ontbijt met muzikale omlijsting in het Antonius-Clubhuis. Hier wed ijverde de eetlust van het jonge volkje met de gezel'igheid. Na de middag was er een gezellige samen komst, waar zang, voordracht en to neel elkaar afwisselden. Gloeiende speeches ^werden afgestoken door het hoofd der school, de heer Scholt^ en door enige leer'ingen bij het aan bieden van passende geschenken. En het feest werd besloten door een druk bezochte receptie in het Mili tair Tehuis, waar de vertrekkende functionaris nog eens werd gehul digd voor al zijn werken in het be lang van het Katholiek onderwijs door rector Bemefeld, door de heer Wensten namens de R.K. Mulo-ver- eniging en door de heer Tummers namens de collega's. Met een gees tig dankwoord van de heer Grün werd het feest bes'oten. En wij zeg gen nogeens: ad muitos annos. P. NIEUWERSTEEG 25 JAAR COLLECTANT IN DE ST. PETRUS- KERK. Gisteren vierde de heer P. Nieuwer- steeg zijn zilveren jubileum als col lectant van de St. Petruskerk. 's Morgens werd tot zijn intentie een H. Mis opgedragen, waarbij de leden van het collectantencollege aanwe zig waren en tot de H. Tafel nader den. In het St. Vincentiusgebouw werd de feestviering 's avonds voortgezet met een huldiging. Pastoor Th. M. Beukers dankte de jubilaris voor het vele werk, dat hij in de afgelopen 25 jaar onder alle omstandigheden had verricht, en hoopte, dat de heer Nieu- wersteeg nog vele jaren zijn functie mag vervullen. De voorzitter van het colleg, de heer C. F. Meerpoel, zag de jubilaris niet alleen als collectant, maar voor al ook als vriend. Het is immers van het. grootste belang, dat in het col lege een prettige samenwerking en vriendschap heerst. Hieraan heeft de jubilaris steeds meegewerkt en hem past daarvoor een woord van dank. De voorzitter van de feestcommis sie, de heer J. Hosman, vertolkte de gevoelens der leden en bood de heer Nieuwersteeg een electrische klok aan, waarna de jubilaris de sprekers dankte en men nog enige tijd gezel lig bijeen bleef. DE EERSTE ACHT EEUWEN. VAN ONZE JAARTELLING Lezing van mevr. G. Faider In het kader van de serie voor jaarslezingen in het Rijksmuseum van Oudheden-, hield mevr. G. Fai der de eerste lezing, over het onder werp „De Galiische kunst gedurende de eerste acht eeuwen van onze jaartelling", waaraan wij het vol gende ontlenen. „Wanneer men, van welke kant dan ook, dit vroege tijdperk bestu deert, is het niet mogelijk, volgens de tegenwoordige grenzen, de ver schillende landen, die in de Romein se tijd Belgisch Gallië uitmaakten, te scheiden. De grenzen van dit zeer uitgestrekte gebied liepen van de Seine tot aan de Noordzee en tot de midden- en beneden-loop van de Rijn. De natuurlijke gesteldheid van deze gebieden was zeer verschillend, hetgeen de ongelijkheid in'de bevol kingsdichtheid en de verspreiding van de grote kunstcentra verklaart. Toen Caesar deze gebieden overwon om ze in te lijven bij hetgeen later het grote Romeinse Rijk zou worden, heerste er een vrij hoogstaande be schaving met een behoorlijke kunst productie bij de zuidelijke stammen, terwijl integendeel de noordelijke gebieden, die meer in aanraking kwamen met de Germaanse stam men, een oudere en meer primitieve cultuur bezaten. De macht van Rome, welke deze, noordelijke provincie voegde in het hoog ontwikkelde samenstel van het Rijk, maakte een eind aan deze on gelijkheid en leidde tot. het stichten van steden in Holland en het Rijn land. Daar ontwikkelde zich een kunst, die, in de eerste eeuw, alles dankt aan het Middellandse zee-ge bied maar die langzamerhand een inheems karakter aanneemt, als dat van de kunst der geromaniseerde Keltische bevolkingen, die men de Romeins provinciale kunst noemt. invasies van de Germanen, eerst als een bedreiging daarna als ring verwacht. een gevaar, brachten deze gebieden in heftige beroering. In de loop van de vierde eeuw maakte zich een groot deel van het tegenwoordige Nederland, dat geromaniseerd was. los van het Romeinse Rijk en had al een eeuw vóór de zuidelijke gebie den een geheel verschillende vorm van kunst en cultuur, welke de Me-' rovingische cultuur werd. Deze kunst, die lang als barbaars gold, is in werkelijkheid het resultaat van ver verwijderde Aziatische invloe den, ontstaan bij de nomadenvolken van de steppen en ontwikkeld door het contact met de Perzische en Hel lenistische beschaving van het Zui den. Overgebracht naar onze gebie den, door de Franken, onderging zij, zoals vanzelf spreekt, een diepgaan de verandering. Sedert de achtste eeuw maken wij een werkelijke prae- renaissance mee van de Middelland se zee-invloeden, minder op decora tie gericht misschien maar meer menselijk, die zich tijdens de rege ring van Karei de Groote ontplooit. Deze renaissance is misschien kunst matig en begrensd tot de litteratuur maar toch is zij wezenlijk. In de loop van de negende eeuw wordt deze doelbewuste stijging naar de hoog ten van de Romaanse kunst tijdelijk onderbroken door de invallen van de Noormannen, die het bestaan heb ben het kunstige bouwsel van Karei de Groote in gevaar te brengen. Maar .na een eeuw hernamen de vroeger overheersende stromingen de overhand en in de abdijen en ho ven van Aken tot Parijs, langs de dalen van de Seine, van de Moesel, van de Maas en van de Rijn ont stond de eerste absoluut originele kunst van West-Europa: de Romaan se kunst. De zin daarvan kan men echter alleen begrijpen als men het kulturele rythme kent Van de voor gaande eeuwen". ACADEMISCH KUNSTCENTRUM Dinu Lipatti Een recital met 'een programma van Bach, Mozart, Schubert en Cho pin, gespeeld door Dinu Lipatti doet vragen: heeft deze pianjst een of meer voorkeuren, of heeft hij meer dispositie voor de een of voor de andc.-e componist? Aan te duiden is dit niet. En dit is bij hem zijn grote kracht. De componisten van beteke nis zijn gedrongen geweest hun den ken en gevoelen in muziek om te zetten. Dat heeft Lipatti met hen gemeen, en heel zijn wedergave is hiervan doordrongen. Zijn techniek is grandioos, zijn muzikaliteit niet minder. Hij is Roemeen, waar hij studeerde weten wij niet. Komt er Qok niet op aan, als men zo intens voornaam en prachtig speelt. Dat kan men trouwens niet door studie bereiken. Partita no. 1 Bes gr. t. van Bach, welk een meesterlijke reali satie van Bach's polyphcnie, klaar en schoon. Mozart „Sonate a kl. t." een en al stijl .en karakter, nobel en vol charme. Welke stijl beheerst hij eigenlijk niet? Boeiden de beide Im- promtu's" van Schubert niet hevig bij zon prachtige wedergave? Hij speelde niet minder dan veertien walsen van Chopin. Hij gaf hi#rin de volle maat aan Chopin's inventie en compositorische kracht en niet minder aan pianistische finesses. Nooit overheerst het uiterlijke, het effect. Daarvoor is zijn kunstenaar schap te groot, te nauwgezet en be zield. Groots was elke wedergade. Hoe meer man zijn spel be'uistert des te meer wordt men gespannen. Meer dan enthousiast heeft de volle zaal hem bejubeld, waarna hij als toegift de „Danse rituelle du feu"' van De Falla fantastisch virtuoos •'•ccrdroeg en hierna onvolprezer Bachchoraal. Een voorrecht is deze fameuse kunstenaar 'te mogen horen. J. Kortmann. „DE LEIDSE GOLFBREKERS" In de loop van de vorige week hebben alle meisjes en dames een uitnodiging ontvangen tot het bij wonen van de ledenvergadering, welke op - 8 Februari 's avonds om kwart voor acht gehouden wordt in de Romanuj-zaal, achter de Harte- brug-kerk, ingang Mare. We verzoeken de 'eden dringend op tijd te zijn. De besprekingen zul- Jen we zo vlot mogelijk laten verlo pen, zodat er ong een behoorlijke tijd overschiet om van de sport films te genieten en onze jeudige le den toch niet te laat thuis komen. Wie misschien wegens gebrek aan gegevens geen uitnodiging ontvan gen heeft, is ook van harte, welkom en neme deze a1 gemene aankondi ging voor lief. Ook de leden, die in de winter niet mogen of willen zwemmen, worden op deze vergade- UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Johanna Petronella Ma ria, d. van J. P. Smits en J. van Noord; Dirk Marinus, z. van J. D. Einnendijk en C.( van Mourik; Mat- theus Hendrikus, z# van H. van den Yssel en C. van Gils; Wilhelmina Margaretha Maria, d. van J. H. van der Geer en A. M. Goedhart; Onno Rudolf, z. van J. Bremer en H. J. E. Straver; Geertruida Margarietha, d. van M. de Hoog en J. C. de Fijter Pieter Anthonia, z. van H. C. de Rijk M, H. Waardenburg. Maria The- resia, d. van A. Krap en A. Treur; Willem, z. van W. van der Kwaak en J. C. Schellingerhout; Greta, d. van A. J. Reumerman en M. van Lienden; Maria Margrethe, d. van H. Verschuur en L. M. Kranenburg; Everdina, d. van D. Rietkerk en D, Russchenberg; Jan Jacobus, z. van G. Lok en E. M. Blom. Ondertrouwd: M. van Muijen 26 j. en N. van Roon 25 j.; P. E. Loogman 26 j. en P. M. Rademaker 24 j.; Mar. tinus J, Vergeer 28 j. en Clazina C. M. Oos'terman 33 j.; J. P. Slik 30 j. en M. van Donk 24 j.. G. van Am sterdam 34 j. en J. T. Veenendaal 24 j.; J. A. van Rijn 23 j. en Th. P. Ja- sen 24 j#; Th. P. Pijper 26 j. en D. de Jong 24 j. Gehuwd: N. Angenent 20 j. en A. J. Blom 20 j.; J. Hijl 27 j. en D. Schuurman 19 jH. Timmer 34 j. en N. H. Hoop 21 j.; M. Th. Kramer 29 j en A. Bouthoorn 23 j.; G. Lief tink 22 j. en G. van Keeken 19 j.; J. F. van den Akker 38 j. en M. A L. Kui pers 34 j.; J. G. van der Meer 20 j en M. C. A. de Groot 19 j.; A. Vlot 28 j. en J. Verduijn 21 j.; H. H. Smr 48 j. en G. van der Ende 50 j. Overleden: Petrus Paardekooper 70 j.; Gerrit de Regt 85 j.; Aaltje Cornelia van Egmond 2 j.; M. H. van Bostelen 79 j#, echtgenote van H van Egmond; Teunis Hoogendoorn 32 j.; J. C. Nieuwkoop, echtgenote van S. van der Werf; J. de Graaf 48 j„ echt genote van H. van Nielen; J. Kruger 64 j., echtgenote van A. J. van der Linden; Maarten Overvliet 64 j. ROELOFARENDSVEEN Contactavond, Kath. Thuisfront Na opening door voorz. de Koning en het jaarverslag van de secr-penn. kreeg kapt. aa'm. Croonenburg het woord. Deze is er in geslaagd, om in de ruim 2 uur dat hij het woord voerde, op komische en vooral o?k boeiende wijze de aanwezigen in ge dachten bij de jongens in Indië ie brengen. Hij heeft het ware solda- Menu'ó met daas Schuilplaats in een cafetaria DE KANTONKECHEK STRAFT. Een schuilplaats voor onderdui kers uit de bezettingstijd was veran derd in een schuilplaats voor clan destien vlees in een cafétaria in de Nieuwe Nieuwstraat te Amsterdam. Een grote Chinese mat aan de wand gehangen verborg de deur. Met een heel klein drukknopje was men, dank zij de gemeente-electriciteit in staat de deur geruisloos te openen. Toen de CCD-ambtenaren, die met argwanende ogen in deze cafétaria rondspeurden, met hun ontdekkin gen zover waren gekomen wachtte hen een zeer onaangename verras sing. De trap, welke achter de deur verborgen was leidde naar een zol der en wat hier gevonden werd, tart iedere beschrijving. Grote hoe veelheden vlees en eendeneieren la gen hier op verkoop te wachten, maar, toen de ambtenaren boven kwamen, stoven naar alle kanten grote goed doorvoede ratten weg. Rattenholen op verscheidene plaat- ren toonden aan, dat deze dieren zich re ht behagelijk voelden in de on- mu'Telly ke omgeving van het clan- c' 'ene pekelvlees, lever etc. _o economische politierechter mr. Meyhuizen die deze zaak te behan delen kreeg vond het een zeer on verkwikkelijke affaire. De in beslag genomen zwarte boekhouding wees uit, dat per week voor meer dan dui zend gulden clandestien vlees werd gekocht. Eendeneieren werden in het gebak verwerkt. De verdachte van H., eigenaar van de cafétaria, kon niet anders zeggen dan: „Het ziet er zeer on gunstig voor mij uit". Twee maanden gevangenisstraf met het bevel tot onmiddellijke ge vangenneming, drie maanden slui ting van het bedrijf en stillegging van de bedrijfsmiddelen plus ver beurdverklaring van het in beslag genomen vlees, was zijn uitspraak. De leverancier van het clandes tiene vlees, een zekere B., werd ver oordeeld to twee weken gevangenis straf met aftrek en vier maanden rijkswerkinrichting; een tweede le verancier, van der K., een slager uit Ouder-Amstel, die weer aan B. had oordeeld tot twee weken gevangenis- nisstraf en drie maanden R.W.I., en tenslotte de compagnon van de café- tariahouder, F., die overigens twee maanden geleden de zaak had ver laten, maar tevoren een jaar lang in het bedrijf werkzaam was, werd ver- Goröeeld tot twee maanden gevange nisstraf met aftrek. Alle veroordeel den werden ter zitting gevangen ge nomen. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad deelt ons het volgende mede: Kaas in plaats van vlees. Nu het vleesrantsoen tijdelijk verlaagd wordt krijgen wij in de pxaats daarvan een extra toewijzing van kaas. Nu weegt kaas in voadingswaarde zeker tegen vlees op: ze bevat zelfs nog meer eiwit en kalk, stoffen, die vooral voor de opgroeiende* jeugd van belang zijn. Maar menige huisvrouw zal toch verzucht hebben wat doe ik met kaas bij het middagmaal? Kan ik die soms braden of er jus van ma ken? Dat kunt u inderdaad- Het ge bruik van kaas bij de warme maai tijd is in ons land van kaasmakers nog maar weinig ingeburgerd, in te- genstel ing bijv. tot Itaiië, waar ge- rapste kaas en tomaten de gebruike lijke toevoegingen zijn van de dage lijkse macaronischotel. Ook in Hollandse stamppotten smaakt geraspte kaas uitstekend, ter wijl men aan stoofpotten de kaas het liefst in blokjes gesneden toevoegt. Kaassaus heeft zich al roem ver worven ter vervanging van vleesjus bij groenten ais savoyekool, wit of, spinazie en andyvie. Tenslotte zijn er dan nog de ge bakken kaaslapjes, die zullen bij ve len zeker zo in de smaak vallen, dat ze als afwisseling vaker op het menu romen, ook wanneer er weer vol doende vlees verkrijgbaar zal zijn. Zo kan, behalve vis, eieren en peulvruchten ook kaas het vlees in onze warme maaltijden vervangen. Recepten voor 4 personen: Gebakken kaasplakken: 4 dikke plakken kaas, van 50 a 75 gr. (pl.m. 3 eetlepels) -bloem, halve d.L. melk (of water), wat boter of margarine, wat zout en peper. Van de bloem met de melk (of het water) een gelijkmatig beslag ma ken. Er wat zout en desgewenst peper aan toevoegen. De kaasplakken door het beslag wentelen. In de koekenpan boter of margarine bruin laten wor den en hierin de plakken vlug aan beide zijden bakken, de kaas zo warm mogelijk opdienen. Kaassaus. 50 gr. geraspte kaas, 40 gr. 4y2 eetlepel) bloem, 35 gr. (eetlepels) boter of margarine, halve L. water 1 bouillonblokje, wat peper en aroma en zout. De boter of margarine smelten. De bloem toevoegen en deze met de boter vermengen. Het water bij ge deelten, onder voortdurend roeren, bij deze massa voegen. De saus door laten koken en met de geraspte kaas, met bouillonblokje en wat peper, zout en aroma op smaak afmaken. Stoofschotel van witte kool met kaas. 1 kg. witte kool, 1% a 2 kg. aard appelen, 200 gr. kaas, wat boter, mar garine of vet, zout en peper. De kool fijn snijden of schaven. De geschilde en gewassen aardappelen in vieren snijden. De groente en aard appelen met kokend water en wat zout vlug gaar koken met het dek sel goed op de pan (kooktijd pl.m. een half uur), de kaas in blokjes snijden en met de aardappelen en groenten vermengen. De massa in een schaal overdoen. Naar verkie zing het vocht er apart als saus bij geven. tenleven op de meest uitvoerige wijr ze besproken. Ter «opluistering zong het zang koortje der Agnes-congregatie een paar liederen en een 3-tal leden van Thuisfront 'n lied waarvan de tekst door een van hen zelf was geschre ven. ZOETERWOUDE 40-jarig jubileum Dl gemeente werkman J. Berk Azn was gisteren 40 jaar in dienst van de gemeente. In de raadszaal had gistermorgen de huldiging van de jubilaris plaats. De zeer talrijke familie Berk omringde de jubilaris, die werd opgewacht door het college van B en W, waar bij ook het gemeentepersoneel aan wezig was. Nadat de' koffie met koek geser veerd was, nam de burgemeester het woord, om de jubilaris geluk te wen sen met zijn veertig jarige trouwe dienst in de gemeente. A1 die lange jaren weer en wind op onze wegen getrotseerd hebbende heeft uwe ge zondheid er gelukkig nog niet onder geleden en als binnenkort de pen sioentijd aanbreekt, wensen wij u nog een lange reeks van rustige ja- Spr. reikte hierna de jubilaris de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit. B en W schonken de gebruikelijke enve loppe met inhoud. Nadat aan de jubilaris een erë- dronk was gewijd voerde de gemeen te-opzichter, de heer H. J. v. Mil, het woord om ge1 uk wensen uit te spre ken. Spr herinnerde eraan, dat de ju bilaris in militaire dienst was ge weest en bij het uitreiken van de militaire Willemsorde vaak gedefi leerd had. Welnu zei hii beschouw de verleende onderscheiding ook als een beloning voor Moed, Beleid en Trouw. Voor moed, die er nodig was om b.v. de s'oot van het Weddepad op profil te houden en voor de kar weien waarvan ik, als ik ze opdroeg, veelal te horen kreeg: „dat moet met Beleid gebeuren baas!" De trouw is gebleken by zoveel dienstjaren. Spr. bood namens het gemeentepersoneel de echtgenote een theeservies aan, waarbij de jubilaris een tabakspijp werd aangeboden. Nadat nog enige tijd van gezelligheid was doorge bracht. dankte de jubi'aris voor de huldiging. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Stille Omgang. De voorz.. dc heer P. van Zaal, verwelkomde in het bijzonder de spreker en het bestuur van de afd. Roelofarendsveen, dat de reis naar Meerburg gemaakt had i.v. m. het feit, dat wij dit jaar tezamen met R.A.Veen de Stille Omgang zul len houden, en wel in de nacht van 26 op 27 Maart a.s. Door het bestuur van Amsterdam is ons toegewezen de kerk van de H. Rozenkrans aan de Jac. Obrechtstraat. Rector Vester hield na een korte beschrijving van de ge beurtenis van het H. Mirakel een gloedvol betoog over de betekenis van het H. Sacrament. Na de pauze deed de voorz. nog enkele mededelingen. De reis wordt gemaakt met bussen van de firma Maarse en Kroon. Vooraf, om elf uur, wordt eerst in de eigen parochiekerk een Lof gehouden. De kosten staan nog niet vast, doch bedragen vermoe. delyk 2.40. Het lidmaatschap blijft gehandhaafd op 1.In aansluiting hierop hield de voorz. van de afd. R.A.veen, de heer v. d. Meer een korte toespraak, waarin hij voorna melijk een overzicht gaf over de re geling en de gang van zaken in de kerk te Amsterdam. Wij ontkwamen hierbij niet aan de indruk, dat onze piepjonge afdeling dit jaar wel onder de vaderlijke be scherming van de oudere afd. R.A.- Veen de omgang zal maken en ver- moeden, dat het bestuur uit het oog punt van voorzichtige strategie juist de heer v. d. Meer de mededelingen betreffende de H Mis na de Omgang liet doen. Hierna was het woord weer aan de heer van Zaal, die voorstelde de behandeling van reglement en sta tuten uit te stellen tot de volgende vergadering. Besloten werd nog na afloop van de H. Mis in A'dam niet, zoals gebruikelijk te blijven koffie drinken, doch onmiddellijk naar huis te rijden. De vergadering werd opgeluisterd met enkele solo's van de heer Caste- leijn uit, Leiden en enige zeer ver dienstelijk uitgevoerde zangnummers van het Dubbelmannenkwartet o, 1. v. de heer van Niekerk. Opgave voor deelname aan de Stille Omgang vóór 15 Febr. a.s. by het bestuur. Boekwerk overhandigd aan dc leden van Corps Diplomatique en geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidbekleders Het reeds eerder aangekondigde boekwerk ..Activiteiten van de H. Stoel in het jaar 1948" is zo juist van de persen der Vaticaanse Drukkerij gekomen en aan de leden van het Corps Diplomatique en de hoogste geestelijke en wereld'ij ke hoog waar- dighendsbekleders overhanding. Wij geven hierbij enige der voornaamste hoofdstukken aan, die in dit werk wox'den behandeld. Palestina het hoofdstuk over de werk zaamheden van de Congregatie voor Oosterse Kerk wordt o.m. het nij pende vraagstuk van Palestina be handeld, en verklaard, dat de strijd tussen Arabieren en Joden de Ka tholieke Kerk en haar wereldlijke mste'lingen veel schade heeft berok kend. De Congregatie heeft getracht, de gelovigen, die uit de bedreigde zóne vluchtten, en alles in de steek moesten latén, zo goed mogelijk te hulp te komen. Roemenië en Oost-Europa De moeilijkheden, waarmee de Katholieke Kerk te kampen heeft in de Oost-Europese landen, worden steeds groter; vooral in Roemenië werd aan dc met Rome Geünieerde Kerk de doods'ag toegebracht. Door de vijf bisdomen tot slechts twee te rug te brengen en door vier bis schoppen af te zetten, is elke activi teit nagenoeg lamgeslagen. De leden der geestelijkheid worden voortdu rend lastig gevallen om hen te dwin gen tot schisma; wie de moed heeft te weerstaan, wordt gevangen geno men en gedeporteerd. Hetzelfde geldt voor de ge'ovigen, De situatie in verschillende andere Oost-Euro pese landen heeft duizenden gelovi gen en honderden priesters genood zaakt, de wijk te nemen naar het buitenland en dc Congregatie i de Oosterse Kerk heeft dan ook be langrijke sommen moeten besteden aan de organisatie van materiële en godsdienstige bijstand. Moc^iikheden in de Missie- Gebieden In .een ander hoofdstuk, aangaan de dc werkzaamheden van dc H Congregatie de Propaganda Fide (Voortplanting des Geloofs) wordt gewezen op de weinig gerustste'len de berichten uit Birma, waar zo er al geen openlijke strijd gevoerd wordt, toch in de wetgeving maat regelen worden getroffen om de toe lating van missionarissen te beper ken. Beperkingen van de godsdienst vrijheid voor de katholieken vinden we ook in Siarn, waar men ieder een tot het Boeddhisme wil terug voeren. Ook in Indo-China worden de moeilijkheden steeds grojer en is de Kerk blootgesteld aan de vervol ging van de „patriotten" en de Viel- minh-partij. De nieuwe successen, door de com munisten behaald in China, brengen een gevoe'ige slag toe aan de hoop volle verwachtingen van de Kerk. In Korea verkeren de missies in groot gevaar onder Sowjet-bezetting. Naast de vele sombere bladzijden vinden we als een van de lichtpun ten Afrika vermeld, dat „steeds de voorhoede vormt in de verovering van het Evangelie". Heilig Jaar Vervolgens sprekende over dc voorbereidingen voor het Heilig Jaar ste't het boek met voldoening vast, dat hiervoor in de gehele wereld be langstelling bestaat. „Nagenoeg da gelijks," zo heet het," wordt er in de wereldpers melding van gemaakt en reeds uit vele landen wordt bericht ©nvangen van de organisatie van be devaarten." Het boek besluit met een 'ijst van de onderscheidingen, door Paus Pius XII in de loop van het jaar 1948 ver leend. Met de Orde van de Gulden Spoor werd begiftigd, de keizer van Iran, Mohamed Reza Pahlevi Scha- hinschah, en de President van de Ita liaanse republiek, Einaüdi. UIT DE OMGEVING KATWIJK Geboren: Leen z. van G. Schaap en L. Harte veld; Annetje d. van J. W. Zuderduyn en J. van der Plas; Cornelia d. van P. van Duyn en A. G. Vink; Dirk Cornelis z. van M. van der Marei en C. van der Plas; Jacob z. van L. Schuitemaker en G. Vlieland; Arie z. van M. de Vreugd en L. Vooys; Lydia d. van C. Sip en J. H. van Welle. Ondertrouwd: J. Dijkhuizen 1. Vooys; J. Plug en J. de Mol; H. Óuwehand en M. van der Luyt. Getrouwd: H. Hoek en B. K. van Duyn; T. de Best en J. van der Plas. Overleden: J. van Duyn 79 j.; N. van der Nagel 69 j.; A. van der Plas 91 j.; J. N. den Haan 45 j. LEIDSCHENDAM Gezinsavond. De katholieke mid denstandsvereniging heeft gisteravond in het raam van het winterprogram- ma een derde avond gewijd aan het onderwerp „De mens in de maat schappij". Eerst heeft over dit on derwerp gesproken rector Kraak man, daarna de heer van Doorn en thans kapelaan A. Raadschelders. Om te beginnen musiceerde het gezel schap Zaat en zong het mannenkwar- tet uit Pijnakker, waarna de heer C. Groenewegen het welkom sprak spe ciaal tot de besturen van L.T.B., L.T. J., K.J.M.V en de besturen van de zusterverenigingen uit Voorburg, Stompwijk, Zoetermeer Aanwezig was ook pastoor Kammers en pastoor Verkouden - Grieperig DAMPO is niet de goedkoopste, niftar wel de beste VERKOUDHEIDSZALF Zuivert on verruimt de luchtwegen LAATSTE BERICHTEN ZONDERLINGE VONDST Te Newark (New Jersey, U.S.A.) heeft de politie zich toegang ver schaft tot een huis, waar sinds 1918 geen bezoekers zijn toegelaten en de gordynen al die jaren gesloten werden gehouden. Het huis van drie verdiepingen was van onder tot bo ven volgepakt met dozen, koffers, beelden, enorme -vazen, beeldjes en kleding uit voorbije tijden. Kris kras tussen waardevolle antiquitei ten lagen stoffige stapels brieven, verlopen cheques, waarvan de oud ste 1890 gedateerd was, en vergeel de couranten. Beneden vond men Rosa K. Dif- fany, de ongeveer 85-jarige blinde echtgenote van de bewoner van dit pand, gekleed in een stijl begin 1900 dood in een keukenstoel zitten. In de badkamer boven lag het lichaam van de „kluizenaar", eveneens 85 jaar oud, gehuld in een versleten badmantel op de vloer uitgestrekt. Naar schatting zijn beiden, drie we ken geleden gestorven, vermoedelijk een natuurlijke dood. De in he huis gevonden antiqui teiten en kunstschatten vertegen woordigen een waarde van ongeveer 200.000 dollar. De politie vermoedt, dat het echtpaar nog grote sommen gelds verborgen heeft. Voorham uit Zoetermeer. Kapelaan Raadschelders schilderde in kernach tige taal de betelcenis en waarde van het gezin, dat de grondslag en hoek steen is van de samenleving. NOORD WIJKERHOUT Afscheid mej. Schrijnmakers In de school aan de Herenweg heeft een afscheidsmiddag plaats gehad van mej% Schrijnemakers, onderwij zeres aan de VGLO-school voor meisjes. Na een welkomstlied, sprak al'ereerst het hoofd der school, mej. Burgers, de scheidende de onderwij zeres hartelijk toe ook namens de leerlingen. Hierna nam de pastoor als voorzitter van het schoolbestuur het woord. Hij begon met te zeggen, dat het niet de gewoonte is om een hele middag voor afscheid te houden van een onderwijzeres, maar in dit geval was het anders. Het betreft al dus spr. een onderwijzeres die 21 lange jaren haar beste krachten heeft gegeven aan de opvoeding van de meisjes in de St. Jozef-parochie. De meeste jaren aan de lagere schoo' en de laatste jaren aan de VGLO- school. De pastoor bedankte haar na mens alle parochianen voor alles wat zij In het belang van de meisjes had gedaan. Nadat de kinderen een ca deau hadden aangeboden, werd ver der dc middag doorgebracht met verschillende voordrachtjes en liede ren. Nadat om 4 uur de leer'ingen afscheid hadden genomen en de school hadden verlaten, begon een afscheidsreceptie van oud-leerlingen en ouders. Van deze receptie werd e enzeer druk gebruik gemaakt wat wel bewijst dat juffrouw 'Schrijne makers zeer gezien is. Velen druk ten er hun spijt over uit, dat de on derwijzeres naar Haarlem gaat. WASSENAAR „De Vriendschap" speelde Het was een bijzonder geestig blijspel, dat de R.K. Tonee'vereniging „De Vriendschap" Zondagavond in het R.K. verenigings-gebouw ten tonele voerde „Tumult op Fleurstein" de ge schiedenis van een hertog, die voor een dag van functie ruilt met eer. herbergier. ,De Vriendschap" beschikt over goede krachten en had dan ook niet de minste moeite met dit stuk. Wel haperde het af en toe, maar dat komt voor rekening van de griep, die de vereniging bij de repetities danig te pakken heeft gehad. De volle zaal heeft zioh echter kostelijk geamu seerd en dat was toch de opzet. Dc regisseur J. P. Mank speelde zelf de hoofdro' van de hertog; C. Rujigrok v. d. Werve fungeerde als herbergier, die tot hertog wordt gepromoveerd. Beiden voldeden uitstekend. En dat geldt eigenlijk voor alle medespe'en den ieder op hun eigen plaats. Zelfs de nieuwelingen, die in dit stuk hun debuut maakten, lieten en zeer goe de indruk achter. Tot s'ot zoals ge woonlijk en gezellig dansuurtje. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Koerswijziging in Indonesië .Naar aanleiding van een bericht van het Franse persbureau Agence France Presse uit -Den Haag, dat meldde, dat volgens gezaghebbende kringen de Nederlandse regering geen steriele politiek van passieve weer stand tegen de Veiligheidsraad zal voeren, maar een geheel nieuw plan uitwerkt, waardoor de Nederlandse houding tegenover de Republiek prin cipieel zou veranderen, verneemt het federalistische blad „Warta Indone sia'' van gezaghebbende federalisti sche zijde, dat in Nederland blijkbaar invloedrijke stromingen aan het wer* zijn, die er vermoede'ijk in zullen slagen de Nederlandse houding van vastberadenheid tegenover de Vei ligheidsraad te verzwakken. Daarmee ontstaat dan een geheel nieuwe si tuatie, want het prijsgeven op enkele punten kan in de tegenwoordige om standigheden alleen nog maar bete kenen het prijsgeven van een deel der Nederlandse souvereiniteit ten bate van dc Veiligheidsraad. Aange zien een verder inmengen van het internationale forum in Indonesische aangelegenheden hoogst ongewenst is en Nederland naar het zioh laat aan zien, niet bi.i machte is de aangega ne verp'ichtingen gestand te doen, blijft als enige conclusie over, dat Nederland reeds thans de verant woorde1 ijkheid overdraagt. Niet ge heel of deels aan de Veiligheidsraad, wat de situatie verder zou vertroe belen, maar aan Indonesië zelf, aldus deelde men van gezaghebbende fede ralistische zijde aan „Warta Indone sia" mede. Van de zijde van de K. L. M. ie Rome worden de berichten, dat het Nederlandse vliegtuig, met waarne mers van het Intern. Hof. bij Tirana beschoten zou zijn, geheel onwaar" genoemd. Het toestel is hedenmor gen uit Rome naar Amsterdam ver trokken. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 1 Febr; Vee. Aangevoerd: 3038 stuks. 275 vette koeien en ossen; 960 gebruiksvee; 140 graskalveren; 781 nuchtere kal veren; 435 biggen; 9 veulens; 279 paarden; 70 schapen en lammeren; 63 bokken en geiten; 26 varkens. Kalfkoeien le soort 875, 2e soort f 735, 3e soort f 630; melkkoeien 875, 745, 630; varekoeien f 490, 390, 300; vaarzen 590, 420, 320; pinken 420, 290, 220; graskalveren 250, 170, 100; biggen f 70, 60, 40: hit ten f 600. 500, 3Ó0; werkpaarden 775, 575, 400. Prjjzen .per kg: slachtpaarden f 1.30, 1.10, 1.00. WOERDEN, 2 Febr. Kaas Aan gevoerd 25 partijen. Ie soor f 163 1.66, 2e soort f 1.59—1.03. Handel vlug.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3